'De ballen verstand van horeca, alles op intuïtie' Beestenmarktplein: circuit voor tweewielers Leiden Regio Katwijks grootste ijsje ter wereld blijft in ruste J MAANDAG 1 SEPTEMBER 1997 CHEF HANS JACOBS 071 A 156414. PIV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 *><56436 ANNETTE VAN DER ELST Katwijk kan zich sinds zaterdag middag recordhouder van het grootste ijsje ter wereld noe men. De geel-oranje-rode reu- zenraket woog maar liefst 9150 kilo en daarmee werd het Pool se record, met een ijsje van 8700 kilo, ruim gebroken. „Dit is typisch Katwijk. Vorig jaar hadden we de grootste pannenkoek, nu de grootste Ola-raket", aldus burgemeester B. van der Wouwe, die het ijsje officieel onthulde. Hij zette het daarbij van blijdschap spontaan op een zingen. 'Bij ons staat op de keukendeur. Lekker is maar ene vinger lang', meer zinnen van de carnavalskraker schoten hem niet te binnen. Teleurstelling was er echter ook bij zowel de organisatie als het inmiddels verregende pu bliek. Het ijsje, dat ruim ander half uur later dan gepland arri veerde, kwam niet helemaal on geschonden uit zijn reuzenver- pakking. Een barst in het ijs maakte het onmogelijk de raket rechtop te zetten. Het spectacu laire omhooghijsen van het bij na acht meter lange ijsje bleef dan ook om veiligheidsredenen uit. Het risico bestond immers dat het ijs uit elkaar zou spatten en de brokstukken in het rond zouden vliegen. „Het is het grootste ijsje ter wereld, maar dan in ruste", concludeerde presentator G. Ravensberger. Het liggend ijs smaakte wel zoals raketijsjes - die overigens in kleine vorm aan het publiek werden uitgedeeld - behoren te smaken, stelde het team van deskundige proevers, onder wie burgemeester en een 'geselec teerd' kind, vast. „Het is echt een raketijsje smaak", vond het meisje. Ook Van der Wouwe liet het zich goed smaken. „Heer lijk. Ik eet heel graag haring, maar dit is ook heel lekker." Het mega-ijsje zal terug in Hellendoorn waar het is gefa briceerd, eenmaal gesmolten, worden geserveerd aan de koei en. Aan een totale verspilling van het ijs wilden de Katwijkers niet mee doen. „Daar houden we in Katwijk aaan den Rijn niet van", sprak Oranjevereniging voorzitter Jan de Winter. De aanwezigen kregen de kans om voor vijftig gulden met de raket op de foto te gaan. De op brengst gaat naar Jantje Beton. Het wandelgebied van het Beestenmarkt plein wordt bedreigd door fietsers en brommers. Waar normaal mensen horen te slenteren, rijden tweewielers met een noodgang 'over het plein. De mensen die er lopen, moeten goed opletten want het verkeer komt van alle kanten. Er is al zeker één ongeluk geweest waarbij een fietser en een bromfietser tegen elkaar knalden. „De gemeente werkt een goede oplossing tegen", zegt ondernemer J. Huska. De Beestenmarkt. De meningen over de verkeerssituatie van 'levensgevaarlijk' tot 'niet ideaal'. Huska ergert zich al langer aan het crossende verkeer. De on dernemers ziet soms opge schoten jongens die 'dik over de 60 kilometer per uur' met hun scootertje over het plein scheuren. „Ze houden soms wedstrijden over het afwate ringskanaaltje. Heel gevaar lijk", vindt hij. Zijn poging om obstakels te plaatsen tegen het illegale ver keer strandde bij onwillige ambtenaren. De dranghekken die hij rondom zijn café Hus- pub neerzette, moesten direct weer worden weggehaald. „Be lachelijk", vindt Huska. „Er lo pen hier kleine kinderen ron.d, straks worden die van hun sok ken gereden." Buurman McDonald's heeft heel andere gedachten over de verkeerssituatie op het plein. Manager G. Kroes ziet wel dat er veel fietsen op de Beesten markt staan, maar een ongeluk heeft hij nog nooit gezien. De manager geeft echter toe dat de situatie 'niet ideaal' is. Daar is K. van Vliet het mee eens. Hij is de verkeersadviseur van de politie en geeft de ge meente advies over verkeers problemen. „Dat heb ik ook ge daan bij het Beestenmarkt plein", zegt hij. „Maar de ge meente heeft niei alles overge FOTO HIELt O KUIPERS nomen. Nu is de situatie on duidelijk." Dat is volgens hem ook de re den dat de politie de berijders