Bierlikeur weer springlevend Smaak Mobielellende VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 Vreselijk vind ik het. Gek word ik ervan. Mobiel telefoneren in een restaurant zou verboden moeten worden. Restaurants wor den bezocht om lekker te eten en dan dient het bellen even achterwege te blijven. Behal ve irritatie bij mede-disgenoten wekt het ook weerstand bij belendende tafels. Wie mobiel belt verheft automatisch het stemge luid en bederft de eetlust van passieve mee luisteraars. Begrijp me goed; zelf beschik ik ook over zo'n apparaat, maar schakel hem onmiddellijk uit als ik ook maar enigszins bevroed dat het tot overlast kan leiden, ik kan u verzekeren dat de verschillende soor ten piepjes die in de telefoons huizen niet alleen mij maar ook het personeel letterlijk de oren uitkomen. We zijn nu in het stadi um beland dat we belbezitters verzoeken het gesprek elders voort te zetten of het geval simpelweg uit te schakelen. Afgelopen week opende ik een brief van Li- bertel waarin ik een boekje van Jan Mulder trof 'Mobieliquette' is de titel van een uitga ve waarin de auteur, voormalig spits bij Ajax en Anderlecht, en nu columnist bij o.a. de Volkskrant, Playboy en Elsevier, op ver makelijke wijze de etiquette van het mobiel bellen aan de kaak stelt. Jan Mulder, zo lees ik op de omslag, schrijft geen wetten voor doch biedt uit het leven gegrepen adviezen voor mobiel belgedrag. Vers in mijn geheugen gegrift staat nog het voorval waarin een concertganger tijdens de opening van het Mahlerjaar in het Amster damse Concertgebouw, in aanwezigheid van de koningin, op een zeer kritiek mo ment - een vallende speld was hoorbaar - mobiel werd gebeld. Wat een blamage. Van hetzelfde laken een pak, zou ik bijna zeg gen, betrof een verdachte in het beklaagden bankje in de rechtbank. Juist toen de rechter hem stevig onder vuur nam ging verdachtes zaktelefoon af 'Momentje, meneer de rech ter', waarop hij in alle rust de opbeller te woord stond. Toen de zakpiep voor een tweede maal afging werd het de rechter te gortig en verbood hij verder contact met de buitenwereld. Niet voor niets dat ik uitermate positief heb gereageerd op het verzoek van Libertel om samen met hen een garderobe te ontwikke len voor mobiele telefoons. Hoe het uitein delijk vorm krijgt weet ik nog niet, maar de gedachten gaan uit naar een soort bord in de hal waarin de telefoons gedeponeerd kunnen worden. Zodra een van de telefoons piept gaat er een lampje branden en kun nen we opnemen en de gast waarschuwen. Heel aardig vind ik in dit verband de op lossing die een groot restaurant in het Ame rikaanse Houston, Texas heeft getroffen. Die hebben ergens een antieke revolverstan daard van zolder gehaald en het relikwie een tweede leven geschonken als op- bergkast voor mo biele telefoons. Geen gek idee trou- wens. Het wordt hoog tijd dat de wild-west perikelen rondom het mobiel telefoneren aan banden worden ge- legd. Trappistenbrouwerij De Schaapskooi presenteert twee nieuwe producten JAN PETER VERSTEEGE JOHN BEEREN, eige naar van de Bokke doorns, een met twee Michelin-sterren ge decoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal. Eind vorige eeuw rustte er geen blijvende zegen op de bierlikeur van de Tilburgse abdij Onze Lieve Vrouw van Koningshoeven. Bisschop en geestelijk heid waren er fel op tegen, dat trappisten sterke drank verkochten waar monniken in een tijd van toenemend drankmisbruik juist het goede voor beeld moesten geven. Bier brouwen ging nog, maar likeur en cognac stoken gaf geen pas. De toenmalige abt Dom YVillibrord kon zich niet doof houden voor de aanhoudende kritiek. De fa bricage van cognac, maar ook die van likeur werd op een zacht pitje gezet om uiteindelijk geheel te worden gestaakt. Nu, honderd jaar later, is de likeur weer helemaal terug. Op het abdijterrein in Berkel Enschot, onderdeel van Tilburg, vond gis termiddag de officiële presentatie plaats. Tegelij kertijd werd een ander nieuw abdijproduct uitge- serveerd, een zachte bierkaas die het midden houdt tussen Port Salut en Kernheim. In Honderd Jaar Monniken van pater Anselmus uit 1981 wordt het ethisch reveil van de geestelijkheid eind vorige eeuw vermeld. Te veel mensen