eidsesw Heksen gooien bezem in de ring Kerstpakketten staan al Leiden De Leidse Start klaar in Leeuwenhorst fabels in de grond nieuwe 'goudmijn' voor gemeenten iTwee dochters, :én onderneming Leiden Regio OENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 CHEF HANS JACOBS. 071 5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 WR en PTT Telecom moeten precariorechten gaan betalen ep gifo WIM KOEVOET Alphense WD-wethouder S. Lyczak (finan- n/belastingen) heeft geen bedenktijd nodig al iens hij de vraag beantwoordt. „Uiteraard", |t hij, zal zijn gemeente gebruik maken van de (gelijkheid om bij PTT Telecom precariorech- te heffen vanwege de aanwezigheid van tele- zotnkabels in dc Alphense bodem. Met de op- j^ngsten wil hij het tarief van de onroerend- Lbelasting (OZB) bijstellen. „Naar beneden, et S( iraard.' l ^)e resolute reactie van Lyczak, die ook staat te jDpelen van ongeduld om ook bij de EWR pre- 3 lorechten te heffen is uitzonderlijk. Woord- n aSrders van andere gemeenten uit de regio zijn 1 enughoudend of bedeesd. )e eerste mogelijkheid om PTT Telecom aan te n\in doet zich per 1 januari 1998 voor. Met in- '8 3g van die datum heft het kabinet de vrijstel- oe™2 op omdat de uitzonderingspositie die het be- jf hiermee tot dusverre heeft kunnen innemen ^Jgespannen voet staat met de mededingings- zc?t. Woordvoerders van PTT Telecom hebben kerl( aak reeds laten weten dat burgers van gemeenten die precariorechten heffen, kunnen rekenen op een hogere telefoonrekening. Toch maakt dat volgens Lyczak van de verla ging van de Alphense OZB-belasting geen lood om oud ijzer. Hij wijst op de kosten die de ge meente dikwijls moet maken voor de telefoonka bels. „Bij de herinrichting van een kruispunt wor den de kabels op kosten van de gemeente ver legd", zegt hij verontwaardigd. Ook zijn er volgens de wethouder enkele on verkoopbare percelen op Alphense bedrijfsterrei nen vanwege de aanwezigheid onder de grond van de telefoonkabel. „Allemaal kosten die nodig eens moeten worden doorberekend aan PTT Te lecom." Lyczak gaat ervan uit dat met het opheffen van de uitzonderingspositie van PTT Telecom ook de mogelijkheid ontstaat om eerdergenoemde ver- leggingskosten bij het bedrijf in rekening te bren gen. Hij heeft reeds berekend dat de gemeente Alphen dat 300.000 gulden scheelt. Woordvoerders van andere gemeenten zijn lang niet zo uitgesproken als Lyczak. Voorlichter H. Slooter van Leiderdorp laat zelfs weten dat die gemeente 'er helemaal nog niet mee bezig is'. Dat komt Leiderdorp op een venijnige reactie van Ly czak te staan: „Dat verbaast me hogelijk. Een beetje gemeentebestuurder ziet deze discussie al jarenlang van tevoren aankomen en laat zich niet zo gemakkelijk de kans ontnemen kosten recht vaardiger te verdelen. Kijk eens naar Rijnwoude dat in de gemeentebegroting over 1998 al reke ning heeft gehouden met extra precario-op- brengsten. Wat me aan Rijnwoude niet bevalt is echter dat die gemeente niks doet in de belas tingsfeer met die meevaller." De Leidse wethouder financiën H. Kruijt (CDA) is lang zo enthousiast niet als Lyczak. Hij ziet vooral haken en ogen en vreest dat het gebruiken van extra precario- inkomsten voor een verlaging van de OZB het Leidse beleid op het gebied van armoedebestrijding doorkruist. „Een verlaging van de OZB komt vooral mensen met dure hui zen ten goede. En als PTT Telecom en de EWR de precario die gemeenten heft gewoon weer als vastrecht doorberekenen in de telefoon- en ener gierekening