'De Wallen moeten spannend blijven' Niets doen is niets voor Delftse jack pot-miljonairs Randstad 'Ook hier wonen jongeren met geestelijke problemen' Kort geding vrachtbrie vei El Al-Boeing Bijlmerramp: Boete voor bedreigen van kapster Renovatie cruiseterminal WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 Slotcoördinator Schiphol benoemd den haag Minister Jorritsma heeft ir. H.A.G. Wijkhuizen, een hoge KLM-functionaris, benoemd tot slotcoördinator voor de luchthaven Schiphol. Wijkhuizen heeft tot taak binnen de vast gestelde normen voor geluidhinder vertrek- en aankomsttijden (slots) toe te wijzen aan de verschillende luchtvaartmaatschap pijen. De toegewezen slots zullen met ingang van het komende zomerseizoen worden verwerkt in de dienstregelingen van de luchtvaartmaatschappijen. Schiphol is de eerste Europese lucht haven. waar milieunormen tot slotcoördinatie nopen. Bauwer burgemeester van Reeuwijk reeuwuk I.C. Bauwer wordt met ingang van 16 september de nieuwe burgemeester van de Zuid-Hollandse gemeente Reeuw ijk. Bauwer (D66). sinds 1990 wethouder van Zeist, volgt Y. Ver- stoep-Bauer op die 1 februari van dit jaar na een lang slepende affaire uit Reeuwijk vertrok. Verstoep raakte in opspraak omdat ze haar zomerwoning in het Reeuwijkse Plassengebied - tegen de regels in - vrijwel permanent bewoonde. Ze was niet de enige in Reeuwijk, maar door haar positie werd dat haar in de ge meente zwaar aangerekend. In een onafhankelijk onderzoek van eind 1995 werd ze zelfs „een professionele misstap" verweten. Verstoep kreeg in maart 1996 een hartinfarct en was tot februari dit jaar met ziekteverlof. Directeur Unilever naar Hoogovens umuiden» Directievoorzitter F. Briët (49) van Unilever Nederland maakt de overstap naar Hoogovens. Het staal- èn aluminium- concern maakte gisteren bekend dat Briët per 1 november wordt benoemd tot lid van de raad van bestuur. In de top van Hoog ovens komt een plaats vrij door het vertrek van bestuursvoorzit ter M. van Veen, die in april volgend jaar wordt opgevolgd door zijn medebestuurder J. van Duyne. Briët zal de huidige taken van Van Duyne overnemen. Sinds zijn afstuderen als jurist in 1972 aan de Universiteit van Leiden is Briët in dienst geweest bij Unilever. Hij was sinds 1995 directievoorzitter van Unilever Ne derland. Unilever heeft F. Tummers (56) benoemd als nieuwe directievoorzitter van de Nederlandse werkmaatschappij. Subsidie voor eigen stichting Amsterdam De Amsterdamse gemeenteraad heeft in begin jaren negentig 100.000 gulden subsidie geschonken aan een hulporga nisatie waar de raad zelf in vertegenwoordigd was. Dit bleek dinsdagavond bij de behandeling van een saneringsverzoek van de Stichting Projectondersteuning Suriname (SPS). De raad heeft het verzoek om 43.000 gulden afgewezen. Secretaris Tjon A Ten, tevens adjunct-directeur van het Amsterdams Gemeentelijk Vervoerbedrijf (GVB), gaf uitleg over de financiële gang van za ken bij SPS. De stichting bouwde tussen 1991 en 1997 een schuld van ongeveer 43.000 gulden op. Een deel van dat bedrag, 27.000 gulden, is in afwachting van een gemeentelijke subsidie voorgeschoten door het GVB. Dijkstal spreekt in 'RijnlandsWassenaar dimitri walbeek Minister Hans Dijkstal is zich wezenloos geschrokken van het nieuws dat vijftien procent van de Nederlandse jongeren met geestelijke problemen kampt. „Zo'n hoog percentage in zo n ontwikkeld land als Nederland. Dat baart me zorgen. En deze jongeren zitten niet alleen in de achterstandswijken in de grote steden, maar ook in Wasse naar", zei hij gisteravond in het Rijnlands Lyceum in Wasse- Dijkstal was daar uitgenodigd om de oprichting van de Ver eniging Rijnlanders Wassenaar op te