Frisse wind Ajax op orkaankracht i iLiitm s ij iji m w ff* éU ADO laat kans op koppositie liggen ■B is m' i Alleen Arnold Bruggink weigert bij PSV om op routine te spelen Heerenveen handhaaft zich na derde zege tussen de 'grote drie' Van Ede mag van PSV niet naar FC Utrecht Sport "MAANDAG 1 SEPTEMBER 1997 Jan Willem van Ede (34) keert voorlopig niet terug bij FC Utrecht. De club wilde Van Ede, die 460 wedstrijden in het Utrechtse doel stond, tot het einde van het seizoen huren van PSV als tweede keeper achter Stefan Postma. Dit weekeinde werd echter duidelijk dat PSV Van Ede aan zijn contract houdt. Van Ede, die nog één seizoen te gaan heeft in Eindho ven is door het aantrekken van de Duitser Georg Koch zijn tweede plaats kwijtgeraakt. Omdat jeugdinternational Need onlangs ernstig gewond raakte bij een auto-ongeluk, wil PSV Van Ede houden om bij een blessure van Koch of Waterreus over een reserve-keeper te beschikken. Dit tot teleurstelling van de Utrechter: „Ik was zelfs bereid wat in te leveren. Bij PSV voelde ik me de laatste tijd behoorlijk geïsoleerd. Buiten gesloten zijn, dat is geen prettig gevoel." Na het afkesten van de transfer heeft Van Ede bij trainer Dick Advocaat bedongen dat hij weer normaal wordt toegelaten in de kleedkamer bij de A-selectie. r Vierde wissel maakt zege Cambuur onzeker - OSS ANP/GPD >se ADO Den Haag heeft gistermid- 3 dag een uitgelezen kans laten liggen om na drie wedstrijden tr. de koppositie in de eerste divi sie in te nemen. In Oss werd te gen TOP met 2-1 verloren. De ND Wijs had een belangrijk aandeel in de zege. De speler scoorde tweemaal. De Jong maakte de er' enige treffer voor de Hagenaars. Ook voor Eindhoven liep de 4- goede seizoenstart ten einde. De Brabantse ploeg verloor in Friesland met 2-1 van Cam buur. Dit duel krijgt nog een 3_ staartje omdat Cambuur veer tien minuten voor het einde een 0, vierde wissel inbracht. Trainer Han Berger had reeds drie ver- vangers in het veld rondlopen -3, toen in de 76ste minuut Noord- wijker Leonard van Utrecht om een wissel vroeg. Berger rea- IJE geerde door ook nog Geert Jelle ta" de Vries de wei in te sturen. "3 Emmen heeft de zwaarste sei- 1zoensstart sinds jaren overleefd met vier punten uit drie duels. De kampioenskandidaat won zaterdag voor het eerst, met 2-0 in Deventer van Go Ahead Eagles. Een opsteker na de ne derlaag vorige week tegen ADO Den Haag en het gelijke spel in de openingsronde tegen AZ. Topscorer Van Oostrum maakte beide treffers. AZ versloeg in Roosendaal RBC met 3-1. Den Turk maakte uit een strafschop 0-1, waarna Van der Weert de stand uit bouwde tot 0-2. Hellemonds zorgde voor 1-2. Langerak maakte zes minuten voor tijd het laatste Noord-Hollandse doelpunt en bracht zijn sei zoenstotaal op vier. AZ deelt de leiding met FC Zwolle, dat zijn eerste punten verspeelde. De formatie van trainer Everse kwam niet verder dan 1-1 tegen VW. Het derde gelijk? spel van de Limburgers, van wie aankoop Linskens uit een strafschop zijn eerste treffer maakte. Litmanen bezorgt Amsterdammers nieuw elan Ajax heeft gisteren de luid ruchtigste aanhang van Nederland de mond ge snoerd. De trommels zwe gen en het aanhoudende gezang verstomde, nadat de speelse ploeg van Mor ten Olsen FC Utrecht in