Meer banen weg bij VSN 'Den Besten moet weg' Proef gratis heroïne eerst in één stad Binnenland Politie pakt ontvoerder k kies hietvoor drie Ik kies voor iedereen. En ik bel ze 40% voordeliger. Libertel Life arkenshouderij telt 125 miljoen eer voor verkleining veestapel Plukkers gevraagd Tommei misleidde Kamer bij nieuwe huursubsidie 1NDERDAG 4 SEPTEMBER 1997 3 lis internaat tegen afperser ftHEM Een 17-jarige Harderwijkse jongeman heeft gisteren ht maanden jeugddetentie en plaatsing in een jeugdinternaat gen zich horen eisen wegens afpersing van dertien jongeren. rechtbank in Zutphen veroordeelde hem in mei tot acht Landen jeugddetentie en een voorwaardelijke plaatsing in een [gdinternaat. Tegen dat laatste ging de officier van justitie in iroep. De jongeman voerde in Harderwijk een ware straatter- |ir uit. Hij beroofde sommigen van hun zakgeld, soms onder dreiging van een (namaak)pistool. De Harderwijker maakte ;h verder schuldig aan diefstal. Procureur-generaal Denie wees gisteren op dat er een grote kans dat er groot gevaar is dat de ngeman opnieuw in de fout gaat als hij niet goed kort wordt fiouden. loeder bekent dodelijke mishandeling fN« De 23-jarige moeder van het 2-jarig meisje dat vorige ;ek dinsdag in het Brabantse Rijen overleed, heeft bekend de •uter zwaar te hebben mishandeld. Omdat de rol van de 33-ja- ;e vader nog niet duidelijk is, blijft ook hij in hechtenis. De oeder heeft verklaard op de bewuste dinsdagmorgen na een Jitelijke ruzie het meisje te hebben mishandeld. Tegen de pnd belde zij zelf voor hulp naar het alarmnummer 112. Toen ambulance arriveerde, was de peuter al overleden. Uit sectie pek al snel dat er een misdrijf in het spel was. wolse juf eist 1,3 miljoen (olle Een 43-jarige Zwolse onderwijzeres heeft gisteren voor rechtbank een oprotpremie' van 1.3 miljoen gulden geëist li de christelijke basisschool De Matenburcht in Zwolle. De hooi wil de vrouw kwijt omdat ze stelselmatig te laat zou ko en, oncollegiaal zou zijn en onvoldoende zou reageren op jchten van collega's, ouders en kinderen. Ook een extern on- irzoeksbureau uitte zware kritiek op haar functioneren. In aart vorig jaar is de vrouw geschorst, na 23 jaar bij de school te ibben gewerkt. De Zwolse juf begrijpt niets van de kritiek. lief betrapt met afstandsbediening ,ystad Met behulp van een afstandsbediening heeft een 20- fige inwoner van Lelystad gisteren zijn gestolen bromfiets kun- in terugvinden. Al drukkend op de knop van de afstandsbedie- ng reed de man door de straten van Lelystad, totdat hij het irm op de bromfiets hoorde. Dat werd door de afstandsbedie- ng in werking gesteld toen hij een huis in de Griend naderde, tamaal binnen vond de rechtmatige eigenaar zijn gestolen ommer onder een laken in de slaapkamer. Kort daarop arres- prde de politie de 21-jarige dief. 'eel meer verkeersgewonden n haag In het verkeer vallen jaarlijks duizenden gewonden eer dan de politieregistratie laat zien. Volgens een nieuwe re- jtratiemethode kwamen er vorig jaar niet 11.966 mensen in !t ziekenhuis terecht na een ongeluk, maar 19.420. Nog groter het verschil bij het aantal mensen dat zich na een verkeerson- ival meldt bij de eerste hulp: 91.200 in plaats van 16.381. De euwe methode, waarbij uit verschillende bronnen wordt ge it, is ontwikkeld door de Adviesdienst Verkeer en Vervoer IW) en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De nieu- i aantallen komen overigens