Europa behandelt illegalen slecht SFOR neemt beheer over van steunzender in Srpska mm Rovers met zeventig miljoen naar huis Buitenland Israël laat beperkt aantal Palestijnen toe Algerije plaatst leider FIS onder huisarrest Toch andere baan voor Belgische politiechef Bommelding bij BRT onderbreekt journaal DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 Voorzitter Waarheidscommissie bedreigd De tijdelijke 1 de Commissie voor Waar heid en Verzoening in Zuid-Afrika, Alex Boraine, is telefonisch met de dood bedreigd. Hij heeft inmiddels extra politiebewaking gekregen. Boraine, die voorzitter aartsbisschop Desmond Tutu vervangt zolang deze in New York verblijft voor een prostaatkan kerbehandeling. verklaarde gisteren dat hij het afgelopen week einde dertig maal is bedreigd. De Commissie onderzoekt misda den die tijdens het apartheidsbewind zijn begaan en kan amnes tie verlenen aan mensen die meewerken en volledige openheid van zaken geven. Eerste kusthotels in Kenya sluiten nairobi» De eerste hotels aan de Kenyaanse kust hebben de deu ren moeten sluiten wegens een gebrek aan gasten. De kustregio is bij buitenlandse toeristen niet meer in trek door de voortdu rende onrust in het Afrikaanse land. De voorzitter van de Keny aanse bond voor toerisme in de havenstad Mombasa en het kustgebied, Najib Balala, wijt de forse daling van het aantal bui tenlandse bezoekers volledig aan de onveilige situatie in de kust provincie. Uit angst voor nieuwe bloedige onlusten zijn inmid dels ruim 100.000 Kenyanen het gebied rond de plaats Likoni, ten zuiden van Mombasa, ontvlucht. Premiejagers schieten verkeerden dood phoenix Premiejagers hebben in Phoenix in de Amerikaanse staat Arizona twee onschuldige mensen doodgeschoten. De ze ven premiejagers zaten achter een misdadiger aan die in een an dere staat de benen had genomen zonder zijn geleende borg som van 25.000 dollar terug te betalen. Zij beukten de deur van het huis in Phoenix in waar de verdachte zich zou ophouden. Daarbij werden zij beschoten door de 23-jarige bewoner, die daarop werd doodgeschoten. Ook zijn 21-jarige vriendin kwam om. Volgens de politie hadden zij niets met de zaak te maken. Bulgaren mogen geheime dossiers inzien sofia Honderden Bulgaren stonden gisteren voor politiebu reaus in de rij om volgens een nieuwe wet inzage aan te vragen van hun geheime politiedossiers uit de communistische perio de. De dossier-wet moet nog door het constitutionele hof wor den goedgekeurd. Van de 279.000 dossiers die in 1990 in de ar chieven van het ministerie van binnenlandse zaken lagen, zijn er inmiddels 132.000 vernietigd. Airbus verliest wielen bij start Een Airbus A340 van Air Canada is gisteren met een geslaagde noodlanding op de luchthaven van Frankfurt terugge keerd nadat de piloot had bemerkt dat hij bij de start twee wie len van het hoofdlandingsgestel had verloren. De 296 passagiers en bemanningsleden konden het vliegtuig langs de normale weg verlaten. De passagiers zijn in hotels ondergebracht en zullen vandaag naar Calgary reizen. De oorzaak van het-mankement wordt onderzocht. Palestijns-Israëlische bende opgerold Jeruzalem» Broederlijk hebben Palestijnse misdadigers en joodse kolonisten op de Westoever een winstgevende operatie met cre ditcards gerund en daarbij honderdduizenden dollars verdiend. Er zijn inmiddels dertig mensen aangehouden. De bende onder leiding van een 37-jarige Palestijn kocht voor goed geld credit cards van berooide toeristen in Israël en de VS. Daarna kocht men goederen voordat de toeristen de