Optimisme bij grote bedrijven Eerste waterwinplas in 'duin Berkheide 'dicht' 'Leiden mag geen Harvard aan de Rijn worden' Rijnsburgse molen verhuist naar Voorhoutse polder Edah Ik ga voor Edah!' Leiden Regio Moe van vergunningen Opknapbeurt Rhijngeest begint komende winter 79 —Dinsdag 2 september 1997 13 provincie en DZH geven samen startsein voor diepte-infiltratie ATW U K/WASSENAAR» ÏONICAWESSELING lefcr 's bijna vijftien jaar over ge praat en gisteren was het eigen- in een vloek en een zucht fyjjebeurd: het stopzetten van de jfaditionele waterwinning in 1 jen gedeelte van de Zuid-Hol- gti^ndse duinen. Met vereende hacht draaiden gedeputeerde J. ^Jeijkoop (natuur) en P. Jonker, ouflirecteur van het Duinwaterbe- jgjrijf Zuid-Holland, in Katwijk pje toevoerkraan naar een van „gjle waterwinplassen dicht. De ycjipknapbeurt voor de natuur in Je duinen kan beginnen. In het Katwijkse duingebied ^erkheide en het Wassenaarse LuJeijendel wordt de komende vJren een deel van de traditio nele waterplassen drooggezet. glgprnmige plassen worden jyjichtgegooid. Daarmee komt rlai001 een ^ee' een e'n<^e aan /aterwinning via de zogeheten oppervlakte-infiltratie, waarbij Tjjoorgezuiverd Maaswater in de ,ssj|iaterplassen wordt gepompt en V(ia verloop van tijd - gezuiverd jjjoor de passage van het water akjjoor het zand - uit de diepere nOndergrond weer wordt opge pompt. 3 J Duinwaterbedrijf Zuid-Hol- pnd (DZH) stopt met deze ec|Orm van waterwinning omdat 1 Je plassen in het duin niet „Jiuishoren. Bovendien werd het loedingstoffen die niet in het e j^uin horen, meekwamen. Het provinciaal bestuur stelde al in i 83 dat oppervlaktewaterwin- mjiing, in elk geval gedeeltelijk, nojit het duin weg moest en dat rïtJe duinen weer natuurgebied iennoesten worden. Technisch is het mogelijk wa- )aaer te winnen zonder winplas- pejen. De zuiverende zandpassa- ^ej(e kan ook op veel grotere diep- 1 in de grond. Het water wordt lt jlan veertig meter diep in de rond geperst. Deze 'diepte-in- jjjjjltratie' is wel duurder. En -)afwetsbaarder omdat men bij v£n calamiteit niet zo makkelijk leij het water komt als bij een Om die reden worden lang Directeur P. Jonker van het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland wordt er een beetje moedeloos van. Denk je als drinkwaterbe drijf leuk natuurherstel in de duinen te doen door op een ander manier water gaan winnen, moet je je door een woud van ver gunningaanvragen heen worstelen. Vergunningen op grond van de Grondwaterwet. Een aanleg- vergunning van de gemeente Wassenaar. Plus eentje van Kat wijk. Een Keur van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Een vergunning op grond van de Natuurbeschermingswet. En eentje op grond van de Wet Ruimtelijke Ordening. Om nog maar niet te spreken van de vergunning in het kader van de Ontgrondin- genwet. En die voor de regeneratie. Jonker nam gisteren, bij de officiële start van de diepte-infil» tratie, de gelegenheid te baat om eens flink kritiek te spuien over deze gang van zaken. ,,Het zou plezierig zijn als al die wettelijke procedures, die toch eigenlijk erop zijn gericht ongewenste ont wikkelingen tegen te houden, niet tot gevolg zouden hebben dat de verbeteringen onnodig lang worden opgehouden." Aldus de DZH-directeur die zo slim was geweest bijna alle vergunning verleners voor de officiële gebeurtenis van gisteren uit te nodi gen. niet alle plassen vervangen door diepte-infiltratie. De komende jaren worden in Meijendel en Berkheide plassen gesloten die een gezamenlijke opbrengst hadden van bijna 7 miljoen ku bieke meter water per jaar. Een deel daarvan wordt voortaan via diepte-infiltratie gewonnen, een ander deel wordt extra uit de plassen gehaald die wel in het duingebied blijven bestaan. Voor de diepte-infiltratie ligt in zuidelijk deel van Berkheide inmiddels enkele meters onder de grond een anderhalve kilo meter lange leiding die zeven putten op 40 meter diepte 'voedt'. Tot de eeuwwiseling wordt voor ongeveer 50 miljoen gulden aan het duin 'vertim merd'. De waterverbruiker be taalt mee: tot de eeuwwisseling stijgt de prijs van water