Clonen is :en sport Tuinieren Volop natuurgenot in de knollentuin Vraag en antwoord >k iTERDAG 30 AUGUSTUS 1997 men, het woord is afgeleid van het leks voor nakomelingschap, ken- is n we al heel lang in de wereld van planten. Het doel van klonen is ii ipel: het verkrijgen van nakomelin- die precies dezelfde eigenschap- 145 n hebben als de oorspronkelijke op int. We kunnen op veel manieren 2]jinen. Maar vandaag hebben we het ;r over stekken en dan met name zomerstek en scheutstek. Het is de tijd voor winterstek, maar die oor amateurs nogal ingewikkeld, gesneden stekken moeten tot het rjaar stilletjes donker en vochtig 'aard blijven en dat gaat nogal mis. Althans bij mij. Dus zomer h it aai om maken wij zomerstekjes en a a e? Zomerstek noemen we vooral stekken die we snijden van hees- en vaste planten. Door flink wat kken te nemen kunnen we ons de ie van veel planten van precies de- "de kleur en vorm permitteren, ikoop van vaste planten is immers elijk kostbaar. te beginnen snijden we ongeveer it cm lange topstekken van de iten. Uiteraard altijd van scheuten dit jaar zijn gevormd, liefst stevig 'P9jniet al te pril. Bijna verhout of ver- 1 d luidt het devies. Het zachte topje ut eraf. Dat zou anders toch maar GQp gaan hangen. De onderste blade gaan er ook af. Wat we overhou- y is een klein stukje, gedeeltelijk ösUbladerde, scheut die eindigt bij knoop. Een knoop is de aanzet GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM van een of twee blaadjes. Daar zit na melijk veel reservevoedsel. Nu zoeken we een bakje of pot. Die wordt gevuld met goede stekaarde of een mengsel van turf en zand. Daarin maken we met een dikke breinaald telkens een gaatje waarin de stek past tot aan het blad dat mag blijven. Goed aandrukken en zo doorgaan tot alle stekken onderdak zijn. Letterlijk, want er gaat nog een dakje over de pot in de vorm van een transparante plastic zak (om de vochtigheid op peil te houden). Echte kwekers stoppen deze stekken meestal in een koude bak. Dus ook met glas erover. Af en toe luchten, toezien dat de grond niet uitdroogt en als er flink wat groei is stuk voor stuk in een aparte pot met goede aarde of met meer in een grote bak. Liefhebbers kunnen voor ze de stek in de grond zetten nog stekpoe- der gebruiken. Het is niet nodig, maar helpt vaak wel. Behalve zogenoemde winterstek kun nen we ook gewoon waterstek maken. Dat lukt lang niet met alle planten, maar ik proBeer het consequent en bedel bij ieder die een plant heeft die niet in mijn bezit is een topje af. On derste blad weg, in schoon water. Wa ter af en toe verschonen en na twee of drie weken zijn er filterdunne wortel tjes. Dan oppotten in goed vochtige aarde. De waterworteltjes moeten im mers in een natte omgeving echte wortels worden. Lukt altijd bij vlijtig Liesje, Fuchsia, Tradescantia, Kamer linde, Mannentrouw en nog veel meer. Niet bij de garaniums (Pelargo nium). Die stekken moeten eerst een dag drogen en dan de grond in. De volkstuin is zich geruisloos aan het verjongen. Het is niet langer het lapje grond, waarop minder bedeelden uit noodzaak hun groenten en piepers teel den, maar de knollentuin van jongeren en ouderen, hoger en lager opgeleiden, welgestelden én minder bedeelden, au tochtonen en allochtonen. Moes- of volkstuinieren is tegenwoordig een dy namische hobby, waarin de mens de natuur niet meer beheerst, maar be heert. Wie praat er nog van volkstuin? In elk geval niet de belangenvereniging voor volkstuinders AWN (Algemeen Ver bond van Volkstuinders Verenigingen in Nederland). Daar geniet 'amateur- tuin' de voorkeur. Past beter bij de hui dige tijd. Stafmedewerker Herman Vroklage: „Amateurtuinieren is een be tere en meer moderne