creditcards als zoge naamd verloren of gestolen opgaven. Een aantal Palestijnse en joodse winkeleigenaren wist dat de creditcards gestolen waren, maar profiteerde mee in de vorm van een afkoopsom. Wijngids ontneemt Rothschild ster parus» Het vermaarde Franse wijnhuis Chateau Mouton Roth schild moet vrezen zijn reputatie als superieure wijn te verlie zen. De schrijvers van de wijngids 1998 van de Franse Revue du vin de France hebben gisteravond bekendgemaakt dat het wijn huis in Pauillac één van zijn drie sterren verliest. Volgens één van de schrijvers, Michel Bettane, heeft de Médoc van Roth schild 'niet de kwaliteit die men van zo'n wijngaard kan ver wachten'. De Chateau Mouton Rothschild behoort tot de vijf hoogst geklaseerde Médocwijnen, de zogeheten premiers grands crus classés. De wijn veroverde in 1973 een plaats op deze lijst. Geboortegolf na stroomstoring in VS Seattle Negen maanden na een periode van herhaaldelijke en langdurige stroomstoringen krijgt de Amerikaanse staat Was hington dezer dagen te maken met een geboortegolf. In het bij zonder in de steden Spokane en Yakima, die de laatste maand van 1996 vaak in het duister waren gehuld, zijn alle cursussen voor aanstaande ouders al geruime tijd volgeboekt. Het aantal geboorten in de regionale ziekenhuizen is de laatste dagen al met sprongen gestegen in vergelijking met voorgaande jaren. Libiër verzet zich niet tegen uitlevering rome» Een Libiër die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de bomaanslag op de Berlijnse discotheek La Belle in 1986 heeft gezegd dat hij vrijwillig naar Duitsland terug zal. Musbah Abdul- ghasem Eter (40) werd vorige week in Rome gearresteerd nadat hij was gevlucht uit Duitsland, waar hij is aangeklaagd wegens moord in verband met de aanslag. Bij de aanslag kwamen twee Amerikaanse militairen en een Turkse vrouw om het leven. Als vergelding bombardeerden Amerikaanse vliegtuigen twee Libi sche steden. School weigert meisje met hoofddoek gent» Een middelbare school in Gent heeft gisteren een islami tisch meisje de toegang geweigerd omdat het kind een hoofd doek droeg. De moeder van Aminata Abdoul heeft daarop een kort geding aangespannen tegen de Belgische stad. Volgens Rita Walravens, de tot de islam bekeerde moeder van Aminata, ver biedt het schoolreglement het dragen van een hoofddoek in de klas. Zij acht dat in strijd met de grondwettelijke vrijheid van schoolkeuze en vrijheid van godsdienst. ZÜRICH DPA-Rtr Bij een roofoverval op eeapost- kantoor in het centrum van de Zwitserse stad Zürich is gister morgen rond half elf 53 miljoen franken (ruim zeventig miljoen gulden) buitgemaakt. De vijf met vuistvuurwapens bewapen de daders waren met een kleine witte bestelauto, die er uit zag als een wagen van de Zwitserse PTT. de binnenplaats van het postkantoor opgereden. Ze overweldigden de eveneens be wapende bewakers zonder een schot te lossen. De bankbiljetten stonden in houten en aluminium kisten klaar voor vervoer naar de twee honderd meter verder gelegen nationale bank. De dieven moesten een aantal kratten la ten staan, omdat hun auto te klein was. Zij vluchtten zonder Comité ter voorkoming van marteling meldt mensonwaardige behandeling van buitenlanders in politiebureaus en gevangenissen In een aantal Europese landen worden illegale buitenlanders op mensonwaardige wijze opgesloten in politiebureaus en gevangenissen zonder dat zij schuldig zijn aan strafba re feiten. Dit zegt het Europese comité ter voorkoming van marteling in zijn jaarverslag over 1996. Het vindt dat