Regio Leidse bus scoort beter bij reizigers Met een stinkend emmertje naar het einde van de straat NS uren stil na ongeluk net stoptrein uit Leiden Nieuw café op de Beestenmarkt Subsidie jeugdsport terug Carpoolen via de krant Populieren plat Huisjes verborgen 971 Overlast —j Oegstgeest gaat I meer werk maken van dejongerenoverlast waarover veel inwoners van het dorp klagen. Ergernis q De inwoners van I 2/ Alphen ergeren zich hevig aan de bureaucrati sche- en arrogante hou ding van de gemeente. Dronken tegen benzinepomp ;iden Een 35-jarige vrouw is gistermorgen om half acht met jaar auto bij het benzinestation aan de Dr. Lelylaan tegen een pompinstallatie aangereden. De vrouw verkeerde ondanks het uur onder invloed van alcohol. Haar rijbewijs in ingevor derd. 'Goede doel' blijkt zakgeld ^fipen De opbrengst van de pennen die een 16-ja '^eestenaar gistermorgen aan de Peter van Anrooystraat aan de jian probeerde te brengen zou naar de Leiderdorpse kinder gaan. Tenminste, dat vertelde de jongen aan zijn po tentiële klanten. In werkelijkheid wilde de verkoper met de op brengst zijn zakgeld aanvullen. Erg succesvol was hij daar niet biee. Nog voordat hij één pen had verkocht had de jongen zo- zeel argwaan gewekt dat de politie was gewaarschuwd. Tegen- de poltie bekende hij zijn werkelijke bedoelingen. In over met zijn ouders heeft hij de onverkochte pennen afgegeven k^an de politie. jeugdsportsubsidie komt te- ■g. Leidse sportverenigingen aïïmen in 1998 voor het eerst zes jaar weer aanspraak aken op extra geld voor jeug- uge leden, én voor plannen om te binden aan de lort. Er is 50.000 gulden be- hikbaar. subsidie voor clubs die aan het sporten hou- >n is geen nieuw verschijnsel, aar in 1991 verdween de ge- eentelijke bijdrage. Het geld ^rd jaren achtereen in de toen jodlijdende Menken Ijshal ge- Dpt. Nu dat niet meer nodig is lert de jeugdsportsubsidie te- De verdeling van het geld wordt wel anders dan in het verleden. De helft van de be schikbare subsidie wordt uitge keerd in de vorm van een vast bedrag per jeugdlid. De andere helft gaat naar sportclubs die speciale activiteiten hebben om jongeren van tussen de 14 en 18 jaar oud aan zich te binden. Juist rond die leeftijd zeggen veel sporters hun club vaarwel. Goede voorbeelden van zulke activiteiten zijn volgens het Sportbedrijf de gymnastiekvere niging Groen Wit, die met bij de jeugd populaire lessen demon- stratiegym zijn begonnen en Leiden Atletiek, dat een jeugd honk in de buurt van baan heeft gezet. Open sportdag voor asielzoekers en Leidenaars Het Opvang Asielzoekers Cen trum Leiden (OC) houdt mor gen een open sportdag voor asielzoekers en Leidenaars in sportpark Leidse Hout. Vanaf elf uur 's ochtends tot vijf uur 's middags kunnen kinderen uit Leiden en uit de wereld met el kaar een spelcircuit aflopen en atietiekoefeningen doen. Voor volwassenen zijn er voetbal- en volleybalwedstrijden en is er een 'bosloop' van vijf kilometer. Deelnemende kinderen krijgen een diploma; volwassenen kun nen diverse prijzen in de wacht slepen. Mede-organisator is de Kiwa- nis Club Leiden, een van oor sprong Amerikaanse liefdadig heidsinstelling die het OC Lei den al bij zijn oprichting in 1995 heeft 'geadopteerd'. Het woord 'Kiwanis' is een woord uit India dat zoveel betekent als: 'laat zien wie je bent door wat je doet.' De open sportdag is behalve voor het amusement van Leide naars zinnig voor de asielzoe kers van het OC. Door hun ach tergrond en de onzekerheid van de uitkomst van de asielproce dure kunnen asielzoekers ge traumatiseerd raken. Sport vormt wat dat betreft een leuke afleiding. *ïn ongeluk met de stoptrein uit Leiden op slirecht Centraal, gisterochtend even na zeven ÜJir, bleef gisteren bijna onopgemerkt. De NS wegen uren. Toch bleek er achteraf sprake te "n van een forse klapper. Elf passagiers werden verwondingen afgevoerd naar het zieken- [lis; negen konden na behandeling naar huis. enige dat we tot nu toe kunnen constate is, dat de trein uit Leiden niet op tijd tot stil- >*nd is gekomen", zegt NS-woordvoerster Inge 5 