Leiden Regio Hoofdbestuur CDA sust ruzie in Leidse fractie Apolloschool kan toestroom leerlingen niet meer verwerken 'Eindelijk eens een andere zondag' Stadsblad 'Exit' moet visitekaartje van Leiden worden Iedereen mag meepraten over fietsroute Rijndijk Huisartsen kiezen Zorg en Zekerheid Voetgangersbrug barst uit z'n voegen MAANDAG 1 SEPTEMBER 1997 Usje yy yt Katwijk kan zich I sinds zaterdag re cordhouder van het groot ste ijsje ter wereld noe- Gondelvaart A O gOLJden gondel- I J vaart in Oude We tering is afgelopen zater dag volledig in het water gevallen. NIEUW van Huur op Maat Gratis Proefabonnement!! Maak 6 maanden lang gebruik van een Huur op Maat auto naar keuze en u betaalt geen 100,- abonnementsgeld. Medezeggenschapsraad luidt de noodklok wijs moet je naar Oegstgeest. Dat is idioot." De Apollo heeft volgens Cramwinkel een goede naam en, met een vrij jonge directie, 'een enorm potentieel'. „Maar de school groeit uit zijn voegen. De remedial teacher die we had den is als gevolg van deze pro blemen vertrokken. Die had geen ruimte waar ze rustig haar werk kon doen. In de midden- en bovenbouw hebben we groe pen van 33 leerlingen. Volgens de normen kan dat nog wel, maar het is op het randje. On der de ouders sluimert het on genoegen." Een verzoek tot uitbreiding ligt al twee jaar bij de gemeente. „We hebben ambtenaren en wethouders uitgenodigd om het probleem te bekijken. En we hebben bij de gemeente een plan neergelegd om een combi natie te maken met een voor malig schoolgebouw aan de Bachstraat, waar de Arbeids voorziening gevestigd is. Maar het is niet zo dat de gemeente creatief meedenkt. Op verzoe ken wordt buitengewoon traag gereageerd." Meer ruimte voor de openba re Montessorischool in Zuid- West zit er volgens wethouder Hans Baaijens (PvdA/onder wijs) helemaal niet in. „We hou den vast aan de normen. Daar kunnen we ook niet van afwij ken, want dan staan er straks nog meer scholen op de stoep. De Apollo heeft een. goed schoolklimaat, een goed onder houden gebouw en ik ken scho len waar de klassen veel en veel groter zijn." De onderwijswethouder voelt zich echter wel voor een groot probleem gesteld. „De vernieu wingsscholen zijn mij heel dier baar. Het is een heel vervelend dilemma. Het ruimtegebrek heeft vooral te maken met de manier waarop ze hun onder wijs willen doen. Eigen aan Montessori zijn de kleinere groepen. Maar wij kunnen voor deze vorm van onderwijs geen uitzondering maken." Dronken man loopt over auto's heen leiden Een 22-jarige Leidenaar is zaterdagnacht door de politie aangehouden op de Garenmarkt in Leiden. Getuigen hadden gezien dat hij auto's vernielde. In totaal werden acht auto's be schadigd. De man had over twee auto's heengelopen en van zes voertuigen werden de buitenspiegels vernield. Leidenaars mishandeld en beroofd leiden Twee Leidenaars (22) zijn zaterdagnacht op de hoek Nieuwe Beestenmarkt/Lammermarkt aangevallen dooreen groep jongeren. De twee werden geschopt en geslagen en raak ten licht gewond. Toen de groep er vandoor ging, bleek dat één van de slachtoffers diverse sieraden miste. Hij werd beroofd van een gouden halsketting, ring en armband. Een 22-jarige Leide naar die het duo te hulp schoot, kreeg eveneens klappen en mist ook een gouden halsketting. Schiedammer door het lint leiden Een 23-jarige Schiedammer ging gisteren in de Seringen straat in Leiden volledig door het lint. Hij kwam aan de deur van zijn ex-vriendin maar werd niet binnengelaten. De man schopte daarop een ruit in en probeerde de voordeur open te trappen. Bij zijn aanhouding verzette