Grondprijs obstakel voor Alphen Nieuwe zwembad De Hoorn wordt geen paradijsje Leiden Regio Gouden gondelvaart valt volledig in water Motorrijder gewond bij aanrijding Kleding en schoenen gestolen Taarten gooien in trek in Warmond Cowgirls en Cadillacs MAANDAG 1 SEPTEMBER 1997 Alphenaren afgerost alphen aan den run» Met een honkbalknuppel en een wapenstok hebben een 16-jarige jongen uit Utrecht en een 18-jarige Alphe- naar zaterdagavond op de Van Mandersloostraat vier jonge Alp henaren afgerost. Een 26-jarige broer van een van de slachtof fers, die op de Hoofdstraat het agressieve tweetal terug wilde pakken, werd met een mes in de arm gestoken. Het tweetal werd aangehouden en vastgezet door de politie op verdenking van openlijke geweldpleging. Een motief voor de mishandeling kon den zij niet geven. Frontale botsing op Geer weg ter aar» Een 24-jarige vrouw uit Nieuwveen en een 28-jarige Nieuwkoopse zijn zaterdagmiddag gewond geraakt bij een fron tale botsing op de Geerweg in Ter Aar. De 24-jarige vrouw, die richting Vriezenweg reed, raakte in een slip en kwam op de ver keerde rijbaan terecht. Daar botste zij frontaal op de auto van een 46-jarige vrouw uit Ter Aar, die daar reed in een personen auto met een paardentrailer. Beide auto's raakten zwaar bescha digd en een 28-jarige inzittende van de Ter Aarse raakten licht gewond. Het paard bleef ongedeerd. Ultramodem bad kost 20 miljoen robbert minkhorst Een kleine twintig miljoen steekt de gemeente Alphen in het nieuwe zwembad. Maar dan heeft Alphen ook wat, menen wethouder Diederik van der Veen Meerstadt (sport, ruimte lijke ordening) en directeur Kees van Veen van Sport Re creatie. Een ultramodern, milieubewust gebouwd com plex met drie binnen- en bui tenbaden. Een zwembad met glijbaan, whirlpools, een regel bare watertemperatuur en zelfs een apenkooi. ,,En daar ben ik best trots op", zegt Van der Veen Meerstadt. Niet iedereen was even blij toen de gemeente besloot om De Hoorn aan de Van Foreest- laan te slopen. Bijna veertig jaar deed het openluchtbad dienst. Alphenaren waren er verknocht aan geraakt en zagen het nut niet in van een nieuw bad op dezelfde plaats. De gemeente wel, vooral omdat het bad ver ouderd was en nauwelijks nog succesvol. Van Veen: „Dat was ook het grote probleem. Er kwa men steeds minder bezoekers. In de topjaren hadden we er 700 a 800.000 per jaar." Van der Veen Meerstadt: „De laatste ja ren waren we blij als er 100.000 kwamen." Bezoekers Met het nieuwe zwembad, dat ook weer De Hoorn gaat heten, mikt de gemeente op zo n 400.000 bezoekers. Het bad is dan niet alleen moderner en aantrekkelijker volgens beiden, maar ook het hele jaar geopend.* De topjaren zullen waarschijn lijk nooit terugkeren, want de jeugd kan tegenwoordig veel meer in haar vrije tijd doen. De bouw van het nieuwe re- creatiebad is nog in volle gang. r De wethouder en sportdirecteur gaan ervan uit dat de dit voor- jaar opgelopen vertraging wordt ingelopen, zodat staatssecreta ris Terpstra het bad in de twee- de week van februari kan ope nen. „Het mooie weer heeft veel goed gemaakt. Door het slechte i weer in mei en juni liep het te- gelzetten vertraging op. Daar is immers droog weer voor nodig. De aannemer heeft dat zoveel mogelijk proberen te verhelpen door tijdelijke overkappingen te plaatsen." Het zwembad zal rond de jaarwisseling klaar zijn. Van Veen: „Dan volgt eerst een maand proefdraaien. Een volle dig nieuw binnen- en buiten bad vergt een lange inwerkpe- riode. Wat zijn de beste loop routes? Iedereen moet eerst ver trouwd raken met het nieuwe zwèmbad." Van der Veen Meerstadt: „We steken onze nek uit. In 1985 wa ren er nog 390 zwembaden. In '94 nog maar 260." De bestuur der vindt dat hij een verplich