Gezocht: Monument voor heilige Ontvoering Schleyer luidde einde RAF in Feiten &Meningen Woede over doorgaan interland Schots elftal Buckingham Palace nog op andere planeet Commando Nederland nog lang niet klaar voor versobering WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 In Groot-Brittannië is grote be roering ontstaan over het feit dat het Schotse nationale elftal zaterdagmiddag een interland tegen Wit-Rusland zal spelen. De aftrap in Aberdeen vindt plaats rond het moment dat in Althorp de begrafenis van prin ses Diana begint. De voorzitter van de Schotse voetbalbond, Jim Farry, zei dat het 'geen gemakkelijk besluit' was geweest voor het interna tionale comité dat de wedstrij den plant. Het verschuiven van de wedstrijd zou echter op 'on overkomelijke praktische be zwaren' zijn gestuit. De meeste sportwedstrijden van zaterdag in Groot-Brittannië zijn gean nuleerd. De match wordt gespeeld in groep vier van de kwalificatie voor het wereldkampioenschap van volgend jaar. Schotland leidt in groep vier en heeft een goede kans zich te kwalificeren voor het WK in Frankrijk. Wit- Rusland is al uitgeschakeld. De Engelse Voetbalbond (FA) heeft het plan om ter ere van Diana een benefietwedstrijd te organiseren. De opbrengst van dat duel zou ten goede moeten komen aan slachtoffers van landmijnen, waar Diana zich zeer voor inzette. Het is de be doeling dat de wedstrijd in het Wembley-stadion in Londen zal plaatsvinden. Datum en tegen stander staan nog niet vast. GLASGOW-LONDEN AP-SID-Rtr In-gesprektoon is voornaamste commentaar Op Buckingham Palace staat de telefoon roodgloeiend. Vanuit de hele wereld bellen mensen om de Britse konink lijke familie te condoleren met de tragische dood van de 'prinses van het volk'. Ook zijn er duizenden journalisten die voor antwoorden op prangen de vragen niet af willen gaan op geruchten, roddel of 'van horen zeggen'. Het voornaamste commentaar dat woordvoerders van de ko ninklijke familie in de aanbie ding hebben is echter de in- gesprektoon. Het paleis be schikt overeen centraal num mer, dat zeventien lijnen heeft. Niemand heeft er ken nelijk aan gedacht dat die ca paciteit in uitzonderlijke situa ties volstrekt ontoereikend is. Veel is er al geschreven over de veel te grote afstand tussen monarchie en volk. Als één van de bewijzen wordt aange voerd dat koningin noch prins persoonlijk iets tot het volk heeft gezegd over het overlij den van Diana. Via de pr-ma chine van Buckingham Palace. twaalf personen sterk volgens de officiële gids, weet de we reld slechts dat de familie 'ge schokt' was door het vreselijke nieuws. Eigentijdse communicatie voorzieningen zouden het beeld wellicht iets kunnen bij stellen. Twee dagen lang heeft deze correspondent gepro beerd zijn vragen bij het paleis te deponeren. Bij de pers dienst van Tony Blair was er begrip voor zijn wanhoop, maar, aldus een woordvoer der, „voor vragen over de be grafenis of andere zaken het koninklijk huis betreffende moet u Buckingham Palace bellen. Ja, u belt het goede nummer en iedereen klaagt dat het voortdurend in ge sprek is. Wij kunnen daar ech ter weinig aan doen." Gistermiddag, kort voor half zes, hadden wij zowaar suc ces. Wat heet. De woordvoer der gaf zijn naam niet prijs en evenmin veel informatie. „Welke leden van het konink lijk huis zullen de begrafenis van de prinses bijwonen", was de eerste vraag. „Donderdag middag om drie uur wordt ae pers ingelicht", het antwoord. Er zijn berichten dat het stof felijk overschot van de prinses wordt gecremeerd. Zijn die juist? Nee. En op de derde vraag, over de bijstand die prins Charles wellicht zoekt voor de opvoeding van zijn kinderen volgde: „Daar doen wij geen enkele mededeling over. Dank u zeer, goedemid dag." Tuut, tuut, tuut. Ondanks de (propagandis tische) Internetsite blijft Buckingham Palace anno 1997 op een andere planeet wonen. Dat verklaart wellicht waarom journalisten op aarde hun koninklijke informatie uit andere bronnen proberen te halen. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT „Deze vrouw blijft al tijd in ons hart. Maar wij, de gewone men sen, willen haar ook blijven zien. Daarom moet er een stand beeld van haar ko men." Sally Winter- burn, een 35-jarige huisvrouw uit Man chester, is blij dat ze even haar hart kan luchten. Ze is naar St. James' Palace ge komen om haar verdriet over het verlies van prinses Diana in een van de condoleanceregis ters te uiten. Het was een lange reis, en ze staat al drie uur in de rij. „Een beeldje van Diana, bij voorbeeld in het park langs de Mali, zou me drie keer per jaar naar Londen brengen. Gewoon, om bloemen te brengen en in gedachten even met haar te zijn. Ze was zó'n inspiratie voor me." Sally krijgt onmiddellijk bijval uit de rij. Het nieuws dat het ko ninklijk huis een 'Diana, prinses van Wales, Herdenkingsfonds' heeft opgezet is al bekend. „Maar", zegt Sally, „dat is iets heel anders dan een standbeeld. Een fonds kun je niet aanraken. Dat is alleen fijn voor mensen die moeten worden geholpen." Zo'n honderd kilometer noor delijker wordt met spanning ge wacht op initiatieven voor een tastbare nagedachtenis aan de 'prinses van het volk'. Great Brington, het pittoreske dorpje waar Diana zaterdag haar laatste rustplaats krijgt, zou wel eens een soort Lourdes voor de Sally's van deze wereld kunnen worden. Een heilige plaats met kermisallure. Tweehonderd inwoners telt het dorpje, het heeft geen op mas sa's bezoekers afgestemde voor zieningen als parkeerplaatsen en openbare toiletten, en het is bovenal rustig, heel rustig. „We willen niet dat het hier een cir cus wordt, we hopen dat de mensen beseffen dat de kerk een plaats voor eredienst is", zegt Christine Whiley, de be heerster van het postkantoortje, tegen iedere journalist. Een gedenkteken in Londen zou van een stortvloed bezoekers wellicht een beheersbare stroom maken. Maar wie moet daartoe besluiten? De regering Rond de koninklijke paleizen in Londen ontstaat sinds zaterdag spontaan een monument v register wil tekenen, moet daar zes tot elf uur voor in de rij staan. in de rol van uitvoerder van de wil des volks? „Ik denk dat zo'n besluit door Buckingham Palace moet worden genomen", zegt een woordvoerder van Downing Street 10. „De regering heeft in elk geval op dit moment geen plannen in die richting. De druk om een monument op te richten is evenwel groot. Het Conservatieve parlementslid TeddyTaylor, bekend als zeer eigenzinnig en groot supporter van Diana, wil desnoods een motie indienen om dat doel te verwezenlijken. Als voorproefje stuurde hij gisteren eerst een brief aan minister van cultuur, Chris Smith, met het verzoek de plannen om ter gelegenheid van de eeuwwiseling een 1,5 miljard gulden kostende ten toonstelling op te zetten bij Greenwich te schrappen. Tay lor: „Het geld moet gebruikt worden om op die plaats het grootste en modernste kinder ziekenhuis in de wereld te bou wen. Dat is precies het soort na gedachtenis dat Diana zich zou wensen." Taylors haatgevoelens voor dit ooit door zijn eigen partij be dachte en nu door Labour om helsde prestigeproject is mis schien wel groter dan zijn liefde voor Diana. „Niemand wil dit walgelijke project", zei hij giste ren. Ik hoop dat de regering het snel laat vallen en mijn voorstel overneemt." Hij is niet de enige. Meer dan 3.000 mensen hadden gisteravond al gebeld naar het speciale nummer 'Gedenkteken Diana' dat de BBC had ge opend. Negenendertig procent van hen wilde het ziekenhuis in Great Ormond Street, waar ze beschermvrouwe van was, naar haar vernoemen. Twintig pro cent steunde het idee van Tay lor. Twaalf procent echter vond een Diana-ziekenhuis niet de meest geschikte bedevaartsplaats en wil een standbeeld. Maar wat voor een? Een traditioneel, zoals dat van een andere prinses van Wales, de in 1925 gestorven echtgenote van koning VII? Het zal zaterdag, als Diana er op haar laatste gang naar West minster Abbey door Marl borough Road langs komt, pro minent in beeld zijn. 