de man zich hevig. Botendief betrapt leiden» Op een bedrijfsterrein aan de Rooseveltstraat in Leiden is vannacht een 36-jarige Hagenaar aangehouden. Samen met een andere man had hij geprobeerd in de Fortuinsloot een boot te stelen. De Hagenaar weigert de naam van zijn maat te noe- Symposium rond Japan-reizigers den haag/leiden Twintig afgestudeerden van de Leidse universi teit verbleven zeven maanden lang in Japan om ervaring op te doen met het leven en werken in het land van de rijzende zon. De Japan-reizigers zijn inmiddels teruggekeerd naar Nederland. De universiteit organiseert morgen in het Haagse Kurhaus een symposium rond de ervaringen van de deelnemers. Huis, winkel of g altijd eea Leidse Vlag Een landelijk bestuurder van het Christen Democratisch Appèl bemiddelt in het conflict tussen oud-wethouder Aart van Bochove en de Leidse CDA-fractie. De fractie vindt dat Van Bochove zijn zetel in de gemeenteraad ter beschikking moet stellen. Die wil echter eerst een hartig gesprek met zijn partijgenoten over de manier waarop zij hem al na minder dan een jaar als wethouder afserveer den. Het CDA-Leiden zegde in april van dit jaar het vertrouwen in Van Bochove op. De opvolger van wijlen Joop Walenkamp zou niet met zijn fractie communi ceren. Van Bochove verraste zijn fractie door meteen zijn ontslag in te dienen. De fractie eiste, dat hij ook zijn raadszetel zou inleveren. Maar vanwege de manier waarop zijn partij hem had behandeld wilde Van Bochove daar niet zonder meer aan voldoen. De afgezette stadsbestuurder zei dat hij pas na de zomer een besluit zou ne- Op het moment dat de oud wethouder naar Zuid-Afrika vertrok om de mogelijkheid van een stedenband tussen Leiden en East-Londen te onderzoeken bond fractieleider Paul Kluck de kat de bel aan. Van Bochove had niet het recht om tot na de vakantie te wachten, zei Kluck. Een gesprek achtte hij niet meer zinvol. Omdat Van Bochove blijft weigeren op te stappen vond er twee weken geleden toch een gesprek plaats. Dat bleef echter zonder resultaat. En dus werd besloten het landelijk bestuur te vragen om te bemiddelen. „Die bemiddelaar is nu aan het werk", zegt Van Bochove. „Maar we hebben afgesproken daar niets over naar buiten te brengen. Zo iemand moet even de tijd hebben." Van Bochove, die vandaag in het poortgebouw van het AZL met een symposium over lokale economie afscheid neemt als wethouder, verwacht wel bin nen een ruime week duidelijk heid. „Want het raadsseizoen is weer begonnen. Als er over tien dagen nog geen overeenstem ming is word ik toch wel een beetje zenuwachtig." Sinds zijn aftreden liet de CDA'er zich niet meer zien in de gemeenteraad. Fractievoorzitter Kluck wil niets zeggen over de problemen tussen de fractie en de oud-wet houder. Op de vraag of er nu een bemiddelaar aan het werk is zegt hij: „Niet dat ik weet. Wij zijn met die zaak nog bezig. Ik kan daar verder nog geen me dedelingen over doen." Het nieuwe stadsblad Exit, dat dit weekeinde is gepresen teerd, moet volgens directeur Leonhard Oudshoorn het visi tekaartje van Leiden worden. Exit is glossy van snit en uit sluitend positief over alles wat er in de Sleutelstad gebeurt of valt te beleven. Oudshoorn heeft volledige instemming van cultuurwethouder Alexan der Pechtold, die het eerste exemplaar mocht ontvangen: „We moeten van dat provinci aalse af. Laat maar eens zien dat wij ook goede restaurants hebben, goede kappers en leu- Binnenkort zal Exit overal zijn te vinden. In cafés, de schouwburg, bibliotheken en wachtkamers, op zo'n zeshon derd plaatsen in Leiden en omgeving