Zaaijer achteraf. „Langs perron negentien *)nden twee treinstellen te wachten. Het was de tjdoeling om die - als alle passagiers waren uit stapt - aan het treinstel uit Leiden te koppelen, 'den de trein het station binnenreed, was een Sot deel van de passagiers - er zaten er onge ler honderd in de trein - al opgestaan om naar deuren te lopen. Veel mensen zijn gevallen, je mensen die naar het ziekenhuis moesten, wa rn lichtgewond. Pijnlijke gewrichten, kneuzin gen, misschien had een enkele een botbreuk. Maar daarover hebben we van het ziekenhuis geen informatie gekregen." De Zaaijer kan geen mededelingen doen over de oorzaak van de botsing of over de snelheid waarmee de stoptrein uit Leiden de twee lege treinstellen ramde. „Railned gaat dat onderzoe ken, wij weten het niet. Het kan wel enige tijd du ren voordat het onderzoek is afgerond." Het persbureau ANP reageerde uitermate ge prikkeld op het lange stilzwijgen van de NS. Die had de botsing willen stilhouden, was het verwijt. Onzin, zeggen de NS. Als er iets gebeurt, zijn de media er altijd al de kippen bij. Ze hangen al aan de lijn, voordat wij weten dat er iets is gebeurd", aldus een eveneens ietwat gepikeerde De Zaaijer. „We vroegen ons vanmorgen al af of we soms niet bereikbaar waren, of er een telefoonstoring was. We zaten te wachten, het is echt niet zo dat we weigeren informatie te geven. Alle treinonge lukken vallen onder de openbaarheid." Otiderzoek onder ZWN-passagiers Inwoners van Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Lei derdorp zijn iets tevredener over de bus dan ZWN-bus- reizigers elders in het land. Wel laat vooral de aansluiting van bussen op elkaar te wensen over. Dat blijkt uit een reizigersonderzoek van busmaatschappij ZWN. leiden/regio maarten keulemans Volgens cijfers die de gemeente presenteerde hebben reizigers uit de Leidse regio gemiddeld het rapportcijfer van 7,1 over voor de dienstverlening van de busmaatschappij - één tiende punt meer dan ZWN-passagiers elders in het land. „Dat lijkt niet veel", erkent ZWN-stafmede- werker P. Jansen. „Maar in dit onderzoek is een tiende verschil al heel wat." De reizigers lijken overigens tevredener over het busbedrijf dan de ZWN-mede werkers zelf: een mini-enquête onder het personeel leverde de busmaatschappij een 6,5 op. In vergelijking met reizigers elders in het land vinden de in woners van de Leidse regio het bushokje beter beschut en schoner, kunnen ze makkelijker een zitplaats vinden in de bus, klagen ze minder over de af stand die ze moeten lopen om bij de halte te komen, en zijn ze tevredener over de frequentie waarmee de bus rijdt. Daar staat tegenover dat de aanslui ting van buslijnen op elkaar een onvoldoende scoort (5,9) en dat Leidenaars de buschauffeurs gemiddeld iets minder aardig vinden dan passagiers elders in het land. „Op deze lijn rijdt een eikel", zoals een van de ZWN- onderzoekers te horen kreeg. Vooral de klacht over slechte aansluiting op andere bussen zit ZWN dwars. „De helft van de mensen die de bus neemt stapt namelijk over", weet Jansen. Wat ZWN gaat doen om de aan sluitingen te verbeteren, is nog onduidelijk. Bovendien moeten de bus hokjes beter, vinden de ZWN- onderzoekers. Die worden door veel mensen immers smerig en slecht beschut genoemd. En hoewel Leidenaars een ruime voldoende overhebben voor de frequentie waarmee de bus rijdt, vindt de busmaatschappij dat er ook iets aan de wachttij den moet gebeuren. Al is het maar omdat ZWN-reizigers el ders in het land wél vinden dat er te weinig bussen rijden. Eind september begintdeze krant een speciale rubriek voor carpoolers. De bedoeling is om carpoolers samen te bren gen door vraag en aanbod te publiceren. Lezers die willen meedoen aan dit (gratis!) ini tiatief dienen een bon in te vullen die vanaf vandaag gere geld in de krant staat. Hierop kunnen zij hun wensen ken baar maken. Omdat bij dit ini tiatief meerdere kranten zijn betrokken, wordt een groot ge bied bestreken: heel Noord- Holland en een deel van Zuid- Holland, 't Gooi en Almere. De bonnen worden verwerkt door de