Britse regering wil met Sinn Féin praten Congo-Brazzaville schiet op Congo-Kinshasa Pedofiele pastoor brengt kardinaal in verlegenheid '...maar het feest ging gewoon door' Buitenland ïamir: Netanyahu is ugenaar en egoïst Plan voor terugkeer 40.000 vluchtelingen Op naar de kamelenmarkt :RDAG 30 AUGUSTUS 1997 11; psniërs praten over Srebrenica erdam Nederland is wel degelijk mede-verantwoordelijk ir de volkerenmoord in Srebrenica. Dat zei de Bosnische on- :oeker prof. dr. S. Cekic gisteren in Amsterdam tijdens een rkshop van het negende International Symposium on Victi- logy. De Nederlandse militairen hebben de ruim 20.000 bur- van de moslimenclave niet verdedigd, hoewel die daar wel vroegen, aldus Cekic. Prof. Z. Separovic, ex-minister van bui- landse zaken van Kroatië, benadrukte dat de het Nederlandse iljon min of meer gevangen werd gehouden. otest in New York tegen geweld politie ft York Duizenden mensen in New York hebben gisteren met lange mars door twee stadsdelen betoogd tegen het woest «ld van agenten tegen een opgesloten immigrant uit Haïti, ïer Louima (30) werd op 10 augustus in zijn cel in elkaar ge ien door agenten en misbruikt met de steel van een goot- :e :n- of toiletontstopper. De man liep zwaar inwendig letsel op. 7newerden zijn tanden uitgeslagen. Zijn gezondheidstoestand itiek. Hij zal verdere operaties moeten ondergaan. khoorn oorzaak van Creutzfeldt-Jakob den Onderzoekers van de Universiteit van Kentucky denken verband te hebben gevonden tussen het eten van eekhoom- sens, wat in sommige delen van de Amerika gebruikelijk is, iet optreden van de ziekte van Creutzfeldt-Jakob. Dat mel- in het Britse medisch-wetenschappelijke tijdschrift The ieet. De wetenschappers baseren hun theorie op vijf patien- met Creutzfeldt-Jakob, die allen eekhoornhersens hebben «lei eten. Twintig Britten zijn de afgelopen jaren overleden aan elfde ziekte, hetgeen in verband wordt gebracht met het eten vlees van koeien die aan BSE (gekkekoeienziekte) leden. ilië stuurt Albanezen niet massaal terug ie Italië gaat niet over tot de massale deportatie van Albane- als morgen hun verblijfsvergunning afloopt. Dat heeft de lister van binnenlandse zaken Giorgio Napolitano verklaard. Italië verblijvende Albanezen zullen geleidelijk naar hun erland worden teruggestuurd. In de loop van dit jaar zijn er 17.000 Albanezen over de Adriatische Zee naar Italië ge- :ht. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken zijn er nu ongeveer 11.000 in het land. i,een bosbranden, geen inkomen >qula» Duizenden indianen in de Amerikaanse staat Monta- «jn bijna failliet. Normaal verdienen zijn in de zomer bij ir te helpen bij het blussen van bosbranden in de Rocky untains, maar dit jaar zijn er bijna geen bosbranden in het ied. In goede zomers verdienen brandweerlieden meer dan 100 dollar (meer dan 20.000 gulden). Dat is genoeg voor de ianen om ook in de winter te kunnen leven. panners worden steeds ouder YQDe Japanners waren al het volk met 's werelds-hoogste nsverwachting, maar volgens nieuwe cijfers van het Japanse ïisterie van gezondheid en welzijn wordt de jongste generatie ouder. Japanse meisjes die in januari 1996 geboren zijn, ben een levensverwachting van 86,38 jaar. Ze kunnen er dus ekenen het voorjaar van 2082 nog mee te maken. In 1995 ge en meisjes hadden een negen maanden kortere levensver- hting. Jongens uit januari 1996 kunnen rekenen op 80,1 jaar, maanden meer dan jongens uit 1995. ielzoekers ontdekken Kanaaltunnel den Asielzoekers hebben de Eurostar, de trein door de Ka- ltunnel tussen Frankrijk en Engeland, ontdekt als een ge- dcelijk middel om in Groot-Brittannië te komen. Op verzoek de Britten heeft Frankrijk de controles inmiddels opgevoerd. Ie eerste helft van dit jaar kwamen 510 asielzoekers met de ostar aan op Waterloo station in Londen, waarvan 229 waren naliër. In juli waren het er maar liefst 850, ook met name So- liërs. Volgens de Britse minister van immigratie zit de georga- erde misdaad achter de toevloed van asielzoekers. jmmunistische liedjes één in Top 10 dapest» Twee weken na verschijning is 'Het Beste van het nmunisme' de meestverkochte cd in Hongarije. Het album at 24 originele krakers uit de Rode Dagen met als toppers De «■nationale, het Sovjet-volkslied, De Gelukkige Pionier en Wij iken U, Kameraad Rakosi, aangevuld met een toespraak van lin. De cd doet het beter dan de nieuwe Oasis. roegere Israëlische premier lak Shamir heeft gisteren fel uitgehaald naar de hui- regeringsleider Benjamin nyahu, die hij 'een leuge- een opportunist en een >t' noemde. 