Rafter blaast Agassi van de baan Ingesust Vitesse laat tegen Volendam twee punten liggen Sport De derby der Lage Landen (2) Het leven is goed voor Manon Bollegraf Vragen om een kaart, meteen 9ENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 Imkoping Stockholm en Kaapstad usanne Olympische gedelegeerden hebben op het IOC-con- es in Lausanne gezegd dat ze kostbare cadeau's aangeboden ibben gekregen van sportbestuurders uit Kaapstad en Stock- »lm. Beide steden proberen op deze manier een voorkeursbe- te krijgen bij de uitverkiezing van organisator van de telen van 2004. Een ouder IOC-lid verklaarde dat beide kandi- iten daarmee de regels hadden overtreden. Stockholm zou en- Ie leden gratis meubelen hebben willen geven. Kaapstad was reid geweest de vrouwen van afgevaardigden een geheel ver- rgde reis aan te bieden naar Zwitserland, waar vrijdag de uit- rkiezing plaatsvindt. [ederland kandidaat WK-volleybal Nederland stelt zich naar alle waarschijnlijkheid ndidaat voor het WK-volleybal voor vrouwen in 2002. Jos directeur van de Stichting Top Volleybal Nederland nkt dat ons land met succes kan meedingen. Krijgt Nederland t WK, met 16 deelnemende landen, toegewezen dan wil Smul- het WK laten verspelen in plaatsen als Rotterdam, Amster- Den Bosch, Eindhoven en Groningen. Vanaf zaterdag in Nederland het EK volleybal gehouden. ndreas Kappes betrapt op doping \nkfurt» Wielrenner Andreas Kappes is tijdens de Duitse ankampioenschappen in juni in Cottbus op doping betrapt. Duitse wielerbond (BDR) heeft de renner voor drie maanden schorst. De Duitser won tijdens het kampioenschap het on- rdeel puntenkoers, maar deze titel raakt hij kwijt. Welk soort Kappes gebruikt heeft, maakte de bond niet bekend. Wel een woordvoerder dat het niet om bloeddoping gaat. ationale elftal Liberia "ontslagen' Het nationale voetbalelftal van Liberia is - op aan George Weah na - ontslagen. Minister van Sport Francois verklaarde dat het team in de Afrika Cup en de kwali- atiereeks voor het WK wanprestaties heeft geleverd. Alleen ?ah zette zich goed voor het team in. De superster van AC lan, aanvoerder bij de Liberiaanse elf, heeft de ploeg tijdens 7-jarige burgeroorlog in het land financieel ondersteund. De it van de selectie heeft volgens Massaquoi 'zonder gezicht en iteloos' geacteerd. audrup en Tobiasen geselecteerd De Ajacieden Michael Laudrup en Ole Tobiasen PSV'er Peter Möller zijn geselecteerd voor het Deense team, 110 september thuis het WK-kwalificatieduel speelt tegen Verder heeft ook voormalig Heerenveen-speler Jon Dahl masson een uitnodiging gekregen. De Deen speelt nu in En- bij Newcastle United. ierde zege honkballers op EK lus» Het Nederlands honkbalteam heeft gisteren bij het EK in rijs zijn vierde overwinning geboekt. Het negental versloeg anje met 9-2. Italië, dat ook eenvoudig won en Oranje treffen aar ongetwijfeld zondag in de eindstrijd. Die omvat voor het :st nog maar één wedstrijd. Bondscoach Jan Dick Leurs en a Italiaanse collega Silvano Ambrosioni verbazen zich hogelijk deze nieuwe opzet, naar voorbeeld van het WK. In het ver- bestond de finale meestal uit een best-of-fïve. C Milan blameert zich AC Milan heeft zich gisteravond in de bekerwedstrijd het gedegradeerde Reggiana (eerste duel tweede ronde) eigen publiek geblameerd met een doelpuntloos gelijkspel, zwak excuus kon gelden dat de topclub veel internationals ste, onder wie Kluivert en F agallo haalt Zinho terug de janeiro» De Braziliaanse bondscoach Mario Zagallo heeft ddenvelder Zinho