luisteren. De club bestaat uit ex-scholieren van het Lyce um aan de Backershagenlaan. Dijkstal komt uit Wassenaar en had twee kinderen op de school. Ook was hij vroeger on derwijswethouder in de ge- den haag ellen lengkeek Ze reisden de hele wereld rond. Van Canada tot Peking. Genoten van de zon boven het Siciliaanse landschap en pakten het vliegtuig voor een paar dagen winkelen in New York. De koffers stonden soms nog half uitgepakt in de kamer of ze ver trokken alweer voor het volgende buitenlandse avontuur. Vier jaar nadat ze als eerste Nederlan ders de mega-jackpot van zeven miljoen wonnen in de Postcode Loterij, weten Marie en John de Bruin het wel: het is nergens beter dan thuis. Deze maand is het precies vier jaar geleden dat Henny Huisman aanbelde bij de flatwoning van het Delftse echtpaar. Daarmee waren ze in een klap multimiljonair. Zij werkte toen op de kaasaf deling van de Albert Heijn. Hij runde een schoon maakbedrijfje. Twintig jaar lang maakte John ge bouwen schoon en stond om vier uur in de och tend op. Die tijden zijn voorgoed passé Onlangs zijn John en Marie met een swingend muziekprogramma van start gegaan in hun eigen grandcafé 'Verderop' aan de Westvest in Delft. Ze hebben het café pas gekocht en daarmee is voor John een lang gekoesterde wens in vervulling ge gaan. „Al tien jaar droomde ik van mijn eigen jazzcafé. Steeds had ik te weinig geld of waren de risico's gewoon te groot. En moet je nu eens om je heen kijken. Een prachtige tent, toch!" De nadruk ligt in het muziekcafé op jazz en dixieland. Sinds John als 12-jarig jongetje thuis op de eerste zwart-wit televisie Louis Armstong hoorde spelen, is hij verknocht aan jazz. Al 25 jaar is hij te vinden op het Jazzfestival van Breda. Daar komen de beste bands vandaan, weet de Delftenaar. „Ik houd van gezellige dixieland en jazz oude stijl. Het moet niet te modern worden. Daar word ik zenuwachtig van". Het echtpaar is in zee gegaan met jazzclub 'In de Vijf uit Delft. Deze dertien jaar oude jazzclub raakte door brand dakloos en kwam via een klei ne omzwerving in 'Verderop' terecht. „Ik hoorde dat ze op zoek waren naar een onderkomen in i. Ik heb ze gelijk gevraagdzegt John de Bruin glunderend. „Elke donderdagavond en de eerste zondag van de maand hebben we jazzconcerten. Daar naast zijn er ook salsa-avonden en houden we li teraire salon. Het jaarlijkse zigeunerjazz-festival in Rijswijk wil ik ook naar 'Verderop' halen. De zaken zijn nagenoeg rond". De miljonair is zichtbaar blij dat hij weer aan de slag is. Ook Marie werkt in het grandcafé mee. Zij houdt zich voornamelijk bezig met het perso neel, hij met de culturele agenda. Smakelijke ge rechten serveren ze ook. „En strakjes gewoon weer lekker op vakantie naar België", zegt John. „De kinderen willen weer naar het zomerhuisje in De Haan waar we vroeger altijd kwamen. Dat vinden ze toch het leukst". Na het winnen van de miljoenenprijs hebben beiden hun baan opgezegd. Ze verhuisden van de flat naar een nieuwbouwwijk. Inmiddels hebben ze in Delft een vrijstaande woning betrokken. Het echtpaar, hun 10-jarige zoon en twee dochters van 11 en 15 jaar hebben intussen vele stempels in het paspoort staan. „In het begin doe je all Ging ik met mijn dochter een paar dagen win len in New York. Hartstikke leuk, maar op ee geven moment heb je het wel gezien. Vaak v de koffers nog niet eens helemaal uitgepakt hup daar gingen we weer". De miljonair kan een glimlach niet onderdr ken. Terwijl zijn personeel (25 in totaal) bczij achter de bar en in de keuken, wiebelt hij op 2 stoel. Het is nog een beetje wennen aai van uitbater. ..Als je zeven miljoen wint staat wereld op zijn kop. Je kan ineens alles. Geluk hebben we vanuit de Postcode Loterij goede geleiding gekregen. Ze bellen nu nog regelmati Het echtpaar is nuchter gebleven. 