de lidstaten van de Raad van Europa speciale detentiecentra voor buitenlanders moeten inrichten, waar zij normale contacten kunnen onderhou den met advocaten, familieleden en hulporganisaties. hun land van herkomst 'fysiek Het comité is een onderdeel geweld wordt gebruikt om hen is van de Raad van Europa, die te dwingen aan boord te gaan toeziet op democratie en hand van een transportmiddel of om having van de mensenrechten hen te straffen als ze dat weige- in de veertig Europese lidstaten, ren'. Het zegt uit verschillende lan- Het comité noemt het 'absoluut onaanvaardbaar' dat bij buiten landers die op het punt staan teruggestuurd te worden naar den onrustbarende meldingen te hebben ontvangen waarin sprake is van slaan en knevelen van gevangenen en van toedie nen van kalmerende middelen. Bij werkbezoeken aan een tiental landen vorig jaar is het comité gebleken dat detentie ruimten waarin buitenlanders bij binnenkomst in een land te rechtkomen heel vaak inade quaat zijn, 'zeker voor langer verblijf. In verschillende geval len hebben onderzoekers van het dat Israël heeft gisteren de afgren deling van de Westoever en de Gazastrook gedeeltelijk opgehe ven. Er mogen nu vierduizend arbeiders, tweeduizend hande laars, 250 leraren en tweehon derd ambtenaren van de Pales tijnse regering weer in Israël ko men werken. Voor de Palestijnen gaat deze stap niet ver genoeg. Zij eisen een volledige opheffing van de afgrendeling. Voor de afsluiting werkten zo'n 100.000 Palestij nen in de joodse staat. De Pa lestijnse minister van informa tie Yasser Abed Rabbo zei dat „het doorlaten van enkele men sen hetzelfde is als cosmetica plakken op een waarlijk lelijk gezicht". Het reisverbod werd opgelegd na de zelfmoordaanslag van 30 juli op een groentemarkt in Je ruzalem waarbij naast de twee daders vijftien mensen omkwa men. De Palestijnse Autoriteit, het bestuur over de autonome Palestijnse gebieden, schat dat het reisverbod de Palestijnse economie dagelijks zestien mil joen gulden aan gederfde in komsten kost. De Wereldbank schat het verlies op tussen de acht en twaalf miljoen gulden Het Israëlische besluit is ken nelijk bedoeld om de sfeer te verbeteren in de aanloop van het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Madeleine Albright volgen de week. Ze hoopt de impasse te kunnen doorbreken tussen de Palestijnen en Israëliërs over het hopeloos vastgelopen vre desproces. Israël weigert overi gens de bouw van nederzettin gen in de Palestijnse gebieden te bevriezen voorafgaand aan de rondreis van Albright door het Midden-Oosten. De krant Haaretz wist giste ren te melden dat de Amerika nen een compromisvoorstel hebben uitgewerkt waarin Israël de .uitbreiding van de joodse nederzettingen beperkt, maar niet bevriest. De krant wist te vens al te melden dat Israël het voorstel niet zal accepteren ten zij de Palestijnen de islami tische militanten hard aanpak ken. De Israëlische autoriteiten hebben vanmorgen zeven Pa lestijnse broers gearresteerd die ervan verdacht worden tijdont- stekers te hebben geleverd voor de bommen die werden gefabri ceerd in een bommenfabriek op de Westoever. Verdere details zijn nog niet bekend. Palestijnen in de vluchtelin genkampen in Libanon hebben gisteren geprotesteerd tegen de bezuinigingen op de hulppro gramma's van de Verenigde Na ties. In het grootste kamp Ein al-Hilweh, waar 55.000 Palestij nen wonen, werden banden in brand gestoken en sloten win kels. scholen en cafés een uur lang hun deuren. Ook in de kampen bij de zuidelijke haven stad Tyrus en