Nederland krijgt van EU honderd miljoen terug Meer sneltreinen in de Randstad Binnenland Tempel voor Elvis Lamer besluit morgen ver toekomst Gümüs Scheip met een glimlach Dijkstal: 'Positie Lutken staat niet ter discusie' euro Kinderschoenen passen vaak niet DENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 "tudie naar reactie op mijtvrije hoes recht Mensen die allergisch zijn voor huisstofmijt lijken baat hebben bij speciaal beddengoed. Om daarover zekerheid te ijgen beginnen de academische ziekenhuizen in Utrecht. Gro- 1 ngen en Rotterdam vandaag een onderzoek. In totaal driehon- •rd proefpersonen krijgen matrashoezen, kussenslopen en •kbedhoezen van het ziekenhuis. Het linnengoed is gemaakt n speciaal materiaal, dat de mijten en hun eitjes niet doorlaat, "jar schatting 1,12 miljoen Nederlanders hebben hun cara fchtwegaandoening) te danken aan allergie voor de huisstof- jt, aldus de woordvoerder van het Astmafonds. [monis aangezien voor voetballer ;rmond Sommige veertienjarigen in de parochie H. Michael Maastricht hadden moeite met een proefwerk over kerkelijke men en begrippen. Een van hen dacht bij de naam van kardi- al Simonis aan een voetballer van Atletico Madrid. De jongen is kennelijk even in de war met de Argentijnse voetballer Si- :one die tot voor kort bij de Madrileense club speelde. Het lord processie betekende voor een ander 'een soort rups'. Dat •ldt De Sleutel, het informatieblad van het bisdom Roermond. nderzoek naar vliegenplaag rsele De stichting Het Zeeuws Landschap is een onderzoek gonnen naar de oorzaak van een vliegenplaag in enkele euwse gemeenten. Vooral bij de gemeentehuizen van Borsele Noord-Beveland zijn veel klachten binnengekomen van in- iners die last van vliegen hadden. ,,Ik ben op adressen geweest lar, ondanks alle mogelijke bestrijdingsmiddelen en vliegen - ngers honderden vliegen in een woonkamer rondvlogen", al- s een woordvoerder van het Zeeuws Landschap. De genoem- gemeenten hebben eerder, op straffe van een boete, maatre- len geëist van landbouwers die mest hebben opgeslagen, iets de vliegenplaag in de hand kan werken. lelstraf wegens gijzeling en beroving t/ielo» De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 22-jarige in uit Enschede wegens gijzeling en beroving conform de eis roordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Zijn evenoude vriendin eg drie jaar cel waarvan een jaar voorwaardelijk, met een oeftijd van drie jaar. Tegen haar was drie jaar cel, waarvan ze- n maanden voorwaardelijk geëist. Het tweetal drong in de cht van 14 mei een woning aan de Mozartstraat in Enschede men. De bewoonster en haar dochter werden bedreigd en be- Dfd. Een andere dochter zag kans uit het huis te ontsnappen de buren te waarschuwen. Bruto nationaal product komt vijf miljard lager uit De Nederlandse schatkist krijgt voor de eeuwwisseling ruim honderd miljoen gulden terug van de Europese Unie. Wanneer in 1999 alle Europese bureaus voor de statistiek het bruto nationaal product (bnp) op precies dezelfde manier gaan berekenen, blijkt dat die in Neder land zo'n vijf miljard gulden lager uitkomt. Al jaren. De afdrachten van de landen aan 'Brussel' worden bepaald aan de hand van dat bnp. den haag gpd Op basis van de nationale reke ningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) valt af te leiden dat Nederland in de tien jaar tót 1999 ruim 100 mil joen teveel heeft betaald. Dat geld komt dan weer terug. Lan den als Griekenland, Portugal en ook Luxemburg zaten al die jaren te laag in de bnp-bereke- ningen en moeten bijbetalen. Duitsland heeft nog problemen met het nauwkeurig meten van de gegevens in de nieuwe, oos telijke deelstaten. Voor Frank rijk en Engeland verwacht het CPB niet veel verschillen