Boeven vangen blijft net zo belangrijk' Spaanse inquisitie of gezellige visite? Leiden Leiden Regio «lantsoendag in De Burcht fieuw bestuur mikt op een ;ctievere dierenbescherming Teylingereind begroet nog dit jaar eerste 'logés' Vaarwegen uitgebaggerd bij sluizen en bruggen Leiden krijgt extra geld voor aanpakken sociale problemen -IIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 CHEF HANS IACOBS. 071 -S 14 PIV-CHEF RUIVD KltH.'J i Tr. eHti-inbracikdeskimdige Van den Dool van Hollands Midden naar expertisecentrum Nederlands Politie Instituut in Den Haag lerdorp annet van aarsen ^veten als geen ander waar en wanneer inbre- js geneigd zijn toe te slaan en schudden tips, i het het dievengilde zo moeilijk mogelijk te (ken, moeiteloos uit hun mouw. Woningin- jak - althans het bestrijden van dit verschijnsel i niet voor niets al jaren beleidsspeerpunt bij jiolitie Hollands Midden. De anti-inbraakex- i Is van het korps gooien ook landelijk hoge fanaf halverwege september is politieman Piet i den Dool uitgeleend aan een nieuw op te zet- expertisecentrum bij het Nederlands Politie in Den Haag. Hij gaat de politiekorpsen nseren over projecten 'veilig wonen' voor te bouwen wijken en bestaande wijken. Midden was enkele jaren geleden het eerste korps dat begon te experimenteren met het keurmerk veilig wonen. Het korps importeer de het project uit Engeland, waar het bekend staat als secured by design, en kreeg steun van justitie, Binnenlandse Zaken en de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting. „Als wij weten dat in 1999 veel huizen gebouwd worden in Leiden, willen we nu - in 1997 - al pra ten met de projectontwikkelaars, de architecten, de gemeente. Wat wij willen is dat nieuwe wijken niet alleen milieubewust of volgens de laatste mode gebouwd worden, maar dat de bouwers ook aandacht besteden aan veiligheid. En dan hebben we het niet alleen over degelijk hang- en sluitwerk, maar ook over hoe een nieuwe wijk is opgezet. Het moet overzichtelijk zijn, open", legt Van den Dool uit. „Behalve met nieuwbouwpro jecten, zijn we nu ook begonnen met bestaande huizen en wijken." Het succes groeide hem en zijn collega's eigen lijk boven het hoofd. Vanuit het hele land kwa men er telefoontjes binnen met verzoeken om in formatie en hulp. „Het kon zo niet langer", zegt Van den Dool. „Inmiddels is er een servicepunt veilig wonen opgericht in Rotterdam, onderdeel van de Stuurgroep Experimenten Volkshuisves ting waarmee we samenwerken. Maar nog steeds komen hier in Leiderdorp veel vragen binnen. Jullie waren de eersten die begonnen zijn met het keurmerk, is het dan." Naast het servicepunt in Rotterdam komt er nu dus ook een landelijk expertisecentrum in Den Haag, Het centrum bij het NPI moet ervoor gaan zorgen dat de politiekorpsen hun beleid stroom lijnen, op elkaar afstemmen. Daarbij gaat het overigens niet alleen om inbraakpreventie. „Boe- bewonersgroep Het Plantsoen en de gemeente Leiden. Er is morgen niet alleen aandacht voor de toekomst van het sin gelpark, maar ook voor het ver leden van dit soort parken. Voorafgaand aan de presentatie van de plannen houden twee deskundigen lezingen over sin gelparken in het algemeen en Het Plantoen in het bijzonder. gelpark Het Plantsoen wordt faenkort opnieuw ingericht. d basis van een wetenschap- onderzoek naar de ge- liedenis van het park heeft de neente een plan opgesteld, ideeën worden morgen, za- njag 6 september, gepresen- \ïd tijdens de Plantsoendag in benedenzaal van sociëteit De ?cht. uje Plantsoendag is een initia- kjvan de Vereniging Cultureel ïoed Zuid-Holland, de Na sale Unesco-commissie, de De Plantsoendag duurt van 9.45 tot 15.00 uur. Geïnteres seerden kunnen zich aanmel den bij Saskia de Ridder, tele foon 5167765. 