Lange wegtrein mag op proef Binnenland AN TIL'S UITGEBREIDE ÜLSTA PRESENTATIE Greenpeace moet van boorpijp af hülsta !2! til!M31(3ITi 3850 Nederlanders mogen emigreren naar de VS 'Ruzie VVD-Van Mierlo schaadt coalitie niet' Winstgroei KPN 8,8 procent Dvd-video voorjaar '98 te koop Libertel Life RDAG 30 AUGUSTUS 1997 ed Emmer weg bij Waskracht rERDAMFred Emmer haakt af bij het VPRO-programma skracht. Emmer, bij een oudere generatie nog bekend als ïwspresentator van het NOS-Journaal, is diep teleurgesteld et amateurisme bij de veelal jonge makers van Waskracht, itregelende en vervreemde effecten leken een doel op zich. ontbrak de medewerkers aan zelfkritiek en zelfreflectie." ikracht wordt in het nieuwe televisieseizoen, dat maandag int, wekelijks uitgezonden zonder vaste presentatoren. De iresentator van Emmer, Britta Hosman, gaat naar een ander ;ramma, aldus de VPRO. Iploma's voor schoorsteenvegers haag» Hij zat al op het dak toen hij vijf jaar was, keek hoe i vader schoorstenen veegde en besloot: „Dat wil ik later ook :n". Inmiddels heeft Frans Westenberg (43) duizenden Haag- choorstenen gereinigd. Volgende week is hij één van de ne- tien schoorsteenvegers in ons land die een officieel diploma vangen. „Een goed idee, dat diploma", vindt hij. Er is veel inhazerij in de branche. Iedereen kan zich voor schoorsteen- er uitgeven. Zo zijn al heel wat mensen opgelicht door knoei- die het dak opgingen, een onderbroek met stenen erin in de oorsteen lieten zakken, en daarna ijskoud een rekening van Izend gulden presenteerden. hokdempers voor dansende brug terdam Nog voor het stormseizoen komen er op alle tuien de Erasmusbrug in Rotterdam extra grote trillingsdempers, proef met twee grotere dempers in juli is geslaagd. De Eras- sbrug ging vorig jaar in november aan het 'dansen' bij een dkracht zes, loodrecht op de brug, in combinatie met regen, brug, die toen net twee maanden open was, moest een paar ;en dicht en ging pas weer open nadat de tuien onderling met nbanden waren verbonden. Er zaten al wel dempers op de g, maar die waren niet zwaar genoeg. eland kapt tienduizenden iepen De komende maanden zullen langs plattelandswegen op alen, Schouwen-Duiveland, Walcheren en Zuid-Beveland bij- 75.000 iepen worden gekapt. De bomen moeten weg omdat hf :ijn aangetast door de iepziekte. De gaten in de wegbeplan- :hédie door het kappen ontstaan, worden opgevuld met andere imsoorten. Voor het landschap of anderszins waardevolle bo- n zoals karakteristieke iepenlaantjes worden ontzien. Om be- etting te voorkomen krijgen deze bomen jaarlijks een behan- met eèn biologisch middel. 71D gaat ledenband versterken 'ERSum De Evangelische Omroep gaat de band met zijn in- Idels 600.000 leden de komende jaren verder versterken, irzitter ds. A. van der Veer van de EO kondigde dat gisteren bij de presentatie van de EO-programma's in het nieuwe te- sieseizoen. De EO is enkele weken geleden door de grens van a} I.000 leden gebroken. Dat gebeurt dat tegen d.e algemene 1 id in. De EO is niet bang dat leden zullen weglopen door de nende verhoging van de minimale lidmaatschapsbijdrage n >r omroepen van een tientje naar 25 gulden. 'ol itkering bij zorg voor gehandicapte ds Weduwen of weduwnaars die een gehandicapte huis- w loot verzorgen, hoeven niet meer bang te zijn dat ze hun uit- teiing helemaal verliezen. Het kabinet heeft besloten dat zij hun kükering deels mogen houden. Het kabinet wil voorkomen dat nsen hulpbehoevenden niet langer thuis willen verzorgen, voor de overheid ook financieel ongunstig zijn, omdat leer gehandicapten in een zorginstelling moeten wor- opgenomen. TT brengt jongerenpostzegel uit haag» PTT Post presenteert dinsdag in het Scheveningse IF Café twee jongerenpostzegels. Total-Touchzangeres Trijn- Oosterhuis neemt ze in ontvangst waarna KeShaw en Arn- a nsgewijs optreden. De blitse presentatie van de postzegels is doeld om jongeren te stimuleren reguliere post te blijven ver- ^1 ren. Des te opmerkelijker is het daarom dat de PTT koos voor thema elektronische snelweg. Dat thema staat bij voorbeeld Lr E-mailen en dat is toch wat anders dan reguliere postver- ïding. „Dit een onderwerp dat de doelgroep aanspreekt", als- een woordvoerder. itkeringen naar buitenland beperkt haag» Het recht op sociale uitkeringen