de tweede helft volledig over de kling had gejaagd. Bij de hand genomen door Jari Litmanen voerde Ajax de score op tot 1-7, een Am sterdams record in de Gal genwaard. UTRECHT SIMON ZWARTKRUIS GPD-VERSLAGGEVER Gedragen door een frisse wind jakkert Ajax door de openings fase van het nieuwe seizoen. De orkaankracht bereikten de Am sterdammers gisteren halverwe ge de tweede helft, toen Utrecht binnen tien, minuten vier keer omver werd geblazen. De teller staat nu op zeventien treffers in drie wedstrijden. Dat hoge aan tal doelpunten had Ajax vorig seizoen pas na dertien duels bij elkaar. De afgelopen vijftien jaar zegevierden de Amsterdammers slechts vier keer in Utrecht, strijd en passie kenmerkte het gros van die onderlinge con frontaties. Maar sinds alles an ders is bij Ajax, sinds Morten Olsen de spelvreugde in de ver sterkte selectie heeft terugge bracht, spot Ajax met alle statis tieken. Dat de nieuwe, meer op avontuur gestoelde speelwijze ook een keerzijde heeft, toonde FC Utrecht gisteren aan. De ver nietigende uitslag doet anders vermoeden, maar het zag er een half uur naar uit dat Ajax de eer ste averij zou oplopen. Na de doelpunten van Babangida (zijn derde in drie duels) en Ole To- biassen (zijn eerste), gaf Ajax het initiatief over aan Utrecht. Met name Michael Mols en Harry Decheiver stookten in de daaropvolgende periode veel onrust in de Amsterdamse de- David Nascimento trapt de bal in het wilde weg voor de inkomende Michael Laudrup. fensie. Verder dan een benutte vrije trap van Decheiver zou de thuisploeg niet komen, maar de kwetsbaarheid van het offensief ingestelde Ajax werd voor het eerst dit seizoen een half uurtje blootgelegd. Het keerpunt was de wisse ling van de wacht op een sleu telpositie bij Ajax. De smaakma ker van het voorseizoen, Dani. maakte een klein kwartier na rust plaats voor Jari Litmanen. De Fin koppelt zijn techniek aan kracht en inzicht en daar had Ajax gisteren meer behoefte aan dan aan dartele Dani. „Dat was inderdaad het omslag punt", zei Morten Olsen nader hand. „Met Litmanen erbij wa ren we veel balvaster, kwam er weer rust in ons spel." Vlak voor tijd bekroonde Lit manen zijn sterke invalbeurt met een doelpunt, de zevende van Ajax gistermiddag. Tien mi nuten daarvoor had hij Michael Laudrup van de assist voor diens eerste Nederlandse com petitietreffer voorzien. Dat doel punt was de afsluiter van tien stormachtige minuten, waarin Blind, wederom Tobiassen en Arveladze doel hadden getrof fen. „Tuurlijk is dit een mooie uitslag", zou Danny Blind na het afsteken van de zevenklap per zeggen. Om vervolgens, in navolging van zijn trainer, te pogen de euforie wat in te to men. „Maar we hebben ook kunnen zien dat we nog lang niet evenwichtig genoeg zijn. Het gaat erom dat we het over een lange periode laten zien. En rob onderwater. c Fortuna Sittard - RKC 0-3 (0-2). 16 Dos Santos 0-1. 34 Van Dienien 0-2. 53. Van Diemen 0-3. Scheidsrechter: Reygwart Toeschouwers: 3500 NAC - NEC 0-1 (0-1). 3 Pothuizen 0 1. Scheidsrechter: Uilenberg Gele kaart: Van Ei|keren. Schultz. Bociek (NEC) Toe schouwers: 12.226. Roda JC - Groningen 4-1 (2-0). 30 lawal 1-0, 36. Van Houdt 2-0. 57. Lawal 3-0. 