'Meeroken is ronduit smerig' Meer geld nodig voor een beter 'kerkelijk product' ARCIIIEVEft Kerk Samenleving Israëlische minister: 2000 tot jaar van vrede maken Dienaren WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 Predikant De Vries wil meer professionele krachten inhuren HENGELO GPD Kerken moeten meer aandacht besteden aan de kwaliteit van hun 'product'. Dat zou een ma nier kunnen zijn om de leeg loop het hoofd te bieden. „Want laten we eerlijk zijn: als het kerkgebouw er vervallen uitziet of het orgel maakt een kreu nend en piepend geluid, gaat hiervan geen wervende werking vanuit." Dat stelt de van Winschoten naar Hengelo vertrokken bap tistenpredikant ds. Anne de Vries (48). De oud-voorzitter van de Unie van Baptistenge meenten vindt dat christenen - baptisten in het bijzonder - tien procent van hun netto inkomen ten goede moeten laten komen aan 'het werk van de Heer', zoals hij het noemt. Met deze richtlijn van de 'tienden' be roept hij zich op de bijbel. De meeste christenen halen dit bijbelse principe bij lange na niet. De Vries, die behalve in Winschoten eerder baptistenge meenten diende in Emmen, Coevorden en Leeuwarden, vindt dat jammer. Want als ker kleden bereid zijn zich grotere financiële inspanningen te ge troosten, komt dat de kwaliteit van het kerkelijk 'product' ten goede, is zijn overtuiging. Als kerken de beschikking krijgen over een ruimer budget, kan geld vrij worden gemaakt voor het inhuren van meer pro fessionele krachten; bijvoor beeld op het gebied van evan gelisatie of diaconaat. De Vries zou- dat van harte toejuichen. Want hij vindt 'dat we in de hui dige situatie nog te veel domi- neeskerk' zijn. „De predikant wordt gezien als de meest bepa lende factor. Ais het slecht gaat met de kerk, ligt dat aan de do minee. En ook als het goed gaat, wordt dat toegeschreven aan de predikant, wat lang niet in alle gevallen terecht is." In die situatie moet verande ring komen, vindt De Vries. „Ik JERUZALEM KNA/EPD De Israëlische minister voor godsdienstzaken Jigal Bibi heeft de kerken opgeroepen om 2000 tot een jaar van vrede in het Heilige Land te maken. Dat meldde de Israëlische krant Jerusalem Post gisteren. Bibi deed zijn oproep tijdens een bijeenkomst voor kerkelij ke vertegenwoordigers in Is raël ter voorbereiding op het jaar 2000. Hij zei te hopen dat in het Heilig Jaar pelgrims niet alleen via Jordanië en Egypte, maar ook via Syrië en Libanon naar de christelijke bede vaartsoorden in Israël en de Palestijnse gebieden kunnen reizen. Dat christelijke pel grims onlangs door de Israëli sche blokkade van de Pales tijnse gebieden geen toegang tot Bethlehem hadden, noem de hij een fout. Bisschop Kamal Bathish, na mens het Vaticaan coördina tor van de feestelijkheden in het Heilig Land, waarschuwde tegen afbrokkeling van het vredesproces in het Midden- Oosten. De toegang van chris tenen tot hun heilige plaatsen in Jeruzalem, Nazareth, Bethlehem en Jericho moet volgens hem worden gegaran deerd. Ook Richard Mathes, direc teur van Notre Dame, het grootste rooms-katholieke be devaartsoord in Jeruzalem, noemde vrede tussen Israël en de Palestijnen een voorwaarde voor de komst van miljoenen pelgrims in het jaar 2000. Als er geen vrede is, blijft de ver wachte stroom pelgrims uit, waarschuwde hij. „Als ze vre de maken, krijgen ze een vol huis", aldus Mathes. ga ervan uit dat leden van ker ken mondige mensen zijn. Die moeten als team aan de slag. De taak van de predikant is in dat geval om teamleider te zijn, hoewel ik besef dat het geen eenvoudige opgave is. Werken in teamverband vraagt immers eensgezindheid. Zelfs in onze (baptisten)kerken is de plurifor miteit groot. Een gemeente is soms net een kruiwagen vol met kikkers." Als kerken meer geld in het laadje krijgen, is een bijkomend voordeel dat de voorganger be ter kan worden betaald. De sa lariëring