'De big points maak ik al een tijdje niet' 'In ieders leven gebeurt wel wat' Sport Korda trekt zich ziek terug 'Het nieuwe bewind heeft de Belgische ploeg goed gedaan' Tegenslag voor Belger De Derby der Lage Landen (3) DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1997 I 1 ÏU.../1' Verbeek wijkt voor Van Marwijk sittard Bert van Marwijk is gisteren aangesteld als trainer van Fortuna Sittard. Hij volgt na drie nederlagen Pim Verbeek op die wel actief blijft als technisch manager. Van Marwijk tekent een contract voor twee jaar bij de Sittardse eredivisionist. Hij was trainer van hoofdklasser SV Meerssen. Verbeek heeft zelf het be sluit genomen terug te treden. Naar eigen zeggen was hij afgelo pen zaterdag teleurgesteld in reacties van het Limburgse pu bliek. Dat liet tijdens het met 0-3 verloren duel met RKC duide lijk merken niet meer achter de trainer te staan. De 45-jarige Van Marwijk kwam in zijn carrière uit voor Go Ahead Eagles, MW en AZ '67 en speelde één interland. Honkballers ongeslagen groepswinnaar parus Het Nederlands honkbalteam is bij het EK in Parijs onge slagen en onbedreigd groepswinnaar geworden. Het laatste duel in de voorronde in Sarcelles, tegen de zwakke Britten, vormde zoals verwacht geen enkel probleem. Het negental van Jan Dick Leurs sloeg in zeven innings 28 punten bijeen. De oranje wer pers Elton Koeiman en Thijs Bakker kregen drie honkslagen te gen, goed voor twee punten. Nederland treft in de eerste kruisfi nale nu waarschijnlijk Zweden, al is dat nog afhankelijk van het resultaat van de Scandinaviërs tegen België. i Petr Korda heeft gisteravond in New York tijdens de US Open zijn partij voor de kwartfinale tegen de Zweed Jonas Björkman niet kunnen afmaken. De als vijftiende geplaatste Tsjech moest zich bij een achterstand van 6-7 2-6 0-1 terugtrekken. Hij voelde zich te ziek. Twee dagen eerder zorgde Korda voor een daverende ver rassing door de nummer één van de wereld, de Amerikaan Pete Sampras, uit te schakelen. „De ene dag beleef je een hoog tepunt, de andere dag gaat alles mis", zei Korda teleurgesteld. „Ik ging niet ten onder omdat ik slecht speelde. De griep kreeg me te pakken. Het is het ergste wat me in deze fase kon overko men." Korda was opgestaan met keelpijn. „Ik heb de hele dag zwetend in mijn bed gelegen." In de avonduren was het onge bruikelijk koel in het Arthur As- he-stadion. De broodmagere Korda speelde niettemin zonder trui. In de eerste set kon hij het nog wel opbrengen te knokken voor elk punten. Toen hij na 53 minuten de tiebreak verloor met 7-3 raakte Korda steeds vermoeider. „Ik wilde niet op geven", zei Korda. „Ik heb alles geprobeerd. Maar ik voelde me steeds zwakker worden en wilde niet op de baan instorten." „Ik was verbaasd dat hij al leen last had van een verkoud heid", zei Björkman. „Ik ben ook verkouden. Je wilt een partij altijd winnen op matchpoint. Nu trok mijn tegenstander zich terug. Jammer." De als eerste geplaatste Mar tina Hingis had in de kwartfina le geen enkele moeite met de Spaanse Aranxta Sanchez Vica- rio. In een uur en twee minuten won de 16-jarige Zwitserse met 6-3 6-2. „Ik speelde solide", zei Hingis. „Ik maakte haast geen fouten. Mijn concentratie was optimaal. De wind was wel las tig. Ik probeerde alleen maar de bal binnen de lijnen te houden. Dat was moeilijk genoeg." In de halve finale staat Hingis tegen over Lindsay Davenport. De Amerikaanse olympische kam pioene is de enige speelster, die dit jaar op hardcourt van Hingis won. Dat gebeurde vorige maand in Manhattan Beach. ,on Kluivert en Seedoif, samen sterk jt „g noordwuk gusbert spierenburg rcpd-verslagcever Er zijn door bondscoach Hid- dink achttien spelers geselec teerd voor de belangrijke WK- interland tegen België. Maar op de traditionele persconferentie Oranje in Hotel Huis ter lijkt het