Kerken: aantal armen in Nederland groeit nog steeds Kerk Samenleving Raiser vreest 'homo-assemblee' in Harare Vaticaan: bescherming vervolgde theologen Baby?s zijn welkom MAANDAG 1 SEPTEMBER 1997 geneve-eni De secretaris van de Wereldraad van Ker ken vreest dat de verwachte discussie over homoseksualiteit de algemene vergadering volgend jaar in Harare zal domineren. „Het is onzinnig om dat risico te negeren", zei dr. Konrad Raiser in een interview met de oecumenische nieuwsdienst ENI. Hij ziet het als zijn taak dat gevaar, mede door de aanwezigheid van veel journalisten, zoveel mogelijk te beperken. „Het zou een verkeerde indruk van de werkzaamheden van de Wereldraad geven als dat onderwerp het centrale thema op de bijeenkomst zou worden." Daarom belegt de Wereldraad eind sep tember een beraad met vertegenwoordigers van lidkerken, deskundigen en stafleden. Onder hen bevinden zich uitgesproken voor- en tegenstanders van homoseksuali teit. Doel ervan is de mogelijkheden te be spreken die zich in Harare kunnen voor doen. De zaak in Harare doodzwijgen, kan vol gens hem niet. De Wereldraad ontkomt er volgens Raiser niet aan dit thema op de as semblee aan de orde te stellen. Maar hij er kende dat de kerkelijke discussie over ho moseksualiteit een 'mijnenveld' is. De lidkerken van de Wereldraad zijn diep verdeeld over dit onderwerp. Kerken in West-Europa, Noord-Amerika en Australië accepteren homoseksuele relaties, maar de meeste lidkerken, die in de Derde Wereld en in Oost-Europa, zijn er tegen of willen zelfs niet eens over het thema praten. Raiser somde enkele onderwerpen voor de kerkelijke discussie op. De mensenrech ten van homoseksuele en lesbische men sen, uiteenlopende culturele opvattingen over homoseksualiteit, ethische aspecten, de plaats van homo's in de kerk en die van de homoseksuele pastor in het bijzonder. Deze aspecten zijn in het verleden meer dan eens door elkaar gehaald waardoor er volgens hem een oververhitte discussie ont stond. De Wereldraad is tegen discriminatie op grond van geslacht of ras. Daarom kan de oecumenische beweging haar ogen niet sluiten voor het feit dat homoseksuelen op grond van hun seksuele oriëntatie worden gediscrimineerd. Maar er moet ook begrip zijn voor de traditie van de Orthodoxe Ker ken die niets van homoseksualiteit willen weten. Raiser sprak de hoop uit dat door het beraad het thema van zijn explosief ka rakter wordt ontdaan. HILVERSUM ANP Het aantal armen in Nederland groeit nog steeds. Dit constate ren twee kerkelijke organisaties die zich met hulp aan de ar men bezighouden. „Er is een groeiende groep mensen die steeds minder hebben", zei majoor L.A. Voor ham, adjunct-directeur welzijn van het Leger des Heils, voor het Radio 1 Journaal. „Ons werk is gigantisch gegroeid. Heel zorgelijk dat dat nodig is." De armoede neemt zeker niet af, aldus voorzitter A.W.Th. ten Velde van de rooms-katholieke caritatieve instelling Sint Vincentiusvere- niging. Steeds meer mensen die de eindjes niet aan elkaar kunnen knopen, doen een be roep op maatschappelijke or ganisaties. Zij kunnnen niet profiteren van de economische groei. Kerken en kerkelijke organi saties hebben volgens hem de taak een luis in de pels van de overheid te zijn. Naar de me ning van Voorham heeft het 'erg geholpen' dat bisschop Muskens van Breda vorig jaar bij het kabinet aan de bel heeft getrokken. Muskens houdt op de eerste dinsdag van september een 'zorgrede' in Den Haag. Daarin gaat hij op verzoek van artsen uit oude stadswijken in op de gezondheidsproblemen als ge volg van de toenemende ar moede. amsteroam anp Amsterdam krijgt weer deken aantal jaar bedrijfsaalmoezenier