van de tweewielers niet op de bon slingert. „Ze worden ge dwongen om over het plein te rijden, want ze kunnen niet an ders", zegt Van Vliet. Hij zou graag zien dat men veilig over deTurfmarktsbrug kan fietsen. „Maar dat moet de gemeente realiseren." Prentenkabinet vierde restaurant van Shoes-tweeling Henk en Jan Versteegen De topman van de bank die speciaal voor dit project naar Leiden was getogen om de mil joenen-financiering van Lei- dens jongste aanwinst op hore- ca-gebied, Het Prentenkabinet, met ze door te nemen, kon zijn ogen niet geloven. „Jullie zijn toch niet serieus van plan om met zo'n kapsel en in die outfit een dergelijke tent te gaan run nen", vroeg hij zich hardop af, met een ondertoon waaruit lou ter misprijzen sprak. Toen de tweeling Versteegen, als duo 102 jaar oud, aangaf dat wel de gelijk zo te doen zoals ze dat hun hele leven al gewend wa ren, kon het resultaat niet an ders dan negatief uitpakken. Hetgeen geschiedde. Wat de topman betreft was de deal van de baan. Met zulke figuren, die er wat hem betreft niet snel ge noeg uitzagen, maar die curieus genoeg toch rapper op de mara thon waren dan hij, doe je geen zaken op dergelijk niveau. „Door toedoen van Rinus van Swieten, onze man bij de Rabo hier, kwam het geld uiteindelijk toch boven tafel, want die maakte zich vreselijk kwaad over het gedrag van die arro gante snijboon", lacht Jan ach teraf. „Maar inderdaad, het is toch van de gekke dat je louter op je uiterlijk wordt beoordeeld, terwijl het enige dat telt puur de cijfers moeten zijn. En die klop ten." „Wat dat betreft hadden de jongens van Heineken meer vertrouwen in ons. Het aardige is dat die juist minder naar de zaken, maar meer naar de men sen kijken die daar achter zit ten. Daar gaan ze mee in zee, daar moeten ze in vertrouwen. Alle topmensen zijn al langs ge weest. Ze geloven heilig in ons en in de locatie en de opzet om van dit prachtige gebouw hier in de Kloksteeg een klasse-res taurant te maken. Want dat gaat het worden, hoor. Vanaf 21 ok tober, als burgemeester Goe- koop op die dag de zaak offi cieel heeft geopend." Voor het zover is moet er nog heel wat water door de Rijn vloeien, want het pand dat tot voor kort in het bezit was van de universiteit, dient van bin nen een complete metamorfose te ondergaan, een klus. die ze deels zelf klaren. „Maar we pro beren", zegt Henk op zijn rond leiding door het kolossale ge bouw, „de authentieke sfeer zo- Ze ontlenen hun bekendheid aan The Shoes, naar welke band uit de zestiger jaren ooit een heel dorp werd genoemd: Shoesterwoude. Maar na een serie top-tienhits keerden de tweelingbroers Henk en Jan Versteegen terug in de realiteit van alle dag en belandden op de taxi om in hun levensonderhoud te voorzien. Ondernemer Jan Lange (Annie's Verjaardag) bood een opstapje in de horeca, waar ze eerst 13 jaar voor hem werkten om daarna voor zichzelf te beginnen. Zeven jaar later staan ze aan de vooravond van de opening van hun vierde restaurant, het prestigieuze Prentenkabinet in de Kloksteeg. Een verhaal over twee onafscheidelijke krullenbollen die zakelijk willen slagen, maar absoluut geen concessies doen aan hun uiterlijk, hun levensstijl of hun visie. veel mogelijk te behouden. Dus de balkonnetjes blijven, de nis sen ook. We hangen oude pren ten van Leiden op, het is en blijft per slot van rekening Het Prentenkabinet". En dan, terwijl hij uitkijkt op de aanpalende Pieterskerk, mijmert hij zachtjes voor zich uit: „Het is toch net een sprookje, verdomme. Wie had dit nou ooit gedacht?" Zij zelf in elk geval niet toen ze, twintig jaar geleden, het flit sende leven van de professione le popmuzikant - het wereldje van Peter Stuyvesant, zeg maar - verruilden voor een wat meer aardser bestaan als taxichauf feur. Want er moest natuurlijk wel brood op de plank komen. „Dat hebben we een jaar ge daan", zegt Henk, „toen kwam ik Jan Lange tegen. Hij bood me een baan aan bij La Bota en een dag later vroeg hij of mijn broer niet bij de Malle Jan wilde ko men werken. Zo zijn we in de horeca gerold en hebben we dertien jaar lang met plezier