tus sen de oude en nieuwe regels voor de statistieken. Volgens de nieuwe bereke ning zou het bnp (het bedrag dat alle burgers, bedrijven en instellingen jaarlijks samen verdienen) in 1996 zijn uitge komen op 662.320 miljoen gul den. ruim vijf miljard lager dan de nu nog officiële cijfers. Vol gens het CBS is het effect daar van op de toetredingseis voor de Economische en Monetaire Unie (een overheidstekort van °[Tweede Kamer is nog steeds jeloos verdeeld over de vraag 'witte' illegale familie Gü- moet worden uitgezet. Tot ?tl het debat van vandaag djd er tussen diverse fracties Mrlegd om tot een oplossing n komen, waarbij de familie Ef zou kunnen blijven. De Ka- °r praat vandaag in een wieddebat over de zaak. maar iai wordt het definitieve lot van 1-müs duidelijk, als er gestemd 4dt. doet de spanning over het dan niet uitzetten van de afkse familie tot grote hoogte Er zijn in de Kamer voet. Het GPV vindt dat het ge- <Weg evenveel voor- als te- zin niet het slachtoffer mag het gezin Gümüs en een onbe kend aantal andere illegalen kunnen blijven. Groen Links, de Socialistische Partij en de oude ren partij Unie 55+ en de Groep Nijpels ondersteunen de motie- Oppositiepartij CDA en coali tiepartij V\D vinden dat de fa milie teruggestuurd moet wor den, hierbij gesteund door de CD, ouderenpartij AOV en SGP. De kleine christelijke partijen RPF en GPV geven vermoedelijk de doorslag. Ze twijfelen. „Wij zijn voor barmhartigheid voor de familie Gümüs, als het maar niet leidt tot onrechtvaardig heid bij andere illegalen", meent RPF-fractieleider Rou- Coalitiepartijen a5 en PvdA dienen vandaag i motie in om het beleid te soepelen als gevolg waarvan worden van het 'gepingpong' tussen kabinet en Kamer, maar 'neigt ook naar het vasthouden aan het illegalenbeleid'. -elstraffen geëist Lovers eist extra ruimte op rails gen bemanning in Coral Sea ihem anp procureur-generaal bij het rechtshof te Arnhem, mr. P- d'emers, heeft gisteren tegen voormalige bemanningsle- van het hasjschip de Coral A gevangenisstraffen tot 4alf maanden geëist. Mie mannen waren eerder al de rechtbank en het hof te (sterdam veroordeeld, maar een herzieningsverzoek de Hoge Raad ingediend 2 ïdat in deze zaak een vervalst djces-verbaal was gebruikt. ?n)e twee mannen werden be- )e| 1991 gearresteerd in de ha af van Amsterdam op verden- g van het smokkelen van fye hoeveelheden hasj met de 'ièrmalige coaster Coral Sea. 'et schip viel onder de wijdver- e0te organisatie van Johan V., 'de Hakkelaar'. Alle ver hitten in deze zaak werden eii>r hun aandeel veoordeeld. ia: □NV protesteert jtj VN over banenpool ^jterdam anp n' organisatie van de Verenig- '^Naties over arbeid, de ILO, ^t zich uitspreken over de si- a^tie van banenpoolers en jon- ^en die een baan hebben in 'n kader van het Jeugdwerkga- Utieplan (JWG). De vakcentra- FNV heeft een klacht inge- -,rnd over deze gesubsidieerde e leid. iebe FNV eist dat vakbonden °hnen onderhandelen over de Ueidsvoorwaarden van ba- ^ïpoolers en JWG'ers. Mo- Ïiteel liggen die vast zonder de bonden hebben mogen praten: de werknemers krij- het minimumloon en kun- rT doorgroeien naar maximaal tl() procent daarvan, ongeacht ni functie, en hebben een 32- DSge werkweek. Met een ILQ- ?1Waak in de hand wil de FNV 1,O-onderhandelingen afdwin- a voor de gesubsidieerde ba- P- utrecht-amsterdam anp De Nederlandse Spoorwegen laten volgend jaar meer sneltreinen rijden in de Randstad en in de richting Amersfoort, Eindhoven en Arnhem. In de nieuwe dienstregeling, die in mei 1998 ingaat, gaan op deze trajecten ten minste vier maal per Uur snelle treinen rij den, ook buiten de spits en in het weekein de. De NS verwachten zo ten minste 50.000 nieuwe klanten te trekken. Door meer en snellere