wordt gebonden aan wonen in Nederland of landen waarmee een verdrag over :iale zekerheid is gesloten. Mensen die verblijven in landen armee Nederland zo'n verdrag niet heeft, raken in beginsel n uitkering kwijt (met uitzondering van de AOW). Nederland 'wel proberen alsnog sluitende afspraken te maken met deze iden. Het kabinet heeft hiertoe besloten om de controle op de keringsregels te verbeteren. Er geldt een overgangstermijn driejaar. xtra geld verpleeghuiszorg ad iwuKStaatssecretaris Terpstra (ouderenbeleid) stelt vijftien 'o0 ljoen gulden extra beschikbaar voor verpleeghuiszorg in be- 1(df irdenhuizen. Ouderen die ernstig ziek worden hoeven hier- as or niet naar een verpleeghuis, maar kunnen in hun verzor- stfl ïgshuis blijven wonen. Eerder deze week werd al bekend dat t kabinet 65 miljoen gulden extra heeft uitgetrokken voor uit- iV%ding van het personeel in verzorgingshuizen. Volgende week 011 udt de Tweede Kamer een hoorzitting over de toekomst van ouderenzorg. GPD Geassociei 'Zes meter extra om het milieu te dienen Op de Nederlandse wegen verschijnen volgend jaar en kele superlange vrachtwagencombinaties, zogenoemde 'wegtreinen'. De vrachtwagens, die een lengte hebben van meer dan 25 meter, worden bij wijze van proef toe gelaten. De wegtreinen, in Australië en Amerika bekend als roadtrains, zijn zes meter langer dan het nu toegesta ne maximum. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft TNO opdracht gegeven te onderzoeken of ze veilig zijn. Transport met deze vrachtwagens spaart ritten en zou daarom gunstig zijn voor het milieu. den haag gpd TNO is ingenomen met de op dracht en had er anderhalve maand geleden al de publiciteit mee gezocht. Dat was echter te vroeg omdat toen nog niet defi nitief was dat er onderzoek naar de super-vrachtwagens er zou komen. Het ministerie zag na melijk nogal wat problemen. De road-train zou een concurrent kunnen zijn voor het railvervoer en het transport de water. Met het oog op de milieubelangen, zit het ministerie daar niet op te wachten. Eerder had milieumi nister De Boer in een vakblad van transportondernemers al haar bedenkingen uitgesproken tegen de wegtrein. Daarnaast leefden er beden kingen met betrekking tot de verkeersveiligheid, aldus iiiiinii e«,t Hülsta's flexibele woonsystemen kunt u ïterlijk alle kanten uit. Hülsta biedt een ruime praktische op- en aanbouwelementen die worc^en uitbreid tot een compleet Hülsta maakt it leven binnenshuis eer mooi en overzichte dia Voor een persoonlijke 'en fectie uit het totale ülsta-aanbod gaat u d(X lar Van Til. Op het iel! !rr,Puterscberm wordt denwoonplan visueel, ben l.N ui' woordvoerder B. Wouters. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen is besloten het gebruik van de road-trains te beperken tot transport van vliegvelden, havens, stations naar grote dis tributiecentra en omgekeerd. Het totaalgewicht van de com binaties, die uit twee of drie de len kunnen bestaan, gaat van vijftig naar zestig ton. De com binaties, die wij alleen kennen uit films over Australië en Ame rika, mogen niet inhalen. Het ministerie wil de proef gedurende twee jaar 'op zeer beperkte schaal' uitvoeren. De transporteurs, die overigens in de rij staan om mee te doen, moeten aan zeer strikte voor waarden voldoen. Daarom ver wacht het departement dat er nogal zullen afvallen. De transporteurs krijgen ont heffing om buiten de spitsuren te rijden op vaste routes met een maximale lengte van vijftig kilometer. Ze moeten zoveel mogelijk vierbaans snelwegen benutten. Binnensteden en smalle wegen zijn taboe omdat de wagens minder wendbaar zijn dan de huidige, die soms al problemen hebben met kleine rotondes. Trajecten worden alleen goedgekeurd als invoegstroken ten minste vijftig meter lang zijn omdat de chauffeurs anders onvoldoende ruimte en tijd hebben om in te voegen. Er mag geen spoorwegovergang in zitten, omdat de automatische beveiliging niet is berekend op extra lange vrachtwagens. Het aantal kr uispunten en verkeers lichten moet tot een minimum beperkt zijn. Er wordt nog druk onderhan deld met gemeenten en provin cies over geschikte trajecten. Van de onderhandelingen hangt Kok: Hoop op betere relatie met China den haag «anp Een recente brief van de Chine se premier Li Peng biedt vol gens premier Kok hoop een