Huizenbelasting in Alkemade omhoog mm Politici Jacobswoude willen van lek schooldak af Rijn Veenstreek Gewonden bij ongevallen in Alphen aan den Rijn S* Mik u Opknappen ophaalbrug dure grap Sloop Scala College moet kraken voorkomen Huisvesting Mavileo ^breekt Jacobswoude op Verbijsterend de Bijenkorf 'Aannemer kwam te laat met informatie' DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 ALPHEN AAN DEN RUN» Bij twee ongevallen in Alphen aan den Rijn zijn gisterochtend drie personen gewond geraakt. Een 36-jarige fietsster uit Alphen liep letsel aan de borst op toen ze op het verkeersplein van de Den Uylsingel door een vrachtwagen werd aangereden. Een uur later liepen twee broers uit Ede nekletsel op. Toen ze op de Goudse Schouw remden voor het verkeerslicht op de kruising met de Conradstraat werden ze van achteren aangereden door een vrachtwagen. Extra onderzoek Esselyckerwoude JACOBSWOUDE ROBBERT MINKHORST Politiek Jacobswoude wil weten of er een definitieve oplossing mogelijk is voor de lekkageproblemen bij de Wou- brugse basisschool Esslyckerwoude. Burgemeester W. van Beek zegde gis teravond tijdens de commissie alge meen bestuur en financiën zo'n on derzoek toe. De wens voor zo'n onderzoek van CDA-fractievoorzitter H. van der Nagel kreeg navolging van de overige frac ties. De tijdelijke oplossing die B en W voor ogen hadden, ging Van der Nagel niet ver genoeg. „Met deze aanpassin gen is de kans op terugkeer van de problemen erg groot. Daarom wil ik een onderzoek naar wat er nou echt aan gedaan kan worden." De CDA'er had ook de indruk gekre gen dat de nu voorgestelde maatrege len ook niet alle problemen zouden verhelpen. Daarin moest ambtenaar Ch. van Rijn de politicus gelijk geven. „Met deze aanpassing is de school niet van de emmers af." Dat was voor het CDA en de andere partijen een tweede reden voor een onderzoek te pleiten. Van Rijn gaf verder aan dat ook uit veiligheidsoverwegingen er aanpassin gen nodig zijn. De kozijnen zijn deels verrot, waardoor het glas naar bene den kan vallen. De schoolleiding van Esselycker woude luidde deze zomer de nood klok. De slechte regenwaterafvoer, de zwakke plekken in lichtkoepels en de verrotte kozijnen tarten de school id jaren. Verschillende keren hebben de len van de school blank gestaan De kleine reparaties in de afgelopen jaren bleken lapmiddelen. WD-fractievoorzitter J. van Dam leek het daarom sowieso beter om meteen voor een goede oplossing te zorgen. Met een uitgave van ruim 13.000 gulden willen B en W alleen de ergste plekken aanpakken. „Maar die 13.000 gulden kom je straks weer te gen. Zo zit je dubbel werk te doen. Los het dan definitief op." Met dat voorstel vond de liberaal weinig gehoor. Zijn fractiegenoot M. Dambrink hield zich op de vlakte. An deren namen genoegen met de toe zegging van Van Beek eerst een onder zoek te laten doen. inwoners in 1998 stuk duurder uit ^kemade trekt de huizenbelasting volgend jaar opnieuw 'Jfors op. Uit de begroting voor 1998, die gisteren open baar is gemaakt, blijkt, dat dit de gemeente ruim een clfovart miljoen gulden extra inkomsten oplevert. ^OELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT ICT tyloe deze verhoging per 5000 l^julden waarde van een huis uit- "valt, is nog niet bekend. Ambte naren van de gemeente Alke- c brade berekenen dit nog. Dit ^jaar betaalden eigenaren en te kens gebruikers 11,63 voor elke .