'Misschien gaat de vulkaan weer slapen' Buitenland TERDAG 30 AUGUSTUS 1997 Ieder begrip van gevaar lijkt te zijn verdwenen op Montserrat NTSERRAT GERARD VAN DER WULP landweggetje vanaf de ge- proviseerde haven Little Bay het noorden van Montserrat inkelt stijl omhoog. De weg is al en zit vol kuilen en gaten, is de 'levensader' van het bewoonbare deel van het ind. Alles moet over deze ene ite: vluchtelingen die weg len; voedsel voor hen die wil- achterblijven; alles, angs de kant zitten, staan of igen overal mensen. Ezels, nden, kippen en geiten lopen rond. Aan bijna elke palm om staat een koe, vastgebon- n met een kort touw. In een d stenen bushokje huist een in met vier kinderen. De ïoolgebouwen zijn nu op- ïgcentra voor vluchtelingen. rtom, de chaos is compleet, 'och rijdt Clifford Farrell in oude Toyota snel en soepel sen alle drukte door, behen- alle kuilen, kinderen en te- iliggers ontwijkend. Hij ver dat z'n vrouw in verwach- g is. Samen met hun tweeja- zoontje is ze naar familie in nden om daar de bevalling af wachten. Hij vindt zwanger- ïap wel zo ongeveer de enige htvaardiging om van het ei- id weg te gaan. Hij is Mont- rattiaan en hij zou dat altijd jven, vulkaan of geen vul- Onzekerheid iar twee jaar geleden, toen de Ikaan plotseling na vierhon- rd jaar rust weer vuur begon spuwen, viel in één klap die >te zekerheid weg. En twee ken terug, toen de borrelen lava de hoofdstad Plymouth zijn geboortedorp wegvaag- begon de harde werkelijk- id uiteindelijk tot hem door dringen. Montserrat zoals hij altijd had gekend, zou mo- lijk ophouden te bestaan. Farrell haalde zijn koksdiplo- en was zeven jaar soldaat in Britse leger, afdeling Mont- xat. Nu is hij brandweerman de luchthaven. Maar omdat vliegveld gesloten is, heeft niets meer te doen. Hij heeft als een van de weinigen op antserrat een auto die het g doet en daarmee bedient 1 de bezoekers van het eiland: ïtenschappers, hulpverleners journalisten. 5p de smalle bochtige land- ;g herkent hij overal vrienden familieleden. Hij is populair, raait, lacht. Af en toe stopt hij, alt een fles vruchtensap on- z'n stoel vandaan en geeft aan een voorbijganger, die en vanzelfsprekend een paar illar retour geeft. Clifford perst ango's en ander fruit, en hij aakt er een mix van die be emd is bij alle eilandbewo- rs. Dat komt nu goed uit. ant hij heeft daardoor ten Sinds vorige maand de kokende lava over de kraterrand van de vulkaan Soufrière Hills stulpte en zich over de omliggende laagvlakten verspreidde, is de zuidelijke helft van het Caribisch eiland Montserrat volstrekt onbegaanbaar geworden. Gealarmeerd door waarschuwingen van vulkanologen wist het merendeel van de bevolking op tijd weg te komen. Negen mensen werden overspoeld door de met driehonderd kilometer per uur voortrazende lavastroom. Tien mensen worden nog vermist. De hoofdstad Plymouth is onbewoonbaar en het enige vliegveld van het eiland is gesloten. Onlangs nog zijn vier dorpen op het centrale deel van het eiland ontruimd wegens dreigend gevaar. Van de oorspronkelijke 11.000 bewoners zitten er nu nog 4.500 samengepakt op het noordelijk deel. De rest is definitief vertrokken. De vulkaan rommelt nog steeds en kan volgens de vulkanologen ieder moment weer lava spuwen, of erger, ontploffen en dan het hele eiland treffen. De vulkaan wordt momenteel de gevaarlijkste van de wereld genoemd. Geen enkele wetenschapper kan een exacte voorspelling doen, maar op de observa tiepost op Montserrat wordt een toenemetide intensiteit vastgesteld van het gerommel en de ondergrondse aardschokken. De Britse regering (Montserrat is een Britse kolonie) uil dan ook alle bewoners evacueren, maar de meesten willen niet weg. Gerard van der Wulp, correspondent van het NOS-journaal, bracht dezer dagen een bezoek aan het