met in totaal een dubbeltje per kuub. Gisteren werd een van de eer ste waterplassen gesloten en werd de diepte-infiltratie in ge bruik gesteld. Het dichtdraaien van de kraan ging makkelijk maar de beide heren die zich daarmee belastten, hadden er - tezamen met bijna honderd ge nodigden - er toen wel al de no dige gymnastische oefeningen opzitten. Een fietstocht op huurfietsen over smalle hobbe lige paadjes door het duinge bied plus het beklimmen van een duin zo hoog als een kleine berg kostten sommigen duide lijk moeite. Het sluiten van de plassen en de start van de alternatieve vorm van waterwinning geeft Theo Bakker, hoofd natuur van de DZH, 'een goed gevoel'. „Hoewel het natuurlijk het mooist zou zijn als de duinen uitsluitend natuurgebied zou den zijn, ben ik er inmiddels wel van overtuigd dat dat op den duur onvoldoende bescher ming biedt. De duinen zouden nog wel tien jaar natuur blijven, maar daarna zou er toch de eer ste voorzichtig camping komen. Drinkwaterwinning biedt in fei te een goede bescherming aan het duin. Gedeputeerde J. Heijkoop en DZH-directeur P. Jonker draaien in Berkheide samen de kraan dicht. Op de ach tergrond de waterwinplas die daardoor zal droogvallen. De opknapbeurt van de dui- brengen. Ooit, heel lang gele- duinen, nen moet, dankzij grondver- den, waren natte duinvalleien - ,,Het vraagt geduld, maar schuivingen en het maken van compleet met orchideeën en over een paar jaar is het hier reliëf, weer natte duinvalleien in rugstreeppadden - heel gewoon echt mooi", aldus natuurmede- Meijendel en Berkheide terug- in de Katwijkse en Wassenaarse werker R. Kramer. UNSBURG/VOORHOUT. ETER VAN EGMOND )e Rijnsburgse bloemenveiling Flora heeft na *23|en klein jaar zoeken een nieuwe locatie gevon- j2o|en voor mo'en De hoop doet leven'. De veiling 321 leeft een principe-overeenkomst gesloten met de 3i5lijnsburgse veehouder C.M., Wijsman, over de ankoop van zo'11 1500 vierkante meter grond in '"'je Voorhoutse Elsgeesterpolder, bestemd voor holen en bijbehorende waterpartijen. Vanwege Jur en aantal nog lopende procedures is onduidelijk I43itanneer het rijksmonument daadwerkelijk kan erhuizen. 3Je poldermolen moet verhuizen omdat Flora in Je Kamphuizenpolder, waar het monument sinds 1783 staat, een bedrijventerrein (Florapark) wil laten verrijzen. De provincie Zuid-Holland vreest dat de molen niet genoeg wind zal vangen als deze tussen de bedrijfshallen komt te staan en eist daarom dat de molen naar een open polder wordt verplaatst. Gebeurt dat niet, dan gaat het project Florapark niet door. De nieuwe locatie van de molen, even voorbij de bocht van de Elsgeesterweg, uitkijkend over de Haarlemmertrekvaart, voldoet aan de eisen van de provincie. De molen kan er als aanvulling op het elektrisch gemaal functioneren. Flora moet de beoogde plaats nog wel doorspreken met de andere betrokken partijen: de gemeenten Rijns burg en Voorhout, de provincie en waterschap De Oude Rijnstromen. Zo krijgt het waterschap te maken met de vraag of de waterhuishouding wel is aan te passen aan de locatie van de molen. De betrokken partijen willen het bedrag dat met de grondaankoop gemoeid is niet bekend maken. Eerdere locaties in de Elsgeesterpolder vielen na een klein jaar onderhandelen af, voor namelijk omdat de bloemenveiling het met ver schillende grondeigenaren niet eens kon worden. De totale kosten van de verplaatsing zijn geschat op drie tot vier ton, en dat bedrag is volgens J. de Mol van bloemenveiling Flora nog steeds uit gangspunt. De veiling moet zelf de kosten dra gen, maar Flora hoopt altijd' dat andere partijen ook hun steentje bij zullen dragen, aldus De Mol. En dat zal hij ook in de onderhandelingen mee nemen. Wanneer Flora met de verplaatsing kan begin nen, is nog onduidelijk. De bloemenveiling heeft bij de gemeente Rijnsburg de vergunning aange vraagd die nodig is voor de verplaatsing van het smonument. Maar tegen het verlenen daarvan is een bezwaar ingediend door omwonende P. Schoneveld. Nu B en W, op advies van een spe ciaal ingestelde monumentencommissie, dat be zwaar ongegrond hebben verklaard, heeft hij be roep aangetekend. Mocht de commissie van be roep de gemeente Rijnsburg in het gelijk stellen, zodat die de vergunning alsnog kan afgeven, dan volgen nog verschillende andere procedures. 