Wereldraad van Kerken begint anti-geweldprogramma in steden ARCHIEVEN Op zoek naar die ene zwarte zwaan Kerk Samenleving Predikant Westerkerk voelt zich bedreigd door anonieme brief Boeddhistische Unie weerspreekt oordeel mediacommissariaat Advocaat: kerkelijk meldpunt 'dwaling' Schrijvende lezers Mary Bey naar nieuw museum DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: als hoofdpredi kant van de Inrichtingen van het ministerie van justi tie: J.D.W. Eerbeek, geeste lijk verzorger van de Inrich tingen van het ministerie van justitie te 's-Gravenha- ge-West, die deze benoe ming heeft aangenomen. Beroepen: te Goes als gees telijk verzorger (psych. zie kenhuis Emergis): H. van Eerden te Rotterdam (wijk Ommoord/Zevenkamp), die dit bbroep heeft aangeno men. GEREF. KERKEN VRIJGE MAAKT Beroepbaarstelling: J.P. Kruiger, Lange Haeg 153, 3853 EG Ermelo, tel: 0341-551673. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Hilver- sum-Oost: C. van Atten te Aalsmeer en D. Quant te 's- Gravenhage-Rijswijk. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen: te Spijkenisse i.c.m. Hoogvliet: J.S. van der Net te Apeldoorn; te Gouda: J.J. van Eckeveld te Zeist. EVANG.LUTH. KERK Beroepen: te Ede: mw. B.H. Nieminen, predikant met een bijzondere op dracht voor het Wijkpasto- raat Oude Binnenstad Rot terdam, die dit beroep heeft aangenomen. JOHANNESBURG EPD/ANP De Wereldraad van Kerken is een wereldwijde campagne be gonnen tegen het geweld in ste den. Zeven steden geven de ko mende maanden een 'signaal van hoop, dat berust op de le vendige voorbeelden van men selijke gemeenschappen', zei secretaris-generaal dr. Konrad Raiser in het Zuid-Afrikaanse Johannesburg bij de start van het project Vrede voor de stad. Volgens Raiser symboliseert de stad de moderne samenle ving. Het is een brandpunt van verwachtingen, maar tegelijker tijd een plaats van grote span ningen tussen arm en rijk, machthebbers en machtelozen. In steden komen ook de indruk wekkendste voorbeelden van de overwinning van geweld, verne dering en buitensluiting tot uit drukking. De vredescampagne bena drukt daarom niet het geweld, maar richt zich op initiatieven in steden die bekend staan om Cook bezorgd over behandeling van Jehovah's in Singapore SINGAPORE DPA De Britse minister van Buiten landse Zaken Robin Cook heeft tegenover de regering van Singapore zijn bezorgd heid geuit over de behande ling van Jehovah's Getuigen in het land. „Ik heb gewezen op de noodzaak van tolerantie te genover het speciale probleem van Jehovah's Getuigen met de militaire dienst", zei Cook gisteren. De geloofsgemeen schap is in Singapore al jaren verboden. Volgens eigen opga ve, die niet officieel is beves tigd, zitten momenteel onge veer veertig jonge aanhangers van de Jehovah's Getuigen in militaire gevangenissen we gens dienstweigering. -Jehovah's Getuigen zijn principiële dienstweigeraars. Zij menen dat alle staten on der invloed van de satan staan. AMSTERDAM ANP De predikant van de Westerkerk in Amsterdam, ds. F. Oosterwijk, voelt zich bedreigd door een anonieme brief die ze vorige week heeft ontvan gen. Als Oosterwijk niet binnenkort opstapt, zal de afzender bepaalde zaken uit het verleden van de predikant oprakelen, zo is de strekking van de brief, bevestigde voorzitter A. Vos van de ker kenraad gisteren. De brief heeft volgens Vos een 'vervelende, nare en verwerpelijke inhoud'. Over de precieze inhoud kon hij geen mededelingen doen. Ook zei Vos niet te weten uit welke hoek van de ge meente de brief afkomstig is. Omdat Oosterwijk zich door de inhoud van de brief bedreigd voelde, heeft de kerkenraad aangifte bij de politie in Amsterdam gedaan. „We hopen daardoor dat de afzender ervan af ziet de predikant zwart te