ver betering van de betrekkingen met China. De relatie Den Haag-Beijing liep afgelopen voorjaar ernstige schade op toen minister Van Mierlo (bui tenlandse zaken) als EU-voor- zitter het Chinese mensenrech- tenbeleid hekelde. Beijing blies daarop een eco nomische missie onder leiding van minister Wijers af. De aan varing met China kwam Van Mierlo op scherpe kritiek van het Nederlandse bedrijfsleven te staan. Inmiddels lijkt er sprake te zijn van enige toenadering. De brief van zijn Chinese ambt genoot was 'niet onvriendelijk' maar bevatte tevens enkele har de passages, aldus Kok. Duide lijk is volgens hem dat China een goede verstandhouding met Nederland wil, met inacht neming van de bestaande me ningsverschillen. Hij haastte zich echter te zeggen dat van Nederlandse zijde geen water bij de wijn wordt gedaan. Bin nenkort brengen de ministers Zalm (financiën) en Van Aarts- en (landbouw) een bezoek aan China. Kordes pluist inkomsten van Hamid Houda na den haag «anp Voormalig president F. Kordes van de Algemene Rekenkamer gaat onderzoeken of PvdA-Ka- merlid M. Houda forse winsten die hij met een kledingimport- bedrijf heeft gemaakt, niet heeft opgegeven als neveninkomsten, waardoor hij ten onrechte de volledige vergoeding voor Ka merleden heeft opgestreken. Dat heeft de PvdA gisteren be kendgemaakt. Houda ontkent dat hij de da gelijkse leiding van zijn bedrijf voert. Die hij zou hij hebben overgedragen aan zijn vrouw. Het Kamerlid heeft zelf op een onafhankelijk onderzoek aange drongen. Hij is bereid met te rugwerkende kracht een korting op zijn Kamerinkomsten te ac cepteren als blijkt dat hij ver keerd heeft gehandeld. den haag» anp Koninklijke PTT Nederland (KPN) heeft in de eer ste zes maanden van 1997 een winstgroei geboekt van 8,8 procent tot 1,3 miljard gulden. De stijging van het nettoresultaat is vooral te danken aan de ontwikkelingen bij PTT Post en PTT Telecom. Bij deze laatste divisie stonden door de steeds scher pere concurrentie de marges onder druk. De omzet steeg in de eerste helft van dit jaar met 4,5 miljard (44 procent) tot 14,8 miljard gul den. Het merendeel van deze groei (vier miljard gulden) is afkomstig van acquisities, vooral die De tien grootste elektronicacon cerns ter wereld en vijf grote in ternationale filmmaatschappij en hebben gisteren aan de vooravond van de Internationa le Funkausstellung (IFA) in Ber lijn de Europese introductie van de DVD-video gepresenteerd. DESIGNCENTRUM De IFA geldt als de grootste beurs van consumentenelektro nica ter wereld. De DVD-video geeft beeld van bioscoopkwali teit met de geluidskwaliteit van een cd. Daarmee is het ook een ideaal apparaat voor muziek films en registraties van ballet en concerten. Met dit digitale afspeelapparaat denkt de indu strie het geneesmiddel te heb ben gevonden voor de al jaren af wanneer de proef precies be gint. Als de lagere overheden er niet aan willen, valt een aantal trajecten af. „Niet alle wegen zijn van ons", aldus woordvoer der Wouters van verkeer en wa terstaat. De chauffeurs krijgen een aparte cursus om met de extra lange wagens te rijden. Mogelijk worden op den duur aparte ei sen gesteld aan het rijbewijs. De wagens moeten voorzien zijn van extra afscherming van de wielen en speciale of extra spie gels om de dode hoek te beper ken. De road-trains in Amerika en Australië zijn soms wel zestig meter lang, zo gek wordt het in Nederland niet. In Zweden en Finland rijden al combinaties van 25 meter lengte. Duitsland en Engeland experimenteren met vergelijkbare trucks. Man die oma bombrief zond krijgt TBS arnhem gpd De Enschedeër die vorig jaar september zijn 85-jarige oma in Zutphen een bombrief stuurde, krijgt TBS met dwangverpleging opgelegd. Bovendien krijgt de 28-jarige man achttien maan den celstraf met aftrek van voorarrest. Dat heeft het Ge rechtshof in Arnhem vanmor gen bepaald. Tegen de verdach te was anderhalf jaar cel geëist en TBS (ter beschikkingstelling van de staat). De rechtbank in Zutphen ver oordeelde de man eerder tot dertig maanden cel, waarvan tien voorwaardelijk en behan deling in een psychiatrisch zie kenhuis. Volgens psychiaters lijdt de man aan waanvoorstel lingen en is hij sterk verminderd toerekeningsvatbaar. De ver dachte, eens de lievelingsklein zoon, dichtte zijn grootmoeder