Verdachte wist misbruik lang verborgen te houden Hoop op behoud van Ienie Mienie laait weer op Voorschoten investeert in integratie allochtonen Leiden Regio oe Meerderheid Leiderdorpse politiek wil ^referendum Twee jaar geëist voor mishandelen buurvrouw en opeten geit Zes mille voor jeugdsporters Oegstgeest Politici Leiderdorp zijn wantrouwen Dver samenwerking Leidse regio beu chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 Stelende klant slaat verkoopster 'u^fli phen aan den rijn Een verkoopster van een kledingzaak aan de Van Manderslootstraat in Alphen aan den Rijn is gisteren gesla gen en geschopt door een klant. De verkoopster zag dat de twee broeken in tas deed en daarmee doodleuk de winkel eri(X|üitliep. Ze hield de vrouw aan, die haar vervolgens aan de haren trok en begon te slaan en te schoppen. Zo slaagde de dievegge Jerin weg te komen. De tas met broeken liet ze achter. "li Agressieve Voorschotenaar opgepakt voorschoten Een 33-jarige bewoner van de Professor Eykman- hof in Voorschoten gedroeg zich vannacht dermate agressief dat door de politie werd meegenomen. De man bedreigde zijn vriendin en toen de vrouw, met kind, het huis wilde verlaten, ging de man volgens de politie door het lint. Hij bedreigde en beledigde ook de agenten die hem meenamen. f rco-jdynihof Kla 3errTitkomen voor een bepaald zo landpunt valt de fractie van lurgerbelangen (BBL) in Lei- Ierdorp soms wel heel erg tekewaar. BBL'ers S. Weeda en N. wrongen zich gisteren tij- lens een commissievergadering 3 allerlei bochten toen het refe- endum ter sprake kwam. en o. Was de fractie, die deel uit- tiaakt van het college, nu voor if tegen het collegevoorstel om 13/iet referendum te laten vallen n in Leiderdorp alleen 'keuze- nquetes' onder de bevolking te iouden? Na bijna tien minuten T/irekken door met name D66- aadslid E. Grootaarts kwam het loge woord eruit: BBL was te en. „We hebben een genuan- eerder standpunt dan het col- ijnfge- We willen het referendum Eiog niet laten vallen", gaf Wee- fieKatoe. 10u( Ook PvdA, GroenLinks en -anl66 vinden dat Leiderdorp, rssJaast het houden van keuze-en- Judjuetes, een 'consultatief refe- moet kunnen uit- „Het referendum is (de,en van de vele mogelijkheden de burger te betrekken bij iesluitvorming", stelde C. Bos GroenLinks). An. Daarmee lijkt zich een meer- is.ierheid af te tekenen voor een Rignderzoek naar het mogelijk uri%aken van 'consultatieve refe- l l^nda'. Een voorstel van D66 iertoe komt eind september op e agenda van de raadsvergade ring. fWl 14 CDA en WD steunen overi- ens het college, dat het hou- en van referenda te duur vindt, len ander nadeel is volgens de sgeëgenstanders dat de burger bij 5/1ën referendum pas in een laat eg tadium om zijn mening wordt 14/evraagd. Het college ziet meer het houden van 'keuze-en- uetes', waarbij de burger in s'en eerder stadium kan reage- den haag/wassenaar dimitri walbeek Wat bezielt iemand die een geit vermoordt, opeet en vervolgens de kop en de darmen bij de buur vrouw over de schutting gooit? De 35-jarige Was- senaarse verdachte, die voor het plegen van on der andere dit feit gisteren voor de Haagse recht bank moest verschijnen, bleek op die vraag maar moeilijk een antwoord te kunnen geven. Hij kon het zich namelijk niet meer zo goed herinneren. „Ik had gedronken en wilde een eend vangen en opeten. Maar die kon ik niet zo snel vinden", ver klaarde hij wel. In mei van dit jaar ging de man volledig over