Karadzic-aanhang negeert dreigement DE HELE WEEK GOED KOOP m 2i9 Buitenland Boeren verlaten Zuid-Afrika Jeltsin wil geen derde keer Verstoppertje p Bern zet deur open voor EU-migrant West-Afrika treft sancties tegen junta Sierra Leone Ijzerbedevaart: van extreem-rechts naar extreem rustig iAANDAG 1 SEPTEMBER 1997 Paniek in zwembad: 18 doden Kinshasa» In een zwembad in Nsele, in de Democratische Repu bliek Congo, zijn gisteren achttien mensen verdronken. Dat ge beurde in de paniek die ontstond toen soldaten in de lucht scho ten. De slachtoffers zijn volgens de politie voornamelijk scholie ren en studenten. De soldaten begonnen te schieten toen een meisje riep dat ze verkracht werd. Fundamentalisten vallen tv-station aan Istanbul» Turkse islamitische fundamentalisten hebben gister avond een tv-studio aangevallen uit protest tegen het beleid v de regering om religieus onderwijs aan banden te leggen. Het persbureau Anatolia meldde dat de betogers ramen ingooiden en apparatuur beschadigde. Niemand raakte gewopd. Duitsers willen niet in Berlijn wonen bonn Meer dan tweederde van de Duitsers voelen er niets voor ooit in Berlijn te moeten leven. De meeste mensen (79 procent) hebben vooral moeite met de hoge huizenprijzen. Ruim de helft vindt de gejaagdheid en de drukte in de hoofdstad tegenstaan. Dat blijkt uit een onderzoek dat vandaag in het blad Focus ver- schijnt. Aanval op politiebureau Belfast Belfast De politie in Belfast heeft zaterdag met het afvuren van rubberkogels een groep van zo'n honderd mensen uiteengedre ven, die een politiepost in een katholieke wijk hadden aangeval len. De menigte gooide met molotovcocktails, trachtte het poli tiebureau binnen te dringen en er brand te stichten. De politie gaat ervan uit dat de actie een protest was tegen de deelname van Sinn Féin, de politieke arm van de IRA, aan het vredesover- Israël dreigt te vol te worden londen Israël is in het jaar 2020 mogelijk een van de dichtstbe volkte landen ter wereld. Dat blijkt uit een wetenschappelijk on derzoek dat zaterdag door de Britse omroep BBC is aangehaald. Volgens de studie zal de bevolking van Israël in de komende 23 jaar met vijftig procent toenemen tot meer dan acht miljoen mensen. Dat zal het noodzakelijk maken om nieuwe woonge bieden te bouwen ver van de overbevolkte kust, aldus de onder zoekers. Nieuw elementair deeltje ontdekt Washington Amerikaanse wetenschappers hebben een nieuw elementair deeltje ontdekt, een zogeheten vreemd meson. De vondst ondersteunt de basistheorie van de moderne fysica. Dat meldde het blad Physical Review Letters vandaag. Het Brookha- ven National Laboratory in Upton New York deed de ontdekking bij een proef waarbij een deeltjesversneller vijf jaar lang atomen op elkaar schoot. I Deens verbod op blote bruiloften kopenhagen Bruiden die in zijn gemeente trouwen hoeven geen lange witte jurk met sluier te dragen, maar ze moeten wel iets dragen. Dat bepaalde burgemeester Winzor van het Deense Soenderborg, 230 kilometer ten zuidwesten van Kopenhagen, nadat een ambtenaar van zijn gemeente twee weken geleden een Duits stel in de echt had verbonden dat enkel v in een vrolijk beschilderd Adamkostuums. Voortaan ook met bus door Kanaaltunnel calais Reizigers zonder auto kunnen voortaan ook met de bus door de Kanaaltunnel. Tussen acht uur 's morgens en acht uur 's avonds rijden twintig bussen pendeldiensten tussen Kent en Ca lais. Dat deelde de exploitant van de treintunnel zaterdag mee. Volgend jaar volgt uitbreiding van het aantal lijndiensten. Tot dusver was Hoverspeed, de exploitant van hovercrafts en Sea- Cats, de enige firma die doorgaande busdiensten had tussen Ne derland, België en Londen. Geen gewonden bij aanslag Basel basel» In de nacht van zaterdag op zondag is in de Zwitserse stad Basel een aanslag gepleegd. De explosie deed zich voor bij het Hotel City, vijfhonderd meter van de plaats waar gisteren de slotzitting van