eiland. Voor deze krant schreef hij een impressie van het met ondergang bedreigde Caribische paradijsje. De vulkaan braakt onophoudelijk rook en as uit. De hoofdstad Plymouth (links) is daardoor bedolven onder een dikke grijze brij. foto's »ap» kevin west minste iets waarvan hij kan le ven. ,,Ik respecteer deze mensen", zegt hij, als we door een school lopen die als vluchtelingen- Primafoon maakt mobiel n nu wel heel gemakkelijk deze nieuwe telefoon: de Jcketline Swing met Hi GSM- onnement. Je kunt er in vrij- 1 heel Europa mee bellen. En met één toets kun je extra ogelijkheden van je telefoon en. Waaronder VoiceMail, mobiele antwoordapparaat. Ook kun je het totaal van gesprekskosten opvragen via Maar bellen met Hi GSM is ook heel voordelig. Zo krijg je overdag 50% korting op de 3 belt al vanaf 35 cent per minuut. De Pocketline Swing is er al voor f 49,-. Koop je 'm vóór 1 ok tober, dan betaal je voor het Hi GSM-abonncment tot 1 januari 1998 slechts f 29,95 per maand i.p.v. f 34,95 per maand. Ga dus snel naar Primafoon of bel gratis 0800-0402. Primafoon kamp is ingericht. Tientallen bedden per klaslokaal; buiten koken de bewoners op een ge ïmproviseerd vuur hun Monse- rattiaanse pot: rijst met bonen en een kippenpoot. Clifford stelt een ouder echtpaar voor, uit zijn geboortedorp. Ze zijn twee weken geleden halsoverkop naar het noorden gevlucht en er was voor hen nog ruimte in de ze school. „Ik respecteer deze mensen", zegt hij nog eens. Ze lachen vriendelijk, maar lijken verder ietwat verdoofd. Voor hen is het alsof de hele wereld aan het vergaan is. Ze zijn nog nooit van het eiland af geweest; het eiland is hun wereld. Zon der eiland geen bestaan. Hoe moeten zij nog een toekomst ergens anders opbouwen? Van de schaduw van de mango boom naar de Londense smog? Herman Wouk geeft in zijn boek Don't stop the carnival een uitnemende beschrijving van het Caribische volkskarakter: „Caribiërs zijn niet echt bang voor verandering, maar ze gelo ven er gewoon niet in. De wijs heid van de eeuwige zomer heeft hen door de generaties heen geleerd dat, wat de mens ook doet, vandaag zal zijn als gisteren, en morgen zal zijn als vandaag." Wezenloos Het is deze allesoverheersende wetmatigheid die op Montser rat tot afgrijzen van de bevol king is doorbroken. Ineens is vandaag niet meer als gisteren en zal morgen zeker niet meer zo zijn als vandaag. Het heeft de bewoners volstrekt van hun an kers geslagen. En mede daarom zitten ze nu wezenloos af te wachten. Die wezenloosheid gaat zelfs zover dat ieder begrip van gevaar bij hen verdwenen lijkt te zijn. Als de vulkaan ontploft, is het met ons gedaan, realiseren ze zich. Maai" is het alternatief, van het eiland af, niet bijna even erg. En dan, het kan toch ook nog best meevallen? Misschien gaat de vulkaan wel weer slapen en komen de toeristen in groten getale weer naar het nu wereld beroemde eiland kijken. Dit eeuwige optimisme gaat geheel voorbij aan de harde werkelijkheid: stel dat de vul kaan gaat slapen, steldan nog zal het tientallen jaren du ren voordat er op Montserrat weer iets van een leefbare ge meenschap is opgebouwd. Eigen huis Charles had een vaste baan. Hij had een klein huis gekocht, van zelf verdiend geld en een kleine hypotheek. Hij woonde daar met z'n vrouw en twee kleine kinderen. Hij leek verzekerd van een goed bestaan. Maar nu is hij in één klap alles kwijt: z'n baan en z'n huis. Wat overblijft, is de zorg voor z'n jonge gezin; hij probeert nu wat te verdienen met geïmproviseerde fruitteelt. Hoe het verder moet? ,,Ik weet het niet, misschien houdt de vulkaan wel weer op met vuurspuwen", is alles wat er uit hem komt. En apatisch staart hij voor zich uit. Raymond Blake is zeker geen gemiddelde Montserattiaan. Hij heeft een deel van z'n jeugd doorgebracht