Akkoord in Suriname Buitenland Frankl, grondlegger van logotherapie overleden Alleen twee kinderen overleven vliegramp Karadzic doet VN weer aanbod Schandaalpers als steunpilaar van democratie Comorese troepen vallen opstandig eiland binnen PNDERDAC 4 SEPTEMBER 1997 oskou De Russische president Jeltsin wrijft zich in de ogen jdens de officiële opening van de herbouwde Jezus de Verlos- •r-kathedraal in Moskou. Het historische gebouw werd in 1931 opdracht van Stalin gesloopt en werd herbouwd ter gelegen- eid van de viering van Moskou 850 jaar bestaat. Naast Jeltsin ut patriarch Alexy II van de Russisch-orthodoxe kerk. foto ap Veer tientallen doden in Algerije Vrijs Tien kinderen en twaalf volwassen zijn eerder deze week /jet slachtoffer geworden van nieuwe moordpartijen in Algerije, Idus krantenberichten. Algerijnse troepen hebben bij twee mili- iiren operaties het afgelopen weekeinde zestig islamitische fun damentalisten gedood. Deze moslimrebellen worden verant woordelijk gehouden voor de vele moordpartijen onder de be- olking. De verbannen linkse Algerijnse oppositieleider Hocine jt-Ahmed heeft gisteren de VS, de Europese Unie en de VN op- eroepen te helpen een einde te maken aan het bloedvergieten. ppenbare executie in Tsjetsjenië -pozNYIn de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny is gisteren een rhtpaar openbaar terechtgesteld. Het was de eerste publieke :ecutie in de afvallige Russische republiek. In opdracht van esident Maschadov werden een jongeman en zijn vrouw op ?t centrale plein in Grozny tegen een muur gezet en onder toe end oog van honderden belangstellenden met Kalashnikovs jorzeefd door familieleden van hun slachtoffer. Het stel was oor een islamitische rechtbank schuldig bevonden aan moord, e echtgenote van de vermoorde man is ook ter dood veroor- ?eld, maar omdat zij zwanger is werd haar executie uitgesteld it na de bevalling. Haar minnaar is veroordeeld tot steniging. politie pakt vredesactivisten op Vikara De Turkse politie is gisteren in Ankara hard opgetreden 4gen een groep vredesactivisten uit twintig Europese landen. Ze lilden in een hotel in Ankara een persconferentie geven, maar |e politie stormde de lobby binnen en voerde 25 arrestaties uit. Ie activisten zijn in Turkije op reis als vredesgroep. De groep jvert voor vrede in Turks Koerdistan en ze wifdaar ook naartoe. Softenon helpt tegen lepra en aids' Iashington Een Amerikaanse firma wil het 35 jaar geleden ver- loden slaapmiddel thalidomide (in Nederland bekend onder de merknaam Softenon) opnieuw op de markt brengen. Door ge- Iruik in de eerste weken van de zwangerschap leidde het middel li het begin van de jaren zestig tot ongeveer twaalfduizend ern- tig mismaakte baby's. Een farmaceutisch concern in de deel- taat New Mexico vvil thalidomide verkopen voor de behande- ing van lepra, meldt de Britse omroep BBC. Het middel kkn ook an nut zijn voor aidslijders en kankerpatiënten, meent de indu- Jrie. De autoriteiten beoordelen het verzoek vandaag. geeuwen jagen trekvogels de dood in dndenCanadese meeuwen hebben geleerd trekvogels tegen loge gebouwen te laten vliegen. Daarna eten ze de te pletter ge lagen dieren op. Dat ontdekten Canadese ornithologen, zo mel en zij deze week in het wetenschappelijk blad NewScientist. Ie- ler jaar vliegen miljoenen trekvogels zich te pletter tegen wol- ienkrabbers in Noord-Amerika. De ornithologen ontdekten dat peeuwen in Toronto de op de grond gevallen dode vogels gin- jen opeten. Er kwamen steeds meer meeuwen op af, waardoor neer voedsel nodig was en zo leerden sommige meeuwen hoe ie voor meer voedsel kunnen zorgen door trekvogels in de rich- jng van de wolkenkrabber te dirigeren. jJevluchte minister terug in Albanië IRana De voormalige Albanese minister van defensie die dit borjaar het land ontvluchtte na de massale desertie van zijn ftanschappen, is onverwacht teruggekeerd in zijn land. Hij zegt iinnenkort te zullen onthullen waarom hij ervandoor