eidsch Dagblad Borst zet mes in 21 Vier jaar geëist voor misbruik ^ijnsburgs predikant wijdt zich tan de kunst van het paalzitten Buckingham Palace zet prinses Diana-fonds op Vliegtuig bij Phnom Penh neergestort Universiteit Rotterdam levert beste academici Rijnsburgers maken langer houdbare anjer Joop van Tijn overleden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Kluivert onder vuur rOENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 Binnenland NS komen met 3 meer sneltreinen in de Randstad OPGERICHT 1 MAART 1860 •Buitenland Congo staakt verzet tegen onderzoek VN Cultuur en Kunst Songfestival was voor 7Katrina and the Waves een wanhoopsdaad i Randstad Miljonairs: f- niets doen is \j niet leuk Sport Rafter blaast Agassi van de baan LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 .idsfonds ongerust over bezuiniging iet ministerie van volksgezondheid staakt de speciale i^bsidie voor het onderzoek naar de ziekte aids. Dat eeft een woordvoerder van het departement vanmorgen evestigd. In totaal schrapt minister Borst vanaf volgend haar bijdrage van 8,6 miljoen gulden aan het weten onderzoek naar de dodelijke ziekte. derzoek, want de financiële bij dragen van particulieren kun nen dat niet compenseren", al dus de woordvoerder. Die parti culiere donaties lopen de afge lopen jaren ook al terug, omdat aids in de ogen van veel men sen steeds meer een gewone ziekte begint te worden. Het ministerie van volksge zondheid benadrukt echter dat de bezuiniging niets nieuws is. De speciale subsidie van het de- eflSTERDAM/RIJSWIJK ANP i 1998 krijgt het fonds nog wel pn tijdelijke overbrugging van miljoen gulden. De exacte jannen worden op Prinsjesdag ïkendgemaakt. GroenLinks >eft verontwaardigd gerea- »erd op de bezuiniging en wil jheldering van de minister. Het Aidsfonds is zeer onge- ist over de bezuiniging. ..Dit 'tekent een aanslag op het on- /ARA schrapt titzending uit liëteit met Di .frvERSUM JOHN OOMKES ei >n bekende ster wordt achter- door paparazzi en veron- Dat thema vormde het van de eerste afleve- ng van 12 Steden, 13 Ongeluk- in, een tv-serie van de VARA. De uitzending stond voor Morgenavond gepland, maar uit "jëteit met het overlijden van rinses Diana heeft de VARA isloten deze aflevering te laten jrvallen. [De omroep begint morgen dèl met een andere aflevering ujt de nieuwe serie 12 steden, 13 gelukken, getiteld Meeveren. ierin spitst de handeling zich ie op een aspirant-marathon- #er- LONDEN. HANS CELEIJNSE 1 6. EINDHOVEN-C tlraat 62 GRONINGEN: Ooslerslraat 2! ROAM Lynbaan 31. hoek Ween; 1DAM Aloxandnum III Watermanweg 12 •IT: Gildenkwarlier 173, (Hoog Calharijno CORRESPONDENT Het Britse koninklijk huis heeft gisteren een herdenkingsfonds voor prinses Diana opgezet. Buckingham Palace reageerde daarmee op de stroom giften die zijn binnengekomen na de tragische dood van Diana. Het fonds zal het geld verdelen over de goede doelen waarvan Diana beschermvrouwe was. De aanhoudende droefenis onder de Britten gaat gepaard met ergernis over het feit dat .chauffeur Henri Paul van de on geluksauto onder invloed reed. „Hoe is het mogelijk dat een dronken chauffeur de moeder van onze toekomstige koning rijdt", klaagde de Daily Mirror. Kranten meldden dat Paul de wachtende fotografen zou heb ben toegevoegd: 'volg me dan. als je kan'. Die-informatie kwam van de advocaat van een van de zeven gearresteerde fotografen. De raadslieden menen dat de Fran se justitie de fotografen als zon debok gebruikt. Een Parijse rechter besloot gisteren zes van de zeven te dagvaarden voor dood door schuld en het niet verlenen van eerste hulp. De ze vende fotograaf wordt alleen van dat laatste beschuldigd. Gisteren maakte Buckingham Palace bekend dat in het hele land een minuut stilte in acht zal