de schreef. Dat leidde onder andere tot een nachte lijke ontmoeting met zijn buurvrouw, die hij en kele malen bewusteloos sloeg en die hij dreigde met verkrachting. Daden die waren te wijten aan 'excessief drankgebruik', concludeerde rechter L. Verheij gisteren uit de psychiatrische rapporten over de Wassenaarder. Medicijnen Volgens de verdachte en zijn advocaat was de oorzaak van de uitspattingen echter het anti-de pressiemedicijn dat de huisarts had voorgeschre ven. De man was bij de arts teruggekeerd omdat hij 'veranderingen aan zichzelf merkte'. „Ik werd onverschillig en agressief', zei hij gisteren. De huisarts onderkende het probleem: de combina tie alcohol en het medicijn, en probeerde de kuur weer af te bouwen. Maar nog voordat de man kon stoppen met het middel had hij de buur vrouw die bewuste avond al mishandeld. Een paar dagen ervoor had de Wassenaarder ook nog het kippenhok van de vrouw in brand gestoken en het geitje vermoord. Hij verklaarde gisteren dat hij het 'heerlijk vond om een machts spelletje te spelen met de vrouw en te dreigen dat zij hetzelfde lot zou ondergaan als het geitje'. Een psycholoog constateerde dat de medicij nen inderdaad invloed hadden op het gedrag van de man. Een psychiater meende echter dat de combinatie geen karaktervervorming veroorzaakt en constateerde dat bij verder alcoholgebruik kans op herhaling van het 'vreemde gedrag' aan wezig blijft. Officier van justitie Van der Veen nam deze mening over. In tegenstelling tot de deskundigen achtte hij de man zelfs 'volledig toerekeningsvat baar'. Hij eiste twee jaar celstraf waarvan acht maanden voorwaardelijk. Daarnaast moet de man als het aan de officier ligt zich laten behan delen om van de drankverslaving af te komen. De rechtbank doet uitspraak op 16 september. oegstgeest» Voetbaldoelen voorde jeugdspelers van ASC. Reiskostenvergoedingen voor veelbelo vende, jonge leden van tennisvereniging OLTC en zwem- en polovereniging Vivax. Een jeugdtrai- ningskamp voor volleybalclub VCO. Trainingsma teriaal voor korfbalvereniging Fiks en gymnastiek vereniging OGAV. Het gloednieuwe Roelant Olt- mans Fonds voor mini's in de sport liep gisteren leeg in Oegstgeest. En vele tientallen kinderen konden daarvan profiteren. Het fonds ontstond als spontaan idee van WD- wethouder H. Kamphuisen bij de huldiging van Roelof Oltmans, de Oegstgeestse hockeycoach die vorige zomer met een gouden plak terugkeerde van de Olympische Spelen. De gemeente nam het idee van de wethouder over en er kwam een spaarpot, waar naast de gemeente diverse bedrijven donaties deden. Het resultaat, zo bleek gisteren, viel niet te gen: er viel ruim zesduizend gulden te vergeven. De beheerders van het fonds konden dan ook alle aanvragen honoreren. „En dat stimuleert enorm om hiermee door te gaan", aldus secretaris M. Coulier. Op de foto overhandigt Oltmans een cheque van 750 gulden aan de talentvolle Oegstgeestse schaatsster Lucy Witteman. Het geld is bedoeld als onkostenvergoeding voor reizen naar trainingen en internationale wedstrijden. FOTO MARK LAMERS Wassenaarder koos slachtoffers volgens patroon den haag/wassenaar Vervolg van voorpagina De vroegere medewerker van Duinrell heeft het misbruik van jonge bezoekertjes aan het pretpark jarenlang ver borgen weten te houden. Rechter J. Verheij concludeerde dat er sinds de jaren zeventig sprake was van een 'enor me frequentie' van de misdrijven. „Het is een wonder dat deze zeiken