in het noorden van Libanon werden protestac ties gehouden. In Libanon leven ruim 350.000 Palestijnse vluchtelin gen. Er werd in de jaren vijftig een speciaal VN-agentschap opgezet - UNRWA - om de vluchtelingen te voorzien van onderwijs, gezondheidszorg en hulpdiensten. UNRWA maakte eerder echter bekend dat het Kroatische oorlogsmisdadiger opgepakt na interview i-BELGRADO DPA-/ op problemen te stuiten. De justitie in Zürich vermoedt dat de daders buitenlanders waren. Zij zouden een tip over het ko mende geldtransport moeten hebben gehad. Ruim acht jaar geleden maak te een 21-jarige medewerker van de posterijen in Zürich twee postzakken met waardepapie ren. ringen en gouden munten buit. De totale waarde was on geveer 35 miljoen franken. Hij werd bij een poging de waarde papieren te verzilveren in de kraag gevat en in juni 1990 tot achttien maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf veroor deeld. De rechtbank legde hem deze lichte straf op. omdat de man slechts op een kleine buit uit was geweest en 'enorm ge schokt' was toen de werkelijke waarde van de buit tot hem doordrong. De internationale vredesmacht in Bosnië (SFOR) heeft het be heer overgenomen van de be langrijkste steunzender voor ra dio en televisie in het noordoos ten van het Servische deel van Bosnië. De SFOR wil zo nieuwe gevechten tussen rivaliserende Serviërs voorkomen. De steunzender in Lopara staat al sinds eind vorig week onder beheer van de vredes macht, maar dat is pas gisteren officieel bevestigd. De aanhan gers van oud-president Karad- zjc, die zich in Pale hebben ver enigd, hebben de SFOR ervan beschuldigd installaties voor ra dio en televisie in opdracht van president Plavsic te'veroveren'. Gistermorgen bekogelden on geveer honderd Serviërs Ameri kaanse SFOR-militairen met stenen. De soldaten bewaakten de steunzender in Udrigovo, in de buurt van Bijeljina. Er vielen geen gewonden. De media in het westelijk deel van de Bosnisch-Servische Republika Srpska staan al ruim een week onder controle van Plavsic en haar aanhangers. In het oosten zijn ze in handen van de aan hangers van Karadzic in Pale. De politie van de Kroatische hoofdstad Zagreb heeft gister avond ex-politieman Miro Baj- ramovic aangehouden, nadat die in een weekbladinterview had bekend 72 mensen te heb ben gedood. Bajramovic bracht hen om in 1991, toen de Ser visch-Kroatische oorlog begon. ren Servische waren ook ne- onder. Bajramovic (40) is het eerste oud-lid van de Kroatische vei ligheidsdiensten dat toegeeft dat hij zich in de wrede oorlog tussen de Serviërs en Kroaten schuldig heeft gemaakt aan handelingen die als oorlogsmis daden kunnen worden be schouwd. Tegen het onafhanke lijke Kroatische weekblad Feral Tribune zei Bajramovic verant woordelijk te zijn voor de dood van 86 mensen; 72 van hen heeft hij eigenhandig om het le ven gebracht. Bajramovic; „Ik voel geen op luchting nadat ik U over dit al les heb verteld. Ik weet dat ik Den Haag niet kan ontlopen", zegt hij. In de residentie zetelt het Joegoslavië-Tribunaal, dat belast is met de vervolging van oorlogsmisdadigers in het vroe gere Joegoslavië. Het tribunaal heeft achttien Kroaten wegens oorlogsmisdaden aangeklaagd. Maar allen worden beschuldigd van oorlogsmidaden in Bosnië, niet in Kroatië. Het is niet dui delijk waarom Bajramovic heeft besloten zijn hart uit te storten. In Bosnië is een massagraf aangetroffen waarin meer dan driehonderd lichamen zijn ge vonden. Volgens de staatstelevi sie gaat het om één van de grootste massagraven van de Bosnische