naam die duide lijk maakt dat de volkstuin meer is dan een moestuin en ook bedoeld is voor andere doelgroepen. Een nieuwe lichting volkstuinders vormt volgens Vroklage mensen van tussen de dertig en veertig jaar die een goede opleiding en een baan hebben. „Zij hebben een druk beroep en een ge jaagd bestaan. In hun tuin vinden ze rust", legt hij uit. Vooral deze jongere volkstuinders vor men de drijvende kracht achter de laatste trend. De volkstuin waar de mens heerst, verandert steeds vaker in een natuurtuin waar het samenspel tus sen bloemen, planten en dieren zo min mogelijk wordt beïnvloed. De nieuwe volkstuinder is aan het beheren. Vrokla ge: „In de traditionele volkstuin worden vooral groenten gekweekt met behulp van onder meer kunstmest en chemi sche bestrijdingsmiddelen. In de na tuurtuin kun je zowel groenten als wil de planten en bloemen laten groeien. Daarnaast grijpt de mens minder in en gebruikt indien nodig natuurlijke mid delen." Zelfs in de traditioneel ogende volkstuin wordt tegenwoordig ruimte gemaakt voor comfort en bloemen. foto cpd Zo zet men in de natuurtuin insecten in om andere insecten te bestrijden. Oor wormen en lieveheersbeestjes bijvoor beeld zijn uitstekende verdelgers van bladluizen. Een lieveheersbeestje eet vijfduizend bladluizen tijdens zijn kortstondig leven. Maar ook sommige zoogdieren verrichten goed werk. In de natuurtuin mag de mol zijn onderaard se gangen graven, zodat de grond luch tig wordt en diverse planten een kans krijgen om te kiemen. Egels zijn de be kroning van een goede natuurtuin. Ze verschuilen zich in boomstronken en takkenwallen en zorgen dat er niet te veel kikkers, kevers en slakken in de tuin komen. Om de volkstuinverenigingen in Neder land te stimuleren meer met natuurlijk tuinieren te doen, heeft het AWN een nationaal keurmerk in het leven geroe pen. „We zijn nu een jaar bezig om dit te promoten en inmiddels zijn er al vijf tien verenigingen die natuurlijk tuinie ren. Het is een mooi resultaat." In de volkstuin zijn steeds vaker Turken en Marokkanen te vinden. „En omdat zij vooral exotische zaden gebruiken, zijn er ook steeds meer autochtone Ne derlanders die typische Turkse en Marokkaanse groenten gaan kweken", vertelt Vroklage. Toch zijn er donkere wolken die de re cente successen dreigen te overschadu wen. Stedelijke volkstuinen maken va ker plaats voor oprukkende woning bouw. De toekomst van de volkstuin is volgens Vroklage afhankelijk van de macht van het getal. Nederland telt 700 volkstuinparken, bevolkt door 85.000 tuinders. Sinds enige jaren is de gemid delde volkstuin enkele hectaren groot. Daarop zijn zo'n honderd mensen be zig. Dat is te veel grond voor te weinig mensen vinden de meeste gemeenten, die in negentig procent van de gevallen eigenaar zijn van de kostbare grond. „Wanneer meer mensen kunnen re creëren in een volkstuin, zullen ge meenten minder snel het terrein ge bruiken voor woningbouw. Vandaar dat volkstuinen moeten uitgroeien tot knooppunten van recreatie. Volgens Vroklage kan op een volkstuin bijvoorbeeld ook een speelveld voor de jeu de boulesclub komen. „Maar je kunt er ook een gemeentelijk informatiecen trum vestigen of de tuin veranderen in een natuurpark, waar scholieren prak tijkles krijgen. Doorgaan op de oude voet is in de stad niet haalbaar. De tra ditionele volkstuin moet kiezen of de len. Ofwel overleven en veranderen in een recreatiepark of plaatsmaken voor een flat", zegt hij. De eerste stap naar bestaanszekerheid is om de volkstuin meer bekend te ma ken. Vandaar dat volkstuinen regelma tig hun deuren openen, zodat mensen uit de buurt een wandeltochtje kunnen maken. „We moeten meer mensen bin nen zien te krijgen." De