De monarchie krijgt het nog zwaar zonder 'Saint Diana' Schijnheiligheid troef in discussie over rol pers Prinses Diana Model staakt proces tegen Dodi Fayed Fotopersbureaus worden gek van vraag naar Di Conferentie over mijnen herdenkt betrokken prinses DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 LOS ANGELES AP Het Amerikaanse model Kelly Fisher heeft besloten haar pro ces tegen Dodi Fayed te staken uit respect voor zijn familie. Fisher eiste 440.000 dollar van haar ex-vriend omdat hij con tractbreuk zou hebben ge pleegd. De advocaat van Fisher. Glo ria Allred, zei dat haar cliente haar huis niet meer had verla ten sinds ze zondag het nieuws vernam dat Fayed en prinses Diana waren omgekomen bij een auto-ongeluk in Parijs. „Ze heeft besloten om Dodi Fayed te vergeven voor het onrecht dat hij haar heeft aangedaan en haar leven weer op te pakken." Fisher, die in Malibu woont, had Fayed aangeklaagd, omdat hij haar onder meer 500.000 dollar had geboden om haar carrière vaarwel te zeggen zodat ze vaker bij hem kon zijn. Hij gaf haar echter maar 60.000 dol lar en een cheque van 200.000 dollar die ongedekt bleek te zijn. Bovendien verliet hij haar voor Diana. Allred zei dat Fisher van plan is om de ring van diamant en saffier die Fayed haar gaf te houden. Ze beschouwde deze als een verlovingsring. Een woordvoerder van de familie Fayed heeft echter ontkend dat Fayed Fisher ooit heeft beloofd met haar t Gadaffi: Dood van Fayed was racistische daad TRIPOLI AFP-ANP CORRESPONDENT Premier Blair had 's morgens al gezegd dat de begrafenis een belangrijke publieke gebeurte nis moest worden. Met andere woorden: het volk moet getuige kunnen zijn van de laatste gang van haar prinses. Het ceremo nieel, aldus Downing Street la ter, moet weerspiegelen dat Diana een moderne vrouw was, te raken, wist De Libische leider Gaddafi heeft de dood van prinses Diana en haar vriend Dodi Fayed gisteren 'een racistische misdaad' ge noemd, waarbij Groot-Brittan- nië met de Franse inlichtingen diensten heeft samengewerkt. Volgens Gaddafi, die herdacht dat hij precies 28 jaar geleden aan de macht kwam, is 'de moord de gruwelijkste van alle misdaden en een daad van reli gieus en etnisch racisme, een schending van de rechten van de mens en van de internatio nale wetten'. De Libische leider noemde Groot-Brittannië het vuigste land ter wereld. „Het heeft een misdaad begaan door een Ara bische burger te executeren die met een Engelse prinses wilde trouwen. Het heeft het ongeluk samen met de Franse inlichtin gendiensten voorbereid." De relaties tussen Libië en Groot- Brittannië zijn al jaren ernstig verstoord. Nuis wil praten over gedragscode voor journalisten Staatssecretaris Nuis wil de ko mende maanden overleg met de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) om tot een gedragscode voor journalisten en fotografen te komen. „Ik denk dat het nu aan de orde is en ik wil er dus serieus met ze over gaan praten", aldus Nuis. Hij deed zijn uitlatingen naar aanleiding van de discussie die na de dood van prinses Diana is losgebarsten over fatsoensnor men voor de media. De staats secretaris is op dit moment op rondreis door Zuid-Afrika, waar hij gesprekken voert om de cul turele samenwerking met dat land te verbreden. Voorzitter Ron Abram van de NVJ voelt echter niets voor een gedragscode voor de pers. Hij verklaarde zondag dat de ver antwoordelijkheid voor de pu blicatie van beelden in krant of televisie bij de eindredacteur ligt. „Dat is de laatste zeef', zei Abram. Overigens vindt hij dat bijna alle Nederlandse media 'fatsoenlijke grenzen' in acht nemen. Nuis wijst erop dat hij een halljaar geleden tijdens het Ka merdebat over reality-tv al heeft gesproken over een systeem van zelfregulering, dat door de me dia opgesteld zou moeten wor den. „Nederlandse journalisten hebben