*5000 gulden, dat een huis waard ^.s. De forse stijging van de hui zenbelasting is nodig, omdat ^Vlkemade volgend jaar opnieuw blinder geld van het rijk krijgt. L' De inwoners van Alkemade gaan volgend jaar nog meer pijn ian hun portemonnee voelen. De rtrioolrechten gaan gemiddeld nper aansluiting met 25 gulden iepmhoog en komt daarmee op m235 gulden per jaar. De hon den- en woonforensenbelasting n?n de huur van sportaccommo daties stijgen met 1,5 procent. )ePe afvalstoffenheffing blijft ge- iitijk. rh Ondanks de lastenverhoging vtfomt Alkemade toch nog geld te nmrt. Met fiame de wegen heb- ispen daaronder te lijden. „In de rlpraktijk blijkt dat er te weinig .vgeld beschikbaar is voor het n normale onderhoud van we igen", zegt het gemeentebe- a$tuur. Begin volgend jaar wordt hiernaar onderzoek gedaan. De Floraweg en de Geestweg in Roelofarendsveen zijn beken de voorbeelden van wegen die al jaren in slechte staat verke ren. Vele klachten bereikten de gemeente al. B en W stellen daarom voor om deze tuinders wegen volgend jaar op te knap pen. De Zuidweg in Rijpwete- ring wordt dit jaar aangepakt. De reconstructie van de Hoog- madeseweg, Plantage en het eerste gedeelte van de Boek- horsterweg staan voor volgend jaar gepland. Wat de sport betreft: het col lege kondigt in het beleidsplan aan dat de gymnastiekzaal aan de Populierenstraat op 1 augus tus 1998 dichtgaat. De gebrui kers, onder meer gymnastiek vereniging Excelsior, gaan naar de zaal bij dé' Mariaschool, het Johannes 23 College en/of naar sportzaal De Tweesprong. Voor de Tweesprong bestaan uitbreidingsplannen. Sport fondsen Alkemade heeft een plan ingediend bij de gemeente voor uitbreiding van de tennis- hal met een multifunctionele hal. B en W denken dat de hal wellicht ook de oplossing kan bieden voor de in ruimtenood Schrale troost Lawaai, storende televisie beelden. Het leven op Kaag eiland wordt er niet aange namer op sinds de Kaagbaan op Schiphol weer in gebruik is genomen. Herhaaldelijk klagen de bewoners dan ook bij de luchthaven en ook bij de gemeente Alkemade. Op zijn minst zou Schiphol een bijdrage kunnen leveren aan de zo vurig gewenste kabel, waardoor de mensen ten minste gewoon ongestoord televisie kunnen kijken. Maar steeds ontvangen de eiland bewoners nul op het rekest. Schiphol blijkt nu oren te hebben voor de risico's die de gemeente loopt. De brandweer van de luchtha ven heeft zich bereid ver klaard assistentie te verlenen bij vliegtuigongevallen in de gemeente. Dat maken B en W van Alkemade in hun be leidsplan voor 1998 bekend. Het gemeentelijk rampen plan zal hierop worden aan gepast. V- verkerende tafeltennisvereni ging De Treffers. ZOETERWOUDE ERIC-JAN BERENDSEN Het opknappen van de ophaal- en de loopbrug nabij Noord- buurtseweg 5 in Zoeterwoude, wordt begroot op ruim 42.000 gulden. De gemeente is bereid een deel bij te dragen omdat in 1989 de brug ter hoogte van de nummers 13 en 14 onder han den is genomen. Destijds be droegen de kosten ruim vijf I' mille waarvan de gemeente 3 2260 gulden heeft betaald. 3 Daarbij moet worden aangete- kend dat de bewoners zelf een I groot deel van de werkzaam- 1 heden verrichtten. Met die 2200 gulden neemt de bewoonster van nummer 5 nu echter geen genoegen. Ook niet als dat bedrag vermeer derd met rente tot 3000 gulden wordt opgetrokken. Zij heeft laten weten dat dan alleen de ophaalbrug zodanig wordt her steld dat deze weer kan bewe gen. Aan het bovenwerk wordt geen aandacht besteed en de loopbrug wordt vermoedelijk Omdat de gemeente vindt dat de bruggen gezichtsbepa lend zijn, is ze bereid, meer te betalen. Tijdens de restauratie van de brug bij de nummers 13 en 14 in 1989 is er een kleine 100 uur aan zelfwerkzaamheid ingestoken. Als die uren door derden zouden zijn ingevuld dan had de gemeente voor 40 procent aan de restauratie meebetaald, zo redeneert Zoe terwoude nu» Als diezelfde re denatie voor nummer 5 wordt doorgezet, zou de bijdrage van de gemeente dus 40 procent van 42.109 gulden bedragen, te weten 16.844 gulden. De commissie welzijn moet beslissen of dit bedrag uit de reserve welzijn en cultuur kan worden betaald. Het Scala College op de hoek Jongkindt Coninckstraat/Verlengde Marnixstraat gaat tegen de vlakte uit vrees voor krakers. FOTO HINK BOUWMAN ALPHEN AAN DEN RIJN ROBBERT MINKHORST Om te voorkomen dat de overbodig geworden depen dance van het Scala Collega