doet het blad kond van het goede leven ter stede. Bon chique-bon genre in mooie kleuren en prachtige foto's. Over het jubel-toontje in de artikelen van het stadsblad kan Oudshoorn kort zijn: „Het moet allemaal niet teveel voorstellen." Lekker lezen en niet nadenken is het devies. Zo omschrijft Exit in haar eer ste nummer garage Kamsteeg als 'de Bijenkorf onder de au tohandelaren' en bekent Pech told dat hij het liefst met 'Cool water' van Davidoff achter de oren de straat op gaat. Het blad heeft de diepgang van een platjol, maar het ziet er al lemaal even prachtig uit. „Het is een lifestyle-blad voor een stel van tussen de 28 en 32 jaar, zonder kinderen en dat soort dingen", vertelt Ouds hoorn lachend over zijn for mule. Dat eerdere pogingen om een Leids stadsblad op te zet ten en vooral levensvatbaar te houden, zijn mislukt, kan Oudshoorn niet deren. Oi-Oi, Uit in Leiden en vrij recent nog Kris Kras, het waren alle maal populaire blaadjes die op de een of andere manier het hoofd niet boven water kon den houden. „Exit is een for mule die momenteel in zeven steden draait. Over een jaar is dat aantal uitgegroeid tot vijf tien. Bovendien hebben we hier in Leiden een zeer en thousiaste redactie", vertelt Oudshoorn vol zelfvertrou wen. Naast Ron Rijghard en Sang-Ah Yoo hebben nog meer KrisKras-oudgedienden de overstap gemaakt naar het nieuwe maandblad. „Rijghard had een redactie, wij een blad. Dan kom je al snel tot zaken", aldus Oudshoorn. Verkeerswethouder Pex Lan- genberg gaat niet over een nacht ijs bij het bedenken van een betere verkeerssituatie voor fietsers op de Lage Rijndijk. Be woners, ondernemers en verder 'iedereen die de Lage Rijndijk een warm hart toedraagt' mag de komende weken meepraten. Het is een van de omvangrijk ste experimenten met bestuur lijke vernieuwing die de D66- wethouder in deze periode aan pakt. Ondernemers aan de Lage Rijndijk en op industriegebied de Waard wordt de komende tijd gevraagd wat de betekenis van de dijk is voor hun bedrijf. Fietsers, bromfietsers en auto mobilisten worden aangespro ken door enquêteurs. Er komt een wijkgesprek op dinsdag 23 september om de problemen in kaart te brengen en eind okto ber nog eens een gesprek om creatieve oplossingen uit ce wis selen. De gemeente heeft geen uit gewerkt plan voor verbetering van de drukke fietsroute naar de binnenstad. Er zijn alleen een paar voorwaarden gesteld aan de plannen. Het sluipverkeer in andere straten in de Kooi mag niet toenemen, het industrieter rein moet bereikbaar blijven en ook de buslijnen die over de Rijndijk rijden mogen er niet onder te lijden hebben. Iedereen mag meepraten en wie dat niet van een afstandje wil doen kan zich bij de ge meente opgeven voor een ge meentelijke werkgroep, die Lan- genberg in zijn brief aan omwo nenden een 'denk- en doe-tank' noemt. Uiteindelijk moeten burgemeester en wethouders en de gemeenteraad eind dit jaar een besluit nemen. Het werk kan dan in het voorjaar van 1988 beginnen. De Apolloschool aan het Straus- spad in Zuid-West barst uit zijn voegen. De enige Montesso rischool van Leiden wacht al twee jaar op de uitbreiding die nodig is om de toestroom van leerlingen op te vangen. „Er staan drie noodlokalen en des ondanks zijn de gangen, de aula en de lerarenkamer al in ge bruik", zegt voorzitter Marcel Cramwinkel van de medezeg genschapsraad (MR). „Dus heb ben wij nu besloten bij de ge meente de noodklok te luiden. Voordat er echt een noodsitua tie ontstaat." De school telt inmiddels 289 leerlingen en het is al zover ge komen, zegt Cramwinkel, dat de