het gevoel dat zij zoiets niet doen en dat is zo. Maar ook in een situatie waarin 95 pro cent zich keurig aan de regels houdt, is het goed precies te for muleren wat die regels dan zijn", meent de staatssecretaris. Volgens Nuis dringt er met de commerciële televisie vanuit andere landen een invloed bin nen, waardoor het verstandig is om nu na te denken over het opwerpen van een dam tegen bedenkelijke vormen van jour nalistiek. „Ik ben al een tijd ge leden tot de conclusie gekomen dat ook de Nederlandse s' aanleiding geeft tot i raad." Prinses Diana was uniek en krijgt een unieke begrafenis. De status van die rouwplechtigheid is daarmee irrele vant. Met die verklaring probeerde een woordvoerder van Buckingham Palace gisteren een direct antwoord te ontlopen op de vraag of de ex-echtgenote van prins Charles en de moeder van een troonopvolger ter aarde wordt besteld met het eerbetoon dat een lid van het vor stenhuis traditioneel toekomt. zabeth, is het tè makkelijk om te denken dat het verscheiden van Diana hem van een last heeft bevrijd. „Formeel zou Camilla de nieu we prinses van Wales kunnen worden", schreef Pimlott giste ren in The Guardian. Constitu tionele bezwaren kunnen daar niet tegen worden aangevoerd. Maar hoe denkt de Anglicaanse kerk, waar Charles formeel hoofd van is, over een huwelijk met een gescheiden vrouw van wie de ex-echtgenoot nog leeft? Aangevoerd zou kunnen wor den dat de wet die de religieuze positie van de vorst regelt, kan worden gewijzigd. Dat neemt de bezwaren echter niet weg. Een huwelijk met Camilla zal door de Britten wellicht worden geaccepteerd als de herinnerin gen aan Diana zijn vervaagd. Maar Charles op de troon zal tot in lengte van dagen de bijnaam 'Koning Tampax' dragen, ver wijzend naar een afgeluisterd telefoongesprek tussen hem en Camilla, waarin de kroonprins zei 'als tampon in haar broek te willen wonen'. Polly Toynbee, columniste van The Independent, voorspelt dat het koningshuis niet in staat zal zijn met 'Saint Diana' om te gaan. Geen van de oudere le den, inclusief prins Charles, is in stadt dezelfde emoties en ge voelens op te wekken als Diana. Dit besef van onvermogen om mee te gaan met de tijd, ge voegd bij slinkende populariteit, kan tot een flink verlies aan zelf vertrouwen binnen de konink lijk familie leiden, meent Toyn- De verklaringen geven aan dat hevig is geworsteld met de sta tus van Diana. Het is ook niet voor niets dat nog altijd niet be kend is welke leden van het ko ningshuis de laatste gang van Diana zullen meemaken. Diana was bij haar leven al een 'pro bleemgeval' voor het konings huis, haar dood maakte haar van populair supermodel tot onaantastbare heilige. Ze kreeg voor de Britten een status waar aan zelfs koningin Elizabeth niet kan tippen. Het hoeft dan ook geen verba zing te wekken dat veel Britten zich afvragen of het koningshuis het Diana-loze tijdperk wel zal overleven. Opiniepeilingen vóór haar overlijden gaven aan dat het de helft van de bevolking ei genlijk niet veel uitmaakte als het Verenigd Koninkrijk een Verenigde Republiek zou wor den. Tal van commentatoren erken nen nu dat Diana's ongedwon gen omgang met 'gewone men sen' en haar inzet voor thuislo zen, aids-patiënten, daklozen, zieken en door mijnen vermink te oorlogsslachtoffers een stijf, in een ivoren toren levend ko ningshuis demonstreerde hoe een moderne monarch met het volk communiceert. De herinnering aan deze Diana zal het koningshuis danig kun nen opbreken, niet in het minst door haar tragische dood. Kan Charles, de beoogde troonop volger, ooit huwen met zijn ge liefde .Camilla? Volgens de his toricus Ben Pimlott, auteur van een biografie over koningin Eli- Mail vertegenwoordigt. Nederlandse media vragen vooral om móóie foto's van de overleden prinses. Zo heeft RBP verscheidene platen verkocht van de officiële