laat nu vaak nog te wensen over, is de klacht van De Vries. Vooral als het wordt afgezet tegen het aantal uren dat een voorganger geacht wordt zich in te zetten voor de kerk - een werkweek van zestig uren is geen uitzondering - en de opleiding die hieraan vooraf gaat, is het minimumsalaris dat in baptistengemeenten is voor geschreven, 'aan de lage kant'. Paus veroordeelt gruweldaden in Algerije CASTELGANDOLFO RTR/AFP Paus Johannes Paulus II veroor deelt 'de niet te rechtvaardigen spiraal van geweld' in Algerije. „Ik bid voor terugkeer van vrede in het land", zei hij tot pelgrims bij zijn zomerverblijf in Castel- gandolfo ten zuiden van Rome. „Mijn gedachten gaan uit naar Algerije waar een ongehoorde golf van geweld zoveel onschul dige mensen treft", zei de paus. Eind vorige week werden vol gens officiële cijfers 98 mensen, maar volgens andere bronnen meer dan 200 mensen bij de stad Raïs afgeslacht, waar schijnlijk door een islamitische groepering. Zaterdag had de Osservatore Romano, het offi ciële dagblad van het Vaticaan, scherpe kritiek geuit op de on verschillige houding van de in ternationale gemeenschap ten opzichte van Algerije. Dominee W. van Domselaar is predikant van de Gereformeerde Kerk in Ter Aar. Het is zijn eerste gemeente. „Ik kwam erachter dat hier een predikant werd gezocht. Dan ga je praten en toen dacht ik: dit moet het maar worden." De gemeente telt ongeveer 552 leden. Van Domselaar: „We hebben een club behou dende mensen, een club hele moderne en daartussenin zit de grootste groep van mensen die een beetje gemiddeld zijn. De scheiding tussen heel modern en behou dend volgt vaak de scheiding tussen im port en de mensen die hier geboren en op gegroeid zijn. Of tussen oud en jong, hoe wel er altijd uitzonderingen op de regel zijn." Hij vindt het belangrijk om al deze groe pen bij de gemeente te betrekken. „Je bent steeds bezig een midden te vinden. Als je iedereen te vriend wilt houden, dan ben je niemand. Dan word je als dominee een soort grijze muis die niet meer herkenbaar is. Het is continu laveren tussen alles door zonder jezelf te verloochenen. Van Domselaar ziet het bereiken van jon geren als een speerpunt in zijn werk: „Mijn belangrijkste uitdaging is de boodschap van de Bijbel aan mensen van deze tijd uit te leggen in hun taal. Ook omdat ik zelf nog niet zo oud ben, vind ik. Geloof is in de leefwereld van jongeren heel anders dan in de leefwereld van ouderen. Die van zelfsprekendheid van vroeger is er niet meer, dus je moet daadwerkelijk iets toe voegen. Als het alleen maar traditie is, zon der boodschap, dan geef ik de jongeren groot gelijk dat ze wegblijven. Aan de an dere kant heb je als kerk bijna tweedui zend jaar voorgeschiedenis. Dat vind ik het ook waard om over te brengen." „Als dominee ben je toch een dominee, of je nou dertig bent of vijftig of zestig. De jongeren zeggen 'u' tegen je, hoewel som migen in leeftijd niet eens zo heel veel van je verschillen. Vertrouwen winnen, probe ren hun taal te spreken, ruimte geven, maar met continu in je achterhoofd dat de kerk niet alleen voor jongeren is, dat de ouderen ook steeds aan bod komen. Van oudere mensen kun je niet verwachten dat ze geloven op de manier van mensen van onze leeftijd. Dat gaat niet." REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-5; Kerkasiel voq tweede groep Iraniërs begir in Sittard n •e ROTTERDAM ANP In de gereformeerde Johai^ kerk in Sittard begint zo|r een tweede kerkasielest^ voor met uitzetting bedrji Iraniërs. Dat maakte het SC punt Kerkasiel Iraanse Asi& kers (SKIA) gisteren beL Eerder vond een groep Ir£( onderdak in kerken in at; eenvolgens Eindhoven enL mond. Volgens het SKIA is de kerkasielestafette nodig of de Iraniërs grote behoefte bescherming hebben. Dfr Vissinga, voorzitter van de' formeerde synode, zal zoj bij het begin van het kerl in Sittard een toespraak - den. De katholieke bas meenschap De Duif in Air dam neemt vrijdag het keri van de eerste groep Ira over van de Bethlehemkel Helmond. De kerken bi steeds veertig dagen ondi aan de asielzoekers. BEROEPINGSWEt NEDERLANDSE HERVORMD,, KERK Beroepen: te Rijssen (wijk Visser te Voorthuizen. Aangenomen: naar Krimpei1 den IJssel (wijkgemeente [F Rank): D.D. Lucas te Opeinï Nijega-DeTike. 