Sport 'Kom op Johnny Noordwijk blijft drama bespaard Cruz maakt status waar Bogarde, Vierklau en Reiziger niet geheel fit Aardewijn en Van Nes geven goede voorbeeld Krajicek zonder te spelen ronde verder Boete voor Van Gastel MAANDAG 1 SEPTEMBER 1997 Maase wint 10.000 meter catania De Leidse atleet Kamiel Maase heeft bij de Universiade in Catania goud gewonnen op de 10.000 meter. Hij liep de af stand officieus in 28.22,12. Maase dicteerde aanvankelijk het tempo. Na drie kilometer gaf hij de leiding uit handen en werd de wedstrijd een echte kampioenschapsrace met veel tempowis selingen. De Italiaan Rachid Berradi was daarbij het actiefst. Vier ronden voor het einde nam hij zelfs een voorsprong van twintig meter. Maase achterhaalde Berradi echter op ruim een kilome ter van de eindstreep en ging meteen door. Premie voor Jean-Marc Bosman zeist» De spelers van het Nederlands elftal hebben besloten hun premies van de wedstrijd tegen België, zaterdag in Rotterdam, beschikbaar te stellen voor Jean-Marc Bosman. Dit was de speler die na jarenlange juridische gevechten het voor elkaar kreeg dat het transfersysteem werd afgeschaft. Sindsdien zijn topvoetbal- Iers in Europa aanzienlijk meer gaan verdienen. De loopbaan van Bosman zelf werd door de slepende affaire geruïneerd. Waarschijnlijk kan de Belg van de internationals van Oranje ten minste een ton tegemoet zien. Tafeltennisser Vijverberg uit coma Tafeltennisser Ronald Vijverberg is uit zijn coma ontwaakt. De speler van landskampioen en bekerwinnaar FVT raakte in juli op Kreta ernstig gewond bij een ongeluk met een scooter. Eind juli werd Vijverberg met een speciaal vliegtuig naar Nederland vervoerd. De eerste weken na zijn thuiskomst deden zich diverse complicaties voor. Sinds hij is ontwaakt gaat hij echter goed vooruit. Hij kan gewoon praten en weet zich ook te herinneren dat hij tafeltenniste. Arsenal wil Bergkamp meenemen londen Arsenal is naarstig op zoek naar een mogelijkheid om Dennis Bergkamp volgende maand mee te nemen naar Grieken land. De Engelse club speelt op 16 september in de eerste ronde van de UEFA beker tegen PAOK Saloniki en wil zijn sterspeler per se opstellen. Bergkamp heeft last van vliegangst. In april liet hij om deze reden nog de WK-kwalifïcatiewedstrijd tegen Tur kije schieten. Rebel Van Lottum ten onder Björn van Rees uit Heteren is een kanjer van een tennis- fan. En een dijk van een supporter. Laf is hij bepaald niet. Als Felix Mantilla zaterdagavond halverwege de vijfde set over de baan strompelt en John van Lottum daar geen raad mee weet en het stadion even stil valt, schreeuwt hij keihard „geef dan op, Spaanse lafaard." ballen slaat, blijft hij hem luid- 3-verslaggever niks In het Engels. Hij moet van hebben hoe de twaalf van de wereld de US Open-debutant uit Eindhoven bestrijdt. Als Mantilla een dub bele fout slaat is hij de enige in het zinderende, maar ademloos toekijkende stadion die klapt en zijn landgenoot nog een keer hardop aanmoedigt. „Kom op Johnnie. Stay Cool. Erop en er- John van Lottum is zijn type tennisser, lekker aanvallend. Dat rebelse imago van de Eind- hovenaar vindt hij ook wel mooi. Heeft zelf een zwart t- shirt aan met negen doodskop- jes erop en een zwarte pet op zijn lange blonde krullen. Die ruchtig steunen. „Stay Cool Johnnie. Je kunt het." Dat is meer dan Van Lottums coach Willem Jan van Hulst laat horen. Die kijkt van achter de baan, uiterlijk onbewogen, toe en weet dat Van Lottum de zaak tegen de gelouterde prof zelf moet