Leiden Regio Buurthuis Groenoord gaat dicht jAlles over de Pilgrim Fathers op Internet Uitstel van betaling voor Ruddles Pand Rijnsburger weg 79 nog niet onder de hamer ^Peuterspeelzaal •voor gehandicapte «kinderen in Leiden Plume WIE ZOEKT WAT ZICH HIER LAAT VINDEN ZAI, BLIJVEN Verkoop het huis in bewoonde staaf _Resultaat intern milieubeleid gemeente Leiden valt tegen Leidse vlag in top 1 DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 11 leioen ruud sep ikoHet zijn geen eenvoudige op- slagplaatsen waar je je kinderen alleen maar in bewaring geeft. FPeuterspeelzalen kunnen een )7|heel belangrijke rol spelen in het vroegtijdig signaleren en verhelpen van allerlei achter- d standen. Dat staat te lezen in de nota 'Beweging in de Peuter- speelzalen', waarin de Leidse ^peuterspeelzalen, verenigd in asede COKL, een aanzet geven 0 voor hun beleid voor de komen- ~~de jaren. Ih De meest bekende vorm van laniextra aandacht voor peuters IVEmet achterstand, vormen de *f9peutertaalspeelzalen die een U paar jaar geleden in Leiden wer- m)den geopend. Hierin worden peuters met een taalachterstand n vier dagdelen per week bijge spijkerd op het gebied van de ^'Nederlandse taal. -42 Maar naast taalachterstanden moeten peuterspeelzalen ook andere problemen signaleren, zoals achterstanden in de moto rische ontwikkeling. Volgens het COKL moeten de de leidsters de problemen oppakken en be spreken met de ouders. Nog niet op alle peuterspeelzalen wordt die doelstelling gehaald, geeft de organisatie toe. Daar om zal het personeel op som mige punten moeten worden bijgeschoold. Maar ook daar mee zal niet overal de doelstel ling worden gehaald. Bij som mige peuterspeelzalen is de personele bezetting nog onder de maat. Ten slotte werkt de COKL sa men met de Mytylschool Leiden aan het opzetten van een spe ciaal kinderdagverblijf voor ge handicapte peuters. In Leiden bestaat zo n voorziening tot op heden nog niet,, terwijl in de ge wone peuterspeelzalen enkele gehandicapte kinderen worden opgevangen. leiden „Het is geen vlag op een modder schuit maar een vlag op een wereldwinkel", met deze woorden hees burgemeester Goe- koop gisteren de spiksplinternieuwe 'Leidse Vlag' van bureau Leiden Promotie. Het bu reau, dat gevestigd is in het voormalige pand van de Wereldwinkel aan de Steenstraat, hoopt rond de duizend vlaggen te verkopen aan de Leidse bevolking. Volgens Tjeerd Scheffer, directeur van Leiden Promotie, moe ten Leidenaars beter gaan denken over hun eigen stad. „De vlag is een onderdeel van on ze strategie. We willen meer groepsgevoel kweken bij de Leidenaars. Over twee weken wordt de stadhuistoren met een enorme Leid se Vlag ingepakt, dat wordt ook een mooi ge zicht." FOTO MARK LAMERS Buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat gaat dicht. Het bestuur van buurt- en speeltuinvereniging Groen oord besloot gisteravond het bijltje erbij neer te gooien. De bestuursleden verwierpen unaniem het laatste voor stel van de gemeente, dat de vereniging de grote zaal in het buurthuis kan huren voor 1250 gulden per maand. „We zijn een buurtclub, geen commerciële zalenver- huur", zegt woordvoerder Emile van Aelst. Schulden pub opgelopen tot 750.000 gulden Het was mooi, ontroerend en bijzonder! Ruddles, de Engelse pub op de hoek van het Noordeinde en het Rapenburg, verkeert in surseance van betaling. De openbare verko ping van het interieur, die voor afgelopen vrijdag gepland stond, is niet doorgegaan. De verkoping zoii plaatsvinden op last van de belastingdienst, die één van de schuldei sers is. De Leidse advocate C. de Weerdt is door de rechtbank aangesteld als bewind voerder. Zij heeft als taak te zoeken naar mogelijkheden om de zaak draaiende te houden. Het is voor De Weerdt niet de eerste keer dat zij zich over Ruddles moet buigen. De pub verkeerde namelijk al eerder in finan ciële moeilijkheden. In maart van dit jaar, toen de zaak in staat van faillissement ver keerde, was De Weerdt korte tijd aangesteld als curator. De eigenaars van Ruddles te kenden op dat moment echter verzet aan, waarop de rechter het faillissement van ta fel veegde. Het bleek slechts om uitstel van executie te gaan. De