'In de kerk voel je waar het in het leven om gaat' Bijverschijnselen welvaart aanpakken Kerk Samenleving V rou wenorganisatie keren Nederlandse Moslim Raad rug to^ I I Kerkenraden Voorschots kiezen voor samenwerkt De Waal CLK-voorzitt UtCHIl'Vl'X In een democratie gaat het ook om solidariteit DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-j Zondagskaart aan winkeldeur ZWOLLE ANP Het Gereformeerd Maatschap pelijk Verbond (GMV) geeft een nieuwe stimulans aan de strijd voor het behoud van de zon dagsrust. Het verbond heeft een zondagskaart uitgegeven die opgehangen kan worden aan de deur van de winkel of andere werkplekken waar de 'heilige dag van de Heer' onder druk staat. 'I.v.m. feestdag gesloten'. 'Maak geen inbreuk op de zon dag, drijf geen handel en maak er geen werkdag van voor eigen zaken', zo staat op de kaart die in een eerste oplaag van 3000 exemplaren is verschenen. De zondagskaart valt samen met het succes dat het GMV sa men met de Reformatorische Maatschappelijke Unie (RMU) vorige week boekte voor veertig werknemers van de zuivelfa briek in Staphorst. Die hoeven,' na de fusie van hun bedrijf met de Friese Zuidoosthoek-coöpe ratie, tot aan het einde van hun loopbaan niet op zondag te werken. Het GMV, dat het hoofdkan toor in Zwolle heeft, telt ruim 11.000 leden, verdeeld over vele bedrijfstakken. Het kent 140 plaatselijke afdelingen. Alge meen secretaris van het GMV, J. Westert, relativeert het jongste succes, alhoewel er bij het hoofdkantoor vele instemmen de reacties zijn binnengeko men, zal zijn organisatie het be reikte akkoord niet aangrijpen om zich extra te profileren. 'Je moet geen overspannen ver wachtingen wekken. Wat in de Staphorster cultuur mogelijk was, is op de meeste andere plaatsen niet haalbaar.' BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV.KERK Beroepen: door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden, belast met de ar beid voor vorming en toerusting bij de Hervormde bond voor mwenzigde zending op gereformeerde grondslag W. Dekker te Wezep, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF.GEMEENTEN Beroepen: te Alblasserdam C A. van Dieren te Stolwijk; te Zoetermeer J.S van der Net te Apeldoorn. ZELFSTANDIGE GEMEENTEN Beroepbaar: N. van der Want te Bise- rica Evanghelica Romana (BER), Roemenië Contactadres: Slotlaan 104, 2902 AN Capelle aan den IJs- sel. Steeds meer jongeren zoeken psychiatrische hulp, ondervond pastor André van dam. Daarnaast gaf hij als catecheet les op een havo/vwo in Rotterdam. In 1992, Aarle (1962, Den Haag). Vooral aan hen wil hij laten zien dat het leven mooier is drie jaar voor zijn afstuderen, kwam Van Aarle in de parochie Zoetermeer waar dan ze denken. Zelf ervaarde hij dat op zijn tiende toen hij met een groep kinde- hij deel uit maakte van een team van zes jonge pastoraal werkers die ingezet ren klusjes ging doen in de kerk en zag hoe boeiend het leven van de pastoor werden in vijf wijken. Sinds enkele weken werkt Van Aarle in de Willibrordparo- was. Toen wilde hij nog priester worden, maar in 1987 koos hij toch voor de op- chie in Oegstgeest, waar hij een part-time aanstelling heeft om het pastorale leiding pastoraal werker aan de Katholieke Theologische Universiteit in Amster- werk te ondersteunen. Als pastor ben je eigenlijk een hulpverlener, al- leen minder zake- lijk ingesteld. De pastor deelt le venservaringen en stimuleert de mensen in een tijd dat dat niet vanzelfsprekend is. Het gaat goed met de economie, roepen ze in Den Haag en op televisie. Alsof het dan ook be ter gaat met de mensen. Het le ven is hard en wordt steeds harder, daar kan ik me echt zorgen om maken. Tijdens de negen jaar dat ik les gaf op de middelbare school, merkte ik dat steeds meer tieners steeds jonger hulp zoeken bij de Riagg. Ze zijn in de war omdat er in hun leven geen tijd is voor bezinning en ze aan hun ou ders hebben gezien dat het ge luk in het tijdelijke, zoals werk, gevonden dient te worden. In veel gezinnen zijn er nauwelijks momenten dat ze met zijn al len bij elkaar zitten. Tegelijker tijd wordt er erg veel van die