82-jarige Shamir is, even- Netanyahu, lid van de ts-nationalistische Likud - Shamir verwijt zijn opvol- de onderhandelingen met alestijnen te willen tornen iet principe van Eretz Israel ot-Israël). .Alleen al het feit k hoor praten over de min- oncessie, doet mij pijn", al- DPA Deutsche P Historische stap geeft hoop voor toekomst Noord-Ieriand Sinn Féin, de politieke arm van de terroristische IRA, is gisteren door de Britse Labour-regering officieel uitgeno digd voor besprekingen over vrede in en de toekomstige status van Noord-Ierland. Deze historische stap kan er toe leiden dat de komende maand voor het eerst in meer dan zeventig jaar vertegenwoordigers van Engeland, Ier land en Sinn Féin over Noord-Ierland praten. ties. In dat kader heeft hij maandag een gesprek met de katholieke aartsbisschop voor heel Ierland, Sean Brady. Sinn Féin heeft nog geen en kele belofte gedaan over bereid heid tot inleveren van wapens. Daarover zullen tijdens de on derhandelingen afspraken moe ten worden gemaakt met een internationale commissie die op de overhandiging moet toe zien. De Unionisten hebben ge klaagd dat die commissie geen echte bevoegdheden heeft. Maar Mo Mowlam, de Britse minister voor Noord-Ierland, herhaalde gisteren dat het on mogelijk is terroristen tot inle- LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Drie kleine protestantse politie ke partijen willen 15 september niet aanschuiven als het verbo den Ierse leger IRA niet eerst een 'betekenisvolle hoeveel heid' wapens inlevert. Maar de Ulster Unionistische Partij (UUP), de grootste en belang rijkste protestantse partij, heeft deelneming aan de onderhan delingen niet uitgesloten. UUP- leider David Trimble wil pas een definitief standpunt bepa len na brede consultatie van de eigen achterban en maatschap pelijke en kerkelijke organisa- vering van wapens te dwingen. ,,We moeten niet naar het verle den blijven kijken, maar er juist lessen van leren", zei ze. Sinn Féin-onderhandelaar Martin McGuinness, die volgen de week met partijleider Adams naar New York en Washington afreist, sprak gisteren van een 'historisch moment'. In zijn uit leg geeft Londen nu de impli ciete erkenning af dat de vroe gere Britse politiek in Noord- Ierland heeft gefaald. ,,De grote meerderheid van de bevolking van dit eiland wil dat we succes boeken. Wij zullen in goed ver trouwen onderhandelen", aldus McGuinness. Trimble lijkt aan te sturen op besprekingen waarbij de Unio nisten niet rechtstreeks met Sinn Féin worden geconfron teerd. Hij zei gisteren voor de BBC-radio in een gesprek met premier Blair te hebben ge vraagd om bepaalde garanties van de Britse regering. „Sinn Féin brengt onderhandelaars in het veld met bloed aan hun handen. Ik vind het een weer zinwekkend idee om Adams te ontmoeten", aldus Trimble. ,,Het zou een heel verschil ma ken als hij oprecht berouw toonde voor het door hem aan gerichte kwaad." Zowel in Noord-Ierland, Ier land als Engeland is de uitnodi ging aan Sinn Féin echter posi tief ontvangen, ook door de Conservatieve partijleider Willi am Hague. „Laten we hopen dat na alle bloedvergieten en te leurstellingen uit het verleden er nu de kans is op echte vrede in Noord-Ierland", zei hij. Hij nam daarmee afstand van de politiek van zijn voorganger John Major, die als premier de oren liet hangen naar de wen sen van de Unionisten en acht tien maanden IRA-bestand on voldoende vond voor vredesbe sprekingen met Sinn Fein. Westen pakt Servische media aan SARAJEVO-BANJA LU KA DPA-Rtr-EFE-AFP Vertegenwoordigers van de Bosnische moslims en Kroaten hebben gisteren een akkoord bereikt over de terugkeer van 40.000 vluchtelingen