'Doe n woon', is het devies van de vermogende Dell naar. „Dat reizen hadden we op een gegeven n ment ook wel gezien. Wéér inpakken, wéér i vliegtuig. Toen ik met een vriend in China was de armoede zag, dacht ik echt: wat sta ik hiei godsnaam te doen? Op het laatst werd ik grijnig van. Drie jaar niets doen is niks voor meente Wassenaar. De minister was gevraagd zijn mening te geven over de rol van ouders en de scholen bij de op voeding. Hij verklaarde als rechtgeaard liberaal dat de overheid terughoudend moet optreden. Maar hij verwees ook naar de nota 'Kerndoelen' van staatssecretaris T. Netelenbos en onderwijsminister J. Ritzen, waarin staat dat de overheid en scholen meer invloed moeten kunnen uitoefenen 'op de op voeding van leerlingen. Toch moet niet te veel verant woordelijkheid op het bordje van de onderwijzers worden neergelegd, vond Dijkstal. „Hier ligt ook een duidelijke taak voor de ouders. Als alle ouders hun plicht zouden vervullen, zouden we dat hoge percentage niet hebban", zei hij tegen een ge hoor van zo'n honderd oud leerlingen. Wallenmanager Freek Salm: ,,De Wallen moeten niet te clean worden. Het gevoel dat hier allerlei dingen gebeuren die niet mogen, moet blij ven. De gemiddelde provinciaal moet denken dat achter iedere deur een pooier staat. Die spanning is de kracht van de rosse buurt. Het is mijn taak ervoor te zorgen dat gemeente, politie en justitie beter samenwerken. Door slechte communicatie hebben criminelen hier te veel kansen gehad zichzelf te verrijken", vindt Freek Salm. Amsterdam Rechercheurs, ambtenaren en thea van beek/ carine neefjes penoze die hier al jaren rondlo pen, zien hem als een bemoeial: Sinds februari is Salm (49) de 'Wat moeten wij met die gozer?' Amsterdamse Wallenmanager. Salm: „Veel mensen zijn ver- Ook wel bordeelsluiper ge- groeid met de buurt. Over elke noemd of de 'grootste pooier steen hebben ze een verhaal, van Amsterdam'. De werkelijk- Lang niet iedereen is blij met heid ligt anders. In 1995 consta- mijn komst, anderen zijn mij teerde de parlementaire enque- juist wel dankbaar. Jarenlang heeft de overheid het laten af weten op de Wallen. Dat steekt." Om de criminaliteit tegen te gaan heeft Salm een actieplan opgesteld. De gemeente moet met de Kamer van Koophandel honderden lege besloten ven nootschappen (bv's) liquideren. Voorkomen moet worden dat deze bv's dienen als dekmantel voor illegale of criminele activi teiten. Daarnaast komt er stren ge controle op het illegaal ge bruik van panden. Ook worden de bestanden van vastgoed, ka daster en horeca aan elkaar ge koppeld. Zo kunnen ontwikke lingen op de onroerendgoed markt bloot worden gelegd. „Hiermee moeten we achterha len wie de grote jongens zijn achter de ogenschijnlijk keurige gevels Ik ben niet op zoek naar die ene illegale prostituee. De man die over haar rug heen veel geld verdient, die moet ik heb ben", aldus Salm. Een speciale kliklijn moet de 'manager' op de hoogte houden van de dagelijkse praktijk op de Van Traa dat de gemeente Amsterdam de greep op de Wallen volledig was kwijt geraakt. De rosse buurt is uitge groeid tot een miljoenenbusi- ness waar zestien criminele or ganisaties de dienst uitmaken, aldus Van Traa. Russische maf fia, Joegoslavische bendes. Hells Angels, Egyptenaren, Israëliërs en de Hollandse penoze maken zich schuldig aan illegale vrou wenhandel, witwaspraktijken of drugshandel. Als belangrijk adviseur van burgemeester Patijn kreeg Salm de opdracht om binnen twee jaar te zorgen dat de overheid weer grip krijgt op de Wallen. Gisteren lichtte hij zijn plan toe aan de Amsterdamse