voor Jan gewerkt." „Maar je hebt van die keer punten in je leven", neemt Jan over, „en op gegeven moment wil je toch wat voor jezelf. We zijn toen met Jan Lange gaan praten of we La Bota niet kon den overnemen en na een week bedenktijd ging hij akkoord. Voor een schappelijke prijs, als dank voor bewezen diensten. Op dat moment waren we on dernemer en kregen we eigen lijk pas echt de smaak te pak ken. Want die tent, met die for mule van goed eten voor weinig geld in een ontspannen atmos feer, liep als de brandweer. Al heel snel hadden we ruimte en stoelen tekort." De kans om, op een steen worp afstand, De Bisschop van Hans van der Bijl over te ne men, liet het tweetal zich niet ontgaan. 'Ga maar naar m'n broer', heette het credo als La Bota vol zat, en zo kwamen ze aan een originele naam voor hun nieuwe uitspanning, 'M'n broer' dus. En weer twee jaar la ter was het drieluik compleet toen ze, opnieuw van hun vroe gere baas Jan Lange, de Malle Jan overnamen. Zo heb je niks en zo heb je opeens een klein imperium in Leidens gezelligste wijk: de Pieterwijk. „Ja", beaamt Henk, achterover leunend met een biertje, „je zou bijna ge neigd zijn te zeggen dat het alle maal als vanzelf girig." Maar zo was het natuurlijk niet, want 14 tot 16 uur per dag werken gedurende zes dagen per week was eerder regelmaat dan uitzondering. En dan liepen ze tussendoor nog een mara thon hier of deden een triathlon daar, zoals ze ook gewoon ble ven spelen met The Shoes en daar bovenop hun eigen ver bouwingen regelden en uitvoer den. Waar halen de heren, in middels de vijf kruisjes gepas seerd, in vredesnaam al die energie vandaan? „Ach", grapt Jan, „als kind van zes darden we 's ochtends om vijf uur al door de polder. Maar zonder dollen, dat heeft er bij ons altijd ingeze ten. En vergeet niet: we zijn na tuurlijk wel met zijn tweetjes. We praten over dubbele ener gie. Alleen had ik dit nooit ge kund en dat geldt voor Henk precies andersom. Die drive dan maar. Waar komt die vandaan, want inmid dels hebben ze hun imperium uitgebreid met nog een zaak, een niet zo'n kleintje ook? „Uit onze jeugd", zegt Henk. „We hadden het niet gemakkelijk, als protestante familie in een ka tholieke gemeenschap als 'Zoe- terwou'. We mochten nergens aan meedoen. Voetballen niet, muziek niet, en noem nog maar wat activiteiten op. Wij werden altijd buitengesloten. Niet al leen raak je op elkaar aangewe zen - wat je als tweeling toch al bent - maar bovendien ontwik kel je een enorme dwang om je te bewijzen. Wij geven ook nooit op. We zijn taai, we kun nen tegen een stootje." En het geheim van de smid, wat is dat dan? „Krullen in je haar", zegt Jan en Henk ligt dubbel over zoveel onbegrip op het gezicht van zijn gehoor. „Ik weet het niet. We hebben de ballen verstand van horeca, we doen alles op intuïtie, op boereninstinct. Echt waar. Niks geen businessplan, niks geen onderzoeken, gewoon doen. Hier. het staat op ons shirt: 'Do it'." „Horeca voor ons is hetzelfde als de muziek van vroeger. We houden ervan om mensen te vermaken. Correct zijn, aardig zijn, service verlenen, je zelf blijven, dat drukken we ons per soneel ook altijd op het hart. En we hebben intussen dertig man vast en zeventig man part-time lopen. Ja alles volgens het boek je. We kunnen ons, op onze leeftijd, geen problemen in die sfeer veroorloven." Goed, maar waar leidt dit toe, willen de heren Versteegen op hun 55ste gaan rentenieren in Zuid-Frankrijk? „Nee!" klinkt het in koor. .Absoluut niet. Geld is makkelijk, maar niet on ze drijfveer. We hebben ons he le hebben en houwen nu weer in dit Prentenkabinet gestoken. We zijn met geen gulden be gonnen en hebben nu weer geen gulden, we nemen risico. Maar we zijn er van overtuigd dat het slaagt, dus dat scheelt. Het is toch prachtig om zoiets moois in stand te houden. En onze kinderen, hè, daar doen we het ook voor. Twee zitten er al in de zaak, de andere twee komen eraan. Prettig leven en jezelf blijven, daar draait het al lemaal om. Het leven is kort - je moet elke dag genieten."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11