afmaken. Weet ook dat het heel moeilijk zal worden. Want Mantilla is Spanjaard, pu re vechtjas dus, die alles zal doen om te winnen. Björn van Rees kan er wel in komen dat Van Lottum zijn racket op de grond aan barrels slaat als hij bij 4-5 in de tiebreak van de vierde set een geweldige passeerslag van Mantilla langs zich ziet vliegen. „Dat was niet zo bedoeld", zal de Brabander zelf later met een stalen gezicht Stap naar nieuwe wem op WK roeien Mary Pierce reageert zich af in de partij tegen Monica Seles, foto epa gaat ook niet af als Van Lottum zeggen. „Ik wilde hem langs de Twee kandidaat-internationals hebben het weekeinde vooraf gaande aan de interland Neder land - België niet schadevrij overleefd. Vierklau van Tenerife ging in het duel tegen Deportivo met een enkelblessure per brancard van het veld. Bij Bar celona verving Van Gaal Reizi ger na een uur. De verdediger had last van een spierblessure. Verder ondervindt bonds coach Hiddink vooralsnog wei nig problemen bij het samen stellen van de selectie die hij vandaag bekend maakt. Alleen Bogarde speelde dit weekeinde niet. Voor uitverkiezing komt hij niet in aanmerking. Andere kandidaat-internatio nals uit de Serie A kwamen wel in actie. Winter deed dat bij In- ter, Kluivert bij Milan. In Spanje scoorde Seedorf voor Real met een prachtig afstandschot in de derby tegen Atletico. Opvallen deed ook Piere van Hooijdonk, de spits van Nottingham. Hij maakte drie doelpunten tegen QPR, overigens wel in de First Division. i Mantilla al dik drie uur knok ken en de zon is verdwenen. Niet de klassieke tennisfan dus. Als Van Lottum de eerste vier sets fantastisch tennist is hij al de luidruchtigste op de tribune. Klapt zich suf voor iedere van de 71 winners die de nummer 191 van de wereld vooral met zijn forehand afvuurt en waar de wereldtopper alleen maar naar kan kijken. Wanneer Van Lottum bij 5-4 en 40-40 in de vierde set (7-6 2-6 6-4) zelf ser veert en nog maar twee klappen van de overwinning af is, kan Van Rees amper blijven zitten. Maar ook als Van Lottum die kans op de grootste stunt van de hele week niet kan benutten blessuretijd. Van Lottum omdat Mantilla opeens wereld- een banaantje en lacht als grond halen, maar zat iets diep door mijn knieën." En net als Van Lottum ziet ook zijn fan de ace waarmee Mantilla de tie break met 7-5 beslist „dik uit". Van Rees gooit er dan nog maar eens „stay cool Johnnie" tegen- Dat blijft hij vervolgens om de paar slagen roepen als Van Lot tum helemaal zijn ritme en ge voel kwijt is nadat Mantilla bij 0-1 en 15-15 in de vijfde set, na precies drie uur tennis, een blessurebehandeling heeft ge vraagd. Kramp in het boven been. Eerst zeven minuten wachten op de fysiotherapeut en dan nog eens drie boer met kiespijn. Lijkt te den ken dat hij geflikt wordt. Dat denkt Van Rees ook. En hij is fy siotherapeut in opleiding. Heeft er dus best kijk op. „Trucje. De lafaard." Zou Van Lottum zijn Spaanse tegenstander bij 1-2 een flinke lel hebben verkocht bij het wis selen van baanhelft dan had Van Rees waarschijnlijk luid ge juicht. „Eerst zo hinkepinken en trekkebenen, dan nog een on derhandse opslag proberen ook en dan alleen m< *ijnj noordwuk willem spierdijk 1 u Noordwijk is in de eerste com petitiewedstrijd tegen Scheve- enai ningen een drama bespaard ge- eV,l bleven. De Noordwijkers ver- ldei zuimden om in de eerste helft - waarin zij twee strafschoppen ,t 2d misten - dëfinitief afstand te ne men van hun tegenstanders. Die leken na de gelijkmaker (2- 5- 2) alsnog een punt mee naar huis te nemen, maar invaller Peter van Harskamp bezorgde ;nhi Noordwijk in de laatste minuut de zege: 3-2. Het had in de rust bij Noord- wijk - Scheveningen eigenlijk 5- 0 moeten staan. Maar het score bord op sportpark Duinwete- ïk, H ring wees na 45 minuten 'maar' G°1 2-0 aan. 