ting heeft naar de bevolking: „Alphen is een zwemstad, met een imago van de zwemsport. Denk maar aan AZC, de red dingsbrigade en de Onderwa tervrienden." De Alphenaar zal straks een stuk van zijn ligweide moeten missen. Kinderen betalen voor het nieuwe bad net zoveel en tree als hun ouders. Hoeveel een gezinsabonnement gaat kosten, weten Van der Veen Meerstadt en Van Veen nog niet. „Ons uitgangspunt is dat het laagdrempelig moet zijn. Het wordt ook geen zwempara dijs. Functioneel met alle mo derne snufjes." Snufjes Eén van die snufjes is de ozon- installatie. Het zwemwater wordt straks niet alleen met chloor gefilterd en gezuiverd, maar ook met lucht. „De nare luchten en dampen zijn we op die manier kwijt, net ais hoofd pijn- en oogklachten", ver wacht Van Veen. Verder hebben de wedstrijdbaden beweegbare bodems, zodat ze tijdens zwem- uren voor bejaarden en minder- validen minder diep zijn. Bo vendien is de watertemperatuur regelbaar. Het grote recreatie- bad binnen krijgt een glijbaan van 70 meter, meer whirlpools en massagestralen. De oudere jeugd moet met een 'apenkooi' naar het overdekte wedstrijd bad worden gelokt. Boven het water komen netten te hangen. Van Veen: „Die groep is moei lijk binnen te halen. Dan moet je dingen verzinnen als klim men en klauteren boven het water." De gemeente stoeit alleen nog met de exploitatievorm van De Hoorn. Momenteel onder zoekt ze of het zwembad kan worden geprivatiseerd of dat de exploitatie wordt uitbesteed. Het recratiebad in eigen beheer houden, wil Alphen ook niet uitsluiten. Van Veen kiest voor een zelfstandige onderneming. „Die kan makkelijker en sneller op de markt reageren." De wet houder houdt nog een slag om de arm. „Ik wil daar niet op vooruitlopen. Ik wacht eerst de advisering af." oude wetering hans versluis Wat maakt gondelvaren en Ou de Wetering tot een onlosmake lijke koppel? Water, water en nog eens water. Maar dat zater dag bij het jaarlijkse gondelva ren in het Hollandse Venetië het water ook met bakken uit de hemel kwam, nee, dat was wel het laatste dat de organisatie zich van het gouden jubileum van het feest had voorgesteld. Maar zelfs in de warmste au gustusmaand sinds mensen heugenis regent het wel eens. Eenmaal per jaar zet het an ders zo rustige Oude Wetering de bloemetjes flink buiten. Dit jaar vanwege de 50ste verjaar dag met het thema 'back to the fifties' nog groter dan anders. Van 's morgens vroeg, als de deelnemers aan de bicycle tour hun stalen rossen uit de schuur halen, tot 's avonds laat wordt er gefeest. Als de duisternis in valt stomen een kleine honderd boten en bootjes op over de Wetering naar het Braassemer- meer. „Wat Amsterdam eens in de vijf jaar heeft, hebben wij hier elk jaar: Sail Oude Wete ring!", verklaart een wat oudere toeschouwer het enthousiasme. Hij heeft voor zichzelf en zijn tuinstoel een plekje op de kade weten te veroveren en ziet de met bloemen, licht en muziek versierde schuiten aan zich voorbijtrekken. Een korte doch fikse regenbui pareert hij met zijn paraplu. Ook de drakenbootracers - kanoën op z'n Chinees - heb ben eigenlijk niet de minste problemen met het hemelwa ter. Natter dan nat kan niet - de peddels scheppen het water met liters tegelijk de boot in - en de douche na afloop om de blauwalgen, die na de hittegolf ook in de Wetering en het Braassemermeer welig tieren, van het bezwete lichaam te spoelen kan zo achterwege blij ven. Niet alleen op het water, maar ook op de wal is het dorp het dorp niet meer. Plotseling neemt Oude Wetering een voor schot op de afschaffing van het bordeelverbod. 'Het natte veer tje' heet het bordeel aan de Veerstraat en er staan mannen achter het glas. 