'Regime heeft bloed aan handen' 'Hinderlijk volgen' is in Nederland verboden Feiten Meningen Hitte MAANDAG 1 SEPTEMBER 1997 Algerijnse bloedbaden door wraak, fanatisme of staatsgeweld Is het wraak of fanatis me? Of is het, zoals cy nici beweren, de rege ring die erachter zit? De moord op zeker 98, maar mogelijk drie honderd inwoners van een arm boerendorp vrijdag heeft het mys terie rond het ongena dige geweld in Algerije enkel vergoot. Het bloedvergieten van vrijdag in de buurt van Sidi Moussa, even ten zuiden van de hoofd stad, is tot nu toe de dodelijkste aanval geweest sinds de islami tische opstand vijfenhalfjaar geleden begon. De strijd van ge wapende islamitische groepen heeft sindsdien aan meer dan 60.000 mensen het leven gekost. Bendes militanten hebben het veelal gemunt op burgers. Ze trekken gewapend met simpele wapens of boerengereedschap dorpen in om de bewoners de keel af te snijden of dood te hakken, waarbij zelfs kleine kin deren niet worden gespaard. In sommige gevallen lijken ze uit te zijn op vergelding op dor pen die zelfverdedigingsgroe- pen hebben opgezet die door de overheid van wapens worden voorzien. In de meeste gevallen bestaat er echter geen enkel duidelijk motief voor het bloed vergieten. Er doen veel theorieën de ronde over waarom het geweld juist nu oplaait, terwijl de autoritei ten onlangs twee belangrijke is lamitische leiders uit de gevan genis hebben vrijgelaten. Het in Parijs uitgegeven week blad JeuneAfrique bracht het bloedvergieten afgelopen week in verband met de besprekin gen die het door het leger ge steunde regime van het land zou voeren met hel Islamitische Reddingsfront FIS. Het Islami tisch Reddingsleger, de gewa pende arm van het FIS, is een van de groepen die deelneemt aan de opstand. Volgens het scenario van het weekblad heeft de Gewapende Islamitische De leider van het verboden Islamitisch Heilsfront (FIS), Abassi Madani (links), werd op 15 juli uit de gevangenis ontslagen op voorwaarde dat hij zich van politieke activiteiten onthoudt. FOTO EPA Groep (GIA), de aartsrivaal van het Islamitisch Reddingsleger, die gewoonlijk verantwoordelijk wordt gesteld voor de slachtpar tijen, het geweld opgevoerd om een akkoord te voorkomen. Het dorp dat vrijdag het toneel was van een slachtpartij, Rais, ligt middenin het door de GIA be heerste gebied. Een van de oprichters van het fundamentalistische FIS, Abassi Madani, die op 15 juli na zes jaar gevangenis werd vrijgela ten, weigerde te zeggen of er besprekingen gaande waren. ,,Ik ben met een zeer gecompliceer de kwestie bezig", zei hij vóór het bloedbad. „Ik heb tijd nodig om te bekijken hoe de situatie precies is... en ik kan niets zeg gen." Het geweld in Algerije ontstond nadat de regering in 1992 de verkiezingen ongeldig had ver klaard toen het FIS op het punt stond een overwinning te beha len. President Liamine Zeroual, die eerder dit jaar bij nieuwe ver kiezingen waar het FIS niet aan mee mocht doen opnieuw werd gekozen, heeft keer op keer ge zegd dat hij de 'terroristen' zal uitroeien. Maar sommige deskundigen en ook gewone burgers zijn ervan overtuigd dat het regime - via een reeks duistere bemidde laars - zelf aanzet tot de bloed baden of in ieder geval nauwe lijks iets onderneemt om het ge weld te stoppen. De veronder stelde reden: de regering wil een excuus hebben om het verbod op de FIS te handhaven en de fundamentalisten in bedwang te houden en het westen te vriend houden. Ahmed Rouadjia, een in Parijs wonende schrijver van boeken 'over het Algerijnse leger en moslim-fundamentalisten, is een van de velen die zegt dat er bloed aan de handen van de re gering kleeft. „Als er geen me deplichtigheid van de staat zou bestaan, zouden er niet zoveel bloedbaden plaatsvinden", zegt hij. „De staat moedigt de bloed baden aan of sluit de ogen er voor om de campagne tegen de militanten te rechtvaardigen." Mohamed Hennad, een politi coloog van de universitejt van FIS-leider is bereid tot oproep einde van geweld De leider van het verboden Islamitisch Heilsfront (FIS), Abassi Madani, heeft