'Dan roep je de ellende 'ev over je af is het cliché dat in cant zo'n geval in het voetbal wordt at i1 gebruikt, maar het is ook vaak de waarheid. Scheveningen kwam na de 1 6 pauze extra gemotiveerd de kleedkamer uit, ervan overtuigd 18. dat de wedstrijd nog kansen zaï bood. En Noordwijk stapte het veld op in de wetenschap dat t ge het duel allang beslist had moe- ante ten zijn. De Scheveningers ro ken hun kans en grepen die ook. Aanvallend was de ploeg iem| voor rust weinig tot niets gelukt, maai- aan het begin vtSi het tweede deel kwamen er toch wat kansjes. De verdediging die Siei eerst had staan schutteren, sleep de messen en gaf veel minder weg. Sfcheveningen was op jacht naar doelpunten en die kwamen ook. Eerst kreeg Danny van der Krogt vrij baan naar het Noordwijk-doel, hij maakte koelbloedig af: 2-1. Daarna liet Martin van Kins Scheveningen- aanvaller Danny van der tóogt 1M struikelen en Hans Tellier be nutte de strafschop: 2-2. Het was o zo onrechtvaardig gezien het beeld van de eerste helft, maar het gebeurde wel. Trainer Ruud Bröring verborg aghet hóófd in de handen: dat dit nu Noordwijk weer moest over een komen. Het moet een mooi sei- i zoen worden voor zijn ploeg en een dergelijk gelijkspel paste niet in het scenario. Maar in de laatste minuut van /an de wedstrijd kreeg Noordwijk Is- waar het recht op had: een der de treffer. Wim de Jong werd weggestuurd op rechts. Een hal ve kans zo leek het, de bal schuin rechts voor het doel en doelman Dave Kraayenbrink in een supervorm. De Jong koos echter de beste oplossing. Hij gaf de bal voor, waar Peter van Harskamp overigens nog de no dige moeite had om de bal in het verlaten doel te plaatsen: 3- 2. Het was een bloedstollend einde van een wedstrijd die voor rust een walk-over leek te worden voor Noordwijk. De de fensie van Scheveningen had de laatste weken een twijfelachtige reputatie opgebouwd (25 tegen treffers in drie wedstrijden om de Amstel Cup) en die bleek te kloppen. Noordwijk creëerde met het grootste gemak kansen. Al in de tiende minuut had de ploeg succes. Patrick van Dam en Patrick van de Gronde gin gen een combinatie aan, die door Van de Gronde met een fraaie lob over de doelman werd afgerond. Het was het begin van een periode waarin Noordwijk een aantal riante mogelijkheden kreeg. Van Dam verscheen al leen voor de keeper, maar speelde de bal te ver voor zich uit. Scheurwater wilde Kraayen brink omspelen, maar liet de bal van de voet tikken. In de 32ste minuut was het wel raak. Van de Gronde schoot na een Kees Smit stond klaar om de bal van dichtbij in te schieten: 2-0. De beste kansen op een hoge re score kwamen daarna. Twee keer binnen vier minuten mocht Noordwijk een straf schop nemen, beide malen mis te de thuisploeg. „Terwijl ik voor het eerst in mijn loopbaan op penalty's heb laten trainen", vertelde Bröring na afloop. „Ie dereen mocht 15 strafschoppen nemen. Martin van Kins benut te ze allemaal en Patrick van Dam miste er maar één." Vanaf elf meter schieten op een training is toch heel wat an ders dan in een wedstrijd, zo bleek maar weer. Van Kins en Van Dam kozen dezelfde hoek en beide schoten werden door Kraayenbrink gestopt. Geen walk-over dus