maken en in het openbaar met modder te gooien", aldus Vos. Oosterwijk was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De hervormde Westerkerk verkeert al maan den in een crisis. Oosterwijk (45) volgde twee jaar geleden de populaire ds. Nico ter Linden op. Het optreden van Oosterwijk, met name op het communicatieve vlak, stuitte bij een deel van de gemeente op grote weerstand. Een kerkelijke visitatiecommissie lichtte de gemeente vorige maand door. Maar de uitkom sten van dat onderzoek zijn vertrouwelijk. De predikant en de wijkkerkenraad hebben inmid dels hun wederzijds vertrouwen uitgesproken. De positie van het Pastoraal Centrum Wester kerk, de kosterij en het kerkelijk bureau is echter nog in het geding. De centrale kerkenraad van de Hervormde Gemeente Amsterdam boog zich maandag over de aanbevelingen van de visitatiecommissie. Aan het eind van de middag kon de woordvoer der nog geen mededelingen doen over de uit komsten van het overleg. hun conflicten. Deze voorbeel den moeten vreedzame wegen voor het oplossen van conflic ten zichtbaar maken. Zeven steden, waarin ver schillende vormen van geweld voorkomen, nemen aan de campagne deel: Durban in Zuid-Afrika (politiek geweld), Belfast in Noord-Ierland (sekta risch geweld), Colombo in Sri Lanka (etnisch geweld), Boston in de Verenigde Staten (geweld door jongeren en tegen vrou wen), Rio de Janeiro in Brazilië (geweld op straat), Suva in Fiji (geweld tegen inheemsen) en Kingston in Jamaica (stadsge- weld). De campagne Vrede voor de stad maakt deel uit van het anti- geweldprogramma (1994) van de Wereldraad van Kerken. De aanzet voor dit programma werd gegeven door de Zuid- Afrikaanse methodistenbis- schop Stanley Mogoba, die we gens zijn verzet tegen de apart heid op Robbeneiland gevan gen heeft gezeten. HILVERSUM ANP Het boeddhisme is wel degelijk voldoende in de Nederlandse samenleving geworteld om in aanmerking te komen voor ei gen zendtijd op radio en televi sie. Dat schrijft de Boeddhisti sche Unie van Nederland (BUN) in een bezwaarschrift aan het Commissariaat voor de Media. Het Commissariaat had de aanvraag van een zendmachti ging voor een boeddhistische omroep half mei afgewezen. In dit geval zou het niet gaan om een religieuze hoofdstroom in Nederland, zoals het katholicis me, de islam, het hindoeïsme en het humanisme. Maar ook voor de Boeddhisti sche Omroep Stichting, die in oprichting is, bestaat een 'solide draagvlak', zo liet de BUN maandag weten. Momenteel bestaat haar achterban uit on geveer 33.000 boeddhisten. Het aantal mensen dat daadwerke lijk affiniteit met het boeddhis me heeft, is echter 'zoveel gro ter' dat het beslist een religieuze hoofdstroming mag worden ge noemd, meent de organisatie. Steeds meer mensen voelen zich verwant met het boeddhis me, betoogt de BUN. Boeddhis tische leraren als de Dalai Lama en de Vietnamese boeddhisti sche monnik Thich Nhat Hanh zijn populair. Ook nemen bij voorbeeld jaarlijks ruim 1500 managers in Utrecht deel aan cursussen waar de beoefening van zenmeditatie centraal staat. Daarnaast voert de unie aan dat de Raad van Kerken het boeddhisme ook als een reli gieuze hoofdstroming in Neder land beschouwt. „De dialoog tussen het christendom en het boeddhisme is zeer levendig", schrijft de BUN. GENTBELGA School in Gent weigert hoofddoek Volgens Rita Walravens, de tot de islam bekeerde moeder van Aminata, verbiedt het schoolreglement van De Bargie het dragen van een hoofddoek in de klas. Maar Walravens acht dit reglement in strijd met de grondwettelijke vrijheid van schoolkeuze en vrijheid van godsdienst. Een middelbare school in Gent heeft gisteren een islamitisch meisje de toegang geweigerd omdat het kind een hoofddoek droeg. De moeder van Aminata Abdoul heeft daarop een kort geding aangespannen tegen de Belgische stad. DE SPITS Het werk van oude en nieuwe bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Van daag in De Spits: de toren van de Gereformeerde Kerk (de Hoeksteen) in Hillegom. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -53564 BRUSSEL BELGA Een Belgische advocaat hee, felle kritiek geuit op het telefc' nische meldpunt voor sekst" eel misbruik binnen dl Rooms-Katholieke Kerk. M*4 chel Graindorge noemde cf telefoonlijn, die gisteren 4 opengesteld, een 'ernstig dwaling'. Volgens de Brusselse advc. caat is het kerkelijke meldpur1 een uitdrukking van de 'diep1 tweeslachtigheid' van de Rj' Kerk in haar houding teger' over seksualiteit. Het verplicljl te celibaat voor priesters, c' dogmatische opstelling tegei over het genot en het 'smart/' lijke en altijd stekende schuld gevoelen bij de ervaring va1 het seksuele geluk en welzijf' hebben binnen de kerk gelei1 tot mensen met hardnekkig1 neurosen en pedofiele verlai( gens, aldus Graindorge. Ook beschuldigde de adv(l caat de RK Kerk van hypocris4 en het uitoefenen van pressil1 De afgelopen maand heeft voj' gens Graindorge bovendie' aangetoond dat de kerk zake' op seksueel gebied minimal1 seert, ontkent en verdraai' „Men wil alles doen om c kreten van de kleine slachter fertjes en van hen die hun ecl( dierbaar zijn, te smoren en hf zwijgen op te leggen." Goef gelovigen lopen daardoor hf risico om 'in de val te traj1 pen'. jj Graindorge meent dat de H Kerk niet mag beschikken ov| een eigen instelling om c klachten van seksueel mil bruik op te vangen. Daar mol1 ten de gerechtelijke autorite' ten en de algemene dierf voor de rechten van het kir zich mee bezighouden. Daae om is het één dag na de opef stelling van de kerkelijke tel»4 foonlijn de hoogste tijd om hf meldpunt te sluiten, meent dj advocaat. Afgelopen vrijdag onthulc Le Soir dat kardinaal Da? neels, aartsbisschop v£ Mechelen-Brussel, druk he^j uitgeoefend op autoriteit^ om een proces tegen een pt dofiele priester te voorkome; u tdeLeidsch Dasblad ANNO 1897 Donderdag 2 September WOORDSPELING In een manufactuurwinkel brak dezer dagen een groote spiegelruit. De firma plakte nu op de plan ken, waarmede het raam tijdelijk werd dichtgemaakt, het op schrift, dat zij, wegens het breken van de ruit, grooten uitver koop houdt van Schotsche ruiten. KATWIJK AAN ZEE Nu de tram naar Leiden sinds gerui- men tijd het hoofdverkeer naar Leiden vormt, heeft de tegen woordige eigenaar van het café vlak bij het station alhier ge meend met de eischen van zijn tijd te moeten medegaan. Een nieuw gebouw is met het front naar de Tramstraat naar de plannen van den architect H.J. Jesse, te Leiden, opgetrok ken. De hoofdingang, met ruime vestibule en trappenhuis, geeft toegang tot alle vertrekken. Daarnaast heeft men aan de Tramstraat eene ruime waranda, waarachter het restau rant, welke weder in verbinding staat met de koffiekamer met biljart. Ook op logés is gerekend, waarvoor de kamers op de verdieping bestemd zijn. Een flinke zolder, een goede kelder, boven en beneden sanitair-closets en waterleiding voltooien het geheel. De eigenaar, de heer P.Z. Halleen, is een waar borg voor goede consumptie en nette bediening. Wij betwijfe len niet of hij zal met zijn hotel restaurant succes hebben, en zoodoende met het oog op het wachtend publiek voor de tram in een lang gevoelde behoefte voorzien. ANNO 1972 zaterdag 2 september LEIDEN De blonde blue jeans" hebben deze week hun intrede in Leiden gedaan. Nee, geen nieuwe beat-groep maar het nieuwste mode-nieuwtje van „spijkerpakkenfabrikant" Lois. De blonde blue jeans zijn broeken die er echt gewassen uitzien, maar kwalitatief niet onderdoen voor de nieuwe. Je