worden genomen tijdens de begrafenis van Diana. Het bleef onduidelijk waarom niet werd gereageerd op oproepen om INSBURG PETER VAN EGMOND 0' 01 plaats van de gebruikelijke insel, beklimt de Rijnsburgse bminee J. Staat zaterdag 13 jptember een paal met een oei, om zich boven het water min de Vliet te wijden aan de van het paalzitten. Het is stunt om de aandacht te istigen op het jongerenfestival at de gereformeerde kerk een leek later houdt, en om geld in i zamelen voor de bekostiging daarvan. ,,Ik hoop maar dat ze •jjn comfortabel stoeltje maken, juïet een steuntje in de rug." Het hele vierkoppige comité at het jongerenfestival organi ses, dominee Staat en drie ïrkleden, zit die middag op eilen boven de Vliet, tegenover lorinkelcentrum In de Hoftuin. ërwijl het viertal de tijd uitzit, nu en dan moed in gezongen bor een praiseband aan wal, •opt een ander kerklid met een legafoon door In de Hoftuin m het winkelende publièk op i paalzitters te wijzen. Voorbij- fngers kunnen deelnemen aan e prijsvraag: raad het geza menlijke gewacht van de paal- Dominee J. Staat: „Gekkenwerk." zitters. Staat weet nog niet hoe de middag door te komen. „Ge sprekken met de andere paalzit ters, denk ik. Of ik neem iets te lezen mee. Ik heb nog nooit op een paal gezeten, hoogstens vóór paal. We nemen brood mee. en als we vooraf niet te veel drinken, in verband met sa nitaire stops, moet het lukken. Eigenlijk is het gekkenwerk, maar ik heb het er voor over." DEN HAAG/WASSENAAR dimitri walbeek Het leek gisteren net alsof er een enorme beerput werd geopend tijdens de rechtszaak tegen een 56- jarige inwoner van Wassenaar. De meest bizarre en pijnlijke details kwamen boven water. Binnen een paar uur veranderde de medewerker van at tractiepark Duinrell, alom gerespecteerd en een 'aardige man', in een verfoeide paria. Officier van justitie J. Mooijen eiste vervolgens vier jaar cel straf tegen de man. De schok was groot bij het publiek, veelal be kenden van de man. toen bleek wat hij op zijn kerfstok had staan. Dertig jongetjes zijn seksueel misbruikt. De Wassenaarder bleek met een deel van de jongens tussen de twaalf en zestien jaar geslachtsverkeer te hebben gehad. Met de rest van de jongens werd 'gefriemeld.' Zeker dertien zaken zijn niet behandeld omdat ze zijn verjaard. Pagina 17: Verdachte wist misbruik lang ver borgen te houden partement voor het aids-onder zoek is altijd bedoeld geweest als een tijdelijke aanmoedi gingsregeling. „De subsidiepot is tien jaar geleden ingesteld. Ie dereen wist toen al dat het om een 'eindige regeling' ging, die overigens al een keer is ver lengd", aldus de woordvoerder van het ministerie. Hij ontkent dat de overheid helemaal haar handen aftrekt van het aids-onderzoek. „Het Aidsfonds kan natuurlijk ge woon een subsidieverzoek in dienen bij de overheidsinstan ties die daarvoor zijn, zoals het ministerie van onderwijs, cul tuur en wetenschappen. Alleen een aparte aids-pot, daar hou den we inderdaad mee op." Franse justitie wil fotografen berechten twee minuten stilte te betrach ten. De koninklijke familie liet ook weten dat de route van de lijkstoet niet langer kan worden. Van alle kanten is opgeworpen dat de 1.5 kilometer tussen St. James' Palace en Westminster Abbey te kort is om de verwach te twee miljoen belangstellen den plaats te geven. Prins William zal waarschijn lijk de stoet achter de kist lei den. De 15-jarige prins zou zijn vader Charles hebben gezegd dat hij vastbesloten is een open baar eerbetoon aan zijn moeder te brengen, omdat zij dat zo ge wild zou hebben. Diana zal ver der worden gevolgd door vijf honderd vertegenwoordigers van de liefdadigheidsinstellin gen die zij vertegenwoordigde. President Clinton heeft in middels laten weten zich te la ten vertegenwoordigen