magische krachten en bovez in vloeden toe. den haag anp Duizenden landgenoten die ge noeg hebben van Nederland en idolaat zijn van de Verenigde Staten, gaan weer spannende tijden tegemoet. Zij kunnen meedingen naar de in totaal 3850 visa die de Amerikanen voor hen beschikbaar hebben gesteld. De inschrijving loopt van 24 oktober tot 24 november en geldt voor 1999. Deelname is gratis. Washington houdt elk jaar een zogenoemde visaloterij, waarvoor grote belangstelling bestaat. Naar schatting melden zich over de hele wereld tussen de zes en zeven miljoen geluk zoekers aan. In de komende 'lo terij' krijgen 55.000 liefhebbers de vereiste emigratiepapieren naar de VS. Europa (23.000) en Afrika (21.500) nemen het me rendeel voor hun rekening. Voor een succesvolle gooi is een middelbare schooldiploma een vereiste. Twee jaar werker varing (sinds 1992) is ook vol doende, maar wel in een beroep dat minimaal twee jaar oplei ding of praktijkervaring vereist. De gelukkige winnaars worden in de loop van 1998 op de hoog te gesteld. Verdere informatie is beschikbaar bij de Amerikaanse ambassade aan het Lange Voor hout 102 in Den Haag (telefoon 070-3109209). Kok noemt verstandhouding goed: den haag «anp De verschillende aanvaringen tussen de WD en minister Van Mierlo over diens buitenlands beleid hebben geen nadelige ef fecten voor de paarse coalitie. De fricties die deze week tijdens het Suriname-debat weer eens aan het licht kwamen zijn geen reden om de goede verstand houding binnen de coalitie in twijfel te trekken, liet de pre mier Kok gisteren weten. Kok zei na afloop van de mi nisterraad dat het 'het goed recht' van Van Mierlo was om dinsdagavond het debat te schorsen voor nader beraad binnen het kabinet. De premier erkende dat de stap van Van Mierlo ook voor hem enigszins als een verrassing kwam. Hij voegde er echter aan toe dat als een minister nader beraad no dig vindt hij die ruimte moet krijgen. Van Mierlo zette tijdens het Suriname-debat de verhoudin gen binnen de coalitie op scherp, toen hij het gevoel had onvoldoende steun te krijgen van de WD. Volgens Kok was de strategie van Van Mierlo niet zo slecht omdat zo werd voor komen dat de emoties in het debat nog verder zouden oplo pen. Amsterdam Greenpeace moet de bezetting van de boorpijp van de NAM in de Noordzee boven Ameland en Schiermonnikoog opgeven. Dat heeft de Amsterdamse rechtbankpresident Reurt Gisolf vanmiddag bepaald in het kort geding dat de NAM tegen de milieuorganisatie had aangespannen. Volgende week wil hij in het vervolggeding de vraag bekijken of de NAM gerechtigd is de boorvergunning te benutten. Zodra de actie voerders verdwenen zijn, wil de NAM het gereedliggende platform ENSCO 72 naar de boorpijp varen, zodat de eerste proefboring kan worden voorbereid. Sinds zondag verhinderden Greenpeace-activisten de activitei ten van de NAMfoto anp peter macdiarmid van pakketvervoerder TNT. Voor geheel 1997 blijft de raad van bestuur van KPN bij de ver wachting dat de omzet 'substantieel' toeneemt en het resultaat na belasting duidelijk zal groeien. BIJ KPN werken 145.000 mensen. KPN noemt het een goed eerste halfjaar. De on derneming is vooral te spreken over de integratie van het Australische TNT binnen PTT Post. Het bedrijfsresultaat bij deze divisie steeg mede door de acquisitie sterk, met 50,7 procent tot 212 mil joen gulden. De omzet verdubbelde ruimschoots tot 7,4 miljard gulden. Nieuwe impulsvoor elektronica-industrie berlun gpd beurs van consumentenelektro- kwakkelende verkopen in een bijna verzadigde consumenten markt. De DVD-spelers komen in het voorjaar van 1998 op de markt voor prijzen variërend van 1.400 tot 2.000 gulden. De DVD-video waarmee de consu ment ook zelf films kan opne men, zal nog zo'n vijf jaar op zich laten wachten. De techniek daarvoor is nog te kostbaar. Libertel Regiovoordeel Waar u ook bent in Nederland: ruim 40% lager Piektarief v lokale telefoontjes. Standaard bij ieder Personal abonnen Bel voor meer informatie over het voordeligste en makkelijkste GSM abonnement van Nederland gratis Libertel 0800 05 60 Daar kunt u ook terecht voor de dichtstbijzijnde verkooppunten. Bent u al Libertel abonnee en heeft u vragen, bel dan mobiel 117. Op je leven geschreven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3