overeen met de verwachtingen «als die uit eerder onderzoek naar voren zijn gekomen. Bij het Pststellen van het aantal verkeersdoden blijft de registratie van W politie de enige bron omdat die registratie zeer nauwkeurig In 1996 vielen er 1180 doden in het verkeer. rekken cpd TBS-kliniek Olcfenkotte in Rek ken in de Gelderse Achterhoek heeft gistermiddag om even over één een medewerkster van de kliniek met een fruitmes be dreigd en in gijzeling genomen. De man. die vervolgens met zijn gijzelaar in een auto is gevlucht, heeft zich een half uur later in het Twentse Haaksbergen aan de politie overgegeven. Hij is in hechtenis genomen. Het slacht offer. dat nog maar kort in de kliniek werkte, is ongedeerd. Het is de tweede keer binnen een half jaar dat een Oldenkot- te-patiënt een (vrouwelijke) hulpverlener heeft gegijzeld. Volgens het crisisteam van 01- denkotte heeft de patiënt direct na de lunch een fruitmes op de keel van zijn slachtoffer gezet. De man, die al enkele jaren in de kliniek verbleef, nam een jonge Oldenkotte-therapeute beet en dreigde de vrouw neer te steken. Hij eiste een auto en vrije doorgang naar buiten. Be sloten werd de man met zijn gijzelaar te laten gaan. Rotterdam geeft Brinkman geen gouden handdruk rotterdam anp De rekening van een eventuele gouden handdruk voor politie commissaris Brinkman moet niet naar Rotterdam maar is voor Den Haag. Dat vinden de politieke partijen in de Rotter damse gemeenteraad. Ze vin den het logisch dat het geld voor een dergelijke afvloeiings regeling uit de rijkskas komt. NS-stremming amersfoort» anp Amersfoort was vanochtend per trein onbereikbaar na een explosie (omstreeks half elf) in een transformatorkast bij sta tion Schothorst. Door de ex plosie liepen twee NS-mede- werkers verwondingen op. «periment op ilsonbekwamen kfj uitzondering /qiHAAG anp D ez» Kamermeerderheid vindt Di medische experimenten ui vvilsonbekwamen alleen bij ;e uitzondering zijn toege- zejn- Het CDA vindt dat alleen s ijivilsonbekwame proefperso- lati er direct baat bij hebben, uvonder strenge voorwaarden oigelijk moet zijn. De Tweede 'rifier debatteerde gisteren nvt het wetsontwerp medisch- loienschappelijk onderzoek bij inPsen. Het debat gaat van- leog verder. De ministers Borst nlksgezondheid) en Sorgdra- roi (justitie) antwoorden dan ml de Kamer. rdlet kabinet wil alleen medi ae experimenten toestaan op rhpsen die zelf kunnen beslis- 4© Mocht het echt niet anders aiinen dan mogen geneesmid-- jj/en en behandelmethoden op kinderen, comapatiën- dementen en andere lonbekwamen worden ge- Voorwaarde is wel dat er _n andere mogelijkheden zijn geneesmiddelen en behan- cangen te testen. Het gaat ook experimenten waar proef- sonen zelf niet direct iets i hebben. "en Kamermeerderheid staat -Iter dit wetsvoorstel hoewel fracties moeite hebben met ven met wilsonbekwamen. ;ens minister Borst is het •rmijdelijk om soms medi- jen te testen op mensen die geen beslissing kunnen ne- „Als er ooit een medicijn de ziekte van Alzheimer- Tit, dan moet dat getest wor- i op de groep voor wie het indelijk is bestemd; demen- nde ouderenaldus Borst g jaar tijdens een toelichting et wetsontwerp. Libertel Regiovoordeel Waar u <».k bent in NedcrlaruPruim 40% lager Pie lokale telefoontjes. Standaard bi| ieder Personal Bel voor meer informatie over het voordeligste en makkelijkste GSM abonnement van Nederland gratis Libertel 0800 05 60. Daar kunt u ook