^Leidsch Dagblad Diana zaterdag begraven 3 23 BSSSSr 1 1 11 Koninklijk drama brengt discussie over gedrag pers op gang Winst voor Katwijk en Noordwijk Vier jaar cel voor F ey enoord-hooligans 'Bijdrage onderwijs niet wettelijk regelen' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. MAANDAG 1 SEPTEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41480 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Binnenland Buitenland Leiden Cultuur en Kunst Rookverbod op werk haalt bakzeil Ijzerbedevaart in Diksmuide extreem in Tweede Kamer rustig verlopen Henk en Jan Versteegen doen alles op intuïtie Formule van Uitmarkt weer een succes correspondent „Ik heb een gevoel alsof die paparazzi me verkrachten", zei prinses Diana in maart 1995 tegen James Whitaker, de royalty-verslaggever van de Daily Mirror. „Ik weet niet meer wat ik moet doen. Ik doe de gordijnen dicht, maar ik weet dat ze er zijn, ik voel het." Vanaf het allereerste moment van haar romance met prins Charles was Lady Di het favoriete object van fotogra fen overal ter wereld. Met of zonder haar instemming werd ze voor de lens gehaald, in welke omstandigheid, kledij of situatie ze ook verkeerde. „Ik heb altijd geloofd dat de pers haar tenslotte zou do den", zei haar broer Charles Spencer gisteren voor zijn vil la bij het Zuid-Afrikaanse Kaapstad. „Maar ik heb me nooit kunnen bedenken dat die pers zo'n directe hand in haar dood zou hebben als nu het geval lijkt." Charles Spencer was niet de enige die de beschuldigen de vinger naar de journalistiek uitstak. Hoewel het politie onderzoek naar de omstandigheden die het fatale auto ongeluk in Parijs veroorzaakten nog niet is afgerond, geeft de arrestatie van zeven fotografen die Diana en haar vriend Dodi Fayed op motoren achtervolgden, niet alleen Diana's broer reden om de pers te beschuldigen. Onder de treurenden die gisteren bloemen legden bij Buckingham Palace en Kensington Palace (waar Diana woonde), waren ook velen die 'de pers' als de moordenaar van Diana zagen. Soms hevig geëmotioneerd beschuldig den mensen de aanwezige fotografen, cameralieden en journalisten. „Jullie hebben Diana's dood op je geweten", zei een huilende vrouw tegen een BBC-verslaggever die verslag deed van het rouwbetoon. BBC-presentator Martin Lewis probeerde in zijn vraag stelling aan studiogasten dan ook wanhopig een onder scheid te maken tussen serieuze pers en 'paparazzi', en zelfs tussen alle grenzen van het fatsoen overschrijdende buitenlandse journalisten en Britse vakgenoten, die zich 'terughoudender' zouden opstellen. De hofverslaggeefster van de omroep, Jenny Bond, deed er nog een schepje bovenop. „De BBC heeft als enige niet gerapporteerd naar aanleiding van de eerste foto's van Dodi Fayed en Diana. Er zijn altijd paparazzi, freelancers die zich aan geen enkele regel houden. Ons, de officiële pers, wordt verteld waar we kunnen gaan en staan, en dat doen we." Aan schijnheiligheid geen gebrek nu het Parijse drama een prinses tot een heilige heeft verheven. Diana zelf liet in haar beroemde tv-interview met BBC's Panorama, twee jaar geleden, blijken goed te beseffen wat het noodlot van een beroemdheid is. „Ik ben een product dat goed ver koopt", zei ze. En direct of indirect profiteren adle media van het werk dat paparazzi en verslaggevers van schan daalbladen afleveren. De spiedende telelens waarmee de Italiaanse fotograaf Mario Brenna een intiem moment tussen Diana en haar vriend Dodi Fayed vastlegde, leverde hem naar verluidt meer dan een miljoen gulden op. De foto, zo wazig dat eerst aan een trucage werd gedacht, werd verkocht over de hele wereld. De Sunday Mirror bracht hem als eerste in Engeland. Andere kranten, inclusief de kwaliteitspers, wil den later niet achterblijven. Pagina 7: Miljoenen lezers zorgen voor markt fotografen HET WOORD IS AAN Carine Hamerlynck In sommige discussies gaat het