60. Schoenmakers 3-1, 65. Oot|er 4-1 Scheidsrechter: Van Di|k. Toeschouwers: 7500 Rode kaart: 75 Atteveld (Gronin gen. 2x geel) Gele kaart: Tomassic (Roda i.h-t.M, SC I Irricnvi'i'll MVV 3-1 (1-1) Visser 1-0 (strafschop). 44. Joordens 1-1, 70. F.l Khattabi 2-1, 90. El Khattabi 3-1 13 40üreRoder'kaart:"33. Vai^Duiinhoven (MW) Gele kaart: Bové (Heerenveen). De Jong, Joordens. Heubach en Volmer (MVV) PSV - Willem II 3-0 (2-0). 31. Cocu 1-0, 38 Stam 2-0, 90. Vampeta 3-0. Scheids rechter: Wegereef Toeschouwers: .'8.300 FC Twi - Sparta 2-1 (1-0). 3. Ten Caat (FC Twente). Groenendi|k, Amghizrad. Ma nlia (Sparta). FC Utrecht - Ajax 1-7 (1-2). 9. Babangida 0-1. 24 Tobiasen 0-2. 30. Decheiver 1-2. 62. Blind 1-3. 68. Tobiasen 1-4. 70. Arve ladze 1-5. 72 Laudrup 1-6, 83 Litmanen 1-7 Scheidsrechter: Jol Toeschouwers: 14.000 Gele kaart: Asmus (FC Utrecht), Tobiasen. Frank de Boer (A|3x). Feyenoord - De Graafschap 2-0 (0-0). 51 Cruz 1-0. 53. Cruz 2-0 Scheidsrechter: Van Huiten Toeschouwers: 26.537 Rode kaart: 42. Van Gastel (Feyenoord. geel) Gele kaart: Boateng (Feyenoord), Wilms. Fuchs, Hendriks. Voigt (De Graafschap). Topscorers: Arveladze (Ajax) 4, Bosman (FC Twente), El Khattabi (Heerenveen), Co cu (PSV), Cruz (Feyenoord), Babangida lag 2 septer andag 8 sept NAC Dinsdag 9 september: A|ax RKC. (Ajax) 3. indag 8 septer september: t FC Groningen - NEC. Roda JC ■nsdag 10 september: PSV De Gr,. Spar Fortuna Sittard. FC U 3 3 0 0 9 echte toppers hebben we nog niet gehad." Utrecht en Vitesse, zijn dat opeens zwakkere broe- ders? Blind: „Ja hallo, mag ik ook effe proberen de boel een beetje te temperen?" Melchii Ronald de Roer. Dam (58. en Witschge; Babangida i 3 3 0 0 9 7-2 3 2 1 0 7114 3 2 1 0 7 6-2 3 2 0 1 6 6-4 3 1 0 2 3 7-9 2 0 11 10 3 3 0 12 1 4-7 3 0 12 1 3-6 3 0 0 3 0 2-8 3 0 0 3 0 2-12 Arveladze en Laudri EERSTE DIVISIE Cambuur - Eindhoven 2-1 (1-0). 9. Van Utrecht 1-0, 7 1Playfair 2-0, 73. Van der Borght 2-1. Scheidsrechter: Bulling. Toe schouwers: 5000. Rode kaart: 79. Van der SI een (Eindhoven) Gele kaart: Van der Borght, Van Gils (Eindhoven). VW - FC Zwolle 1-1 (0-0). 66. Linskens 1 0 (strafschop), 68 Nuorela 1-1. Scheids rechter: Luyten Toeschouwers: 1814 Ge le kaart: Schol. Koenen (WV), Ristila. Bruin (Zwolle) Dordrecht'90 - SC Heracles 1-1 (0-0) 5 7 Myssmg 1-0, 63. Leferink 1-1 Scheids rechter: Koopman Toeschouwers: 1500 f^ode kaart: 84. Burns (Heracles). Gele schreeuwt het uit nadat hij PSV op 3-0 heeft gezet. EINDHOVEN MARC HOUBEN GPD-VERSLAGGEVER De sterren staan dit keer goed. Daar heeft het deze zaterdag avond in Eindlioven in elk ge val verdacht veel van weg. Vlak voor de rust breekt zelfs de he mel open, net op dat moment glijdt Arnold Bruggink naar het doel. Het moet de bekroning van zijn uitverkiezing in de ba siself van PSV worden. Een fractie van een seconde duurt het moment. Het kan het verschil tussen slagen of falen betekenen. Bruggink, twintig jaar pas, droomt er van te sla gen bij landskampioen PSV. Trainer Dick Advocaat heeft hem nu, tegen Willem II, voor het eerst de kans gegund zich vanaf het begin te bewijzen. Bruggink glijdt naar het doel. Hij probeert de voet tegen de bal van Boudewijn Zenden te krijgen. Tevergeefs. Voor het gros van de PSV'ers is het een routineklus. Het nog puntloze Willem II, verdeeld over het strenge