Dordrecht '90 door Katwijk gekleineerd Noordwijk licht Haarlem 2 pootje 'De spelersgroep is blij met Patrick' Sport Skiffeur Vervoorn handhaaft zich op koningsnummer Fraaie rentree voor Tijveleijn De Roover twijfelachtig Oefenwinst Quick Boys WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 23 Lichte Acht sneuvelt in herkansing Het gaat niet goed met de Ne derlandse achten. Op de dag dat Merlin Vervoorn en Mirjam "Ier Beek zich via de herkansing plaatsten voor de halve finale —Van de skiff, verspeelde de lichte tnannen-acht de laatste kans op plaats in de WK-finale. Als \Öe twee zware achten het van daag in het Franse Aiguebelette raltiet beter doen, is de helft van ,,ape Nederlandse roei-equipe Veroordeeld tot een optreden in jtfie troostfinale. Mocht Merlin Vervoorn on- EVerhoopt de grote finale mislo nen, dan hoeft hij zich minder e3e schamen dan de lichte acht anran de debuterende coach Die- derik de Boorder. De 21-jarige Skiffeur uit Delft strijdt op het koningsnummer met roeiers uit 21 andere landen om een plaats bij de beste zes, terwijl de acht in de niet-olympische klasse slechts zeven mededingers had. „De grootste druk ben ik nu kwijt", zegt Vervoorn opgelucht. „Met de halve finales begint het toernooi pas voor mij. Nu kan ik risico's nemen." Dat moet de twee meter lange student vrijdag ook wel, wil hij zich staande houden tussen de internationale roei-elite. „Ik had niet verwacht dat de concurren tie in dit na-olympische jaar zo sterk zou zijn. Na de Olympi sche Spelen zijn de subtoppers weliswaar teleurgesteld afge haakt, maar in hun plaats zijn roeiers uit allerlei andere num mers en windstreken geko men." Zo'n 'exotische attractie' is de 25-jarige Egyptenaar Ali Ibra him, één van de weinige top- roeiers van buiten de traditio nele roei-continenten Europa, Noord-Amerika en Australië. Talent heeft de pupil van de Kroatische coach Milivoj Bora- nic ontegenzeglijk, maar toch ging het gisteren in de herkan sing bijna mis. Ibrahim, die als boerenzoon in de Nijl-delta leerde roeien, was volgens zijn coach nog niet voldoende geac climatiseerd. „In Egypte is hij een temperatuur van veertig graden gewend", aldus Boranic, die het Egyptisch van zijn pupil in gebroken Engels omzet. De goedlachse roeier, die tijdens het gesprek meer eet dan praat: „Maar als ik mijn draai heb ge vonden, moet ik de finale kun nen halen." Want Ibrahim, die met zijn achtste plaats op de Spelen de roeisport in zijn land een flinke impuls heeft gegeven, rust niet voor hij de wereldtop heeft be reikt. „Ooit wil ik een olympi sche medaille veroveren. Daar voor train ik vijf uur per dag, op de Nijl, op het Suez-kanaal en zo af en toe in de Verenigde Sta ten." Zijn maatschappelijke carriè re kan, met dank aan de Egypti sche roeibond, een tijdje wach ten. Sinds hij vijf jaar geleden in militaire dienst ging, roeit Ibra him alsof zijn leven ervan af hangt. Officieel als leerling-poli tieman, maar dat beroep hoeft hij voorlopig niet uit te oefenen. Ibrahims leven bestaat op dit moment uit roeien, reizen en voorbereidingen treffen voor het huwelijk dat hij over twee jaar wil sluiten met een Êgypti- sche schone. De wereldroeibond FISA koestert de 1,95 meter lange Ibrahim. Voorzitter Dennis Os wald liet zich in zijn zendings drang vorig jaar zelfs verleiden tot deelname aan roeiwedstrij- den op de Nijl. Als meer Afri kaanse en Aziatische landen