naar hun woningen in de moslim- en Kroatische gebieden in Cen- traal-Bosnië. De terugkeer wordt de komende maanden begeleid door de VN-vluchte lingenorganisatie, die van een doorbraak spreekt. In meer dan honderd landen en ex- Joegoslavië zelf verblijven nog twee miljoen Bosnische, Kroatische en Servische vluch telingen. Het Westen gaat keihard op treden tegen Bosnisch-Servi- sche media die de bevolking aanzetten tot geweld tegen de vredesmacht SFGR en andere organisaties. De SFOR mag sinds gisteren zonodig met ge weld optreden tegen dergelijke kranten en radio- en tv-sta- tions. De NAVO heeft de orga nisatie daarvoor een machti ging gegeven na een vergade ring over de situatie in Bosnië. Volgens de speciale Ameri kaanse gezant voor Bosnië, Robert Gelbard, kunnen de oproepen van de Karadzic-ge- zinde staatsmedia 'om een woedende stenengooiende menigte de straat op te krij gen' om SFOR-troepen aan te vallen „alleen maar gezien worden als een daad van agressie tegen de internatio nale gemeenschap". Gisterochtend moesten Amerikaanse soldaten van de vredesmacht SFOR drie bele gerde VN-politie-agenten in Brcko ontzetten. De actie volg de op een dag van confronta ties met aanhangers van de Bosnisch-Servische ex-presi dent Karadzic, die via de me dia waren opgeroepen tegen de SFOR in actie te komen. In het noorden van Bosnië ontplofte aan het eind van de dag in Banja Luka bij het sta tion een bom, waardoor een dode en twee zwaar gewonden vielen. Banja Luka is het bol werk van Plavsic, die in een hevige machtsstrijd is verwik keld met haar voorganger Ka radzic. Het Westen steunt Plavsic omdat zij bereid is de vredesakkoorden van Dayton na te leven. dus Shamir. Netanyahu is vol gens Shamir „niet in staat ook maar de onbetekenendste be lofte na te leven die hij aan de kiezers heeft gedaan". „Bibi heeft geen principes, hij is een kwetsbaar wezen dat bij de minste druk inbindt en soms in paniek raakt", aldus Shamir. Volgens de oud-premier ver anderen de Arabieren niet, zij willen geen vrede, en dat zal volgens hem nog generaties lang zo blijven. „Er zijn geen ge matigde Arabieren, met uitzon dering van Anwar El-Sadat", de Egyptische president die in 1979 vrede sloot met Israël. caïro Een kudde kamelen wordt door de straten van Cairo naar de kamelenmarkt gebracht. Dan was gisteren mogelijk omdat alleen op vrijdag, de gebedsdag van de moslims, de stra ten in de Egyptische hoofdstad niet vol staan met files. foto »ap» enric marti BRAZZAVILLE-KINSHASA» Rtr-AFP-EFE De twee republieken Congo hebben elkaar gisteren bescho ten. Vanuit de aan weerszijden van de rivier de Congo gelegen hoofdsteden Brazzaville en Kinshasa is met granaatvuur ge schoten op de overzijde. Vol gens ooggetuigen begon de schotenwisseling met beschie tingen uit Brazzaville. De artille rie in Kinshasa (ex-Zaïre) beant woordde het vuur. Volgens geestelijken in de Re publiek Congo hebben al zo'n 800.000 mensen Brazzaville ver laten, sinds er in juni gevechten uitbraken tussen de regerings troepen van president Pascal Lissouba en getrouwen van zijn voorganger Denis Sassou Nguesso. Door de strijd zijn al zeker zesduizend mensen om het leven gekomen. Vredesgesprekken tussen de legaties van beide kemphanen in de Gabonese hoofdstad Li breville hebben tot nu toe wei nig opgeleverd. Lissouba's dele gatie beschuldigde gisteren Frankrijk ervan de rebellen met wapenleveranties te steunen. Vertegenwoordigers van 39 politieke partijen en verenigin gen bereikten gisteravond in Brazzaville een akkoord over wat er moet gebeuren als mor gen het mandaat van president Lissouba afloopt. Door het ge weld in het land lijken presi dentsverkiezingen momenteel niet mogelijk. Het akkoord voorziet in de voorlopige handhaving van Lis souba in zijn functie en de vor ming van een regering van na tionale eenheid. De Verenigde Democratische Krachten (FDU) van Sassou Nguesso hebben het akkoord niet getekend. De Europese Unie (EU) heeft president Laurent Kabila van het andere Congo (voormalig Zaïre) gisteren te verstaan gege ven dat zijn tegenwerking van een VN-onderzoek naar de massamoord op