alsof Patrick Klui- Ivert het zaterdag in z'n eentje moet opnemen tegen de Rode Duivels. Voor de rest van de in- l??K3ternationals blijkt van de zijde van de media nauwelijks be- langs telling te bestaan. Dinsdag, bij aankomst in de —^Rotterdamse Kuip, leverde de 1 gevallen godenzoon, boos als kennelijk op de buitenwereld is, nog geen commentaar. In Noordwijk is dat anders. Er staan in de grote zaal van het gerenommeerde hotel achttien tafeltjes uitgestald, voor ieder van de spelers één, elk voorzien van een naambordje. Geen naam ontbreekt, ook die van Kluivert niet. De spanning stijgt, dus verzamelt de horde zich, nieuwsgierig en verwachtings vol, alvast rond het tafeltje van de veelbesproken aanvaller die, als de voortekenen niet bedrie- ;gen, met Bergkamp zaterdag avond in de spits van de Neder landse aanval zal staan. Om kwart over twaalf arri veert, zichtbaar beduusd en nerveus, het zorgen- en won derkind uit Milaan, geflankeerd aan de ene zijde door een KNVB-voorlichter en aan de an dere kant door z'n vriend See- dorf. Diverse schijnwerpers vangen hem onmiddellijk in een zee van licht. Camera's klik ken en verslaggevers verdringen zich, bij tientallen tegelijk in een bizar pandemonium. „Een kwartiertje, mijne heren", zegt de voorlichter en het kruisver hoor kan een aanvang nemen. Kluivert neemt plaats op z'n stoel, langzaam en onzeker, als een verdachte die terecht staat. Seedorf, z'n steun en toeverlaat, schuift aan, naast hem. Het tweetal is samen sterk vandaag in de confrontatie met de pers, de eerste nadat de ex-spits van Ajax in opspraak is geraakt we gens een verkrachtingszaak en, volgens een deel van de publie ke opinie, om die reden door de bondscoach nooit had mogen worden geselecteerd. „Kluivert liegt, hij is asociaal, irritant ar rogant en hij verdient het om flink op zijn nummer te worden gezet", aldus dinsdag nog de, in het voetbal althans, invloedrijk ste krant van het land. „Natuurlijk vind ik het niet leuk wat er is gebeurd", geeft Kluivert aarzelend toe, maar hij Patrick Kluivert 'doorstond' de confrontatie met de pers gisteren met de steun van Clarence Seedorf. foto anp is blij, zegt hij ook, met de uit gestoken handen van z'n ploeg genoten en de bondscoach. „We hebben er over gesproken en er goed over gesproken. Ik had de jongens al een tijdje niet gezien, maar ze hebben me per fect opgevangen. Wat is ge beurd, is gebeurd. Het is een grote fout van me geweest." Hij krijgt bijval van Seedorf, z'n net 21 jaar én vader gewor den makker. „Patrick is een be kend persoon. Maar in ieders leven ge.beurt natuurlijk wel eens wat. Als hij een fout maakt, wil dat nog niet zeggen dat hij niet meer tegen een bal kan trappen. Bij Real zijn er ook spelers die buiten het veld soms dingetjes doen die niet kunnen. Maar daar wordt bij ons in Ma drid niet over gesproken. Die zaken blijven binnenskamers." Van de nationale discussie in Nederland heeft Seedorf met ontzetting kennisgenomen en weinig begrepen. „Ik heb veel gelezen en veel gehoord. Wat me verbaast, is dat de volwasse nen in Nederland geïnteres seerd zijn in het privé-leven van Patrick en de jeugd juist in zijn sportieve prestaties." Meer vragen wenst het duo over de affaire niet te beant woorden. De ingehouden woe de trilt over het tafeltje als er ie mand is die het uiteindelijk toch probeert. Kluivert: „Ik ben hier om te praten over het voetbal." See dorf: „We zijn bijeengekomen voor de wedstrijd tegen België en niet om steeds allerlei zaken te herhalen. Ik ga niet goed pra ten wat er is gebeurd, maar we zijn hier om ons voor te berei den op een belangrijke wed strijd en daar hoor ik niet één vraag over." noordwuk gusbert spierenburg gpd-verslaggever Er bestaat, bij verlies zaterdag tegen België, nog een ontsnap pingsmogelijkheid voor Oranje. Het is daarom dat bondscoach