Leiden Regio Herstel vloer kost universiteit miljoen Schreeuwseizoen bijna voorbij )e Sleutels onderzoekt evredenheid huurders Rehoefte aan academici zal toenemen' Tijdfoutje Leidse Commodorewinkel Nieuwe Rijn blijft dicht Verdachte ontucht mag thuis proces afwachten Weg met die camera OENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 13 f hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5 lenie Mienie /I ~y Ouders gaan zich I sterk maken om peuterspeelzaal lenie Mie nie te behouden voor bui tenschoolse opvang. Missertje 1 Q ambtenaren I 2/ hebben 'zitten sla pen' is Zoeterwoude ruim twintig mille van het rijk misgelopen. rleisje (14) mishandeld in Stevenshof •iden Een 14-jarig meisje uit Voorschoten heeft gisteren aan- ifte gedaan van mishandeling in de Leidse Stevenshof. Terwijl ij op de Dijkhoflaan fietste, werd ze door een jongen op een romfiets gedwongen te stoppen. Hij vroeg haar om geld en oeg het meisje in haar gezicht toen zij antwoordde geen geld ij zich te hebben. De jongen reed op een gele bromscooter en roeg een paars trainingspak. Inelheidscontroles ^den/voorschoten In Leiden zijn gisteren snelheidscontroles ehouden op de Plesmanlaan, Lammenschansweg, Churchill- ian en Willem de Zwijgerlaan. In totaal werden er 885 voertui- en gecontroleerd waarvan er 147 te hard reden. Op de Ples- ïanlaan, waar 50 mag worden gereden, was de hoogst gemeten aelheid 110 kilometer per uur. In Voorschoten werden op de eidseweg 344 auto's gecontroleerd waarvan er 63 op de bon ingen. Hoogst gemeten snelheid daar was 81 kilometer. )ief autoradio kan ontkomen iiden De eigenaar van een aan het Rapenburg in Leiden ge- arkeerde auto zag gisteravond dat een onbekende de wagen penbrak en de radio meenam. Met twee getuigen zette de jtobezitter de achtervolging in en in de IGoksteeg wist het trio e dief de radio weer afhandig te maken. Toen de man echter >n beweging maakte alsof hij een mes trok, deinsde het drietal •rug en ging de inbreker er vandoor. Autodiefstal snel opgelost jidenTerwijl een 23-jarige Leidenaar gisteren aangifte deed an diefstal van zijn auto aan de Rijnstraat werd het voertuig oor de politie gevonden aan de Rijnkade. De wagen bleek be zadigd. Aan de Verdistraat in Leiden Zuid-West werd gisteren »n Citroën BX gestolen. Instelling wil geen schuldige aanwijzen Wie de schuldige is, is niet duidelijk. Maar de Leidse uni versiteit betaalt in elk geval de ruim één miljoen gulden die nodig is om de vloer van de meethal bij het Oortge- bouw trillingsvrij te maken. orporatie wil kwaliteits-keunnerk ien maarten keulemans iningbouwvereniging De utels wil van haar huurders ten wat ze van de dienstver- ing bij de woningbouwvere- ing vinden. De corporatie ;ft 1200 vragenlijsten op de 5t gedaan om uit te zoeken Ik rapportcijfer de huurders irhebben voor zaken als de delijkheid van brieven en ichures en de snelheid waar- e de woningbouwvereniging ringen verhelpt, let onderzoek is nodig, om- De Sleutels in aanmerking komen voor het keurmerk l de Stichting Kwaliteitszorg londiensten Huursector VH). Dat keurmerk wordt al- n aan klantvriendelijke wo- igbouwverenigingen ver- ïkt. Eerder voerde woning- jwvereniging Ons Doel een- fde onderzoek uit om het IH-label in de wacht te sle- 1. )e resultaten van het onder- ik bij De Sleutels worden half /ember bekend. Een jaar la- kan de woningbouwvereni- g, na een tweede enquête onder de huurders, voor het KWH-keurmerk in aanmerking komen. ,,Ik denk dat dat uitein delijk ook gaat lukken", ver wacht hoofd technische zaken W. de Wilde van De Sleutels. Het is niet voor het eerst dat De Sleutels klanten oproept hun gal te spuien. In 1994 vroeg de bouwvereniging een aantal huurders per telefoon wat ze van de dienstverlening bij De Sleutels vonden. Het