teruggehaald in zijn selectie, die op 10 sep- nber in Salvador de Bahia oefent tegen Ecuador. Zagallo heeft niet al zijn in Europa spelende sterren opgeroepen. Roma- en Ronaldo ontbreken bijvoorbeeld bij de wereldkampioen, is, doel: Carlos Germano (Vasco da Gama), Zetti (Santos): achter: (AS Roma), Zé Roberto (Real Madrid). Junior en Cléber (Palmeiras). Rus- Vitoria), Bordon (Sao Paulo), Junior Baiano (Flamengo), Gan^alves (Botaf- midden: Emerson (l^verkusen). Mauro Silva (Deportivo la Coruna), Ri- lo (Barcelona), Denilson (Sao Paulo), Doriva (Atletico Mineiro), Ricardinho Rodrigo (Portuguesa), Zinho (Palmeiras): voor: Anderson (Barcelo- Christian (Internacional), Dodo (Sao Paulo), Donizete (Corinthians). volendam» anp De ambities van Vitesse en Volendam liggen ver uiteen. De ene club hoopt op Europese succes sen, de ander op een plaats in de middenmoot van de eredivisie. In de onderlinge confrontatie was echter weinig merkbaar van de uiteenlopen de aspiraties. In een uiterst slaapverwekkende wedstrijd hield Volendam de tegenstander in evenwicht: 1-1. Volendam begroette het punt tegen Vitesse met plezier. De sfeer in Arnhem zal er echter niet be ter op worden. De elf van Ten Cate speelde zon der bezieling met vijf man achter de bal en liet de tegenstander komen. Volendam probeerde het in elk geval nog. Bij een Volendamse poging tot een aanval in de 25ste minuut profiteerde Vitesse evenwel dankbaar van de ruimte. Mahlas kon een bal van Perovic moeiteloos intikken. In de tweede helft leek de wedstrijd naar een nog bedenkelijker niveau weg te zakken. De onverwachte gelijkma ker van Molenaar, zestien minuten na rust, bracht eindelijk wat leven in het duel. De mid denvelder passeerde met een hard schot de In slaap gesuste Westerveld. Vitesse moest daarna het initiatief wel nemen. Hoewel Ten Cate Fortes nog inbracht als extra aanvaller kwamen de Arn hemmers tot weinig opvallende acties voor het doel van de soms van onzekere Hilbers. Het is duidelijk dat Vitesse nog veel werk te doen heeft om over twee weken de Europese aspiraties tegen het Portugese Braga waar te maken. Een dikke week verliep de US Open tamelijk rimpel loos. Er verdwenen wel toppers, maar de echte sterren overleefden. Sinds twee dagen echter stormt het op Flushing Meadows: eerst verdween Pete Sam pras, gistermiddag volgde de verliezend finaliste van vorig jaar en om vijf voor één vannacht viel ook het doek voor André Agassi. new york rene van hattum gpd-verslaggever Het troetelkind van het Ameri kaanse tennis, voor deze zomer door zijn sponsor in een foeile lijk roze shirt gehesen, werd op gevreten door een roofdier. Pa trick Rafter bewoog zo soepel en fel als een uitgehongerde tij ger over het centre court, maar met polsen van graniet. Daar mee legde hij zelfs de scherpste en hardste returns van de beste retoumeerder van de wereld weg alsof het pingpongballen waren (6-3 7-6 4-6 6-3). In ne gen dagen US Open liet nie mand zulk imponerend volleer- werk zien. Wat wel duidelijk werd is dat André Agassi nog altijd geweldig kan tennissen als hij écht wil. Het hele jaar had hij amper iets laten zien, tegen Rafter deed hij bij vlagen denken aan de speler die ooit met afstand de beste service-retourneerder was van allemaal. Alleen trof hij de Australiër in bloedvorm. Rafter werd tot nu toe niet genoemd bij de kanshebbers in New York. Vanaf nu houdt iedereen reke ning met hem. Agassi zelf vond helemaal niet dat hij geweldig had gespeeld. Zijn service was 'frustrerend', zijn return 