Leiden Regio Goedkoop buskaartje ook in 1998 Stiel: wél oppassen bij verbouwen Meelfabriek CDA: 'Hogere beurzen oor lage inkomens' Aula Groenesteeg open Auto-lening Geen clementie voor buurtclub Groenoord Ondernemers Beestenmarkt mthousiast over fietsbrug Steeds meer borden Onderzoek naar busroutes f hans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleijn, 071-5356436 Meeuwenjacht st Valkenier Van La- I nen wil best met Leiden praten over het be strijden van de meeuwen- plaag in de stad. Rijnland Het Rijnland Zie- I kenhuis in Leider dorp en Alphen heeft in 1996 bijna anderhalf mil joen winst geboekt. leiden mila van der wall Gegevens over de vijfduizend personen die sinds 1813 begra ven zijn aan de Groenesteeg zijn vanaf zondag 7 september voor iedereen toegankejijk. Dan gaat de aula van de monumen tale begraafplaats voor het eerst open voor publiek. „De mensen kunnen hier een kopje koffie komen drinken en ze kunnen hun vragen stellen over de begraafplaats", vertelt H. van Soest, voorzitter van de Stichting tot instandhouding van de begraafplaats Groenesteeg. „Ook gaan we tentoonstellingen houden en we willen rondleidingen over de natuur op de begraalplaats gaan geven." De aula is het gebouwtje naast de ingang van het kerk hof. Vroeger lagen er de doden Nog een keertje praten met buurt- en speeltuinvereniging Groenoord, dat wil wethouder P. Langenberg best. Maar de kans dat buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat daardoor open kan blijven lijkt nihil. „Ik denk echt dat, we de vereniging een heel redelijk aanbod heb ben gedaan", zej Langenberg gisteravond in antwoord op vra gen van de raadscommissie voor welzijnszaken. „Voor de zomer dacht ik dat we eruit wa ren." Het 'redelijke aanbod' van Langenberg bestaat eruit, dat de opgebaard. Sinds de restauratie van het pand in 1993 wordt de ruimte vooral gebruikt voor ver gaderingen. Het publiek kan er voortaan iedere eerste zondag van de maand terecht. De Stichting tot instandhou ding van de begraafplaats Groenesteeg zet zich onder an dere in voor het onderhoud van het historische kerkhof. „Met de giften van donateurs kunnen wij kleine schades herstellen", aldus secretaris D. Smit. „We hebben bijvoorbeeld gezorgd voor de vervanging van een en gelenbeeld dat op een kinder graf stond. Vandalen hadden de engel stukgeslagen en meege nomen." Het is volgens de stichting dankzij het particuliere initiatief dat de begraafplaats nog be staat. „Voordat alles werd geres taureerd reden ze hier op brom- vereniging de grote zaal in het buurthuis kan huren voor 1250 gulden per maand. Hen niet te verkroppen voorstel, oordeelde het bestuur van Groenoord eer der deze week. „We zijn een buurtclub, geen commerciële zalenverhuur." De kwestie-Groenoord staat dinsdag nog wel op de agenda voor de vergadering van burge meester en wethouders. „We moeten maximaal blijven pro beren activiteiten mogelijk te maken", zegt Langenberg. „Maar we moeten daarbij wel bedenken dat het niet meer dan redelijk is dat ze zo af en toe een bijdrage betalen." mers rond en werd er gebarbe cued op de graven", vertelt Van Soest. „Bij de restauratie heeft con servering van de begraafplaats altijd de boventoon gevoerd", zegt Smit. „We hebben de na tuur met rust gelaten. Het be langrijkste is dat mensen hier rustig kunnen wandelen en ge nieten van de omgeving. Er heerst hier nog steeds die ro mantische sfeer van vroeger." leiden maarten keulemans Meelfabriek De Sleutels omtim- meren tot woningen- en kanto rencomplex? Prima dat dat een reële mogelijkheid is. Maar ge meente en eigenaar Meneba Meel moeten wél oppassen dat er niet te veel wordt vertim merd. Dat zou liet historische karakter van de Meelfabriek als nog kunnen aantasten. Dat schrijft de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) in een re actie op een onderzoek naar het hergebruik van de Meelfabriek. Volgens dat onderzoek, dat in opdracht van de gemeente Lei den werd uitgevoerd, is er in de fabriek ruimte voor 182 huizen en elf kantoren. Wel moeten er delen van het complex tegen de vlakte, om meer licht door te la ten en om ruimte te maken voor nog eens 23 nieuwbouw huizen en een parkeergarage