ging. Safet thulali, zijn vrouw en hun 14-jarige dochter zaten in maart op -jén van de eerste boten vol vluchtelingen richting Italië, nadat li Albanië anarchie was uitgebroken. Hij deed niets om het leger lijeen te houden waardoor de chaos in het land alleen maar (roter werd en wapendepots konden worden geplunderd. steeds meer land verandert in woestijn Iiamey in eenderde van het land op de wereld dreigt woestijn vorming. Dat zeiden wetenschappers gisteren op een conferen ce in de Nigerese hoofdstad Niamey. Niger bestaat zelf voor jveederde uit Sahara-zand. De conferentie vreest voor de be- jtaansmogelijkheden van een miljard mensen. Mogelijk gaat 'in ie nabije toekomst' 2,4 miljard hectare verloren. De woestijnen Ireiden zich wereldwijd uit met circa 70.000 viérkante kilometer (er jaar (bijna twee maal de oppervlakte van Nederland). Door jeldgebrek lopen pogingen om het proces tegen te gaan op niets lit. China, nu voor tweederde woestijn, stelt voor een centrum joor woestijnvorming op te richten. Bouterse redt regeringscoalitie BVD-leider Mungra op zijspoor gezet De Surinaamse regeringscrisis is bezworen. De coalitie partners die vorige week nog scheldend met elkaar over straat rolden, hebben de ruzies bijgelegd. De geslaagde lijmpoging wordt vooral toegeschreven aan NDP-voorzit- ter Bouterse. Het grote slachtoffer van de regeringscrisis is de ex-minister van financiën en BVD-voorzitter Mun gra. Hij is door zijn eigen partij op een zijspoor gezet om de coalitie tussen de NDP, BVD en een paar kleine frac ties te redden. PARAMARIBO PETER DE KNECT CORRESPONDENT Mungra spuide vorige week for se kritiek op het beleid en de gedragingen van NDP-presi- dent Wijdenbosch en diens vice-president. Hij noemde Wij denbosch 'machtsdronken' en een heuse 'keizer Bokassa'. De vice-president werd door hem betiteld als een 'vieze vice-pre sident die altijd dronken is en naar de psychiater moet'. Binnen de regering heerste al langer onenigheid over de aan pak van de financiële malaise in Suriname. Daarop werd Mun gra door Wijdenbosch naar huis gestuurd, leverden vijf andere ministers hun portefeuilles in en stevende Suriname al na tien maanden af op verkiezingen. NDP-voorzitter Bouterse, ge plaagd door het internationaal arrestatiebevel dat tegen hem is uitgevaardigd, wilde echter voorkomen dat hij en zijn partij uit het centrum van de macht werden verdreven door een ne derlaag bij eventuele verkiezin gen. Bouterse slaagde erin de partijen weer om de tafel te krij gen en in amper een week tot een principeakkoord te komen dat de komende dagen verder wordt uitgewerkt. Wie de nieu we minister van financiën wordt en of het regeringsbeleid inderdaad wordt bijgesteld (zoals de BVD in eerste instantie eiste) moet nog blijken. De geslaagde lijmpoging van Bouterse is een forse tegenvaller voor de oppositie, onder wie ex- president Venetiaan met zijn NPS, die op nieuwe verkiezin gen had gehoopt. Gistermorgen probeerden ze tevergeefs een vergadering van de Nationale Assemblee te beleggen om de president ter verantwoording te roepen voor de ontstane crisis. De regeringspartijen schitter den door afwezigheid en de slechts 23 aanwezige parlemen tariërs waren met te weinig om de vergadering door te kunnen laten gaan. In een geïmproviseerde pers conferentie betoogde Venetiaan dat 'de zittende regering niet bij machte is behoorlijk te regeren en na de lijmpoging weer zal voortsukkelen, zonder verbete ringen voor het land te laten zien'. De oppositie kondigde aan acties tegen deze regering te overwegen, maar wilde daar over verder niets kwijt. „Wie 's avonds wil hoesten, trekt zijn mond 's morgens niet open", aldus Rodgers van de NPS. President Wijdenbosch heeft, meldt het ANP, aangekondigd dat Suriname de samenwerking met Cuba zal verstevigen op het gebied van gezondheidszorg, onderwijs, industrie en sport. Hij zei dit gisteren toen hij de geloofsbrieven van de nieuwe Cubaanse ambassadeur Ricardo Garcia