voelen vooral de mensen met een la ger inkomen dat in hun portemonnee." Katwijk, stelt directeur financiën B. Nieuwen- huis, zal vermoedelijk ook overgaan tot het heffen van precariorechten. Hij verwacht dat de ge meente en PTT Telecom als gevolg hiervan 'zake lijker' met elkaar zullen omspringen. „We deden altijd goed zaken met PTT Telecom over het ha vengebied. Als daar kabels moeten worden ver legd dan werd in goed overleg een aanvaardbare kostenverdeling overeengekomen. Ik denk dat het er voortaan wat harder aan toe zal gaan." In Warmond, meldt C. Neefjes, chef financiën, wordt momenteel hard gewerkt aan een dek kingsplan voor 1998. Hij sluit niet uit dat reeds daarin rekening wordt gehouden met de extra in komsten. Hij verwacht dat PTT Telecom vooral flink zal balen van de precariorechten die moeten worden betaald voor de telefoonkabels in het dunbevolk te Warmondse buitengebied. Daar liggen vele honderden meters kabel voor een relatief laag aantal aansluitingen. „Hetzelfde geldt voor de EWR." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit detouurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071 -5321921e- mail: leidschdagblad@hdc.nl. BOS- EN GASTHUIS Het naturistisch zwemuur in het 5 Mei-bad aan de Boshuizerlaan bestaat alweer 10 jaar. Op zaterdagmiddag 6 sep tember is het weer mogelijk om van één tot twee uur naakt te zwemmen. En om het tweede lustrum te vieren geven zwemin- structeurs dan een kwartiertje aqua-jogging. Am Systematica winnaar Leidse Start di 7 abnamro vel- ERIC DE JAGER leren maar weinig aan te rken. Een gelikte presentatie, mpei1 stevige financiële onder- ïte Awing van het bedrijfsplan en peirt scherpe marktanalyse, dat lotelden Michel Stigter en mens Ranselaar van 'Systemati- V^publiek en jury van de wed- 2ijd voor beginnende onder- ner fepti R.vlf nielli kiers voor. En daarmee ïpten ze zowel een fina- iats in december als de pu- iprijs van de avond in de Kit /par^iryvoorzitter F. Holsteijn 0I onPrc^e z'ch slechts aan twee en, cPtjes. De ethisch problemati- nen.ie connectie met de door de NTERiaars zelf opgerichte stich- reeng 'Mens Organisatie', die te Nelijkertijd vertrouwelijke chten moet behandelen én SEMndizie voor Systematica et leveren, deed de wenk- [valuwen fronsen. Verder vond j-vantjury het ondernemingsplan sommige plaatsen onver- ade|fbaar. Maar de heldere pre- •a, dp^ van psychotherapeut len.Jter en de met een vlotte )bel gezegende verkoper iselaar maakten dat weer |d. „Het businessplan is dan l bedoeld voor onszelf en Intueel de accountant", ver arde het duo na afloop. „Tij- ïs de presentatie wilden we inhoud toelichten. Omdat een moeilijk product verko- 171-5». viel dat niet mee. Maar het >23- S.' is toch goed overgekomen en we zijn natuurlijk erg blij met de overwinning." Het moeilijke product dat Systematica aan de man wil brengen is een werkmethode waarmee de kersverse onderne mers knelpunten binnen een bedrijfsorganisatie boven water halen en vervolgens een oplos sing uitdokteren. Michel Stigter neemt daarbij de zachte, men selijke kant voor zijn rekening, Hans Ranselaar tekent voor de harde, zakelijke zijde van het bedrijf. De basis voor de samen werking werd gelegd tijdens de zwangerschapsgymnastiek van hun echtgenotes, met als uitein delijke resultaat twee dochters en één bedrijf. In het 'geweld' van de com puteranimaties van Systematica gingen de presentaties van Ma- riëtte Spigt en Jan Huisink bijna ten onder. Bijna, want dankzij het enthousiasme