zich zo ontwikkelen als Egypte, dat vijf roeiers naar het WK af vaardigde, loopt de olympische status van de sport geen gevaar. Het IOC telt per tak van sport namelijk continenten en vervol gens het aantal landen per we relddeel en bracht op grond daarvan het aantal olympische roeiers terug van 606 (Atlanta 1996) tot 550 (Sydney 2000). Uit het relaas van de 65-jarige coach van Ibrahim blijkt echter dat het veel tijd kost om van een land als Egypte een roeina- tie te maken. Boranic kwam al in 1960 na de Olympische Spe len van Rome als roeicoach naar Egypte. Na omzwervingen in Turkije en Joegoslavië dook hij er vijf jaar geleden opnieuw op. „Wil je weten waarom? Wie eens het water van de Nijl heeft gedronken, komt altijd weer een keer terug." Mark Fleischeuer heeft de laatste wild card voor het vier- sterren A-toernooi van TEAN in Alphen gekregen. De toer- nooileiding had het zesde toe gangsbewijs tot gisteren vast gehouden in de hoop alsnog een nationaal topper te kun nen strikken. De Unicummer had zijn kansen goed ingeschat en de sterk bezette kwalificatie aan zich voorbij laten gaan. Fleischeuer speelt vanavond tegen Sijmen de Lange, de nummer 34 van Nederland. Districtskampioen lasper de Regt stuit op Timo Luca. Alleen Guido van den Broek, die bij de volgende week te verspelen Masters tot de favo rieten behoort, haalde in die kwalificatie de laatste ronde. Ronald. Tijveleijn maakte met zijn twee sets winst op de Leid- se student een fraaie rentree in het nationale A-circuit. De jaargenoot van Martin Verkerk was door een ongeval lange tijd uitgeschakeld. Naast Tijve leijn plaatsten ook Casper Hui- berts, Martin Oonk en de pas 16-jarige Stefan Weeda zich voor het hoofdschema. Bij de vrouwen kon Anouk Sterk in de kwalificatie de als derde geplaatste Hylke Wilt twee sets lang bijbenen. De speelster van Zee Duin kwam aan het einde van elke set echter nipt tekort. Wilt was in de derde ronde, net als Bionda Zonderop een ronde eerder, kansloos tegen Brechtje Bruis, 46ste van Nederland. Ruby Pennings uit Noordwij- kerhout gaf in de tweede ronde prima weerwerk aan Martine Bunschoten, maar moest haar in de derde set toch laten voor gaan. De Utrechtse won de derde en laatste ronde even eens. CIRCUIT IN CIJFERS TEAN A*Alphen aan den Rijn HEA kwalifikatie, 2e ronde. C. Huiberts J Oosterhoff 3-6 6-3 6-3, S. van Hei|St - C. v.d. Hoek 6-2 6-2; G. v.d Broek E Ummels6-3 7-6. R Tijveleijn R. Nicolal 6-7 7-5 7-6; S Weeda R. Zi|derhand 6- 3 3-6 6-2; M Philippen B Westerveld 7-5 6-3, F Lemrnens W MeUemakers 6-3 6-3; M. Oonk - N Zijlstra 6-0 6-1 3e ronde: C. Huiberts - S van Heijst 6-16-1 R Tijveleijn - G v.d. Broek 6-2 6-2; S. Weeda - M. Philippen 6-2 6-3. M Oonk - F. Lemmens 6-2 6-3. Huiberts, Tijveleijn. Weeda en Oonk geplaatst voor hoofdsche- Programma woensdag 17,00 uur: B, Beks S Aarts, H. Troost - J. Strik, E. Bank G Berggraaf. 18.30 uur; M Reuter R. Pondmari; M Fleischeuer S de Lange; R de Kleijn - R. Tijveleijn 20 30 uur: M de Lange E Brummer OEA kwalifikatie, 2e ronde: M. Bunscho ten R Pennings 2-6 6-3 6-2. M Tulfer A. de Bont 6-3 7-6; B. Bruis B Zonder op 6-0 6 2. H Wilt - A Sterk 7 6 6 4 3e ronde: M. Bunschoten M Tulh r 6 4 3 1 opgave wegens armblessure; B. Bruis H Wilt 6-0 6-0. Bunschoten en Bruis ge plaatst voor hoofdschema. Bröring lacht om 'vriendendienst' leiden ruud pattiapon medewerker Noordwijk 1 bleek gisteravond sterker