Gewone zeehond uit de gevarenzone Boeren voorzien steeds meer in eigen waterbehoefte Natuur Milieu Afrikaanse page: man en vrouw in één vlinder Het wordt stiller rond de hoeve zonder zangvogels 19 8 t WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 REDACTIE BERT DE JONG 072-51962} TEXEL. BERT DE JONG Het aantal gewone zeehonden in de Waddenzee blijft groeien. Vanuit een vliegtuigje turfde onderzoeker Peter Reijnders, werkzaam bij het instituut voor Bos- en Natuurbeheer (IBN), er maximaal 2.020, waarvan 405 jongen. Een naoorlogs record. Het heeft er alle schijn van dat de gewone zeehond nu echt uit de gevarenzone raakt. Tot en met 1996 groeide de populatie jaarlijks met 15 procent, dit jaar ineens met 27. Én een geboor tepercentage van bijna 20 pro cent acht Reijnders ook heel be hoorlijk. Het IBN spreekt van een specta culair herstel sinds de grote sterfte door een virusziekte in 1988. Na de epidemie telde Reijnders nog maar 530 gewone zeehonden. Het was de tweede klap die de dieren moesten ver werken deze eeuw. Door water vervuiling was er midden jaren zeventig ook al een dieptepunt, met slechts 450 gewone zee honden. De zeehonden die in de Wad denzee leven, worden volgens Peter Rijnders gezonder. Een gevolg van de gestage verbete ring van de waterkwaliteit: sinds de jaren tachtig 50 procent min der gif. De stijgende gezondheid vertaalt zich in een betere voortplanting. Die schoot voor heen met een geboortepercen tage van 13 procent ernstig te kort. Voor de epidemie in 1988 stierf bovendien 60 procent van alle zeehondenpuppies, dat percentage is gedaald tot 40 procent. De sterfte onder jonge zeehond jes was niet alleen een gevolg van de beroerde waterkwaliteit. Verstoring door vissers en recre anten vormde eveneens een be langrijke oorzaak. Nu zijn er di verse rustgebieden, zeg maar zeehondenreservaten. Ook die hebben een positief effect, voor al in de zomerperiode als er jongen zijn. Peter Reijnders waarschuwt niet te luid 'hoera' te roepen. Een aantal van 2020 gewone zee honden mag dan wel een naoorlogs record zijn, begin de ze eeuw moeten het er min stens 6000 en maximaal zelfs 14.000 zijn geweest. Daarom moet het beschermingsbeleid worden gehandhaafd. Gewone zeehonden in de Waddenzee profiteren van schoner water. Ze worden steeds gezonder en krijgen meer jongen, .foto martijn de jonge HAARLEM SASKIA STOELINGA Een vreemde speling van de na tuur. Aan de linkerkant een man, aan de rechterkant een vrouw. De scheidingslijn ligt precies in het midden. De Afri kaanse page, die vorige week in het Noorder Dierenpark in Em- men uit de pop kroop zag er zo uit. Inderdaad zag, want na vier dagen stierf hij al. „Waarschijn lijk omdat ook het darmstelsel niet helemaal volgens de regels was aangelegd meldt bioloog Landman van de dierentuin. De gemiddelde page leeft overigens niet langer dan twee of drie we ken. In de biologie noemt men een dier dat zowel een mannetje als een vrouwtje is, een gynandro- morf. Meestal is een gynandro- morf nooit helemaal symme trisch man en vrouw tegelijk. Dat maakt deze vlinder zo bui tengewoon. Niet alleen de kleur (links wit, rechts oranje), maar ook de vorm en de inwendige NIJMEGEN BERT DE JONG organen zijn voor de helft vrou welijk en voor de helft van het mannelijke geslacht. Landman: ,,Uit ervaring weet men inmid dels dat deze vlinder zich niet voortplant. De vlinder vertoont ook geen vrouwelijk of manne lijk gedrag en heeft duidelijk geen seksuele behoeftes." In het het dierenpark komt dit voor bij 1 op de 90.000 vlinders die uit de pop kruipen. De Afri kaanse page komt in een groot aantal variëteiten voor van de evenaar tot aan zuidelijk Afrika. De mannetjes van al die varië teiten zien er precies hetzelfde uit. Overwegend wit met een De zeldzame page. Links de vrouwe lijke gele vleugel, rechts de oranje mannelijke vleu gel. foto anp klein staartje. Van vrouwtjes zijn er wel meer dan honderd verschillende vormen bekend. Zij imiteren het uiterlijk van on eetbare