dit weekeinde verklaard bereid te zijn onmiddellijk op te roepen tot een beëindiging van het bloedvergieten. Hij reageerde daarmee op een appèl van VN-secretaris-generaal Kofi Annan, die had opgeroepen tot 'dialoog en tolerantie' in het Noord-Afrikaanse land. Annan toonde zich in de mar ge van het filmfestival van Ve netië geschokt over de recen te bloedbaden en verklaarde dat 'het Algerijnse volk niet aan zijn lot mag worden over gelaten'. In de nacht van don derdag op vrijdag waren al leen al in het dorpje Raïs hon derden mensen op een gru welijke manier vermoord, zeer waarschijnlijk door ex tremistische moslims. Volgens de politie in Raïs zijn bij het bloedbad in het Alge rijnse dorp 230 doden geval len: negentig vrouwen, dertig baby's, nog eens 55 kinderen en 55 mannen. De agenten spreken daarmee in de Alge rijnse pers van zaterdag het officiële dodental van 98 te gen. De Algerijnse regering heeft altijd gezegd dat de proble men van het land in Algerije en onder Algerijnen moeten worden opgelost. Onduidelijk is wat het effect zou zijn van een oproep van de kant van Madani, die op 15 juli uit de gevangenis werd ontslagen op voorwaarde dat hij zich van politieke activiteiten ont houdt. Het Islamatische Heilsleger (AIS), de gewapende arm van het FIS, zou waarschijnlijk ge hoor geven aan een oproep van Madani. Maar de meeste gruweldaden worden ge pleegd door de nog radicalere Gewapende Islamitische Groepen (GIA), die de oorlog tot de oprichting van een fun damentalistische staat willen voortzetten. Zaterdag en zondag meldde de Algerijnse pers opnieuw bloedbaden die aan tientallen mensen het leven hebben ge kost. De zenuwen van de be volking liggen blank. Enkele geïsoleerde schoten die in de nacht van zaterdag op zondag in de hoofdstad Algiers wer den gelost, zorgden voor pa niek bij de bevolking die vreesde dat een bloedbad was begonnen. Honderden men sen ontvluchtten hun huizen en liepen naar politiebureaus. Het leger heeft volgens de pers op zijn beurt een groot offensief ingezet en de afgelo pen dagen tientallen funda mentalisten gedood, onder wie een plaatselijke GIA-lei- der. Het geweld in Algerije heeft sinds 1992 al aan zeker 60.000 mensen het leven ge kost. Radicale moslims kwa men in opstand nadat bij een staatsgreep van het leger de vrijwel zekere verkiezings overwinning van het FIS was 'gestolen'. ALGIERS-VENETIË AFP-Rtr Algiers, vindt de gruweldaden onvoorstelbaar. „Ik kan het niet bevatten", zegt hij. Hennad is het ermee eens dat het regime gedeeltelijk baat heeft bij het geweld. Volgens hem kan de re gering door de destabiliserende invloed van het geweld een eco nomisch herstructureringspro gramma doorvoeren, waarmee de werkloosheid stijgt naar 26 procent van de beroepsbevol king. „Er heerst armoede in Al gerije, zichtbare armoede", zegt hij. „Stel je eens voor wat er zou gebeuren als de situatie stabiel zou zijn. Ik denk niet dat de mensen zouden accepteren wat er gebeurt." In de schimmige onderwereld van moslimextremisten, rege ringsinformanten en bandietei is het ondoenlijk om te ontcijfe ren wie wie vermoordt en waai om. Rouadjia en anderen beweren dat de GIA bestaat uit moslim extremisten, ordinaire misdadi gers, ontspoorde jongeren, berl des die een rekening te vereffe nen hebben en infiltranten vaii de militaire poolitie. „Het is als of de GIA zich steeds weer ver-: menigvuldigt en herrijst uit zijii as", aldus Rouadjia. „Terreur uitoefenen is een manier om te tonen datje bestaat." PARUS «ELAINE GANLEY ,,'t Zijn zotten die in de warmte werken", luidt de kop van een artikel dat ik toegestuurd heb gekre gen, geknipt uit een Vlaamse krant. De tropische temperaturen in West-Europa schaden de gezond heid van de werkejnde mens, betoogt de schrijver. Het lijkt erop dat deze kennis nog niet tot de Chine zen is doorgedrongen. In de meeste kantoorgebou wen in de hoofdstad Peking brandt al maanden tot diep in de avond licht. De vijfdaagse werkweek wordt kennelijk genegeerd, want ook in het weekeinde zijn de kantoren bemand en wordt de telefoon beantwoord. Zijn