'Geloof, hoop en liefde, de leidende waarden van koningin Alexan dra' is de tekst op het beeld van een prachtige vrouw die een kind in haar armen houdt. Alexandra zette zich net als Dia na ook in voor hulp aan de zie ken. Zoveel symboliek kan de roep om een standbeeld slechts versterken. Maar ook de standbeeld-aan hangers zijn het onderling niet eens. Feministisch ingestelde vrouwen willen een gedenkte ken dat de zelfstandigheid en kracht van Diana uitdrukt. De voormalige minister van cul tuur, Virginia Bottomley, daar entegen zoekt het in de richting van een gedenkteken dat de zinnebeelding is van alle aspec ten van Diana's persoonlijkheid. Dat gaat dus meer in de richting van moeder Theresa op de cat walk. Marcus Binney, de architec tuur-correspondent van de Ti mes pleit voor iets modernsj simpels. „Het moet een plekj midden in Londen zijn. Het| kunnen in St. Paul's Cathedi maar nog beter is een park q andere plaats waar mensen j makkelijk samenkomen.Eij Binney voegt er meteen voo, stellen aan toe om een ontwj per aan te wijzen, zodat daa geen ruzie over kan komen. Niemand weet natuurlijk wq Diana zelf zou hebben gewil) Wellicht is de suggestie vanj gevaardigden op de internat nale conferentie over een bq| op landmijnen in Oslo wel beste: snel een verbod en gej dat als naam: prinses Diana; verdrag. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Met de ontvoering van Hanns- Martin Schleyer door de Rote Armee Fraktion op 5 september 1977 begon een nachtmerrie die de Bondsrepubliek zou veran deren. In wat bekend zou wor den als de 'Duitse Herfst' wei gerde de regering van bonds kanselier Helmut Schmidt perti nent toe te geven aan de eisen van de terroristen. De RAF had de oorlog verklaard aan het kapitalisme en wilde de Duitse maatschappij met ge weld naar links dwingen. Een van de middelen waarnaar de terroristen grepen, was het ont voeren of doden van hoge func tionarissen bij banken of werk geversorganisaties. Schleyer (62), die carriere had gemaakt bij Daimler-Benz, stond destijds als voorzitter van de Bundes- vereinigung der Deutschen Ar- beitgeberverbaende (BDA) en het Bundesverband der Deut schen Industrie (BDI) bekend als een hardliner, die zich onder meer verzette tegen het toene mende inspraakrecht van werk nemers. Vijf weken voor de ontvoering van Schleyer was Jürgen Ponto, president-directeur van de Dresdner Bank, door de RAF doodgeschoten. De politie had Schleyer daarna op de lijst van functionarissen gezet die gevaar liepen, maar dat kon niet voor komen dat de RAF nogmaals toesloeg. Schleyer was in Keulen op weg van kantoor naar huis toen zijn auto en de volgwagen met lijf wachten werden klemgereden in een smalle straat. Met auto matische wapens werden de chauffeur van Schleyer en de drie lijfwachten doodgeschoten. In de doorzeefde lichamen wer den later zeventig kogels gevon den. De terroristen vluchtten met Schleyer in een Volkswa genbusje, waarna zij in een par keergarage overstapten in een Mercedes en koers zetten naar hun schuilplaats in het nabijge legen Erftstadt-Liblar. In een flat die de RAF daar had gehuurd wachtte Schleyer een 'volksge vangenis': een kast in de muur waarin hij werd vastgeketend. De ontvoerders wilden met de gevangenneming van Schleyer de vrijlating afdwingen van De West-Duitse industrieel Schleyer werd twintig jaar geleden ontvoerd door de RAF. RAF-leider Andreas Baader en tien andere terroristen die al enige tijd in de cel zaten. Bondskanselier Helmut Schmidt weigerde dit keer op de eisen van de RAF in te gaan. En kele jaren eerder was de rege ring wel gezwicht, maar de ter roristen leken daar alleen maar een vrijbrief voor verdere ont voeringen aan te hebben ont leend. Schmidt stelde een crisisstaf sa men waarin ook leden van de oppositie zaten. Met een beroep op de noodtoestand werden de gevangenzittende RAF-leden van elkaar gescheiden om een einde te maken aan het onder linge contact. Pas vier weken la ter, terwijl de crisis nog voort duurde, nam