'Onroerend goed belasting voor de hele body: 25 gulden per vierkante meter', ook daar kan de hoofd stad niet aan tippen. Het bor- De vijftigste gondelvaart in Oude-Wetering trok zaterdagavond weer honderden toeschouwers. foto taco van der eb deel dingt mee naar de hoofd prijs in de gevelversierwedstrijd. Evenals het pand waarvan het monster van Loch Ness zich meester heeft gemaakt. De eige naren ervan rukken zich even uit de klauwen van het beest los in een poging de voorbijkomen de juryleden om te kopen met een kop thee. Tevergeefs, want Kees en Annie Zoet gaan er met hun 'Kabinet', waarin zij het 'aardappeletersleven' van wel eer verbeelden, met de hoofd prijs vandoor. De gondelvaart wordt daad werkelijk door een gondel ge wonnen. Dat is bijzonder, want het overgrote deel van de schui ten valt duidelijk niet in die ca tegorie. De vloot bestaat voor namelijk uit sleepbootjes en pleziervaartuigjes in alle soor ten en maten. De tot gondel verbouwde boot van Hans Bak ker (Oude Wetering) wint de hoofdprijs voor de grote boten. Bij de kleintjes valt de familie Appelboom (Leimuiden) die eer te beurt. ter aar Een motorrijder (35) uit Ter Aar is gistermiddag gewond geraakt bij een botsing met een auto op de Westkanaalvvcg. De motorrij der kwam vanuit de richting Nieuwveen. Een 33-jarige Bode graver reed in tegengestelde richting en sloeg vlak voor de motorrijder linksaf. De motor rijder kwam tegen de auto tot stilstand. Hij is met een gebro ken been en heup overgebracht naar het Academisch Ziekhuis Leiden. alphen aan den run» Kledingstukken en sportschoe nen zijn in de nacht van zater dag op zondag gestolen uit een winkel aan de I looftstraat in Al phen aan den Rijn. Om binnen te kunnen komen brak de in breker een zijruit van de etala ge- Avifauna wil vogelpark uitbreiden Een akkoord tussen Alphen en vogelpark Avifauna over een stuk grond naast het park is nog ver weg. Wethouder D. van der Veen Meerstadt weigert een voorlopig bod van Avifauna serieus te nemen. Avifauna hoopt op zijn beurt dat de gemeente beseft wat de dierentuin voor Alphen betekent. Het vogelpark wil de grond kopen om uit te kunnen breiden. alphen aan den run» robbert minkhorst Van der Veen Meerstadt: „Wij zijn bereid om over een gedeel te van de grond te onderhande len. Avifauna denkt dat het dc grond voor de prijs van snipper- groen kan krijgen. Daar kan geen sprake van zijn. Het zal nog een hele kluif worden om tot overeenstemming te komen. Volgens de wethouder heeft Avifauna een prijs van 30 gul den per m2 in zijn hoofd. Direc teur P. van der Poel van het vo gelpark: „Dat zou kunnen." In zijn ogen verlopen de onder handelingen tot dusver 'in goe de sfeer en harmonie'. „Ik constateer wel dat andere gemeenten hun dierentuinen als cultureel erfgoed zien. Blijdorp heeft een garantie voor tien miljoen gulden tot 2015. Het Noorderdierenpark in Em- men heeft voor uitbreidingen de grond van de gemeente bijna voor niets gekregen." Avifauna heeft de grond reeds in gebruik. Op de weilanden (vijf hectare groot) lopen nu paarden. Eigenaar van de grond is de j waterwinmaatschappij WZI10. De gemeente en de WZHO heb ben afgesproken dat de laatste de grond verkoopt. Tot over eenstemming zijn beide partij en nog niet gekomen. Van der Veen Meerstadt: „Ik hoop dat daar op korte termijn duidelijk heid over is." Alphen wil op een deel van de grond huizen bou wen. De rest kan dan worden doorverkocht aan Avifauna. Hoe Avifauna de grond wil in richten, weet het park nog niet precies. Van der Poel denkt aan een groter pinguinverblijf en mogelijk ook aan een nieuw binnenverblijf. Ook wil Avifauna meer parkeerplaatsen die bo vendien makkelijk bereikbaar zijn. „We willen minder dieren in grotere verblijven. Vroeger had je een broedhokje en een tak. Dat was het