van Spigt ver liet menig bezoeker de zaal in Holiday Inn vrolijker dan hij of zij was binnengekomen. En de niet alledaagse handelswaar van Huisink maakte her en der dis cussie los onder de aanwezigen. Mariëtte Spigt zet met haar medisch vertaalbureau ondoor zichtig jargon als 'een afwijking in de trochanter major regio' om in voor leken begrijpelijke taal. Van het cijferwerk had Spigt nog niet veel kaas gege ten, maar zij had volgens de ju ry wél een mooi gat in de markt gevonden. Datzelfde geldt voor Jan Huisink. Zijn 'Woonconsult 55+' moet ouderen overtuigen van het nut al vroeg te denken aan de woonsituatie van later. Voorzitter Holsteijn voelde zich jeugdig genoeg om daar nog niet aan te willen denken en raadde Huisink aan om nog iets aan zijn presentatie te doen. Toch zagen de wijze mannen en vrouw van de jury -die de span ning voor de deelnemers onno dig opvoerden door te laat ten tonele te verschijnen- ook in dit plan een toekomstvisie. Als de vier starters hun plan nen net zo voortvarend uitvoe ren als de gastspreeksters van internaat 'Jong Poelgeest', komt het inderdaad wel goed. Joque Breure en Ine Mulder bouwden te Oegstgeest in korte tijd een succesvol internaat op. Organi seren tussen een horde pubers valt niet altijd mee, maar voor de beginnende ondernemers deelden de dames de geheimen van hun succes: „Blijf met beide benen op de grond staan en zoek iemand waar je tegen kan praten als het tegenzit. Want een eigen bedrijf is echt de moeite waard!" BINNENSTAD Speel-o-theek Klapstuk, Apothekersdijk 33, is op zoek naar vrijwilligers voor de uitleen van speelgoed op woensdagoch tend, vrijdagmiddag of zaterdagochtend. Speciale kennis of erva ring is niet nodig, wel interesse voor kinderen, spelen en speelgoed. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Marjoleine de Jong (071 -5146398) of Jenny Hollebeek-Verdoold (071 -3413046) BINNENSTAD Neem uw loep of vergrootglas mee. Want tijdens een wandeling op zondagochtend 7 september door de Hortus laat Hans Adema algen in allerlei soorten zien. De rondleiding door de Hortus Botanicus, Rapenburg 73, begint om tien uur en kost 2,50 gulden. BINNENSTAD Het COC-mannencafé staat op zondag 7 september geheel in het teken van Azië. Van vier tot acht uur 's avonds is aan de Langegracht 65 te genieten van muziek, hapjes en drankjes met een exotisch tintje. Daarnaast veel informatie over reizen naar Azië. BINNENSTAD Dansen uit de Balkan, Turkije, Mexico en de zigeu nerculturen leren. Dat kan tijdens de nieuwe cursussen werelddans van de Stichting FETA. De eerste lessen zijn deze week al begonnen in het LVC, Breestraat 66. Voor meer informatie: 071-5226192. BINNENSTAD Hij is er weer, de internationale platenbeurs in het Antonius Zalencentrum, Lange Mare 43. Op zaterdag 6 september kunnen de liefhebbers tussen de duizenden singletjes, maxi's, LP's, cd's en cassettes in alle genres zoeken naar die ene titel die nog ontbreekt in hun collectie. De beurs wordt gehouden van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags. De entree bedraagt vier gulden. HOUTKWARTIER De NVBS, afdeling Rijnland, besteedt in het nieu we seizoen aandacht aan actuele en historische tram- en treinon- derwerpen uit binnen- en buitenland. Op elke derde woensdag van de maand om acht uur 's avonds houdt dc tram en treinvrienden club een open avond in een zaal van busbedrijf ZWN, Rijnsburger- weg 1. Onderwerpen die aan de orde komen zijn onder andere Lovers Rail, het TramPlus-plan in