maar een echte wedstrijd, die voor Noordwijk op het nippertje goed afliep. ,Als deze wedstrijd gelijk was geëindigd, was ik na tuurlijk doodziek geweest", stel de Bröring. Verwijten maakte hij zijn aanvallers die zoveel mogelijkheden op een hoge score hadden verprutst, niet. elk geval vol doende kansen, op het afmaken kan je niet trainen." Begrip had hij ook voor zijn twee spelers die een penalty hadden gemist. „Ik was daar zelf ook geen ster in. Bij een selectiewedstrijd voor het Nederlands amateurteam ergens in Groningen heb ik ooit loopt als een luipaard, heeft Van Rees de buik vol. „Je kunt zo meedoen in Goede Tijden Slechte Tijden lafaard." Vandaag zal Van Rees zeker bij Krajicek-Mantilla zitten. „En je weet wel voor wie ik dan beh zeker. Ik denk dat ik hem ga uit fluiten zelfs." Een radioverslaggever zegt na de 2-6 van de laatste set: „Als dit mijn wedstrijd was geweest, had ik ook mijn racket stukge slagen, maar wel op z'n harses." Een olympische medaille gaat langer mee dan een jaar. Dat weten Pepijn Aardewijn en Eeke van Nes sinds gisteren. Zonder hun vertrouwde roeipartner van vorig jaar zetten zij bij het we reldkampioenschap in het Franse Aiguebelette de eerste stap naar nieuwe roem. Met hun plaatsing voor de halve fi nales gaven zij het goede voor beeld aan de rest van de •grote Nederlandse afvaardiging, die zonder al te hoge verwachtin gen was afgereisd naar liet fraaie Franse bergmeer. Toch kan het ook spoken op het lieflijke Lac d'Aiguebelette. Tijdens de openingsceremonie, die enigszins werd overscha duwd door het fatale auto-on geluk van de Britse Lady Di, spookte het even op het meer, dat 300 dagen per jaar rimpel loos is. Voor de 961 deelnemers uit 52 landen betekende dat een oponthoud van enkele uren. Pepijn Aardewijn maalde er niet om. Drie uur later dan gepland won hij zijn serie in de lichte skiff met overmacht. Ook zon der Maarten van der Linden, met wie hij vorig jaar olympisch zilver veroverde, vaart de Am sterdammer met de besten mee, zij het niet meer in een olympische klasse. „Pepijn blijft Pepijn", zie coach Jan Klerks na het makkie voor zijn paradepaardje. De zweep hoeft er bij Aardewijn niet meer over, want de lichte roeier stelt zichzelf volgens zijn coach al loodzware eisen. Daar staat tegenover dat hij zo af en toe zijn eigen gang moet kun- nen gaan. De tijden dat Aarde wijn om zijn faalangst te bestrij den de hulp van een sportpsy- choloog inriep, zijn voorbij. Ook Eeke van Nes, vorig jaar goed voor Olympisch brons, kan haar eigen boontjes dop pen. Zonder haar partner Irene Eijs, met wie zij jarenlang een twee-eenheid vormde, streeft zij onverminderd eerzuchtig naar sportieve successen. Piëta van Dishoeck neemt in de dubbel- twee de plaats in van Eijs. „Pië ta is geen kloon van Irene, maar een heerlijk ongecompliceerde meid", aldus Van Nes. „Zij zegt het recht voor zijn raap als ik het niet goed doe. Zoals van daag, toen ik in mijn oude haal verviel. Maai als Piëta als slagroeistcr het ritme aangeeft, moet ik volgen. Ik mag dan meer ervaring hebben dan zij, dat wil niet zeggen dat ik alles beter doe. Door mijn fulltime baan met nachtdiensten heb ik het "zelfs moeilijker dan vorig Ondanks haar schoonheids foutjes bereikte Van Nes met Van Dishoeck gemakkelijk de halve finale. Jenny Daly en Ma rieke Pronk, reserves voor de acht, kregen hun halve-fina- leplaats door materiaalpech van de Ierse twee zonder stuur- vrouw op een presenteerblaad je. slaan, dat kan niet". Daarom schreeuwt hij nog