i fy Jxtra uitvalsweg /oor De Baanderij ijntaxi krijgt jaar om zich te bewijzen Jegstgeestse boogschutters vinden onderdak op ijsbaan .eiderdorp houdt vast aan bedrijfsruimten bij woningen Leiden Regio 'Vervuiling onder zilverfabriek behoorlijk ernstiger dan gedacht' Uitbreiding begraafplaats forse aanslag op omgeving Verbijsterend de Bijenkorf -JSDAG 2 SEPTEMBER 1997 15 CHEF HANS JACOBS C jTGEEST AFKE VAN DER TOOLEN rqdboogvereniging Attila gaat in zee ie» IJsclub Oegstgeest. Op de drasse vdergrond die in de winter tot ijs- t gr dient, komt het nieuwe clubge- a?w van de boogschutters te staan, -ei gaat in feite om een oud plan, dat je ijskast is gehaald nu de schutters V(n onderdak meer hebben. Afgelo- >ni zomer brandde hun clubgebouw ié De twee sportclubs zien het wel zit ten samen, al zijn er een paar kleine haken en ogen. Zoals het oppervlak van het boogclubgebouw, dat driehon derd vierkante meter moet gaan be slaan. ,,Bij Attila gaat het niet om zo maar een pijltje afschieten", heeft P. Overvliet van de ijsclub ontdekt. Overvliet stelt als voorwaarde voor de komst van de boogschutters dat de ijs baan er niet kleiner op wordt. Daarnaast wal hij niet dat het zicht vanaf de ijsbaan op kasteel Oud Poel geest wordt bedorven. De oplossing daarvoor is om het boogschuttersge bouw, dat een schietzaal en een kanti ne gaat omvatten, aan de kant van de Oegstgeesterweg neer te zetten. De schaatsers leveren overigens niet al leen maar in. Zij kunnen 's winters voor hun 'koek en zopie' in de kantine terecht. Voorzitter G. Kremer van Attila is te vreden met de nieuwe plek. Het ligt dicht bij Leiden en dat zou i den kunnen opleveren. Bovendien ver rijst de komende tijd bijna op schietaf- stand een complete nieuwe wijk: Poel geest. Geld is geen groot probleem, denkt Kremer. Eind juli joeg de boogvereni- ging sportwethouder M. Poelmans nog de stuipen op het lijf met haar begro ting voor de nieuwbouw. Er was vijf tienduizend gulden te weinig in kas. Poelmans kan echter opgelucht adem halen: een van de Attila-leden wil ga rant staan voor het te lenen bedrag Wel zou de gemeente de kantine van water en riolering moeten voorzien. In tegenstelling tot elektriciteit en gas zijn die voorzieningen niet aanwezig. Attila hoopt volgend seizoen het nieuwe clubgebouw te kunnen ope nen. Het net begonnen seizoen moet al improviserend worden overbrugd. Deels onder een afdak, deels in een gymzaal. irietschans Leiderdorp overbelast Irijventerrein De Baanderij in Leiderdorp krijgt een ra uitvalsweg. Als het aan het college van burgemees- '*en wethouders ligt, moet deze komen op het terrein ^.egatenbrug, waar het oude pand van metaalwarènbe- f Mepaco staat en dat verder voornamelijk bestaat uit _sland. Volgens wethouder A. van Dijk is de weg heel d nodig om de huidige toegangsweg naar De Baande- e ontlasten. ■n ,|^RDORP JUDY NIHOF jd verkeersonderzoek van bu- Hofstra blijkt dat er over- n gewoon te veel vrachtver- r door de 'sluis' van de Riet- jns gaat", zegt Van Dijk. ,u. ondernemers en omvvo- ce)den klagen hier al enige tijd m. Volgens de wethouder Jt met name de ontwikkeling van het voormalige Verto-ter- rein gezorgd voor forse toena me van het verkeer in en om De Baanderij. De nieuwe uitvalsweg moet gaan lopen van de Zijldijk naar de kruising Willem de Zwijger- laan/Engelendaal. Van het ter rein Driegatenbrug blijft vol gens Van Dijk na de aanleg van een weg nog genoeg ruimte over om het te ontwikkelen tot bedrijventerrein. Of roeivereniging Asopos langs de Dwarswateringkade kan blijven zitten, is niet duide lijk. De bedoeling is om bedrij vigheid en