dit overijverige werknemers die een ho ger hartritme, stijging van de bloeddruk, leverstoornissen en zout- verlies voor lief nemen om hun bazen te plezieren? Of willen ze misschien een extra forse bonus opstrijken met nieuwjaar? Peking zucht immers al sinds juni onder een aanhoudende hitte golf met amper een dag - de nacht inbegrepen - onder de dertig graden en het einde is volgens de deskundigen nog niet in zicht. Begin juli bedroeg de gemiddelde temperatuur gemeten over tien aaneengesloten dagen 35 graden, waarbij het kwik op enkele dagen het 38 gradenstreepje voorbij is gegaan. Weerkundigen hebben be rekend dat 1997 daarmee de heetste zomer kent sinds 1943, toen zelfs de veertig graden werd overschreden. Dat laatste kan overi gens dit jaar ook wel het geval zijn geweest, maar een dergelijke 'politiek niet correcte' temperatuur is sinds de communisten in 1949 in China de macht hebben overgenomen niet meer toege staan. Het geheim achter deze ingreep van hoger hand op de on kreukbaar geachte thermometer is dat de overheid de arbeiders vrijaf moet geven als buiten de veertig graden wordt bereikt. „We kennen hier dus een hete 39 graden en een hele hete 39 graden", aldus een schouderophalende Europese bedrijfsleider. Het zijn overigens niet zozeer de hoge temperaturen die de krap behuisde Pekinezen slapeloze nachten bezorgen. Het is hier dag na dag benauwd zoals normaal tegen een onweersbui aan. De hitte gaat gepaard met een relatieve vochtigheid van in de regel meer dan negentig procent en zit meer dan eens dicht tegen de honderd procent van regen aan. Wat Peking dezer dagen nog onleefbaarder maakt, is de gigantische luchtvervuiling. Geen stralend blauwe he mel hier, maar grauw-witte luchten zoals in Nederland op sombere novemberdagen. Vaak is er door de smog nog geen vijfhonderd meter zicht. De ondergaande zon ziet er dagelijks uit als een om floerste, sQms roodgeldeurde bal die de laatste restjes energie van de bevolking mee de nacht in lijkt te voeren. Na het vallen van de avond verzamelen de burgers van Peking zich in de straten. Ze brengen kleine krukjes mee of zetten zich op de la ge hekjes die staan om de grasveldjes waar jongens en meisjes een balletje trappen. Tot diep in de nacht wordt mahjong gespeeld of Chinees schaak. De laatste nieuwtjes worden uitgewisseld, ook door een groep van vijftien reguliere bedelaars voor de deur die in een ronde kring op het trottoir is gaan zitten. Veel hoofdstedelingen zitten inmiddels 's avonds gewoon maar wat te dommelen en heb ben nog geen puf meer zichzelf koelte toe te waaien met de waaier die ze routinematig bij zich hebben gestoken. Onder het licht van de straatlantaarns zitten regelmatig mensen te lezen. Een beeld dat doet denken aan het 'arme' China'van twintig, dertig jaar geleden toen er in de huizen nauwelijks lampen waren en studenten 's avonds hun huiswerk bij straatverlichting moesten maakten. „Nu zijn er wel lampen, maar 's avonds om een uur of acht valt in de meeste woonwijken de stroom uit", zegt kleine Zhang, de werkster die nu overdag als secretaresse bij een bedrijf werkt. Na een uur poetsen gaat ze deze weken dan ook niet naar huis maar terug naar kantoor. „Thuis valt niets te beleven. De tele visie doet het niet als er geen stroom is en op kantoor is het ten minste koel door de airconditioning", verduidelijkt Zhang, die ge zien de enorme hoeveelheid lampen die in de kantoorgebouwen branden deel uitmaakt van een grote groep gelijkgezinden, die zo zot nog niet blijken te zijn. YVONNE VAN DER HEUDEN CORRESPONDENT In Nederland gebeurt dit niet, zei hoofdredacteur Wilma Nan- ninga van het weekblad Privé gisteren op Radio 1 over de fa taal afgelopen achtervolging van prinses Diana door papa razzi in Parijs. Volgens haar zouden fotografen van Privé en soortgelijke in Nederland ver schijnende bladen het niet in hun hoofd halen op deze ma nier te werk te gaan. In werkelijkheid is Privé in 1988 door de rechter veroordeeld we gens het hinderlijk laten volgen van de kinderen van prinses Ire ne. Deze rechtszaak, die