Diaz in ontvangst nam. Suriname vroeg onder leiding van Bouterse in 1983 de toen malige ambassadeur van Cuba te vertrekken als gevolg van de Amerikaanse invasie op Grena da. In 1995 besloot de regering- Venetiaan de diplomatieke rela ties met Cuba weer naar het hoogste niveau te brengen. WENEN DPA-ANP In Oostenrijk is dinsdag op 92-jarige leeftijd de psychiater en psychotherapeut Viktor E. Frankl overleden, zo deelde zijn instituut gisteren mee. Frankl wordt beschouwd als de grondlegger van de logo therapie. Frankl baseerde zijn thera pie op de psychoanalyse van Sigmund Freud. In tegenstel ling tot Freud, die de oorzaak van psychisch lijden zocht bij seksuele problemen in de jeugd, ging Frankl ervan uit dat de mens wordt gedreven door de wil een zinvol leven te leiden. Zijn logotherapie, die als psychoanalyse sinds de jaren tachtig vooral in Noord- en Zuid-Amerika po pulair is, wil de mens helpen bij een 'zinvol bestaan'. De joodse geneesheer en fi losoof werd in 1905 in Wenen geboren. In de jaren dertig vestigde Frankl in de Oosten rijkse hoofdstad adviescentra die vooral de schoolgaande jeugd voor zelfmoord moes ten behoeden. Het naziregi me zou zijn leven grondig veranderen. Dankzij zijn be kendheid had Frankl aanvan kelijk geen last van de joden vervolging. Maar in 1942 werd hij naar het concentratie kamp Theresiënstadt gede porteerd. Zijn familie werd door de nazi's vermoord. Frankl zelf door de Geallieer den bevrijd. Zijn traumatische ervarin gen in het concentratiekamp hadden invloed op zijn latere werk. maar hebben zijn posi tieve instelling tegenover het leven absoluut niet geschaad, In 1959 verscheen zijn be roemdste werk, Man's Search for Meaning, waarvan zes mil joen exemplaren werden ver kocht. In 1979 verscheen het boek onder de titel De zin ran het bestaan in het Neder lands. Frankl gal les aan beroem de universiteiten zoals Har vard, Cambridge en Stanford. Zijn dertig boeken werden in meer dan twintig talen ver taald. Phnom penh» Een Thais jongetje van ander half jaar en een Vietnamese jongen van on geveer vier jaar zijn de enige overlevenden van de ramp met de Tupolev Tu-143 van Vietnam Airlines, die gisteren met 66 inzit tenden neerstortte in een rijstveld bij de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Een derde kind dat levend uit de wrakstukken werd gehaald, is gisteravond overleden. Het vliegtuig met onder anderen Zuid-Ko- reanen, Australiërs, Japanners, Amerikanen en Canadezen aan boord kwam uit Taiwan en had een tussenlanding gemaakt in Ho Chi Minh Stad in het zuiden van Vietnam. Volgens de Cambodjaanse luchtvaartauto riteiten gebeurde het ongeluk doordat de piloot de luchthaven van Phnom Penh veel te laag naderde. Honderden mensen kwa men op de plaats van het ongeluk af. Plun deraars sloegen hun slag in de persoonlijke bezittingen van de slachtoffers. Ook poli tiemensen zouden zich aan plunderingen schuldig hebben gemaakt. foto reuters darren whiteside Joegoslavië-Tribunaal wijst voorstel waarschijnlijk af Radovan Karadzic is, onder voorwaarden, bereid zich over te geven aan het VN-tribunaal voor oorlogsmisdaden in het voormalige Joegoslavië te Den Haag. Volgens het Bosnisch- Servische lid van het Bosnische presidentschap. Momcilo Kra- jisnik, wil Karadzic met Den Haag onderhandelen over de voorwaarden en kan hijzelf een bemiddelende rol spelen. Krajisnik, een vertrouweling van Karadzic, deed het aanbod tijdens een ontmoeting met de VN-mensenrechtenonderzoeker Omdat Karadzic en Mladic Elisabeth Rehn in Pale, het bol werk van Karadzic. Rehn kreeg te horen dat ze zowel met Ka radzic als generaal Ratko Mla dic. de voormalige Bosnisch- Servische commandant die ook door het VN-tribunaal is aange klaagd, kan praten. Op haar beurt zou Rehn weer kunnen bemiddelen tussen Den Haag en Karadzic en Mladic, aldus Krajisnik. Het VN-tribunaal heeft een eerder voorstel om Karadzic op Bosnisch-Servisch gebied te be rechten in plaats van in Den Haag van