10 Beroepbaar (part-time): mep D.C. van Houwelingen-Verdjj- Oranje Nassaustraat 34, 2&( Tl Nnnrdwiik tel: 071 - CHR.GEREF. KERKEN V Beroepen: te Eemdijk: R. vr. Beek te Veenendaal (Pniëlkr BAPTISTEN GEMEENTEN C' Beroepen: te Deventer (parf11 me): J.M. Zijlstra, eervol onP: ven predikant te Kampen, cP' beroep heeft aangenomen, ie CHR. AFGESCH. GEMEENTE^ Beroepen: te Waddinxveeng van Tilburg, kandidaat te Nel Scotia (Canada). cl ZELFST. VRIJE EVANG. GEMm TE e Beroepen: als directeur vanu ten/Evangelical Middle Eas' mstries (kantoor Wiesbadefc van Staveren te Bantega, df1' beroep heeft aangenomen. Jf >t uit de Leidsch Dagblad ANN01897 Vrijdag 3 September LEIDEN Ter gelegenheid van het feit, dat het heden zestig jaar geleden is, dat de instrumentenfabriek van den heer J. Hoefftcke op de Breestraat alhier gevestigd werd, hebben de buurtbewoners van hunne woningen de vlag uitgestoken. Ook op andere wijze ontving de familie Hoefftcke blijken van be langstelling. ZOETERWOUDE De kermis is alhier in vollen gang. Al staat het dorp niet vol met kramen, tenten of dergelijke ver makelijkheden, toch bespeurt men dra bij het binnentreden, dat alom een gepaste kermisvreugde heerscht. Die pret werd niet weinig verhoogd door de ringrijderij op rijwielen, die Woensdag namiddag gehouden werd. Deze ringrijderij was op touw gezet door W. Breedijk en eenige andere dorpsgenoot- en. Een 17 tal wielrijders, waaronder ook eenige vreemdelin gen, namen daaraan deel. Een vijftal aardige prijzen, waaron der een regulateur, signaalhoren, enz., waren aangekocht uit de inleggelden en eenige ingekomen giften. De beste kam pioenen waren K. Visser en L. Vitscher, die een gelijk aantal malen den ring als zegeteeken met zich voerden, zoodat zij onderling ten slotte besloten den lsten prijs, zijnde de regu lateur, te gelde te maken en het bedrag broederlijk te deelen. ANNO 1972 zaterdag 2 september NOORDWIJK AAN ZEE De besprekingen over het behoud van grand hotel "Huis ter Duin" in Noordwijk verlopen zeer moeizaam. Hoewel de beslissing reeds vorige week zaterdag zou vallen is nu nog niets bekend. De onderhandelende par tijen (Torenhoed, E.M.S. en Slavenburg) bewaren angstvallig het stilzwijgen. In doorgaans welingelichte kringen beweert men, dat Huis ter Duin geen langer leven is beschoren en dat Zwolsman het terrein vóór 31 december schoon moet opleve ren. OLYMPISCHE SPELEN/MÜNCHEN De Nederlanders Roel Luynenburg en Ruud Stokvis zijn als derde geëindigd in de finale 2 zonder stuurman. Neder land heeft nu 1 gouden en 2 bronzen medailles. Ook de Amerikaan Steve Genter doet al mee aan de new look voor zwemmers. In de 400-vrij-finale presenteerde hij zich met een spiegelglad geschoren schedel. De ontluikende rage is ontketend door de Westduitser Werner Lampe, die voor de start zijn blonde toupet afzette en in de baan naast Genter het unieke tafereel versterkte. Lampe: ,,lk doe dit om harder te gaan". Genter: "Ik heb brons gehaald. Het helpt dus wel. Maar het is erg koud". De Australiër Brad Cooper, getipt als winnaar voor deze afstand, maar tweede achter de jonge Amerikaan Rick Demont, moest na afloop dan ook prompt vragen ondergaan over zijn weelderige haardos. Of hij niet in de finale zou hebben gezegevierd, als hij er ook de schaar had ingezet? „Welnee. Dit is me de sport niet waard". LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) LEIDEN ANNET VAN AARSEN „Roken moet mogen", zegt de rokerslobby. En: „samen lossen