tot voor de Hoge Raad is uitge vochten, heeft belangrijke juris prudentie opgeleverd over de privacy van vorstelijke personen en andere mikpunten van de agressie van de roddelpers. Ieder heeft recht op eerbiedi ging van zijn persoonlijke le venssfeer, aldus artikel 10 van de Grondwet. Privacy omvat volgens de Hoge Raad onder meer de geestelijke of morele integriteit van dé persoon, met inbegrip van zijn seksualiteit. Op zichzelf is de vrijheid van meningsuiting geen rechtvaar digingsgrond voor inbreuken op de persoonlijke levenssfeer. Wel moeten hooggeplaatste perso nen {publicfigures) zich meer laten welgevallen dan de door snee burger. Eén van de kinderen van prin ses Irene ging studeren aan een dure kostschool in Ommen. Pri vé liet een fotograaf de kinderen achtervolgen en post vatten voor de schooldeur. Om een eind te maken aan de overlast stapte de prinses naar de rech ter. Deze maakte vervolgens een interessant onderscheid tussen enerzijds de publicatie van een nieuwsfeit en anderzijds de me thode van nieuwsgaring. De president van de Amster damse rechtbank overwoog dat de kinderen van Irene wegens hun afkomst public figures zijn. Zij moesten aanvaarden dat 'hun voor de buitenwereld waarneembare gedrag door de media als nieuwsfeit kan wor den beschouwd'. Maar de wijze van nieuwsgaringhet hinder lijk volgen en posten door de fo tograaf was naar verhouding te agressief en daarom onrecht- (rechts), de vriendin van Willem-Alexander, wordt regelmatig door een meute persfotografen achtervolgd. matig. De Hoge Raad besliste uiteinde lijk dat er steeds per geval een afweging moet worden gemaakt om te beslissen of een inbreuk op iemands privacy wordt ge rechtvaardigd door de vrijheid van meningsuiting. Volgens de ze redenering moet bijvoor beeld prins Willem-Alexander, wegens zijn prominentere posi tie, zich meer laten aanleunen dan de kinderen van prinses Irene. Maar niet alles: agressief, opdringerig gedrag van fotogra fen is in elk geval onrechtmatig. Vorige week publiceerde het Al gemeen Dagblad een heimelijk genomen foto van de prins met zijn vriendin Emily in een Haags restaurant. Daaraan voorafgaande was Emily door een meute persfotografen ge volgd. Het is precies deze wijze van nieuwsgaring het achtervolgen die naar het in Ne derland geldende recht als ontoelaat baar moet worden beschouwd. Dat blijkt ook uit het Wetboek van straf recht (artikel 426bis). Iemand is strafbaar als hij een ander in zijn bewe gingsvrijheid belem mert, zich op de openbare weg met anderen aan een persoon opdringt tegen diens wil. of hem op hinderlijke wijze blijft volgen. De maximumstraf (een maand hechtenis of vijf duizend gulden boete) valt ech ter in het niet bij de enorme be dragen die de royalty-pers be- GUSSCHREUDERS juridisch medewerker taalt voor exclusieve foto's. Daarom is het effectiever in zo'n geval via een civiele procedure een torenhoge scha devergoeding te ei sen. Hooggeplaatste per sonen zijn in Neder land niet vogelvrij. Zij moeten welis waar tegen een stootje kunnen, maar als het te dol wordt, biedt het recht op zichzelf ge noeg beschermingsmogelijk heid tegen inbreuken op hun privacy. Alleen moeten de sanc ties dan wel gaan opwegen te gen het voordeel dat sommige fotografen met agressief wange drag behalen. Dus geen duizen den, maar miljoenen guldens boete. Winstbejag is het enige oogmerk van de roddelbladen. Daar helpen geen journalistieke gedragscodes tegen, wel zware financiële afstraffingen. Het beroep op de vrijheid van meningsuiting gaat niet op bij wangedrag van paparazzi. In de termen van het Europese men senrechtenverdrag is de maat staf of een beperking van de ui tingsvrijheid dus ook van de vrijheid van nieuwsgaring 'noodzakelijk in een democrati sche samenleving' ter bescher ming van een bepaald belang. Het verbod van hinderlijk vol gen valt zonder twijfel onder deze noemer: noodzakelijk in een democratische samenleving ter bescherming van de privacy. En van het leven, kan daar nu aan worden toegevoegd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2