er zo luid aan toe dat je er stil van wordt. Britse pers omarmt Diana correspondent De Britse media hebben naar aanleiding van de dood van prinses Diana flink uitgepakt. De Daily Mail herdenkt haar met een bijlage van liefst tach tig pagina's. Het belangrijkste nieuws staat op de voorpagi na: Diana wilde haar leven to taal veranderen. Het verhaal is de weerslag van een telefoongesprek dat royalty-verslaggever Richard Kay zes uur voor de dood van de prinses met haar voerde. „Diana wilde zich vanaf no vember volledig terugtrekken uit het openbare leven", schrijft Kay. „Ze wenste haar eigen leven leiden, als een ge woon mens, niet als een ikoon." Evenals in het geruchtma kende interview met Le Mon de, waarin Diana onlangs zei dat alleen haar zoons haar nog in Engeland hielden, geeft de prinses aan dat ze riiet langer onder het vergrootglas van de media wilde leven. „Wat ik ook doe, het is voor sommige mensen nooit goed genoeg." En: „Ik heb er genoeg van om vergeleken te worden met Ca milla." Schandaalblad The Sun, met concurrent Daily Mirror vaak een bron van ergernis voor Diana, wijdt 48 pagina's aan de 'prinses van het volk'. De Sun ziet echter de bui hangen, want alle vleiende woorden voor Diana gaan vergezeld van een oproep om de pers niet de schuld van haar dood te ge ven. „Zelfs de strikste wet op de privacy had de verschrikke lijke gebeurtenis van zondag morgen niet kunnen voorko men", meent de krant. Andere schandaalbladen maken zich zorgen om de twee kinderen van Diana. „William en Harry hebben al onze liefde nodig", schrijft sensatieblad Daily Star. „Ze moeten verder zonder de be schermende liefde van een moeder die hen als gewone jongens wilde opvoeden." De linkse Guardian, die ooit schreef dat Diana zich voor de slachtoffers vanlandmijnen had opgeworpen omdat 'aids' als thema een beetje uit was geraakt, trekt zestien pagina's voor haar uit. Het hoofdredac tionele commentaar vergelijkt Diana met John Kennedy, Ja mes Dean, Marilyn Monroe en John Lennon. De Daily Mail bekent ten minste nog in het verleden fo to's van de door Diana gehate paparazzi te hebben afge drukt. Het commentaar van de Independent sluit daar op aan: „Diana werd een ikoon door persfoto's, leefde in het brui sende schijnsel van flitslicht. Nu is ze dood, een slachtoffer van de onverzadigbare lens". Nederland heeft dikste huisdieren In Nederland, België en Groot- Brittannië zijn meer honden te dik dan elders in Europa. Ook wonen in de Benelux de meeste katten met overgewicht. Dit blijkt uit een zaterdag gepubli ceerde studie van dierenartsen onder 1.500 Europese honden en katten. Vijftien procent van de Britse honden heeft te kam pen met ernstig overgewicht. De Nederlandse en Belgische honden staan op de tweede plaats met veertien procent. Britten rouwen massaal om plotselinge dood van geliefde prinses In de Londense Westmin ster Abbey vindt zaterdag een rouwplechtigheid plaats voor de overleden prinses Diana. Later die dag zal ze worden begra ven op het landgoed Alt- horp van de familie Spen cer in Northamptonshire. De Britse premier Blair had eerder gezegd dat het ge past zou zijn als de begra fenis van Diana 'een be langwekkende openbare gebeurtenis' zou worden, waarbij het publiek de kans zou krijgen uiting te geven aan zijn verdriet. Het Verenigd Koninkrijk treurt om de plotselinge dood van de 36-jarige prinses. Duizenden legden gisteren en vanmorgen bloemen bij Buckingham Pala ce en Kensington Palace in Lon den. Diana's ex-echtgenoot prins Charles bracht, samen met de twee zussen van de prinses, het stoffelijk overschot gisteren van Parijs naar de RAF- basis Northolt. Diana, haar vriend Dodi Fayed en hun chauffeur veron gelukten in de nacht van zater dag op zondag in de Franse hoofdstad. Een lijfwacht raakte zwaargewond. Na een diner in het Ritz-hotel werden zij vol gens de Franse politie in hun Mercedes