bij het bedrijfspastoraat in Be verwijk. De benoeming tot deken be tekent dat Stam afscheid moet nemen van de ABG-parochie (Anna-, Bonifatius- en Gerardus Majellakerk) in Amsterdam- Oost. Sinds 1982 was hij als pas toor bij de parochies in dit deel van de hoofdstad betrokken. Pastoor L. Nederstigt volgt Stam op. Een deken moet toezicht houden op alle parochies die onder een dekenaat vallen. In Amsterdam zijn dat er 34. Bisschop Bomers van Haarlem heeft pastoor J. Stam (62) be noemd tot deken van Amster dam. Hij volgt J.C. Suidgeest op die in 1995 aftrad wegens het bereiken van de pensioenge rechtigdeleeftijd. Stam, die in 1961 tot priester werd gewijd, is lid van de nieu we priesterraad in het bisdom Haarlem en voorzitter (proost) van het kapittel van kanunni ken. Na zijn priesterwijding was Stam kapelaan op Texel en een den haag. anp Eerbeek hoofdjustitiepredikant huis van bewaring in Den Bosch en de gevangenis te Schevenin- gen. Hij verwierf bekendheid door zijn ijveren voor de nazorg van ex-gedetineerden. Hij was vanaf het begin betrokken bij de stichting Exodus, die namens de kerken ex-gedetineerden op vangt. De stichting werd in 1981 opgericht door de Haagse Raad van Kerken. Verder is Eerbeek gemeenteraadslid voor het CDA in Den Haag. De gereformeerde predikant I.D.W. Eerbeek (49) is benoemd tot hoofdpredikant bij de dienst justitiële inrichtingen. Hij volgt de hervormde predikant dr. M.B. Blom op die met pensioen gaat. Dit heeft het ministerie van justitie bekend gemaakt. Eerbeek is sinds 1979 werk zaam als geestelijk verzorger in de jeugdgevagenis te Vught, het Bon Jovi wil niet voor paus spelen rome kna vriendelijk bedankt heeft voor de uitnodiging. De van oor sprong Itailiaanse megaster Bongiovanni, zoals zijn echt naam luidt, zegt na een zeer strenge katholieke opvoeding de buik meer dan vol te hebben van de kerk. Hij zou zich 'onpasselijk' voelen wanneer hij voor de paus zou zingen. De Amerikaanse rockster Bon Jovi weigert op 27 september op te treden voor paus Johannes Paulus II tijdens een jeugdbij- eenkomst in Bolonga in het ka der van een katholiek eucharis- tiecongres. Italiaanse kranten meldden zaterdag dat Bon Jovi Welkom op het feest alphen aan den run» Als zelfs de predikant tijdens de dienst spontaan op een rolfluit be lli gint te blazen, f moet er wel iets 1 bijzonders aan de hand zijn. De werk- groep die in Alphen aan den Rijn de in- terkerkelijkedien- 4 sten met en voor iij mensen met een 'i% verstandelijke han- d dicap organiseert, 1 had dan ook wat te vieren. Al een kwart eeuw is deze j groep actief in Al- jro phen en bij deze mijlpaal werd gis teren stilgestaan tijdens een dienst met het thema: 'Welkom op het feest'. Voor de mu zikale omlijsting zorgde een combo van deJostiband en dominee K.A. Bakker sprak over 'feestverhalen' uit de bijbel. Met hun vlaggetjes, feest- mutsen en toeters speelden de kerk gangers - gewoon tegetrouw - een belangrijke rol in de dienst. redactie dick van der plas. 071-53564 vaticaanstad cic Het Vaticaan geeft theologe die wegens een dwaalleer wo den vervolgd, meer rechtsbi scherming. Zij mogen zelf et verdediger aanwijzen die voot aan tot de besprekingen wori toegelaten. Ook het Vatican wijst iemand aan die de vq- volgde theoloog moet verded' gen. Dit heeft kardinaal Ratzinge hoofd van de Vaticaanse col gregatie voor de geloofsleer, b kendgemaakt. Zijn congregaï waakt over de zuiverheid v<. het geloof. Behalve een betere verded ging is er ook een rol voorzit voor de bisschop of de oversj van de religieuze orde ond, wie de betrokken theoloog val Hij moet gedurende het proce, op de hoogte worden gehot, den. De Nijmeegse