in Groot-Brittan- nië, is gediplomeerd goudsmid en heeft jaren in Duitsland ge werkt. Hij kwam twee jaar gele den samen met z'n blonde Duitse bruid Hilda definitief te rug naar Montserrat. Ze inves teerden hun inmiddels verdien de geld in een bar in Plymouth. Maai" hun droom werd geen werkelijkheid. Een week nadat ze waren verhuisd, begon de vulkaan te rommelen. En vanaf dat moment verliep alles an ders. De toeristen, toen nog de belangrijkste bron van inkom sten van het eiland, bleven van de ene dag op de andere weg. Afgelopen voorjaar moest hun wijk worden ontruimd. Ze huurden een huis op het mid den van het eiland, en zetten daar in een schuur achter het huis hun bar voort, voor de wei nige lokale klanten die nog wa ren overgebleven, f^laar ook daar sloeg het ongeluk toe: de vulkaandeskundigen vreesden dat het middengedeelte van het eiland bij een volgende eruptie wel eens onder de hete lava zou kunnen verdwijnen, en dus ver klaarden de autoriteiten de middenstrook tot gevaarlijk ge bied en geboden alle bewoners uit hun huizen te gaan. Voor Raymond en Hilda was dat te veel. Ze zitten nog steeds in hun huurhuis in de gevaarlij ke zone, zonder klanten. „Als de vulkaan begint, dan is alles wat we kunnen doen hard weghol len", zegt Hilda gelaten. Vergoeding 's Avonds komt Charles bij Ray mond in de bar. Niet dat hij z'n favoriete drankje, rum-cola, kan betalen, maar misschien valt er een klusje te doen. Het gesprek komt op de evacuatievergoe ding, die de Britse regering in het vooruitzicht heeft gesteld; achtduizend gulden voor iedere volwassene, om een nieuw le ven te beginnen op een ander Caribisch eiland of in Groot- Brittannië. Charles is nog maar nauwe lijks toe aan het nadenken over een nieuw bestaan zonder Montserrat. Maai" Raymond, de wereldburger, heeft dat allang gedaan. „Achtduizend gulden", briest hij, „hoe kan je daar nu in Groot-Brittannië een nieuw le ven mee beginnen? Dat is vol strekt onmogelijk en ik kan het weten. En denk je dat je daar zomaar een baan krijgt?" Charles heeft geen weer woord. Je ziet aan zijn gezicht dat met de woorden van Ray mond een heel vaag toekomst perspectief in diggelen lijkt te vallen. Maar hij zegt niets. Het is inmiddels Iaat in de avond. Buiten slaat om de paar minuten een hond aan. Steeds als er een begint, blaffen en jan ken er tientallen mee. Voor een nieuwkomer op het eiland klinkt dat uitermate onheilspel lend. Want wordt niet gezegd dat dieren als eerste groot na tuurgeweld voelen aankomen? Maar nu begint Charles te pra ten. Hij vertelt dat veel mensen in de ontruimde zone hun hon den hebben achtergelaten. Die zitten nu stik-alleen en blaffen bij ieder geluid dat ze horen. „En ze hebben honger", zegt Charles. De rijpe mango's aan de bomen zijn voor hen onbe reikbaar. Dus vergrijpen ze zich veelvuldig aan de schapen en geiten, die overal los rondlopen. Onverklaarbaar Het hondengeblaf zal de hele nacht aanhouden. Ook de vele hanen kraaien, onverklaarbaar, de hele nacht door. Het draagt in hoge mate bij aan de onwe zenlijke sfeer op het eiland. Inmiddels is Farrell aan de bar aangeschoven. Hij duwt een fles met een wittige vruchten drank over de bar, richting Ray mond. Die zet vijf plastic beker tjes op een rij en schenkt voor iedereen een bodempje in. Mangosap, gekookt zeewier, ko kosmelk en nog veel meer. Clif ford heeft zo z'n opvattingen over het verhuizen naar een na burig Caribisch eiland: „Met De 64-jarige James Aymer, inwoner van het dorpje Salem in het cen trum van het eiland Montserrat. Hij is door de autoriteiten tot vertrek gemaand, maar blijft vooralsnog in zijn vertrouwde omgeving, foto ap john mcconnico mijn koksdiploma zou ik zo een baan moeten kunnen krijgen op Antigua. Maar ik weet zeker dat ze mij niet nemen, omdat ik van Montserrat