achtervolgd door ze ven persfotografen. Kennelijk in een poging hen af te schudden, raasde de chauffeur met grote snelheid door een tunnel en botste daar tegen een betonnen pilaar en detunnelwand. Dodi Fayed was op slag dood. Hij werd naar moslim-traditie gisteravond al begraven in Lon den. Diana werd nog zwaarge wond uit het wrak bevrijd. Fran se artsen vochten ruim twee uur tevergeefs voor haar leven. Ze overleed aan een hartaanval, veroorzaakt door zware inwen dige bloedingen. Prins Charles en de koninklij ke familie kregen het nieuws in de nachtelijke uren te horen op het Schotse kasteel Balmoral, waar zij hun vakantie doorbren1 gen. De familie, inclusief Willi am en Harry, de zoons van Dia na en Charles, maakte later op de dag de zondagse gang naar het kerkje op het landgoed. Premier Blair toonde zich zichtbaar aangedaan. „Vandaag zijn wij een natie in shock-toe stand", zei hij gisteren. Hij noemde Diana een 'geweldige, warme en meelevende persoon lijkheid, die niet alleen in Groot-Brittannië maar in de he le wereld zal worden betreurd'. Mohammed Fayed liet via een woordvoerder verklaren dat VrT-~-- P Prinses Diana, op een foto die in mi Diana 'onvervangbaar' was. Hij noemde het verlies van zijn zoon en Diana een 'walgelijke en nodeloze tragedie'. Fayed was niet de enige die de pers verantwoordelijk achtte. De in Zuid-Afrika wonende Charles Spencer, broer van Diana, zei dat mediamagnaten en hoofd- werd genomen. redacteuren 'bloed aan hun handen'hebben. Verschillende tabloids meld den gisteren dat zij door de ach tervolgende fotografen geno men foto's van het autowrak en de inzittenden hadden gewei gerd. Die zouden hen zijn aan geboden voor meer dan twee miljoen gulden. Reacties van medeleven kwa men uit de hele wereld. Konin gin Beatrix en premier Kok lie ten weten diep geschokt te zijn. President Clinton, de Zuid-Afri kaanse president Mandela, bondskanselier Kohl, de Russi sche president Jeltsin en moe- willem spierdijk Noordwijk en Katwijk hebben een eerste stap op weg naar een goede klassering in de hoofd klasse A van het zaterdagvoetbal gezet. De twee clubs kwamen beide tot winst. Noordwijk stel de tegen Scheveningen in de laatste minuut de zege veilig: 3-2. Katwijk moest tegen Excelsior Maassluis een 1-0 achterstand goedmaken. Na dat dat was volbracht, liepen de Katwijkers door naar een 2-4 overwinning. Verrassend was de uitschakeling van Quick Boys voor de regionale Amstel Cup. In de poule van de Katwijkers werd FC Rijnland eerste. Quick Boys had afgelopen dinsdag het tweede elftal naar Leiden gestuurd in de veronderstel ling dat de reserves ook wel van Rijnland zou den winnen. Dat gebeurde niet, waardoor FC Rijnland gisteren via een 5-0 overwinning op LFC de eerste plaats in de poule kon veiligstel len. Quick-Boystrainer Cees Tempelaar noemt het jammer' dat zijn ploeg nu al uit de beker ligt. „Maar we wilden afgelopen dinsdag tegen een sterker elftal oefenen. Succes in het beker toernooi kan uiteindelijk leiden tot deelname aan de 'betaalde' Amstel-beker. Die kans heeft Quick Boys nu al vergooid. „Maar er zijn meer wegen om dat te bereiken", aldus Tempelaar. Pagina 17: Noordwijk blijft drama bespaard PvdA-fractieleider Wallage heeft dit weekeinde de handen niet op elkaar gekregen voor zijn idee om wettelijk een Financiële bijdrage van het bedrijfsleven aan het beroepsonderwijs af te dwingen. Alleen minister van onderwijs Ritzen steunt het pleidooi dat Wallage zaterdag hield. Wallage wil dat de werkgevers hoe dan ook meebetalen aan Overvaller komt om bij vlucht voor politie apeldoorn cpp Een van de twee overvallers van een postagentschap annex siga renzaak in Loenen is vanmor gen overleden, toen de auto waarin hij op de vlucht was voor de politie uit de bocht vloog en tegen een boom be landde. De tweede overvaller raakte zwaargewond. Beide mannen, een 40-jarige in woner van Varsseveld en een 45-jarige Deventenaar, drongen rond half zes vanmorgen het agentschap binnen en stalen rookwaren en aanstekers. Met de buit gingen de twee er per auto vandoor. De gealarmeerde politie wist de daders al snel te traceren. Een politiebusje zette de achter volging in maar kon maar nau welijks in het spoor van de vluchtauto blijven. In Klarenbeek vlogen de over vallers uiteindelijk uit de bocht en belandden tegen een boom. bewolkt, af en toe regen ST™' 12-/21. 