kinderen verwacht. Ze moeten hoog scoren want ze moeten later zo veel mogelijk geld ver dienen. De kerk gaat als enige niet met trends mee en dat is haar kracht. De kerk is ook een van de weinige plaatsen waar het leven echt serieus wordt geno men, waar je van geboorte tot graf totaal mens kan zijn. Wie ziek is wordt door de samenle ving uitgespuugd, maar in de kerk heeft een zieke wel zijn plaats, dat zie je ook aan de sa cramenten en de rituelen. Nu zeggen sommige mensen dat ze niets meer met de kerk te maken willen hebben omdat je er juist niet jezelf kan zijn. Gescheiden mensen en homo's horen er niet bij, vrouwen kun nen geen priester worden. De paus zwaait met zijn moralisti sche vinger en bepaalt wat de gelovige moet doen. Maar zo zie ik het niet. De paus en de priesters vormen niet in hun eentje de kerk en als ik eerlijk ben, vind ik onze Nederlandse samenleving eigenlijk veel mo- ralistischer dan de kerk ooit was. Kijk maar naar televisie programma's als de aso-show, waarin mensen beschimpt worden om zogenaamd a-soci aal gedrag dat stiekem met de verborgen camera is opgeno men. Ze leggen een briefje van honderd neer op de achterbank van een taxi en degene die dat in zijn zak steekt moet daar la ter tekst en uitleg over geven in de studio. Bovendien is bijna al het ver maak op de televisie leedver maak. De meest intieme zaken van iemands leven worden blootgelegd tijdens reality-tv. Cabaretier Youp van 't Hek heeft eens in een conference gezegd: 'Wij zijn verzadigd, vol gegeten tot brakens toe, er kan niets meer bij'. Daarom maken we ons nergens meer druk om, we weten niet meer hoe we ons moeten amuseren en gaan van gekkigheid de meest schunnige dingen verzinnen. En het ergste vind ik mensen die leven met het motto: als ik het niet doe, dan doet een ander het wel. Die mensen, de meesten, leven alleen voor zichzelf, voor hun eigen genot. De kerk van van daag de dag is er voor de men sen. De mens is geen genots- of verbruiksmiddel zoals de tv het voorspiegelt. De mens is ook meer dan bio logie en een paar feiten. Hij is van nature een religieus wezen, hij verwondert zich over het waarom van het bestaan. Ik ben er van overtuigd dat er een zin aan het leven vastzit die wij echter niet helemaal begrijpen. Toch kun je daar aan werken, bijvoorbeeld door naar de kerk te gaan. Geloof moet zichtbaar worden in handelingen en ge baren, net zoals liefde. Zo kun je je bewust worden van de be doeling van het leven en dat is dat je er bent voor anderen. In het geloof staat De Ander cen traal, niet Ik, zoals in de sa menleving. Je moetje naaste liefhebben gelijk je zelf, zoals Jezus al zei. De kerk moet nog veel leren en slaat de plank regelmatig mis. Toch ben ik bereid die slechte kanten te vergeten omdat er zoveel goeds te beleven valt. Het leven moet minder hard worden en dat kan als iedereen het evangelie volgt. Jezus deel de zichzelf uit aan de mensen. Door te delen word je nooit arm, alleen maar rijker. Ook biologisch gezien is delen een must, celdeling is de oerbasis van al het leven. Een van mijn inspiratiebronnen van mijn ge loof is het oecumenische kloos ter in Taizé, Frankrijk. Daar ko men elke week zesduizend jon geren uit de hele wereld naar toe om zich te bezinneii en in alle eenvoud te zoeken naar het leven. Ook ik reis daar elk jaar naar toe. De jongeren die nu opgroeien zijn kinderen van kerkverlaters. Hen moeten we leren inzien dat je in de kerk kan voelen waar het in het leven om CARINE DAMEN VENLO/MILSBEEK ANP De twee islamitische vrouwen organisaties Al Nisa en Promo tie zijn met onmiddellijke in gang uit de Nederlandse Mos lim Raad (NMR) gestapt. Niet alleen komt het NMR-bestuur zijn statutaire verplichtingen in zake financiële verantwoording niet na. Ook is de vergadercul tuur ondemocratisch waarbij sprake is van manipulatie en in timidatie. Dit schrijven Al Nisa (Neder landse moslimvrouwen) en Pro motie (Arabische en Turkse vrouwen) in een brief van 2 sep- tember aan NMR-voorzitj Maddoe. Al Nisa en Promotie tij na vijf jaar NMR de coi dat hun pogingen om eeJ der draagvlak voor de NNI daarmee