terecht voor de dichtstbijzijnde verkooppunten. Bent u al Libertel abonnee en heeft u vragen, bel dan mobiel 117. ven gesch Op je leven geschreven varkenshouderij in Neder- 1 is bereid een deel van de en van inkrimping van de lensstapcl zelf op te bren: Een inkrimping met vijf procent via een opkoopre- >eing is aanvaardbaar. Dat oibod heeft de boerenorgani- ie LTO Nederland deze week gedaan aan minister Van Aarts- en (landbouw). Voorzitter Doornbos zei giste ren in Den 1 laag zeer verbaasd te zijn dat de minister niet op het aanbod van LTO Nederland is ingegaan. De minister houdt vast aan een algemene inkrim ping van 25 procent per bedrijf. Dat is volgens LTO Nederland een 'rampzalig' plan, dat 24.000 van de 60.000 banen in de var kenshouderij, de veehandel, de slachterijen en de groot- en de tailhandel op het spel zet. Doornbos zegt vooral ver baasd te zijn over het feit dat het een liberale minister is die vindt dat de overheid alles moet regelen, alhoewel de sector zelf een sluitend plan op tafel heeft gelegd. Spoorbond FSV eist vertrek NS-directeur utrecht gpd Topman Rob den Besten van de Nederlandse Spoorwegen moet opstappen. Onder zijn bewind is de NS er alleen maar op ach teruit gegaan. De overheid moet in zijn plaats een tijdelijke di recteur benoemen die orde op zaken stelt. Dat schrijft voorzit ter Gerben Hardeveld van de spoorwegvakbond FSV in een open brief. Namens het hoofdbestuur van zijn bond stelt de FSV-voorzitter dat 'de spoorklok wordt terug gezet naar de crisisjaren '30', door de opdeling van het lijnen- net in een landelijk kernnet van de NS en secundaire lijnen, waarop een veelheid aan regio nale railvervoerders de dienst uitmaken. Dit voornemen past in de plannen van minister An- nemarie Jorritsma van verkeer en waterstaat om de concurren tie in deze sector meer leven in te blazen. Hardeveld vergelijkt deze si tuatie met de crisisjaren, 'toen ook een veelheid van railbedrij- ven en een moordende concur rentie tussen en met tientallen busbedrijven leidde tot een cha os in het openbaar vervoer'. De FSV, die ongeveer een Greenpeace eist boorverbod NAM amsterdam gpd De NAM maakt gebruik van een schijnconstructie om via een omweg toch te proefboren naar 'Waddengas'. Met die stelling probeert de milieuorganisatie Greenpeace de rechtbankpresi dent in Amsterdam tot een tij delijk boorverbod voor de NAM te brengen. De NAM wijst de beschuldiging van de hand en is inmiddels al volop bezig ten noorden van Ameland en Schiermonnikoog. Nadat recht bankpresident Reurt Gisolf vori ge week de bezetting van het boorplatform door Greenpeace had laten beëindigen, stonden de partijen gisteren opnieuw te genover elkaar in Amsterdam. Ditmaal eist Greenpeace dat de rechter de NAM verbiedt van de boorvergunning gebruik te ma ken. De vergunning is weliswaar rechtsgeldig, maar wordt door de NAM misbruikt om via een omweg toch naar gas te boren dat onder de Waddenzee zit, meent de milieuorganisatie. Gisolf doet volgende week uit spraak. kwart van de 23.000 NS-werk- nemers vertegenwoordigt, haalt in de brief hard uit naar de in 1992 aangetreden Den Besten. Hardenveld schrijft dat de FSV „na vele jaren van meedenken en meewerken aan veranderin gen nu tot de conclusie komt dat het paard achter de wagen gespannen is. Het spoor is ach teruit geboerd in plaats van vooruit." Volgens de vakbond is Den Bestén er allerminst in geslaagd beloofde verbeteringen door te