Camelia van Greet v.d. Marei uit Voorschoten krijgt bruine stippen en dan bruin blad. Zou dat een schimme laantasting kunnen zijn? In dat geval kan spuitwater helpen en preventief werkt uitmuntend aftreksel van paar- destaart (Equisetum), doorgaans ge droogd in de handel: 40 gram in 2 liter water een half uur koken. Een etmaal trekken, zeven en aanlengen tot 10 li ter. Belangrijker dan bestrijden is zoe ken naar de oorzaak. Staat de plant wellicht al te bedompt? Deze zomer heeft, tengevolge van de hoge vochtig heidsgraad, zeer veel schimmelaantas tingen veroorzaakt. Zet de plant iets luchtiger of snoei desnoods wat weg rond de Camelia zodat er wat lucht en wind bij kan. Bovendien weet ik niet wat de grondsoort is waarin de plant staat. De Camelia houdt van humusrij- ke licht zure grond, dus heel veel turf en zeker geen klei. Nu maar hopen dat met deze handreiking het leed hersteld kan worden want zieke planten zijn verdrietig om naar te kijken. De Oostindische Kers, anders een ech te woekeraar, doe het niet best bij K. Barnhoorn uit Noordwijk. Dat is niet zo vreemd. Het was lang te nat en te koud voor deze plant die wel van wat warmte houdt. Als deze brief in de krant staat, zal de plant zeker veel be ter groeien. Maar zwarte luis blijft een probleem. Die is gek op Oostindische Kers. De teentjes knoflook in de grond zijn prima, af en toe met een flinke straal afspuiten wil ook wel eens hel pen en dan vooral met goed weer, met zon en droogte. Desnoods een enkel keertje zeepspiritus gebruiken: 1 liter water, 1 theelepel zachte zeep en 1 eetlepel spiritus goed mengen en ver spuiten. oorhout Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrasteriqg Sportveldafrastering Ten nis baan afrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting er valt regen, er staan weer files en bij bloemendaal is ook alles als vanouds, 20 wordt het toch een goede nazomer! bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar IPG AVE 1 B K O O A A T S 2 K S R O A L O T 3 T S IJ p D E H L 4 K E T O G E O R 5 D S T R O A O F 6 P G E E V R A N 7 D K E A L W O T 8 B I O N N O A S 9 A P R I S N E K 10 D A O W N O A R 11 N R N A E A E T 12 Z R O J 0 E M V 13 K O E R N IJ L N 14 V I U E U S R T OPLOSSING reep op elke regel de letters ^^g, die samen het woord vor- ;n dat overeenkomt met de nschrijving. De resterende let- rs vormen van boven naar be rden en van links naar rechts citaat. jfizontaai:1. Zuivelproduct; 2. de biet; 3. vermaak; 4. zang- oep; 5. voetwarmer; 6. vrucht; hoofddeksel; 8. kwaad; 9. rgspits; 10. bloedgever; 11. :el v.e. bijbenkorf; 12. rand; knaagdier; 14. hartstocht. KRUISWOORDRAADSEL» antiquair dia-u-ren --spaak-- ge-lsd-eg a-luier-a zoom-lamp o-getal-e na-ara-er --buurt-- oma-s-olm kerstster Heer Bommel snelde de kamer in waar de grauwe razer niet lang daar voor een toevlucht genomen had. De lakeien van de markes betraden nu ook het pand. Daar de dunne hulp kreten van de beklagenswaardige heer hun de weg wezen, draafden ze keurig in de pas de gang door die naar de openstaande deur voerde. „Heer Olivier heeft belet..." begon Joost nog. Maar zijn optreden werd in de kiem gesmoord door de ruwe wijze waarop de knechten hem ter zijde schoven. En terwijl de trouwe bediende voor de derde keer die morgen tegen het parket sloeg, ont stond er in het vertrek een groot mis baar. Glas en aardewerk stortten klet terend ter aarde; meubels splinter den en een dreunend gebonk ver mengde zich met luide kreten en rauwe uitroepen. „Dit zal een les zijn voor de onbe houwen rekel!" sprak de markies tot zichzelf. Hij stond op het gazon on der het venster en volgde met opge heven wijsvinger de loop der gebeur tenissen. „Fi done!" prevelde