'nrijGastspreker Ina Berckelaer-Onnes in Pieterskerk over universiteit van de toekomst )e Leidse universiteit week gis- eren enigszins af van haar tra- litie. Behalve de voorzitter van iet college van bestuur, Loek 'redevoogd en student Benali iwamen in de Pieterskerk nog g»vee sprekers aan het woord: de "Amsterdamse museumdirec- £ur en oud-student kunstge- chiedenis Rudi Fuchs en hoog waar orthopedagogiek. Ina van en|erckelaer-Ónnes. Het viertal af in een kerk die met veel uit- ;eputte en slapende studenten ;evuld was - de kennismakings- ijd -hun visie op 'de universi- eit van de toekomst'. Ofwel: iras vroeger alles beter? 'a Fuchs en Van Bcrckelaer-On- diffes gebruikten hun spreektijd oor een portie kritiek aan het dres van het college van be- 11 tuur. ,,Ik ben nog van de oude chool", zei Fuchs die in de ja- r) En zestig kunstgeschiedenis jtudeerde in Leiden. ,,Ik dwaal 19?aag af en ik hoop dat studen- en van nu, ondanks de strakke chema's en de puntentelling n de sancties, ook nog gele genheid vinden om af te dwa- ?n." De directeur van het Amster damse Stedelijk Museum hekel- Ie de huidige 'tijdsdruk en de enloelmatigheid' binnen het ho ler onderwijs. Maar hij vond r iok dat de studenten djit aan ichzelf te wijten hadden. „In 968 begon het: studenten wil le Jen toen ineens een opleiding, n dat is naar mijn mening iets nders dan een studie. Ze wil len de universiteit en de studie Voorzitter Loek Vredevoogd van het college van bestuur van de Leidse universiteit omringd door gastsprekers, achter hem student Abdelkader Be nali en hoogleraar orthopedagogiek Ina van Berckelaer-Onnes, rechts naast hem de Amsterdamse museumdirecteur en oud-student kunstgeschie denis Rudi Fuchs. Op de achtergrond rector magnificus Willem Wagenaar. foto loekzuyderduin efficiënter en overzichtelijker hebben. Ze wilden doelmatig heid en gaven daarmee hun vrijheid op. Inmiddels zijn de universiteiten enorme institu ten van massa-onderwijs ge worden." Fuchs hamerde op het belang van onalhankelijkheid en vrij heid van de wetenschap. „In hun financiële kwelling gaan universiteiten contracten aan om het bedrijfsleven of over heid toegepaste wetenschap te leveren. Hoe kan de universiteit zo de rol volhouden die ze van ouds heeft: drager van de nor matieve traditie, de plek van argwaan tegenover snelheid, steller van honderden moeilijke vragen, schepper van verwon dering, moeder van de twijfel en ook de plek waar studenten tientallen tegenstrijdige menin gen te horen zouden moeten krijgen? Als de universiteit te veel met de maatschappij mar chandeert, gaat ze misschien wel net zo doelgericht denken. Dat zou jammer zijn." Fuchs haakte aan bij het recen te voorstel van onderwijsminis ter Ritzen die vindt dat studen ten tijdens hun studie een jaar lang praktijkervaring moeten opdoen. „Ik wil op mijn beurt Ondernemingen rekenen op stijgen winst De honderd grootste bedrijven in de westelijke Randstad (regio's Den Haag, Delft, Gouda en Leiden) hebben vorig jaar, ten opzichte van 1995, hun winst met 23 procent zien stijgen tot 5,5 miljard gulden. De werkgelegenheid nam toe met bijna zeven procent. De meeste onderne mingen verwachten dat deze trend zich doorzet. LEIDEN ARNO VAN 'T HOOG Tweeënzeventig procent van de bedrijven rekent dit jaar op een verdere winststijging en voor de periode van 1998 tot 2000 ver wacht ruim tachtig procent meer winst. Deze cijfers staan in een rapport van accountants kantoor KPMG dat onderzoek deed onder de honderd grootste bedrijven in de westelijke Rand stad. Onder de bedrijven uit de Leidse regio zitten ondernemin gen als Olivetti, JVC, Caem Klerks Groep en Centocor. Knelpunten Ondanks het positieve beeld van de economische ontwikke lingen, signaleren de onderzoe kers een aantal knelpunten. Zo vindt iets minder dan de helft van de bedrijven de mogelijkhe den voor uitbreiding onvol doende. Dit betekent een toe name van