oorlog. Het graf is 85 meter diep. Het massagraf ligt bij Hrgar, even ten zuiden van Bihac in het noordoosten van Bosnië, waar hevig gevochten werd tussen Serviërs en mos lims tussen 1992 en 1995. Het graf wordt vandaag bezocht door functionarissen van het Joegoslavië-Tribunaal. amite waarger ?n gedurende een aantal dagen werden vastgehouden in hallen van luchthavens, zonder bed, zonder hun bagage en zon der toegang tot sanitaire voor zieningen. Het comité noemt in zijn rap porten landen alleen met name als die ermee instemmen. Een uitzondering op deze regel maakt het in het jaarverslag voor Turkije omdat dat op geen enkele wijze tegemoet is geko- té om een eind te maken aai martelpraktijken en het gebrui van geweld door de politie. Experts van het comité brach ten vorig jaar twee«verrassings bezoeken aan Turkije. Het co mité gaat nauw samenwerkei met de Turkse autoriteiten in d- hoop dat die „ingrijpend- maatregelen nemen om eet halt toe te roepen aan de mar telpraktijken en zware mishan delingen door de politic". Madani mag zich niet met politiek bemoeien De Algerijnse regering heeft de fundamentalistische leider Ma dani gisteren onder huisarrest geplaatst en gewaarschuwd dat hij de tweede helft van zijn ge vangenisstraf van twaalf jaar alsnog moet uitzitten, als hij de voorwaarden voor zijn voortij dige vrijlating opnieuw over treedt. Het officiële Algerijnse persagentschap meldde dat het huisarrest het gevolg is van Ma- dani's uitspraken van zondag. De leider van het verboden Isla mitische Reddingsfront (FIS) zei bereid te zijn op te roepen tot vrede in Algerije. In een brief aan VN-secretaris-generaal Kofi Annan verklaarde hij; „Ik ben bereid onmiddellijk op te roe pen tot een einde aan het bloedvergieten." De FIS-voorman werd in juli vrijgelaten op voorwaarde dat hij zich niet met politiek zou bezig houden. Hij had ei de helft van een gevangen op eilig werd veroordeeld i dermij ner heid. Hoewel het FIS de aanzet ga tot de fundamentalistische op stand tegen de Algerijnse auto riteiten, distantieert het zicll van de extreem gewelddadige terreur van de Gewapende Islal mitische Beweging (GIA). De Egyptische presiden! Hosni Mubarak noemde di moordpartijen in Algerije eet; belastering van de islam en ricj op tot een eind aan de bloedigi opstand van islamitische extrel misten in het land. „Wij bel schouwen de islam als veel t» verheven om uit zijn naam der gelijke daden te plegen. Zij zijij de grootst mogelijke belediginj van de islam en van moslims" zei Mubarak in een vraaggej sprek met het weekblad Mayo, j Gevolg van kritiek in zaak-Dutroux kaar in de clinch lagen. De vei schillende politiediensten ii België zijn al jaren met elkaar itl strijd om andere korpsen gcctl succes te gunnen, de zogeheten 'guerre des flics'. De Vroom weigerde aanvanl kelijk zijn functie neer te leggen Waarom hij daar gisteren we toe overging is onduidelijk. Zijl woordvoerder wilde geen verde commentaar geven. Buiten dtl gebrekkige leiding van de aail de justitiële parketten gekoppel de gerechtelijke politie zou Uc Vroom ook bescherming heb ben geboden aan een bendil autodieven rondom Dulrouxj De speciale Kamercon Dutroux onderzoekt de momenteel De leider van de gerechtelijke politie in België, commissaris- generaal Christian de Vroom, legt zijn werk neer. Zijn woord voerder bevestigt dat De Vroom ingaat op het aanbod van justi tieminister De Clerck om een vervangende, lichtere functie te bekleden. Pe Vroom werd na een on derzoek in opdracht van De Clerck niet capabel geacht de gerechtelijke