'best redelijk, maar 'niet geweldig'. ,,Maar ik kan over deze ook partij niet opge wonden zijn, daarvoor ben ik te teleurgesteld." Er kwam ook nog een vraag, waarom de ver slaggevers zelf moesten lachen. „Niet doen," zei Agassi, „maak me niet aan het lachen want ik heb ongelooflijk de pest in." Seles Het nieuwe hondje van Monica Seles heet Ariel en is een vrouw tjes Yorkshire Terrier. Gekregen net na Roland Garros, omdat UITSLAGEN Andre Agassi trekt een verbeten grimas. De Amerikaan werd uitgeschakeld. haar vorige hondje dood was gegaan. Als Monica speelt zit Ariel in de spelersbox. Tijdens Wimbledon had ze een gebro ken pootje en kon ze niet mee, allemaal. Ze moest toch weer maar op de US Open mocht ze eens wat nieuws vertellen, vond het baasje weer zien ballen. Dat ze. Wat Ariel het baasje gisteren zei Monica Seles deze week zelf echter zag doen leek meer op New York. us Open, 23,6 miljoen gulden. Mannen, vierde ronde: Rios (Chi/10) - Bruguera (Spa/7) 7-5 6-2 6-4, Larsson (Zwe) - Wayne Ferraira (ZAf) 6-3 7-6 6-3. Rafter (Aus/13) - Agassi (VSt) 6-3 7-6 4-6 6-3. Rafter in kwartfinale tegen Larsson (Zwe). Dubbelspel, kwartfinales Grabb/Wayne Black (VSt/Zim) - Ivanisevic/Suk (Kro/Tsj) 7-6 6-3, Kafelnikov/Vacek (Rus/Ts|/4) - De Jager/Koenig (ZAf) 7-5 7-5, Dubbel, kwartfinales; Bhupathi/Paes (lnd/10) - Adams/Ferreira (ZAf) 6-4 7-6, Bjorkman- /Kulti (Zwe/11) - Novak/Rikl (Tsj) 7-6 3-6 apporteren, ballen terug bren gen. Ze moest wel omdat Irina Spirlea haar alle hoeken van de baan opstuurde. Daardoor kan Ariel vandaag weer met het baasje spelen, want die heeft na haar 7-6 6-7 3-6 nederlaag de rest van de week vrij. Het prachtige duel deed de uit schakeling van Monica Seles veel eerder op de dag al weer wat vergeten. Om dat verlies werd vooral getreurd omdat er werd uitgekeken naar een finale tussen Seles en Martina Hingis, de nieuwe, piepjonge vedette. Dat komt er niet meer van omdat Irina Spirlea eindelijk eens drie sets lang deed wat ze al jaren kan, maar nooit lang kon volhouden. De 23-jarige Roemeense, die met haar slagen en haar benen aan haar grote idool Steffi Graf doet denken ('ik zou alleen willen dat ik zulk goed voetenwerk had als Steffi), kan al tijden goed tennissen. Ze is niet voor niks nummer twaalf van het vrouwentennis. Maar tegen toppers hield ze dat vaak niet lang genoeg vol. Gisteren zwiepte Spirlea de ballen twee uur en tien minuten vooral met haar forehand aan de zijkanten de baan uil. Zelfs haar zenuwen hielden het dit keer vol, want bij 5-6 in de tie break van de tweede set over leefde ze een matchpoint van Seles. Daardoor verdween de tweevoudig winnares voor het eerst sinds 1990 vóór de Finale uit het toernooi om de Ameri kaanse titel. In de halve finale speelt Spir lea tegen Venus Williams met de kralen. Voor het eerst sinds haar luidruchtige en met veel bombarie aangekondigde in tocht in het vrouwencircuit ('niet Hingis maar mijn zus Se rena en ik gaan het vrouwen tennis domineren') zette de 6-4. Vrouwen, kwartfinales: Spirlea (Roe) - Sc les (VSt/2) 6-7 7-6 6-3. Williams (VSt) Testud (Fra) 7-5 7-5. Dubbelspel, kwartfinales Davenport/Novotna (VSt/Tsj/3) - Vis/Basuki (Ned/lno/6) 6-3 7-5. Hingis/Sanche; (Zwi/Spa/2) - Martinez/Tarabim (Spa/Arg/8) 4-0 opgave. Gemengd dubbel, halve finales Bollegral /Leach (Ned/VSt/5) - Schultz/Luke Jensen (Ned/VSt) 6-3 6-4. Amerikaanse tiener een echte prestatie neer. Ze versloeg de Franse Sandrine Testud met 7-5 7-5. Williams is de eerste US Open-debutante die de halve fi nale haalt sinds