5tgeest/sassenheim tijd voor nieuw bloed." De versie van de nieuwe voorzitter mevrouw Van der Linden luidt iets anders: „Ik denk eerlijk gezegd dat het ou de bestuur een beetje was vast gelopen. Er kwamen helemaal geen nieuwe projecten meer van de grond. En dat is natuur lijk nodig." Het nieuwe bestuur hoopt het wat dat betreft beter te doen. Voor het najaar staat een grote collecte en een zwerfkatten-cas- tratie-actie op stapel. „En ver der moeten we ons natuurlijk no^béfeinnèn." lafdeling Oegstgeest/Sassen- van de dierenbescher- \g heeft een nieuw bestuur, nieuwe voorzitter van de Vereniging tot Be- Wming van Dieren, zoals de officieel heet, is H. van der 4len uit Sassenheim. is dat het voltal- 1 bestuur is vervangen door ïwe gezichten. Toeval, vol- 1 s de teruggetreden secretaris louw. „De oude bestuursle- hadden er al een lange be- 3 irstijd op zitten. Het werd sassenheim Jeugdgevangenis Teylingereind Ook het wen/en van personeel - er komen aan de Rijksstraatweg in Sassenheim opent ongeveer 135 mensen in de gevangenis, die op 3 december haar poorten. De bouw van de ook een school als voorziening heeft, te wer- penitentiaire inrichting, die aan 72 delinquen- ken - verloopt volgens directeur R. Vermeer ten in de leeftijd van 12 tot en met 18 jaar on- voorspoedig. „Op dat gebied gaat alles naar derdak moet bieden, ligt keurig op schema. wens. We kunnen zelfs voldoen aan de wens van de gemeente om personeel uit Sassen heim aan te nemen." Drie dagen na de ope ning van Teylingereind komt er een open dag voor belangstellenden. Vanaf 15 december begint de instroom van jonge gevangenen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Hospiteren is een spel zonder regels leiden» eric de jager thomas erdbrink Hospiteren heet het spel. De prijs is een kamer in de Leidse binnenstad. En de regels zijn dat er geen regels zijn. Een avondje hospiteren slin gert de kamerzoekende, hospitant genoemd, heen en weer tussen een bezoek aan de Spaanse inquisitie en een gezellige verjaarsvisite. Hoewel er van kamernood in Lei den geen sprake meer is, krijg je een leuke woonruimte in de bin nenstad niet zo maar. De studenten van de Sleutelstad houden de tradi tie van het hospiteren vol vuur le vend. De bewoners van een studen tenhuis met vrijkomde kamer prij zen de woonruimte aan op prikbor den in de universiteitsbibliotheek, bij de vakgroepen of de verenigin gen. Op een afgesproken tijdstip melden de geïnteresseerden zich allemaal tegelijk bij het huis. Een maal binnen volgt de selectie: wie willen de bewoners als nieuwe huisgenoot en wie niet? Eigenlijk weet niemand precies wat nu de juiste handelwijze is. Huisge noten net zo min als hospitanten. Maar dat maakt het spel voor de neutrale toeschouwer en de hospi tant met relativeringsvermogen al leen maar interessanter. „Wat gaan we doen?", vraagt een bewoonster van een studentenhuis aan haar buren. Op de stoep staan dertig jongelingen die hun zinnen op een kamer in 'haar' pand hebben gezet. „Géén idee!", doet een mannelijke medebewoner de spelregels uit de doeken. Het hospiteren mondt uit in een vragenvuur. De huisgenoten probe ren vragen te stellen die de onmo gelijke opgave, bij volslagen onbe kenden binnen tien minuten de ziel bloot te leggen, moeten vergemak kelijken. Soms gaat dat beschaafd, zoals in een meisjeshuis aan de Molenstraat. Soms is het een sport de kandidaat-bewoner in het nauw te