5Z23gr 1 1 «ÈbLeidsch Dagblad Speurtocht naar goed personeel Zesde elftal Oegstgeest trekt zich terug na selectie Kluivert Chauffeur Diana reed onder invloed 'Pieterskerk zal over kleine veertig jaar een moskee zijn' Annie. Het extraatje bij ons broodbeleg Rechter: ontslag van Brinkman onzorgvuldig Klassieker Turks Fruit terug in bios zonnige perioden, m) TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Amsterdamse verslaafde heeft liever gratis cocaïne dan heroïne Comité: 'Illegalen mensonwaardig opgesloten' Cultuur en Kunst Claw Boys 1 Claw gaan te J water Sport Aandeelhouders Kuip jê Q willen Feyenoord J Q voorrechter Amateurspelers pikken 'slappe houdingvan KNVB niet LEIDEN GERTJAN VAN GEEN Het zesde elftal van voetbalvereniging Oegstgeest trekt zich met onmiddellijke ingang terug uit de competitie wegens de selectie van Patrick Klui vert voor het Nederlands elftal. Bij monde van aanvoerder Walter Schrader laat het team weten dat het ernstig bezwaar maakt tegen de slappe houding van de KNVB in de kwestie-Kluivert. De aanvaller van AC Milan raakte de laatste twee jaar diverse malen in opspraak. Kluivert werd veroordeeld voor het veroorzaken van een dodelijk ongeluk en werd op de dag van de begra fenis van het slachtoffer bekeurd voor het rijden door rood licht. Onlangs kwam hij in opspraak toen hij werd beschuldigd van verkrachting. Bo vendien zou Kluivert een valse verklaring hebben afgelegd toen de politie hem hoorde in verband met een vechtpartij in Amsterdam. ..Ik wens niet langer lid te zijn van een organi satie die dit gedrag blijkbaar tolereert", zegt Schrader. „Ik wü als KNVB-lid niet vertegenwoor digd worden door iemand die dergelijk moreel gedrag tentoonspreidt. Ik kan geen oordeel geven over hoe mensen hun leven inrichten, maar ik ben het zat. Het morele verval is er al in dit land en dergelijk gedrag wordt gekopiëerd. Het Neder lands elftal heeft een voorbeeldfunctie. Het is te gek voor woorden. Wij voetballen al vijftien jaar met elkaar, maar ik heb er absoluut geen zin meer in", aldus Schrader. Na de bekerwedstrijd van afgelopen zaterdag brak de discussie los in het zesde elftal van Oegst geest. „Een heleboel mensen balen hiervan", ver volgt Schrader. „De slappe houding van de KNVB werd naarmate de wedstrijd tegen België (aan staande zaterdag, red.) dichterbij kwam alleen maar duidelijker. Ze hadden nog gehoopt dat hij geblesseerd zou raken of dat Guus Hiddink hem niet zou selecteren. Iedereen zat zijn keutel in te houden, maar ik wil niet dat een organisatie waarvan ik lid ben hier zo makkelijk mee omgaat. Je kan niet recht praten wat krom is." Schrader heeft inmiddels een brief naar de KNVB gestuurd, waarin hij de mening van zijn elftal uitlegt. Ger Stolk, persvoorlichter van de KNVB, reageert laconiek. „Vrijheid, blijheid zou ik zeggen. Dat is een team minder. Ik denk dat er evenveel voor- als tegenstanders van de selectie van Kluivert zijn. Je bent in Nederland onschuldig tot je schuld bewezen is. Hij is gestraft voor dat ongeval en de andere zaken zijn geseponeerd. De bondscoach heeft een vrij mandaat om naar ei gen inzicht spelers te selecteren. Hij beslist." Stolk vindt het geen taak van de KNVB om zich te mengen in de kwestie wie er wel of niet voor een vertegenwoordigend elftal speelt. „Ooit wa ren er situaties dat dat kon, maar daar zijn we vanaf. De regenten in de voetballerij bestaan niet meer. Zouden we de tijd terugdraaien, dan krij gen we de hoon van de hele wereld over ons heen." Vice-voorzitter van Oegstgeest Dick van der Mey reageert verbaasd op de stellingname van zijn leden, maar kan zich er iets bij voorstellen. „Het is heel principieel van hen en de enige ma nier om de KNVB iets duidelijk te maken. Ze ge ven zo een duidelijk signaal af en