koopt dus een nieuw pak, wat er al lekker oud uitziet. Wie er dan helemaal blits wil bij lopen kan zo'n pak versieren met zilver- en goudkleurige spijkertjes, die in de zaak die het pak levert per zakje kunnen worden gekocht. Je kunt de blonde blue jeans dus een geheel eigen gezicht geven. Zo'n pak compleet met een zakje spijkertjes komt op ongeveer 85 tot 90. SCHAKEN De match van de eeuw is afgelopen. De 29-ja- rige Amerikaanse grootmeester Robert Fischer, werd gisteren in Reykjavik wereldkampioen schaken. De Rus Boris Spasski, titelhouder tot dan toe, deelde de wedstrijdleiding gisteren telefonisch mee dat hij de 21ste partij gewonnen gaf. Hier door kwam Fischer op de benodigde 12,5 punt. Daarmee werd de Amerikaan de eerste niet-Rus die dit wereldkam pioenschap bezit sinds onze landgenoot prof. Euwe hem in 1937 aan Aljechin verloor. Spasski was overigens op het mo ment dat Fischer tot kampioen werd gekroond niet aanwezig hetgeen door sommigen werd uitgelegd als een anti-gebaar voor de maandenlange beledigingen en vernederingen die hij van de Amerikaan heeft moeten slikken. De dank van een onderduiker Naar aanleiding van het stukje in het Leidsch Dag blad over uitzetting van de heer Van Heeringen: Is het u bekend dat de heer Van Heeringen ge durende de oorlog, als on derduiker, liefderijk is op genomen door de heer en mevrouw Lancel. Het moet u, het niet meege maakt hebbende, genoeg zaam bekend zijn, dat hier dc doodstraf op stond. Ik denk dat de na bestaanden van deze fijne mensen te beschaafd zijn om te reageren, op deze wraakzuchtige houding Vein Van Heeringen. Uw blad stond altijd in hoog aanzien, daarom was ik teleurgesteld dat u dit ar tikel heeft opgenomen. Van de Telegraaf verwon derd mij niets. Hopelijk zet u dit stuk ook in uw krant. De Zangeres zonder Naam hoort niet in de hoogdrempelige Laken hal. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Woensdag 27 augustus las ik het arti kel omtrent een vaste expositie over Mary Bey in De Lakenhal. Op zich een goed idee. Maar naar mijn mening is de Zangeres zonder Naam een volksar tieste en De Lakenhal is erg hoog drempelig voor de gewone Leidenaars, alleen de entreeprijs is al te hoog. Nee, als er al wat gedaan moet wor den voor Mary Bey en daar pleit ook ik voor dan denk ik eerder aan een Leids Volksbuurten Museum of een Leids Historisch Museum, waarin ook de Leidse archeologische vondsten tentoongesteld kunnen worden en de industriële bezittingen. Maar sterker denk ik dat het voor de stad aardig zou zijn als er een Leids Volksbuurten Mu seum zou komen. Er is in de stad een overvloed aan historische museum stukken die te maken hebben met de gewone Leidenaars. Kortom, Mary Bey's tentoonstelling zou een plaats moeten krijgen in een nieuw te realiseren volksmuseum. De Lakenhal is geen Leids historisch mu seum. De financiering voor zo'n nieuw op te richten museum zou van de ge meente af moeten komen en het be drijfsleven en eventuele sponsors. Daan Sloos, fractievoorzitter Socialistische Partij Leiden. Een aantal weken geleden werden wij in een artikel door R. Vriesman gewaarschuwd voor slecht gedocumenteerde wetenschap pers, goedgelovige journalisten en pape gaaien. Hoogste verbazing trof mij toen ik even later de reactie van de wetenschapper las. Deze blijkt dus ook niet bijster goed te kun nen lezen. Ik citeer uit het artikel van R. Vriesman: 'daar ik zelf niet geloof dat het iets met buitenaards leven te maken heeft'. Ik citeer uit de reactie van V. Icke hierop: 'Daarop stuurt een lezer een foto van een tafel met zes poten en zegt: 'die kun je niet maken! Die komt van een buitenaardse be schaving!' Verdraaid hij de woorden met opzet of hebben we hier met een avi 2-ni veaulezer te maken? Bovendien