maar een keer: „Ga zitten en blijf zitten lafaard. Alles uit de kast John." Maar ook hij weet dat zelfs Ivan Lendl in 1989 in Parijs niet wist wat hij nou met de geblesseerde Michael Chang aan moest. Pre cies hetzelfde verhaal. Ook met zo'n onderhandse opslag zelfs. Als Mantilla ook nog een krampaanval krijgt in de rug, zich opnieuw laat behandelen en half verlamd op de baan te rugkeert, maar tijdens de rallies new york gpdbovenbeen en de dokter dacht dat hij twee weken niet kon spelen. Paul Haarhuis en Jacco Eltingh moesten wel lang in hun geheugen terug gaan om zich zo'n vroege uitschakeling te herinneren. Dat ze de derde ronde van een Grand Slam-toernooi niet haalden moest een jaar of drie geleden zijn, dachten ze. Zelf waren ze zaterdag niet vlijm scherp en dat koste hen de kop tegen het Zuid afrikaans/Australische duo Wayne Ferreira/David Adams (4-6 6-7). In plaats van op het centre court in het Arthur As he stadion stond Richard Krajicek zaterdagmor gen op een trainingsbaan. Niet tegenover Alex Corretja, maar tegenover Rohan Goetzke, zijn coach. Die training leverde hem 40.000 gulden op, want ronde drie levert bij de US Open 50.000 gulden op, ronde vier 90.000. Alex Corretja uit Spanje zat op dat moment uit te leggen waarom hij de derde ronde van de US Open aan Krajicek cadeau had gedaan. Hij was geblesseerd aan zijn Argentijn schiet Feyenoord naar zege beweerd dat ik een specialist was. Prompt mocht ik er eentje nemen. Ze hebben die bal nooit meer teruggevonden." gpd-verslaggever Voor Ruud Gullit, Frank Rijk aard, Ronald Koeman en Johan Neeskens werd Feyenoord-De Graafschap (2-0) een ideaal par tijtje bij hun eerste KNVB-les voor het diploma Coach Betaald Voetbal. Het kwartet oud-inter nationals zag gisteravond in De Kuip een duel dat niet alleen in Zeist de nodige cursusvragen zal opleveren, maar ook voor psychologen het nodige voer in huis had. Met tien man gaf Feyenoord De Graafschap een lesje, nadat het in de eerste helft met elf man voor de derde keer binnen een week maar wat had aange modderd. De Graafschap-coach Fritz Korbach zei zich na afloop „scheel te hebben geërgerd" aan het tactisch dramatische optreden van zijn ploeg. Aan Rotterdamse kant wond Arie Haan zich net zo op over de ro de kaart die Jean-Paul van Gas tel kreeg en die Feyenoord kort voor de pauze ernstig in proble men dreigde te brengen. Bij de KNVB krijgen trainers wel te horen hoe zij moeten overschakelen van 4-3-3 naar 4- 4-2, maar hoe je opgefokte spe lers onder controle moet hou den is iets dat men in Zeist niet kan meegeven. Ook Arie Haan weet dat hij in de praktijk meer moet oplossen dan hem ooit door de heren docenten is ge leerd. Voor Feyenoords trainer ligt er een schone taak waar het gaat om zijn spelers na ander half jaar toch weer enige disci pline bij te brengen. Haan moet hebben gedacht dat hij de zaken in Rotterdam- Zuid aardig onder controle had. Maar met drie rode kaarten in de eerste drie thuiswedstrijden lijken bij Feyenoord voor het seizoen goed en wel is begon nen al de stoppen doorgesla gen. Het totaal van vorig sei zoen (viermaal rood) is dan ook al bijna bereikt. Dit seizoen ging Henk Vos tegen FC Jazz over de schreef, tegen Sparta mocht Fraser voortijdig verdwijnen en gisteren volgde Van Gastel dus hun voorbeeld. Grote schade heeft het Feye noord tot op heden niet opgele verd. De Rotterdammers, nu sa men met Ajax en Heerenveen aan kop van de eredivisie, heb ben zelfs een honderd procent score geboekt bij hun competi tiestart (negen uit drie) en de Champions League is bereikt met twee overwinningen op de kampioen van Finland. Maar met MW, Sparta, De Graaf schap en FC Jazz hebben Van Gastel en de zijnen nog geen topploeg tegenover zich gehad en je mag je afvragen wat er ge beurt als er straks in Turijn of Manchester een paar 'dood schoppen' van weerskanten worden uitgedeeld. Het was een mirakel dat Feyenoord tegen De Graafschap opveerde op het moment dat het met een numerieke minder heid te maken kreeg. Arie Haan hield in de rust zijn hart vast en besloot na het wegzenden van Van Gastel meteen de nodige zekerheden in te bouwen. Hij zette Paul Bosvelt op de plaats van Van Gastel, bracht Igor Kor- nejev in het veld om de rechter flank af te dekken, zette Ulrich van Gobbel (eerste helft rechts achter) terug in het centrum en haalde Henk Vos naar de kant. Tot zijn grote verbazing had Feyenoord van De Graafschap na de pauze niets meer te duch ten en bleef een stormloop op het doel van de voortreffelijke Jurek Dudek uit. Haan, na af loop nog steeds ongelovig: „Dit is toch het gekke van voetbal. In de eerste helft denk je dat je het goed hebt uitgedokterd en lukt het totaal niet. We gaan met tien man verder en creëeren plotseling de ene na de andere kans. Maar ik begrijp nog steeds niet wat er met De Graafschap aan de hand was." De 'Superboeren', die voor rust uit alle hoeken en standen Du- dek op de proef hadden gesteld, werden overdonderd door het geweld waarmee Giovanni van Bronckhorst over het veld den derde en door de individuele hoogstandjes van Igor Kornejev. De Rus, dit seizoen bij elke wedstrijd bankzitter, ging met een indrukwekkende slalom door de defensie van De Graaf schap en knalde vervolgens* op de vuisten van doelman Ron Olyslager. Julio Cruz, die in het eerste bedrijf nog de ergernis van het publiek opwekte omdat al zijn acties mislukten, stond klaar om zijn tweede goal van dit seizoen binnen te knallen. De Argentijnse international kroonde zich twee minuten la- ter voor het eerst tot topscorer van Feyenoord toen hij de bal na een magistrale actie van Gio vanni van Bronckhorst met het hoofd achter Olyslager prikte. Fernando Picun, ook al een Zuid-Amerikaan, was met twee goals tot gisteren de meest pro- duktieve Feyenoorder. Met drie treffers uit drie duels moet Cmz zich een gelukkig mens in de Maasstad voelen. Bepaald ver heffend zijn zijn optredens nog niet geweest, maar zijn produc tie zal hem in elk geval genoeg zelfvertrouwen geven om zich nog meer te etaleren. Feyenoord: Dudek; Van (lil (80. Schuiteman), BoalenK, Picun en Craff (8(i. Clacys); Bosvelt, Van (iastel, San chez en Van Bronckhorst; Cruz en Vos I. l uchs. Viscaal e rotterdam gpd Feyenoord neemt discipli naire maatregelen tegen Jean-Paul van Gastel na diens rode kaart tegen De Graafschap. De aanvoerder van de Rotterdammers kan rekenen op een forse boete, bovenop de automatische schorsing die hij van de KNVB krijgt. De leiding van Feyenoord kondigde vorig jaar al aan dat ze spelers, die zich onnodig misdragen op het veld, zelf zal aanpakken. Van Gastel maakte zich kwaad, omdat scheidsrechter Jack van Huiten harde acties van Fabian Wilnis onbestraft had gelaten en zijn ploegge noot Julio Cruz aJ enige tijd geblesseerd in de middencir kel lag. Ter hoogte van de middenlijn nam 'JP' wraak. De aanleiding voor de eerste strafschop voor Noordwijk: Patrick Scheurwater krijgt een duw van Hans Tellier. foto kees van hoocdalem

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17