krijgen daar pu bliciteit mee. Ik denk alleen niet dat de KNVB wakker zal liggen van deze actie." Vacatures bedrijven moeilijk op te vullen Hoewel er ruim 400.000 geregistreerde werklozen zijn, hebben volgens de werkgeversorganisatie VNO-NCW twee van de drie bedrijven heeft moeite om geschikt per soneel te vinden. Er zijn inmiddels 80.000 moeilijk te ver vullen vacatures, zo blijkt uit een onderzoek van de orga nisatie van werkgevers VNO-NCW dat morgen wordt ge publiceerd. Duizenden tekenen condoleanceregisters Fotografen vandaag voor onderzoeksrechter DEN HAAG ANP i Bedrijven zeggen vooral voor productiewerk vaker werkne mers uit het buitenland te ha len. Enkele maanden geleden kwam vrachtwagenproducent Daf in het nieuws, toen het be drijf in België personeel aan het werven was. Volgens VNO-NCW-voorzitter Blankert kan het probleem wor den opgelost door mensen om^ ten geven. Hij zei het toen een maar het aanbod aan personeel komt niet overeen met wat de werkgevers vragen." Volgens Blankert wordt er ge noeg geld besteed aan scholing, maar kampen instellingen als het Leerlingwezen toch met ge brek aan jongeren. Gisteren zei voorzitter H. Krul van de Industriebond FNV nog dat de werkgevers veel meer aandacht aan cursussen moe- Veel Britten rouwden gisteren om de dood van Diana bij Kensington Palace, dat omgeven is door een zee van bloemen. foto »ap» ierome delay en bij te scholen. Blankert zei slechte zaak te vinden als de londen hans geleunse dit vanmorgen voor de micro- krapte op de arbeidsmarkt leidt foon van Radio 1. „Er zijn na- tot extreme loonsverhogingen tuurlijk voldoende werklozen, voor bepaalde groepen. correspondent DEN HAAG ANP Het ontslag van korpschef J. Brinkman van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond is opge schort. Dat heeft de rechtbank in Den Haag vanmorgen be paald. Er moet nader onderzoek komen naar de mogelijkheid om Brinkman terug te laten ke ren in zijn functie. Zijn ontslag per 1 oktober is 'onzorgvuldig'. Brinkman kwam begin dit jaar in conflict met de onderne mingsraad van de politie. Rechtbankpresidente mr. M. van Reenen-Stroebel vindt dat burgemeesters in het Rijn mondgebied te snel aan minis ter Dijkstal (binnenlandse za ken) hebben gemeld dat het vertrouwen 'onherstelbaar was beschadigd'. Terwijl duizenden Britten giste ren treurden om prinses Diana, kreeg de discussie over de oor zaak van haar fatale ongeluk een nieuwe wending. De chauf feur die Diana en haar vriend Dodi Fayed naar huis reed, blijkt stevig te hebben gedron ken. De eveneens omgeko menman had volgens de Franse justitie een alcholpro- millage van 1,75. Dat is ruim drie keer de toegestane limiet van 0,5 promille. De chauffeur, Henri Paul, werkte als veiligheidsbeambte voor het Ritz-hotel waar Diana en Dodi hadden gegeten. Vol gens het Ritz, eigendom van Dodi's vader Mohammed Fayed, was ex-piloot Paul een ervaren chauffeur. Hij was ech ter niet de reguliere chauffeur van Fayed. Die was eerder ver trokken in een poging de wach tende fotografen te misleiden. Michael Cole, woordvoerder van Fayed, zei gisteren dat tot de afleidingsmanoeuvre was besloten omdat de twee auto's door dertig fotografen werden omringd. Cole zei ook dat niet zal worden afgezien van de aan klacht 'dood door schuld' die namens Mohammed Fayed te gen de fotografen is ingediend. Hij zei dat één van de motoren met fotografen zigzaggend voor de Mercedes was gaan rijden om de auto tot een lagere snel heid te dwingen, zodat andere fotografen foto's konden ma ken. Vier van de zeven fotogra fen die op de plaats van het on geluk werden gearresteerd, wor den nog vastgehouden. De on derzoeksrechter beslist waar schijnlijk vandaag nog of ze worden vrijgelaten of aange klaagd. Fayeds lijfwacht, die het ongeluk overleefde, kan