Geboren als lady, gestorven als heilige Diana zocht liefde, maar vond weerstand Prinses Diana Mij oenen lezers zorgen voor markt fotografen Politie speurt naar oorzaak tragedie 'Diana maakte ook van dichtbij grote indruk' AAANDAG 1 SEPTEMBER 1997 7 Seboren als lady, werd een prinses, gestorven als heili- e.' Het bijschrift op een kaartje aan een van de duizen- en bossen bloemen die gisteren bij Kensington Palace /erden neergelegd, vertaalt het gevoel van een heel volk. )e dramatische dood van de 36-jarige prinses Diana v0,eeft de natie getroffen als een blikseminslag. En wat er s (p het verleden ook over haar mag zijn gedacht, gezegd of ?ereschreven, ze zal voortleven als een ikoon, een heilige. JQ<QNDEN HANS GELEUNSE "ORRESPONDENT anaf het krieken van de dag de ware fans van Diana r «aar Kensington Palace. Bus- Hiauffeurs, programmeurs, uisvrouwen, kantoorbedien- :es, winkelmeisjes, studenten, Qjeet leger van de 'prinses pik'. Een leger dat Buckingha: mijdt, omdat zoals (uisvrouw Linda Denny zegt - mensen haar heel slecht grebben behandeld. Ik geloof /vil het niet dat het koninklijk huis als instituut nog lang zal bestaan. Zij was de meest menselijke van allemaal. Er is niemand overge bleven met wie we ons kunnen identificeren." Voor velen komt de vraag over de toekomst van de monarchie echter te vroeg. Pas laat in de middag durft het commerciële ITV een vraaggesprek met een historicus aan waarin dit onder werp aan de orde komt. Maar duidelijkheid ontbreekt. Wie wil er op deze zondag van rouw en ie blik spreekt boekdelen. Diana had een haat-liefde-verhouding met ie pers. Ze had de fotografen nodig voor haar liefdadigheidswerk, maar e bleven haar ook hardnekkig volgen na afloop van officiële gelegen- eden. FOTO REUTERS b< ONDEN HANS GELEUNSE •ERVOLG VAN VOORPAGINA tergeten lijken ook de stiekeme oto's die de Britse tabloids pu- iliceerden van Diana oefenend ■prpi de sportschool, de walgelijke b Uitvergrotingen van opnamen Tin haar benen om de wereld te onen dat zelfs bij Diana de cel- ulitis zou hebben toegeslagen, laar wanhopige vlucht in Lon- 5 len voor fotografen die haar d net roodbetraande ogen op de l iorrel wilden nemen. 5 "oen legde de vrijwillige ge- Iragscode waartoe de media jich hebben verplicht geen ge- vicht in de schaal. Maar met ien omgekomen prinses heeft let fatsoen plotseling toegesla- j {en. Aangeboden foto's van de l ïlaats van het ongeluk worden 5 iu zelfs door de tabloids gewei- jerd. 5 j)e dood van de prinses heeft rieteen de discussie op gang {ebracht of de wet de bloed- londen van de pers moet terug- luiten. Groot-Brittannië heeft, pders dan de meeste Europese 'o f linden, nog steeds geen wet op '0 le privacy. Andrew Neil, voormalig rechter hand van mediamagnaat Ru pert Murdoch, ex-hoofdredac- teur van de Sunday Times en een man die tabloids haat, ziet niets in wetgeving en zelfbeper king. Frankijk heeft de strengste privacy-wetgeving in Europa, zei hij gisteren, maar dan gaat het wel om het verbieden van publicatie, niet over de manier waarop die tot stand komt. En van onderlinge afspraken verwachtte deze rot in het vak niets. Zolang er enorme publie ke belangstelling is, zal er druk zijn op eigenaars en hoofdre dacties. Zolang The Sun en de Daily Minor door miljoenen Britten worden gelezen, is er voor de fotografen een afzet markt was zijn redenering. Diana besefte dat als geen an der. Ze zocht de publiciteit als het voor haar goede doelen of haar persoonlijke belang goed uitkwam, zoals