directie ouders afraadt hun kin deren voor de Apolloschool aan te melden. „We hebben er in de MR over gesproken en zijn voorlopig tot een ontmoedi gingsbeleid gekomen. Maar als ouders echt willen moeten we de kinderen aannemen. En het is triest, dat je in Leiden moet zeggen: voor Montessori-onder- Ouderen werden zaterdag en zondag door de Ster-bus thuis opgehaald v Tweeënveertig oudere Leidenaars hadden dit weekeinde eindelijk eens een uitje. Dankzij een bijdrage van 2750 gulden van de inschrijfgelden van de Elfstegentocht maakten zij met de Ster-bus een rondrit door Zuid- en Noord-Holland en Utrecht. „En ze hebben het ontzettend naar hun zin gehad", zegt coördinator Betsie Kor- bee. „Er was er eentje die toen zij thuisge bracht werd zei: hier ga ik vannacht van dromen." Drie busjes van de stichting Dienstverle ning Leiden vertrokken zaterdag en zon dag van het Professorenpad. De tocht bracht de ouderen, die zó slecht ter been zijn dat zij niet meer zelfstandig met het openbaar vervoer mee kunnen, langs de Nieuwkoopse Plassen, de Vecht, door het Gooi en langs paleis Soestdijk naar Lage Vuursche, waar in een restaurant de lunch werd gebruikt. Thuis „De deelnemers", zegt Betsie Korbee, „wa ren allemaal mensen die normaal gespro ken in het weekeinde maar zo'n beetje thuis zitten tot zij maandag v dagverzorging, de visitekring of de eettafel worden gebracht. Dat zeiden ze ook: dit i eindelijk eens een andere zondag. Dit smaakt naar meer." De stichting kreeg voor de tocht i dan zestig inschrijvingen. Zaterdag en dag konden er zes keer ze\ mee. „Dus op 13 september gaan we nog een keer", zegt Korbee. „Want we hebben geen zin om mensen teleur te stellen. En als de bijdrage van de Elfstegentocht dan niet meer toereikend is legt de stichting e zelf nog wat bij." Leuk cadeau Artsen, patiënten en verzeke raar profiteren van de samen werkingsovereenkomst die Zorg en Zekerheid en de Districts Huisartsen Vereniging Rijnland en Midden-Holland donderdag tekenen. Dat zegt woordvoer ster H. Kuipers van Zorg en Ze kerheid. De patiënten, zegt Kuipers, zullen dankzij de samenwerking vaak sneller worden geholpen. „Bepaalde onderzoeken zullen al bij de huisarts worden ge daan, vragenformulieren kun nen daar al worden ingevuld. Dat leidt ertoe dat de specialist sneller en adequater kan han delen." De winst voor de verzekeraar zit volgens Kuipers vooral in de stroomlijning. „Geen dubbele onderzoeken en dubbele kosten meer." De huisartsen zullen volgens de woordvoerster voor al profiteren van de door Zorg en Zekerheid voorgenomen uit breiding van het electronisch communicatienetwerk. Kuipers noemt de samenwerking 'uniek voor Nederland'. zo1.. Leidse Vlag De Dullebak- kersbrug rus tend op een dekschuit. Leideim wordt nog met al die leidse vlagg De dekschuiten voor het feestje van café Annie's Verjaardag bereikten een tijdje ge leden hun bestemming bij de Hoogstraat zonder problemen. Vreemd genoeg ging het zaterdag bij de terugreis finaal mis. De ter- rasboten bleken een paar centimeter te hoog voor de doorgang onder de Dullebak- kersbrug over de Oude Rijn. Mogelijk dat het waterpeil in de I^eidse grachten de laatste dagen is gestegen. De sleper en de vier dekschuiten schoven rond half negen zaterdagmorgen de verbin ding voor voetgangers van zijn brughoof- den. Er kwamen twee hoogwerkers aan te pas om de sleep doorgang te verlenen en de brug terug op zijn plek te leggen. Om ge vaar voor voetgangers te voorkomen sloot de gemeente de brug aan weerszijden af met drankhekken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9