treinen in te zetten op de fïlegevoelige routes denken de NS een goed alternatief te bieden voor mensen die nu nog dagelijks in de auto stappen. Het inzetten van meer treinen in de drukke Randstad is mogelijk doordat daar op een aantal trajecten de capaciteit is vergroot door meer sporen aan te leggen. Op die trajecten waar de capaciteit van het spoornet niet voldoende is, wordt het aantal sneltreinen uitgebreid ten koste van minder stoptreinen in de daluren. Dat geldt op zeven trajecten en voor die stations waarvan buiten de spits weinig gebruik wordt gemaakt (onder andere Den Haag- Rotterdam, Dordrecht-Breda, Den Bosch- Eindhoven, Utrecht-Arnhem): Tussen zeventien grote stations in het westen en midden van het land zullen mi nimaal vier keer per uur snelle treinen rij den. In de spits rijden tussen Amsterdam en Utrecht zes treinen per uur. Tussen Den Haag, Rotterdam en Dordrecht gaan de he le dag zeven treinen per uur rijden. Enkele stations waar nu vrijwel alleen stoptreinen komen (onder andere Schiedam, Zoeter- meer, Gouda, Woerden) krijgen de hele dag ook twee sneltreinen. Lovers Rail gaat bij het ministerie van verkeer en waterstaat protesteren tegen dc nieuwe dienstregeling van NS. Door meer treinen te laten rijden, proppen de NS het spoornet zo vol dat er voor concurrenten geen ruimte meer overblijft, vindt Lovers. Lovers Rail kreeg dit voorjaar toestemming voor de lijnen Amsterdam-Haarlem, Utrecht-Hilversum en Leiden-Den Haag. Het bedrijf, inmiddels onderdeel van de Franse vervoergigant CGEA, wil ook op de ontbrekende stukken in de Randstad gaan rijden, als onderdeel van een nieuwe Rand stad Expres. Vorig jaar kwam Lovers op de markt met de Kennemer Strandexpres, tus sen Amsterdam en IJmuiden. Transporteur: 'hoogtebalk hangt te laag' vriezenveen anp GPD Geassocieerde Pers Dienster JOOP VAN TIJN: 1938-1997 maximaal drie procent van het bnp) verwaarloosbaar. Wel stijgt het percentage van de staatsschuld ten opzichte van het bnp iets, maar blijft de ver eiste. neerwaartse trend on veranderd. Overigens is in Europa afge sproken dat tussen nu en vol gend jaar mei. wanneer beslo ten wordt welke landen over schakelen op EMU en euro, geen veranderingen worden aangebracht in de gebruikelijke statistieken in de diverse lan den. De geharmoniseerde re gels gaan tegelijk in met de eu ro, zoals voorzien op 1 januari 1999. arnhem» Bij de Rijnhal in Arnhem verrijst een bouwsel van decormateriaal, dat op een Romeinse tempel lijkt. Het is een kopie van het Graceland huis, het landgoed van Elvis Presley, en hoort bij de tentoonstelling 'Elvis Forever' die tot 7 september in de Rijnhal te bezichtigen is. foto wfa De hoogtebalk over de Al5 bij Papendrecht, waarmee al twee keer een ongeluk is ge beurd, hangt vijftien centime ter te laag. Dat zegt directeur Leemans van het transportbe drijf waarvan maandag een vrachtwagen tegen de balk reed. De chauffeur van de vrachtwagen werd daarbij zwaargewond. De directeur van het transportbedrijf stelt Rijkswaterstaat aansprakelijk voor het ongeluk. Anderhalve week eerder kwamen drie spelers van de Huizense voetbalclub De Zuidvogels om het leven toen ze met hun hoofden tegen dezelfde balk in botsing kwa men. Zij hadden hun hoofden uit het dakluik gestoken en klapten tegen de balk aan. Volgens Leemans van het transportbedrijf ligt de balk lager dan de door Rijkswater staat aangegeven 4.25 meter. De transporteur houdt het op 4.10 meter, want 'als onze wagens hoger zijn geladen dan 4.15 past het dekzeil niet meer'. De politie gaf 4.20 me ter als hoogte op. Met die altijd minzame glim lach wist Joop van Tijn als geen ander politici aan de tand te voeleij. Vooral in de tijd dat de vannacht op 58-jarige leeftijd overleden journalist Van