niet eerder boven tafel zijn gekomen", sprak hij zijn verwondering uit. een hele meneer. Met sleutel bossen en piepers. En dat was voor de nog jonge jongens heel wat. Daar keken ze tegen op. Er was sprake van een patroon waarbij hij zijn slachtoffers spe ciaal uitkoos. Ze zaten op spe ciale scholen, liepen bij een psychiater of werken nu bij een sociale werkplaats", verklaarde officier van justitie J. Mooijen het feit dat de jongens zich al die jaren niet verweerden. De meeste ouders werden ook om de tuin geleid. De Was senaarder stond bekend als een 'aardige man.' Zelfs na de be kentenissen zouden sommige mensen dat nog hebben be weerd. Ook werden jongens ja renlang naar de man toege stuurd 'omdat hij zo eenzaam was'. Ouders van twee kinderen dimitri walbeek Tijdens de zitting bleek dat de Wassenaarder na zijn bekente nissen werd opgesloten in de Scheveningse gevangenis waar hij werd bedreigd en afgeperst door mede-gevangenen. Hij stortte in en werd overgebracht naar de koepelgevangenis in Breda. Tot zijn afgrijzen bleek enkele deuren verderop zijn zes jaar oudere broer vast te zitten. Dezelfde broer die hem in zijn jeugd seksueel had misbruikt. Ook werd tijdens de rechtszaak duidelijk dat de man zelf al eer der, op 18-jarige leeftijd, was gestraft voor pedofiele hande lingen. Hij is ook behandeld. „Hij komt over als een timide man, maar op Duinrell was hij vertrouwden hem zodanig dat hun kroost in moeilijke tijden bij hem konden logeren. De man vond zijn slachtoffers in die vriendenkring en op Duinrell. Hij paaide de jongens met vrijkaartjes voor het pret park of gaf geld. Daar moest 'wel altijd wat tegenover staan.' Het publiek in de rechtszaal re ageerde bij deze mededelingen af en toe verbijsterd. De rechter wees de man erop dat 'de kinderen veel schade hebben opgelopen'. „Ze waren in een kwetsbare fase van hun leven en bleven teruggaan; ge kweld door schuldgevoel en on zekerheid", aldus Verheij. De officier sprak van 'onfris en mis selijkmakend'. De advocaat van de Wassen aarder probeerde de man daar entegen met een moeizaam be toog te portretteren als een 'slachtoffer' in plaats van een dader. De scheve relatie met zijn broer was daar een oorzaak van. Daarnaast had hij volgens de raadsman nooit druk op de jongens uitgeoefend. „Als ze protesteerden, stopte hij meteen. Hij is niet gewelddadig of agressief, maar een ziek mens die geen weerstand kon bieden aan de aandrang. Hij is al ge noeg gestraft. Er wacht een scheiding, hij heeft geen vrien den meer over en is een paria geworden", zei de advocaat. Hij bepleitte voor zijn cliënt 'een lichte straf. „Deskundigen maken bezwaar tegen eenzame opsluiting. Dat maakt de kans op herhaling groter. Vóór de celstraf is het beter hem eerst te behandelen." De officier be aamde dat behandeling nood zakelijk is. Maar bleef bij haar eis van vier jaar celstraf, met af trek van de drie maanden die hij al vast zit. „En dit is bepaald geen hoge eis", voegde ze er nog aan toe. In een verklaring qaan het slot van de zitting bood de Was senaarder zijn excusses aan de slachtoffers en hun familie aan. „Ik ben blij dat ik ben opgepakt en wil graag in behandeling", zei hij. De rechtbank doet 16 septem ber uitspraak. Ouders van IBSO leiderdorp willen stroeve onderhandelingen vlot trekken leiderdorp» judy nihof De IBSO, een groep ouders die in Lei derdorp meer buitenschoolse opvang van de grond wil krijgen, gaat zich sterk maken voor behoud van