dan Haarlem 2. De re serves van de betaalde club bleken niet bij machte de amateurtopper pootje te lich en verloren met 1-2. Zo bewees Noordwijk het in Dordrecht zegevierende Kat wijk een aardige dienst. De oranjehemden maken door de zege van de andere kustploeg immers een behoorlijke kans om aan de strijd om de Amstel Cup een verv olg te geven. Trainer Ruud Bröring kon er wel om lachen. „Het is een raar gegeven dat Noordwijk iets voor Katwijk gaat doen, ar met wat samenwerking kunnen we een topclub pootje lichten." Een gemeenschappe lijke tegenstander verbroedert immers en bovendien moet Katwijk nog tegen Haarlem spelen. Noordwijk bewees dat het tweede van Haarlem abso luut geen ploeg is om wakker van te liggen. Goed, Martijn Gootjes schonk de gastheer in de gelijkopgaande eerste helft dan wel de voorsprong, maar de gelijkmaker van Patrick van de Gronde hing al een tijdje in de lucht. Indien Noordwijk wat zuiniger met de kansen was omgesprongen, dan had de zege in Haarlem nog meer reliëf kunnen krijgen. Wellicht dat Bröring wat be treft het missen van de kansen enigszins verontrust mocht zijn, maar de trainer streek de hand over het hart. En terecht. 'Zijn jongens' hadden immers tegen Scheveningen al condi tioneel flink moeten uitpak ken. En na winst in de sei zoenopening tegen de sterke groenhemden zou elke trainer in de hoofdklasse, als zijn ploeg enkele dagen weer aan de bak moet, mild gestemd zijn bij een iets mindere pres tatie. Hoewel, Bröring had niets te klagen, al zag hij Jef frey de Jong met twee gele kaarten van het veld gestuurd worden, een half uur voor tijd, maar Haarlem profiteerde er niet van. Het was Noordwijk dat ondanks de numerieke minderheid de zege pakte, met dank aan Patrick van Noordwijk: Claus: Pel, leffrey )onn, Van Houten, Van kins: IV Rid der (Smit), Reinders, Wim de lone, Van de Gronde, Bloem (Van Dam). AMSTEL CUP Katwijk - Dordrecht '90 2-0 (1- 0). 3. Van der Plas 1-0, 53. Zwaan 2-0. Scheidsrechter. Kar- remans. Toeschouwers; 1000. Gele kaart; Summerville, Lank- haar (Dordrecht '90). Haarlem 2 - Noordwijk 1-2 (1-1). 13. Gootjes 1-0, 20. Van de Gronde 1-1, 75. Van Dam 1-2. Scheidsrechter; Kooy. Toeschou wers: 150. Rode kaart; De Jong (Noordwijk) 2 x geel. Gele kaart: Bloem (Noordwijk), Onyeiko (Haarlem). Dordrecht FC Utrecht Katwijk Noordwijk Haarlem 2 AZ-AFC'34 1-2(0-1). 5. Talha 0-1 (e.d.), 76. Huiberts 1-1, 90. Van Kesteren 1-2. Scheidsrech ter: Schuurmans. Toeschouwers: 713. Gele kaart: Gijzen (AZ), Roels (AFC '34). FC Zwolle - Hollandia 5-2 (2-0). 6. Bruin 1-0, 24. Boekweg2-0, 50. Zeelig 2-170. Roelofsen 3- 1, 73. Bruin 4-1, 85. Zaoudi 4-2, 90. Boekweg 5-2. Scheidsrech ter: Braamhaar. Toeschouwers: 550. Gele kaart: Ristilë (FC Zwol le), Meijer (Hollandia). AZ Haarlem AFC '34 FC Zwolle Hollandia thltNOKKE BELGA V? Zik Jpe Belgische bondscoach Geor- P' ze Leekens vreest dat hij zater dag geen beroep kan doen op Bart de Roover. De centrale ver- aediger van NAC sukkelt met °kn onsteking in het heupkap- >el. Volgens teamarts Mare jSt>oossens is een medisch won dertje nodig om hem fit te krij- kir- scl m ch allf UTATWUK »-] ïaQuick Boys heeft gisteren een 4- zl overwinning geboekt op de 3) Amsterdamse hoofdklasser ciAFC. Voor de Katwijkers maak- (en Pieter Slootweg (2), Marco MKleijn en Hisham Rbii de doel- ropunten. efegenvaller voor de Katwijkse «hoofdklasser was dat doelman 'nfom van der