Rwandese vluchtelingen de Europese ont wikkelingshulp aan zijn land in gevaar brengt. Kabila werd ge maand het VN-team ongehin derd en zonder verder uitstel te laten werken aan het onderzoek naar de vermeende moordpar tijen door Kabila's soldaten. Donderdag wierp Kabila's re gering opnieuw een hindernis op door bezwaren te uiten te gen de Togolese onderzoekslei der, die juist op Kabila's aan dringen in de plaats was geko men van een Chileense jurist die niet objectief genoeg zou zijn. Brits plan voor mensenrechten in Indonesië JAKARTA AP Op het gevaar af Indonesië als afnemer van Britse wapens kwijt te raken heeft de Britse minister van buitenlandse za ken Robin Cook gisteren in Ja karta een plan gepresenteerd om de situatie van de mensen rechten in Indonesië te verbete ren. Ook kondigde hij aan dat een Europese delegatie spoedig naar Oost-Timor zal reizen om de situatie daar in ogenschouw te nemen. Cook kwam met de initiatie ven tijdens gesprekken met pre sident Suharto en zijn Indonesi sche ambtgenoot Ali Alatas. Co ok voerde ook een telefoonge sprek met bisschop Carlos Belo van Oost-Timor, die vorig jaar is onderscheiden met de Nobel prijs voor de vrede. Later sprak hij met activisten voor mensen rechten en vakbondsleiders, van wie velen op zeer slechte voet staan met de regering-Suharto. Een ontmoeting met vak bondsleider Mochtar Pakpahan, die terechtstaat wegens subver sie en daarvoor de doodstraf kan krijgen, vond niet plaats. Familieleden zeiden later dat Pakpahan, die ziek is en onder bewaking in een ziekenhuis in Jakarta wordt verpleegd, 'ver baasd en teleurgesteld' was dat een geplande ontmoeting met Cook niet was doorgegaan. Cook gaf in zijn gesprekken met Indonesische regerings functionarissen uitleg over het beleid van de Britse Labour-re gering om voortaan geen wa pens meer te leveren aan lan den die deze kunnen gebruiken om mensenrechten te onder drukken. Alatas waarschuwde in een reactie tegenover de pers dat Indonesië, als het vindt dat Groot-Brittannië onaanvaard bare voorwaarden stelt, naar andere leveranciers zal uitkij ken. Groot-Brittannie is Indone sië's grootste wapenleverancier. Cook zei dat de Europese Unie begin volgend jaar, wan neer Groot-Brittannië het voor zitterschap op zich neemt, drie ambassadeurs naar Oost-Timor zal sturen om zich van de toe stand daar op de hoogte te stel len. Alatas zei daar geen be zwaar tegen te hebben. iegen mogelijk Vertrouwelijke brief aan Belgische justitie uitgelekt ird rzaak trombose IINGTON Rtr MÜ ontstaan van bloedstolsels ns lange vluchten kan ook ief jonge en gezonde men- treffen. Vooral passagiers economyclass lopen risi- lit staat in een rapport van Imerikaanse Fligth Safety idation (FSF), een non- itorganisatie die zich bezig lt met veiligheid in de tvaart. Passagiers in de lomyclass moeten langere tamelijk verkrampt zitten tunnen moeilijk heen en lopen in de nauwe gan- Door dat lange zitten zakt iloed naar de benen, waar stolsels kunnen ontstaan nbose). Kleine stolsels los- meestal op, maar grotere nen de slagaderen in het li- j tm verstoppen, met alle ri- van dien. Om dit te voor- len, moeten passagiers veel ken en bewegen. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Een Brusselse pastoor die ver dacht wordt van verkrachting van tenminste acht jongens in zijn parochie, heeft de Belgische kardinaal Godfried Danneels ernstig in verlegenheid ge bracht. Gisteren lekte een ver trouwelijk brief uit van Dan neels aan de rechter die de pe- dofilie-zaak in de Brusselse deelgemeente St-Gillis in on derzoek heeft. Daarin stelt de kardinaal dat de uitstekende re putatie van de geestelijke ver eist dat de zaak 'met omzichtig heid' wordt onderzocht. In België wordt de brief, waarvan het bestaan inmiddels is bevestigd is door het aartsbis dom, gezien als een onaan vaardbare inmenging van de kerk in de onafhankelijke rechtsgang. 