Rotterdam, de aanleg van tram lijn 17 in Den Haag en dc spoorwegen in Zwitserland, Zuid-Ameri ka, India, Pakistan en Sri Lanka. Een boekje met het volledige pro gramma is te bestellen door overmaking van 3,50 gulden op Post bank 1942151 t.n.v. NVBS Rijnland te Voorschoten. DE KOOI Speciaal voor ouderen staan in Dienstencentrum Zijloe ver, Lage Rijndijk 129, verschillende activiteiten op het programma. Zo is er elke werkdag een eettafel en elke woensdagochtend gym. Op zondagavonden is in het centrum van half zes tot half negen een soos voor ouderen met een maaltijd en bingo, kaarten en an dere spelletjes. Voor meer informatie: tel. 5233208 NOORDERKWARTIER Postzegels, munten, prentbriefkaarten, stic kers, bierviltjes, flippo's en nog veel meer. iedereen die zijn ver/a- meling wil uitbreiden kan op vrijdag 5 september terecht bij een ruilavond in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. De bijeen komst, georganiseerd door Ruilvereniging 'Koningskerk', is van ze ven tot tien uur. Entree voor niet-leden bedraagt 1,50 gulden. LEIDEN THOMAS ERDBRINK De heksenkring van volkstuinen vereniging 'Ons Buiten' is versla gen. Volgens Wicca (opperheks) Al- bert is het complex onveilig voor de heksen sinds volkstuinbewoner Jan de Bruin hen bedreigt. De kring is daarom op zoek naar een andere plek waar zij wel naakt kan dansen en rituelen uitvoeren zonder daar bij het slachtoffer te worden van De Bruin. Vorige week (rond volle maan) vier den de heksen een ritueel op in hun volkstuin. Ditmaal werd het oogst feest gevierd. Drie naakte leden van de kring wilden net met een wor stelwedstrijd beginnen toen plotse ling buurvrouw Rhijnsburger de hoek om kwam lopen. „Dat had na tuurlijk nooit mogen gebeuren", al dus de Wicca die zegt dat de volks tuinbewoners normaal nooit iets van hun rituelen merken. „Denk je dat ik het leuk vind als mevrouw Rhijnsburger mij naakt ziet?" De buurvrouw waarschuwde enkele andere tuinbewoners die, in niet mis te verstane bewoordingen, de heksen sommeerden te vertrekken. „Wij hadden daar geen zin in want we komen hier al vier jaar", zegt Al- bert. Om weer in de sfeer van het ritueel te komen stootten alle zeven heksen nog maar eens hun ijselijke oerkreet uit. „Die is inderdaad nogal hard, dat geef ik' toe." Daarop kregen de heksen te horen dat als ze niet binnen vijf minuten zouden vertrekken, ze eraf zouden worden geslagen. „Toen hebben we maar eieren voor ons geld ge kozen", zegt Albert. Een paar dagen later ging de Wicca terug naar zijn tuintje om daar een hek te bouwen. „Dat leek me wel nodig na wat er was gebeurdzegt hij. Op een van de smalle paadjes van het complex trof hij plotseling volks tuinder Jan de Bruin te- genovér zich. Deze over ijverige strijder tegen het Kwaad liet vorige week NOORDWUKERHOUT MONIQUE WITTEMAN Terwijl het zonnetje nog uitbundig scheen, ston den gisteren in het Leeuwenhorst Congres Cen trum in Noordwijkerhout de kerstbomen cen traal. De wintertijd komt er onherroepelijk aan en dat was voor de organisatie van de All Season Presentsbeurs aanleiding om nu al de relatiege schenken en de kerstpakketten te showen aan het midden- en kleinbedrijf. Dat de verpakking van een cadeau belangrijk is, bleek zeker tijdens de beurs. Wijnkisten die in eerste instantie gemaakt zijn voor de flessen wijn, kunnen nu hun tweede leven ingaan als opberg systeem voor cd's. En een kerstpakket heeft ook niet meer alleen een kartonnen omhulsel, maar kan veipakt worden in een chique picknickkoffer