aan de achterkant van het com plex. Stiel noemt het rapport 'een doorbraak in de discussie', maar vindt wel dat de onderde len van het complex niet los van elkaar zijn te zien. „Ze weer spiegelen de ontwikkeling van een groeiend maalbedrijf over een periode van bijna een eeuw Het rapport gaat te gemakkelijk uit van van sloop van een aantal gebouwen." Stiel heeft het gemeenterap port voorgelegd aan een spe ciaal voor de gelegenheid in het leven geroepen denktank van drie experts op het gebiecj van bouwtechniek en -geschiedenis. De experts vragen zich af of de in bouwhistorisch opzicht be langrijke 'paddestoelvloeren' en het betonnen gewelf in het Ke leiden maarten keulemans Er komt een groot onderzoek naar de rijroutes van de Leidse bussen. Dat kondigde wethou der P. Langenberg gisteravond aan in de raadscommissie voor verkeerszaken. Het onderzoek moet uitwij zen of de buslijnen nog wel voor efficiënt vervoer zorgen. Zeker nu er op diverse plekken in de regio wordt geëxperimenteerd telhuis wel tot hun recht komen als het gebouw wordt omge bouwd tot woontoren. Beter zou het zijn om het gebouw te gebruiken als opslag- of atelier- ruimte, vindt de denktank. Ook zijn de drie geleerde heren bang dat de gevels van de Meelfa briek 'tamelijk eenvormig' wor den als er ramen in komen. Waarmee overigens niet is ge zegd, dat alles bij het oude moet blijven. „De oorspronkelijke functie van de Meelfabriek is verloren en zonder functie is een monument op termijn een prooi voor de sloper. Een nieu we functie is dus voorwaarde voor behoud. Dat geldt bijvoor beeld ook voor de Pieterskerk, die een herbestemming heeft als onderdak voor evenemen- leiden/hazerswoude-runduk marijn kramp Anjo Hermans en Kevin Burns nemen het zekere voor het on zekere. Zij zagen het niet zit ten om de eventuele sloop van hun huidige werkplaats op het terrein van meelfabriek De Sleutels af te wachten. Het fa- brieksgedeelte waarin hun meubelmakerij en onder houdsbedrijf zijn gevestigd, aan dc Waardgrachtkant van het complex, is één van de meest voor de hand liggende gedeelten van de fabriek om te worden gesloopt. Hermans en Burns hebben inmiddels een nieuw onderko men gevonden in Hazerswou- de. De twee bedrijfjes verlaten met nieuwe vormen van open baar vervoer, zoals de lijntaxi. Langenberg: „De vraag is bij voorbeeld ook of we meer di recte verbindingen kunnen ma ken voor woon-werkverkeer. Een nadeel van sommige bus sen is dat ze vanuit de buiten wijken eerst een heel eind om rijden voordat ze bij het station komen." Het onderzoek moet in het voorjaar af zijn. ten." 'Cryptisch' noemt Stiel dc fi nanciële kant van het gemeen telijke onderzoek. Het rapport meldt immers dat er 'niets met zekerheid! over de kosten en de opbrengsten van de verbouwing kan worden gezegd. Maar vol gens Stiel valt uit de rekenvoor beelden die de onderzoekers gebruiken wel degelijk op te maken dat er aan hergebruik grof geld kan worden verdiend: vijf tot veertien miljoen gulden. Als het al niet meer is, merkt Stiel op. Wie de Meelfabriek gaat verbouwen, maakt immers kans op Europees subsidiegeld. Bovendien zal de nieuwbouw aan de achterkant van de fa briek extra geld opleveren. de Meelfabriek in november en betrekken een stal op num mer 85 van de Rijndijk. „We hebben geen zin om de be sluitvorming rond de fabriek af te wachten", verklaart Anjo de verhuizing. „In het huur contract is maar een maand opzegtermijn vastgelegd. In zo'n korte tijd is het niet mo gelijk om een nieuwe ruimte te vinden en te verhuizen, dus je moet vooruil denken." I laar collega van meubelate lier De Verbinding die in het zelfde pand werkt ziet het alle maal nog even aan. Zij heeft net als de andere huurders van een werkplaats in de meelfa briek, nog geen verhuisplan nen. van ons is "merk"baar beter. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 Gemeente houdt vast aan 1250 gulden huur Eerste werkplaats verlaat fabriek Verbinding komt naast huidige Turfmarktbrug rkomt een extra fietsbrug naast de Turfmarkt rug. Wethouder Pex Langenberg (D66/verkeer) enkt dat zo'n brug de verkeersveiligheid rond e Beestenmarkt ten goede komt. Nu nog rijden »el tweewielers tegen het verkeer in over de rug, of over de voor verkeer afgesloten Bees- inmarkt. Per dag worden er ongeveer 1600 jrertredingen gemaakt. De afdeling verkeer van p gemeente stelde overigens al in 1996 vast, at de Turfmarktbrug te smal was voor fietsver- jer in beide richtingen. {Onderzoek van de gemeente heeft uitgewe- »n dat honderden fietsers per dag de brug en e Beestenmarkt onveilig maken. Die cijfers ebben de wethouder ervan overtuigd dat de ctra brug er moet komen. „De gemeente zag al jj het ontwerpen van de plannen voor de Bees- inmarkt dat de brug te smal was. Maar we wil- èn eerst kijken hoe de situatie zich zou ontwik ken." De nieuwe fietsverbinding komt aan de west- j'de van de oude brug. Het is de bedoeling dat 8 twee één geheel gaan vormen. „Kleur en leu- ing worden hetzelfde. Er is na de verbouwing ijna niets van de extra brug te zien", benadrukt jngenberg. De Turfmarkt zelf hoeft volgens de ethouder niet breder. „Daar is genoeg ruim- De wethouder hoopt dat de binnenstad nu veel beter bereikbaar wordt voor (brom)fietsers. „Uit ons onderzoek is gebleken dat mensen het liefst de allerkortste route naar hun bestemming fietsen. Daarom gaan ze nu vaak over het plein. Het nieuwe fietspad zal de doorstroming naar de binnenstad aanzienlijk verbeteren." De nieu we brug, die meer dan 300.000 gulden kost. moet eind januari 1998 klaar zijn. De ondernemers aan het plein zijn stuk voor stuk tevreden met de komst van de fietsbrug. Cora Onderwater van bloemenboot de Water- tuin is 'dolgelukkig' met het besluit van de ge meente. Haar bedrijf heeft veel last van de fiet sers en scooters op het plein. „Ik heb geregeld ongelukken gezien", zegt ze. „Ik hoop maar dat de fietsers gebruik gaan maken van die nieuwe brug." Ook de eigenaar van de Huspub, die onlangs al klaagde over de verkeerssituatie op het plein, reageert verheugd. „Hartstikke mooi, dit lijkt me een goede oplossing", zegt Jaap Huska. „Had de gemeente dit niet eerder kunnen bedenken?" Er zijn echter ook negatieve geluiden. Ger Nagtegaal van bakkerij Van Dam gelooft niet meer in het Leidse gemeentebestuur. „Pas als de auto's ook twéé kanten op over de brug mo gen zijn de problemen opgelost." Nagtegaal is een pannenkoekenhuis in Leiderdorp begon nen. „Veel beter bereikbaar en minder gezeur. Nee, ze zien maar, daar in Leiden." Hoop Scheffer bij Leidse Hogeschool (en caroline van overbeeke ©mensafhankelijke studie- irzen, hogere studiefinancie- g voor kinderen van ouders t lage inkomens en een OV- ek of weekeindekaart naar ize. CDA-fractieleider Jaap Hoop Scheffer maakte gister- Idag van de gelegenheid ge lik om tijdens de opening l het studiejaar van de Leidse geschool alvast een voor- lOt te nemen op de verkiezin- jvan volgend jaar. moede t CDA vindt, zo zei De Hoop ieffer, dat het komende kabi- meer geld moet uittrekken >r studiefinanciering. Hij he- de het huidige beurzenstelsel krbij elke student, ongeacht inkomen van de ouders, zelfde bedrag krijgt. „Het jdige studiefinancieringsstel- verdeelt meer en meer de ar- iede. Als. gevolg van de vele paantjes van studenten is er sprake van verdringing aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Het CDA studeert op een plan waarbij uitgangspunt is dat de beurzen daar terechtkomen waar ze het meest nodig zijn: waar ouders zelf het minste kunnen bijdragen. Belasting De Hoop Scheffer vindt dat er mogelijkheden voor ouders moeten zijn voor het aftrekken van studiekosten van de belas ting. Voor rijke ouders die voor hun kinderen weigeren te beta len, wil het CDA 'een oplossing zoeken'. De commissie-Hermans brengt dit najaar advies uit over de toekomst van de beurzen. Het huidige systeem dat bestaat uit een basisbeurs, een aanvul lende beurs en een rentedra gende lening is te ingewikkeld geworden. Bovendien zouden vooral kinderen uit arme gezin nen ervoor terugschrikken een hoge lening aan te gaan. - Vandaag lekte een rapport uit van de verenigde universiteiten (VSNU) en de HBO-raad die er voor pleiten het systeem te ver eenvoudigen: de eerste twee jaar krijgt iedereen een beurs mits daar voldoende prestaties tegenover staan. De volgende jaren moeten ze geld lenen: de student kan dan vijf jaar