peuter speelzaal Ienie Mienie. De IBSO wil bemiddelen in de stroeve onderhande lingen tussen de Stichting Kinderop vang Leiderdorp (SKL) en Ienie Mie nie. De Leiderdorpse politiek wil de uitkomst hiervan afwachten, voordat zij een borgstellling aan Ienie Mienie honoreert of afwijst. Dat bleek gisteren tijdens een commissievergadering. De SKL - die het nieuwe, nog te bouwen onderkomen van Ienie Mienie voor buitenschoolse opvang wil ge bruiken - is niet bereid om de gevraag de huurprijs van 17.000 gulden per jaar te betalen. Daardoor lukt het Ienie Mienie niet om de begroting sluitend te krijgen. Een sluitende exploitatie is voor de gemeente Leiderdorp voorwaarde om borg te staan voor het bedrag dat de beheerder van Ienie Mienie, de Stich ting Montessori Kinderopvang, moet lenen voor de bouw van een nieuw pand. Alleen met een borgstelling op zak, kan de bouw doorgaan. In zijn huidige onderkomen in de Elckerlyc- school kan de peuterspeelzaal niet blij ven zitten. De school heeft de ruimte zelf nodig. De locatie voor de nieuwbouw van Ienie Mienie - in de buurt van drie scholen - is volgens Q. Klis van de IB SO 'ideaal'. Volgens haar mag de ge meente de kans om hier meer buiten schoolse opvang van de grond te tillen, niet missen. Ze vindt dat Leiderdorp - als blijkt dat de SKL de gevraagde huurprijs echt niet kan betalen - het verschil zou moeten bijleggen. „De ge meente pretendeert dat ze meer bui tenschoolse opvang wil, maar dan moet ze er ook wat voor over hebben." Volgens E. Boers van de Stichting Montessori Kinderopvang is de huur prijs van 17.000 gulden niet te hoog. „We vragen een reëel bedrag. De SIGL wil de buitenschoolse opvang flink uit breiden en marktgericht werken, maar dan moet zij wel bereid zijn prijzen te betalen die de markt bepaalt. Als zij dat niet kan, wat kan de SKL dan über haupt?", vroeg zij zich af. In tegenstelling tot burgemeester en wethouders wil de politiek wel blijven praten over borgstelling aan Ienie Mie nie, zo bleek gisteren. B en W vinden borgstelling geen gemeentelijke kern taak, maar dat standpunt is volgens de fracties wel erg 'kort door de bocht'. De gemeente staat zo vaak borg, voer de D66-raadslid E. Grootaarts aan. Bo vendien zijn bij Ienie Mienie al ver wachtingen gewekt over een garant stelling. Cursus leidt tot minder spanning Deelname aan de cursus 'emotioneel lichaamswerk' kan leiden tot vermindering van spanningsklachten. Dat is althans de ervaring van do cente en psychologe Tilleke Marck. De cursus is bedoeld voor mensen die beter willen omgaan met dagelijkse span ningen. Maandag 8 septem ber om 19.00 uur is er een in formatie-avond over de cur sus in Lyceum Visser 't Hooft in Leiderdorp. uloorschoten dimitri walbeek je integratie van de Marok en Turkse inwoners van Oorschoten krijgt een flinke npuls. De gemeente wil de ko- aende twee jaar 364.000 gulden "leesteden om vooral de beheer- inglcht Voorschoten een centraal 2Qanspreekpunt op voor al- ïchtone inwoners met pran- vragen en problemen. Dit raadsvoorstel is een ant- foord op een noodbrief van de veltichting Assalem. In januari vrijwilliger A. Boubkari 4/an de stichting dringend om ja gallessen. „Met name de eerste eneratie gastarbeiders kan niet iet buren praten en zo ontstaat ^en voedingsbodem die voor oordelen in de hand werkt. Contacten met scholen, ge meente of woningbouwvereni gingen worden hierdoor proble matisch", schreef Boubkari aan de gemeente. De oproep miste