het eerste Zionistische Congres plaatshad. Het openbaar ministerie in Basel kon niet zeggen of het congres doelait van de aanslag was. Niemand raakte gewond. Westminster Abbey gaat entree heffen londen Westminster Abbey, de piekwaar alle Britse vorsten en vorstinnen sinds 1066 zijn gekroond, gaat vanaf volgend jaar vijf pond (ruim zestien gulden) entree heffen om de grote aantallen toeristen af te schrikken. „We moeten iets doen om dat aantal terug te brengen omdat het gewoon zo lawaaiig is en het de spi ritualiteit van de abdijkerk aantast", aldus een woordvoerder. Westminster Abbey trekt jaarlijks 2,5 miljoen bezoekers. Nieuw legerkorps in de maak omulew Duitsland, Denemarken en Polen gaan een gezamen lijk legerkorps opzetten. Het plan moet zijn beslag bijgen zodra Polen toetreedt tot de NAVO. De ministers van defensie van de drie landen namen dit besluit zaterdag tijdens een vergadering in het Noord-Poolse Omulew. Het Multinationale Korps Noord oost moet de integratie van Polen in de NAVO vergemakkelijken. PAGE QUILTED KEUKENPAPIER t pak a 2 rollen van 295 I KIPFILET ELKE DAG GOED NIEUWS Overleg over regeringscrisis Suriname vast paramaribo anp De gesprekken om een einde te maken aan de Surinaamse rege ringscrisis zijn vastgelopen. De Nationale Democratische Partij (NDP) van Bouterse heeft grote moeite met de voorwaarden die de Basispartij voor Vernieuwing en Democratie (BVD) stelt voor hernieuwde toetreding tot de coalitie. De BVD eist het vertrek van partijgenoot Radhabshun als vice-president wegens 'extreme drankzucht' en 'slecht leider schap'. Ook moet BVD-voorzit- ter Mungra volledig in ere wor den hersteld en het financieel- economische beleid van presi dent Wijdenbosch drastisch worden 'omgebogen. Onenig heid over dit beleid was vorige week reden voor de president om Mungra als minister van fi nanciën te ontslaan. In BVD-bïngen wordt nu ge zegd dat de partij niet naai' de coalitie terugkeert als haar eisen niet worden ingewilligd. Vol gens het avondblad De West hebben de twee beine coalitie partijen, HPP en PVF, zich ach ter de eisen van de BVD ge schaard. Amerikaanse gezant zet Ser\>ische nationalisten onder druk kaapstad» anp De aanhangers van de Bosnisch-Servische ex-president Karadzic trekken zich niets aan van de dreigementen van de internationale gemeenschap en de NAVO, die presi dent Plavsic steunen in de machtsstrijd in de Republika Srpska. De grote vraag is nu of de gemeenteraadsverkie zingen, als politiek sluitstuk van het Dayton-vredesak- koord, over vijftien dagen wel moeten doorgaan. sarajevo-brussel» anp stigste voorstelbare consequen ties' als de nationalisten zich niet coöperatiever opstellen. „Wij bevinden ons op het meest kritieke moment tot nu toe, niet Dinsdag al had het door Karad zic' beheerste parlement in de stad Pale, ofschoon door Plavsic ontbonden, uitstel van de ver bezingen gelast. De nationalis ten bewezen daarmee opnieuw niet te willen meewerken aan de uitvoering van Dayton. „Wij laten ons niet onder druk zetten", verhaarde Kra- jisnik zaterdag na een gesprek met de speciale Amerikaanse gezant Robert Gelbard. Gelbard dreigde de rechterhand van ex- president Karadzic met 'de ern- alleen voor de uitvoering t Dayton-overeenkomst, maar ook voor de toekomst van de Republika Srpska", aldus Gel bard. De gezant had op zijn rondreis door het gebied ook al bot gevangen bij de Servische president Milosevic. Die weigert Biljana Plavsic te steunen. Gelbard noemde de leiding in Pale een 'kliek', wier fascistisch en totalitair gedrag de interna tionale gemeenschap niet meer tolereert. „Ze zijn niet serieus en ze gedragen zich niet als vol wassenen. Ik heb tegen Milose vic gezegd dat ik hun beloften niet geloof omdat ze liegen. Ik geloof alleen maar in concrete dingen. Zij moeten een eind maken aan hun agressieve op stelling jegens de internationale vredesmacht SFOR. De NAVO zal geen geweld van hun kant meer