tijdens de sle pende scheidingsellende met Charles. De prijs was dat ze ook op momenten dat ze de pers kon missen als kiespijn, niet al leen was. verslagenheid antwoord geven op de vraag of de dood van Dia na het voor Charles makkelijker maakt om met zijn Camilla te trouwen en of de toekomstige koning wel een stiefmoeder kan hebben? Er wordt gehuild, openlijk. Een vrouw zakt bij Kensington Pala ce door de knieën. Ze huilt on bedaarlijk. ,,Ik hield van Diana, we hielden allemaal van Diana, waarom moest dit gebeuren", snikt ze. Het antwoord op die vraag wordt duidelijk gegeven. „Het is de schuld van jullie rot- journalisten", schreeuwt een zwarte jongen. Anderen bren gen hem tot bedaren. „Er zijn ook goede journalisten hoor", voegt een oudere dame hem Nieuwspresentator Martin Le wis bijvoorbeeld. De emoties worden deze toch geharde me- diarot te veel als hij de woorden van premier Blair herhaalt: „Het Britse volk bleef vertrouwen in Diana stellen." Een traan loopt Martin over de wangen, zijn woorden stokken en hij wendt zich even van de camera af. BBC en ITV hebben 's morgens vroeg de gewone programme ring geschrapt. De uitzendingen worden deze hele zondag ge wijd aan het drama in Parijs. Om te onderstrepen dat de hele wereld via BBC World meekijkt, wordt aan de nieuwsbulletins toegevoegd: dit is de BBC, vanuit Londen. Vanuit de we reld komen de reacties van dr oefenis en ze worden allemaal voorgelezen, van president Clinton, van vriendin Rosa Monckton. Het land is dan al wakker ge schud. Sportevenementen wor den afgelast, zoals de voetbal topper Liverpool-Newcasüe United. De Britten zitten stijf voor de tv, zien hoe premier Blair voor het eerst moeite heeft uit zijn woorden te komen en hoe prins Charles later het li chaam van zijn ex-vrouw in Pa rijs gaat ophalen, vergezeld door de twee zusters van Diana. Bij Buckingham Palace worden dan verhitte discussies gevoerd. Biograaf Anthony Holden van het koninklijk huis, de hele dag voor de BBC-camera's, is er even gaan kijken en maakt er voorzichtig melding van. „Velen begrijpen niet dat er op het pa leis niets gebeurt, terwijl overal in de stad de vlaggen halfstok hangen." Holden zegt dit ter onderstre ping van zijn betoog dat het ko ninklijk huis geen fouten moet maken met de begrafenis van Diana. De vlag bijvoorbeeld kan alleen maar halfstok als de soe verein overlijdt, maar leg dat eens uit aan de man van de straat. En, zegt Holden, Diana was de vrouw van het volk. Daar zal het paleis rekening mee moeten houden. De komende dagen zal de dis cussie over wie de verantwoor delijkheid draagt voor de dood van Diana en haar vriend Dodi met net zoveel hevigheid wor den gevoerd als het debat of zij de koninklijke status dié ze bij de scheiding kwijtraakte pos tuum moet terugkrijgen. Diana's begrafenis zou met zo'n postuum 'eerherstel' een staats- aangelegenheid worden. BBC's hofverslaggeefster Jenny Bond krijgt er zichtbaar problemen mee dat ze geen duidelijk ant woord op die vraag kan geven. Ze wil zich geen buil vallen aan speculaties over het waarom van dit koninklijk gedraal. Ziekenhuizen, het Rode Kruis, de stichting Redt de kinderen en de vereniging van aidspa- tiënten hebben minder moeite met het geven van een oordeel. „Zonder haar hadden patiënten bij ons niet de voorzieningen gehad die er nu komen", zegt een vertegenwoordigster van het ziekenhuis dat mee mocht delen uit de 6,3 miljoen gulden die de Amerikaanse veiling van Diana's avondjurken opbracht. Aan het leed van