firma Inca uit Almere, die is gespecialiseerd in het bij elkaar brengen van carpoolers. Inca heeft een groot namen bestand van carpoolers in de Randstad, waarvan de lezers kunnen profiteren. Om de pri vacy te waarborgen zullen in de rubriek geen namen en te lefoonnummers worden gepu bliceerd. Alle aanvragen wor den afgehandeld via Inca. platform om Samenwerking je verbeteren ;den/den haag monica wesseling <et gebied tussen Leiden, Rot- £dam en Dordrecht werkt te ;el langs elkaar. De gemeenten Üncurreren elkaar kapot om Jdrijven binnen te halen. Bo- worden er bedrijfster- aangelegd zonder dat ze worden ontsloten, sluiten verkeers- en •fenbaarvervoersplannen niet n elkaar aan. Gevolg: bedrijven l (rijke) burgers vertrekken het gebied verloedert. de plannen beter op el- af te stemmen wordt op 9 het 'Bestuurlijk Plat- Jm Zuidvleugel' opgericht: inisteries, provincie, gemeen- X bedrijven en tal van andere praten en doen mee. geld voor het opkrikken n de economie in het gebied ■«ft de provincie niet. „Maar je ag verwachten dat het vinden n geld een stuk makkelijker als niet iedereen afzon- fflijk een verzoek voor geld in- ®nt, maar één gezamenlijke Jb", aldus gedeputeerde G. Duwer. het wegtrekken van bedrijven J. de Zuidvleugel wordt ver- irzaakt door een tekort aan jdrijfsterreinen. Komend jaar Zuid-Holland verder stude- r1 op de mogelijkheid om fgs de A4 (Den Haag/Amster- m) extra bedrijfsterreinen te Iken. Dit om Leiden meer te en profiteren van de uitstra- van Schiphol. Overigens geldt het tekort aan flrijfsterrein met name voor I Leidse regio. De provincie Sft dan ook lobbyen voor een •Uw bedrijfsterrein in de Gro- Polder in Zoeterwoude dan- p een op het huidige vliegveld jValkenburg. Maar de minis- lies van defensie en milieu plen daar niks voor. leiden thomas erdbrink Het wordt binnenkort ook mo gelijk om een terrasje te pakken aan de smalle kant van de Bees tenmarkt. Restaurant Oudt Ley- den gaat een café bouwen tegen de 'catwalk' aan. Dat is de ver hoging waar ook de verlichte boompjes op staan. Uitbaatster M. Zandbergen wil in januari met de bouw beginnen. De ge meente ziet het café graag ko men om het plein wat levendi ger te maken. Het gebouw wordt ongeveer even groot als bloemenboot de Watertuin, waar het café schuin tegenover komt te staan. Omdat de uitspanning niet groter mag worden dan 11 bij 5 meter komt er een flinke kelder onder. Aan de pleinkant komt een schuif pui zodat het gebouw een open karakter krijgt. Er worden geen bomen gekapt. De uitbaatster weet nog niet hoe het café er aan de buiten kant uit zal zien. Wel geeft ze aan dat de architect ook de bloemenboot heeft ontworpen. „Onze uitspanning wordt in de zelfde stijl gebouwd als de Wa tertuin. Dat was een eis van de gemeente." De Catwalk krijgt het uiterlijk van een dagzaak maar heeft een cafèvergunning. „We mogen al cohol schenken en net zo lang openblijven als de normale ca fés", zegt Zandbergen. Of ze van die mogelijkheid gebruik gaat maken is nog niet duide lijk. „We gaan er in ieder geval in de zomer een gezellig terras van maken." In de winter ziet ze ook goede mogelijkheden om het café draaiende te houden. „Als de ijsbaan doorgaat kunnen we misschien een koek en zopie beginnen." Wethouder T. van Rij (ruimte lijke ordening) heeft absoluut geen problemen met het nieu we café. In tegendeel, hij moe digt de komst van horeca op het plein juist aan. „De gemeente wil al van begin af aan een café op de Beestenmarkt. Dat staat ook in het bestemmingsplan", zegt Van Rij. Zandbergen staat te popelen om te beginnen. Ze hoopt dat Catwalk een nieuwe impuls voor het plein zal zijn. Als de bouw voorspoedig verloopt kan het café begin juli 1989 openen. Weinig animo voor gescheiden aanbieden afval in binnenstad Er is nog niet veel animo voor GFT-inza- meling in de binnenstad. Uit een kleine steekproef rond de ondergrondse contai ner op de Apothekersdijk blijkt dat veel mensen óf niet op de hoogte zijn van het bestaan van de verzamelbak voor groente- fruit- en tuinafval tegenover het Volkshuis, óf geen zin hebben om