tolereren." Dat bondgenootschap zelf gaf in de nacht van zaterdag op zondag een verbaring uit dat haar vredesmacht SFOR 'haar missie vastbesloten, maar eer lijk zal uitvoeren en de toepas sing van geweld of intimidatie niet zal tolereren'. Eind vorige week al was SFOR gemachtigd zonodig met geweld op te tre den tegen media die de bevol king opruien. Tientallen Afrikaners zijn aan een nieuwe uittocht begonnen. Zo'n 150 jaar na de Grote Trek van de voorouders zoeb nu ook het nageslacht elders toevlucht. Maar in tegenstelling tot de legendari sche vlucht van de Boeren voor de nieuwe Britse heersers, verloopt de huidige emigratiegolf heel wat nuchterder. De Zuid-Afrikaanse blanke agra riërs trekken niet meer met ossewagens de bin nenlanden in. Ze nemen een lijnvlucht van Jo hannesburg naar Congo-Brazzaville of Mozambi que en laten hun auto of motorfiets per contai nerschip volgen. De trek van de Afrikaners naar 'zwart' Afrika is een gevolg van de pan-Afrikaanse samenwerking na het apartheidstijdperk. De hoop op een betere economische toekomst - meer regen, vruchtbaar dere bodem - speelt een rol, maar de emigratie lijkt ook politiek gemotiveerd. De boeren voelen zich niet meer thuis in hun land nu er een einde is gekomen aan de blanke overheersing. Een ex treem-rechtse beweging van separatisten, het Vrijheidsfront, stimuleert de vlucht naar het noorden. De autoriteiten van de zwarte landen ontvan gen de blanke boeren overigens met open armen. Zij zijn baarblijkelijk onder de indruk van de vaardigheden van de Afrikaners en hopen dat zij een steentje bijdragen aan de welvaart. Zuid-Afri- ka zelf zit niet in de maag met het vertrek van de Afrikaners. President Mandela gaf een ontgin ningsproject in Noord-Mozambique zijn zegen en bood de kolonisten zelfs financiële hulp. De Russische president Jeltsin ambieert geen derde ambtstermijn. Hij stelt zich in het jaar 2000 niet opnieuw kandidaat voor het pre sidentschap, zo meldde het persbureau Itar-Tass vandaag. Jeltsin opperde de mogelijkheid dat een vrouw ooit zijn plaats in het Kremlin imieemt. Jeltsin werd in 1991 voor vijfjaar als president van Rusland geko zen en werd in 1996 herkozen. Door over mogelijke opvolgers te praten had hij al eerder impliciet te kennen gegeven niet nog een mandaat te willen. „Een van jullie wordt ooit president", zei hij voor een bas scholieren. „Maar jongens, denk niet dat dit alleen jullie aangaat. Ook een vrouw kan president worden." manilla» Deze Filipijnse jongen speelt verstoppertje in de straten van de hoofdstad Manilla. De enorme buizen zijn bedoeld v een einde te maken aan de overstromingen die het land met een zekere regelmaat teisteren. Zwitserland komt met nieuw immigratiebeleid bern bob kroon correspondent In de toekomst kunnen burgers uit de landen van de Europese Unie zich nagenoeg onbelemmerd in Zwitserland vestigen, maar voor de rest van de wereldbevolking gaat het Alpenland op slot. Dat zijn de hoofdlijnen van een nieuw immigratiebe leid dat in opdracht van de regering door een speciale studiecommissie is uitgewerkt. Het huidige systeem kent 'seizoenarbeiders', mensen die een werkvergunning voor negen maanden krijgen, maar hun gezinnen moeten thuislaten. De B Categorie, met een (verlengbare) verblijfsvergunning voor een jaar, die het gezin mogen meebrengen. En de C Categorie, die een permanente vestigingsvergunning heeft. Bij het huidige systeem werd duidelijk voorrang gegeven aan Europeanen, Amerikanen, Canadezen en Australiërs. Volgens het nieuwe plan wordt de immigratie van EU-burgers nagenoeg onbeperkt en voor de rest van de wereld zo goed als onmogelijk - met uitzondering van 'economisch en wetenschappe lijk waardevolle migranten'. Dat wordt per geval bekeken, waarbij het stamland van de hoogwaar dige immigrant dan geen rol meer speelt. Een su perbegaafde arts uit Nigeria of een Chinese uit vinder blijven dus welkom en daarmee wordt alle