royalty-fotogra fen van het Britse Koninklijk Huis, Lord Snowdon en Lord Lichfield. Ook Ellen van de Graaf van ABC in Amsterdam, dat onder meer het fotobureau Sigma en de Britse tabloids Dai ly Express en Daily Express ver tegenwoordigt, meldt een grote belangstelling voor mooie en warm menselijke platen van Diana. „We hadden eigenlijk niet ver wacht dat ook Nederlandse me dia zoveel aandacht aan haar dood zouden besteden", zegt Van de Graaf. „Al om kwart over zeven zondagochtend hing de eerste krant aan de lijn en sindsdien zijn we overstelpt met aanvragen. Aanvankelijk dach- „FIou h^t kort want het is hier een gekkenhuis". De Neder landse vertegenwoordigers van de grote internationale fot opersbureaus worden plat ge beld door de media voor foto's van de zaterdagnacht veronge lukte prinses Diana. Honderden platen van 's werelds meest ge fotografeerde vrouw zijn uit de archieven opgevraagd. Foto's van de slachtoffers direct na het ongeluk, naar verluidt te koop voor twee miljoen gulden, worden in Nederland niet aan geboden. „Ik zou ze niet eens willen hebben", zegt Barry Schultz van Sunshine in Almere. „En dat is niet alleen omdat ik ze toch niet zou kunnen verko pen omdat geen enkel blad in Nederland ze zou plaatsen. Het past ook niet binnen mijn eigen journalistieke principes. Ook Rob Brijker van RBP in Am sterdam ontkent foto's beschik baar te hebben van direct na de crash in Parijs. Volgens het weekblad Story zou hij namens fotopersbureau Gamma Press een plaat van een dode Diana hebben aangeboden voor tien duizend gulden. „Onzin", rea geert Brijker, die verder onder meer het bureau Solo, het Fran se Ageli (gespecialiseerd in pa parazzi-werk') en de Engelse ta bloidkranten The Sun en Daily het t twee te kunnen, maar we hebben er toch een derde medewerker bij moeten halen om de aanvragen te verwerken. En de interesse beperkt zich niet alleen tot de roddel- en royaltybladen en pu- bliekskranten. Ook de kwali teitskranten en serieuze opinie bladen kopen bij ons foto's die ze niet krijgen aangeleverd via hun abonnement op gerenom meerde persbureaus als Reuters en AP." De gewone Britten rouwen diep om Diana. Zij bracht het Britse koningshuis warmte en medemenselijkheid, maar het is de vraag of die eigenschappen zullen blijven na haar voortijdige dood. foto »ap* adam nadel bee. Moet de nu 15-jarige William dan straks de kroon van Eliza beth overnemen en moet Char les zijn beurt voorbij laten gaan, zoals Diana in haar Panorama interview impliciet zei? Pimlott, Toynbee en een koor van psy chologen, artsen en commenta toren maken zich ook over deze optie grote zorgen. „Niemand weet of de dood van Diana een einde heeft gemaakt aan de warmte en modernisering die haar bijdrage was aan de histo rie van de koninklijke familie", schrijft de éminence grise van The Times, William Rees-Mogg. Elders in die krant valt te lezen hoe de kerkgang zondag an ders dan de BBC meldde voor de koninklijke familie busi ness as usual was. Elizabeth zwaaide naar mensen langs de weg, tijdens de dienst werd niets gezegd over de dood van Diana en de conclusie was dat werd gehandeld volgens het tra ditionele koninklijke protocol: de plicht voor alles, geen emo- Maar is dat voor de jeugdige kroonprins William de manier om het verlies van zijn moeder te verwerken? Knuffels en medeleven zijn het beste medi cijn, niet verdringing, waar schuwen psychologen. De vrees is groot dat William en Harry straks net als hun vader op plaatjes uit het geschiedenis boek lijken. Dat Charles de bei de prinsjes de kunst van het ja gen bijbracht en Diana hen meenam naar drugsverslaafden en daklozen, kan van grote be tekenis zijn voor de toekomst van de monarchie. Toynbee: „Als de monarchie ooit vreed zaam ten ondergaat, heeft het gedachtegoed van Diana een rol gespeeld." Activisten op de wereldwijde