de familie Fayed, eigenaar van het be roemde warenhuis Harrods, wordt in alle liefdesverklaringen en lofbetuigingen aan Diana maar mondjesmaat aandacht geschonken. Het is alweer Hol den die dit element ter sprake brengt. Diana voelde zich aan getrokken tot de familie, omdat het zo'n hechte eenheid was, vertelt hij. Ze heeft zich in haar leven zó vaak afgewezen ge voeld, terwijl ze zó veel liefde wilde geven. Prinses Diana wilde een 'konin gin van de harten' zijn. Zeker na haar dood heeft ze die status bereikt. Ze werd gisteren uitge roepen tot 'prinses van het volk', een bron van warmte voor mensen die liefde nodig had den: aids-patiënten, daklozen, de verminkte slachtoffers van landmijnen. Diana uitte die ambitie in het geruchtmakende tv-interview met BBC's Panoroma. Dat was in november 1995, toen de druk vanuit Buckingham Palace om te scheiden steeds heviger werd. Het vraaggesprek was haar su blieme wraakneming op wat ze zelf voelde als jaren van verne dering, kleinering, bedrog en kilheid in de schoot van de Brit se koninklijke familie. Het interview was voor konin gin Elizabeth aanleiding om de knoop door te hakken. Ze droeg de beide echtelieden per brief op een scheidingsprocedure te beginnen. Het zou vooral de door Diana uitgesproken twijfel aan de geschiktheid van Charles voor het koningschap zijn ge weest die de vorstin de knoop deed doorhakken. Het was dét interview dat een einde maakte aan vooral in kringen van het Conservatieve establishment populaire roddel dat Diana een lichtgewicht was, een meisje dat op school al faal de en het voor haar huwelijk niet verder bracht dan nanny, kinderverzorgster. Diana pre senteerde zich aan de wereld als een intelligente en krachtige vrouw. En de natie sloot haar opnieuw in de armen. Haar verklaring voor de verhou ding met de verraderlijke cava- lerieofficier James Hewitt „Ik was verliefd, ik voelde me in de steek gelaten" kwam veel ge loofwaardiger over dan de be kentenis, een jaar eerder, van prins Charles van overspel met Camilla Parker-Bowles. De in 1992 verschenen bestseller 'Dia na, haar ware verhaal', door journalist Andrew Morton ge schreven met instemming van Diana en medewerking van haai' vriendenkring, had immers al onthüld dat Charles de al voor zijn huwelijk begonnen re latie met Camila nooit had op gegeven. Charles bleef ondanks die open- harigheid de prins van de kil heid, Diana de prinses van de liefde. Zó sterk is dat beeld dat in de terugblikken op het leven van Diana die gisteren over de Britse beeldschermen gingen regelmatig die ene scène werd uitgelicht: Charles en Diana, ge ïnterviewd bij het bekendma ken van hun verloving, ge- Diana in haar nieuwe, zelfverkozen rol van 'prinses van het volk', e de nodig hadden. vraagd of ze verliefd waren. Dia na, met de pose die haar we reldberoemd zou maken, hoofd schuin, verlegen glimlach: „Na tuurlijk." Charles, met al het onderliggende cynisme van een dertien jaar oudere man: „Wat verliefd zijn ook mag beteke- Binnen een jaar wordt prins William geboren. Maar er zijn dan al de verhalen in de pers van 'intieme vrienden' die van Charles te horen hebben gekre gen dat hij 'nog niet' van Diana houdt, maar dat waarschijnlijk in de toekomst wel zal leren. De vormelijke prins, opgegroeid in een milieu dat het tonen van emoties in het openbaar een doodzonde vindt, zou echter nooit wennen aan wat hij tegen intimi 'haar grilligheid' noem de, maar wat in werkelijkheid een botsing van culturen was. Diana bracht