kom." Twee dagen later, op het dichtstbij gelegen eiland An tigua, lijkt er veel waars te zitten in de woorden van Clifford Far rell. Wie je op Antigua ook aan spreekt, iedereen vindt dat het heel erg is wat er op Montserrat gebeurt. Maar, voegen ze er meteen aan toe: Ze kunnen toch naar Groot-Brittannië? Ze krijgen nog geld mee ook. Paradijsje Wie de televisiebeelden over de vulkaanramp ziet, zou kunnen denken dat de bevolking van Montserrat uitsluitend bestaat uit arme mensen in vluchtelin genkampen. Maar er blijkt ook een andere werkelijkheid te zijn. Enkele tientallen 'westerlingen' kochten hier hun paradijsje op aarde. Een paar van die villa's staan in het deel van het eiland dat vorige week moest worden ontruimd. Alleen overdag gaan ze er soms even terug, om hun spullen op te ha len. Loek Bumbera (70) kreeg vo rige week twee uur de tijd om weg te gaan. Ze kon meteen te recht in het souterrain van een al even kapitale villa van. vrien den, drie kilometer noordelijker. Terug in haar eigen huis wijst ze op de grijze vlakte die eens haar fleurige groene grasveld moet zijn geweest: nu is het bedolven onder een laag as, met daartus sen kleine bijna witte lavasteen tjes. Bumbera, van oorsprong Ne derlandse, schrok twee jaar ge leden enorm, toen de vulkaan begon te roken en te knallen. Maar na een paar weken werd het al een beetje gewoon en be gon ze het uitzicht vanuit haar achtertuin te waarderen. „Wie heeft er nu zo'n uniek uitzicht? Alleen 's nachts, als je die top zo zag gloeien, dan was het wel eens een beetje beangstigend." Palo Boekbinder Mulders (50) is twintig jaar geleden uit Ne derland vertrokken. Na een ar beidzaam leven in Groot-Brit tannië besloot hij vier jaar gele den samen met z'n Britse vrouw Gloria verder van het leven te gaan genieten op een Caribisch eiland. Al gauw was de keuze gevallen op Montserrat. De koop was snel gesloten en het dure bezit werd goed verzekerd. Maar toen liet de vulkaan twee jaar geleden van zich horen, en was het gedaan met de volstrek te rust. De verzekeringsmaat schappijen trokken hun dekking in en het bezit werd in een klap onverkoopbaar. Toch lijken zowel Bumbera als Boekbinder en z'n vrouw iets van het onbezorgde Caribi sche volkskarakter te hebben overgenomen. Ze zijn (nog) niet van plan om voor de vulkaan te vluchten. „Nee hoor, we laten ons niet wegjagen", zegt Boek binder. Z'n vrouw Gloria is ronduit fatalistisch: „Ik geloof nog niet dat mijn tijd gekomen is en als dat wel zo is, dan moet het maar zo zijn." Paniek Farrell is, zo jong als hij nog is met zijn net dertig jaar, ver groeid met Montserrat. Maar hij lijkt ook realist genoeg om de werkelijke situatie goed in te kunnen schatten. Daarom aan hem de vraag hoe het toch komt dat de bevolking bijna apatisch op de rand van de dreigende vulkaan leeft zonder zich kennelijk het werkelijke ge vaar te realiseren. „De eerste keer, twee jaar ge leden, schrok iedereen zich rot. Het was iets nieuws; niemand had dit ooit meegemaakt. Overal was er paniek", vertelt hij. Maar na een paar weken was iedereen aan de erupties gewend. En nu staan de men sen er zelfs vaak als een soort attractie naar te kijken. „Het zal ook wel iets met ons eilandka rakter te maken hebben. Zolang iets nog niet is gebeurd, is het toch ook niet gebeurd? Dus waarom zou je je zorgen maken om iets wat misschien niet eens zal gebeuren." Hoe ziet Farrell zijn eigen toe komst? Het antwoord is be grijpelijk vaag: „Eerst naar Groot-Brittannië, als het kan, om bij de bevalling te zijn. En daarna? Ik weet het echt niet. Daar blijven? Ik geloof niet dat dat iets wordt. Misschien wel naar Sint Maarten. Of anders kunnen we tegen die tijd mis schien toch wel weer gewoon terug naar Montserrat."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7