theoloog Schj lebeeckx moest zich driemaal jj het Vaticaan verantwoordei zonder dat het overigens tot ee veroordeling kwam. De Zwitse se theoloog Hans Kiing kreeg 1979 een doceerverbod opg legd, de Braziliaanse bevr dingstheoloog Leonardo Be kreeg in 1985 een spreek- schrijfverbod. Begin dit ja. werd de bevrijdingstheoloo Tissa Balasuriya uit Sri Lanl: zelfs geëxcommuniceerd. Maar de nieuwe regels geldt niet als er sprake is van een en stige overtreding. Dat is h voorbeeld het geval als een pi blikatie zeer duidelijk dwaaflf. ren verkondigt of als door c verspreiding daarvan de gelov gen schade wordt berokken. Dan kan de congregatie in ee soort van snelrecht tegen d theoloog optreden. Ook kent het Vaticaan gea genade voor een theoloog d zich schuldig heeft gemaakt aa ketterij of schisma. Hier geldt c zwaarste straf: excommunicato Daartegen is geen beroep mu gelijk. Küng zei indertijd over c veroordeling van Boff dat d het slachtoffer van de Inquisit was geworden. „Weliswaar vei brandt Rome zijn tegenstande niet meer fysiek op de brandsti pel, maar zij worden wel psv chisch kapotgemaakt." Leidsch Dagblad ANN01897 Woensdag 1 September LEIDEN De dag waarop Koningin Wilhelmina haar 18de levensjaar intreedt, werd alhier gevierd door het uitsteken van de vaderlandsche driekleur en de oranjevlag van de openbare en zeer veel particuliere gebouwen en woningen. In het middaguur deed het carillon zich hooren, terwijl de fontein op de Vischmarkt hare waterstralen omhoogwierp. Draai orgel muziek deed zich langs de straten gelden. Te twaalf uren werd op het Schuttersveld door de troepen van het garnizoen een groote parade gehouden, waarbij ook de officieren der dd. Schutterij en de leerlingen der Kweek school voor Zeevaart tegenwoordig waren, waarna door de stad de aangekondigde tocht van de troepen plaats had, hetgeen, evenals de wapenschouwing zelve, overal een groote menigte op de been bracht. Eenige ingezetenen hebben nette gelegenheids-étalages aangebracht. In den Nieuwen Rijn aan de Botermarkt bij de des avonds geillumineerd wordende Koornbeurs lag een klein boeiertje, welk vaartuig, opgetuigd als het was met ve le kleine vlaggetjes, een aardig gezicht opleverde. Ook het oefenschip van de Kweekschool voor Zeevaart was van vlag gen voorzien. Vele personen van beider kunne hadden de borst met een oranjestrik of -rozet getooid. ANNO 1972 vrijdag 1 september OEGSTGEEST Oegstgeest beleefde gisteren de eerst of ficiële koopavond. Het winkelcentrum Lange Voort trok re delijke belangstelling. Op een enkele na waren alle zaken geopend. Het winkelend publiek werd aangenaam verrast doordat leuk geklede winkelmeisjes met gulle hand anjers aanboden. Een ander en heel wat minder aantrekkelijk beeld vertoonde het oude centrum. In de Kempenaerstraat en omgeving waren de meeste zaken gesloten, zodat de winkeliers die wel hun deuren hadden opengezet slechts enkele klanten zagen binnenkomen. LEIDEN Nu de Pieterskerk volgens de bepalingen van de overdracht aan het rijk onttrokken moet zijn aan de ere dienst", zal ook de traditionele 3 oktoberdienst er niet in kunnen plaatsvinden. Deze dienst wordt nu gehouden in de Hooglandse Kerk. OLYMPISCHE SPELEN/MÜNCHEN De judoreus Wim Ruska heeft er gisteren voor gezorgd, dat Nederland zijn eerste gouden medaille kreeg. Hij had er geen twee minu ten voor nodig om de Duitser Klaus Glahn met een machti ge heupworp te vloeren. Uitbundige supporters namen Rus- ka op de schouders. We hadden al een bronzen plak (u weet wel: van die moedige fietsers) en daarmee zijn we in de rij der naties op een gedeelde twaalfde plaats terecht geko men. LEIDEN Geboren Amber