ook voor de eraa? wante Nederlandse M Omroep) te krijgen door h, gelijks bestuur zijn gebloki Keer op keer heeft het b£ initiatieven om eenheid mL dere landelijke raden en morganisaties te bereike^ om een democratische it werkwijze te verwezen?" onmogelijk gemaakt, aldp vrouwenorganisaties. in VOORSCHOTEN u e De twee Voorschotense kerkenraden hebben besloten de h$ ineen te slaan. De Centrale Kerkenraad van de Hervormde meente van Voorschoten en de Kerkenraad Algemene Zakeyv de Gereformeerde Kerk willen de bestaande samenwerkingig deze maand te intensiveren. Volgende week dinsdag wout overeenkomst ondertekend. De nieuwe 'federatie' gaat verdie der de naam Hervormde-Gereformeerde Kerkengemeensdjl Voorschoten. De drie ontstane wijkgemeenten heten voijr 'Kruispunt', 'Dorpskerk' en 'Ontmoeting.' [r In de wijk Noord-Hofland werkten de twee verenigingen i tijdje samen. De gemeenten gingen al samen naar de kerk r' Ontmoeting'. Ook in de pastorale zorg wordt daarbij ook geje derscheid meer gemaakt tussen beide geloofsstromen. Deu menwerking is nu over het hele dorp uitgebreid. De afsprakep sen in de landelijke samenwerking tussen de Nederlandsee vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Li i se Kerk. je »li t. Het CLK is de branched^ satie van christelijke uit» en boekverkopers. Het oj seert omder meer de jaa[8 boekenbeurs, dit jaar ver 20e keer. Elk jaar komt he., met een verantwoord biR weekgeschenk. Centrale® stelling van de organisatir- alle soorten lectuur (va mans tot poëzie en stripft len) de boodschap van de! te laten doorklinken. De MOERKAPELLE ANP N.A. de Waal, directeur van Boekencentrum Uitgevers in Zoetermeer, is de nieuwe voor zitter van de stichting Christe lijk Lektuur Kontakt (CLK). Hij volgt R. Noorda op, die wegens vervroegde uittreding de boe kenbranche verlaat. De Waal (43), oud-lid van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk, is ook docent aan de Christelij ke Hogeschool Ede en aan de VakopleidingBoekenbranche. d Leidsch Dagblad ANN01897 Zaterdag 4 September jonge geluk een brief, inhoudende twee bankbiljetten van 100, te verliezen. Niet weinig ontsteld over dit verlies, was de verras sing des te grooter toen eenigen tijd later de eerlijke vinder, J.C. Van Evert, wonende Kerksteeg No. 11, bij de Haarlem merstraat, den brief met inhoud, welken hij op straat gevon den had, kwam terugbezorgen. Den man wera een goede be looning niet onthouden. ADVERTENTIÊN Verkrijgbaar bij J. Teske, 2de Groenesteeg No. 40. Rollade 32 Cts.; Runderlappen 30 Cts.; Schenkelvleesch 27 Cts.; Ge hakt 30 Cts. Alles per half Kilo. Opzichter Weeshuis gevraagd, ongehuwd of Weduwnaar zonder kinderen ten zijnen laste, P.G., in persoon of met franco brieven, met opgaaf van leeftijd, alle mogelijke inlich tingen en afschriften van getuigschriften, aan het adres van den Directeur van het Weeshuis, Hooglandsche Kerkgracht te Leiden. M. Cahen, Nieuwe Rijn 32 en Breestraat 86. Voorhanden eene grootst mogelijke sorteering in Demi-Saisons, Regenjas sen en Pelerinejassen voor Heeren, Jongeheeren en Kinde ren. J.W. Wierda, Breestraat 52. Beleefde aanbeveling voor le vering van Leerboeken, Atlassen, Dictionnaires, Cahiers voor Hoogere Burgerschool voor Meisjes, Hoogere Burgerschool voor Jongens, Gymnasium en verdere Inrichtingen van On derwijs. ANNO 1972 maandag 4 september ALPHEN AAN DEN RIJN Een ondernemende koe, die za terdag via een sloot uit een weiland ontsnapte, heeft haar ..wandeling" met de dood moeten bekopen. Het dier was na melijk de spoorbaan over de Gouwe opgelopen toen er juist een trein naderde. Gevolg was dat de koe werd gegrepen en enkele ogenblikken later naar het slachthuis moest worden gebracht waar de slager zijn werk deed. De machinist van de trein nam geen moeite om te stoppen. Het is echter niet uit gesloten dat hij niets van de „botsing" heeft gemerkt. De trein ondervond dus geen vertraging. DEN HAAG Het voormalige piratenzendschip Radio Caro line ligt weer voor de Scheveningse kust. Het schip heet nu „Mi Amigo" en hoopt binnenkort over de naam Radio Caro line 1973 International in