Tijn meewerkte aan televisiepro gramma's als Het Capitool (NOS) en Haagse Kringen (VARA) deed hij van zich spre ken. Door z'n enorme kennis van zaken over de I laagse poli tiek dreef hij menige politicus met vlijmscherpe vragen in de hoek. Van Tijn begon zijn journalis tieke carrière tijdens zijn studie in Amsterdam bij het studen tenblad Propria Cures. In 1965 trad hij in dienst van Vrij Neder land. nadat hij ook al enkele ja ren voor de Haagse Post had ge werkt. Toen Vrij Nederland in 1985 zwaar in de problemen zat, koos de redactie hem tot adjunct-hoofdredacteur. Van Tijn werd in 1991 hoofdredac teur naast Rinus Ferdinandusse die in 1996 met pensioen ging. In 1984 ontving hij, samen met zijn VN-collega Max van Weezei de Ajme Vondelingprijs voor hun artikelen over de Ne derlandse politiek in het alge meen en voor hun VN-bijlage De Voorlichter in het bijzonder. Volgens het juryrapport ver toonde het werk van de VN- journalisten gedurende enkele jaren een zeldzame continuïteit. Naast zijn journalistieke werk voor Vrij Nederland maakte Van Tijn ook furore op radio en tele visie. Hij werkte mee aan het roemruchte VARA-televisiepro- gramma Zo is het toevallig ook nog eens een keer (met onder anderen Mies Bouwman, Dimi- tri Frenkel Frank, Henk van Sti- priaan, Jan Blokker en Rinus Ferdinandusse) en presenteerde daarnaast het omstreden VPRO-programma Open en Bloot. Vooral tijdens programma's als Haagse Kringen en het Het Capitool ontpopte Van Tijn zich als een degelijk, scherp en bui tengewoon goed geïnformeerde interviewer. Altijd goed gesoig neerd en keurig in het palc, stropdas op de juiste plaats en nooit en te nimmer te beroerd om - met altijd die glimlach - ministers en andere politici te gen te spreken. Dat was op en top Joop van Tijn. Vrij Nederland-hoofdredacteur Joop van Tijn had zelf willen hel pen bij het zoeken naar een op volger. foto anp Toen hij adjunct werd bij VN, stopte Van Tijn met Het Ca pitool. Met VARA's Haagse Kringen stopte Van Tijn om heel andere reden. Hij kreeg ru zie met Jan Nagel en vertrok de finitief bij de VARA. „Uit poli tiek oogpunt zou m'n grootste affiniteit moeten liggen bij de VARA, maar dat is al zo lang een verloederde omroep", aldus Van Tijn in 1987. Joop van Tijn heeft zich altijd het meest aan getrokken gevoeld tot de VPRU. Het deed Joop van Tijn daar om ook enorm veel verdriet dat de VPRO-leiding het radiopro gramma Welingelichte Kringen de nek omdraaide. Dat was zo ongeveer z'n eigen kindje. Sa men met Harry van Wijnen, Hugo Brandt Corstius en Henk Hofland werd de wereld in een uur doorgenomen. Met gasten, die niet werden gespaard. Van Tijn vond het 'vreselijk' dat het programma stopte. Van Tijn publiceerde boeken over de WD-politicus Harm van Riel, inzake het kabinet- Lubbers, alsmede een politieke biografie van PvdA-coryfee Jaap Burger. jan van stipriaan luïscius rotterdam gpd Minister Dijkstal van binnen landse zaken is niet van plan om de positie van de nieuwe Rotterdamse korpschef B.A. Lutken ter discussie te stellen. Wel erkent hij dat de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond naar aanleiding van het opschorten van het ontslag van de vorige korpschef. J.W. Brink man, per 1 oktober twee korpschefs heeft. De bewinds man wil nog onderzoeken hoe hij met deze situatie moet om gaan. „Ik weet niet eens of de wet hierin voorziet", aldus Dijkstal. De rechter oordeelde giste ren dat het ontslag van Brink man 'onzorgvuldig' is. Er moet wat haar betreft een onderzoek komen naar de mogelijkheid om de ex-generaal te laten te rugkeren op zijn post. Die had dit vorige week in kort geding geëist. Dijkstal zegde de Twee de Kamer toe met Brinkman te gaan praten. Bovendien moet hij zich uitspreken over het be