hun afval te schei den. Wel zijn de omwonenden het una niem over een ding eens: als de wind ver keerd staat stinkt het verschrikkelijk. De ondergrondse container op de Apo thekersdijk maakt samen met de bak op de hoek van de Beestenmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt deel uit van het GFT-experi- ment in de binnenstad. Sinds twee maan den kunnen binnenstadbewoners voor het scheiden van hun groente-, fruit- en tuin afval bij de gemeente een gratis GFT-em- mertje krijgen. „Ik wist helemaal niet dat er van die containers zijn", vertelt een bewoonster van de Aalmarkt. „We scheiden wel glas en papier. Maar ik vind het wel een beetje ver om met zo'n stinkend emmertje daarheen te lopen." Ook Ivo van der Lem, bewoner van het studentenhuis tegenover de bak aan de Apothekersdijk, vindt het de moeite niet om z'n afval te scheiden. „Ik heb pas twee keer gezien dat iemand iets in die bak deed, maar blijkbaar wordt er toch wel ge bruik van gemaakt want het stinkt ontzet tend." De medewerkers van het Volkshuis wa ren niet zo blij met de plaatsing van de on dergrondse container. „In de zomer kon den de ramen aan de voorkant van ons ge bouw niet open omdat de stank niet te harden was", vertelt een medewerkster. „Gelukkig werkte de gemeente goed mee door iedere ochtend de bak schoon te spuiten en wat vaker te legen." Een ander bewoonster van de Apothe kersdijk, Elwin Mentink, maakt wel regel matig gebruik van de container. „Voordat die bak kwam hadden we al een compost- hoop in de tuin, we waren dus gewend ons afval te scheiden. Maar ik weet niet of ik gebruik van de container zou maken als ik aan het eind van de straat zou wonen." In oktober worden nog twee onder grondse containers op de Kaasmarkt en de Sint Jorissteeg in gebruik genomen. Vol gens woordvoerder Pons Delemarre wordt dan opnieuw een brief verstuurd naar alle omwonenden. „In totaal hebben we nu zo'n 600 GFT-emmertjes weggegeven, dat is op 3500 binnenstadbewoners natuurlijk niet zoveel maar het experiment is nog in een beginstadium. Ook moet ik toegeven dat tijdens de officiële opening van de containers op 18 juli sommige mensen met wel acht emmertjes tegelijk weglie- i pen", zegt Delamarre. „Daar zit nu waar- i schijnlijk de lego van de kinderen in." Aan het eind van dit jaar wordt er nog een laatste container geplaatst op de Lan ge Mare. Daarna zal in de zomer van '98 worden besloten of de G FT-inzameling uitgebreid wordt tot de hele binnenstad. Ook wordt dan bekeken hoeveel onder grondse GFT-containers er uiteindelijk no- dig zijn in de hele Leidse binnenstad. leiden» Twintig per dag gaan er tegen de vlakte. Daardoor duurt het bij elkaar tien werkdagen voor dat de 200 populieren tussen de rijbaan en het fietspad van de Wassenaarseweg zijn omgezaagd. De bomen worden geruimd omdat de wortels de weg omhoog duwen. De werkzaamheden duren nog tot halverwege volgende week. De bomen aan de andere kant van de weg gaan ook op korte termijn tegen de vlakte. Daarna kan de gemeente beginnen met het opknappen van de weg. Op de plaats van de gekapte populieren wor den eiken aangeplant. Doordat deze bomen lang zamer groeien en de wortels meer de diepte in gaan zullen zij geen schade toebrengen aan de weg. Pas wanneer de eiken een behoorlijk formaat hebben bereikt, worden ook de buitenste rijen po pulieren langs de Wassenaarseweg omgezaagd. FOTO HEILCO KUIPERS leiden» Geen lelijke kale muren meer, en ook geen graffiti. Dat was de bedoeling van mevrouw Stam uit de Stevenshof, toen zij de gemeente het plan aan de hand deed om rond stadsverwarmings- en elektriciteitshuisje boompjes en struiken te planten. Zij won er een prijs mee in de wedstrijd 'Wordt milieu-actief in de wijk'. Met wethouder Jan Laurier en Ruud Bakker van de EWR plantte'de Leidse gis teren de eerste struikjes bij een 'huisje' aan de Jo de Clerstraat. Bij een elektriciteitshuisje aan de Dobbewatering en een stadsverwarmingshuis aan de A. van Alkemadestraat wordt ook groen geplant om vandalisme te voorkomen. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13