drijven, zoals studenten in een huis aan de Vliet probe ren. De gesprekken lij ken vaak op een salvo ongeleide projectielen, maar de hospitant kan wel op een aantal vaste vragen rekenen. Hij of zij wordt geacht zijn licht te laten schijnen op gezamenlijke 'huisactivi- teiten' en ook muziek- voorkeur is een geijkt gespreksonderwerp. Maar geef als zenuwach tige 'kamersollicitant' daarna maar eens een verstandig antwoord op suggesties over seksu ele uitspattingen of nare insinuaties over je toekomstige buurman. Sommigen voorzien de prikkelende vragen van een psychologisch ka der. „Zo kun je zien hoe iemand op onverwachte situaties reageert. We wonen in een hecht huis, dus willen we zeker weten dat we de leukste hebben gekozen", verklaart een studente van Vliet nummer 11. Toch viel de keuze tijdens de vorige hospiteersessie op iemand die 'do de beesten' als feestversiering voor stelde. Uiteindelijk moeten de huisgeno ten een 'winnaar' aanwijzen. Per hospitant stemt de hele groep be woners voor of tegen. In de regel ontaardt de stemming in een hefti ge, ongecontroleerde discussie. Over smaak valt niet te twisten, maar de meeste huisgenoten doen toch een dappere poging. Voor het zelfvertrouwen van de meeste hos pitanten is het maar goed dat zij bij de stemming niet aanwezig mogen zijn. Want het eindoordeel wordt vaak met weinig genuanceerde be woordingen onderbouwd. „Ik heb soms wel problemen met de manier waarop over mensen ge praat wordt. Maar ja, daar ontkom je toch niet aan", verontschuldigt een bewoner van Vliet 11 zich. Af vallers hoeven zich een veto echter niet persoonlijk aan te trekken. Want ook voor de stemming geldt: niemand weet het. „Ik vind ieder een zo aardig", verzucht een stu dente uit de Molenstraat. „Maar we kunnen er maar één kiezen." Hospiteren is een aparte traditie. Een gesprekje voorafkan inderdaad nuttig zijn om vast te stellen of een hospitant bij de rest van de bewo ners past. Maar de afvalrace kan vervelend eindigen, als een afgewe zen hospitant zich de procedure en afwijzing te persoonlijk aantrekt. Toch is het voor de nuchtere ka merzoeker vooral een interessante ervaring. Degene die de onzin rus tig achterover hangend met een biertje in de hand op zich af laat ko men, kan er zelfs een leuke avond aan hebben. Ons Buiten De bewoners van volkstuinvereni ging 'Ons Buiten' kunnen weer rus tig slapen. Het bestuur buigt zich deze week over de problemen met de heksen, Margje Vlasveld en tuin der Jan de Bruin. „Het is afgelopen met de naaktloperij van de hek sen", zegt voorzitter Wout Teske vastberaden. „En Vlasveld moet de bezoekers van haar tuintje duidelijk maken dat ze niet meer op het complex mogen slapen." Het be stuur wil dat de 'burenruzie' snel voorbij is. Wat naar toch allemaal, al de slech te publiciteit. En dat terwijl het juist zo gezellig is op Ons Buiten. Voor zitter Teske krijgt een vervelend ge voel van alle slechte berichten. „Als er veel mensen bij elkaar zitten zijn er altijd wel burenruzies. Waarom moet dat nou in de krant?" Teske geeft toe dat er wel een spe ciaal tintje zit aan de ruzies. Heksen die naaktlopen, een volkstuinder die de opperheks met zijn scooter omver rijdt en een gemeenteraads lid (valsveld) wier gasten zich 's ven vangen blijft net zo belangrijk", zegt Van den Dool. Nog niet zo heel erg lang geleden hebben de mensen van het preventieteam bij Hollands Mid den opgepakte inbrekers geïnterviewd. Niet veel daders waren daarbij overigens bereid om de dienders een kijkje in de keuken te gunnen. Maar de mensen, die zich wel uitlieten over hun werk wijze, zeiden