voeren. De beoogde 'cultuuromslag' van een ambte lijk naar een commercieel den kend bedrijf acht de FSV mis lukt. De bond wijt dit aan de onmogelijke combinatie van cultuuromslag met een bezuini ging, die 3500 mensen hun baan kostte. Het centraal stellen van de klant, zoals Den Besten bij zijn aantreden aankondigde, is op een mislukking uitgedraaid. Mislukte automatiseringspro jecten 'die honderden miljoe nen kosten' en te ver doorge voerde automatisering in de be veiliging hebben de treinenloop juist kwetsbaarder gemaakt. „De vertragings- en ongevallen statistiek van de laatste jaren anp Algemeen NedeMandt Ponbure ui GPD Getboi tetidi Pen Hensta Reorganisatie streekvervoer Splitsing van het streekbusconcern in twee bedrijven en op termijn 2.500 van de 17.730 banen weg, duizend meer dan vorige week werd bekendgemaakt. Met deze drasti sche maatregelen wil Verenigd Streekvervoer Nederland (VSN) zich voorbereiden op de concurrentie in het open baar busvervoer. ZWN en NZH wilden vanmorgen nog niet op de plannen reageren. utrecht anp VSN moet voldoen aan de eisen die minister Jorritsma van ver keer heeft gesteld. Zij streeft naar een vrije markt voor het busvervoer. De monopolieposi tie van VSN staat dat in de weg, vindt zij. Bestuur en commissarissen van VSN hebben gisteren tot de tweedeling besloten. De huidige aandeelhouder van VSN, de Staat der Nederlanden, wordt eigenaar van de beide 'nieuwe' bedrijven. Het is niet de bedoe ling onderdelen op korte ter mijn in de verkoop te doen. Tegelijk moet VSN bezuini gen. Er dreigen 1.300 kantoor banen en 1.200 banen onder chauffeurs te verdwijnen. De forse ingreep is volgens de VSN- top noodzakelijk, omdat de kos ten te hoog zijn. „Bij ongewij zigd beleid dreigt het concern binnen twee jaar in de verliezen terecht te komen", aldus de of ficiële mededeling Vorig jaar maakte het bedrijf op een om zet van 2,36 miljard gulden een uiterst mager winstje van 12,1 miljoen gulden, een half pro cent dus van dc omzet. De Vervoersbonden FNV en CNV hebben furieus gerea geerd. Zij eisen de garantie dat geen gedwongen ontslagen val len. VSN weigert vooralsnog die toezegging. Volgens FNV-be- stuurder D. Ketting 'ontbreekt elk feitelijk gegeven' voor zo'n majeure ingreep. Het bedrijf moet veel meer informatie ge ven. Th. de Jong van de CN'V- bond: „Ik ben er nog niet van overuigd dat dit nodig is om te kunnen overleven". Beide bon den gaan ervan .uit dat er ge noeg geld is voor een regeling waarbij niemand gedwongen vertrekt. Minister Jorritsma kondigde gisteren een tegenon derzoek aan naar de voorne mens. Vooral de financiële kant van de zaak wil zij toetsen. Nog belangrijker is of VSN voldoet aan de voorwaarden voor marktwerking die de Tweede Kamer voor de zomer heeft goedgekeurd. In 2003 moet 35 procent van het streekvervoer worden aanbesteed. VSN mag daar niet aan meedoen zolang haar marktaandeel meer dan vijftig procent bedraagt. Door zich te splitsen denkt het con cern aan die eis te voldoen. Volgens een woordvoerder van de minister is het dus de vraag of het VSN-voorstel tege moet komt aan de voorwaar den. FNV-man Ketting begrijpt die twijfel wel: „Ik geloof niet dat de twee nieuwe bedrijven echt de concurrentie met elkaar aangaan". De enige concurrent van VSN tot nu toe, het Ameri kaanse Vancom. kan zich voor stellen dat de nieuwe construc tie nog niet voldoet aan wat Jor ritsma wil. De huidige VSN is een sa menraapsel