Pam Shriver dat in 1978 deed. Het scheelde maar weinig of de Amerikanen hadden na gis teren bij de mannen helemaal geen troef meer gehad in het ei gen toernooi. Gedric Pioline ser veerde tegen Michael Chang bij 5-3 in de vierde set (3-6 6-0 7-5) voor de overwinning. De verlie zend Wimbledonfinalist van dit jaar kwam in die game niet ver der dan 40-40. Hij werd terug gebroken en liet de razendrap- pe vechtjas Chang alsnog met 5-7 en 1-6 voorgaan naar de kwartfinale. Daarin speelt Chang tegen Marcelo Rios, die te goed was voor Sergi Bruguera (7-5 6-2 6-4). Magnus Larsson bereikte ook de kwartfinale in de helft van het schema waar Richard Kraji- cek niet in zit. Hij treft Patrick Rafter. Over die afloop is niets te zeggen. Larsson is een abso luut 'dark horse'. Eentje uit het arsenaal sobere Zweden. Seri euze prof, oerdegelijk, hardhit- ter vanaf de baseline en voor ie dereen altijd gevaarlijk. Dat merkte Jan Siemerink in de eer ste ronde al en Wayne Ferreira had gisteren niet meer in te brengen: 6-3 7-6 6-3. De Zweed is een beetje het type Haarhuis; door al zijn collega's gevreesd, jarenlang in de top vijftig maar geen échte wereldtopper en 'low profile," niet iemand die overdreven de aandacht trekt. Hij lijkt overigens niet op Paul Haarhuis: Magnus Larsson is die jongen bij wie het lijkt alsof hij zijn haar iedere ochtend met een rotje kamt. e Hollanders en de Belgen scoorden er in het verleden tig op los. Legendarisch zijn 9-1 van '59 in Rotterdam, de van '36 in Amsterdam en van '34 in het Olympisch dion, pijnlijk de 1-7 van '40 Oranje scoorde ie 118 onderlinge wedstrij- de meeste goals: 265. De ie Duivels schoten 204 keer k. ïdaag uit de oude doos: de by met de meeste goals; de van 11 maart 1934. de krant van toen: Nederlandsch Elftal heeft nederlagen, die het ach- elkaar op het Amsterdam- e Stadion-veld heeft gele- dezen Zondag bloedig ge- Met 9-3 werden de gen, die met zooveel zelf- zekerdheid naar Amsterdam en getrokken, verpletterd.' ie kon nu deze voorhoede oer-Hollandse spel zóó irtreffelijk uitvoeren? Wij zelen niet één man te noe- n, zonder daarbij den ande tekort te doen: Bakhuys. t was Bakhuys, die door zijn spelverdeeling, vooral door zijn snelheid En met Bakhuys' lheid bedoelen wij dan niet loopsnelheid. Neen, het t om zijn snelheid van han zijn vermogen den bal te behandelen, zoowel t de beenen als met het »fd.' t is het moment waarop ihuys een fraaien voorzet Wels als het ware achterna kt en met een schitterenden ibal, het lichaam achter den .de partijen op gelijken voet ngt.' 'BAKHUYS (1909- 1982) toe duikt zijn naam weer De.legendarische kopbal van Bep Bakhuys. op. Als er ergens op de Neder landse velden weer een voet baller de bal in een snoekduik op zijn hoofd heeft genomen. Dan scoorde hij, staat er dan steevast geschreven, a la Bep Bakhuys. Maar wie weet nog wie Eberhard H. Bakhuys ei genlijk was? Die kopbal was - hoe legenda risch ook - niet meer dan een momentopname. Het verhaal van Bakhuys gaat vooral over zijn strijd tegen de bobo's, over armoede en zijn eenzame ein de. Bakhuys werd in 1937 Neder lands eerste profvoetballer. Hij tekende bij het Franse Metz. Voetballen in Nederland kon niet meer. De KNVB had haar beste voetballer - zijn score van 28 treffers in 23 interlands werd nooit verbeterd - op de zwarte lijst gezet. Bakhuys, sportief briljant maar zakelijk gezien geen genie, had geen cent. Zijn gezin leed zelfs honger. Hij moest zijn medailles en het hu welijkscadeau van de KNVB naar de Bank van Lening