de Bondsdag on der protest van de liberale FDP de benodigde wetswijziging aan. In een recent interview met de krant DieZeit zei Schmidt dat hij het in die span nende dagen tijd vond 'recht en grondwet' te verdedigen. De crisis nam ernstige vormen aan. Op 13 oktober kaapten Pa lestijnse terroristen de Lufthan sa-Boeing Landshut, die van Mallorca op weg was naar Duitsland. Tijdens omzwervin gen van het toestel door het Midden-Oosten werd de gezag voerder doodgeschoten. Op 18 oktober werd het vliegtuig op de luchthaven van Mogadishu be- foto anp stormd en ontzet door Duitse commando's. De RAF-leden Baader, Gudrun Ensslin en Jan- Karl Raspe pleegden daarop in de gevangenis van Stammheim zelfmoord. Een van hun advo caten had een radio en pistolen binnengesmokkeld. Enkele uren later werd Schleyer met drie schoten in het hoofd gedood. Zijn lijk werd gevonden in de kofferruimte van een auto in Mulhouse. Aan de ontvoering van Schleyer zouden in totaal veertien RAF- leden hebben meegedaan. De namen van de vier hoofddaders werden pas bekend na de val van de Berlijnse Muur, toen RAF-leden werden gepakt die aan het einde van de jaren ze ventig naar de DDR waren ge vlucht. Uit onderzoek van het openbaar ministerie bleek dat de terrorist Rolf Klemens Wag ner waarschijnlijk het 'dood vonnis' tegen Schleyer had vol trokken. Het drama had heel anders kunnen verlopen als een be langrijke aanwijzing vlak na de ontvoering niet door de politie was zoekgemaakt. Het Bundes- kriminalamt had al snel door dat Schleyer ergens in de buurt van Keulen gevangen werd ge houden. Van de huismeester van het flatgebouw in Erftstadt- Liblar kreeg de politie zelfs te horen dat de vrouw die de wo ning had gehuurd de borgsom contant had voldaan. De vrouw had moeten worden nagetrok ken, maar juist daar maakte de politie een misser. Uiteindelijk kon de Duitse justitie, mede door de ondergang van de DDR, toch nog haar gram ha len. Zes RAF-leden, onder wie Wagner, zitten levenslang uit voor de ontvoering van Schleyer. In verband met de ontvoering wordt de terroriste Friederike Krabbe nog steeds gezocht. De ontvoering van Schleyer, overschaduwd door de kaping van het Lufthansa-toestel en de zelfmoord van de RAF-kop- stukken, versnelde de neergang van de terreurorganisatie. De RAF kwam in de jaren daarop nog wel in de krant, maar meestal ging het om berichten dat er een terrorist was aange houden of gedood bij verzet te gen arrestatie. Onder linksden kenden verspeelde de RAF veel sympathie. De 'kameraden' hadden zich als 'moordenaars' ontpopt, schreef een links tijd schrift. In zijn terugblik in Die Zeit concludeerde Schmidt dat de 'Duitse Herfst' definitief de bodem wegsloeg onder de voe ten van de tot geweld geneigde activisten uit de studentenbe weging van 1968. De activisten waren niet langer bereid stie kem te juichen als er weer een hoge functionaris werd ge dood, zei Schmidt. FRANKFURT ROLAND LOSCH Het salaris is tot achter de komma bekend. Voor het afsluiten van de hypotheek of een lening wor den de maandelijkse lasten nauwkeurig bere kend. Garages ontkomen niet aan het vermelden van ieder vervangen onderdeel op de nota. Zelfs energiebedrijven geven tot in detail weer hoeveel gas is verbruikt. Waarom is er dan nog zo ontzet tend veel onwetendheid over ons pensioen? Uit het vandaag gepresenteerde onderzoek naar pensioenen van de GPD-combinatie waartoe ook deze krant behoort, blijkt dat de Nederlandse werknemer geen idee heeft van zijn inkomen voor de oude dag. Zelfs 42 procent van de 55- plussers, en dat zijn toch de mensen die al min of meer tegen hun pensionering aankijken, weet het niet en durft dat nog hardop te zeggen ook. De helft die beweert wel op de hoogte te zijn, valt door de mand op het moment dat er naar per centages wordt gevraagd. De verwachte AOW- uitkering en het aanvullende pensioen komen samen uit op 60 tot 70 procent van het laatst verdiende salaris. Daarbij zegt men dus braaf het theorielesje op dat er door