van acht busbedrij ven, die elk vrij zelfstandig wer ken. In de nieuwe opzet ver dwijnen die om pTaats te maken voor twee ondernemingen, waarvan de namen nog niet be kend zijn. Het eerste bedrijf is gecon centreerd in de Randstad en het midden van het land. Het be staat uit NZH (Noord-Holland), ZWN (Zuid-Holland en Zee land), Midnet (Utrecht) en Oostnet (Gelderland en Overijs sel). Nummer twee omvat BBA (Brabant), Hermes (Limburg), Veonn (Friesland) en Hanze (Groningen i. den haag gpd spreekt boekdelen", aldus de FSV. De bond zegt zich te scha men voor de circa 2500 klach ten die dagelijks bij de NS bin nenkomen. De FSV stelt bij de komende cao-onderhandelingen forse looneisen, omdat de loonmati ging tot niets heeft geleid. Har develd schrijft 'in hoge mate' geërgerd te zijn door berichten over een 'buitensporige loon- groei' van NS-directeuren, die in 1996 200.000 gulden meer zouden hebben ontvangen. Nu een goed werkend NS-bedrijf 'met een goede dienstuitvoering en met een toenemend aantal reizigers- en goederenkilome ters verder weg is dan ooit', dient Den Besten volgens de bond zijn conclusies te trekken en op te stappen. NS-woordvoerder Hans Siepel wil liever niet ingaan op de be schuldigingen aan het adres van zijn directeur. „Hoe serieus moet je zoiets nu nemen? We kunnen hier eigenlijk niets mee. Over de salarissen staan er aperte onjuistheden in de brief, en verder worden politieke en andere bezwaren door elkaar gegooid. Wc vinden dit een rare manier van communiceren". door dc uitlatingen van Dordregter. Dc twee parlemen tariërs hebben Tommei voor het reces op de man af gevraagd of de VNG met zijn voorstellen kon leven. Hij beantwoordde die vraag bevestigend. Biesheu vel: „Nu ik Dordregter heb ge hoord, is mijn verontwaardiging over Tommels woorden tot het kookpunt gestegen. Ik ver moedde al dat hij niet de hele waarheid sprak, maar dat de fei ten zo anders zouden liggen, had ik niet verwacht." Duivcs- teijn beperkte zich met zichtba re moeite tot de opmerking 'dat Tommei volgende week heel wat heeft uit te leggen aan de Kamer'. Tommels partijgenoot Jeekel neemt de zaak minder hoog op. Volgens hem is sprake van een misverstand. „Tommei heeft in januari voor hel laatst met de VNG gesproken. Daarna is taal noch teken van deze organisatie vernomen. De staatssecretaris heeft dit geïnterpreteerd als: wie zwijgt stemt toe. Ik kan daar in komen." WD-woordvoerder Hofstra vindt het sop de kool niet waard. „Waar hebben we het nou over? Als ik het wel heb over 7000 huurders die een paar maanden zijn aangewezen op de bijzondere bijstand." PvdA en CDA vinden dat D66- staatssecretaris Tompiel van volkshuisvesting de Tweede Ka mer verkeerd heeft ingelicht toen hij in juli meldde, dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) akkoord was met zijn nieuwe huursubsidie wet. Volgens VNG-directeur Dordregter, die gisteren werd gehoord door de commissie volkshuisvesting, zijn Tommei en de VNG het juist 'ten princi pale oneens' over de gevolgen van de nieuwe wet. De VNG vindt het onverteer baar dat huurders wier inko men (fors) daalt, gedwongen zijn bij de sociale dienst aan te kloppen. „Dit is een systeem- fout in de nieuwe huursubsidie wet. De bijzondere bijstand ver wordt zo tot een vangnet voor volkshuisvestingdoeleinden en daar is hij nooit voor bedoeld. Als Tommei verarmde huurders wil ondersteunen totdat ze daadwerkelijk in aanmerking komen voor