zoch ten vergetelheid in de drank, zo vond menig bis schop en dorpspastoor. Volgens pater Anselmus was deze tijdsgeest een van de belangrijkste oorza ken dat De Schaapskooi, de brouwerij van het klooster, zich voortaan beperkte tot bier. De geestelijke vader van de bierlikeur in Neder land was père Léon van Hoorne. Hij was afkomstig van het Noord-Franse trappistenklooster Sainte- Marie-du-Mont. Père Léon werd overgeplaatst naar Tilburg, omdat de brouwerij in Tilburg zake lijk niet goed liep. Van huis uit econoom zette hij de onderneming economisch weer goed op poten. Père Léon zon op een middel om via andere pro ducten de onderneming een steviger basis te ge ven. Een experiment met champagne mislukte, maar met het maken van cognac ging het bedui dend beter. De markt nam het product grif op, meldt pater Anselmus in zijn kroniek. Het grootste succes moest echter nog komen. In het poortgebouw vestigde père Léon een likeursto kerij. Het nieuwe product werd 'Violettes des Al- pes' genoemd en verkocht uitstekend. Volgens An selmus ging het om een hoogwaardig product, dat 'in delicatesse' niet onderdeed voor de beroemde Chartreuse, een Franse likeur op basis van 130 kruiden. Deze likeur werd gemaakt door monni ken van het klooster La Grande Chartreuse bij Grenoble. Op het etiket van de reprise van de vroegere 'Vio lettes des Alpes' staat nu dat 'het geheime recept' bewaard is gebleven in de archieven van de abdij. Dat is echter een klein leugentje, bekent de huidi ge directeur P. Peeters van De Schaapskooi. Wei is waar, dat een aantal oudere monniken zich kan herinneren, dat ze in de jaren dertig wel eens een glaasje hebben gedronken uit oude, tientallen ja ren bewaarde flessen "Violettes des Alpes'. De krui dige anijs-achtige smaak en een lichte, honingzoe te afdronk zijn blijven hangen in de herinnering. Met deze overlevering in het achterhoofd heeft Isodorus Jonkers van de gelijknamige distilleerde rij in Tilburg het nieuwe product gemaakt. De voornaamste ingrediënten zijn naast alcohol (30 procent) en La Trappe Dubbel, een van de vier trappistenbieren van De Schaapskooi, bronwater, Oranje-appeltjes, koriander, citrusschillen, honing en vanille. Dat de bierlikeur geen trappistenlikeur wordt ge noemd, heeft alles te maken met de in 1992 ver scherpte normen van de zes bierproducerende trappistenbrouwerijen in de Benelux. Directeur Peeters: „Je mag iets alleen trappist noemen als het klooster honderd procent eigenaar is én dat het binnen het klooster wordt gemaakt. Dat laatste gaat in dit geval niet op, want Jonkers Distilleerde rij maakt de likeur voor ons." De bierlikeur van Koningshoeven is na liefst honderd jaar weer helemaal terug. Iets soortgelijks geldt overigens ook voor de bier kaas, die gisteren eveneens werd gepresenteerd. Peeters: „Die wordt gemaakt door kaasmakerij De Zwaluw in Udenhout. Maar wel met onze eigen La Trappe Dubbel. Die wordt toegevoegd aan de zoutoplossing en de rode korstcultuur, waarin het product tien dagen ligt en dagelijks wordt ge draaid. De kaas smaakt in elk geval prima in com binatie met onze trappistenbieren. En daar was het ons om begonnen." Het is niet ondenkbaar, dat zowel de bierlikeur als de bierkaas ooit nog eens de naam trappist zullen dragen. „Dat is echter toekomstmuziek", zegt Peeters. „Misschien kunnen we op termijn op het terrein een distilleerkolom neerzetten en restbier distilleren, zoals père Léon dat eind vorige eeuw moet hebben gedaan. En misschien is er met de kaas op termijn ook wel iets mogelijk binnen de kloostermuren." Op de naam trappist blijven de monniken echter zuinig. Niemand mag die zomaar misbruiken. „Drie jaar geleden nog", herinnert Peeters zich, „hebben we nog een kort geding aangespannen tegen een Tilburgse broodfabriek, die opeens met een trappistenbrood op de markt kwam. Die moest dus ook met onmiddellijke ingang daarmee stoppen. Wij willen consequent zijn. Reden waar om wij onze likeur niet La Trappe noemen maar Koningshoeven, zoals de vroegere boerderij van ons klooster heet. Wij willen niet suggereren dat de likeur en de kaas binnen de poort worden ge maakt. Anders zouden we in strijd handelen met onze eigen beginselen." PUZZEL 