resultaat: de huurders gaven hun huis baas het wat magere rapportcij fer van 6,9. De Wilde hoopt dat de huur ders inmiddels meer waarde ring hebben voor de service die de corporatie levert. Sinds het onderzoek van 1994 is er veel verbeterd, zegt De Wilde: zo zijn de brieven die De Sleutels ver stuurt duidelijker geschreven en vriendelijker van toon en krij gen huurders sneller antwoord op hun vragen. ,,De kritiek die we te horen kregen was dat we sneller, goedkoper en duidelij ker moesten zijn. De huurder heeft daar als het goed is een heleboel van kunnen merken." leiden caroline van overbeeke Als alles meezit, kunnen Leidse natuurkundigen die in de hal experimenten willen doen de hal begin voldend jaar betrek ken: acht maanden later dan de bedoeling was. De vloer van de nieuwe meethal in het Bio Sciencepark werd begin april af gekeurd omdat hij te veel trilde. ,,De opstellingen stonden zowat te dansen als er iemand over de wenteltrappen liep", aldus een medewerker. Nieuwe voorzitter universiteitsraad leiden caroline van overbeeke De Leidse universiteitsraad (UR) 'nieuwe stijl' is gistermid dag voor het eerst bijeenge weest en heeft een nieuwe voor zitter gekozen: dr. L. van der Molen. Van der Molen is uni versitair hoofddocent bij biolo gie en is op 1 september 35 jaar in dienst van de RUL. Ze was zes jaar lid van de 'oude' uni versiteitsraad en leidt de fractie van de Progressieve Partij. De nieuwe UR is een mede zeggenschapsorgaan: de leden mogen niet meer meebeslissen maar wel meepraten over be leidsvoornemens van het colle ge van bestuur. Behalve acht personeelsleden zitten er ook acht studenten in de nieuwe raad. Tot plaatsvervangend voorzitter is student Hans van der Linden van de Christelijke Studentenfractie benoemd. De eerste UR-vergadering gister middag was vooral huishoude lijk van aard. Het nieuwe or gaan heeft nog geen nieuwe naam. Verboden gebied Gewoon even een kledingwin kel binnenwandelen - en prompt worden aangehouden door de politie. Dat lot trof een 36-jarige Leidenaar gistermid dag in de Breestraat. De man had het kunnen weten: wegens eerdere winkeldiefstallen had hij te horen gekregen dat de be wuste confectiezaak voortaan verboden gebied voor hem is. De man kreeg te horen dat hij huisvredebreuk had gepleegd. Volgens collegevoorzitter L. Vredevoogd van de universiteit is de schuldvraag 'niet meer van belang' en zal de instelling van een schadeclaim afzien. „Dit is een uniek project. Het is de eer ste keer dat we zo'n hal bouwen en volgens mijn informatie zijn dit soort speciale vloeren die aan zeer hoge eisen moeten voldoen zeldzaam. Dingen zijn verkeerd ingeschat maar dat is achteraf praten. Dit vergt zulke specifieke kennis dat niemand te verwijten valt dat het ver keerd ging." „We hebben er wel degelijk deskundigen bij gehad en de fout ligt waarschijnlijk niet bij de aannemer. Maar waar hij wel ligt, weten we niet. Misschien was ons 'programma van eisen' niet goed. We vinden dat nu niet meer zo interessant. Dit is ook te ingewikkeld voor een schadeclaim. Voorop staat dat we nu iets aan de vloer doen." De Leidse natuurkundigen die nu nog in het oude Kamer- lingh Onnes-laboratorium hun proeven moeten doen, kwamen uiteindelijk zélf met de oplos sing voor de afgekeurde vloer. Vakgroepsvoorzitter prof. dr. P. Kes was hier de afgelopen maanden een groot deel van zijn tijd aan kwijt. „We maken eilanden in de vloer die hele maal losstaan van het gebouw zelf. Rond onze toekomstige meet-opstellingen wordt de vloer opengezaagd en worden er palen de grond in geschroefd. Daarop worden betonnen bal ken aangebracht. Er komen twee balken per eiland en in to taal krijgen we tien van dergelij ke eilanden. Die moeten de tril lingen dempen." Het probleem van de nieuwe