conferentie over het uitbannen van landmijnen, die gisteren begon in Oslo, vinden dat de Verenigde Staten met hun aan dringen op uitzonderingen drei gen een algeheel verbod te tor pederen. De activisten voerden het woord op een persconferentie die werd belegd nadat de Noor se minister van buitenlandse zaken Björn Tore Gödal de con ferentie had geopend met een minuut stilte om respect te be tuigen voor prinses Diana. Zij gold als een van de bekendste pleitbezorgsters van een alge heel verbod van landmijnen. Diana bezocht nog onlangs Bosnië-Hercegovina om dit streven kracht bij te zetten. Tödal herinnerde eraan dat landmijnen iedere twintig mi nuten iemand doden of ver wonden, en kondigde aan dat geen inspanning teveel zal zijn 'om het doel te verwezenlijken dat zij voor zichzelf had ge steld'. Kort na de plechtige ope ning van de conferentie, die werd bijgewoond door ruim vierhonderd delegaties uil ruim honderd landen, waarschuwde de Internationale Campagne voor een Verbod op Landmij nen dat de Amerikaanse delega tie naar Oslo is gekomen met het doel uitzonderingen te krij gen die een overeenkomst ern stig zullen verzwakken. Was hington beoogt uitzonderingen voor gebieden als het Koreaanse schiereiland, waar de grens tus sen beide Korea's hevig is be- mijnd. Een door Oostenrijk opgesteld ontwerpverdrag voorziet in een categorisch verbod. Voor de aanvaarding van het verdrag is een tweederde meerderheid no- dig. Er Is evenwel een niet ge- ring verzet. Grote mogendhe den als Rusland, China en India zijn niet vertegenwoordigd, en Finland beroept er zich op dat zijn landmijnen een integraal onderdeel uitmaken van de vei - dediging van zijn 1.270 kilome ter lange grens met Rusland. LONDEN HANS GELEUNSE Dik, dubbeldik en driedubbeldik verschenen de Britse kranten gisteren in de kiosken. De dramatische dood van Diana, de Griekse tra gedie die het nieuw gevonden geluk met Do di Fayed abrupt beëindigde, persoonlijke herinneringen aan Diana en beschouwingen over haar leven vulden tientallen pagina's per krant. De tabloid Daily Mail had er zelfs een bijlage van tachtig pagina's tegenaan ge gooid. Beter dan wat ook demonstreert die overkill dat Diana, bij leven en dood, hot stuff is voor de media. En opmerkelijk is het dat in al die pagina's relatief weinig aandacht wordt ge schonken aan het recente interview met Le Monde, waarin Diana zei dat ze alleen van wege haar zoons nog in Groot-Brittannië bleef wonen. Want: „De Britse pers is wreed. Nooit wordt iets vergeven, er is alleen be langstelling voor fouten. Elke goede bedoe ling wordt genegeerd, ieder gebaar bekriti seerd." Maar ook aTis inmiddels vast komen te staan dat de chauffeur van de rampauto zwaar be schonken was, tussen de kleurenfoto's, huilartikelen en gewichtige beschouwingen moet ook een antwoord worden gegeven op de vraag of de pers medeverantwoordelijk is voor de dood van Diana. En dan wordt het schijnheiligheid troef. Vooral voor de populaire schandaalkranten is het een godsgeschenk dat het fatale auto-on geluk plaatsvond met één Macedonische fo tograaf en zes Franse collega's in de achter volging. „Geef de pers niet de schuld", schrijft The Sun, oplage rond de negen mil joen exemplaren per dag. „Diana stierf in Frankrijk, dat de strengste privacywetten heeft die je je kunt voorstellen, maar ook de wildste soort paparazzi." Dat is uitvlucht nummer één. Paparazzi zijn iets buitenlands, had de BBC zondag al tot in den treure uitgelegd. Dat zijn fotografen die zich aan geen enkele regel houden, hun slachtoffers geen rust of privacy gunnen, mensen voor wier telelenzen geen moment veilig is hoe intiem of verschrikkelijk ook. Maar dat dit slechts een halve uitvlucht is, bewijst de actie van lord Wakeham, voorzit ter van de Klachtencommissie voor de Pers, die moet toezien dat de media een ooit