gemeen teraad. De kersverse manager had een mooi voornemen. Ieder jaar wilde hij twee bendes liqui deren. Dat ijdele streven veegde de raad al van tafel. „Politie en justitie zeiden: 'Daar ga jij niet over. Dat is onze bevoegd heid." Die kritiek is typerend voor de komst van de Wallenmanager. Wallen. Buurtbewoners, bor deelhouders of kroegbazen die stuiten op duistere praktijken, bellen nu al met Salm. Tips over exploitanten met verkeerde ver gunningen - wel voor het dak kapel maar niet voor het daar achtergelegen bordeel - komen binnen. De 'klikkers' zijn de ogen en oren van de straat, maar worden wel zorgvuldig gecheckt. „Je wordt vaak zelf in het spel betrokkenOm zich zelf en zijn medewerkers te be schermen tegen corruptie heeft hij veiligheidsmaatregelen ge troffen. Salm staat ook voor de taak om een cultuuromslag bij de handhavers op de Wallen te weeg te brengen. „Politie, justi tie en gemeentelijke diensten werken te veel langs elkaar heen. Onderling is er veel arg waan en concurrentie. Iedereen is bang zijn eigen positie te ver liezen. Ik moet ervoor zorgen dat ze als een eenheid opereren. Alle partijen moeten weer met elkaar om de tafel gaan zitten. 'Wat is het probleem en wie is de schuldige?' Daar moet het over gaan en we moeten niet eindeloos discussiëren over el- kaars bevoegdheden De Wallenmanager heeft er varing op dit gebied. Hij maakte naam als voorzitter van het stadsdeel de Baarsjes, een tot voor kort beruchte Amsterdam se wijk. Criminaliteit en verpau pering vierde er hoogtij. Met de politie wist Salm het tij te keren. Door intensieve stadsvernieu wing is de buurt weer leefbaar. Bovendien staat hij bekend als een goed lobbyist. Tegelijkertijd spreekt de manager de taal van het volk. Bij nacht en ontij loopt hij over de Wallen. „Het is net een dorp. Aan het begin van de Wallenmanager Freek Salm: „De gemiddelde provinciaal moet denken dat achter iedere deur een pooier gracht roep je v krijg je het eve Nu moeten de neuzen van de handhavers nog in dezelfde richting. Salm: „Vroeger was voegdheden. Overigens, handhaven een vies woord. Dat overheid kun je alleen maar i deed je alleen als het echt niet beetje bijsturen, er tegen u anders kon. Ik realiseer het me leunen". - goed, officieel heb ik geen be- Stremming Oegstgeester- kanaal, Haarlemmer Trekvaart en Leidsegat Dijkgraaf en hoogheemraden van het Hoogheemraadschap van Rijnland maken bekend dat in de periode van.4 t/tn 16 september en van 6 tot 15 oktober 1997 in het Oegstgeester- kanaal ten noord-westen van de Abtspoelweg, in de Haarlem mer Trekvaart 300 m ten noorden van de Kvyaaklaan en in het Leidsegat allen te Oegstgeest en in de Haarlemmer Trekvaart direct ten noord-westen van rijksweg A44 te Sassenheim reke ning moet worden gehouden met stremmingen in verband met werkzaamheden aan de hoogspanningsleiding. Deze werkzaamheden kunnen aanleiding zijn tot een tijdelij ke volledige stremming van de doorvaart. Inlichting bij B. Jonckbloedt, tel. (071) 516 82 52. sfe Rijnland AMSTERDAM ANP_j j Advocaat mr. B. van der Goen, die optreedt namens tienta slachtoffers van de Bijlmerramp, wil meer duidelijkheid krij; over de lading van de in 1992 neergestorte Boeing. Hij spant d. om een kort geding aan tegen de Israëlische luchtvaartmaatscli j pij El Al en de Staat de Nederlanden. Namens tientallen slachtof van de Bijlmerramp eist de advocaat uit Soest al lange tijd dui lijkheid over de exacte lading van het El-Al-toestel. Van der G 1 hoopt de zaak voor 5 oktober rond te krijgen, dan is het precies! j jaar geleden dat de ramp plaatsvond. Deze week gaat de dagv, ding de deur uit. De advocaat verwacht dat de zitting over en) weken plaatsvindt. Direct na