moge lijk duidelijk maken wat er pre cies is gebeurd, maar hij kan volgens zijn artsen pas over een paar weken worden verhoord. Bij St. James' Palace in Lon den werden gisteren en van morgen vele duizenden mensen geteld die de vijf condoleance registers wilden tekenen. Laat komers moesten vijf uur wach ten voor zij op deze manier hun deelneming konden betuigen. In de Britse ambassade in Den Haag tekende premier Kok van morgen het condoleanceregis ter. Diana ligt niet voor het pu bliek toegankelijk opgebaard in de kapel van het paleis. Ze wordt zaterdag begraven na een rouwdienst in Westminster Ab bey. Het is geen staatsbegrafe nis maar, aldus een woordvoer der van Buckingham Palace, een 'unieke begrafenis voor een uniek persoon Het stoffelijk overschot van Diana zal in processie naar Westminister Abbey worden ge dragen. Er worden vele duizen den belangstellenden langs de route door historisch Duiden verwacht. Na de rouwdienst wordt het stoffelijk overschot begraven in het familiegraf van de Spencers in Althorp. Pagina 7: De monarchie krijgt het nog zwaar zonder 'Saint Diana' Schijnheiligheid troef in dis cussie over rol pers Academisch jaar van Leidse universiteit geopend haarlem homme siebenga Turks Fruit, de meest succesvol le Nederlandse Film aller tijden, wordt opnieuw uitgebracht in de vaderlandse bioscopen. Van de klassieker van regisseur Paul Verhoeven, gebaseerd op het gelijknamige boek van Jan Wol kers, zijn gloednieuwe kopieën vervaardigd die in de grote ste den zullen worden vertoond. Bij de première in 1973 baar de de Film opzien door de on verhuld erotische scènes tussen hoofdrolspelers Monique van de Ven en Rutger Hauer. In to taal 3,6 miljoen mensen be zochten Turks Fruit. De film be leeft zijn reprise op 18 septem ber, een week voor het Neder lands Film Festival in Utrecht. Kamervragen verkrachtingen 'Vogelenzang' den haag «jan kuys haags redacteur Hoe zijn gevallen van verkrach ting en aanranding in een psy chiatrische inrichting te voorko men? Het Kamerlid Bremmer (CDA) wil weten wat de minis ters Sorgdrager (justitie) en Borst (volksgezondheid) daar van vinden. Naar aanleiding van dergelijke voorvallen in de psychiatrische inrichting Vo gelenzang in Bennebroek heeft Bremmer de beide bewindslie den schriftelijke vragen gesteld. Bremmer heeft zich vooral verbaasd over opvattingen van directeur W. van Ewijk. Volgens Van Ewijk valt het aantal aan randingen nogal mee, gelet op de mate waarin patiënten soms in de war zijn. De directeur meent voorts dat het voorko men van ongewenste intimitei ten in een instelling redelijker wijs niet te vermijden is. Brem mer plaatst daar vraagtekens bij. Hij vraagt de ministers wel ke gevolgen zij aan een dergelij ke opvatting verbinden. De CDA'er wil verder weten of de inspectie een goed inzicht heeft in het aantal keren dat dergelijke voorvallen gebeuren. Bovendien wil Bremmer van de ministers horen wat zij uit oog punt van preventie aan dit pro bleem gaan doen. leiden caroline van overbeeke 1 Uitgeputte eerstejaars studenten in de Pieterskerk tijdens de opening van het academisch jaar. Voor de 'nul len' biedt het bijwonen van deze plechtigheid een moment van rust tijdens de slopende kennismakingstijd van hun vereniging. foto loekzuyderduin „Ineens flikkert er een halve maan in je ogen... Trek je schoenen uit, beveelt je zoon. De kerk banken hebben plaatsgemaakt voor een hoogpo lig tapijt en aan de pilaren hangen de 99 namen van God. In het jaar 2035 zal de Islam het grootste geloof van Nederland zijn en de Pieterskerk een moskee." Ziehier de ervaring van een man op middelbare leeftijd. Een man die in 1997 in Leiden ging stu deren en 38 jaar later met zijn 18-jarige zoon op nieuw de Leidse Pieterskerk betreedt voor de opening van het academische jaar. „Of je nu wilt of niet, de Leidse universiteit zal nog steeds be staan." Niet alleen de universiteit, ook de Leidse tradi ties zullen blijven, zo hield de student en schrijver Abdelkader Benali gistermiddag zijn gehoor voor tijdens de traditionele opening van het acade misch jaar in Leiden. 