door zijn echtgenote Hillary. Ook president Chirac van Frankrijk stuurt zijn gade Bemadette. VN- secretaris-generaal Annan komt wel zelf. Popster Elton John zou vol gens Britse media zingen in Westminster Abbey. Diana werkte met hem samen bij de fondsenwerving voor aids-be- strijding. Luciano Pavarotti komt niet. zo zei hij tegen een Engelse krant. „Buckingham Palace heeft me gevraagd, maar ik ben te geëmotioneerd om de begrafenis bij te wonen." Pagina 2: Gezocht: Monument voor heilige foto dick hogewoning „Eerst wilden we een wed strijd doen wie er het langste bleef zitten, maar dat leek me toch geen goed idee. Dan heb je kans dat ik de volgende ochtend niet op de preekstoel verschijn. Het gaat ons er trouwens vooral om bekendheid te geven aan het jongerenfestival. De mensen moeten erover gaan praten", zegt Staat. PHNOM PENH Rtr Een passagiersvliegtuig van Vietnam Airlines is vandaag neergestort bij de internatio nale luchthaven, tien kilome ter van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Waar schijnlijk zijn daarbij 63 men sen om het leven gekomen, aJ- dus een woordvoerder van Vietnam Airlines. Er stonden voor vandaag twee retourvluchten op het programma naar Phnom Penh. Het toestel kwam uit Ho Chi Minh Stad in het zuiden van Vietnam. Het is niet duide lijk om wat voor type vliegtuig het gaat en hoeveel mensen aan boord zijn. Volgens ooggetuigen stijgen er grote rocjkwolken op van de plaats van het ongeluk. Vol gens een functionaris op het vliegveld is de reddingsopera tie inmiddels van start gegaan. Een Britse zakenman zag het ongeluk gebeuren. „Het kwam binnen, probeerde te landen, stuiterde omhoog en dook toen met zijn neus omlaag." Leiden in de middenmoot DEN HAAG/LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De Rotterdamse Erasmus uni versiteit levert afgestudeerden af met het beste commerciële en bedrijfsmatige inzicht en met de beste sociale en. com municatieve vaardigheden. Academici uit de havenstad krijgen het rapportcijfer 8 van zestig grote Nederlandse onder nemingen. Van de veertien Ne derlandse universiteiten komt Leiden in de middenmoot met een zesde plaats en een 7,1 als eindcijfer. Dat blijkt uit een onderzoek van ondernemersorganisatie VNO-NCW naar het imago en de kwaliteit van academici die in het bedrijfsleven werkzaam zijn. In totaal gaven directeuren van zo'n 200 bedrijven schrifte lijk hun mening over academici. Bij deze bedrijven werken een half miljoen mensen van wie er ruim 26.000 een universitaire opleiding hebben. Maar liefst 68 procent van de Katwijk bijna in tweede ronde Amstel Cup KATWIJK ROB ONDERWATER De voetbalvereniging Katwijk is de enige amateurclub in Ne derland, die kansrijk is om de tweede ronde van de Amstel Cup te bereiken. Na de verdiende 2-0 winst op Dordrecht '90 hebben de man nen van trainer Kootwijk za terdag aan een gelijkspel ge noeg om zich te kwalificeren. In de tweede ronde voegen de topclubs van de eredivisie zich bij het gezelschap. In de zelfde poule won Noordwijk met 2-1 bij de reserves van Haarlem, maar de ploeg van Ruud Bröring heeft nog een minieme kans om de tweede ronde te bereiken. Pagina 23: Dordrecht door Katwijk gekleineerd Rotterdam Oranje werkte gisteren in de Rotterdamse Kuip de eerste training af. Patrick Kluivert, de man die ondanks problemen in zijn privé-leven werd gekozen door bondscoach Guus Hiddink, werd in de spelerstun nel onder vuur genomen door fotografen. Zaterdag speelt Nederland de belangrijke interland tegen België. Pagina 21Spelersgroep is blij met Patrick. foto gpd HIT WOORD IS AAN Sophocles Wij kennen ons geluk pas wanneer het voorbij is. minder r zonnig St*"* y* 11720° 10719° *718° 40% 50% 60% 40% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad20 Regio 