Hiddink weigert de 119de Der by der Lage Landen te bestem pelen als de wedstrijd van het jaar. „Er is nog een herkansing, hoewel we daar absoluut geen gebruik van willen maken Als het Nederlands elftal in de Kuip tegen de Belgen onver hoopt onderuit gaat, eindigt het in groep 7 vermoedelijk als tweede en is het aangewezen op een barrage-wedstrijd, net als in de aanloop naar het EK van 1996 in Engeland. Hiddink en z'n mannen waren toen veroor deeld tot een replay, in Liver pool tegen Ierland, die dankzij twee doelpunten van de inmid dels verguisde Kluivert een groot feest werd. Op 14 december van het vorig jaar danste Oranje in Brussel nog soepel over de Belgen heen. De ongelijke strijd in het Koning Boudewijn-stadion eindigde in 0-3 en bondscoach Van Moer werd het slachtoffer. Diens op volger, Leekens, kreeg de Rode Duivels binnen de kortste keren weer op het rechte pad, tot stomme verbazing van bijna het hele land. Met respect heeft Hiddink de revival waargenomen. „De kracht van België is gegroeid. Het nieuwe bewind heeft de ploeg goed gedaan. Het heeft ervaren spelers en jonge spelers met elan. Niet alleen de zeges in Wales en Turkije, vooral de ma nier waarop die tot stand kwa men verdient bewondering". De statistieken maken de Ne derlandse bondscoach bang. „De laatste keer in Brussel niet meegerekend hebben wij het in kwalificatie-wedstrijden tegen België vrijwel altijd moeilijk ge had. Of het nu in Brussel was, in Rotterdam of aan de andere kant van de plas, in Orlando. Bij winst op België zaterdag is het Nederlands elftal vrijwel zeker geplaatst voor de we reldtitelstrijd, die volgend jaar juni in Frankrijk wordt ge speeld. Formeel kunnen de Belgen dan nog wel op gelijke hoogte komen met Oranje, maar alleen door uitzonderlij ke uitslagen kunnen ze hun achterstand in het doelsaldo van tien goals nog goedma ken. De negen groepswinnaars en de beste nummer twee plaatsen zich rechtstreeks na- Doorgaans is het voor ons ni goed afgelopen. Het belo< daarom een interessante we strijd te worden". Hiddink beschikt over ei vrijwel fitte spelersgroep. Tw fels zijn er alleen over Bogar» en Reiziger. De twee ex-Ajaci den zijn licht geblesseerd. 1 medische staf verwacht dat b< den tijdig zijn hersteld. Over opstelling wilde de bondscoai zich gisteren nog niet uitlatc Hij gaf aan daar niet al te g hcimzinnig over te doen, ma stelde het op prijs eerst de b trokkenen in te lichten. mens Europa voor de eindron de. De acht overige nummer: twee, waartoe Nederland bi verlies zeer waarschijnlijk be hoort, spelen twee beslissings duels. De (vier) winnaars daar van gaan eveneens naai Frankrijk. Om te bepalen wie de best< nummer twee wordt zijn dt resultaten tegen de nummer; één, drie en vier in de groef van belang. Dat betekent da in het geval van Nederland de resultaten van de wedstrijder tegen San Marino in dit denk beeldige klassement niet mee tellen. Oranje bij winst zeker van WK Krajicek in kwartfinale US Open ten onder tegen Rnsedski De wind? „Daar hadden we allebei last van." Een béétje tevreden dan misschien over de trip die tenslotte toch een kwartfinale op de US Open opleverde, verder dan hij ooit kwam in New York? „Nee. Want van wie heb ik hier nou gewonnen? Black, Filippini en Mantilla. Maar bij de eerste de beste test sta ik er niet." new york rené van hattum gpd-verslaggever Richard Krajicek neemt vanaf vandaag vier weken vrij en laat zijn rackets thuis. Hij had na de 5-7 6-7 6-7 nederlaag tegen Greg Rusedski tabak van tennis. In Wenen, begin oktober, zien ze hem pas terug. Vandaag be slist hij nog wel iets belangrijks, of hij al dan niet naar het Grand Slam-toernooi van Melbourne gaat in januari. „Heel ver weg voor maar één toernooi." Wat hij zichzelf kon verwijten na de uitschakeling? „Ik had be ter moeten bewegen. Als je door de wind ballen