dv. M. Chaudron en S. van Weerlee Swen Janne zv. G.A. van den Haak en I.C. Ra demaker Colin zv. L. Hijman en Y. Neuteboom Elaine dv. R L van Es en C.B Werner»JenniferMelindadv. N.T.J, van Buul en I B. Inen Fay Anna Antonia dv. F. van Tussenbroek en E.A.M. Jacobs Max zv. F van Velzen en J.S. Rocha Francisco zv. A. Romero Fuster en S.W. van der Wereld Jessica Halina Kira dv. T. Maciagiewicz en J.D. Maciagiewicz Demi dv. F. Otto en A. Laman Stefan us Theodoruszv. P.T J. Duivenvoorden en B. J. Lobart Marlina Aagje Marja dv. W. van Wijk en M. den Hartog Maurits zv. P. Mol en P.J. van Beelen Jermain Agyei zv. J. Johnson Fabienne Arnalia Maria Gemma dv P Buhrsen R.C M.G. Koolmees Saloua dv. M. Tahhari en N. Chahyd Moha- med Nifratzv N. Buharyen M. Sahul Hameed Arun Wierish zv. R Ramha- rakh en S. Sewmar Floris Hendrik An ne zv. D.J.H. Wisman en G.M. Boonman Tamara dv. M.L. Schaap en J.C. Freke Iris Sunniva dv,. J.J.G. Buijs en C.A. van Voorthuisen Ruben Elian zv. J.M. de Goede en K.A T. Penseel Iris Sop hie dv. H.J. Hamen K.N.H. Jansen Ver- planke Bob Yanmck zv. J.J. Zwetsloot en S.C.C. Verweij Bo dv. C. van Kruistum en K. Anholts Tycho zv. J.A. van Dam en W. Houwaard Mauro zv. E.M de Ridderen M.W Verton «Amaia dv. J. de Roode en M.K. Jauregi Ondarra Mike zv G.B. Baranyai en I.C.J.M Ruijgrok» Lotte dv. D J. Verburgen M.A.C. van der Boon Berber Karien dv. D.F. Moen en H. den Hoed Dean zv. E. Starink en S. de Vreugd Maria Sara dv. K. Guijt en M S. van der Niet Stan Wil lemjan zv. W.J. van den Berg en E.A. Westhoek Féline Joël dv. J.B Kiebert en M G.A.J. van Lochem Jesse Marie dv. L.M M. Walenkamp en M.G. de Goe de Dominique Arianna Petra dv. P. Ou- werkerk en F.L Persaud Meng Xin dv T H. Guoen X.F. Zhong» Thomas Niels zv L. Bouchet en F.C. Lorenzati Selina Wilhelmina dv. J. van Klaveren en M.J van den Oever Janna Maria dv J van Klaveren en M.J. van den Oever Linda dv. P. Dreef en C E. Molenaar Michael Martinzv. R.M.P. Brandt en I.M.G.E van der Drift Amy Maria Marijke dv. T.M. van der Haven en S.M. Kleermans Bahara dv. M.A. Rassulyar en F. Ras- sulyar Mohammad Tarek zv. M.A. Ras- sulyar en F. Rassulyar Gino Patrick zv. L N.J. Arentsen en A C. van der Weijden Moemen zv. A. Badawi en S. Fouad Amai Philipa Donata Brigitte Nisje Die- derieka Carolien dv. J.J. Jonker Roelants en M.B.J A B. Grafin von Magnis Rosanne Maria dv. P H J. Meesteren M E. Langmuur. Gehuwd H Piket en G. Francken B. den Daas en E. Ouwejan E.M Vroom Amber, geboren op 13 augustus, dochter van Marcel Chaudron en Sandy Chaudron-van Weerlee uit Leiden. en A ten Wolde D. Berkhout en S.A. Simoons J C.G. Weijermars en C.M F Robbers»TJ. de Ridderen M S. Wal- laart H.J W. Rinner en M. Steinmetz M.F. Kuiters en M. Goudemond D.C.C. van Kruiselbergen en C.C. Bavelaar R.R. Harms en H. Mikkers M P.E.M. Vink en T. Kouvchinova D.A. van Leeu wen en C.G. van Dijk G.P. Selier en A.C.J. Warmerdam R.R. Sjardijn en M.F. den Hollander W.M.J. Gerner en L. Fransen M. Schilperoort en M.E. Kapaan G.A. Deijkers en N.M van Maaren J.A. Raan en H M.J.M. de Graaf. Overleden E S. van Staden, geb. 13 april 1909, geh. gew. met A.J.A. War mond J. Arnoldus, geb. 24 juli 1902, geh gew. met P Ouwerkerk N.J de Boer. geb 28 mei 1921, man S.H.W. Plantfeber, geb. 30 dec 1910, geh gew. met P.G.H. Bink M. Witaschek, geb. 31 juli 1917, geh. gew. met R. Geerlof H.A. Wage, geb. 23 sept De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Houdeng PV De Blauwkras R. v/d Geer 1, 2. 3. 5; Vinkesteyn de Roo 4, 7; Comb v/d Blom 6; M. Gijs man 8, 10; P. Landesbergen 9. PV Het Oosten P. Mooten 1. 2. 