eigenlijk allemaal hetzelfde. Ze zijn bang voor alarm en voor de hond. En ze kijken - voor ze toeslaan - goed naar de kwaliteit van het hang- en sluitwerk. Een toegang tot een woning moet voor hen binnen een paar minuten te kra ken zijn. „Zware kwaliteit sloten houden inbre kers in ieder geval vijf minuten buiten. Dat lijkt kort, maar dan hebben we het echt over hele goe de sloten. En die vijf minuten? Dat is voor inbre kers veel te lang", zegt Van den Dool. WIJKIADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: ieidschdagblad@hdc.nl. ROOMBURG De fietsvereniging Swifttoer heeft ook deze maand weer een aantal fietstochten uitgestippeld. De starttijd van de Herf- strit (7 september), Duinenrit (14 september), Amstelrit (21 sep tember) en Hutspottocht (28 september) is steeds tussen half ne gen en twaalf uur 's ochtends. De ritten van tussen de dertig en vijf enzestig kilometer beginnen bij het clubgebouw van de fietsvereni ging aan de Willem van der Madeweg. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 gulden. Voor meer inlichtingen: J.G.M. Hoogenboom, 071 - 5892883. ZUID-WEST In het zangkoor van dhr. D. Kuiters is nog plaats voor 55-plussers. Het koor komt elke maandagmiddag van 14.15 tot 15.30 uur bij elkaar in het Van der Willigenhof, Apollolaan 264. Deelname kost tien gulden per maand. Het is mogelijk om een keer vrijblijvend mee te zingen. Aanmelden kan bij bij M.A. van Spron- sen.071-5235205. BOS- EN GASTHUIS De mooiste plekken van Leiden staan centraal tijdens een ontspanningsmiddag met diavoorstelling. De bijeen komst, speciaal voor 55-plussers, begint om twee uur en is in het woon- en zorgcentrum 'Haagwijk', Beethovenlaan 2. Entree be draagt 2,50 gulden, inclusief koffie of thee. VREEWIJK Borstvoeding is de beste voeding voor de baby. Maar veel moeders stoppen na korte tijd daarmee omdat problemen ont staan en goede voorlichting ontbreekt. De Borstvoedingsgroep Lei den houdt daarom op 15 september een informatieavond. Deze bijeenkomst begint om kwart voor acht en vindt plaats aan de Wit te Rozenstraat 17. De kosten zijn vijf gulden. )pgave bij Bartina van Schie (071-5320615) of José de Boer (071-5122673). BINNENSTAD Vier eeuwen wetenschappelijk botanisch werk heb ben hun sporen achtergelaten in de Hortus Botanicus aan het Ra penburg 73. Op 14 september, tijdens het Monumentenweekeinde, staat de wekelijkse rondleiding in het teken van het lesgeven in de Hortus. De wandeling begint om elf uur 's ochtends. BINNENSTAD Docenten presenteren op maandagavond 8 septem ber de taalcursussen van de Leidse Volksuniversiteit K&O. Belang stellenden kunnen tussen zeven en negen uur met vragen terecht in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. DE KOOI 'Euritmie voor mannen', de wisselwerking tussen de eigen beweging en het samen bewegen, is één van de vier cursussen op het herfstprogramma van de vrije Schoolgemeenschap Rudolf Stei- ner. De andere zijn 'Antroposofie', 'Boetseren' en 'Parzival', het middeleeuwse verhaal van Wolfram von Eschenbach. De eerste cursussen beginnen 8 september en de kosten bedragen veertig h vijftig gulden. De school is gevestigd aan de de Surinamestraat 1 Voor meer informatie of aanmelding: 071-5227333. MERENWUK Buurthuis Op Eigen Wieken houdt op maandagmid dag van half twee tot half vier een beginnerscursus bridge. De vijf tien lessen beginnen op 15 september en deelname kost honderd gulden. Belangstellenden kunnen zich aanmelden in het buurthuis, Valkenpad 3, tel. 071 -5212893. MERENWUK Voor de tweede kledingbeurs 'De Grijpstuiver' kan op vrijdagavond 