of een blikken opbergtrommel. Noviteiten waren er te kust en te keur, maar ook heel gebruikelijke geschenken konden door de ondernemers besteld worden zoals pennen met opdruk, snoepgoed en boeken. Exclusiviteit was gewaarborgd bij Van Raalten Import: olijf olie, azijn en Italiaanse wijn van topklasse. Ook de stand van Novelties trok grote aandacht van de bezoekers. Relatiegeschenken op maat is hun devies. Kunstenaars maken in opdracht schilde rijen van jubilarissen en directeuren. „Daar hangt uiteraard wel een prijskaartje aan, maar je hebt wel iets heel moois", vindt J. Koedood van het be drijf. De ondernemer die op zoek was naar een zeer persoonlijk en niet te duur cadeau voor zijn klan ten, vond snel zijn weg naar de 'sokkenstand'. „Elk ontwerp, elke huisstijl en elke afbeelding kan in de sokken worden gebreid", zegt J. lansen van Premiumbureau in Nieuwkoop. „Of er nu de naam van het Golden Tuliphotel op moet komen te staan of de kerstman, het maakt ons niet uit." Om zijn woorden kracht bij te zetten, had hij en kele honderden paren sokken met opdruk mee genomen naar Noordwijkerhout. Organisator Chris van de l-aar kon 'redelijk te vreden' zijn over de eerste All Season Presents- beurs. „Maar eigenlijk mag ik zeggen dat de beurs voor ons pas geslaagd is, als de standhou ders dat ook vinden. Het had wat mij betreft al leen een beetje drukker mogen zijn", aldus Van de Laar, die zeker van plan is om volgend jaar te rug te komen. „Wij hadden de primeur, om de eerste vakbeurs in de gloednieuwe Atriumhal te mogen organiseren en daar ben ik best trots op." Een altaar dat door de heksen bij hun rituelen wordt gebruikt. ook al van zich horen toen hij ge meenteraadslid Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groe nen ervan beschuldigde een heuse wietplantage op haar volkstuintje te hebben. Het bleken vijf miezerige planten te zijn. „We kregen een woordenwisseling, die ernstig uit de hand liep. Daarop ben ik weggefietst. Uit woede spoog ik op de grond", zegt de Wicca. Blijkbaar tot grote ontevredenheid van de tuinder want deze zou ver volgens met zijn scooter de opper heks met volle snelheid van zijn fiets hebben afgereden. „Ik vloog zó over de heg heen. Daarna gaf De Bruin me drie slagen in het gezicht. Alsof dat nog niet genoeg was gooi de hij mijn fiets bovenop me. „Onzin, zegt Jan de Bruin. Volgens de tuinder spuugde de heks hem in het gezicht en niet op de grond. Ook zou hij niet geslagen hebben. Wel is de tuinder vervloekt. „Ik heb nog maar tot de volgende volle maan te leven, daarna is het afgelo pen met me", zegt De Bruin. Omdat hij de heksen zondagmog heeft gezien gelooft hij niet dat ze echt zullen vertrekken. De Bruin gaat alles in het werk stellen om de heksen toch weg te krijgen. „Ik gun iedereen zijn plezier, maar dit hoort niet op een volkstuin. Het bestuur moet er maar eens iets aan doen." FOTO DICK HOCEWONINC De heksen zitten ondertussen met de handen in het haar. Zolang ze geen nieuwe plek hebben moeten ze wel op Ons Buiten blijven. „We zullen zo min mogelijk aanstootge vende rituelen uitvoeren", zegt Al- bert. Naakt dansen is er voorlopig niet meer bij. De heks vindt het jammer dat de tuinders zijn geloof niet begrijpen. „Ik vind het nog het vervelendst dat iedereen maar roept dat hij door ons is vervloekt, dat is helemaal niet zo. Wij willen niemand kwaad doen." Het bestuur van de volkstuinvereni ging was vanochtend niet bereik baar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15