zwaarschrift, dat de voormalige politiechef tegen zijn ontslag heeft ingediend. Een flink aantal kamerleden vroeg de minister gisteren een diepgaand onderzoek in te stel len naar de 'affaire Brinkman'. Dijkstal stelde daar geen be hoefte aan te hebben. Of er een schadeclaim voor de ontslagen korpschef op tafel moet ko men, liet hij in het midden. „Daar hou ik geen rekening mee. Dat zien we dan wel mr. C. van Leeuwen, reageert enthousiast. „Burgemeester Peper zal moeten inbinden. Al les is weer open. Er moet nu eerst overleg komen met de ministers van binnenlandse za ken en justitie en Peper. Als dat niks oplevert, dan moet een neutraal persoon de zaak ver der onderzoeken. Burgemeester Peper wordt morgen - in de politiecommis- sie en de gemeenteraad - aan de tand gevoeld over deze situ atie. De meeste politieke partij en tonen hun sympathie voor Brinkman, maar achten de kans dat hij terug kan komen naar Rotterdam uiterst klein. Wel is de mening dat op zijn minst moet worden uitgezocht of een dergelijke terugkeer nog tot de mogelijkheden behoort. Voor de Algemene Neder landse Politie Vereniging (ANPV) doet de uitspraak van de rechtbank niets af aan de werkelijke situatie. „Brinkman wordt afgekocht met een gou den handdruk," voorspelt lan delijk voorzitter J. van Noort- wijk. „Die man komt nooit meer terug in Rotterdam. Hij wordt nu wel gedekt door de rechter, maar in de praktijk rolt er iets anders uit. Die mening wordt onder schreven door R. Scholten die optreedt namens de Rotter damse afdelingen van de poli tievakbonden ANPV, NPB en ACP. „Brinkman heeft met dit kort geding in eerste instantie in z'n eigen belang gehandeld. Hij wil natuurlijk vasthouden aan een gouden handdruk als hij toch moet vertrekken." Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU omstreeks januari 2002 Invoering euromunten n -biljetten I 1999 2001 .l—*.-•- B 2000 2002 I 1 januari 1999 Vaststelling waarde e Invoering euro in bai en giroverkeer 1 juli 2002 Oe gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro. doorn gpd Risico van hamertenen, knikvoeten en rugklachten Een van hun conclusies was dat bijna de helft (49 procent) een wijdtemaat heeft die afwijkend van wat er gewoonlijk aan schoenen wordt verkocht. Van de dagjeskinders liep 29 procent op te grote stappers en 33 op knellende schoenen. Volgens de artsen kunnen te kleine, te grote, te brede of te smalle schoenen leiden tot problemen als knok aan de binnenbal van de voet, hamerte nen, knikvoet, huidproblemen, knie-, heup- en rugklachten of tot een blijvend verkeerde li chaamshouding. Navraag, naar het consumentengedrag heeft de SVOS geleerd dat driekwart van de kopers wel de gelijk zoekt naar de juiste pasvorm. Een groot deel van hen is zich er niet van bewust dat de kinderen op verkeerde schoenen lopen. De vak bekwaamheid van het winkelpersoneel is niet al tijd voldoende om de klant tot de juiste beslissing te brengen. Zes op de tien kinderen lopen op niet passend schoeisel: iets meer dan de helft op te krappe, de rest op te ruime schoenen. Dat veroorzaakt scha de aan de gezondheid, soms van blijvende aard. De oorzaken van deze problemen liggen bij de handel en bij de consument. De eerste is vaak ondeskundig, de tweede onwetend. De stichting Vakopleiding voor de Detailhandel in Schoenen (SVOS) te Doorn, die deze wantoestand in kaart heeft gebracht, ziet voor zichzelf de opdracht consumenten en winkeliers te leren waar zij op moeten letten. Twee onderzoekers, een revalidatie-arts uit Amersfoort en een wetenschappelijk medewer ker/arts van de Universiteit Utrecht, hebben 691 kinderen tijdens een bezoekje aan het ponypark Slagharen de maat genomen en ondervraagd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3