maak ik me zorgen over het feit dat een erkende weten schapper de stelling van een belangrijk we- tenschapsfilosoof als Popper niet begrijpt (als je als wetenschapper beweert dat alle zwanen wit zijn, moet je op zoek gaan naar die ene zwarte zwaan). Had R. Vriesman keurig alle kenmerken van de 5 procent graancirkels waar nog geen verklaring voor gevonden is (de zwarte zwanen!) voor ons op een rijtje gezet. Be gint Icke erover dat hij met meer tijd ook wel een grote graancirkel kan maken. Een grote witte zwaan dus. Dat hadden de kin dertjes uit mijn groep 4 ook nog wel voor hem kunnen uitrekenen. En dat van dat plankje met dat touwtje hadden ze ook nog wel voor hem kunnen bedenken. Bovendien staat er mijns inziens niet voor niets boven het artikel van R. Vriesman 'over wetenschap en journalis tiek' en niet 'over graancirkels'. Het gaat hier namelijk puur om een wetenschappe lijke onderzoekshouding, die tegenwoordig maar al te vaak ver te zoeken is bij mensen die met hun theorieën de publiciteit halen. En over journalisten die, zich verkneuke lend op een mooi verhaal, vergeten kriti sche vragen te stellen. En dan zijn er nog de mensen die dit zonder nadenken weer doorvertellen. De papegaaien. Zelfs dat had onze wetenschapper niet begrepen. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Advertenties 071-5323* Familieberichten: 023-5317) 023- 5320: Redactie 071 - 5321J' Hoofdredactie. 071-53151 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5356 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur11 071-51431 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) f 3* per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijv' van het abonnementsgeld, ontvangen korting per betaling. VERZENDING PER POST 1 per kwartaal (NL) 151 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (oleen andere leeshandicap hebben), is een samenvatting v het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad geluidscassette beschikbaar Voor informatie! 0486-486486 (Centrum voor Gesproken 'I Lectuur, Grave). 35f ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST jj Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf j woensdag 13 00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en' dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. j BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling- buiten de gewone bezoektijden, voor partners I bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19 45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur. 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling 10 30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundig Jongerenafdeling: 14 30-15 15 uuren 19.00-19 45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth 118.30-19.30 uur, klasse I en II (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uuren 18 30-19.30 uur, klasse I en II daarnaast ook 11.15-12 00 uur Kraamafdeling: 14 30-15.30 uuren 18.30-19 30 uur (voorvaders tot 21 00 uur) Kinderafdeling. 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.30 uur en 18.30-1! Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15.00 uur< daarnaastook 11.15-12.00uur I Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15 00 uur en 18.30-j 19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19 00-20 00 uur(A//eem Partners/echtgenoten met kinderen j Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluitendvoor partners/echtgenoten en eigen kinderen.) j Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelkunde e neurologie. 14.15-15 00 uur en 18.30-19.30 uur, oogheelkunde en heelkunde I 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinceren: 15.15-17.00 uur; babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12