de ramp, waarbij 43 doden viel ging het gerucht dat het toestel giftig materiaal bevatte en da was geknoeid met de vrachtbrieven. Vorige maand concluded het Openbaar Ministerie dat er niet was gefraudeerd. Maar i steeds is er geen volledig gedetailleerd overzicht van de inhoud j alle vrachtzendingen. Bovendien was het onderzoek van het t niet specifiek gericht op de lading. den haag persbureau cerberus „Ik wilde jou doden, ik wilde jou neerschieten", riep een 81- jarige bewoner van Huize Willi- brord in Wassenaar op 29 maart van het afgelopen jaar tegen de kapster van het tehuis. Gisteren moest de man zich voor de Haagse politierechter mr P. Poustouchkine verantwoorden voor het misdrijf, bedreiging met de dood. De 81-jarige gepromoveerde jurist en rustend officier van justitie probeerde de politie rechter uit te leggen dat hij het allemaal niet zo bedoeld had. De man ontkende zijn onbe suisde taalgebruik niet. Alleen was het nooit zijn bedoeling ge weest de vrouw serieus met de dood te dreigen. Hij zou met zijn woorden slechts een verslag hebben gegeven van zijn ge moedstoestand eerder die dag. De 49-jarige kapster nam de bedreigingen echter serieus en deed aangifte. oOK Al omdat de man snijdende bewegingen bij de hals gemaakt had. Ze had bovendien een kortstondige re latie met hem gehad en de man had al eerder 'vreemde' brieven aan haar gestuurd. Uiteindelijk durfde ze zelfse en paar maan den niet te werken. Daarvoor diende ze een schadeclaim van 28.000 gulden in. De verdachte probeerde de verklaringen van de vrouw als leugenachtig te ontmaskeren, maar officier van justitie, mr. C. Breman was niet onder de in druk van het verhaal. Ze eiste een boete van 350 gulden. Haagse GGD alert na resultaten van suïcide-onderzoek De GGD in Den Haag moet alert reageren op het onderzoek „Suïcidaal gedrag in Den Haag" waarin suïcidaal gedrag onder Hagenaars in kaart is gebracht. Met name het parasuïcidaal ge drag (zelfbeschadiging) onder jonge vrouwen is omvangrijk, zo blijkt uit het onderzoek. Maar de GGD is daarover (nog) niet bezorgd omdat betrouwba re landelijke cijfers ontbreken. Ad-interim manager J. de Groot wijst er bovendien op dat vergelijkingen met zelfmoord gevallen in andere grote steden niet mogelijk zijn, omdat Den Haag de problematiek zo groot schalig in kaart bracht. Vanaf 1987 tot 1994 werd een Haags Suïcidaal Gedrag Register (HSGR) bijgehouden en tussen de startdatum en 1993 vertoon den 3333 Hagenaars parasuïci daal gedrag. Volgens de onder zoekers geeft dit cijfer een rede lijke indruk van wat zich in de residentie met betrekking tot parasuïcide afspeelt. „Het zegt iets over de de mate van sociale stress in (delen van) de samen leving. Vooral iets over het (on- Jvermogen van individuele per sonen om in onze cultuur pro blemen op te lossen." Na een onderzoek van bijna tien jaar ontbreekt vervolgens een een duidige conclusie omdat de deskundigen eerst nog vervolg onderzoek willen doen. Ook De Groot wil bij voorbeeld het woord „bezorgdheid" niet in de mond nemen. „Ik ben eerder nieuwsgierig en pleit voor alert heid. Het hoge aantal suïcide pogingen onder jongeren noem ik opmerkelijk, maar ik wil er nog geen conclusies aan verbin den." Rotterdam Er wordt met man en macht gewerkt aan de renovatie van de cruiseterminal op de kop van Zuid. Rotterdam heeft meer dan een miljoen geïnvesteerd in deze terminal. Hiermee gaat de Maasstad de directe concurrentie aan met Amsterdam. Het gebouw is de voormalige vertrek- en aankomsthal van de Holland Amerika Lijn waar vandaan vroeger duizenden mensen vertrokken naar Nieuw Zeeland en Australië om zich daar blijvend te vestigen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20