hij na H W R DOOR JAN VISSER „Zo'n maand maak je niet meer mee", dachten we na juli 1994. Met een gemiddelde temperatuur van 21,4 graad was het toen de warmste kalendermaand uit de meetreeks. Dit jaar is het echter weer bingo. Met een voorlopig maandgemiddelde van 20,5 graad noteert De Bilt de warmste augustus sedert tenminste 1706. Maanden zoals juli 1994 en augustus 1997 passen niet in het beeld van een onveranderd klimaat. Er moet dus meer aan de hand zijn en na een niet plaats baar koud jaar, 1996, is de hypothese gerechtvaar digd dat de klimaatsprong van na 1987 weer helemaal overeind staat. Met september op de kalender keert het warme weer terug. De stroming gaat na het weekeinde namelijk om naar zuidelijke richtingen. Dat gebeurt tussen een krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië met een uitloper naar Midden Europa en een zone van lagedruk over westelijk Frankrijk en aanvankelijk ook de Britse eilanden. Buien die met deze lagedrukzone samen hangen zouden op maandag/dinsdag tot onze streken kunnen doordringen. Het is echter wel warm met maxima omstreeks 25 graden of hoger. Naarmate de week vordert weet de warmte zich te handhaven terwijl de atmosfeer zich stabiliseert. Vandaag valt het weer tegen. Een storing slaat name lijk een noordelijker koers in dan eerst werd verwacht. Daardoor is het meestentijds bewolkt en valt er nu en dan regen. Bovendien blijven de temperaturen onder de 20 graden. De wind waait uit zuidelijke richtingen en kan aan de kust enige tijd vrij krachtig zijn. Zaterdagavond ruimt de wind naar het noorden. Op zondag is het droog en rustig weer met nu en dan zon en maxima tot 22-23 graden. Gisteren zijn er flinke buien gevallen. In Stompwijk werd in totaal 14 en in Bloemendaal 13 mm afgetapt. Kijkende richting Noordwijk werden vanaf de Bloemendaalse duinen be ginnende hoosjes onder buienwolken gezien. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Meest bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, eerst in het zuiden later ook el ders. In het noorden eerst nog zon Middagtempera- tuur rond 20 graden maar in het noorden zaterdag lokaal warmer. Zweden: Vrij veel bewolking en vooral in het zuiden en midden buien, misschien daar veel neerslag. In het uiterste noorden droog en misschien nog zon. Maxi ma omstreeks 20 graden. Denemarken: Afwisselend zon en wolken irschijnlijk droog. enige tijd. „Het gaat ef stuitend aan toe! Ik hoop toch dat mijn lakeien het niet te bont maken. Een gepaste kas tijding is op zijn plaats, maar dat ge wone volk pleegt er dikwijls een di vertissement van te maken..." Hij zweeg en luisterde verblekend naar een aanzwellend gebrul, dat plotseling boven de andere geluiden opsteeg. En terwijl de edelman ge schokt terugtrad, werden de beide knechten met grote kracht door het venster op de grasmat geworpen. boven 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag zo goed als droog en eerst zon nige perioden. Van het zuidwesten uit echter meer bewolking en vooral zondag in het zuiden veel regen, misschien ook onweer. Naar het noorden toe een klei nere neerslagkans Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, maar zondag in het zuiden hier en daar wat hoger. België en Luxemburg: Zaterdag bewolkt en buiige regen, mis schien ook onweer. Zondag meer zon en tot de avond overwegend droog. Zater dag maxima rond 20 graden, zondag Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag veel wolken en buiige regen, hier en daar flink wat neerslag en moge lijk onweer. Zondag vooral in het oosten en midden meer zon en op veel plaatsen droog. Zaterdag maxima rond 22 gra den, zondag aanmerkelijk warmer. Portugal: Vrij zonnig. Ook nu en dan