we het wel op." Maar minister Borst (volksgezondheid) heeft er klaarblijkelijk een hard hoofd in. Zij speelt met de gedachte om een wet te maken die het men sen verbiedt om op het werk te roken. Tenminste, als hun colle ga's niet in de nicotinedampen willen zitten. Wie in zo'n geval toch een sigaret opsteekt, zou - als het aan Borst ligt - voor de rechter kunnen worden ge sleept. De Leidse huisarts Ben Crul is een fervente anti-roker. Ooit klom hij in de metershoge re clamezuil aan de Plesmanlaan om de Marlboroman met een groot doek af te dekken. En hij klaagde het Bureau Voorlichting Tabak aan omdat deze instel ling met de reclamecampagne 'Genieten moet mogen' onver bloemd reclame zou maken op radio en televisie voor tabaks producten. Toch ziet Crul het voorstel van Borst niet helemaal zitten. „Ik begrijp dat iemand dan tegen zijn collega moet zeg gen dat deze niet mag roken? Zo'n methode verhardt de standpunten. Het lijkt me slecht voor het werkklimaat als je op zo'n manier niet-roken moet af dwingen. Ik denk dat mensen over dit onderwerp gewoon in redelijkheid afspraken moeten maken. Zo gauw iemand last heeft van rook, is de rokende partij moreel verplicht om daar rekening mee te houden, lijkt me." Hij is overigens ook voor tabakverslaafden de beroerdste niet. Crul heeft het over „op de wc een sigaretje aansteken als je weet dat daar de komende uren niemand meer zal vertoeven" en „ach, die kleinste kamertjes zijn vaak voorzien van een goe de afzuiginstallatie". De hoogste politiebaas van Hollands Midden - Ries Straver een man die bijkans vastge groeid zrt aan zijn pijp - is niet te raadplegen. „Hij is met va kantie", zegt zijn woordvoerder C. Jongh. Deze heeft overigens een aardig verhaal over het rookbeleid op het hoofdkantoor in Leiderdorp. De dienders vol De Leidse huisarts Ben Crul, een fervente anti-roker. gen daar al zo'n twee jaar de re gel die Borst nu bedacht heeft. Alleen de rechter komt er niet aan te pas. „Als je als roker een kamer deelt met een niet-roker, moet je vragen of die er be zwaar tegen heeft dat er gerookt wordt. Is dat het geval, dan wordt de kamer rookvrij ver klaard. Voor de rokers, die het echt niet meer houden, is er een speciaal kamertje waar ze zich even kunnen terugtrekken. Ik ben zelf niet-roker, mijn kamer is rookvrij. Ik vind dat niemand een ziekte hoeft te krijgen van de hobby van een ander." Van zijn directe baas Straver (die heeft een kamer in zijn eentje) heeft Jongh ondanks de smeu lende pijp nooit last. „Hij heeft een raampje open staan." Bij het bedrijf A.S.F. in Leiden zoeken ze momenteel zacht fruit verpaksters, in het bezit van onder andere vaardige han den, ogen die zien en niet alleen kijken, een positieve instelling en een verzorgd uiterlijk. In de vacature-beschrijving staat een zinnetje, die je in dergelijke ad vertenties nog niet bijzonder vaak tegenkomt: roken is in deze functie niet toegestaan. „Er wer ken hier wel rokers, maar ze mogen niet roken", zegt Anita Dol van A.S.F. „We werken met exclusief fruit - bramen, fram bozen - en roken gaat niet sa men met dergelijke produkten. Als je met voedsel werkt, is ro ken ronduit onhygiënisch. Zelfs onze chauffeurs mogen in hun vrachtwagens niet roken. Tij dens de pauze in de kantine? Vergeet het maar, dat is niet een afgesloten ruimte. Naar bui ten... Bij nieuwe werknemers geven we toch wel de voorkeur aan niet-rokers." Zelf rookt ze niet en vindt ze meeroken rond uit smerig. Maar of die regels van Borst nou doorgevoerd moeten worden? „Eigenlijk zou ik direct ja zeggen, omdat ik ro ken zo vies vind. Ik heb er over nagedacht... Ik weet eigenlijk niet of het wel zo'n goed voor stel is." De longarts J.H. Dijkman, verbonden aan het AZL, rookte vroeger maar steekt nu nooit meer een sigaret op. „Ik was twaalf jaar toen de Canadese tanks binnenrolden. Tabak was het eerste dat uit die tanks naar buiten kwam. Ook in de oplei ding en als arts rookte ik. Zo'n KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 07 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18 00-19 30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 07 DIRECTIE B M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r van Brussel (adjunct) W.F REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Advertenties: 071-5). Familieberichten: 023- 5? 