Niet een lichte tfflersenschudding opliep. Van j Her Niet is met Peter Kromhout wan de slag om een basisplaats. ?eMorgenavond maakt trainer Cees Tempelaar zijn keuze be kend. Michael Reiziger kwam gisteren met vertraging aan in Rotterdam en vertelt dat trai ner Hiddink. De verdediger is nog niet geheel fit. FOTO ANP Basisplaats in Oranje onwaarschijnlijk voor omstreden spits marcel van der kraan Geen woord wordt er gewisseld met de pers. De man uit Milaan betreedt stilzwij gend de lege Kuip. Patrick Kluivert loopt al les en iedereen voorbij. Nou ja, iedereen? Guus Hiddink heeft het zekere voor het on zekere genomen en in Rotterdam het even tueel vijandige publiek op afstand gehou den. Het Feyenoord-stadion blijft bij de eer ste training van het Nederlands elftal voor de meeste pottenkijkers gesloten. Wie in de middaguren, als alle internatio nals per auto zijn gearriveerd, wèl mogen toekijken zijn enkele cameraploegen en een groep Belgische en Nederlandse mediaver tegenwoordigers. Van hen heeft het groot ste deel de messen geslepen. In sommige kranten is hij opnieuw met de grond gelijk gemaakt. Het moet hem tot op het bot heb ben geraakt. Alle ogen zijn en blijven gericht op de meest besproken voetballer van het jaar, ook in de kille Kuip. Cameramensen en fo tografen vliegen overeind als Kluivert bin nen vijf minuten al gillend over de grasmat rolt. Een vliegende tackle van Boudewijn Zenden brengt de voormalige Ajacied zwaar ten val en doet hem van pijn schreeuwen. De hele selectie, Hiddinks assistenten Ro nald Koeman en Johan Neeskens incluis, schaart zich rond de aanvaller. De schade valt uiteindelijk mee. Hiddink laat Kluivert een uur lang mee- voetballen in een partij, waarbij hij is ge koppeld aan Dennis Bergkamp. Het zal een schijnbeweging van de bondscoach zijn. De algemene verwachting is dat Hiddink na al le commotie die er rond de uitverkiezing van Kluivert is ontstaan niet zo ver zal gaan dat hij de Milanees ook nog een basisplaats geeft. De keuzeheer van de nationale ploeg zegt dat technisch en sportief niets een uitver kiezing voor Oranje in de weg kon staan. „Daarna heb ik gekeken of externe factoren zijn prestaties zouden kunnen beïnvloeden. Het zou flauw zijn om te zeggen dat ik geen kranten lees. Er worden hele discussies en polemieken opgevoerd, die allemaal van in vloed zouden kunnen zijn op het optreden van Patrick of zelfs het hele team. Maar ik kan als bondscoach niet op al die zaken in gaan. Ik heb alles op een rijtje gezet en ho pelijk heb ik de juiste afwegingen ge maakt." Hiddink is met de spelersgroep, vooraf gaand aan de training, rond de tafel gaan zitten en heeft het probleem van Kluivert als een zaak besproken die alle spelers aan gaat. „Op mijn beslissing om Patrick toch te selecteren is door de groep heel positief ge reageerd. De jongens zijn blij met de aan wezigheid van Patrick. Ik heb zelfs de sce nario's voorgelegd waarmee we te maken kunnen krijgen en wat er op die momenten van de groep wordt verlangd. Ook daar is uitstekend op gereageerd." U realiseert zich dat het publiek een grote factor kan worden rond Kluivert? Hiddink: „Ik houd er rekening mee. Het zal heel belangrijk worden hoe niet alleen Kluivert maar de hele groep daar straks mee omgaat. De spelers moeten het antwoord Bent u bang dat de affaire Kluivert heel de week, tot aan de interland tegen België, blijft doorsudderen? Hiddink: „Dat hangt van jullie af. Ik kan niet verhinderen dat er dingen worden ge schreven en gezegd. Maar veel hangt echt van de pers af." Is het in te schatten hoe Patrick Kluivert als mens èn als voetballer in het ergste geval zal reageren? Hiddink: „Dat hangt af van de sterkte van de reactie bij het publiek. Nogmaals, ik heb het met de spelers besproken en ik denk dat het goed zit. Het is overigens, zoals wordt gesuggereerd, geen reden om de ploeg heel de week bij elkaar te houden. De Belgen gaan tussendoor naar huis. Wij zijn een dag later begonnen en blijven nu tot zaterdag in Noordwijk bij elkaar. Het was te lastig om maandag alle spelers al hier te hebhen. Er werd in sommige landen zondagavond nog gespeeld." Hiddink heeft de catacomben van De Kuip al lang en breed opgezocht, als Klui vert met Clarence Seedorf en Winston Bo- garde op het veld nog napraat. Het hele media-circus vliegt op hem af als de voor malige Amsterdammer uiteindelijk de gang naar de kleedkamers maakt. Bogarde en Seedorf blijven, als breedgeschouderde bodyguards, dicht in zijn buurt. Kluivert is voor niemand aanspreekbaar. „Nee, geen interviews. Ik heb niks te zeg gen." Iffweede bekerronde binnen handbereik :oiMa de 2-0 winst op FC Utrecht verkeerde voetbalmin- in(Hend Dordrecht in jubelstemming. Nu nog even die 1 ^mateurs van Katwijk opknappen en de tweede beker- jjonde was bereikt, zo redeneerde men. De waarheid is /ijèat Dordrecht '90 na de 2-0 nederlaag gisteravond op De om zo goed als uitgeschakeld is en de w Katwijk zater- tegen Haarlem 2 aan een gelijkspel genoeg heeft om de koker van competitieleider Van Rhee te geraken. .Tjiaai n |Cro ig .mtnd niejATWUKrob onderwater °t igipe stemming in Katwijk was ?rl(isteravond opperbest. En daar Kas ook alle reden voor want de ov^loeg steekt in grootse vorm. De jerste competitiezege is binnen ibi|n het bekeravontuur is nog l \^g niet ten einde. Trainer Bob Wfaotwijk stond te glimmen, vjnaar hij zocht snel naar kantte- ubteningen om zijn ploeg niet op v^en wolk te laten plaatsnemen, vipat is trainers eigen. Maar Kat- kivijk in deze vorm is een absolu- adje kanshebber voor het kam- je bioenschap. Daar is geen speld mjussen te krijgen. \s Dordrecht was gisteren tot op iefpet bot gemotiveerd. Trainer di^obert Verbeek had zijn man schappen nog zo gewaar- Ruichuwd voor de sterkte van Kat- gjrijk. „Ze zitten elk jaar bij de irriop, het is gewoon een topama- ur jeur." Verbeek wees zijn ploeg g$og eens op het grote belang stafan een zege, die plaatsing voor ijle tweede ronde betekende, p £en thuiswedstrijd tegen, pak- Etveg, Feyenoord had de krappe Ajias van voorzitter Frans Derks ariog een beetje kunnen spekken, ij j De voetballers van Dordrecht ojeten hun club echter zakken, irtprvaren jongens als Hennie de leajlomeijn (ex-Roodenburg) en ngioop Lankhaar (ex-ARC) kon den geen moment tegenspel zipieden aan het flitsende aan- eltfalsspel van Katwijk. Dat zijn Ztfoutiniers hem lieten zakken, glaar baalde Verbeek nog het zolneeste van. „Van die gasten wqtad ik wel wat extra's verwacht. Aldaar nee hoor, ze deden net zo giard mee in het foutenfestival." Qua personele bezetting is er jij de oranjehemden niet bijster reel veranderd, maar de ploeg ijkt door de komst van Björn laven, Peter van Duyn en Mar cus Keane volledig opgebloeid De laatste heeft niet eens een basisplaats, maar na het weg vallen van Peter van