schulden van de pub zouden inmiddels zijn opgelopen tot rond de 750.000 gulden. De grootste schuldeiser is bierbrouwer Grolsch, die een bankgarantie heeft afgegeven voor de kostbare verbou wing van de pub en die hoofdhuurder is van het pand. Ruddles heeft al geruime tijd geen huur betaald. Voor de bierbrouwer aanleiding om via de rechter ontruiming van het pand te eisen wegens wanbetaling. De zaak dient morgen voor de Leidse kan tonrechter. „We willen het pand terug krij gen. Want we willen bier verkopen en huur ontvangen, en dat moet volgens ons met een andere eigenaar", laat een woordvoer der van Grolsch weten. Ook voor Grolsch is het niet de eerste keer dat ze op een onaangename manier met de Engelse pub in aanraking komt. Grolsch kocht in 1992 de Engelse Ruddles- brouwerijen op. In eerste instantie had de brouwer niet de bedoeling het Engelse ale ook in Nederlandse kroegen te gaan verko pen. Maar door de groeiende belangstelling van Nederlanders voor speciale bieren, kwam de brouwer vorig jaar alsnog op het bel getrokken bij de ge idee Ruddles-bier in een aantal kroegen te gaan tappen. Het opstappen van het bestuur is het einde van drie jaar onder handelen met de gemeente over het gebruik van het buurthuis. En behalve een 'rotbesluit', zegt Van Aelst, is het ook een op luchting dat het verhaal nu af gelopen is. „Want het is nu zo ver gekomen dat niemand van ons nog met de gemeente wil praten. Dat hebben we jaren ge daan, maar ze nemen je niet se rieus en ze gaan toch hun eigen weg. Dus wij hebben gezegd: zoek 't maar uit." De verwikkelingen rond het buurthuis kwamen in een stroomversnelling, toen de Leidse Welzijnsorganisatie het gebouw vorig voorjaar afstootte. De gemeente ging nieuwe huurders voor het buurthuis zoeken met wie de buurt- en speeltuinvereniging de ruimte kon delen. Maar de club zou dan wel huur moeten betalen, net als andere gebruikers. En daar begonnen de problemen. Want de buurt- en speeltuinver eniging, die zestien jaar geleden een eigen gebouwtje aan de Musschenbroekstraat afstond aan de gemeente, had nog nooit huur betaald. Volgens Van Aelst heeft de ge meente simpelweg nooit geluis terd naar de buurtclub. „Wij hebben drie jaar geleden aan de Op dat moment ontdekte de brouwer tot zijn schrik dat de één van de eigenaars van het café Ruddles ook eigenaar was van de naam Ruddles. De Engelse Grolsch-dochter moest vorig jaar diep in de buidel tasten om de betwiste merknaam terug te kopen. We zagen aankomen dat de LWO zou vertrekken uit Groen oord. Dus klopten wij aan bij wethouder De Goede (de voor ganger van Langenberg, red.) met de vraag wat onze positie dan werd. Want, zeiden wij, wij betalen geen huur." In een gesprek met wethou der Langenberg op 21 april van dit jaar bleek dat dat nieuws niet bij de gemeente was door gedrongen. Van Aelst: „De wet houder zei dat wij natuurlijk aardig wat geld hadden ge spaard, omdat we al sinds okto ber geen huur hadden betaald aan de LWO. Hij en zijn be- stuursmedewerkster, die trou wens drie jaar eerder ook bij de gesprekken met wethouder De Gpede was. waren verbaasd toen we zeiden, dat we nog nooit huur hadden betaald." Het bestuur van Groenoord heeft zijn aftreden in brieven aan de buurt en aan de wethou der bekendgemaakt. Ook de Leidse Bond van Speeltuinen (LBS) is ingelicht. De LBS vormt voorlopig het bestuur van speel tuin Groenoord. De speeltuin blijft dus open, maar het buurt huis gaat dicht. En dat betekent dat een klaverjasclub, twee bil jartclubs en een sjoelclub dakloos zijn en dat buurtverga- deringen voortaan ergens an ders gehouden moeten worden. „De sociale isolatie van de wijk is een feit", schrijft het bestuur. De gemeente is zelf het eerste slachtoffer van haar eigen on buigzaamheid, zegt Van Aelst. Want buurtbewoners kunnen de tekeningen van de nieuw bouw in Groenoord, die in het buurthuis ter inzage lagen, niet meer gaan zien. En op de infor matieavond over die bouwplan nen zal de gemeente „z'n eigen koffie en frisdrank mee moeten nemen." Het besluit van het be stuur kost de buurt een feestje. Over minder dan een week, op 7 september, zou de buurt- en speeltuinvereniging zestig jaar bestaan. —Bij