dan. Nu willen we veel meer de biotoop van vogels nabootsen. Dat betekent meer ruimte en meer natuur." TASJESDIEF - Een personeelslid van een restaurant aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp heeft gisteren de achtervolging ingezet op een tasjesdief uit Antwerpen. De 38-jarige Belg had rond het mid daguur samen met een andere man een handtas gestolen van een 70-jarige Haagse. Een vrouw uit Dordrecht merkte dit op en zette de achtervolging in. Een personeelslid van het restaurant hielp haar daarmee. Hij wist de dief die ondertussen zijn buit had laten vallen, te pakken te krijgen. De Belg dreigde nog met een mes toen hij werd ingehaald door de horecamedewerker. De NS zou zón onrendabele lijn direct opheffen. Maar het treintje dat zaterdag door het centrum van Warmond reed bleef dapper doorpuffen. De lo comotief en vier wagonnetjes, waarmee bezoekers van de braderie een ritje door het dorp konden maken, telde maar vier reizigers. De andere reizigers waren thuisgebleven. Waar schijnlijk vanwege het slechte weer. Toch vonden uiteindelijk nog redelijk wat mensen de weg naar de braderie, georgani seerd in het kader van het Weekend van Warmond. Een van de grote krakers van het evenement was ongetwijfeld het taarten gooien. Leden van carnavalsvereniging De Billen- prikkers staken hun gezicht door een houten bord, waarna langslopende bezoekers hen naar hartelust met taarten kon den bekogelen. Taarten Hoewel de taarten een gulden per stuk kostten ging het de carnavalsvereniging het niet om het geld. „Het is vooral be doeld als promotie van de car navalsvereniging. De mensen zien ons normaal alleen maar met carnaval, maar we zijn bij na het hele jaar actief, zo laat Albert de Vos weten met een besmeurd gezicht. Ook op andere stands wer den bezoekers aangespoord zelf actief te zijn. Zoals bij het Wapen van Warmond. Uit een opblaasbadje met water kon den daar bootjes uit het water worden gevist. Hoewel de acti viteit vooral bedoeld was voor de allerkleinsten lieten ook de vaders en moeders zich niet onbetuigd. Voor hen was er echter wel een extra moeilijke hengel. Bij karikatuurtekenaar Johan van Dam kon vooral gelachen worden om andere bezoekers. Leden van carnavalsvereniging De Billenprikkers waren de willige slachtoffers bij het taartengooien, een van de attracties op de Warmondse braderie. foto hielco kuipers Zij konden binnen een paar minuten een karikatuur-por tret laten maken, waarin hun typische gelaatstrekken tot in het belachelijke werden uitver groot. Terwijl moeder op het stoeltje had plaatsgenomen lachten de kinderen over de rug van de tekenaar mee. „Je lijkt wel op Sugar Lee Hooper, lieten de kinderen alvast com plimenteus weten." Zoeterwoude subsidieert sociaal pension zoeterwoude eric-jan berendsen B en W van Zoeterwoude stellen de gemeenteraad voor een bij- drage van twee kwartjes per in woner te leveren in de exploita tie van een regionaal sociaal i pension aan de Leidse Ter Haarkade. Als de gemeenteraad akkoord gaat, stelt Zoeterwoude de bijdrage vast op 4294 gulden. Door de toenemende behoef te aan dak- en thuislozenop- vang in de regio Zuid-Holland - Noord is Leiden in december 1996 gestart met een sociaal pension. Gezien de regionale functie van het pension is Lei den van mening dat de regioge meenten ook financiële verant woordelijkheid dragen. B en W kunnen zich hierin vinden. Zij zijn van mening dat de waarde van een sociaal pension onmis kenbaar is. Vanaf volgend jaar wordt de kostenpost in het wel zij nsprogramma van Zoeter- woude opgenomen. Voor dit jaar wordt de 4294 gulden nog afgeboekt als 'onvoorzien'. hazerswoude-dorpVreemd beeld midden in de polder bij Hazerswoude-Dorp. Tussen het zwartbond stamboekvee schuifelden ineens cowboys en cowgirls rond. De eigenaren van een aantal oude Cadillacs waren gisteren naar de Western Stables aan de Bentweg gereden voor een dagje Wild West. Voor het pu bliek: hotdogs en hamburgers en een 'cowboyshow' te paard. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Overleden: Will Dijkman (90) De krant is een meneer, en die meneer was Will Dijkman. Tientallen jaren was de afge lopen zaterdag op 90-jarige leeftijd overle den Alphenaar in de Rijnstreek onbetwist het gezicht van het Leidsch Dagblad. 'De oude Dijkman' was de krant: 's nachts reed 'de oude Dijkman' door de regio om de ko pij van correspondenten op te halen en naar de redactie in Leiden te brengen, over dag maakte hij foto's en ging er als het no dig was zelf op uit op zoek naar nieuws. Will Dijkman begon kort na de oorlog bij het Leidsch Dagblad. In eerste instantie werkte hij als correspondent en koerier, la ter kreeg hij ook de kans om voor de krant zijn hobby uit te oefenen: hij ging foto's maken. Het was de tijd dat vooral burge meesters en andere notabelen op de gevoe lige plaat werden vastgelegd. Dijkman was daar dan ook kind aan huis. Hij bepaalde hoe meneer de burgemeester op de foto ging. Toen hij een keer bij het opspelden van een lintje vergeten was een film in zijn camera te doen, werd de hele ceremonie gewoon nog een keer over gedaan om de fotograaf een tweede kans te geven. Voor journalisten was Dijkman een ideale partner om mee samen te werken. Hoe \Toeg of hoe laat het ook was, je kon hem altijd bellen om erop uit te gaan. En als er even geen nieuws was, werd de fotograaf gewoon de regio in gestuurd met de op dracht om zelf naar nieuwtjes te zoeken. Geheid dat de Alphenaar terug kwam met iets waarmee de open plekken in de krant weer konden worden opgevuld. Naast een prominent fotograaf was Dijk man ook een bekende voetballer en voet baltrainer. In de loop der jaren bracht hij duizenden jongens in Alphen, Koudekerk, Langeraar, Nieuwveen en Boskoop de kunst van het voetballen bij. Bij zijn eigen club, voetbalvereniging Alphen, was hij secretaris en penningmeester en later erelid. Meer dan 75 jaar lang was hij lid van de vereni ging- Bij het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd nam Dijkman afscheid van het Leidsch Dagblad - om de volgende dag weer vrolijk op pad te gaan voor de krant. Pas rond 1990 nam hij definitief afscheid van het LD. Maar hij bleef actief als foto journalist. Hij maakte foto's voor onder meer het Witte Weekblad. In 1994 werd een opdracht voor dat huis- aan-huisblad hem bijna fataal. De fotograaf moest een foto maken van een pasgeboren galloway-kalf. Moeder galloway was echter niet gediend van de belangstelling door de pers en nam de bejaarde fotograaf op de hoorns. Dijkman moet drie weken het bed houden, maar gaat daarna weer als van ouds met zijn fototoestel op pad. Een kleine anderhalf jaar geleden was het dan echt afgelopen met het fotograferen. Na een voetbalwedstrijd kroop de fotograaf onder een hek door en ging daarbij door zijn knie heen. Het was het einde van een fotografencarrière, maar betekende niet dat hij voortaan achter de geraniums ging zit ten. Nog onlangs werd de 90-jarige gezond genoeg bevonden voor de verlenging van zijn rijbewijs. Ondanks zijn gevorderde leef tijd kwam zijn overlijden afgelopen zater dag totaal onverwachts. Morgenavond kun nen Alphenaren afscheid nemen van de overleden fotograaf. Van 19-20.30 uur is er in uitvaartcentrum Eenvoud aan de Prins I lendrikstraat gelegenheid tot condoleren. Dijkman wordt woensdag om 14 uur begra ven op de Oosterbegraafplaats aan de Ver lengde Aarkade in Alphen aan den Rijn. ruud sep»

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13