13,15.17,19 RTV/programma's11 Sport21.22,23 Strips10 Uitgaan18 Met behulp van genetische manipulatie kunnen zo'n drie weken mee, vanaf het moment dat de bloem is geoogst. Zo'n termijn kan ook nu al worden gehaald door bloemen te behandelen met chemische middelen. Jos Groot- scholten, general-manager van Florigene Europe: „Maar die be handeling belast het milieu en slaat ook niet altijd aan. De bloem veroudert dan toch." Florigene kan straks een houd baarheidsgarantie te geven, om dat het bedrijf de nieuwe anjers van een tweede gen heeft voor zien dat direct te herkennen is. Wanneer dat gen ontbreekt, sterft de plant een jonge dood. Beide genen worden doorge geven door de zogeheten Agro bacteriën. Deze bacterie heeft namelijk de handige eigenschap dat hij erfelijke eigenschappen kan doorgeven. Voor de Milka- anjer geeft de bacterie de nieu we kleur door. Voor de houdba re anjer remt hij de aanmaak van ethyleen, een gas dat de ei gen bloemen laat verschrompe len en de blaadjes laat krullen. RIJNSBURG PAUL VAN DER KOOU Een anjer met de opvallende kleur van een Milka-reep moet in Nederland en de rest van Eu ropa volgend jaar het pad effe nen voor genetische manipula tie bij bloemen. Het jaar erop volgen dan de anjers die, even eens door gesleutel aan hun er felijke eigenschappen, langer houdbaar zijn. Zonder dat kwe kers, zoals nu, hun bloemen al lerlei arbeidsintensieve en milieubelastende voorbehande lingen moeten geven met zilver houdende middelen of zuren. Achter beide kunststukjes zit het in Rijnsburg gevestigde Flo rigene Europe. Voor de 'Milka- anjer', die Moondust gaat he ten, hoopt het bedrijf op korte termijn een vergunning te krij gen van de Europese Commis sie. Over de langer houdbare an jer wil het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu een positief ad vies naar Brussel sturen. De gemanipuleerde anjers ondernemers vindt dat het aca demici ontbreekt aan bedrijfs matig inzicht. Wat betreft de beste 'academische vorming' staat Leiden op de negende plaats. Leiden houdt te weinig rekening met de behoeften van het bedrijfsleven in haar onder wijsprogramma, vinden de on dernemers. De Leidse instelling levert wel goede juristen af, hoewel de Erasmus Universiteit het nóg beter doet. De Leidse universiteit is zwak in wiskun de, natuurwetenschappen en technische vakken. Leiden staat wel bovenaan als het gaat om de gezondheids zorg: Leidse academici met dit vakgebied krijgen met een 8,2 het hoogste rapportcijfer. Ook haar studies over taal, cultuur, gedrag en maatschappij worden goed beoordeeld. Leiden levert bovendien afgestudeerden die goed zijn in sociale en commu nicatieve vaardigheden. Amsterdam ANPvan Vrij Nederland na een aan tal jaren te hebben gewerkt voor Propria Cures en de Haagse Post. Toen Vrij Nederland in 1985 zwaar in de problemen zat, koos de redactie hem tot adjunct-hoofdredacteur. Van Tijn werd in 1991 hoofdredac teur naast Rinus Ferdinandussc, die in 1996 met pensioen ging. Hoofdredacteur loop van Tijn van het weekblad Vrij Neder land is gisteren in Amsterdam overleden. Bij Van Tijn (58) werd drie weken geleden een onbehandelbare kwaadaardige tumor in de slokdarm ontdekt. I lij liet de redactie van Vrij Ne derland daarop weten zijn func tie neer te zullen leggen. Van Tijn trad in 1965 in dienst la, ik wil een abonnement op het Leldsch Dagblad. Postcode: Tel: -Plaats: (I.v.m. conlrole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: iDPermaand □Pcrkwarlaal O&utoinatlsch (f. 92,05) i l automatisch II. .11,95) Owceptgiro (f. 93,05) W - Handtekening; I Nr. bank/giro: I i Dij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. relop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 712141'400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1