bren gen. VW had de oplossing. De club haalde hem binnen, voor een salaris van 30 gulden per week, vijf procent van de recet tes en een sigarenwinkel. Dat kon natuurlijk niet in de ogen van de bond, die het amateu risme heilig had verklaard en profs verketterde. De woeden de Bakhuys zei: „Ik heb meege holpen aan vlagvertoon en aan het formeeren van tonnen gul dens reserves in de bondskas. Maar men heeft mij verboden voor mij zelf een reserve te kweeken. De kansen, oh, ik heb ze bij tientallen laten loopen. Een aanbieding voor een film, 30 dagen a f100,- per dag, een ff' - niet te versmaden gage voor een revue..." Bakhuys kwam uiteindelijk in '47 terug in eigen land. Het werden eenzame jaren. De KNVB bleef hem dwars zitten, hij bleef altijd 'die verraaier', en hij kreeg ook problemen met zijn gezondheid. Begin jaren vijftig werd de aanvaller ernstig ziek opgenomen in een sanato rium. In 1982 stierf hij, als een gebroken man. Geraadpleegde bronnen: Archief Thijs Ruiter, Midden- meer; Relikwieën van Oranje (uitgeverij Thomas Rap), Het Nederlands Elftal 1905-1989 (Weekbladpers). Morgen: De 2-2 van apriT59, met het afscheid van Abe Len stra. ype minkema new york gpd Bekend gezicht op Broadway. Hartje Man hattan. Ja verdraaid, Manon Bollegraf, prof tennisster en dubbelspecialiste, op zoek naar CD's. De Ermelose, al twaalf jaar in het circuit, staat dan misschien nooit in de schijnwerpers, laat haar maar schuiven: 37e op de lijst van veelverdieners aller tijden. Met 3.3 miljoen gulden staat ze net hoven Jennifer Capriati. Dit jaar verdiende ze al meer dan een half miljoen gulden. Dat de media het vrouwen- en gemengd dubbel spel niet zo zien zitten, daar zit ze niet mee. „Alleen jammer voor m'n vrienden en fami lie die me willen volgen en nooit iets kun nen vinden. Ik ben nooit thuis, dus ik merk het niet." Bij de US Open 1997 staat ze ook weer in de finale van het gemengd dubbelspel, net als vorig jaar. Ze staat ook in de kwartfinale in het vrouwendubbel. Tot nu toe hooguit goed voor wat uitslagen in de krant en een zinnetje in het sportjournaal. Meer niet. Zo gaat het meestal, ook toen ze dit jaar met haar Amerikaanse partner Nicole Arendt voor de tweede maal The Championships won, het wereldbekertoernooi voor vrou wen in Edinburgh. „Ik geloof niet dat veel mensen in Nederland dat weten. Maar dat geldt ook mijn Wimbledonfinale dit jaar. Daarover heeft ook geen regel in de krant gestaan. Als Jacco en Paul ergens een flut- toernooi winnen, staat dat overal in. Maar goed, het is niet anders." Al jaren staat ze in de top van beste dubbelspeelsters. Het is maar dat iedereen het weet. In de spelerslounge op Flushing Mea dows haalt ze haar schouders op. De felici tatie van Betty Stöve doet haar goed. Wat de rest van de wereld vindt, daar kan ze niet echt mee zitten. Lange neus voor iedereen die dat dubbelen maar niks vindt. Zij is ei gen baas, reist de hele wereld rond, verdient er een dikke boterham mee en doet onder tussen ook nog eens wat ze het allerliefste doet: tennissen. Thuis in Harderwijk staat de BMW cabrio en heeft ze een lekker huis. Wie doet haar wat. Dat had ze allemaal niet durven denken toen er na de vorige US Open een stuk dood bot net boven haar linkerknie werd weggehaald. ,Als de operatie niet goed was uitgepakt had dat net zo einde carrière kun nen zijn. En nu gaat het nota bene beter dan ooit. Ik snap er ook niets van dal ik zo terug ben gekomen, maar goed ik loop flui tend over straat. Heerlijk." Vijf toernooien won ze dit jaar