de lucht te komen. Radio Caroline wil deze week nog met testuitzendingen beginnen. OLYMPISCHE SPELEN/MÜNCHEN Het organisatiecomi té doet al het .mogelijke reclame tijdens de Spelen te voorko men. Men is er zelfs toe overgegaan de naam van de fabri kant van de halters bij het gewichtheffen over te schilderen. Een concurrerend bedrijf had geklaagd over deze vorm van sluikreclame. KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden Vrijwel dagelijks is er in de krant wel iets te lezen over het milieu, de natuur of onze leefsituatie. Daarbij gaat het meestal over onderwerpen, die ons zo langzamerhand bekend in de oren klinken, zoals: Co2-emis- sie, afvalbergen, stank- en geluidsoverlast, bio-industrie, files, verloedering, ontbos sing, overbevissing. Allemaal zaken, die toch eigenlijk kwalijke bijverschijnselen zijn van materiële welvaart. Journalisten of anderen - bijvoorbeeld particulieren die in een ingezonden brief hierover hun bezorgdheid uiten - wijzen er op dat, wil je die bijverschijnselen reduce ren, de particuliere consumptie zal moeten worden teruggedrongen. Men weet zich hierbij gesteund door conclusies van het RI VM. Ik stem daarmee van harte in, want - in derdaad - er zal versoberd moeten worden. Nooit lees je evenwel concrete maatregelen of zelfs maar voorstellen die daadwerkelijk tot iets zouden leiden. Men durft blijkbaar de koe niet bij de hoorns te vatten of - an ders gezegd - er is grote aarzeling het taboe van de collectieve verslaving aan bijvoor beeld consumptie en mobiliteit te doorbre ken. Van overheidswege is hier niet veel te verwachten. Die spant steeds het paard achter de wagen. Je lost namelijk weinig op met een autokatalysator, een snelheidsbe grenzer, een stiller vliegtuig of 'het kwartje van Kok'. Toch lijkt de oplossing voor de hand te liggen: maak al datgene, dat leidt tot verar ming van natuur, milieu, enzovoort duur. Twee punten zijn daarbij belangrijk. Ten eerste moet rechtvaardigheid voorop staan, zodat de zwakken er niet onder zullen lij den. En ten tweede dient bij het duur ma ken geleidelijk - dat wil zeggen: met kleine stapjes - te werk te worden gegaan, waar door de samenleving zich erop kan instel len. Ik geef een paar voorbeelden. 1. Verhoog, boven een redelijk kwantum - afhangend ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) TELEFAX Advertenties. 071-j Familieberichten: 023-p 023 .Redactie: 071-fci r 071'Pi Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot l^1 071-pl HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r van Brussel (adjunct) W.F REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco 071Be ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: 8r per maand (acceptgiro) fit per kwartaal (acceptgiro) nf per jaar (acceptgiro) K Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsfzi van het abonnementsgeld, ontvangDl' korting per betaling. h< VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) _r LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE?11 Voor mensen die moeilijk lezen, sief" ogen hebben of blind zijn (ofeenarki leeshandicap hebben), is een samenvalt het regionale nieuws uit het Leidsch Di: j geluidscassette beschikbaar. Voor inforr 0486-486486 (Centrum voor Gesproktè* Lectuur, Crave). di „Geleidelijke verhoging v i de brandstofprijzen leidt tot afname van auto- en vliegverkeer." ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN van de gezinssamenstelling - de prijzen van gas en elektriciteit progressief. 