recreatie op het ter rein te combineren, maar som mige raadsleden vroegen zich gisteravond af of dit elkaar niet zou bijten. Van Dijk beloofde hier naar te kijken. De aanleg van de weg heeft volgens Van Dijk straks nog heel wat voeten in de aarde. Het is volgens hem nog maar de waag of de gemeente de weg in haar eentje moet bekostigen. De wethouder verwacht dan ook niet dat snel met de werkzaam heden kan worden begonnen. lhwonenden Van der Valk Boumanweg vangen bot bij politiek •RDORP JUDY NIHOF groep bewoners van de Van Valk Boumanweg en de ;ggravenlaan in Leiderdorp ?pp gisteravond boos af na ai commissievergadering over izoouw van een appartemen- reomplex met bedrijfsruim- 't Een meerderheid van de intiek legde de bezwaren van eibewoners tegen met name inbouw van bedrijfsruimten dajde. ,,A1 onze moeite is voor geweest. Ze weten het daar die zaal toch beter", brieste subewoonster op de gang. t o'n vijftig omwonenden lieden een bezwaarschrift on- nekend omdat ze geen be oeyen meer in de buurt willen. fcijn onder meer bang voor* ïgstand, wat vandalen zou i (trekken. Ook vinden ze dat a i complex niet hoger mag nden elan de bestaande^ wo- irgen in de buurt. Volgens be- ter E. Straatman is er niet _j animo voor de bedrijfs ruimten. ,,In het voormalige po litiebureau, even verderop, staan ook ruimtes leeg." De meeste fracties stemden echter in met het plan zoals het er ligt: een gebouw van 13,5 meter hoog met bedrijfsruimten op de begane grond. De meeste raadsleden vonden het belang rijk om de bedrijfsruimte die straks verloren gaat - de oude plasticfabriek van Nutproduct - te compenseren op dezelfde plek. Over het vervangen van el ke vierkante meter bedrijfs ruimte die verdwijnt, hebben de collegepartijen afspraken ge maakt. Waarom die compensa tie in het geval van de Van der Valk Boumanweg op dezelfde plek moet, maakten de raadsle den gisteravond niet duidelijk. De fracties van GroenLinks en collegepartij BBL waren de eni ge partijen die zich niet te strak aan de college-afspraak wilden houden. Volgens R. Hoogen- dam (BBL) vindt al genoeg compensatie plaats elders in het dorp, op de industrieterreinen. Hij vond dat de gemeente moest luisteren naar de bewo ners. Alsof de verkiezingsstrijd al in volle gang is, richtte Hoog- endam zich tot het publiek met de opmerking dat 'BBL de bur gers hoog in het vaandel heeft staan'. Dit schoot de andere fracties in het verkeerde keelgat. O. Reijers (D66) verweet Hoogen- dam opportunisme. ,,Het is al te makkelijk om beleidspunten uit de weg te gaan na elke roep uit de samenleving", reageerde de democraat. R. Vons van GroenLinks woeg zich af of er eigenlijk wel vraag is naar de bedrijfsruimten. „Be staan er wachtlijsten voor be paalde categorieën? Het econo misch beleidsplan is daarover niet volledig." De meeste frac ties menen echter dat die be hoefte er wel degelijk is. Want waarom zou de projectontwik kelaar er anders mee zijn geko men? De voormalige zilverfabriek aan de Leidseweg in Voorschoten. FOTO LOEK ZUYDERDUIN VOORSCHOTEN Het grondwater onder de voor malige zilverfabriek Kempen en Begeer aan de Leidseweg in Voorschoten is ernstiger ver vuild met oplosmiddelen dan tot nu toe werd aangenomen. De vervuiling verplaatst zich bovendien sneller door de bo dem dan verwachk De oplosmiddelen hebben zich inmiddels ook buiten het terrein tot in de aangrenzende Krimwijk verspreid. De kanker verwekkende stoffen in de bo dem zouden zich met een snel heid van tien meter per jaar ver spreiden, zo blijkt uit een tus sentijds onderzoek door de pro vincie naar de verontreiniging van het terrein. De vervuiling