vlinders in hun omge ving. Zo wordt ook de vrouwe lijke Afrikaanse page door de talrijke vogels lekker met rust gelaten. Het gaat niet goed met de zang vogels die op het platteland le ven. Boerderijen en hun directe omgeving zijn de laatste decen nia drastisch veranderd. Geen strorijke mestvaalten meer, geen kruidenrijke akkers, hooi landen en weiden. Daarvoor in de plaats kwamen de saaie raai- grasvelden, de drijfmest, hoge veebezettingen per hectare, en de snijmais. Zangvogels hebben grote moeite zich te handhaven. Het wordt stiller rond hoeve en stolp. De organisatie voor samenwer kend vogelonderzoek in Neder land (SOVON) volgt hun ont wikkelingen via een landelijk meetnet. Van vijf soorten karak teristieke plattelandszangvogels incasseert vooral de veldleeu werik zware verliezen. De broedpopulatie is sinds 1984 gehalveerd. Het vrolijke vogeltje is nu zelfs kandidaat voor de ro de lijst (met uitsterven bedreig de soorten). Met de gele kwikstaart gaat het bijna net zo beroerd. Ook van deze soort is het aantal broed- vogels met circa de helft ver minderd sinds 1984. Een ander gevleugeld zorgenkindje is de graspieper. Na klappen dooi di verse strenge winters in de jaren tachtig leek deze soort zich te herstellen, echter niet op het platteland. Zowel de veldleeuwerik als de gele kwikstaart en de graspieper zijn soorten die in akkers en weilanden broeden. Twee ande re plattelandssoorten, de witte kwikstaart en de boerenzwaluw, broeden in boederijen of op het boerenerf. Het aantal broedpa- ren van deze twee soorten blijft daarom min of meer stabiel. RUSWUK. BERT DE JONG De Vereniging van Exploitanten van Waterlei dingbedrijven in Nederland (VEWIN) is veront rust. Steeds meer boeren prikken gaten in de bo dem om in hun eigen waterbehoefte te voorzien. Ze maken dan geen gebruik meer van de dien sten van waterleidingbedrijven. Volgens de VE WIN kunnen boeren, op zoek naar winbare grondwaterbellen, afdichtende aardlagen doorbo ren. Dan dreigt het gevaar dat allerlei verontreini gingen het onbezoedelde grondwater bereiken. De VEWIN vindt dat de overheid de milieurisico's "onderschat. De problemen zijn het grootst in Limburg en Overijssel. In Limburg bestaat inmid dels meer dan 10 procent van het totale waterver bruik uit zelfwinning door agrariërs. In Overijssel steeg het aantal boeren dat in eigen waterbehoef te voorziet in luttele jaren van 50 naar 435. In Noord-Holland neemt het zelf winnen van grond water door boeren nog geen grote vlucht. In de meeste regio's is het grondwater nogal brak (hoog zoutgehalte) en daardoor minder geschikt voor allerlei agrarische toepassingen. De VEWIN heeft over deze kwestie, betiteld als agrarisch vlucht- of ontwijkgedrag, de smoor in. Er is niet alleen sprake van onomkeerbare scha delijke milieu-effecten. Volgens de VEWIN zijn de drinkwaterbedrijven ook het slachtoffer van rechtsongelijkheid. Want boeren die in hun eigen waterbehoefte voorzien via het aanboren van grondwaterreservoirs, hoeven daarvoor geen ac cijns te betalen krachtens de Wet belastingen op milieugrondslag (Wbm). Waterleidingbedrijven die grondwater oppompen zijn wel verplicht per kubieke meter 34 cent ac cijns te betalen. De heffing heeft tot doel grond waterwinning te ontmoedigen, juist vanwege de milieunadelen. Dan geeft het geen pas kleine grondwaterwinners te ontzien. De overheid kan wel stellen dat een individuele boer verhoudings gewijs slechts kleine beetjes grondwater gebruikt, bij elkaar opgeteld gaat het inmiddels toch om een flinke plas. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal:1. Die mooie vrouw werkt niet meer (4): 4. Koning die vooral bij nacht actief is (5); 7. Is niet meer (heerlijker) (7); 8. Strafmaat (3); 9. We zien haar terug in deze heks (3): 10. Stand voor de geboorte (7); 12. Min der gewichtig vaartuig (7). verticaal:2. Het orgaan van een tapkast (4); 3. Net voor een op stootje in het vizier (6): 4. Inlei- dinhg tot een toneelstuk? (8): 5. De kleur van eindeloze bloemen (4): 6. Wagen met een hoeveel heid vis (6): 9. Onderzoek alleen het beste! (4): 11. Die wijn is al leen maar droog (3). KRUISWOORDRAADSEL T R a/ou, pat was t&gfgeg. a/u <3a /ac e&v £/a/pj£ u>p£a/. pat /£go£p vc&s p£ £p/u?