'Met een bindend studiead vies en een boekenbon voor wie lid wordt van een studentenvereniging'. Maar er zal ook wat veranderen: voor de deur van de Pieterskerk moeten hoogleraren, studen ten en andere genodigden voortaan hun schoe nen uittrekken. Want de kerk is inmiddels een moskee geworden. Benali, een van de vier sprekers gistermiddag, richtte zich tot zijn mede-studenten en nam hen HET WOORD IS AAN Jan Blaustone Het beste knuffeldekentje dat een kind kan hebben, zijn ouders die respect heb ben voor elkaar. ST™ "721° "720° '°719° SJS 60% 50% 5(J% SSSft? 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15,17 RTV/programma's 9 Schrijvende lezers12 Sport18,19 Strips8 Uitgaan20 Krajicek naar kwartfinale, Sampras eruit Richard Krajicek heeft vanmor gen de vijfde ronde van het US Open bereikt na een simpele zege op de Spanjaard Mantilla: 7-5 6-3 6-4. In de kwartFinale staat Krajicek tegenover de Brit Greg Rusedski. Een verrassing was de uitschakeling van titel verdediger Pete Sampras. De Tsjech Korda won in vijf sets: 7 6 5-7 6-7 6-3 6-7. Sampras, de nummer één van de wereld, won de US Open in 1996, 1995, 1993 en 1990. Pagina 19: Mantilla geen partij voor Krajicek M dp) Als u nu ons zoete broodbeleg koopt, en i spaart de streepjescodes, kunt u tot maxi maal 40 gulden korting krijgen op entree kaartjes voor Öe Nederlandse versie vai de musical "Annie" Een speciale folde met bestelformulier vindt u In de wlnke En al het AH zoete broodbeleg doet met Van AH Pindakaas tot AH Bloemenhonln» Van AH Chocoladehagel tot AH Appel stroop. En bovendien als extra aanbieding CD Chocoladepasta, alle soorten (nu ook de wittel), y C Q per pot Nu J mee naar een universiteit van de toekomst: 'Waar medische wetenschappers een gen vinden om studiepunten te klonen, waar leden van studen tenverenigingen alleen nog disputeren via Inter net'. Maar ook: 'Waar je een blauwtje loopt, waar je om drie uur 's nachts in het Rapenburg vlinder slag kunt zwemmen en waar je drinkrecords kunt verbeteren'. „In het jaar 2035, over 38 jaar, zal een van jullie een zoon hebben", zo begon hij zijn verhaal. De zoon schrijft zich in in Leiden en wil dat zijn va der met hem meegaat naar de Pieterskerk. Lei den, waar volgens de vader vroeger alles beter was. 'Het bier was goedkoper, studentenvereni gingen waren leuker dan Internet en in de kerk stonden nog gewoon kerkbanken'. Benali richt zich tijdens zijn verhaal steeds tot de eerstejaars van nu, de toekomstige vaders in 2035. „Wat is die zoon van mij toch een mietje, denk je: 38 jaar geleden, rond dit tijdstip, beleefde jij je eerste echte braakpartij. Twee meter bier in twee minuten - niemand die je nadeed." Maar ondanks dat heeft zijn zoon ook rechten. „Je al lergrootste recht is dat je mag genieten. Genieten van elke dag dat je als student te boek staat. Het maakt niet uit hoe of .wat, als je maar geniet." Pagina 13: 'Leiden mag geen Harvard aan de Rijn worden' Entreekaartjes beschikbaar, zolang de voorraad strekt Deze week alleen bij Albert Heijn. cd Aanbieding geldt t/m zaterdag 6 september a s Ia, ik wil een abonnement op het Ixfdsch Dagblad. Adres j Rosier lel - ■ote bezorging» Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: ld Per inaand Per kwartaal Oautornatisrh (f 92,05) l l automatisch (f. 31.95) Qacceptgiro (f. 93,05) l nr bank/gin Handtekening Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad JDE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1