vloer was dat trillingen via de 13 meter diepe ondergrond, veen- en kleilagen, werden doorgege ven. Kes: „Die trillingen kunnen uit de hal zelf komen en gaan dan via de ondergrond resone ren. Ze worden als het ware te- 'en caroline van overbeeke dat de universiteit waar een sollicitant is afgestu deerd wel degelijk een rol speelt bij het uiteinde lijke oordeel over de kandidaat. De grootste be hoefte bij het bedrijfsleven bestaat aan afgestu deerden met een financieel-economische of tech nische achtergrond. De drie technische universi teiten in Delft, Twente en Eindhoven leveren de beste mensen als het gaat om natuur en techniek. Ook juristen zijn in trek, zo blijkt uit de enquête. Driekwart van de ondervraagden verwacht dat de behoefte aan academici bij het bedrijfsleven de komende jaren zal toenemen. Dit zou te ma ken hebben met het ingewikkelder worden van produkten en diensten en met toenemende con currentie waardoor aan medewerkers steeds ho gere eisen worden gesteld. volg van voorpagina t bedrijfsleven heeft na 'Rotterdam' de meest iitieve indruk van academici van de Techni- le Universiteit Delft, de Rijksuniversiteit Gro- igen en de Universiteit van Twente, zo blijkt de enquête van VNO-NCW. Onder de maat Ven de afgestudeerden van de Open Universi- Academici van deze instelling, die vooral iriftelijk onderwijs verzorgt, krijgen met 5,5 het gste rapportcijfer. Ook de Rijksuniversiteit "echt en de Katholieke universiteit Nijmegen •ren onder het gemiddelde wat het imago van idemici betreft. 'an de ondernemers antwoordde 40 procent -V" •w leiden Alsof Vadertje Tijd zich een paar eeuwen had vergist. Zo was het bij het huwelijk, dat gisteren in de Mariakerk aan de Leidse Rijndijk werd voltrokken. Nienke Dijkstra, volgens de ceremoniemeester een 'nogal sprookjesachtig meisje', en haar bruidegom Arthur Flapper hadden zich voor de gelegenheid omge kleed in middeleeuwse koningskleren. Die Nienke overigens zelf had ontworpen. FOTO MARK LAMERS ruggekaatst naar boven, waar onze opstellingen komen te staan. Blijkbaar was van tevoren niet duidelijk hoe sterk die tril lingen zouden zijn." „Hoewel het best moeilijk is om die resonantie van de voren in te schatten, heeft het me ver baasd dat die kennis niet voor handen was. Verder was de ar chitect de mist ingegaan door wenteltrappen rechtstreeks op de vloer te monteren. Als je zo'n trap opliep, stonden de micro scopen te dansen op de tafel." „Deze meethal is uniek", al dus Kes. „Volgens onze kennis staat nergens anders zo'n hal waar geëxperimenteerd wordt met metingen aan vloeistoffen bij zeer lage temperaturen en aan de oppervlakte van materi alen waarbij we kleine deeltjes zoals moleculen en atomen kunnen definiëren." Toch is dat geen verklaring voor de gemaakte fouten. Des kundigen van de universiteit hadden ook elders te rade kun nen gaan, vindt Kes. „Voorspel lingen doen is moeilijk, zeker in ons vak, waar niks zeker is. Maar mensen hebben wel met grove getallen gewerkt. We heb ben uiteindelijk zelf ontdekt dat er bij Delft Instruments ook een speciale meethal staat waar de vloer is geïsoleerd met eiland jes. Hun ervaringen hebben we toegepast. Andere voorbeelden leveren immers altijd de meest harde informatie op." leiden/nieuw vennep Net als zeventien andere win kels van het failliete computer bedrijf Commodore gaat ook de Leidse vestiging definitief dicht. De zaak aan de Nieuwe Rijn was al sinds het faillissement van het Nieuw Vennepse bedrijf gesloten. Volgens curator Tanger is de huur van de panden inmiddels opgezegd. „De belangstelling van overname-kandidaten was te gering", aldus de Velsense advocaat. „Dat betekent dus einde oefening." De sluiting van deze winkels houdt in dat voor de ruim zestig werknemers geen hoop meer is op