emotie, speelsheid en spontaniteit in de burcht van de Windsors. Het werd niet op prijs gesteld. Charles werd steeds jaloerser op de aandacht die de pers aan haar schonk, op haar groeiende populariteit. Het huwelijk werd een loopgraven oorlog, uitgevochten via stoot troepen van de pers. Toen de kruitdampen na de of ficiële scheiding waren opge trokken, bleek wat Diana in haar paleizen had gemist. Buckingham Palace schrapte via de staatscourant meteen de titel Hare Koninklijke Hoogheid van de moeder van de toekom stige koning. Korte tijd later werd bericht dat op last van het paleis de naam van Diana ook was geschrapt uit de bedes voor het koningshuis die in de kerkli- turgie zijn opgenomen. „Diana was een vrouw die wilde knuffelen, warmte wilde geven, wilde omhelzen", zeiden giste ren de schrijver en biograaf Anthony Holden en BBC's hof- verslaggeefster Jenny Bond. Vol gens Flolden was dat een direct gevolg van het feit dat haar ei gen ouders waren gescheiden toen ze zes jaar oud was. Diana had Bond ook verteld dat ze haar kinderen een 'zo gewoon mogelijke opvoeding' wilde ge ven. William en Harry zouden niet alleen liefde krijgen, maar ook met beide benen in de ech- te wereld moeten staan. Maar op de momenten dat dit naar buiten toe zichtbaar werd, begonnen er moeilijkheden. Er kwam kritiek op Williams uit stapjes naar jongerenfeestjes waar kortgerokte meisjes in in nige omhelzingen werden gefo tografeerd met alcohol consu merende jongens. Diana nam haar zoontjes mee naar een film die ze qua leeftijd nog niet had den mogen zien. En altijd waren er de suggesties dat Charles dit vrije gedoe maar niets vond. Charles' politieke vrienden lie ten zich niet onbetuigd. De Conservatieve staatssecretaris van defensie Nicholas Soames verklaarde na haar Panorama interview publiekelijk dat Diana een hysterica was, een instabie le vrouw. En eerder dit jaar, toen ze zich bij een bezoek aan Angola inzette voor een wereld wijd verbod op landmijnen, ka rakteriseerde Soames' collega van buitenlandse zaken Howe haar als een 'ongeleid projec tiel', dat zich buiten de politiek moest houden. Pas met het aantreden van de Labour-regering kreeg Diana uitzicht op haar liefste wens, een functie als goodwill-ambas- sadrice. Ze overlegde met mi nister van buitenlandse zaken Robin Cook over buitenlandse trips in het kader van haar cam pagne tegen landmijnen. Het leidde tot gemor in de Conser vatieve rangen en tot regelrech te beschuldigingen van politie ke inmenging toen ze vorige week in een interview met Le Monde liet blijken de huidige regering een stuk beter te vin den dan de vorige. De affaire met Dodi Fayed deed haar image echter geen goed. Tabloids als The Sun kritiseer den haar openlijk en wezen op de schrille tegenstelling tussen luieren op luxe jachten in de ar men van een rijke playboy en een bezoekje tussendoor aan slachtoffers van landmijnen in Bosnië. Het drama van gisteren bracht ook daar verandering in. De relatie met Dodi werd op al le tv-netten gememoreerd als een oase van geluk in leven dat weinig echte vrolijkheid had ge kend. Belangrijke data in het leven van prinses Diana (1961-1997) 1 juli 1961: Lady Diana Frances Spencer wordt geboren, doch ter van de 8ste Earl of Spencer. 29 juli 1981: Diana trouwt met de 12 jaar oudere kroonprins Charles. Miljoenen mensen zijn via de televisie getuige van het .sprookjeshuwelijk' in de Sint- Paulskathedraal in Londen. 21 juni 1982: Geboorte van prins William Arthur Philip Louis. 