123456789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:1Aanstaande bruid of bruidegom: 2. zwaardwalvis, drank: 3. muzieknoot, Chinese vermicelli, gewicht; 4. rivier in Frankrijk: 5. wijfjeskanarie, ma ger: 6. huisdier, kippenloop: 7. schrijfgerei, deel van de vinger, waskuip: 9. rondhout, projectie- plaatje, plus: 10. naar wezen, te gen: 11. studieus. verticaal:1. Ruim voldoende, kleinood; 2. tijdperk, in orde, onheilsgodin: 3. godsdienst, dakgebint, muzieknoot; 4. schaapkameel, rivier in Duits land; 5. geladen atoom, Japanse gordelband: 6. kijken, goud staaf: 7. munt, man van adel, voorzetsel: 8. scheepsherstel- plaats, enkelvoudig, Griekse let ter; 9. landbewerking, terdege. OPLOSSING SLEUTELWOORD Op de eerste en derde verticale kolom zijn: POLSSTOK en NAGENOEG Het sleutelwoord luidt: ACHT- VORMIG. /AT TOC/-/ Y£&,'AA/. .SSV WM-&VS. £S WASPP SV V/M-01/S. 0P ££A/ CA6 L/SP WM'BUS STJ&AT. Al &£.UW*Z>rtT W/S fisv -JOJO ZffiSSV. TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Hij hoefde niet ver te zoeken. Vóór hem, in de hal, lag heer Bommel met een verbogen schermmasker voor de verwrongen trekken en daar achter zat professor Pflwytzkofski aan zijn hoedrand te rukken. „Wat is er ge beurd?" vroeg Tom Poes ongerust. „Tiste glauwe lazel! sprak heer Ollie van achter zijn traliewerk. „Tsat in de kist!" „Pfewlwitsj!" riep de geleerde dof. „Toetanwat!" hernam heer Bommel driftig. „Kkah niet opsjtaan met altie kusses en el sjit en ijzelen spijl in me mond." Al deze klanken gaven Tom Poes weinig opheldering, maar gelukkig ontdekte hij in de kelderdeur, die zich achter de onderzoekers bevond, een gat, dat de ruwe trekken van het monster vertoonde. „De grauwe ra zer is weer bezig geweest!" zei hij be grijpend. „Tat sjeg ik toch!" riep heer Ollie rood. „Help muit deze kjooi, Tjom Poesj!" „Psjaw!" kreet de professor om floerst. „Der stjopkoj hoedesrand!" Hij rukte verwoed aan de rand die klem zat onder zijn neus en de heer Bommel trok aan zijn masker totdat het rammelde. „Ja, dat is vervelend", gaf Tom Poes toe. „Probeer dat ding voorzichting om te draaien, heer Ol lie, dan gaat het vanzelf wel af. Ik ben nu net met de kraai bezig; voor het temmen van het monster, ziet u?" Hij spoedde zich weer naar buiten; de beide heren met hun moeilijkhe den alleen latend. REDACTIE *WIM VAN BEEK *072-51 MÊÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊltÊÈÈÊÈÊÊËKI HET W R DOOR JAN VISSER In deze tijd van het jaar zijn de verschillen in temperatuur tussen het oceaanwater en het landoppervlak klein. Om die reden willen fronten nogal eens in activiteit afnemen, met name wanneer ze ingebed zijn in uitlopers van depres sies. Gisteren was zo'n dag waarop een ogenschijnlijk dreigend frontaal systeem vrijwel helemaal ter ziele ging. Tijdens de ochtenduren was er op enkele plaatsen nog wat regen ge vallen maar reeds voor de middag brak de bewolking. Ge durende de middaguren zette dat proces zich voort. Bo vendien waren de boven Nederland aanwezige luchtmas- sa's warm van origine en dat leverde ons enkele heerlijke uren op. Op Schiphol steeg het kwik naar 24,1 graad, Lei den meldde zich met 22,8 en in Bloemendaal werd het 22,3. Her rustige en vriendelijke septemberweer houdt nog een dag aan. Afgezien van een enkele bui blijft het zaterdag droog en lopen de temperaturen op tot 19 graden. Wel ko men er wat meer stapelwolken waardoor de zon minder goede zaken doet dan de afgelopen dagen het geval is ge weest. De wind waait morgen uit het westen en is meest matig, langs de kust vrij krachtig. Zondag trekt een randstoring over het noorden van de Noordzee naar Zweden. Het ge volg is meer bewolking, enige regen en een aantrekkende wind uit westelijke richtingen. Het regengebied van de storing kan Nederland overigens zaterdagavond al bereiken. Bovendien wordt het niet war mer dan een graad of 18. Ook maandag is het nog wisselvallig. Daarna lijkt de at mosfeer zich weer wat te gaan stabiliseren. Tussen een omvangrijke depressie boven Scandinavië en een hoge- drukgebied ten westen van Ierland gaan west tot noord westenwinden echter door met de aanvoer van koele lucht- massa's. Het kwik blijft dan ook bij 18-19 graden steken. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wisselvallig en bewolkt. Vooral in het zuiden veel regen en langs de kust nu en dan veel wind. In het noorden enkele opklarin gen. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Zweden: Meest bewolkt en af en toe regen. Middagtempera tuur uiteenlopend van een graad of 15 in het noorden tot iets boven 20 in het zuiden. Denemarken: Overwegend bewolkt en nu en dan buiige regen, voor al morgen. Langzaam iets frisser; op morgen rond 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig en vooral in het noorden en westen buiige regen en veel wind. In het zuid oosten iets rustiger en wat zon. Maxima uiteenlopend van 15 graden in noord west-Schotland tot net iets boven 20 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Soms wat zon maar ook bewolking; van daag overwegend droog, morgen kans op een enkele bui. Middagtemperatuur iets dalend tot omstreeks 19 graden op mor gen. Noord- en Midden-Frankrijk: Naast zon ook wolkenvelden, vooral in het oosten. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 22 gra- Portugal: Vrij zonnig, droog en warm met maxima rond 30 graden; landinwaarts lokaal nog hoger. Misschien langs de kust hier en daar mist of laaghangende bewolking en lagere maxima. Madeira: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur rond 25 graden. Spanje: Zonnig en droog. Middagtemperatuur van een graad of 28 aan de costa's in het oosten en zuiden tot ruim 30 in het binnenland. In het noorden ook enkele wolkenvelden, misschien wat regen en lagere maxima. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden. Droog. Mid dagtemperatuur omstreeks 30 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig maar op enkele plaatsen kans op mist of laaghangende bewolking. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en regen- en on weersbuien, vooral in het oosten. Mjd- dagtempertuur vlak aan zee rond 25 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig; verder zonnige perioden maar ook wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur om streeks 25 graden; in het zuidoosten hier en daar wat hoger. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Italië: Vrij zonnig maar in het noorden en eerst nog in het uiterste zuiden ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog Middagtemperatuur om streeks 28 graden. Malta: Nu en dan zon maar ook kans op een fik se regen- of onweersbui. Middagtempe ratuur ongeveer 28 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Rond de Egeïsche Zee hier en daar frisser door een stevige noordelijke wind. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Maxima meest tus sen 25 en 30 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en hier en daar een regen- of onweersbui Middagtempera tuur geleidelijK iets lager; morgen rond 22 graden Zwitserland: Zonnige perioden maar ook wolken en kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur veelal boven de 25 gra- Oostenrijk: Nu en dan zon maar vooral morgen meer bewolking en ook een paar stevige on weersbuien. Middagtemperatuur onge- n tijd tc veer 26 graden. Half tot zwaar bewolkte buien, ook met onweer den mogelijk veel neerslag. In hel ten misschien eerst nog wat zon. dagtemperatuur omstreeks 22 grad- Tsjechië en Slowakije: Afwisselend zon en wolken en som- regen- onweersbui. Maxima iets da tot onder 25 graden op morgen. Hongarije: Vandaag nog zonnige perioden enl overal droog Morgen meer bewolkir van het westen uit een toenemi kans op een regen- of onweersbui.l dagtemperatuur iets boven 25 gradi ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.01 Zon onder 21 Maan op 11.26 Maanonder2i Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.01 19.19 06.34 Laag 02.44 14.54 02.25 Weerrapporten 05 september 08 uur: station weer wind Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux half bew halfbew. half bew onbew Dublin halfbew zw6 24 II 24 11 24 14 15 26 15 20 lt 28 15 24 14 24 14 33 15 19 Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca onbew. licht bew. half bew 32 !:j licht bew. Bangkok t Buenos Aires 2 Johannesburg c Los Angeles c New Orleans f New York c TelAviv 22 1] 29 lil 25 IS halfbew. licht bew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10