bijna tien procent en deze stijging is met name inge geven door bedrijven uit Den Haag en de Leidse regio. Een versnelde uitgave en herbe stemming van grond zou vol gens het rapport deze tendens moeten keren. Een ander knelpunt vormt de infrastructuur. Hoewel de be oordeling er in vergelijking met voorgaande jaren op vooruit is gegaan, vindt meer dan de helft de bereikbaarheid met auto en vrachtauto onvoldoende of slecht. Tot slot wordt de samenwer king en afstemming met de lo kale overheid als negatief erva ren. De vorming van een stads gewest Haaglanden zou volgens de bedrijven kunnen bijdragen aan een slagvaardiger regionaal bestuur. OEGSTGEEST MARCEL SMEETS Stichting Het Zuidhollands Landschap, de nieuwe eigenaar van buitenplaats Rhijngeest in Oegstgeest. begint nog deze winter de onderhoudswerk zaamheden aan het groen en de waterpartijen in het vervallen hos. Dat antwoordde opzichter J. van den Berg op vragen van buurtbewoners, die gisteravond massaal de voorlichtingsavond over de eigendomsoverdracht bijwoonden. „Het is niet zo dat er deze winter op flinke schaal wordt ingegrepen. In ieder geval be ginnen we met het baggeren. Mijn inschatting is dat we na de volgende zomer de rest doen", verzekerde de opzichter de on geruste vragenstellers. Veel om wonenden en regelmatige be zoekers van Rhijngeest maken zich zorgen over een dreigende takkenregen in het verwaarloos de bos. Vooral de windsingel van populieren, die voor een belangrijk deel de wind uit het bos moet weren, boezemt angst in. Op den duur zullen de fiere bomen plaats moeten maken voor essen. Naast het kappen, zullen de opzichters van Het Zuidhol lands landschap zich bezighou den met het uitbaggeren van de waterpartijen en het opruimen van puin en afval. Ook andere cultuurhistorische onderdelen, zoals lanen, groepen rododen dron, taxus en hulst, worden zo veel mogelijk hersteld. In het bosgedeelte zelf krijgt de natuur de vrije hand. Dode en aftake lende bomen blijven, zolang ze geen gevaar- opleveren voor wandelaars, onaangetast. Het ligt in de bedoeling van Het Zuidhollands Landschap om van Rhijngeest in een perio de van zo'n vijftien jaar een ge varieerd bos te maken. „Alleen in stand houden heeft geen zin", aldus Van den Berg. „Het uiteindelijke doel is Rhijngeest aantrekkelijker te maken voor planten en dieren en daarmee voorde mens." voorstellen studenten de gele genheid te geven om de doel matige, rechte hoofdweg te ver laten en ook een jaar lang door de wetenschap van hun keuze te dwalen. Dus niet een stage in doen, maar in verbeelding. Mèt punten.' De Leidse hoogleraar Van Berckelaer-Onnes bekritiseerde het beleid van haar eigen werk gever. Ze vroeg zich af of het bindend studieadvies en 'koer sen op kwaliteit' niet ten koste gaat van de 'algemene academi sche vorming' van studenten. „De kwaliteit van aankomende academici behelst veel meer dan alleen maar kennis in de engste zin des woords. Dreigt de universiteit met inkorting, indikking en versnelling niet aan aspecten als persoonlijke groei en vorming voorbij te gaan?" Ook kritiseerde ze het 'publi caties en citaten tellen' waar onderzoekers in onderlinge concurrentie en prestatiedwang steeds meer aan ten prooi val len. „In deze ontwikkeling lijkt meting doel op zich te worden. Zullen we het niveau bereiken waarop men elkaar gaat betalen voor een citaat?" Leiden mag geen 'Harvard aan de Rijn' worden, benadruk te de hoogleraar. „Alle universi teiten streven naar kwaliteit. Leiden onderscheidt zich daar niet in van de andere. Maar Lei den mag nooit haar eigen iden titeit verliezen. Zij moet dè Leidse universiteit blijven, met 'praesidium libertatis' - bolwerk van vrijheid - als devies." Peka Pommes Sautees aardappelschijfjes met spek en ui, IQft kilopak Mango Qfi per stuk ZTO Aardappelen 'Eigenheimer zak a 2,5 kilo 'Eigenheimers' 1?8 Lord Chips Verse Frites 149 pak 750 gram la Komkommer per stuk Witte Druiven "Italia" per kilo 289 U kunt door do week van O&OObX 211.00 uur Itmht bij lie tdah supermark ti- De 3 principes van Edah: Prettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13