op de hoek van de Jong kindt Coninckstraat/Verlengde Marnixstraat in Alphen wordt gekraakt of vernield, is projectontwikkelaar UBA uit Uithoorn begonnen met slopen. Op die leeggeko men plek komen zes halfvrijstaande villa's en ongeveer vijftien appartementen. PBV Architecten maakt de te keningen voor het bouwplan. Het bureau denkt nog maximaal zes weken nodig te hebben. „Wanneer de voormalige school leeg blijft staan, lokt dat vandalisme uit", zegt architect Wolbrand van der Vis van het Wassenaarse bureau. „We zijn nog niet zo ver met de plannen, de eerste schetsen moeten nog van de tafel komen, dus hadden we met de sloop kunnen wachten. Maar als het toch moet, waarom dan niet nu al?" Van der Vis wil de bouwstijl van de voormalige Julia- na-huishoudschool in zijn ontwerp voor het apparte mentencomplex laten terugkeren. Dat betekent dat de architect elementen van de Haagse-Schoolarchitectuur in het gebouw verwerkt. Dat is geen eis van de gemeen te of de projectontwikkelaar, maar een voorwaarde die Van der Vis zichzelf heeft opgelegd. „Het vooroorlogse karakter moet bewaard blijven. Mijn ontwerp wordt be houdend. Tegenwerking van gemeente of omwonen den verwacht ik om die reden niet." Op de plek komen in elk geval zes dure twee-ondei een-kap-woningen. Van der Vis denkt aan prijzen van een half miljoen of hoger. Hoeveel appartementen er precies komen, weet hij niet. „Afhankelijk van mijn de finitieve ontwerp kunnen het er ook 14 of 16 worden." De koopsommen van de appartementen zijn nog niet bekend. fHet Spant straks te klein voor drumfanfare OI O JACOBSWOUDE ROBBERT MINKHORST rïjDe sobere uitbreiding van het \eimuidense sport- en gemeen- schapscentrum Het Spant krijgt 1 ^goedkeuring van de Ja- ..cobwoudse politiek. Maar al leen als de gemeente snel een oplossing bedenkt voor het Ruimtegebrek dat door de ver bouwing voor drumfanfare Ma- vileo ontstaat. Burgemeester W. I ,van Beek willigde gisteravond tijdens de commissie algemeep n Destuur en financiën die eis in. ti Het grootste probleem voor ^Het Spant leek tot gisteravond 'het chronische tekort aan berg- Ruimte. Burgemeester en wet houders bedachten aanvanke- t lijk een oplossing waarbij Het Spant een extra zaal zou krijgen. „Kosten: ruim 400.000 gulden. ■Dat slikte de politiek evenwel Riiet: veel te duur. Gisteravond legden B en W een nieuw plan op tafel. In zjDlaats van een zaal erbij raakt Het Spant er een kwijt. De Ver gaderzaal moet worden opgeof ferd om zo extra bergruimte te pjcreëren. Dat voorstel kost Ja cobswoude slechts 131.000 gul- ,0(den' dat voor een deel weer >a|moet worden terugverdiend met een tariefsverhoging. Daar °had niet zozeer de politiek n nioeite mee, als wel drumfanfa re Mavileo, een van de grote 'klanten' van Het Spant. De drumband dreigde gisteravond zelfs het sportcentrum de rug —toe te keren. Mavileo kwam in eens ruimte tekort. En daar schrokken politici van. Mavileo heeft die derde ruimte toch echt nodig, betoogde vertegenwoor diger M. Angenent gisteren. „Wij kunnen niet op verschil lende avonden oefenen. We moeten op ieder moment kun nen zeggen dat er met alle on derdelen van de fanfare even gezamenlijk wordt gerepe teerd." Verhuizing van de majo rettes van de Vergaderzaal naar de sporthal leek Angenent ook geen goede oplossing. „Het is dan nog maar $ie vraag of wij dat kunnen betalen. De huur van de sportzaal is drie keer zo hoog." Verhuizing naar een nieuw te bouwen onderkomen was voor Mavileo ineens een se rieuze optie. „Maar dat is toch ook heel duur?" vroeg D66'er P. van Hoesel. Jawel, antwoordde Angenent, maar dan wilde Ma vileo ook zijn blok- en dwars- fluiters in dat nieuwe gebouw onderbrengen. „En dan komen we een heel eind." Burgemees ter Van Beek dacht aan een overgangsregeling waarbij Ma vileo wel de sporthal zou gaan gebruiken, zonder meteen veel meer huur te hoeven betalen. „Die hogere huur zouden we in delen kunnen doorvoeren. Dat leidt dan ook niet meteen tot een contributieverhoging bij Mavileó." De komende tijd overlegt Ja cobswoude met Mavileo of de geboden oplossingen voor bei de partijen wenselijk en haal baarzijn. Loafer van Antonio Paolo in suède, met of zonder bitje, in zwart, bruin, roestbruin of blauw. 