politie te leiden. Dit onderzoek vond plaats na de vele fouten die weiden ge maakt in de zaak-Dutroux, waarbij gerechtelijke politie en de recherchedienst van de rijks wacht (BOB) regelmatig met el- een bezuiniging van zeven mil joen dollar moet doorvoeren wegens tekorten op het budget. In januari protesteerden de Pa lestijnen al hiertegen. In totaal heeft UNRWA zo'n drie miljoen Palestijnse vluchtelingen in Li banon, Jordanië, Syrië, de Westoever en de Gazastrook onder haar hoede. Zeven doden bij ontploffing in Bulgaarse mijn Bij een explosie in een kolen mijn in het zuiden van Bulga rije zijn zeven mijnwerkers om het leven gekomen en 21 ern stig gewond geraakt. Dit heeft een arts gisteren medegedeeld. Van de meer dan vijftig kom pels die tijdens het ongeluk dienst hadden in de Bobovdol- mijn, zestig kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Sofia, werden er 24 gered, al dus een arts van het lokale zie kenhuis. De explosie zou ver oorzaakt zijn door methaan gas. Reddingswerkers hehben zo'n zeven uur gewerkt om de vastzittende kompels te bevrij den uit het puin van de twee ingestorte gangen. De meeste overlevenden hebben zware brandwonden en zijn er slecht aan toe. Premier Ivan Rostov Is meteen naar de mijn gegaan om rechtstreeks geïnformeerd te worden. President Petar Stojanov vroeg zich gezien het grote aantal ongevallen in de Bobo- vdol-mijn af 'wat hebben wij aan die mijn als er zoveel slachtoffers vallen'. Het journaal van de Vlaamse publieke omroep BRT is gister avond tegen kwart over zeven een kwartier onderbroken als gevolg van een bommelding. Al het personeel moest het kan toor verlaten en alle ruimten werden onderzocht, maar er werd niets gevonden. Kort na half acht werd het journaal her vat. Het journaal begon gisteren hetzelfde tijdstip waarop de commerciële omroep VTM al langere tijd een goedbekeken nieuwsuitzending brengt. De BRT brengt sinds gisteren vijf televisiejournaals per avond en gaat daarmee een directe VTM. De uitzenduren van de belangrijkste twee publieke bul letins komen precies overeet met die van de voornaamst» commerciële concurrent VTM dat voor 44,3 procent in hander •is van het Nederlandse uiige versconcern VNU. VTM zond tot nu toe als enig»} een middagjournaal uit, maa sinds gisteren staat daar he BRT-bulletin van 13.00 uur te genover. De avondjournaals vat beide omroepen worden nu te gelijk uitgezonden. BRT biedt ii totaal meer nieuwsuitzendin gen dan VTM. Behalve een kor bulletin om 18 uur komt er ot het I ede TV2 journaal om 20t00 uui meer aandacht voor gronden. VTM begon gisteren in bijt televisie en kondigde hladadvertenties nieuwi CURSUS AOV/hov CURSUS CAFÉBEDRIJF/SOCIALE HYGIËN Inclusief gratis videofilm CURSUS HYGIENECODE/HACCP Een turius of workshop, die u leert omgoon mei de nieuwe verplichte Hygiënecode CURSUS RESTAURANTBEDRIJF Deze vervolgcursus op (ofébedri|f is met degene die zich willen bekwon CURSUS CAFÉBEDRIJF De meest populaire opleiding voor de horeca Met hel [l diplomo is men vokbekwoom en voldoet men oon de nieuwe verplichte eis voor ondernemers en leidingge venden, Soaole Hygiene Inclusief gratis videofilm CURSUS SOCIALE HYGIENE Een cursus volgens de nieuwe verplichte eis, wooroor voorloan alle leidinggevenden en ondernemers moe ten voldoen Inclusief gratis videofilm. xowel mondeling als schriftelijk Voor gratis brochure of oonmelden, ■ff 076 - 571 00 78 (24 uur per dag) Termijnbetaling en subsidie tot 100% mogelijk. Stichting Horeca Onderwijs 4

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5