vergelijkbaar werk in dezelf de panden. Na het faillissement van Commodore is voor alle driehonderd personeelsleden ontslag aangevraagd. Tanger gaat er vanuit dat de helft van de mensen ondergebracht kan worden bij ondernemingen die delen van het concern kopen. Daartoe behoort onder meer de Zwolse computerketen Dynaby- te. Dat bedrijf kocht vorige week de merknaam van de onderne ming en nam 17 van de totaal 35 winkels van Commodore over, waaronder die in Alphen. Dynabyte heeft vooral belang stelling voor winkels in plaatsen waar nog geen vestiging van de Zwolse keten voorhanden was. „In grote steden kan het wel zinvol zijn meer vestigingen te hebben, in Leiden zouden we alleen maar onszelf concurren tie aandoen met een tweede winkel", aldus een woordvoer der. De bezitters van een Com modore-computer kunnen geen beroep doen op de garantie van Dynabyte. Wel kunnen de bij Commodore gekochte compu ters die in reparatie waren gege ven bij het failliete bedrijf hij Dynabyte worden opgehaald. leiden/den haag cliënt gevangen moest blijven, terwijl twee andere verdachten - een moeder en een oma van een van de slachtoffertjes - nog op vrije voeten zijn. Van Barneveld vond dat het openbaar ministerie het aan zichzelf te wijten had dat het onderzoek in de zaak nog niet is afgerond. Dat onderzoek begon al in het voorjaar van 1996. „justitie ging pas haast maken toen meneer vrij dreigde te ko men." Volgens officier Horst man was nalatigheid van het parket van de rechter-commis- saris de oorzaak van de vertra ging. Een verzoek om een des-- kundige de op video opgeno men getuigenverklaringen te la ten beoordelen bleef daar enke le maanden op een bureau lig gen. De rechtbank oordeelde ten slotte, dat het gevangen houden van de verdachte in afwachting van zijn proces jn strijd zou zijn met het geljkheidsbeginsel. „Er zijn wel gronden voor voorlopi ge hechtenis", zei Verheij, „maar dat is niet goed uit te leg gen als twee andere verdachten op vrije voeten blijven." aad rietveld Een 37-jarige Leidenaar die wordt verdacht van seksueel misbruik van kinderen hoeft niet in de gevangenis te blijven tot zijn zaak op 11 november wordt behandeld. De straf die de man uitzit wegens handel in verdovende middelen loopt op 10 september af. Officier van justitie M. Horstman vroeg de rechtbank gisteren de Leidenaar in de gevangenis te houden. Ouders van vier kinderen hebben tegen de 37-jarige aan gifte gedaan van seksueel mis- l3ruik en bedreiging met geweld. Officier Horstman wees op de bijzondere ernst van de be schuldigingen en het gevaar van herhaling. De samenleving zou geschokt zijn, beweerde zij, als de Leidenaar in afwachting van de rechtszaak op vrije voeten kwam. President L. Verheij van de rechtbank was echter gevoeliger voor de argumenten van de ad vocaat van de verdachte, J. van Barneveld. Die vond dat het toch merkwaardig was als zijn iternet-scriptie lit in de prijzen iet mogelijk om kinderen op basisschool zelfstandig vaar- heden op Internet te laten [leren? Kan dit wereldwijde dezenputernetwerk worden ge- topea biJ bet onderwijs? Op die ikeiengen zocht voormalig pabo- les bldente Mireille Zuijderwijk "n de Leidse Hogeschool een n vanwoord. Haar scriptie 'Fred Srti7pm ent [nternet' leverde haar tptem-UTi'ddag de Leidse Hoge- :ool Prijs op. tinderen moeten beter wor- j voorbereid op een maat- ^appij waarin informatietech- Sogie een steeds groter rol "\t spelen, vindt Zuijderwijk. bepleit de integratie van In- Ipet in schoolvakken en ont helde zelf een lespakket irmee kinderen met Internet l de slag kunnen. De jury was Ier de indruk: „In feite kan lespakket zo op elke ba- school worden gebruikt. iuijderwijk is inmiddels lera- aan een basisschool in Den ag- leiden Ze stelden blijkbaar weinig prijs op