bewind van coach Co Adriaanse, graaft zich in rond het eigen strafschopge bied en wordt door de verre van groots acterende lands kampioen evengoed met 3-0 verslagen. Phillip Cocu helpt zijn ploeg na ruim een half uur over hét dooie punt, Jaap Stam haalt even later met een ver woestend schot zijn gram op scheidsrechter Wegereef en in de laatste minuut zorgt de Bra ziliaan Vampeta met een from- meldoelpunt voor de uitsmij- Bruggink loopt zich negentig minuten het leplazarus. Op zijn motivatie valt in elk geval niets aan te merken. Maar het wordt ook duidelijk dat hij zijn plaats in het elftal van PSV nog niet heeft gevonden. Het is zoeken, in de samenwerking met de Belg Gilles de Bilde. En het ma ken van een doelpunt, waarop hij als spits toch in eerste in stantie wordt beoordeeld, zit er al helemaal niet in. De Bilde is de man van naam, Bruggink past een meer bescheiden rol. Hij speelt, om dat topschutter Luc Nilis van wege een enkelblessure lang durig aan de kant moet blijven. Uit de taakverdeling in de wed strijd tegen Willem II spreekt een hiërarchie, al denkt Brug gink puur in tactische termen. „Ik kijk naar de bewegingen van Gilles, hoe hij loopt en ga dan op zoek naar de ruimte! Zo hoort het, want hij is onze diepste man. Met zijn reputatie heeft het niks te maken." Het is volgens Bruggink 'wennen' en 'aftasten'. De Bilde en hij voelen elkaar niet intuï tief aan, zo veel is wel duidelijk. Dat moet ook de gekwetste Ni- lis vanaf de tribune hebben ge zien. „Ze moeten het zelf op het veld voelen en het probe ren onder elkaar op te lossen." Voor Bruggink begint de tijd te dringen. Op 17 september komt Dynamo Kiev op bezoek. Wil Bruggink van de partij zijn, dan moet hij in hooguit twee competitiewedstrijden (thuis tegen De Graafschap en uit bij Feyenoord) Advocaat overtui gen. Zodat de PSV-trainer niet alsnog een beroep doet op de Deense international Peter Möller. Vóór zaterdag had Bruggink al twee invalbeurten op zijn conto. „Ik speel al meer dan verwacht. Wat dat betreft heb ik misschien het geluk dat Nilis geblesseerd is." Beide keren, tegen RKC en NAC, stapte hij met een treffer van het veld. Maar Bruggink merkte ook al dat simpel scoren bij PSV soms niet genoeg is. „Tegen RKC kreeg ik vier kansen. Eén keer was het raak. Dat is te weinig, want ik ben er een beetje op af gerekend." Hardvochtig was ook het oordeel van Advocaat na de wedstrijd tegen NAC. Geprik keld door een vraag over het debuut van aankoop Möller gaf hij en passant Bruggink een veeg uit de pan. Hij zou zich te weinig geprofileerd hebben op de zaterdagse training in de aanloop naar het duel in Breda en gold toch vooral als een aar dige tweede keus. En ook niet meer dan dat. 's Avonds, bij het bekijken van de televisiebeelden, rolde Bruggink van zijn stoel. Het vernietigende commentaar van Advocaat had het effect van een granaatinslag. „Ik ben be hoorlijk geschrokken. Ik dacht dat ik goed had gespeeld, ie dereen was tevreden over mij. Dan maakt uitgerekend de trai ner zo'n opmerking. Het heeft mij geprikkeld. Waarschijnlijk was dat precies de bedoeling van Advocaat. Ik mag niet te snel tevreden zijn." Boudewijn Pahlplatz, een Twentse voorganger bij PSV, kroop op zulke momenten in zijn schulp en kwijnde als ge volg weg. Bruggink denkt bru taler te zijn. „Ik word heel erg moe van die vergelijking met Boudewijn. Ik ben een heel an der soort speler." Nu nog wachten tot de sterren écht goed staan. PSV: Koch; Vampeta. Stam. Valckx en Numan; Pctrovic. lonk, Cocu en Zen den (74. Iwan): De Uildeen Bruggink. Willem II: Mampaey; Prommayon ou, Wijnhard en Kolkka. Blom. Toeschouwers: 1014 Gele I. Abdellah (Telstar), Gall. betaalde voetbal Hellemons 1-2, 84. 