de hand gewezen. het nieuwe voorstel de moge lijkheid open houden een be rechting af te wijzen indien ze na het vooronderzoek opnieuw wegens oorlogsmisdaden wor den aangeklaagd, lijkt het on waarschijnlijk dat het VN-tribu naal ingaat op de eisen. Dat er eigenlijk niks is veran derd ondanks het nieuwe initia tief onderstreepte Krajisnik met de woorden: „Nationale helden kunnen niet wegens oorlogs misdaden worden aange klaagd." Rehn zal het voorstel aan het tribunaal voorleggen. iOGOTA FRANK BAJAK Jn een afgeluisterd telefoongesprek "hebben twee Colombiaanse ministers het over de verdeling van de FM-ra diofrequenties, een politiek gevoelige Zaak waarmee bovendien veel geld is gemoeid. „En de vrienden van de presi dent, zij krijgen vijftig procent, toch?", Fraagt de minister van communicatie, fcijn collega, de minister van energie, (gaat akkoord. Op 19 augustus, twee dagen nadat het Vooraanstaande Colombiaanse tijd- pchrijft Semana de letterlijke tekst van het gesprek had afgedrukt, rolden de poppen van de ministers. President ©amper aanvaardde hun ontslag, maar Soonde geen enkele schaamte over het ichandaal, dat in de ogen van de Co- ombiaanse bevolking een duidelijk Voorbeeld was van onsmakelijke (Vriendjespolitiek. Samper had meer moeite met het feit dat het telefoonge sprek was afgetapt en gepubliceerd: hij schakelde de geheime dienst in om de luistervinken te pakken te krijgen. Het incident illustreert zowel de toege nomen macht van de Latijns-Ameri kaanse onderzoeksjournalistiek als het felle verzet daartegen van de macht hebbers. Want in Latijns-Amerika is het lange tijd traditie geweest dat de pers in handen is van stromannen van het regi me. In het aan Colombia grenzende Pana ma speelt zich een andere politieke zaak af waarin de persvrijheid een hoofdrol speelt. De regering.van presi dent Balladares heeft Gustavo Gorriti, een Peruaan die wordt gezien als de beste onderzoeksjournalist van Latijns- Amerika, tot vandaag de tijd gegeven om het land te verlaten. Vandaag ver loopt zijn visum, dat de autoriteiten hebben geweigerd te verlengen. Gorriti, redacteur van de Panamese krant La Prensa, heeft echter gezegd dat de politici hem uit zijn kantoor in Pana ma-Stad zullen moeten sleuren om hem het land uit te krijgen. De Pana mese regering is Gorriti liever kwijt dan rijk, omdat hij enkele stinkende zaakjes betreffende machtsmisbruik op hoog niveau heeft blootgelegd. De regering weigert Gorriti's visum te verlengen met het argument dat zijn functie beter kan worden uitgeoefend door een werkloze Panamese journalist. „Over het algemeen kan het Latijns- Amerikaanse politici niet schelen als je ze dieven, tirannen, schaamteloos, de straf van God, of wat dan ook noemt", zegt Gorriti. „Maar wat ze erg deert, is wezenlijke journalistiek. Daar zijn ze niet aan gewend. Tot halverwege de jaren tachtig was dit soort journalistiek hoogst ongebruike lijk in Latijns-Amerika. De overwegend militaire regimes namen harde maatre gelen tegen de onafhankelijke pers. Kranten werden gesloten en kritische journalisten op z'n minst in de gevan genis gegooid, als het al niet slechter met ze afliep. Een democratisch geko zen regering was vaak mede afhankelijk van positieve berichten in de pers, en daarvoor gaven de machthebbers veel geld aan de mediabazen. De media wa ren volgzaam. Nu deinzen journalisten er niet meer voor terug om hotemetoten in de poli tiek. de zakenwereld en de georgani seerde misdaad hard aan te pakken. Dat blijft soms niet zonder gewelddadi ge gevolgen. De afgelopen tien jaar hebben meer dan 120 Latijns-Ameri kaanse journalisten hun onthullingen met de dood moeten bekopen, zo blijkt uit cijfers van het in New York gevestig de Comité ter Bescherming ran Journa listen. De Colombiaanse regering van Samper neemt subtielere maatregelen om zich de pers van het lijf te houden. I let par lement ging akkoord met een nieuwe wet waarmee de perskaarten van came raploegen in een klap