2. Verhoog (deels door accijns) de prijzen van benzine, dieselolie, autogas en kerosine met, om een idee te geven, 10 a 15 cent per liter en per halfjaar. Het autogebruik en het vliegverkeer zul len langzaam maar zeker afnemen, waar door het milieu minder wordt aangetast. Een tweede luchthaven zal niet nodig zijn en het oververhitte Schiphol kan wat afkoe len. Ook zullen allerlei plannen van de rege ring - tolheffing, rekeningrijden en uitbrei ding van het wegennet - achterwege kun nen blijven. Mijn voorstel komt er feitelijk op neer. dat de koopkracht van een groot deel van onze bevolking wordt verkleind. Ik begrijp natuurlijk ook wel, dat dit bij velen grote weerstand zal oproepen. Toch denk ik dat we die kant op moeten. Men kan mij ook tegenwerpen dat er banen verloren zullen gaan, maar er is in ons land nog veel werk te doen, dat nu blijft liggen. Het zou te prefereren zijn als hetgeen ik voorstel op West-Europees niveau zou wor den nagestreefd. Maar waarom zou ons (dichtbevolkte) land hier geen voorbeeld kunnen zijn? Ik vrees, dat indien de materiële welvaart op het huidige peil blijft of zelfs nog stijgt (wat onze regering wil) de wal het schip nog heftiger zal gaan keren dein nu al op een aantal terreinen het geval is. Ook geloof ik stellig dat velen met mij van mening zijn, dat een paar stapjes terug onze maatschap pij een stuk rustiger, verantwoordelijker en gelukkiger zullen maken. En is dat niet de moeite waard om te worden nagejaagd? H.C. van Duin, Noordwijk. ZIEKENHUIZE, -d ONGEVALLENDIENST >r Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanc' woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur Diaconessenhuf dagelijks St. Elisabeth Ziekenhuis N1 El BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071 -5178178)' dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur. -JK Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partner8s' bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur - je Special Care Unit: 10 30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uur enjjg overleg met de dienstdoende verpleegkundige gt Kinderafdeling: 10 30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegki^ Jongerenafdeling 14 30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. Ie RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth zjj (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, klasse Iei daarnaast ook 11 15-12.00 uur Kraamafdeling: 14.30-15 30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tof 27.00 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14 Iki 18.3|n' Ir 'kal Met toenemende ergernis, ver ontwaardiging en verbijstering volg ik de laatste weken de commentaren over de financië le en/of fiscale maatregelen van dit paarse kabinet door uw re dacteur Sjaak Smakman. In zijn stukjes wekt hij de in druk een zeer koele calculator te zijn. Zijn laatste commentaar van woensdag 20 augustus in uw blad ('Protest tegen Nabe staandenwet meer dan wel kom') is hiervan een goed voor beeld: 'Men moet zich maar bij verzekeren'. Zelf merkt hij hier bij nog wel op dat dit niet altijd mogelijk zal zijn. En wat dan? (Overigens heeft men meestal al jaren voor de Algemene Wedu wen en Wezen Wet betaald en waar blijft dat geld?) Verder de opmerking in dit zelfde artikel dat er bij elke wet of maatregel wel mensen tussen wal en schip zullen moeten val len. Wat heel redelijk is, lijkt de teneur van zijn verhaal. Maar waarom moeten dit de laatste tijd altijd dezelfde mensen zijn? Misschien omdat zij weerloos zijn en hun aantal er niet toe doet bij verkiezingen? Bovenstaande, zogenaamde rationele en realistische over wegingen zijn een schande in een werkelijke democratie. In een democratie gaat het name lijk niet alleen om: meeste stemmen gelden, maar ook en vooral om solidariteit en reke ning houden met de minder heid. Spoedeisende hulp. dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14 00-15 00 uur en 18 30-19.30 uur. k daarnaast ook 11 15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15 00 u 19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19 00 u Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 ui partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezcjr mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige 1- Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelku£ t neurologie 14.15-15 00 uuren 18 30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkund*3 14.15-15.00 uüren 18.30-19.00 uur I l Kinderkliniek-zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen. 15.15-17.00 uil s babyzaal en bóxenafdeling: volgens afspraak. I— fil (uitsluitend v4 2 r, 19.00-20.00

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16