15 september 1985: Geboorte van prins Harry (Henry Charles Albert David) 15 juni 1992: Na maanden van speculaties over de staat van het huwelijk, onthult Andrew Morton in het boek Diana: Her True Story' dat Charles al lange tijd een verhouding heeft met de getrouwde Camilla Parker Bowles en dat de gekwetste Diana zichzelf heeft verwond en zelfmoord heeft proberen te ple gen. 25 augustus 1992: The Sun drukt de transcriptie af van een telefoontje in december 1989 tussen Diana en een man die zij kozendSquidgy' noemt 9 december 1992: Premier John Major maakt in het parlement bekend dat Charles en Diana scheiden van tafel en bed, maar dat er geen plannen zijn om het huwelijk te ontbinden. 12 januari 1993: The Sun publi ceert de transcriptie van een ander telefoongesprek uit december 1989, tussen Charles en Camilla. 29 juni 1994: In een televisiedo cumentaire geeft Charles toe dat hij vreemd is gegaan, vol gens hem nadat zijn huwelijk met Diana ondanks beider inspanningen stuk was gegaan 3 oktober 1994: In Princess in Love' onthult Anna Pasternak dat Diana vijf jaar lang een ver houding had met paardrij- instructeur James Hewitt. 20 november 1995: Diana geeft in een televisie-interview haar verhouding met Hewitt toe Augustus 1995: De Britse pers ziet een verhouding tussen Diana en rugbyspeler Will Car- ling; Carling en zijn vrouw gaan 29 september uit elkaar. December 1995: Charles krijgt een brief van koningin Elizabeth die aandringt op ontbinding van het huwelijk; hij gaat akkoord. 28 februari 1996: Diana stemt met scheiding in. 28 augustus 1996: Huwelijk Charles en Diana bij decreet ont bonden. 31 augustus 1997: Diana over lijdt na een auto-ongeluk in Parijs, samen met haar vriend, Dodi Fayed. Trevor Rees-Jones, de lijfwacht die lis enige inzittende het ongeluk iverleefde dat aan prinses Diana, Dodi Fayed en hun chauffeur het le zen kostte, is misschien de belang- fijkste informatiebron voor de politie n de reconstructie van het drama.' Haar Rees-Jones is zwaargewond en iet is onduidelijk of hij ooit een ge- .nigenverklaring kan afleggen over le laatste momenten van de dodelij- fe achtervolging. De lijfwacht ligt riet zware verwondingen aan hoofd, ongen en gezicht op de intensive fare van hetzelfde ziekenhuis waar Diana overleed. Zijn toestand wordt ïrnstig genoemd, maar hij zou bui len levensgevaar zijn. Diana stond ïrom bekend dat ze geen lijfwachten had. Rees-Jones had de taak de Egyptische miljonair Fayed te be schermen en werd 'Dodi's schaduw' genoemd. De advocaat van de Fayeds, Ber nard Darteville, zei gisteren op de Franse televisie dat de familie de Volledige waarheid boven tafel willen krijgen en riep op tot een apart justi tieel onderzoek. „Het lijkt me een geval van onopzettelijke doodslag", zei hij. De politie was gisteren uren bezig de slip- of remsporen, die een lengte van 20 tot 30 meter hadden, te on derzoeken. Aan het einde van die sporen sloeg de auto tegen de der tiende betonnen pilaar in de tunnel en vervolgens tegen de tunnelwand. Voorlopig richt het politieonder zoek zich op de zeven fotografen die op de plek van het ongeluk werden gearresteerd en die de auto waarin Diana en Dodi zaten tot een halsbre kende snelheid zouden hebben aan gezet. Ooggetuigen hebben ver klaard dat de fotografen op motor fietsen rond de Mercedes zwermden voordat de auto de tunnel bij de Pont de l'Alma, iets ten noorden van de Eiffeltoren, inreed. Het radiostation France Info heeft gemeld dat enkele paparazzi foto's maakten van het