ongeldig werden verklaard. Alle televisiestations moesten een nieuwe zesjarige vergunning aan vragen. In oktober beslist een over heidscommissie over de verstrekking Onduidelijkheid over verloop van actie van de Comoren verklaarde gis teravond op een Franse nieuws zender dat Anjouan zonder ge vechten vrijwel geheel onder controle van de regering was gebracht. Met de troepenmacht wil de centrale regering de orde her stellen. Het gaat om een af schrikkingsmissie, aldus de au toriteiten. De militairen kregen de opdracht de strategische punten van het eiland onder hun controle te brengen, waar onder de hoofdstad Mutsamu- du, het vliegveld en de tweede stad Domoni. Het is al geruime tijd onrustig op het arme Anjouan. Opstan dige bewoners willen volledige onafhankelijkheid, grotere zelf standigheid of aansluiting bij de voormalige koloniale macht hebber Frankrijk. NAIROBI-MORONI AFP-Rtr Het leger van de Afrikaanse Co- moren-archipel is gisteren op getreden tegen het afvallige ei land Anjouan. De regering liet enkele honderden soldaten op het eiland in de Indische Oce aan afzetten om aan het af- scheidingsstreven een einde te maken. Over het verloop van de inva sie komen tegenstrijdige berich ten naar buiten. De situatie is onduidelijk omdat de regering alle verbindingen tussen An jouan en de buitenwereld liet verbreken. Persbureaus meldden dat de Comorese troepen geweld ge bruikten en dat zij op weerstand stuitten. Zij baseren zich op sporadische contacten met be woners. Maar de zaakgelastigde Mooie vrouwen ruiken lekker londen afp Mooie vrouwen en lelijke man nen ruiken lekker: mooie man nen en lelijke vrouwen ruiken juist niet aangenaam Dat blijkt uit een onderzoek van twee Oostenrijkse wetenschappers dat het gezaghebbende Britse tijdschrift New Scientist van daag publiceert. De Oostenrijkers vroegen een groep mannen te ruiken aan de T-shirts die zeventien vrouwen drie dagen lang hadden gedra gen. Een andere groep mannen kreeg de opdracht om zich over de schoonheid uit te spreken van de vrouwen die het kleding stuk hadden gedragen. Daarbij bleek dat vrouwen die voor knap werden gehouden, dezelf de waren als degenen aan wie een aangename geur werd toe geschreven. Eenzelfde onderzoek bij vrou wen die aan T-shirts van man nen roken, leidde tot de conclu sie dat de mooiste mannen de smerigste geuren verspreiden. De onderzoeksresultaten tonen 'opmerkelijke verschillen tussen de strategieën van mannen en vrouwen om een partner te ver overen', menen de onderzoe kers Anja Rikowski en Karl Grammer van het instituut voor urbane ethologie in Wenen. Belgische ex-chef van politie was mogelijk corrupt brussel anp Er zijn sterke aanwijzingen dat de ex-chef van de gerechtelijke politie in België, Christian de Vroom, zich schuldig heeft ge maakt aan normvervaging en corruptie. De speciale Belgische Kamercommissie-Dutroux komt volgende weck met een rapport over De Vroom. De commissie zal vooral de aan koop tegen een vrienden prijsje van een dure auto door De Vroom onderzoeken De begin deze week afgetre den politiechef wordt ervan ver dacht een bende autodieven de hand boven het hoofd te heb ben gehouden. Dat gebeurde toen hij enkele jaren geleden nog leiding gaf aan justitie in Charleroi. De bende had in het verleden ook contacten met Mare Dutroux, hoofdverdachte in het Belgische zcdenschan- daaL De voormalige politiechef krijgt een lichtere, administra tieve functie bij justitie. Minis ter De Clerck (justitie) heeft in middels twee opvolgers be noemd, onder wie een commis saris die jarenlang was gedeta cheerd bij het Duitse Buncles- kriniinalatnt lui J LjUJ J-'UU J J Jj J 3 iJ J J J -J jlCJUj-'C t (adapter voor bestaande appari ividcr onafhankelijk), de bijbehurc v Het ISDN-abonncmcnf ko»t f ISDN-lijn hebt i nt voor een Internet en ISDN-aansluiting met duo-, uur, ISDN-pc-kaart - Internct- ide softwurc en allerlei leuke cx- 0,95 per maand

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5