opening nieuwbouw Leids Gemeentearchief aan Boisotkade chief over de Pilgrim Fathers ]Pnkomen wereldwijd beschikbaar. MiBij de opening van de nieuw- narbouw aan de Boisotkade wor gden de archiefstukken over de kelipuriteinse christenen, die in «1620 met hun boot de Mayflo- wer vanuit Nederland naar —Amerika vertrokken, op Internet =F-g.ezet. ^{9 De Amerikaanse ambassa- cpdeur Terry Dornbush is volgen- ~de week dinsdag te gast bij de ^opening. Hij neemt de website TEiofficieel in gebruik. „Die vindt cPdat enig", zegt archivaris Theo datSchelhaas. „Maar ja, het is ook stceen stuk geschiedenis van Ame- 31 'rika." De meeste gemeentearchie- öven die op Internet gaan, weet vrSchelhaas, beperken zich tot Efüeen catalogus van wat er in hun d+ gebouw te vinden is. „Wij heb- 1 Jejben gezegd: nee, wij willen ko- "p'men met iets wat op zichzelf ibelangrijk is en ook leuk. En er l^was hier een echtpaar bezig om jje.de 17e eeuwse akten over de Pilgrim Fathers leesbaar te ma- ken en van een korte inhouds opgave te voorzien. Daar wilden DuïWe een boek van uitgeven, maar htoen diende deze mogelijkheid zich aan." De akten geven een beeld van jndhet dagelijkse leven in Leiden w(van de 102 Engelse vluchtelin- beigen die in 1608 vrijheid van ge- i^loof kwamen zoeken in Neder- 5f! land. Er zijn testamenten bij, >9 getuigenverklaringen van ru- gl'zies, rechterlijke archieven, -koop- en verkoopcontracten en 30,Engelse ambassadeur - die lie- "TjVer niet zag dat deze 'vijandige oferoep' zich in Nederland mocht 50<vestigen - en het antwoord 44 daarop van de gemeente Lei- o1den Kort geding laatste hoop bejaarde bewoner Het toegankelijk maken van akten over de Pilgrim Fathers op Internet is maar een stap in wat Schelhaas noemt de 'hele automatiseringsslag' die het Leidse archief gaat maken. In de studiezaal staan voor de zoekers binnenkort personal compu ters. „Dat is ook een investering van drie ton." En behalve akten wil de archivaris ook de pren- tenverzameling van het archief op Internet zetten. Op de ruimtebehoefte van het archief heeft de automatisering voorlopig nog weinig invloed. De komende tientallen jaren blijft het papier nog wel binnen stromen, zegt Schelhaas. Vijf ki lometer archiefstukken bewaar den de archiefmedewerkers in het oude gebouw aan de Boisot kade. Na de uitbreiding kunnen daar weer kilometers bij. „Nor maal gesproken komt er hon derd meter per jaar bij. De aan winst na de uitbreiding is dit jaar een halve kilometer. Daar uit blijkt wel dat wij ruimtege brek hebben gehad." Na de ver bouwing .kan het stadsarchief weer tientallen jaren vooruit. Voor de opening van het uit gebreide archief is ook oud wethouder Hennie Koek uitge nodigd. De PvdA'ster, nu stads deelsecretaris in het Amster damse Bos en Lommer, was ja ren bezig met de voorbereiding van de verbouwing. Met het Archiefschatten te kijk Een deel uit de collectie van het stadsarchief komt uit de kast voor de openingsexpositie Archiefschatten. De tentoonstelling is van woensdag 10 september, een dag na de opening, tot en met zaterdag 11 oktober gratis te bezichtigen in het Leids Gemeente archief aan de Boisotkade in Leiden. Op open monumentendag, 13 september, staan in de hal vitrines met archeologische vondsten, die zijn gedaan bij recente opgravingen op het terrein van het archief, pie dag is er ook elke tien minuten een rondlei ding door de delen van het gebouw die normaal gesproken niet voor publiek toegankelijk zijn. eerste kindje dat in Leiden in 1995 werd geboren plaatst zij de laatste steen in het kunstwerk bij de ingang van de nieuw bouw. In dat kunstwerk zijn de namen van alle kinderen die in 1995 in Leiden ter wereld kwa men verwerkt. leiden afke van der toolen De veiling van de woning van A. van Heeringen is uitgesteld tot 6 oktober. De verkoop van het pand Rijnsburgerweg 79 zou gisteren plaatsvinden, maar de advocaat van Van Heeringen heeft een kort geding aange spannen. Dat dient op 10 sep tember. Het is de laatste hoop van de bejaarde weduwnaar om in het huis te mogen blijven wo nen. Van Heeringens familieleden, onder aanvoering van makelaar J. Lancel, willen het pand verko pen om hun erfdeel - driekwart van