2500. Gele kaart: Swmkels (RBC), Lan- FC Den Bosch - Haarlem 2-0 (0-0). 61. Lu cius 1-0, 64. Burr. 'i Scheidsrechter Slot Toeschouwers: 2314. Gele kaart: Janssen, Lurling (Den Bosch), Slrobbe, TOP Oss - ADO Den Haag 2-1(1-1). 29 He Wi|s 1-0. 38. I de Jong 1-1. 69 De Wi|s 2-i. Scheidsrechter: De Graat Toeschou wers. 1405. Gele kaart: De Jong. Stock (TOP Oss). Faerber. Boussabon. Steijn (AD0 Den Haag) Topscorers: Langerak (AZ) 4. Henar (Tel star). Bruin (FC Zwolle). Van Oostrum (Em men), De Jong (ADO Den Haag) 3 Programma: 2 september: Helmond Sport Excelsior. Vrijdag 5 september: Cambuur Excelsior. Zondag 7 september: Veendam lond Sport - TOP/Oss. lag 10 s ADO Den Haag GA Eagle- Den Bosch, Emmen - RBC. Haa Eindhoven 3 2 0 1 6 6-2 DenHaag 3 2 0 1 6 8 5 Cambuur L. 3 2 0 1 6 7-4 Den Bosch 3 2 0 1 6 5 3 Dordr.'90 3 1 2 0 5 4-3 Ernmen 3 1114 6-4 Excelsior 2 10 13 2-4 Helmond Sp 2 10 1 3 2 -5 VVV 3 0 3 0 3 3-3 TOP 3 1 0 2 3 2-3 Telstar 3 1 0 2 3 5-8 RBC 3 1 0 2 3 4 7 GA Eagles 3 1 0 2 3 4 9 Veendam 3 0 2 1 2 4 5 Heracles 3 0 2 1 2 3 4 Haarlem 3 0 0 3 0 1-7 Govedarica van Volendam naar Serie A De noorderlingen staan bovenaan. SC Heerenveen versloeg zaterdag in het Abe Len stra-stadion MW met 3-1. Verrassend was dat niet. De Friezen spelen al jaren in de eredivi sie en de Limburgers promoveerden vorig sei zoen naar de hoogste klasse. Van niveauverschil was het eerste half uur echter geen sprake. Beide teams maakten veel fouten. De eerste goede actie kwam van Heerenveen-middenvelder De Visser. Hij plaatste in de 34ste minuut perfect op Con- stantinovici, die de falende MW-verdediging achter zich liet. Doelman Van Duijnhoven - ging op de Roemeen af, die zich erg makkelijk liet vallen. Scheidsrechter Luinge was onverbiddelijk en stuurde de onfortuinlijke doelman van het veld. De Visser benutte vervolgens de straf schop: 1-0. Desondanks kwamen de Limbur gers net voor rust langszij door een fraaie vrije trap van Joordens. MW dat met tien man zeer verdedigend speelde, was zeker in de tweede helft niet ongevaarlijk. Maar Heerenveen, dat vijf basisspelers miste, schiep toch de meeste kansen. De derde spits van Heerenveen, El Khattabi. was trefzeker. Hij liet in de 70ste mi nuut en de 90ste minuut reserve-doelman Spillman kansloos: 3-1. Roda JC - Groningen Met een voormalige verdediger als trainer mag je toch veronderstellen dat zeker de de fensie naar behoren functioneert. Dat bleek zaterdag in Kerkrade een grove misvatting, want het FC Groningen van de ooit roem ruchte voorstopper Wim Rijsbergen deed er alles aan het tegendeel te bewijzen. Roda JC strafte het gepruts moeiteloos af: 4-1. Zelfs een café-elftal zou weinig moeite hebben ge had te profiteren van de Groningse vrijgevig heid. Binnen een kwartier was het zowel Roda JC als FC Groningen gelukt