zijn uitwer king niet. Raadsleden eisten on derzoek en nu stelt de gemeen te het 'ambitieuze' plan voor. „Wij zijn ons ervan bewust dat wij een ambitieus programma voorstellen. Echter gezien de grote bereidheid en motivatie binnen de doelgroep en het ver wachte maatschappelijke ren dement, vinden wij dit gerecht vaardigd", verdedigen B en W het ingrijpende voorstel. Uit diverse potjes haalt de ge meente 230.000 gulden. De ge meenteraad moet de resterende impuls van 130 mille gulden nog goedkeuren. De scholing van de 152 Marokkaanse en 116 Turkse inwoners van Voorscho ten slokt het leeuwendeel van het bedrag op. Die gaat 310.000 gulden kosten, raamt de ge meente. De allochtonen wonen voornamelijk in de Vlietwijk. De Stichting Assalem is daar ook in het buurthuis ondergebracht. De behoefte bestaat voorna melijk aan taalcursussen en stu dies staatsinrichting. De lessen worden in de lokken van de stichting gegeven, om de drem pel zo laag mogelijk te houden. Daarnaast wordt er ook veel aandacht besteed aan school keuzebegeleiding. Gemeente ambtenaren ondersteunen het project de komende twee jaar. Daarna wordt het voorstel op nieuw bekeken. klderdorp.judy nihof king te denken in 'kampen', die elkaar bestrijden. Stevers zou wel eens proberen om 'Her mans uit het kamp van Leiden te trekken'. BBL-burgerlid N. Blans was zo mogelijk nog ach terdochtiger. Hij betwijfelde of Leiderdorp wel een bevredigend antwoord kon verwachten op vragen aan het bestuur van de SLR. Met die veronderstelling kreeg hij Grootaarts (D66) flink op de kast. PvdA-fractieyoorzitter J.Her mans zei sterk de indruk te heb ben dat WD, CDA en BBL ei genlijk gewoon tegen de sa menwerking zijn, maar dat niet hardop willen zeggen. Maar dat werd door die fracties in alle toonaarden ontkend. let moet in Leiderdorp eens intfn keer afgelopen zijn met de t lbortdurende achterdocht over e samenwerking met andere 'gemeenten in de Leidse regio n de angst dat Leiden hierin en te zware stem krijgt. Dat geinden de Leiderdorpse fracties PvdA en D66. De partijen willen niet langer ,mfaten over samenwerking, ng^aar er nu eens mee beginnen, urjet stoort beide fracties dat met ame WD en CDA maar willen .llijven discussiëren'. „We pra- Ljjn nu al anderhalfjaar en er is reinig bereikt. Moeten we nou réér praten. Dat is niet de weg öor samenwerking", aldus PvdA-fractievoorzitter J. Her mans. Een meerderheid van WD, CDA en GroenLinks stelde gis teravond voor om de plannen voor samenwerking op het ge bied van verkeer, milieu en wo ningbouw nog niet meteen ver der uit te werken. Zij willen eerst 'opheldering' vragen aan het dagelijks bestuur van de Sa menwerkingsorgaan Leidse Re gio (SLR) over een flink aantal zaken. „Het is niet een pak melk dat we met elkaar gaan kopen", vond H. Zilverentant (WD). Volgens Grootaarts (D66) en Hermans (PvdA) druipt het wantrouwen er bij sommige partijen van af. Zo bleek J. Ste vers (CDA) over de samenwer- leiderdorp Van dit landelijke stukje Leiderdorp blijft straks bitter weinig over. Door de uitbreiding van de algemene begraafplaats aan de Hoogmadeseweg moeten de boerderij, de sloten en bermen verdwijnen. Ook de 'paaivijver' moet weg. Wethouder A. van Dijk wil hiervoor elders in het gebied een plekje reserveren. De huidige begraafplaats is zo goed als vol. De bedoeling is om de dodenakker uit te breiden in de richting van de A4. FOTO MARK LAMER")

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17