kritiek op discriminatie omzeild. Een Nederlands diplomaat, die anoniem wenste te blijven, noemde het een 'slimme en po litiek weloverwogen aanpak', omdat Zwitserland hiermee opnieuw een stap doet naar de op den duur onvermijdelijke aansluiting bij de Europese Unie. Vrije vestiging in de vijftien EU-lidstaten is een van de grootste verworvenheden van de Eu ropese eenwording en ook een van de voornaam ste eisen van Brussel bij de onderhandelingen met Zwitserland. abuja» Rtrbah, die op 25 mei door Koro ma werd afgezet. De Ecowas heeft de door Ni geria geleide vredesmacht toe stemming gegeven naleving van de sancties en het embargo af te dwingen. Ook moet Ecomog toezien op een staakt-het-vu- Nigeriaanse troepen bevin den zich reeds in het land krachtens een defensiepact met Sierra Leone. Een poging om Koroma een week na zijn coup uit de hoofdstad Freetown te verdrijven, mislukte echter. Tij dens de bijeenkomst in Abuja maakte Nigeria ziqh sterk voor harde actie. Maar de Franstalige landen in de regio pleitten voor overleg. West-Afrikaanse staatshoofden hebben zaterdag sancties ge troffen tegen het militaire be wind van Johnny Paul Koroma in Sierra Leone. Ook wordt het mandaat van de West-Afrikaan se vredesmacht Ecomog, die nu in het buurland Liberia actief is, uitgebreid naar Sierra Leone. De zestien leiders van dq Eco nomische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (Eco was) veroordeelden in de Nige- riaanse hoofdstad Abuja 'de on verzoenlijke houding van het il legale regime'. Met de maatre gelen willen ze de junta dwin gen de macht terug te geven aan de gekozen president Kab- De uitbater van hotel-restaurant Sint Jan in Diksmuide staart sip door het raam. „Dit kost mij klanten", is zijn eni ge commentaar op het extreem rustige verloop van de Vlaamse Ijzerbedevaart gisteren. Ook de dagjesmensen op straat blikken beteuterd om zich heen. ,,'t Is wel erg kalm, niet?", klinkt het spijtig. Ze voelen zich een beetje geno men. Diksmuide is een lieflijk dorp. Ty pisch zo'n dorp waai' normaal gespro ken op zondag niets valt te beleven. Be halve dan op die ene zondag, de laatste van augustus, als de traditionele Ijzer bedevaart er neerstrijkt. Steevast liep deze herdenkingsmars van Vlaams nationalisten bij de IJzerto- ren de laatste jaren uit op rellen. Vorig jaar nog brulden aanhangers van het extreem-rechtse Vlaams Blok en andere heethoofden dwars door de toespraak van de voorzitter van het organiserende Ijzerbedevaart comité heen. Vervolgens ontaardde wat het hoogtepunt had' moeten worden - de vaandeloptocht - in een ordinaire knokpartij. 'Nooit meer oorlog' luidt de leuze in vier talen op de IJzertoren en dat heeft de organisatie dit keer maar eens heel letterlijk opgevat. Voor de zeventigste editie van de bedevaart is zeer veel poli tie op de been. Alle toegangswegen naar Diksmuide worden vanaf zater dagmiddag gecontroleerd. Rijkswach ters in pantserwagens, te paard, of met honden houden het dorp zelf nauwlet tend in de gaten, ondersteund door een permanent rondcirkelende helikopter. En het blijft rustig, erg rustig zelfs. Dat komt mede door het feit dat het Vlaams Blok en andere extremistische clubs dit jaar tot een boycot van de Ijzerbedevaart hadden opgeroepen. De dorpsjeugd doetwat het altijd die avond doet: bier drinken. En het kleine groepje Duitse neo-nazi's houdt zich gedeisd in café De Tapperij. De ongeveer achtduizend Flamingan ten die de IJzerweide bevolken, zijn het toonbeeld van gemoedelijkheid. Uitge rust met vis- en kampeerstoeltjes en de onvermijdelijke koelbox, krijgt de bede vaart het karakter van een folkloristi sche uitstapje. Kan de Ijzerbedevaart nu definitief worden bijgezet in de foldermolen van de plaatselijke VW? Is de Flamingan tenmars van zijn politieke lading ont daan? De ietwat tegenvallende opkomst doet dit vermoeden. Het lijkt erop dat de aandacht voor het treiterende optre den van het Vlaams Blok