Duyn (over drie weken weer beschikbaar) greep de ex-HW'er zijn kans. Kootwijk baalde in eerste in stantie als een stekker na het wegvallen van Van Duyn, maar het optreden van Keane heeft de oefenmeester weer opge beurd. Misschien moet Koot wijk Van Duyn wel op de bank houden. Zo gaat dat in voetbal. Het zijn luxe-problemen waar mee trainers gaarne mee te ma ken hebben. Het spel van Katwijk is gevari eerder in vergelijking met vorig jaar. De linkerkant met De Rid der en Van der Plas wordt min der zwaar belast omdat aan de andere kant Zeger Oudshoorn en Björn Raven kwaliteiten heb ben om in de vijandelijke de fensie te penetreren. De mannen van Dordt wer den er horendol van. Na drie minuten zag Peter van der Kwaak (de keeper probeerde het twee seizoenen geleden bij Noordwijk maar kreeg geen overschrijving) de bal al langs hem in de uiterste hoek glip pen. Marco van der Plas krulde de bal met zijn linkervoet langs de gestrekte hand van de Dordt- se sluitpost. Het was het sein voor een langdurig offensief van Katwijk. Verbeek zat zich op de bank te verbazen over de klasse van Katwijk en het gebrek aan inspi ratie en klasse bij zijn eigen ploeg. Routinier Cor Lems (36) deed mee voor spek "én bonen en kwam vanwege een onwillige achilles niet eens toe aan het maken van een karakteristieke overtreding. John van der Meer genoot van de vrijheid en dook veelvuldig over Lems heen. Het missen van kansen was het enige minpunt van Katwijk. De mooiste mogelijkheden dienden zich aan. Maar lat, doelman Van der Kwaak en ge brek aan doeltreffendheid weer hielden Katwijk van meer tref fers. In de eerste helft kwam de tegenstander één keer gevaarlijk door. De gehele voorhoede, Hoogendorp, Lems en Zand vliet, miste in een tijdsbestek van tien seconden. Het verwachte offensief van de eerste divisionist bleef uit. Katwijk bleef jagen op de twee de treffer. De Ridder flitste voortdurend langs zijn tegen stander, Zwaan dook gevaarlijk op in de zestienmeter en Keane kwam door zijn grote ijver in scoringspositie of bood een me despeler een kans. De verlos sende 2-0 kwam er uiteindelijk toch. Nadat De Ridder de paal had geraakt, scoorde Hans Zwaan in de 53ste minuut op aangeven van Keane het doel punt dat Katwijk zekerheid over de overwinning verschafte. Kootwijk bracht daarna drie wissels in om de energiebron nen bij te tanken. Tekenend voor het Katwijk van dit seizoen is dat de wissels zich moeiteloos aanpasten aan het hoge niveau. Kootwijk: „We hebben zorgvul dig gescout en hebben de men sen binnengehaald die we graag wilden hebben. Ik heb meer mogelijkheden. Als alle mensen het niveau blijven vasthouden, dan zouden we een rol kunnen spelen in de competitie." Want om de competitie draait het bij Katwijk. De beker is bij zaak, wel een prettige bijzaak. Even verderop feliciteerde Ro bert Verbeek Björn Raven. Ver beek had de rechterspits ooit bij PSV onder zijn hoede. „Door gaan, Björn, vasthouden." Om vervolgens balend naar Dordrecht te vertrekken. Het leek allemaal zo mooi. „Maar nu staan wij weer met de beide beentjes op de grond", treurde Verbeek. Katwijk: Van Duyn, Robbers, Van Zeist, Van der Meer, Kwestro; Ouds- hoom, Keane (63. De Haas). Martin van der Plas (80 John van der Plas): Raven, Zwaan (81. Braaf), De Ridder. Björn Raven (I) zet de bal voor, zijn tegenstander De Laat komt te laat.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23