023- 5^ Redactie: 071 - 55 Hoofdredactie: 071 - sj ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ij 071-5.1 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-51 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) j per jaar (acceptgiro) }l Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsct van het abonnementsgeld, ontvange korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB Voor mensen die moeilijk lezen, slecM ogen hebben of blind zijn (of een andi leeshandicap hebben), is een samenvattii het regionale nieuws uit het Leidsch Dagj geluidscassette beschikbaar. Voor inform 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) FOTO HENK BOUWMAN 25 jaar geleden maakte je het nog wel mee dat artsen al ro kende in hun spreekkamer hun patiënten ontvingen. Dat heb ik zelf niet gedaan, hoor. Ik ben gestopt, onder andere omdat het zo ongeloofwaardig over kwam. Aan de ene kant probeer je mensen van het roken af te praten, aan de andere kant zit je zelf te paffen", zegt hij. Hij heeft wel begrip voor het voorstel van de minister. „Het probleem is dat geen van de betrokken par tijen bereid is om water bij de wijn te doen. We komen er sa men wel uit, dat werkt dus niet. Ik denk dat Borst nu op deze manier water aan het bijschen- ken is." Zelf kan Dijkman vrese lijk boos worden als hij in een lift stapt, waar gerookt wordt. „Maar in een ziekenhuis is het eigenlijk heel moeilijk. Je hebt hier van die verstokte oude ro kers, patiënten die vaak niet voor niets op deze afdeling te recht zijn gekomen. Die stop pen niet zomaar. En dan zijn er de jonge verpleegsters, die het niet altijd gemakkelijk hebben. Veel stress, dan hebben ze nog wel eens behoefte aan een siga retje." ZIEKENHUIZE" ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuisj^ partners fci dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19 451 Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 -21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19 30 uur en J overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegku J Jongerenafdeling: 14 .30-15 15 uur en 19.00-19 45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15 00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en| daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14 30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voorvaders tot 21.00 uit Kinderafdeling: 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewakingCCCl/Jen intensive care (IC): 14 00-14.30 uur en 18.30" Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14.00-15 00 uur en 18 30-19.30 uur, klasse I daarnaast ook 11.15-12 00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111): alle patiënten (behalvekinderen) 14 15-15.00 uuren 1 19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20 00 uurf, Partners/echtgenoten met kinderen Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11 00 uur uitsluitend partners/echtgenoten en eigen kinderen Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime be; mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden, keel-, neurologie: 14 15-15.00 uuren 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkunde 14.15-15.00 uuren 18.30-19 00 uur Kinderkliniek, zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15 15-17.00 uurj babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. n oorheelkund

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14