mist komt dat omdat je niet goed beweegt." En dat hij dat setpoint niet kon verzilveren toen hij bij 6-5 in de tiebreak van de derde set nota bene twee keer zelf mocht ser veren? „Dat waren goede ser vices. Maar ik heb Rusedski in de afgelopen vijf jaar nog nooit twee backhandreturns achter elkaar in het vak zien slaan. Dat deed hij nu wel. Twee big re turns." Of hij zichzelf niet onnodig veel druk op de schouders had gelegd door vooraf te roepen dat hij zich favoriet achtte voor een finaleplaats? „Nee. Want ik vóel me ook beter dan veel van de jongens die nog in het toer nooi zitten. Maar goed, je kunt je wel beter voelen, je moet het wel doen op de baan. En dat lukt niet momenteel." Vandaar dat hij na zeven we ken Amerika, zonder één fina leplaats, met de pest in zijn lijf naar huis vliegt vandaag, on danks zijn beste US Open ooit. Want het wil hem al een tijd niet lukken om van echte top- spelers te winnen. Chang in Rosmalen was de laatste, maar dat was op gras en op gras is Chang geen topper. Nee, de laatste echt goede overwinningen waren alweer in april. In Tokyo tegen Rafter en in Monte Carlo tegen Philip- poussis. „Maar in Los Angeles verlies ik net van Courier, in Montreal van Chang en in New Haven ook al van Rusedski." Het had gisteren de omme keer kunnen worden, maar het werd het oude liedje, dat zich al een paar maanden afspeelt. „In dit soort wedstrijden komt het op de big points aan en die maak ik al een tijdje niet." Of dat met zijn houding te maken heeft? „Die oude uitstraling van ongeloof', zoals John McEnroe het voor zijn Amerikaanse tv- publiek omschreef? „Nee. Ik was zeker niet blij. maar ik ge loof niet dat ik iets negatiefs uit straalde." Misschien dat Krajicek in zijn vakantie een tv in de buurt heeft en een videorecorder. Dan kan hij eens doen wat Greg Ru sedski afgelopen maanden deed. Die keek uren naar ban den van zijn eigen wedstrijden. Vooral naar slow-motions van zijn returns. Volgens de verha len keek hij zolang dat hij er bij na vierkante ogen van kreeg. Feit is dat de Canadese Brit momenteel een betere zomer beleeft dan ooit: halve finale Queens, kwartfinale Wimble don, halve finale New Haven en nu de halve finale van de US Open, zijn beste Grand Slam- resultaat ooit. De 20ste plaats op de wereldranglijst waarmee Prompt toen Rusedski dai de Britse held te worden, beg ook Tim Henman heel aardig tennissen en dat is een rasecl Brit. In de finale van het Enge NK van '95 won Henman z< van hem. Toen Rusedski in j een goed Wimbledon speeli deed Henman het weer net i beter met spektakelstukken gen Haarhuis en titelverdedij Krajicek. En toen Rused sneuvelde tegen Pioline, verlc Henman van Stich en riep Bi ker 's avonds dat hij nooit nu naar Wimbledon zou kom» Allemaal veel belangrijker d wat Rusedski deed. Ook ditmaal heeft hij wt pech, want niemand in Eng land zal zaterdag geïntcresset zijn in zijn halve finale in Ni York, omdat op die dag Lady wordt begraven. Dus zullen Britse kranten er zondag amf een letter aan besteden Als het hele toernooi wint, d wordt het misschien nog v een aardig verhaaltje, nu geen Britse krant zal d< maandag paginagroot mee dt ven openen. US OPEN New York. US Open, 23,6 miljoen guide Mannen, kwartfinale: Rusedski (GBr) H licek (Ned) 7-5 7-6 (7-5) 7-6 (8-6), Bj< man (Zwe) - Korda (Tsj/15) 7-6 6-2 1 Korda trekt zich ziek terug. Björkman halve finale tegen Rusedski (GBr). Vrouwen, kwartfinale: Davenport (VSt/t Novotna (Tsj/3) 6-2 4-6 7-6, Willia (VSt) - Testud (Fra) 7-5 7-5, Hingis (Zwi Sanchez Vicario (Spa/10) 6-3 6-2 Hin in halve finale tegen Davenport (VSt/6). Mannen dubbelspel, kwartfinale: Bhup Paes (lnd/10) Adams/Ferreira (ZAf) 7-6, B|örkman/Kulti (Zwe/11) - Novak/F (Ts|) 7-6 3-6 6 4. Halve finale: Kafelnik /Vaeek (Rus/Tsj/4) - Bupathi/Paes (Ina/' 7-6 7-6. Vrouwen dubbelspel, kwartfinales: Bo graf/Arendt (Ned/VSt/4- Dragomir/Ma (Roe/Kro/16) 6-3 3 6 6-4, Zvereva/C Fernandez (WRu/VSt/1) Tauziat/Fu (Fra/7)4-6 6-26-2 Gemengddubbel, halve finales: Paz/Alb; (Arg) - Raymond/Galbraith (VSt/1) b-4 7 Paz/Albano in de finale tegen Bollegi /Leach (Ned/VSt/5). De volley van Richard Kraji cek liep giste ren niet tegen Greg Rusedski; één van de oorzaken van het verlies in de kwartfinale van de US Open. foto ap hij in New York begon was al de beste klassering die hij ooit had, komende maandag staat hij nog een stuk hoger. Feit is ook dat hij het oervervelende servicedu el gisteren na 1 uur en 58 minu ten besliste met twee returns. Toeval of niet? Krajicek kan wellicht de band van gistermiddag en die van Agassi-Rafter eens na elkaar be kijken. Dan moet hij zich een ongeluk schrikken van het ver schil in volleerwerk tussen wat hij deed en wat Rafter een avond eerder had gedaan. Die legde de returns van Agassi weg alsof het pingpongballen waren, bij hemzelf vlogen er gisteren veel teveel volley's in het net of buiten de baan. Om over het verschil in voetenwerk tussen die twee nog maar te zwijgen. De Hagenaar zal dan ook zien dat er niets meer over is van die prachtige, vol doorgehaalde topspin backhand die hem vori ge zomer op Wimbledon onver slaanbaar maakte. Nu verdwe nen al die ballen in het net. In zijn eerste drie wedstrijden in New York was dat nog niet op gevallen, maar die tegenstan ders kwamen niet naar het net, Rusedski wel. Voor Rusedski is het een beetje jammer dal hij precies nü bezig is om Britse tennisge- schiedenis te schrijven. Op nieuw zal hij nu niet van zijn grote frustratie afkomen. In En geland staat hij namelijk altijd in de schaduw van Tim Hen man. Zijn moeder is Brits, zijn vader Canadees en hij werd ge boren in Canada. Maar in 1995 besloot hij om voortaan voor Engeland te spelen, waar tennis veel meer leeft. Dat hij wat meer erkenning zocht dan hij in Canada kreeg, gaf hij zelf toe. Bart de Roover met blessure naar liuis De voorbereiding van België op de ontmoeting met Nederland verliep gisteren niet geheel naar wens. Bart de Roover en Rudi Smidts vielen met blessures weg uit de selectie van Leekens. De Roover van NAC had last van een blessure aan de heup. Hij sprak van een grote teleur stelling. „Ik ben ontgoocheld. Het is echter niet anders. Had ik zaterdag voor NAC moeten spe len, dan zou ik pas op het laatste moment beslissen. Deze wedstrijd is te belangrijk om het elftal in onzekerheid te laten." Gisteren oefenden de Rode Duivels volgens traditie tegen Jong België. Smidts gleed uit en kreeg last van zijn elleboog. On derzoek in het ziekenhuis wees uit dat hij een week of vier niet kan spelen. Door doelpunten van Oliveira en Mpenza won het 'echte' België nog wel, 2-0. Er waren meer tegenslagen. Lokonda Mpenza raakte in de eerste helft geblesseerd aan de knie en moest worden vervan gen door PSV'er De Bilde. Na afloop van het duel oefenden de Belgen op het nemen van vri trappen. Bij een krachtige inz van Peeters raakte doelman I Wilde geblesseerd aan de pin Die ging onmiddellijk in het ijs Het weerhield Leekens er ni van zijn formatie alvast beker te maken. In principe met E Wilde en Mpenza. „Ik ga ervz uil dat ze zaterdag weer hoi derd procent zijn." De Bilc geldt als alternatief voor Mpei za. De kans dat de aanvaller \z het begin speelt is niet zo groc Mpenza vormde in de laats WK-kwalificatiewedstrijden si men met Oliveira de aanval. De Belgen zullen in de Kui worden gesteund door vijfdu zend landgenoten. De nationa bond had graag twee keer z< veel tickets toegewezen gekn gen. Volgens de FIFA richtlijne kon de KNVB echter niet wo den verplicht meer dan tie procent van de beschikba: kaarten af te staan. De opstelling: De Wilde; Cra son, Albert, Van Meir en Vid< vie; Scifo, Staelens, Vander El en Van