36 t/m 42. Van 189.95 Voor 139.- 'Damesschoenen' De Bijenkorf Den Haag is geopend op zondag 7 september van 12.00 tot 17.00 u Open huis Ridderzwam De Alphense peuterspeelzaal de Ridderzwam houdt morgenoch tend open huis. De speelzaal nodigt ouders en familie uit om met hun 18 maanden of oudere kind naar de Havixhorst te ko men om zo kennis te maken met de Ridderzwam. De deuren staan van negen tot elf uur open. De entree bedraagt ƒ3,50. Gratis koffie met een gebakje ZOETERWOUDE ERIC-JAN BERENDSEN Ondernemers aangesloten bij de Winkeliersvereniging Zoeter woude (WiZo) organiseren aan staande zaterdag tal van activi teiten. Voor de vroege vogels is er tussen 7.00 en 10.00 uur bij elke WiZo-vvinkelier een specia le aanbieding. Vanaf 8.00 uur wordt er op het Dorpsplein voor iedereen gratis koffie met gebak geserveerd. Het plein staat tus sen 10.00 en 16.00 uur in het te ken van kinderactiviteiten zoals kleien, schminken en poppen kast. Voor de kleintjes is er gra tis limonade en popcorn. Na een optreden van boerenkapel De Rammeljetsers (15.00 uur) worden vanaf 16.00 uur reische- ques en WiZo-cadeaubonnen verloot. De Raho Road Show sluit de dag af met een optreden van 19.00 tot 23.00 uur op het parkeei terrein van SJZ. Alkemade weerlegt kritiek winkeliers ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT De late berichtgeving over de wegafsluiting van het Noord einde in Roelofarendsveen, is niet de schuld van de gemeen te Alkemade. Dat beweert chef bouw- en woningtoezicht II. Smit. „We hadden de afslui ting een week eerder in onze gemeentelijke publicatie kun nen opnemen als de aanne mer ons tijdig informatie over de aanvang van de werkzaam heden had verstrekt. Die be lofte is njet nagekomen en daar hebben wij de aannemer op aangesproken." Eind vorige week ontstond commotie bij winkeliers die alleen via een kilometerslange omweg nog bereikbaar waren voor het autoverkeer. Veel klanten bleven daardoor weg. I Iet stoorde ze nog het meest dat de gemeente Alkemade hen niet tijdig op de hoogte had gesteld van de wegafslui ting die donderdag inging. Alkemade had de dag daar voor, op woensdag de afslui ting in de gemeentelijke ad vertentie bekendgemaakt. Volgens Smit van de ge meente Alkemade is het 'larie koek dat de winkeliers niet tij dig op de hoogte zouden zijn gesteld.' Vorige week vrijdag, een kleine week voor het hegin van de werkzaamheden, wer den al omleidingsborden in het dorp geplaatst. „Het enige is dat we het een week eerder in de advertentie hadden kun nen zetten." Smit meent ove rigens dat de verontwaardi ging onder de winkeliers er niet minder om zou zijn ge weest als ze het eerder hadden geweten. „Mensen worden zich meestal toch pas bewust van een afsluiting op het mo ment dat die er is." Sommige winkeliers vroe gen zich tevens af waarom niet eerst de ene weghelft en daar na de andere weghelft onder handen was genomen. Vol gens Smit zou dat veel meer tijd en materiaal vergen. „Als je de ene helft weggraaft, blijft de andere kant alleen met in gewikkelde ingrepen overeind staan." De sanering van het gebied ter hoogte van garage Verhaar duurt tot donderdag. In op dracht van de provincie maakt het bedrijf Vermeer Milieu techniek uit Hoofddorp de grond vrij van olie- en benzi- neresten. Deze vervuiling is ontstaan door een benzine pomp. Het werk wordt betaald door Subat, een organisatie van samenwerkende oliemaat schappijen. Een woordvoerder van het Hoofdorpse bedrijf Vermeer weigert in te gaan op de kritiek van de gemeente Alkemade.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17