belang stelling van fotografen: de 'nullen' - eerstejaars van studentenvereniging Minerva en hun begelei ders. Ruim 200 jonge Minervanen liepen gister avond met fakkels door de Leidse binnenstad, na de traditionele inhuldiging van de nieuwelingen in het Leidse academiegebouw. De tocht ging via het Rapenburg, de Breestraat, de Nieuwstraat en de Pieterskerkstraat. De Minervanen eindigden hun fakkeltocht bij hun sociëteit aan de Breestraat waar vervolgens gezamenlijk werd geborreld en gedi neerd. De nullen, ook wel 'jojo's genoemd, tekenen bij Minerva van tevoren een document waarin zij verklaren niets over hun geheimzinnige ontgroe ning aan derden te vertellen. Hoewel verschillende activiteiten zich op straat afspelen, moeten geïnte resseerden gepaste afstand bewaren. FOTO DICK HOGEWONING Volgend jaar mogelijk minder overlast van meeuwen in Leiden leiden maarten keulemans De valkenier? Die wil zijn roof vogels niet in Leiden loslaten, met al die gevaarlijke glazen ra men in de buurt. De eieren schudden? Dat mag niet van de wet. Ze afschieten, dan maar? Mag ook niet. En heeft trou wens ook weinig zin, legt milieu-ambtenaar Frits van der Sluis uit. „Als meeuwen een maal in de gaten hebben dat er op ze wordt gejaagd, zijn ze heel erg op hun hoede." En dus is Leiden nog lang niet af van de meeuwen. De schreeuwende, poepende vo gels teisteren de stad sinds ze eind jaren tachtig door vossen uit de duinen werden wegge pest. De gemeente legt nepeie- ren in de nesten om de meeu wen te foppen en roept burgers op de vogels niet te voeren en te bellen als er een nest wordt ge signaleerd. Maar hoe de vlag er volgend jaar voor zal staan, daar kunnen ook de experts slechts naar gissen. „Dit jaar is ongeveer vijf pro cent van de eieren uitgeko men", zegt milieu-ambtenaar Frits van der Sluis. „En dat bete kent dat de populatie iets zal dalen. Tenminste - als we alle nesten hebben gevonden. En als er geen nieuwe vogels van buiten Leiden bij komen. Maar nul schreeuwende meeuwen, dat is iets wat niet te realiseren Hoewel het broedseizoen in meeuwenland er inmiddels op zit, is het schreeuwseizoen nog in volle gang. „Dat komt omdat veel meeuwenkuikens nog bij hun ouders zijn", vertelt Van der Sluis. „Eerst duurt het zo'n 45 dagen voordat de jongen hun vleugels uitslaan. En daar na vliegen ze nog een aantal weken krijsend achter pa en ma aan. Maar: we zitten nu wel aan het einde van de grote over last." Zo'n vijftig Leidenaars wer den de meeuwen deze zomer zo beu, dat ze bij de gemeente aanklopten. Gemeente en brandweer stellen daar tegen over dat ze half juli 276 meeu wennesten hadden opgespoord, precies vijftig meer dan het jaar daarvoor. In totaal werden er 707 kalkeieren geplaatst. „Dat betekent dat we in ieder geval zevenhonderd lawaaimakende paren minder hebben", pro beert Van der Sluis slapeloze Leidse burgers een hart onder de riem te steken. Het advies van de gemeente? Gewoon volgend jaar op dezelf de manier doorgaan. Minder mussen niet door meeuwen LEIDEN MAARTEN KEULEMANS Er fladderen en huppen steeds minder huismussen door de Leidse straten. Maar met het toegenomen aantal meeuwen heeft dat niets te maken. Dat zei milieu-ambtenaar Frits van der Sluis gisteravond in antwoord op vragen van de raadscommissie voor milieu-, sport en cultuurzaken. Volgens Van der Sluis heeft de terugval van de mus alles te maken met de betere isolatie. „Mussen broeden graag tussen dakpannen en in gaten in muren. Nu de daken en muren van huizen steeds beter worden, heeft de mus minder de ruimte." Behalve in Leiden is de mus ook in andere steden op zijn re tour. Van der Sluis wijst er overigens op dat er ook al isolatie be staat met kant-en-klare mussenhuisjes erin.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13