afge sproken onderlinge gedragscode nakomen. Hij, en met hem vele anderen, menen dat de paparazzi na het ongeluk de lust tot werken moet worden ontnomen door hun foto's niet meer af te nemen. „Het is de hebzucht, het vooruitzicht dat ze grof geld kunnen verdienen aan een plaatje, die deze mensen ertoe brengt elke grens te overschrijden", zei ook de voormalige Con servatieve minister David Mellor, met verwij zing naar de vermoedelijk 2,5 miljoen gulden die een Italiaanse fotograaf binnensleepte met de wereldrechten voor zijn wazige foto van de omhelzing van Di en Dodi. Het is echter een gegeven dat Diana ook in Londen werd geschaduwd door een legertje Britse fotografen, soms vijftig mensen sterk. Sommige fotografen beweren dat die zich veel netter opstellen dan buitenlandse colle ga's. In de Financial Times zegt een van hen zelfs dat ze maar zelden op motoren kunnep rijden 'omdat het in Engeland zo vaak re gent'. Diana zelf dacht daar anders over. Ze viel fotografen aan als ze hun opdringerig illustratie tom janssen heid zat was. Gisteren werd, vanwege haar dood, een rechtszaak uitgesteld tegen de Londense fo tograaf Martin Stenner, een freelancer wiens foto's geregeld door tabloids werden afge drukt. „Hij kwam met zijn motor zo dicht mogelijk bij mijn auto rijden, zelfs als dit be tekende dat hij op kruispunten met hoge snelheid door rood licht moest rijden", luidt een zin uit de getuigenverklaring van Diana, die er vorig jaar toe leidde dat Stenner een tijdelijk verbod kreeg om zich dichter dan driehonderd meter in haar nabijheid te be vinden. Uitvlucht nummer twee is de favoriete van de broadsheets, de zogenoemde kwaliteits kranten. „De tabloids en hun eigenaren moe ten orde op zaken stellen", schreef Stephen Glover in de Daily Telegraph. The Sun en News of the World, beide eigendom van me diamagnaat Rupert Murdoch, waren volgens hem verantwoordelijk voor de meest vernie tigende publiciteit over dè prinses van Wales. De Daily Mail wijst er echter fijntjes op dat zowel de BBC als die kwaliteitskranten dank baar gebruik maken van het 'vuile werk' van de tabloids. Een geliefde methode is het af drukken van een kopie van door de schan daalbladen gebruikte foto's en koppen. Uitvlucht nummer drie is dat Diana de druk van de media aan zichzelf had te wijten. Ge bruikte zij of in haar opdracht vrienden de media immers niet als het haar uitkwam? Belde ze niet zelf met verslaggevers van ta bloids om een verhaal met foto's (haar pre sentie bij een open-hartoperatie bijvoor beeld) in de krant te krijgen? Maar klaarblij kelijk mogen beroemde vrouwen geen aan spraak maken op het recht 'als een vrouw nee zegt bedoelt ze ook nee'. De meest gebruikte uitvlucht is echter dat nieuwswaarde en de enorme belangstelling van het publiek het gedrag van de media bil lijken. Kopen niet vijftien miljoen mensen geregeld de tabloids, schreef de Guardian gis teren, en betoogde ook een 'nette fotograaf in The Independent. De impliciete suggestie is dat de pers geen eigen verantwoordelijk heid heeft. Een deelnemer aan een discussie hierover op BBC-radio schamperde gisteren dat als het om nieuwswaarde en informatie verstrekking gaat, elke dag pagina's zouden moeten verschijnen over duizenden mensen die hun leven verliezen door armoede, hon gersnood, oorlogen of natuurrampen. Dat is natuurlijk te simpel. De meest overtui gende verklaring voor perspaniek is dat be roemdheden als Diana verkopen, de oplages van broadsheets en tabloids doen stijgen, en niet alleen in Groot-Brittannië. Daar helpen onderlinge afspraken noch (internationale) wetgeving tegen. Binnen drie maanden is ie dereen weer terug bij de oude routine, voor spelde Andrew Neil, voormalige hoofdredac teur van The Sunday Times gisteren. Hij heeft ongetwijfeld gelijk.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7