overheid, vak bonden, pensioenfondsen en werkgevers in is gestampt. De werkelijkheid is namelijk anders. Wie er geen veertig dienstjaren bij dezelfde baas op heeft zitten, kan die 70 procent eigenlijk al vergeten. Een paar jaar werkloos of de kinderen opvoeden en weg is die beloof de 70 procent. Zo zijn er meer addertjes onder het gras, waar Nederland niet of nauwelijks weet van heeft. Uit een simpel controlevraagje blijkt al dat meer dan de helft van de ondervraagden niet op de hoogte is van het verschil in AOW voor gezinnen en voor alleenstaanden. En dat heeft nogal wat gevolgen voor de opbouw van het aanvullende pensioen. Het ontbreken van deze 'basale kennis' wekt ook verbazing bij R. Jansweijer, stafmede werker en pensioendeskundige van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. „Er is duidelijk veel meer communicatie nodig van de overheid naar de burger", vindt hij. Hij noemt het ook 'wonderlijk' dat de mensen zich druk maken over het verdwijnen van de AOW. Het gros van de ondervraagden wil tegelij kertijd namelijk ook extra premie betalen om de uitkering te behouden. „De AOW kan dus op blij vende steun van de bevolking rekenen. De dis cussie gaat nu ook niet over het verdwijnen van deze uitkering, maar over de hoogte daarvan. Gaat het om behoud van koopkracht, of moet de AOW'er nog meer profiteren van de welvaart", legt hij uit. Jansweijer kan uit deze enquête in ieder geval één duidelijke conclusie trekken: 'Nederland is 'Onwetendheid over pensioen te groot en gebrek aan eigen initiatief storend' nog lang niet klaar voor de versobering van df( pensioenen'. Hij vindt de onwetendheid te grj, en het gebrek aan eigen initiatief storend. „Ml noemt de vooruitzichten slecht, men maakt i\ zorgen over de vut en de AOW, maar verder 4 men niks. Gericht sparen voor de oude dag, v) koopsompolissen en dergelijke, gebeurt alleen door een hele kleine minderheid." De Nederlandse Bond voor PensioenbelangeiJ schrikt niet van de resultaten. Directeur W. Zv nink maakt de gevolgen van het schrijnende j)< brek aan informatie dagelijks mee. Mensen dj( op hun 65ste ontdekken hoe weinig pensioen) krijgen en vervolgens diep teleurgesteld opbel of er nog wat aan te doen valt. Waarop het kei harde antwoord 'nee' luidt. „Iedereen verwacht pensioen te ontvangen. lit vertrouwen is groot, maar niet gerechtvaardig Uit deze enquête blijkt dat mensen op het veit keerde been zijn gezet." Ne<jt, landers laten zich, zo vindt q< directeur, veel te veel inpakk) door de berichten over de er» me vermogensaanwas bij pe. sioenfondsen en verzekeraai „Ze hebben samen al meerfl li- 900 miljard gulden in kas. D« door denken de mensen datl met hun pensioen wel goedl Ze zien door het grote gebref, aan informatie te laat onder0 ogen dat het tegenvalt/' Zwanink pleit voor het inster van een pensioenlabel. Pen- sioenfondsen en verzekeraaij met zo'n label sturen hun de( nemers jaarlijks een brief waarop precies staaL wat er al in de spaarpot zit, wat er is gestort ere wat dat in de toekomst per maand aan pensid oplevert. Pas als dat bekend is, kan er nog actjt worden ondernomen. p „Iedereen denkt 'de baas zorgt wel goed voor^ mij'. Dat is fout, want er zijn nog steeds hele |e slechte pensioenregelingen. Werknemers die[)( dienstjaar maar één gulden vijftig per week ol, bouwen aan pensioen. Dat mag toch niet. Weje nemers moeten naar hun pensioen gaan kijk^. als een recht", stelt de directeur. Het verwijt van Jansweijer, dat mensen zich zorgen maken maar niet extra sparen voor pqe sioen, vindt Zwanink niet terecht. „Alleen diel paar mensen met hoge inkomens of tweever<£ ners kunnen extra geld wegzetten. De rest nift Ze hebben een huis, kinderen, veel mensen zj^ in de drukste tijd van hun leven. Je kunt je als^ particulier niet overal voor verzekeren. Bovei£ dien hebben de mensen de neiging te denken^ alleen de buurman een slecht pensioen heeftj, zijzelf niet." DEN HAAG KARIN SWIERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2