al met Nicole Arendt, plus het gemengd dubbelspel bij de open Australische kampioenschappen. Dat was haar derde Grand Slamtitel in het gemengd dubbelspel na die van Parijs ('89) en New York ('91). Die won ze samen Tom Nijssen. De mix-finale van nu speelt ze net als vorig jaar met de Amerikaan Rick Leach. Iedereen mag zeggen wat hij wil over het gemengd dubbelspel, maar kijk ook even naar de namen van de finalisten in New York, vindt de Veluwse. Alleen al bij tie laatste tien jaar staan koppels als Navratilo- va/Woodforde, Novotna/Woodbridge en Sanchez-Vicario/Sanchez. Toppers in en kel- én dubbelspel. Maar ach, voordelen heeft de anonimiteit ook wel. „Ik kan in Nederland gaan en staan waar ik wil. Niemand herkent me. En als ik slecht presteer, wordt daar tenminste ook niet over geschreven." NIEUWEGEIN GPD Jaap Uilenberg heeft er schoon genoeg van. De arbiter gaat morgen tijdens een bijeenkomst voor scheidsrechters uit het be taald voetbal in Nieuwegein het 'matennaaien' aan de orde stel len. „Ik heb me bij de eerste drie competitieronden groen en geel geërgerd aan voetballers die zich demonstratief laten val len in het strafschopgebied of proberen een collega aan een kaart te helpen. Het is volgens mij nog nooit zo erg geweest. Het kwaad moet meteen uitge roeid worden." Uilenberg: „We hebben een hele serie buitenlandse voetbal lers in de eredivisie gekregen. Wat mij betreft een prima zaak, wanneer het gaat om mooie en creatieve acties. Maar verkeerde gewoonten kunnen we hier missen als kiespijn, daar moet meteen paal en perk aan gesteld worden." Tijdens het duel tussen NAC en NEC ergerde Uilenberg zich aan het gedrag van de Nijmeeg se aanvaller Krzystof Bociek. De Pool liet zich demonstratief val len in het strafschopgebied en probeerde een penalty te force ren. Uilenberg: „Ik vind dat wal gelijke acties, erg oncollegiaal. Gelukkig werd hij meteen door zijn eigen trainer Calderwood tot de orde geroepen. Bij Heerenveen - MW gebeurde hetzelfde door Florin Constan- tinovici na zijn botsing met kee per Rein van Duijnhoven. Het gaat mij er niet eens om of het wel of geen penalty was, maar vooral om het gedrag van de Roemeen. Dat was ongepast, zo gaan we niet met elkaar om op de Nederlandse velden." Uilenberg deed zijn uitspra ken tijdens een spreekbeurt in Utrecht waar hij de suggestie deed om provocerende voetbal lers met gelijke munt terug te betalen. „Voetballers die om een kaart vragen, moet je op hun wenken bedienen. En een kaart geven, maar dan aan de persoon zelf. En natuurlijk ligt er ook een taak voor de trainers. Ik was heel blij met het feit dat Jimmy Calderwood zijn eigen speler gruwelijk de les las, hij nam de taak van de scheids rechter even over. Anders zou ik maatregelen genomen heb ben." Ook Heerenveen-trainer Fop- pe de Haan heeft intussen zijn spelers Radoslav Samardzic en Constantinovici tot de orde ge roepen. De Haan: „Daar hou den we niet van in Heerenveen, dus doen we dat ook niet. Daar heb ik beide spelers op de trai ning van maandag op gewe zen." Afgrijnzen „En vergeet niet dat het betaald voetbal een voorbeeldfunctie heeft voor de amateurcompeti tie die in het weekeinde begint. Wanneer wij in de eredivisie die provocaties lopen, heeft dat een weerslag in de lagere klassen. Mensen met een voetbalhart, tot wie ik mezelf reken, zien de ze trend met afgrijzen aan. Daarom ga ik de zaak morgen meteen aan de orde stellen, voordat het werkelijk de spuiga ten uitloopt."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21