wolkenvel den. Eerst alleen in het noorden, maar in de loop van zondag ook elders, en een toenemende kans op een paar regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur uit eenlopend van een graad of 22 aan de Costa Verde tot tegen de 35 langs de Spaanse grens. Madeira: Eerst flink wat zon, later meer wolken. Vrijwel droog. Middagtemperatuur onge veer 25 graden Spanje: Zaterdag zonnig en maxima van een graad of 30 langs de costa's in het zui den en oosten tot 35 of meer in het bin nenland; in het noordwesten aanmerke lijk frisser en enkele wolkenvelden. Zon dag in het westen een paar stevige re gen-en onweersbuien die-zich later naar het oosten uitbreiden. Canarische Eilanden: Eerst vrij zonnig. Zondag geleidelijk meer bewolking maar waarschijlijk droog. Middagtemperatuur dichtbij de 30 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 30 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Vooral zondag vrij warm met aan zee op veel plaatsen rond 30 graden; landinwaarts warmer. Zuid-Frankrijk: Zaterdag in het zuiden flinke zonnige perioden. Naar het noorden toe meer bewolking en kans op regen. Zondag overal vrij zonnig en warm met maxima rond 30 graden; later op de'dag mis schien een lokale onweersbui. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 30 graden. Italië: Vrij zonnig. In het uiterste noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur rond of net iets onder 30 graden Corsica en Sardinië: Rustig en. vrij zonnig. Droog. Middag temperatuur iets oplopend tot ongeveer 30 graden op zondag. Malta: Vrij zonnig. Maxima omstreeks 30 gra- Griekenland en Kreta: Veel zon. In het noorden eerst nog meer bewolking en nog een kleine kans op een lokale bui Boven de Egeïsche Zee een flink toenemende noordelijke wind. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: In het noorden, en later in het oosten en op Cyprus, half tot zwaar bewolkt en kans op een regen- of onweersbui. Ver der droog en veel zon Maxima op de meeste plaatsen tussen 25 en 30 gra- Duitsland: Wat zon, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Zwitserland: Zaterdag met name in het westen een paar fikse regen- of onweersbuien. Zon dag overal wat meer zon en meest droog. Middagtemperatuur iets boven de 25 graden. Oostenrijk: Meer zon, maar ook wolkenvelden en nog een kleine kans op een bui. Middag temperatuur tussen 22 en 27 graden. Overwegend bewolkt en fikse regen- of onweersbuien. Maxima rond 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon, maar met name in Slowa kije kans op een regen- of onweersbui. Maxima dalend tot rond de 23 graden. Hongarije: Weinig zon en grote kans op enkele fikse- regen- of onweersbuien. Wat koeler met maxima rond de 25 graden. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.49 Zon onder 20.31 Maan op 04.09 Maan onder 19.14 Waterstand Umuiden Katwijk Hoog 02.55 15.25 02.28 14.58 Laag 11.10 23.24 10.51 23.05 Weerrapporten 28 augustus 20 u Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente half bew. regenbui licht bew. Klagenfurt half bew Kopenhagen halt bew Las Palmas onbew. 19 17 10.0 18 17 18 17 12.0 19 16 6.0 20 17 21 17 18 17 16.0 20 17 18 16 19 8 19 14 20 16 12.0 30 19 17 12 19 15 17 17 28 19 26 15 25 16 24 19 124.0 20 12 16 - 15 17.0 23 13 31 22 0.0 Stockholm Wenen h Bangkok v Buenos Aires li Casablanca h Johannesburg o Los Angeles c New Orleans c New York z half bew. licht bew. onbew. nnw3 28 24 zw3 32 23 w.s.0 28 15 0.0 w5 26 14 11.0 wzwlO 26 21 o4 26 17 wzw8 22 14 ozo 4 29 13 30 18 0.0 30 19 0.0 29 17 26 14 29 14 19 17 27.0 37 28 0.1 19 15 26 19 23 13 23 21 33 24 22 19 31 20 32 24 23 14 39 23 0.0 19 14 0.0

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9