doen over een vierjarige studie. Ou ders zouden hun bijdragen ook mogen aftrekken van de belas ting. Ook studenten mogen hun lening later van de belasting af trekken. Andere naam De Hoop Scheffer was tot zijn verkiezing tor CDA-leider dit voorjaar bestuurslid van de Leidse Hogeschool. College voorzitter A. Ouwerkerk maakte overigens bekend dat de HBO- instelling een naamsverande ring heeft ondergaan: van Leid se Hogeschool naar Hogeschool Leiden. Voor twee gulden naar centrum Leiden olitie niet ntevreden over ercentage Lert redingen p snelheidscontroles op de gstgeesterweg, de Burggra- Uaan, de Sumatrastraat en Lammenschansweg heeft politie gisteren 88 bekeu- gen uitgedeeld. In totaal rden 602 voertuigen gecon- leerd. De hoogst gemeten ilheid bedroeg 74 kilome- Hiermee reed het verkeer (ens deze controles een k minder hard dan bij de ite controlepunten bij di- Se verkeerslichten. Met niet <er dan vijftien procent üheidsovertreders is de po- 'niet ontevreden'. Klant krijgt klappen in supermarkt Inwoners van Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Lei derdorp kunnen ook volgend jaar op zaterdag voor twee gulden met de bus naar de Leidse binnenstad reizen. Dat zei wethouder P. Langenberg gisteravond in de raads commissie voor verkeerszaken. Hoewel de minister nog officieel toestemming moet geven voor verlenging van het project met de retourtjes van twee gulden, verwacht" de wethouder dat dat weinig problemen zal opleve ren. Zeker niet, nu uit onder zoek blijkt dat de tariefactie succesvol is. De goedkope zaterdagse bus kaartjes werden begin dit jaar geïntroduceerd om meer men sen de bus in te krijgen. Uit cij fers van busmaatschappij ZWN blijkt dat veertien procent van de zaterdagreizigers door het goedkope kaartje wordt aange moedigd om vaker de bus te ne men. Een op de tien mensen die zaterdag de bus neemt, is nieuw in de bus. Het zijn aan tallen die alleen nog maar zul len groeien, denkt ZWN, als het twee gulden-kaartje meer be kendheid krijgt. Daarnaast moet de tariefactie ook worden uitgebreid, kreeg de wethouder gisteravond van de raadscommissie te horen. Elke politieke partij had zo haar ei gen ideeën hoe dat het beste zou kunnen: het CDA wil dat de goedkope zaterdagbus ook in de Duin- en Bollenstreek gaat rijden, terwijl GroenLinks en Leiden Weer Gezellig/De Groe nen graag zien dat er ook op koopavond goedkoop kan wor den gereden. I let meest opmerkelijke voor stel kwam van de WD. Hoewel openbaar vervoer niet bepaald het stokpaardje van de liberalen is, vindt WD'er G. Bakker dat automobilisten die een kaartje kopen bij een parkeerautomaat het goedkope busticket eigenlijk cadeau moeten krijgen. „Als je zulke dingen doet als een waar debon voor een hamburger ca deau geven bij aanschaf van een parkeerkaartje, dan moet je het ook goed doen." Langenberg kon niet anders dan beloven dat hij zal naden ken over de 'waardevolle sug gesties' van de raadsleden. In ieder geval is hij van plan met posters en advertenties meer re clame maken voor dc tariefac tie. Waar middenstanders van Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest bang voor waren valt volgens ZWN overigens enorm mee: dc goedkope bus kaartjes zorgen er niet voor dat mensen massaal naar Leiden trekken om daar zaterdagse in kopen te doen. Slechts twee op de honderd zaterdagse buspas sagiers grijpen de tariefactie aan om anders dan normaal in de Sleutelstad boodschappen -te doen. 32-jarige Leidenaar heeft teren klappen gekregen toen (bij een supermarkt aan de pigracht aan het winkelen s. De man had een kopje kof bij zich, toen hij niet snel ge- ig opzij ging voor een andere ikelbezoeker. De man liep pn hem aan en kreeg koffie jr zich heen, waarop hij het naoffer een bloedneus sloeg. leiden Langzaam maar zeker verrijzen er steeds meer in de stad, de parkeerverwijs-borden. De borden, officieel het 'Park Route Informa tie Systeem', gaan de automobilist vertellen waar de meeste vrije parkeerplaatsen zijn. De ruim veertig borden worden begin oktober in gebruik genomen. foto hielco kuipers De aula van de begraafplaats aan de Groenesteeg is in 1993 gerestaureerd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15