de waarde - in handen te krijgen. Het vierde kwart is sinds de dood van Van Heerin gens vrouw, afgelopen voorjaar, van de weduwnaar en zijn kin deren. Van Heeringen woont al 46 zuYDERDuihf jaar in het hujs. Hij verzorgde er met zijn vrouw zijn schoonou ders. tot aan hun dood in 1960 en 1961. Daarna bleef het echt paar er wonen, zonder dat de broers van mevrouw Van Hee- ringen-Lancel hun erfdeel opeisten. In 1994 kwam daar verandering in. De mede-erfge namen eisten alsnog dat me vrouw Van Heeringen hen uit kocht - waar ze geen geld voor had - of anders het huis ont ruimde. De rechter gaf de Lan cel s gelijk. Advocaat D. Pool wil in het kort geding aanvoeren dat het pand Rijnsburgerweg 79 niet het enige erfstuk is uit de nala tenschap van de oude Lancel dat nog niet is verdeeld. Ook een van de andere erfgenamen zou een pand in bezit hebben waar Van Heeringen op zijn Archivaris Theo Schel haas in de deuropening van de nieuw bouw van het gemeentear chief. „Wij willen komen met iets wat op zichzelf be langrijk is en ook leuk." FOTO LOEK Er is een oplossing voor de er feniskwestie rond het pand Rijnsburgerweg 79, waarbij beide partijen hun zin krijgen. Het huis zou kunnen worden verkocht in bewoonde staat. De schoonfamilie van bewo ner A. van Heeringen strijkt dan het begeerde erfdeel op, terwijl hijzelf kan blijven wo nen waar hij al 46 jaar woont. Dat stelt de Leidse jurist E. Ku- kenheim. Kukenheim spreekt uit eigen ervaring. Ook hij woonde in bij een van zijn oude/s, die hij verzorgde. Ook hij bleef er na haar dood wonen. Eii ook hij werd geconfronteerd met fa milieleden die hun erfdeel kwamen opeisen. Die zaak is overigens uiteindelijk geschikt. Kukenheim noemt de gang van zaken rond Van Heerin gens woning 'bijzonder onre delijk'. „Van Heeringen en zijn vrouw hebben de erflaters in het bewuste huis verzorgd. Dat is een substantiële bijdra ge aan de uiteindelijke erfenis. Ik vind dat de rechtspraak te weinig rekening houdt met zulke omstandigheden. Terwijl deze daar wel middelen toe heeft", vindt de jurist, die ook nog verwijst naar het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Dat garandeert de Europese burgers respect voor hun woning. Verkoop van het pand in be woonde staat is volgens Ku kenheim een goede oplossing. „Van Heeringen kan met de nieuwe eigenaar een beschei den huurprijs overeenkomen. Dat zal de opbrengst niet zo heel erg drukken, gezien de hoge leeftijd van Van Heerin gen. Op termijn heeft de eige naar gewoon de beschikking over een leeg pand." Maar er is nog een andere mogelijkheid. „De rechter kan de verdeling van een nalaten schap opschorten. Dat kan als onmiddellijke verdeling het belang van een van de betrok kenen buiten proporties schaadt. Dat lijkt mij hier wel van toepassing. Zeker gezien het feit dat de mede-erfgena men de situatie meer dan der tig jaar hebben gelaten zoals die was." beurt mede-erfgenaam van is. Geforceerde verdeling van Van Heeringens woning is onrecht vaardig, zolang de rest niet ook wordt verdeeld. Mocht Var. Heeringen het kort geding verliezen, dan gaat de veiling alsnog door. Wethouder A. Pechtold (milieu) betreurt de tegenvallende resul taten, zo laat hij blijken in het gemeentelijke personeelsblad Sleutelschrift. Maar dat bete kent niet dat hij het interne milieubeleid wil laten voor wat het is. Hij wil het beleid voort aan jaarlijks evalueren. Boven dien zou met ludieke campag nes onder het personeel het milieubeleid ook levend moeten worden gehouden. Lijntaxi /i f— In Leiderdorp is gis- I J teren een lijntaxi gaan rijden. Op proef. Over een jaar wordt beke ken of de taxi blijft rijden. Belasting -j Alkemade doet vol- I gend jaar een aan slag op de portemonnee van de inwoners: enkele belastingen gaan omhoog. y ^et gemeentelijke intern M milieubeleid levert veel minder o ,op dan verwacht. Dat beleid jidivoorziet er in dat ambtenaren 3ln!met duurzame pennen schrij- P^ven en uit eigen bekers drinken 19-,in plaats van uit wegwerpbeker- 22;tjes. Andere onderdelen van het l07lbeleid zijn het gescheiden inza- ^melen van afval en het terug- S brengen van het aantal kopieën.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11