de laatste ja ren het al langer tanende belang van de Ijzerbedevaart heeft weggedrukt. Nu die 'kaalgeschoren kegels' zijn thuisge bleven en de bedevaart zich volop kan presenteren, blijkt hoe weinig er nog van over is. Het merendeel van de Vlamingen voelt zich weliswaar geen Belg, maar een pleidooi voor een volledige boedel scheiding met Wallonië gaat velen toch een stap te ver. Datzelfde geldt voor de eisen van het IJzerbëdevaartcomité voor een zetel bij de Verenigde Naties, eigen lidmaatschap van de Europese Unie en veel verdergaande samenwer king met Nederland. Het ziet er dus somber uit voor de uitbater van hotel-restaurant Sint Jan. Zijn unieke locatie pal tegenover de IJzertoren heeft aan attractiewaarde in geboet. Tenzij de Vlaamse regering de bedevaart officieel bestempelt tot grootscheeps traditioneel schouwspel. Jonge kinderen hebben geen last van echtscheiding Kinderen kennen geen emotio nele gevolgen van de echtschei ding van hun ouders als die ge beurtenis plaatsheeft voordat zij vijf jaar oud zijn. Dat blijkt uit een Brits onderzoek waarin vier jaar lang het gedrag van kinde ren van 76 stellen is gevolgd van wie de helft uit elkaar was ge gaan voordat hun kroost de leeftijd van vijf jaar bereikten. Kinderen van gescheiden ou ders blijken vaak meer affectie te krijgen van de moeder of va der die hen vervolgens alleen opvoedt. Bovendien zijn zij te jong om te beseffen wat een echtscheiding inhoudt. Het on derzoek, dat later dit jaar wordt gepubliceerd, zal volgens de Sunday Times tot veel discussie leiden, omdat de resultaten in druisen tegen de gangbare op vatting dat echtscheiding vaak gedragsproblemen veroorzaakt, vooral bij jongens. De wetenschappers blijven overigens van mening dat kin deren ouder dan vijf jaar emo tionele schade kunnen oplopen als hun ouders uit elkaar gaan. Zij denken vaak dat zij de schei ding hebben veroorzaakt. Verpleegster ter dood veroordeeld wegens moord Een van de twee Britse ver pleegsters die in Saudi-Arabië terechtstaan wegens de moord op een Australische collega, is schuldig bevonden en ter dood veroordeeld, zo melden ano nieme bronnen. De rechtbank achtte bewezen dat Deborah Parry Yvonne Gilford heeft vermoord. De tweede verdach te, Lucille McLauchlan, werd wegens medeplichtigheid ver oordeeld tot gevangenisstraf. De advocaten van de twee verpleegsters ontkennen ech ter dat de twee al zijn veroor deeld. „Navraag bij onze Saudische collegae bevestigt dat er nog geen oordeel is ge veld en berichten over een ver oordeling en vonnis missen ie dere grond", aldus de advoca ten. Eerder had het minsterie van buitenlandse zaken in Londen al zijn twijfels uitgesproken over de juistheid van het be richt. Een woordvoerder zei dat het gerucht al twee weken de ronde deed maar niet kon worden bevestigd. Een eventueel vonnis moet nog worden bekrachtigd door een hof van beroep, waar twee jury's bestaande uit vijf leden zich over de zaak buigen. Dat proces kan nog maanden of misschien zelfs jaren in beslag nemen. Israëliër krijgt vijftien jaar cel wegens spionage Een Egyptische rechtbank heeft de Israëliër Azam Azam veroor deeld tot vijftien jaar werkkamp met hard regime wegens spio nage voor Israël. Zijn Egypti sche medeplichtige Emad Is mail kreegt levenslang. Azam en Ismail waren aange klaagd wegens spionage-activi- teiten voor de Israëlische gehei me dienst Mossad. Twee Israëli sche vrouwen, die op dezelfde beschuldiging bij verstek te rechtstonden, kregen levens lang. Zij maken, evenals Azam, deel uit van de Druzische ge meenschap in Israël. Israël heeft woedend op het vonnis gereageerd. Premier Netanyahu zei dat Azam on schuldig is en 'niet verdient om ook maar één dag in de gevan genis door te brengen'. De zaak heeft de betrekkin gen tussen Egypte en Israël op een dieptepunt gebracht sinds de twee landen in 1979 een vre- desverdragondertekenden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5