Kerckhoven; I.okonc Mpenza (of De Bilde), Oliveira. Nederland - België kende zel den een saai verloop. En 0-0 was al helemaal een zeldzaam heid, alsof het niet hoorde bij de Derby. Van de 118 duels werden er slechts vier zonder doelpunten afgesloten. Oranje won de meeste duels: 54. De Belgen zegevierden 39 keer. Er staan niet meer dan 25 gelijke spelen in de archieven. De 2-2 van '59 was op zich niet bijzon der. Achteraf wel: het werd de laatste interland van Abe Len stra. Vandaag aflevering 3: de 2-2 van 19 april 1959, het afscheid van een legende. Uit de krant van toen: Welgeteld acht minuten heb ben de vijfenzestigduizend de sfeer geproefd, die in het verle den zo talloos vele malen de voetbalinterland tussen Neder land en België tot de spectacu lairste en grilligste wedstrijd van het jaar gemaakt heeft. Die acht minuten zijn te weinig ge weest om van de achtentach tigste uitvoering van de 'derby der lage landen' een onvergete lijk duel te maken.' "Van der Linden stond kenne lijk te wachten op scoringskan sen en Abe Lenstra volstond op nog nadrukkelijker wijze het zelfde te doen. Initiatieven na men zij niet. Rijvers trachtte nog wel het 'gat' te vullen, maar het lukte hem niet. Ener zijds omdat zpwel Lenstra als Van der Linden duidelijk te traag waren, en voorts omdat de kleine Feijenoorder geen steun in de rug kreeg.' ABE LENSTRA (1920- 1985) De beste Nederlandse voetbal ler aller tijden? Cruijff natuur lijk. Dan Van Basten waar schijnlijk. En? De naam van Abe Lenstra zal nog vaak vallen in het rijtje. En dat is opvallend, omdat Lenstra bijna veertig jaar geleden zijn laatste inter land speelde. Hij is ook al ruim tien jaar dood. Maar de legen de van 'Us Abe' leeft voort. In het stadion van Heerenveen dat zijn naam draagt, in de ver kleurde verhalen. Abe Lenstra speelde negentien jaar in Oranje. Dat is een abso luut record. De Fries was ook de oudste doelpuntenmaker in de historie van het Nederlands elftal. Hij was bij de Holland - België van '59 al 38 toen hij voor het laatst raak schoot. Het was zijn 33-ste doelpunt. Na Faas Wilkes (35) is hij de num mer twee van de historie, sa men met zo'n andere legende: Johan Cruijff. Faas Wilkes, Kees Rijvers, Abe Lenstra; het 'Gouden Binnen- trio'. Ze speelden maar tien wedstrijden samen in Oranje. De wereldtop zouden ze nooit bereiken, de Spelen van '48 in Londen was het enige grote toernooi van de Friese rechts binnen. Abe speelde betrekkelijk weinig interlands. De oorlog speelde een rol. Maar ook de eigenzin nige kop. Lenstra lag voortdu rend in de clinch met de bondsofficials. Een Fries, inder daad. Hij speelde twee jaar niet voor Oranje. Heel Zuid-Europa wilde de Ne derlander hebben: AC Milan, Nice, Nimes, Fiorentina. Maar Abe bleef ons land en zijn prin cipes trouw. 'Onzin', zei broer Jan later. Het ging wel degelijk om het geld. Fiorentina stuurde inderdaad een blanco cheque. Maar Abe vertrouwde die lire niet, hij wilde het bedrag in dollars. Van Fiorentina werd nooit meer iets vernomen en- Lenstra speelde zijn laatste ja ren voor Sportclub Enschede. De verhalen droegen de mythe verder dan de feiten. Al ver diende 'Us Abe' de ultieme hel dendom wel. Abe sleet zijn laatste jaren in een rolstoel. Een hersenbloe ding had de geniale benen voorgoed het zwijgen opgelegd. Hij stierf in op 2 september 1985 aan een hartstilstand, nog maar 64 jaar oud. In 1995, tien jaar na zijn dood, werd er in zijn stadion een to neelstuk opgevoerd over de wedstrijd van zijn leven. Er kwamen 40.000 toeschouwers om de mythe van 'Us Abe' te versterken. Geraadpleegde bronnen: ArchiefThijs Ruiter, Middenmccr; Re likwieën van Oranje (uitgeverij Tho mas Rap), Hel Nederlands Elftal 1905- 1989 (Weekbladpers). Morgen: de 0-0 van 1973. De adem stokte even. ype minkema

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23