'Danneels probeer de de pedofiliezaak in de doof pot te stoppen, amper een jaar naar de affaire-Dutroux', schamperde de Franstalige krant Le Soir. De brief is extra pikant omdat de rooms-katho- lieke kerk in België aanstaande maandag een speciale telefoon lijn opent voor het melden van pedofilie en andere seksuele vergrijpen binnen de kerkge meenschap. Deze 'anti-pedofi- lielijn' is al op voorhand 'doof- potlijn' gedoopt. Vanwege alle ophef rondom zijn 'tussenkomst' zag de kardi naal zich gisteravond genood zaakt zijn interventie uitgebreid toe te lichten. In een verklaring stelt Danneels dat hij geenszins van plan was om de onafhanke lijke rechtsgang te beïnvloeden of zaken onder het tapijt te ve gen. „Bisschop Lanneau heeft de betrokken priester ontvan gen en hem uitdrukkelijk de vraag gesteld of er iets laakbaars gebeurd was. De priester heeft dat formeel geloochend. Het is dan ook logisch dat de kardi naal in een vertrouwelijke brief aan de commissaris-generaal heeft gevraagd de zaak met een zekere omzichtigheid te behan delen", aldus de verklaring. Danneels belooft via zijn persdienst dat hij noch een van zijn medewerkers het justitieel onderzoek naar seksuele mis drijven van geestelijken wil hin deren. „Er kan geen speciale justitie voor priesters bestaan", besluit de verklaring. ALGIERS GPD De Nederlandse witte pater Jan werkt al bijna dertig jaar in Algerije. „Gisterochtend was ik nog bij een verlovingsfeestje in een wijk van Algiers die als gevaarlijk bekend staat. Daar kwamen mensen die het bloed bad van donderdag gezien hebben. Maar het feest ging gewoon door." De witte pater doelt op het jongste en grootste bloedbad in de afgelopen vijf jaar van politiek-religieus geweld in Algerije. In het plaatsje Raïs, even ten zuiden van Al giers, zijn donderdagnacht volgens oogge tuigen meer dan tweehonderd mensen af geslacht. Raïs ligt in de 'Driehoek des Doods', een zone die wordt beheerst door moslimextremisten. In de aangrenzende bergen hebben zij hun bases. Sinds een jaar richten zij gruwelijke bloedbaden aan in de verspreid en geïsoleerd liggende dorpjes in de vlakte. Pater Jan, die zijn achternaam liever niet in de krant wil, heeft geen eenduidige ver klaring voor de moordpartijen. De geboren Hilversummer woont en werkt al bijna dertig jaar in de Algerijnse hoofdstad. „Mijn collega-paters en ik komen tot drie hypothesen. De eerste is dat het gewapen de islamitische verzet angst en verderf zaait, om zo sterker te staan in onderhan delingen met het regime." Hij doelt op ge ruchten dat de militaire regering van presi dent Zéroual achter de schermen praat met twee onlangs vrijgelaten islamistische leiders. Een tweede verklaring voor het uitmoor den van de dorpen schuilt in het verzet van de inwoners. „Zij willen de moslim strijders niet langer helpen; handelaren en middenstanders geven hen geen geld en goederen meer." Daarom nemen de strij ders wraak, aldus de pater. „In Algerije geldt al heel gauw: wie niet voor mij is, is tegen mij." Veel gespeculeerd wordt er tenslotte over de rol van het regime in de gniwelen. „Sommigen denken dat het re geringskamp baat heeft bij instabiliteit, om zo de mensen bang te maken en naar de stembus te krijgen. Op 23 oktober zijn er lokale verkiezin gen. In de aanloop naar de landelijke ver kiezingen van afgelopen mei was er even eens sprake van een toename van het ge weld. De regeringsgezinde partijen won nen toen. „Het is toch heel vreemd dat het leger de zone waar de strijders actief zijn, niet omsingelt", vindt pater Jan, „terwijl ze achteraf wel 'schoonmaakoperaties' hou den." Wie ook de daders precies mogen zijn, wat verbijstert is de omvang van het jong ste bloedbad: de regering spreekt van 98 doden en 120 gewonden, maar volgens sommige bronnen ter plekke zijn er meer dan driehonderd burgers vermoord. In Raïs liepen getraumatiseerde mensen rond die hadden gezien hoe hun dorpsgenoten werden afgeslacht. De daders hadden daarna de lijken in brand gestoken en hui zen opgeblazen. De straten lagen bezaaid met lege patroonhulzen. Sommige slacht offers waren als beesten gekeeld en ont hoofd. Volgens overlevenden hadden de gemaskerde aanvallers ook ongeveer twin tig jonge meisjes uit het dorp meegeno men en kleren, geld en voedsel uit de hui zen gestolen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5