5, 7,9, 10; J. Har- Foto's van uw pasgeboren baby zijn welkom bij het Leidsch Dagblad. U kunt ons binnen twee weken na de geboorte bericht sturen, vergezeld van een fotootje en met vermelding van naam, namen van de ouders en de woonplaats. Insturen naar Leidsch Dagblad, o.v.v. baby's, postbus 54,2300 AB Leiden. 1911, man C. Kuijvenhoven, geb. 27 juli 1929, man L. Luijendijk, geb. 18 okt 1931, vrouw J.C de Heiden, geb. 24 mei 1927, ev. S.A. Peelen A. Kloos, geb. 24 febr 1911geh. gew. metG van der Horst M.J Scheffers. geb 2 juli 1922. man P.W.M. Aker boom, geb 13 april 1920, man Th.Q. Koster, geb. 14 maart 1923, man C. Spaans, geb. 9 april 1938, man AA. Boterbloem, geb. 4 maart 1911, geh. gew. met J. van der Kwaak M. Swart- hof, geb. 6 juni I960, ev. R. van Til K. tevelt 3, W. Kop 4, 6; B. van Putten 8 PV De Reisduif N de Groot Zn. 1,2,4.5.6.7.8. 9. 10; Comb. J. Hartevelt 3. PV De Rijnklievers Comb. W. v/d Kooy Zn. 1. 2, 3, 7, 8, 10; G.H. van der Poel 4; J. van Laar Zn. 5. T.H. Kraan 6. 9 Rij. Mol, geb. 3 okt 1926, man C. Haas noot, geb. 26 maart 1924, geh gew. met P Schaddé van Dooren L. van geb. 1 juni 1940, ev H. Middelkoop A.M. Oosterman. geb. 3 nov 1934, ma H van 't Hoff, geb. 6 juni 1924, mar H. von Dewall, geb. 20 febr 1961. man F.J.C. Hellingman, geb 5 mei 1925, man T, Zwaan, geb. 27 mei 1908. geh. gew. met J. Tijsen L.W. Muller, geb. 28 sept 1907, man C.D Henny, geb. 27 sept 1926, man W.F Meijers, geb. 15 juni 1929, man. PV Leiderdorp Th. Habraken 1, 6; D. van Seggelen 2. 8; A Petit 3, 4, 10; R. v/d Nieuwen- dijk 5. 7; W de Roode 9. PV LPC HH3i H L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie j. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 S Familieberichten: 023-5317 3 023- 53202 Redactie: 071-5321 3 Hoofdredactie: 071-5315 3 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-53562- RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5143 9 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 32) per kwartaal (acceptgiro) f 93v per jaar (acceptgiro) 358) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijve van het abonnementsgeld, ontvangen 1 korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 151 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting vï het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad o geluidscassette beschikbaar. Voor informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). ZIE KENHUIZEf ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en dagelijks St Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15 15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 -11.15 uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15.00-15 30 uur en 19.00-19.30 uuren na overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling 10 30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundige Jongerenafdeling: 14.30-15 15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14,00-15 00 uur en 18.30-19 30 uur. klasse I en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur Kraamafdeling: 14.30-15 30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 uup Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive caref/O' 14.00-14.30 uur en 18.30-19.G Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, klasse I en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalvekinderen) 14.15-15.00 uuren 18 30- 19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20 00 uur(Alleen Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelkunde en neurologie: 14.15-15.00 uuren 18.30-19 30 uur; oogheelkunde en heelkunde 14 15-15 00uuren 1»30-19.00uur. Kinderkliniek zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17.00 uur; babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10