12 september van zeven tot negen uur winterklcding worden ingebracht. De verkoop is de volgende ochtend van tien tot twaalf uur. De beurs wordt gehouden in de basisschool 'De Meer paal' aan het Broekplein. Voor informatie: Luut Verduyn (071 - 5227856) of Marlou van Ettekoven (071-5222138). Provincie investeert 850.000 gulden leiden/den haag monica wesseling Het Rijn-Schiekanaal, De Zijl en de Oude Rijn worden komend jaar gedeeltelijk uitgebaggerd. Bij bruggen en sluizen zijn deze provinciale waterwegen zó on diep geworden dat schepen el kaar niet meer kunnen passe ren. Het gaat om belangrijke economische vaarwegen: het traject Leiden/Alphen bijvoor beeld maakt onderdeel uit van de transportlijn tussen de Rot terdamse haven en de luchtha ven Schiphol. Hierlangs wordt onder meer kerosine vervoerd. De bagger is verontreinigd en moet naar officiële stortplaat sen. Volgend jaar wordt gebruik gemaakt van de Derde Merwe- dehaven in Dordrecht. Op diep te houden van vaarwegen is een dure aangelegenheid. Volgend jaar is hiervoor 850.000 gulden beschikbaar, zo blijkt uit de provinciale begroting. Omdat opslag zo. duur is, wordt alleen bij bruggen en sluizen uitge diept. In 1997 worden stukken van de Woudwetering, het Paddegat (bij de Wijde Aa) en stukjes van de Oude Rijn uitgebaggerd. De ze bagger wordt gestort in De Slufter in Rotterdam. nachts misdragen. Het lijkt wel een aflevering uit een soap. Nu de problemen ook bij het be stuur bekend zijn zal het volgens de voorzitter niet lang duren totdat al les opgelost is. „We hebben de hek sen al gesproken en ze hebben ons beloofd dat ze hun kleren voortaan aan zullen houden. Teske is daar erg blij over want een volkstuin is er om groente en planten te verbou wen en niet om al naakt rondsprin gend de goden aan te roepen. Ruziemaker De Bruin moet nog voor het bestuur verschijnen. Hoe wel Teske nog niet veel kwijt wil over het advies dat hij Jan de Bruin gaat geven, is hij toch bereid om een tipje van de sluier op te lichten. „Het moet afgelopen zijn met het gedrag van De Bruin. Hij kan niet meer voor eigen rechter spelen." Er loopt op dit moment een aanklacht van de heksen tegen de tuinder. Hij zou de opperheks hebben mishan deld. „Problemen worden door het bestuur opgelost, hij had gewoon naar ons toe moeten stappen", vindt Teske. leiden/den haag monica wesseling Leiden krijgt van de provincie de komende twee jaar mini maal 400.000 gulden extra om de sociale problemen van de stad aan te pakken. Ook pro bleemsteden Schiedam en Dordrecht krijgen extra steun, zo blijkt uit de begroting van gedeputeerde staten. De komende twee jaar is voor de drie plaatsen 500.000 gulden beschikbaar voor het project 'Maatwerk'. Per wijk wordt bekeken welke proble men er zijn. Vervolgens wordt er op wijkniveau een plan ge maakt. Zo'n wijk-opknapbeurt kan bestaan uit het scheppen van extra banen voor laagge schoolden, verbetering van woningen of het opknappen van de wijk zelf. Leiden krijgt daarnaast twee jaar achtereen 200.000 r.'1 l« 11 extra om de doorstroming op de woningmarkt te bevorde ren. Volgens de gemeente wo nen veel mensen met hoge in komens te goedkoop en er zijn te weinig goede huizen met een lage huur. Het derde project waar Lei den mee te maken krijgt is ge richt op achterstandsgroepen. Bij bestaande projecten wordt de komende twee jaar meer aandacht besteed aan minder heden, gehandicapten en langdurig werklozen. Voor die extra aandacht is de komende twee jaar voor de hele provin cie 600.000 gulden beschik baar.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15