werd al in 1988 bekend. Sinds die constatering is de 'vlek' zo'n honderd meter in omtrek gegroeid. Hoewel Ivoersvoorziening 'aanwinst voor Leiderdorp eind jaren tachtig al werd aan gekondigd dat liet grondwater zo snel mogelijk zou worden ge saneerd, is het tot nu toe geble ven bij tussentijdse onderzoe ken. De provincie Zuid-Holland moet nu gaan onderzoeken of de schoonmaak van het terrein meer urgentie krijgt. Ook wordt onderzocht wie de kosten moet betalen. Acuut gevaar voor de volksgezondheid zou er overi gens niet zijn. De woordvoerster van Mexx was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Het kleding bedrijf nam het terrein indertijd over in de wetenschap dat de bodem was vervuild. KERKWUK De Stichting Vrouvvenoverleg Leiderdorp betrekt 20 sep tember haar eigen locatie in het gebouw De Kameleon aan de Eri calaan. De officiële opening is om 16.00 uur. Vanaf dat tijdstip is dan ook de tentoonstelling 'Participatie van vrouwen in de politiek' te bezichtigen. STOMPWIJK De beeldbepalende boerderij aan de Bovenmeerweg 11 in Stompwijk mag toch worden gesloopt. De eigenaar van de boerderij wil op deze plek nieuwbouw plegen. In eerste instantie vond de welstandscommissie dat het pand moest worden gerestau reerd. De eigenaar kon echter aantonen dat de boerderij in zo'n slechte staat verkeert dat nieuwbouw gewenst is. PRINSESSEN WIJK Een gedeelte van de De Kempenaerstraat wordt aanstaande maandag wegens rioleringswerk afgesloten. I Iet gaat om het stuk aan de Warmonderwegzijde. De winkels zijn dan twee weken lang via een andere route te bereiken: via de Terweeweg en de Geversstraat. RHUNGEEST I let landgoed Rhijngeest wisselt op zaterdag 6 septem ber officieel van eigenaar: de Stichting Zuid-Hollands Landschap neemt het dan over van de gemeente Oegstgeest. 's Middags en 's avonds kunnen belangstellenden deelnemen aan excursies door het bos. Tijdens de rondgang geven deskundige gidsen tekst en uit leg over het landgoed. Voor liefhebbers staat ook een vleermui- zenexcursie op het programma. Deelnemers kunnen zich aanmel den bij Het Zuidhollands Landschap, telefoon: 010-4135045 VLIETLOOP De Voorstraat, de Bloklaan en de Molenlaan zijn zon dag 7 september afgesloten voor het verkeer in verband met de tweeëntwintigste Vlietloop. De bewoners zijn door de gemeente opgeroepen de auto's op deze dag eltjers te parkeren. De start en de finish zijn op de Voorstraat. De Vlietloop begint om twaalf uur. De afstanden lopen op van 2,5 kilometer tot een halve marathon. PAAUWVIJVER „Een belangrijke regel is dat men niet met een ine chanisch aangedreven boot in openbaar water mag bevinden, hoe klein de boot met motor ook is", waarschuwt de gemeente Wasse naar in een brief aan de omwonenden van de Paauwvijver. Vanuit die buurt ontving de gemeente in toenemende mate klachten over geluidsoverlast van de motorboten. Om alle onduidelijkheid uit de wereld te helpen, heeft Wassenaar nu de regels over de openbare wateren duidelijk gemaakt. chitect. „Het is jammer dat het Boomgaardlaantje en de Oude Hoogmadeseweg moeten ver dwijnen. Maar je ontkomt er niet aan", zei CDA-raadslid T. Meijer. Volgens wethouder A. van Dijk kost de uitbreiding en de renovatie 'miljoenen'. Over het exacte bedrag wilde hij zich niet uitlaten. Een grote kostenpost is bijvoorbeeld de noodzakelijke ophoging van het terrein waar de nieuwe graven moeten ko men. Dit terrein moet met bijna drie meter omhoog. Een aantal raadsleden vroeg zich af of een graf straks nog wel te betalen is. De gemeente wil immers kostendekkende tarie ven hanteren. Volgens Van Dijk ontkomt de gemeente