\t£act£&/*& TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Buiten dwarrelden de blaadjes stil van de bomen en de geur van geval len eikeloof hing in de lucht. Door deze herfststemming spoedde een eenzame wandelaar zich ritselend voort. Het was professor Prlwytzkofs- ki, die bezig was geld te verzamelen voor een expeditie die hij wilde on dernemen. De flinke geleerde be zocht daartoe de rijkste inwoners van de gemeente en zodoende was hij nu op weg naar Bommelstein. Toen hij de dichte stofmassa's waar nam die daar uit een versplinterd venster wolkten, dacht hij slechts aan een grondige najaarsschoonmaak - en glimlachend betrad hij de hal van het oude slot. „Der goede middag sprak hij tot de slotheer, die daar in een schermuitrusting zoekend rond waarde. „Laat ik u niet sotren. Doch ik ben dadig met het zamelen van gelden voor een reistocht naar de Hi malaya's. Daar houdt zich een mon ster op, dat men der schrikkelijke sneeuwmannoemt..." Hij zweeg verrast want zijn gastheer, die afwezig had toegeluisterd, veerde plotseling op. „Een monster!" riep hij. „In de Himalaya? Daar is nu geen tijd voor, professor! Ik ben bezig een monster te vangen, dat zich hier er gens verstopt heeft!" „Praw!" prevel de de geleerde. „Dat is interessant! Ik dacht reeds: der herr Boml ziet gans komisch uit." Hij plaatste zijn valies je op een sierkist, die achter hem stond en maakte zich gereed tot op lettend luisteren. „Vertelt u toch rustig", drong hij aan. „Der bestudering van buitenordelijke levensvormen is mijn specialiteit! Welke aard van monstrum zoekt u? Welker genus?" W DOOR JAN VISSER Het zomerreces op de oceaan is voorbij. Op het noordelijk deel van de Atlantische waterplas roe ren de depressies zich en dat gaan ook wij de ko mende tijd merken. Uitlopers van de lagedrukge bieden veroorzaken van tijd tot tijd regen of bui en, uiteraard is het daardoor vaker bewolkt dan zonnig en de temperaturen bereiken tijdens de middaguren geen (togere waarden dan 18-19 gra den. Verder komt er periodiek ook vrij veel wind te staan. Kortom, het weerbeeld krijgt herfstachtige tintjes maar het is niet zo dat meteen alle regis ters worden opengetrokken. Morgen trekt het eerste front van een onstuimig lagedrukgebied tussen IJsland en Schotland over onze streken. Het zal daardoor lange tijd bewolkt zijn en nu en dan valt er wat regen of een bui. De wind waait uit het zuidwesten en neemt aan de kust toe tot vrij krachtig, windkracht 5. De tempe raturen bereiken geen hogere waarden dan 19 graden. Op vrijdag is er weer af en toe zon maar er kan ook een bui vallen en het kwik houdt het bij 18-19 graden voor gezien Na de regens van gisternacht is het dinsdag over dag een hele aardige dag geworden. In een sfeer van verzadigd zonlicht, typerend voor deze tijd van het jaar, I iepen de temperaturen op tot meer dan 20 graden. Het duinstation van Bloemendaal werd zelfs 's lands warmste meetpunt met een maximumtemperatuur van 22,6 graden. De kust gebieden hadden dan ook de meeste zonneschijn en natuurlijk draagt ook de hoge zeewatertempe ratuur, 21 graden, bij aan de hoge maxima. Op Valkenburg bij Leiden werd overigens 21,0 en op Schiphol 21,9 graden gemeten. Nog steeds volop zomerwarmte heerst er in het oosten van Duits land waar Berlijn gisteren een middagtempera- tuur van ruim 28 graden registreerde. In het noor den van Europa, dat waarschijnlijk de mooiste zo mer van de eeuw achter de rug heeft, werd het minder warm. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Wisselvallig met wolken en perioden met regen. Morgen eerst ook enkele opklaringen. Middagtem- peratuur ongeveer 18 gra- Zweden: Nogal bewolkt en vooral vandaag perioden met re gen. Morgen ook enkele opklaringen. Middagtem- peratuur van 15 graden in het noorden tot iets boven de 20 in het zuiden. Denemarken: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag stormachtig met wolken, regen en wind. Morgen iets rustiger en droger, maar nog steeds v Maxima ongeveer 20 graden. België en Luxemburg: Vandaag zonnige perioden Morgen bewolking Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag flink wat zon en droog, maar in Bretagne on Normandië wolken en re gen. Morgen vordert de regen naar het oosten tot aan Parijs. Maxima ongeveer 24 graden Portugal: Flink zonnig en droog. In het noordwes ten meer wolken Middagtemperatuur ongeveer 28 graden, in het binnenland ruim boven de 30 graden Madeira: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Zonnig en droog. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden, in het noorden iets lager, in het binnenland juist hoger. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en overwegend droog. Middagtemperatuur iets onder de 30 graden. Marokko: Westkust: op de meeste plaatsen vrij zonnig, in het zuiden ook wel mist of wolken. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen de 25 en 30 graden. Tunesië: Perioden met zon en beide dagen enkele forse regen- en onweersbuien, met plaatselijk veel regen. Vlak aan zee on geveer 30 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en meest droog. Maxima ongeveer 27 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 28 gra- Italië: Vrij zonnig en overwegend droog. Eerst in het noordwesten wat meer wolken en kans op een bui, later op Sicilië Mid dagtemperatuur iets onder de 30 gra- Corsica en Sardinië: Perioden met zon, maar ook een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden Malta: Flink wat zon, maar ook toenemende kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en waarschijnlijk droog. Boven de Egeïsche Zee waait soms een stevige noordenwind. Middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. In het binnenland meer bewolking en mogelijk een regen- of onweersbui. Maxima tussen 25 en 30 graden Duitsland: Af en toe zon, maar ook een enkele ste vige regen- of onweersbui. Naar het oos ten toe meer zon en droger. Middagtem peratuur van 21 graden in de buurt van Bremen tot 28 bij München. Zwitserland: Geregeld zon en eerst nog kans op een stevige regen- of onweersbui Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Oostenrijk: Geregeld zon en een enkele lokale re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Zonnige perioden, maar op beide dag ook kans op een lokale regen- of c weersbui. Middagtemperatuur van graden in het westen tot 20 langs Russische grens Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en van het westen i toenemende kans op een regen- of o weersbui. Maxima ongeveer 27 graden Hongarije: Veel zon en waarschijnlijk droog. Mi dagtemperatuur ongeveer 28 graden. DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.57 Zon onder 20. Maan op 09.20 Maanonder21. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.59 18.21 05.32 17 Laag 01.45 13.54 01.26 13 Weerrapporten 03 september 08 uur: Amsterdam onbew. Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Barcelona licht bew. grondmist mistbanken v zwaar bew r Boedapest Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Split onbew Stockholm half be Warschau onbew. Wenen onbew. Bangkok half be1 Buenos Aires motreg Casablanca onbew Johannesburg onbew Los Angeles zwaar t New Orleans onbew. New York zwaar t TelAviv licht be Tokyo half be Toronto half be Tunis half be Vancouver licht be 22 11 0 21 10 Q 21 10 Q 21 10 fl 20 16 I»1 19 11 4- 17 13 i' 31 21 f 26 18 fF 25 18 DP 29 16 DC 21 11 fj 20 10 L 28 20 L 20 16 f 20 16 jr 23 17 lri 12 28 16 i 24 16 l; 28 15 b 21 16 L 27 22 -n 30 17 f 25 17 I 22 14 ft 19 14 £l 28 11 fc 28 21 L 16 24 20 9 6 24 16 c 23 18 - 19 13 2 21 10 25 13 v 29 16 'i 30 17 E 24 18 |1 25 13 1 I8 !5 R 16 8 25 20 25 13 28 22 31 24 28 22 30 21 33 27 24 15 34 24 24 14

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10