autowrak voordat de eerste hulp arriveerde. Eén van de fotografen zou door verbijsterde om standers in elkaar zijn geslagen. De politie heeft twee motorfietsen en een scooter in beslag genomen. Bovendien heeft de politie twintig filmrolletjes geconfisqueerd. Die zul len worden ontwikkeld en bekeken, op zoek naar verdere aanwijzingen over de precieze toedracht. De foto grafen zouden freelancers zijn die werken voor persagentschappen als Stills, Gamma en Sipa. De fotografen zijn nog niet formeel aangeklaagd, maar wel in verzekerde bewaring ge steld. Dat betekent dat ze 48 uur kunnen worden vastgehouden zon der aanklacht. Ook als de openbare aanklagers in Parijs er niet in slagen de fotografen wegens doodslag te laten veroorde len, is het eventueel mogelijk ze we gens passiviteit bij de hulpverlening te bestraffen. Frankrijk kent namelijk een bepaling in de wet, die inhoudt dat er ook sprake is van verwijtbare schuld als er geen hulp wordt gebo den in een levensbedreigende situa tie. Het onderzoek is in handen van een politie-eenheid die zich nor maalgesproken bezighoudt met zware misdaden en terrorisme. Aan het wrak van de Mercedes 600 is goed te z de betonnen pilaar moet zijn geweest. De naam van de omgekomen chauffeur is niet vrijgegeven. Vol gens de Franse radio was hij werk zaam voor het Ritz-hotel, waar Dia na en Dodi vandaan kwamen na daar te hebben gedineerd. De man, zeer waarschijnlijk geen beroeps chauffeur, zou met een snelheid van ver over de 100 kilometer per uur de tunnel zijn ingereden. Op die plek geldt een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. De tunnel is 300 meter lang, is goed verlicht en heeft een opstaande stenen rand. Het is een van de vele tunnels in de grote weg langs de Seine. dere keer hebben we de tuinslang op een groepje opdringergie fotografen moeten zetten." Gert kan zich de eerste keer dat de Prinses van Wales kwam dineren nog goed herinneren: „Ik keek als jonge ober in het reserveringenboek bij de receptie. Daar stond P.o.W. in. Ik be greep er niets van. P.o.W. is in het En gels de afkorting voor Prisoner of War (krijgsgevangene, red.). Toen ik be greep dat het om de Princess of Wales ging, kreeg ik hartkloppingen. Maar ze kwam en zat daar heel rustig en stilletjes en keek met haar grote, grote ogen in het rond. Ze was een heel ge respecteerde gast, en toen ik haar één keer had meegemaakt wist ik waar om. Ze was heel doordringend. Nee, helemaal niet paranoia. Heel rustig en heel geïnteresseerd. A really nice per- Vanwege de geheimhoudingsplicht van de geïnterviewde is de naam Gert gefingeerd. RENEE DE BORST „Als je haar van dichtbij meemaakte, zonder pers erbij, realiseerde je je waarom iedereen gek van haar was. Ze had een heel sterke uitstraling." Gert is een Nederlander die sinds eni ge jaren als ober in een van Londen's meest gerenommeerde restaurants werkt. Prinses Diana kwam er regel matig dineren. Gert: „Ik heb haar vaak geserveerd, maar ook andere sterren. En er was een verschil. Be roemdheid kun je maken, maar zij was een celebrity van zichzelf. Bij haar zag je inderdaad die natuurlijke uit straling. Ze had heel doordringende ogen en een lieve, tedere manier van praten. Ze was helemaal niet snobbish of upper class. Ze maakte grote in druk." Gert heeft verschillende keren meege maakt dat Diana weggehouden moest worden van fotografen: „We hebben haar een keer door de achterdeur naar buiten moeten loodsen. Een an-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7