niet aan een gefaseerde aanpak van de begraafplaats. „Als je het uit smeert, komt het kostenverhaal er heel anders uit te zien." LEIDERDORP JUDY NIHOF De uitbreiding en renovatie van de Leiderdorpse begraafplaats aan de Hoogmadeseweg kost vele tonnen meer dan de ge meente had verwacht. Een an dere tegenvaller is dat de uit breiding ten koste gaat van de Oude Hoogmadeseweg en het Boomgaardlaantje. Dit karakte ristieke landelijke gebiedje met zijn boerderij, slootjes en ber men verdwijnt volledig. Dat de begraafplaats vol is en fors moet uitbreiden, was al langer bekend. Maar sommige raadsleden moesten gister avond tijdens een commissie vergadering wel even slikken toen ze de uitgewerkte plannen hadden gezien. Toch ging de politiek akkoord met het reno vatie- en uitbreidingsplan, dat de gemeente had laten maken door een tuin- en landschapsar- 1RDORP MILA VAN DE WALL klanten had de Leiderdorp- ijntaxi tijdens zijn eerste rit, sren. Hoewel, klanten... De lagiers waren vooral afkom- van organisaties die zich den ingezet voor de komst de voorziening. Of er echt nsief van de taxi gebruik zal den gemaakt, is nog even üchten. „De verwachting is veel bejaarden uit het oude 5 de Lijntaxi zullen nemen naar Winkelhof of het zie- huis te gaan", aldus wet- der A. van Dijk, één van de •agiers van de eerste, officië- t. tie keer per dag rijdt de taxi van Kerkwijk en Oranje- naar het Rijnlandzieken- i, winkelcentrum Winkelhof le Muzenhof. De middagrit altijd: voor de ochtend- en ndrit is reservering nodig. er meer passagiers of men- met een rolstoel een rit be en, zetten we een busje in", is David Wielkens, eigenaar taxibedrijf dat de ritten ver ft. „En als er vaker meer dan t personen bellen, zal het monster' weer terug moe- komen. Maar we gaan er ïurlijk vanuit dat het klein- llig blijft." olgens Marijke van Pernis Gecoördineerd Ouderen- k Leiderdorp is de Lijntaxi t aanwinst voor het dorp', i hebben mogen meeden- met de aanleg van de lijn. loopt-ie aan beide kanten f verder door. de gemeente Ie de route aanvankelijk kor- %ouden." Ook Gert Jan Bor en van Platform Gehandi captenbeleid Leiderdorp is erg enthousiast over cje voorzie ning. „Het is een schitterend systeem. Vooral voor mensen die moeilijk ter been zijn." „Het experiment duurt een jaar", aldus wethouder Van Dijk. „Daarna zullen we kijken of de Lijntaxi wordt voortgezet of misschien zelfs uitgebreid. Dat hangt af van de kosten en van het gebruik." Of de bewo ners van het slecht bereikbare Patrimoniumpark en de Bedrij- venweg ook een halte zullen krijgen, kon de wethouder niet zeggen. De bewoners hebben daar wel om gevraagd, maar Van Dijk houdt het nog in het midden. „De vervoersbehoefte is daar klein, maar, we houden het zeker in gedachten", aldus de wethouder. Een ritje met de Lijntaxi kost twee strippen. Contant betalen is niet mogelijk. Maar wat als de klant nu geen strippenkaart bij zich heeft? „Dan kan-ie niet mee", aldus Van Dijk gisteren, maar W. Frijlink van Gecoördi neerd Ouderenwerk bleek het met die zienswijze niet eens. „Stel je voor dat iemand naar het ziekenhuis wil en hij kan niet mee omdat hij een strip penkaart is vergeten. Dan kan je zo iemand toch niet laten staan. Nee hoor, één telefoontje naar het GOW in een dergelijk geval, en het komt allemaal in orde. Vest met rits, chenille effect, in diverse kleurcombinaties. S t/m XL. Van 109.95 Voor 79.- Polopullover, chenille, in 10 kleuren. S t/m XL. Van 89.95 Voor 59.- 'Damesmode/Parterre' De Bijenkort Den Haag is zondag 7 september geopend van 12.00 tot 17.00 u

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15