1JV20. 11719. Syj 20% 50% 30% ÏKSSS 40% 20% 40% I VANDAAG 24 PAGINA'S 1 Binnenland 3 Buitenland 5.7,8 Cultuur 23 Fconomie 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad12 Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 22 Strips14 Uitgaan16 De kortingsbon betreft een expositie in de oranjerie van de Hortus Botanicus in Lei den. Supporters geen criminele organisatie De rechtbank oordeelde voorts dat de Sport Club Feye- noord, zoals de harde kern van de supporters zich noemt en waartoe de verdachten behoor den, niet kan worden be schouwd als een criminele or ganisatie. Uit de stukken is on voldoende vast komen staan dat er sprake is van een gestructu reerd samenwerkingsverband. De rechtbank zegt weliswaar dat de vechtpartij in Beverwijk niet toevallig tot stand is geko men zodat er sprake is van eni ge vorm van organisatie. „Maar de structuur is toch te vaag om te kunnen spreken van een cri minele organisatie", oordeelde de rechtbank. De officieren van justitie, mr. F. Oosterhuis en mr. R. Tdloh reg verweten alle verdachten aanvankelijk betrokkenheid bij de dood van Picornie. Later trokken de officieren deze aan klacht bij zes verdachten in. Wel legden ze alle Feyenoord-aan hangers ten laste dat ze deelna men aan de massale vechtpartij en dat ze lid waren van een cri minele organisatie, de Sport Club Feyenoord (SCP). Het cri minele doel van de SCF zou zijn het organiseren van vechtpartij en met aanhangers van rivalise rende voetbalclubs. De rechtbank in Haarlem heeft vanochtend de eerste Feye- noord-hooligans veroordeeld tot celstraffen. Twee supporters, 20 en 24 jaar oud, kregen een celstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest opgelegd. Tegen beiden was vijf jaar geëist. De rechtbank achtte hen medever antwoordelijk voor de geweld dadige dood van Ajax-aanhan ger Carlo Picornie. Die kwam om het leven bij een geweldda dig treffen van Ajax- en Feye- noord-supporters op 23 maart in Beverwijk. Een 24-jarige man werd ver oordeeld tot drie jaar cel met af trek na een eis van vier jaar. Hij was volgens de rechtbank me deschuldig aan het toebrengen van zwaar letsel aan een andere Ajax-hanger. Dat was ook het geval bij een 26-jarige man, die conform de eis veroordeeld werd tot twee jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een stadion verbod van twee jaar. Ook moet hij meebetalen aan de schade van 28.000 gulden van een au tomobilist wiens auto in elkaar werd geslagen en aan de 22.000 gulden voor de begrafeniskos- Pagina 2: 'Hinderlijk volgen' is in Nederland verboden Pagina 7 en 8 zijn vandaag ge heel gewijd aan het leven en de dood van prinses Diana den haag anphet op peil houden van het be roepsonderwijs. Mochten af spraken tussen sociale partners daarover op niets uitlopen, dan denkt de PvdA aan het regelen van een verplichte bijdrage aan opleiding en scholing bij het ko mende regeerakkoord. WD, D66 en CDA maakten echter korte metten met Walla- ge's proefballonnetje. Ook de werkgeversorganisaties VNO- NCW en MKB-Nederland zien niets in het plan. Ja, ik wil ven abonnement op het Leldsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn aboi l Per maand Per kwartaal Qautomatlsrh (f. 92,05) i i automatisch (f 31,95) Oacceplgiro (f. 93.05) W Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. '712141 "4001 14" OF BEL 071-51 28 030 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1