huursubsidie, moet hij daar een eigen fonds voor in het leven roepen", aldus Dordregter. PvdA-woordvocrder Duives- teijn en zijn CDA-collega Bies heuvel tonen zich geschokt Minister komt WD tegemoet den haag» gpd Het experiment met gratis heroïne voor langdurig verslaafden gaat alleen door als eerst één stad op kleine schaal kijkt wat de effecten zijn van vrije verstrekking. Mi nister Borst (volksgezondheid) is gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer over het experiment aan dit voorstel van de WD tegemoetgekomen. Ze wil wel zo snel mogelijk een definitief jawoord van de Kamer om met de proef te beginnen. Het doel ervan is te onderzoeken of de ge zondheid van de proefpersonen verbetert. Het doorgaan van de proef met gratis heroïneverstrekking aan zo'n 750 ver slaafden die niet meer kunnen afkicken, heeft lange tijd aan een zijden draadje ge hangen. Het CDA heeft principiële be zwaren, terwijl de WD tot nu toe vooral praktische bezwaren had vanwege het grote aantal deelnemers. De liberalen zijn huiverig voor allerlei ongewenste gevol gen in de gemeenten die meedoen. Bij voorbeeld dat er meer junks op de gratis heroïne afkomen dan het aantal vastge stelde deelnemers. Het nu gevonden compromis van een kleinschalige start lijkt uitkomst te bieden. Blijkt na drie maanden proefdraaien met zo'n 50 ver slaafden in één stad dat er bijvoorbeeld veel overlast ontstaat, dan kan de groot schalige proef alsnog worden afgeblazen. WD-woordvoerster Van Blerck noemt dit een 'stap in de goede richting', maar vindt drie maanden eigenlijk te kort. De PvdA en D66 zijn fervente voorstanders van vrije verstrekking en wijzen een dergelijk voorzichtig begin niet af. Volgende week wordt duidelijk of de proef kan doorgaan. De liberalen hebben nog wel proble men met het verstrekken van heroïne aan de zogeheten controlegroep die geduren de het experiment alleen methadon krijgt. Dit, om het effect van heroïne te vergelij ken met dat van methadon. Voor deze- verslaafden moet er echter wel uitzicht zijn op gratis heroïne als het experiment slaagt, anders doet er volgens de minister niemand mee. „Dat is echt nodig om die groep bij de les te houden", vertelde Borst na afloop van het overleg. „Het bezwaar van de WD vind ik niet aanvaardbaar." De liberalen hebben ook nog proble men met de betaling aan verslaafden. Omdat hel om een medisch-wetenschap- pelijk onderzoek gaat waarbij de deelne mers regelmatig onderzocht worden, krij gen ze een vergoeding van 50 gulden per twee maanden. Van Blerck vindt dit vreemd omdat de verslaafden toch al iets krijgen wat ze graag willen hebben. Borst wil liever niet van de gebruikelijke vergoe ding afwijken, maar heeft wel begrip voor de WD. Het voorgestelde experiment duurt zo'n twee jaar. De Kamer vraagt zich af wat er daarna moeten gebeuren. Blijkt de proef een succes, dan kunnen artsen in indivi duele gevallen doorgaan met verstrekken van heroïne. De fracties wijzen ook op Zwitserland. Een experiment daar met 1146 proefpersonen is geslaagd, maar een referendum op 29 september moet nu duidelijk maken of deelnemers kunnen blijven rekenen op hun gratis heroïne. beesd In de Betuwe hangen de perenbomen vol rijpe vruchten. Maar de fruittelers komen plukkers te kort. Ze vrezen dat een deel van de oogst verloren gaat doordat er te weinig mensen zijn om hem binnen te halen. foto anp»koen suyk

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3