de toeschouwers in slaap te doen sukkelen. Na een half uur schrok het publiek wakker. Lawal strafte ge klungel in de verdediging van de tegenstander af: 1-0. Het was de voorbode van een schrik barend potje gestuntel. Nog geen vijf minuten na de openingstreffer schoof de Braziliaan Hugo de bal keurig voor de schietgrage voeten van Ooijer. De Belg Van Houdt schoot uitein delijk de door Lodewijks weggeslagen bal in het doel: 2-0. Atteveld viel in defensief opzicht alleen op door zijn gemekker en dat leverde hem een kwartier voor het einde zijn tweede gele kaart op en een aftocht naar de kleedkamer. Op dat moment was de stand al i 1 Lawal had een fout van Atteveld afgestraft en Ooijer een mis kleun van Veenhof. Tussendoor had de minst slechte Groningse verdediger Schoenmakers 3-1 gescoord. FC Twente - Sparta Een uur lang kabbelde het duel tussen FC Twente en Sparta maar wat voort. Met een controlerende thuisploeg die een vroege 1-0 voorsprong koesterde en een loom Sparta dat nog geen enkele kans had gecreëerd. De 2-0 van Ten Caat (zijn, tweede), drie minuten la ter, leek de wedstrijd dan ook vroegtijdig op slot te doen. Het was voor de Rotterdammers echter het sein er flink tegen aan te gaan. Dat leverde een Snelle tegentreffer van Van der Laan op, maar meer ook niet. Fortuna S. - RKC Na de eerste twee wedstrijden in de nieuwe competitie tegen respectievelijk FC Twente (4-1) en Ajax (5-0) te hebben verloren, liet Fortuna Sittard-coach Pim Verbeek zich ont vallen: „Voor ons begint de competitie pas thuis tegen RKC." Die competitie begon dus slecht. Opnieuw,verloor Fortuna met fikse cij fers, 0-3. Voor de pauze liet RKC heel slim Fortuna het spel maken en counterde er zelf lustig op los met het gevolg dat het in de 16de minuut 0-1 werd door Dos Santos en in de 34ste minuut door aanvoerder Van Diemen zelfs 0-2. Ook na de pauze eenzelfde spelbeeld, het geen in de 53ste minuut 0-3 opleverde. De treffer werd opnieuw gemaakt door de uit blinkende Van Diemen. NAC - NEC NAC voetbalt met overdreven positivisme. Te gen PSV verspeelde de Bredase ploeg twee punten, zaterdag drie tegen NEC. Wederom ondanks handenvol kansen. De Nijmegenaren scoorden vroeg via Pothuizen en doorstonden vervolgens een aanvalsgolf die als een orkaan over de verdediging heen trok. NEC speelde het tactisch slim, NAC speelde voornamelijk opportunistisch. Met vijf verdedigers en vier middenvelders bleek de formatie van Calder- wood een onneembare vesting, met doelman Roorda in een hoofdrol. In de kleine ruimte had de Bredase aanval problemen gaten te vinden. Toch lukte het Stewart en publiekslie veling Arveladze openingen te creëren. Zon der resultaat. De toch al smalle selectie van Volendam is de Servische mid denvelder Dejan Govedarica kwijtgeraakt. Hij heeft een twee jarig contract getekend bij ixjc- ce, dat gisteren in de Serie A be gon met een nederlaag tegen de Italiaanse kampioen Juventus. Govedarica was eigendom van het bureau Nummer Tien, van Maarten de Vos. De verbintenis van de Serviër bij de eredivisie club liep eigenlijk nog een jaar door. Volendam ontvangt niets voor de speler. Werken in de bouw? Bel Brouwer: 0345-638300 (tot 's avonds 19.00 uur)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19