ric Gerets ;n de kracht ra.n een jware 'Duvel' Makaay en Vierklau: voortdurend 'vakantie' bij Tenerife TT ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 rende ervaring waar Gerets niet graag aan wil worden herinnerd. „Spehar zwichtte voor het geld en het be stuur heeft het uiteindelijk goedgevonden om hem voor 200 miljoen frank te laten gaan. In het moderne voetbal zullen we moeten le ren leven met de mentaliteit van bepaalde voetballers die, voor alles, vooral veel geld willen verdienen. Het contract dat Monaco Spehar belastingvrij bood, deed voor ons de deur dicht. Daar kunnen we in België niet meer tegenop. En in Nederland straks ook Topscorers zijn schaars. „Stephar is een spits die goed is voor minimaal 25 doelpun ten per seizoen. Met hem erbij zou het voor mij hier in Brugge heel wat gemakkelijker zijn geweest. Sinds zijn transfer word ik over spoeld met stapels offertes van spelersmake laars die aanvallers in de aanbieding hebben. Van alle kanten en tegen alle prijzen. Het is moeilijk het kaf van het koren te scheiden. Maar u hoort mij niet klagen. Ik heb een aan genaam vak. Ik word betaald om prestaties te leveren en als trainer weet je nu eenmaal dat dit soort dingen kan gebeuren." Gevierd Hans van Breukelen is directeur bij FC Utrecht, Sören Lerby is spelersmakelaar, Ro nald Koeman inmiddels assistent-bonds- coach, Berry van Aerle postbode en Eric Ge rets, de aanvoerder van het fameuze PSV-elf- tal dat in 1988 Europees kampioen werd, een gevierde trainer/coach. Aanvankelijk één jaar van Club Luik, de afgelopen twee seizoenen van Lierse SK en sinds juli van Club Brugge. Zijn ster is snel gestegen. „De laatste drie jaar zijn voor mij een sprookje geweest. Het gaat allemaal heel snel. Na Club Luik had ik niet verwacht zulke mooie jaren te zullen meemaken. Ik heb nu drie jaar in de picture gestaan en veel publi citeit meegepikt. Als ik ook bij Club Brugge zou slagen, kan mijn carrière in principe niet meer stuk. Na Brugge zou een nog grotere club een logisch vervolg zijn. Ik zal er voor gaan, maar inzet is geen garantie. Als het zo mocht zijn, zeg ik ook ja tegen clubs als FC Antwerp of Germinal Ekeren. Daarvoor voel ik mij niet te groot. Als ik me maar gelukkig voel." „Ik heb als voetballer goed mijn geld ver diend, zonder nu te zeggen dat ik schatrijk ben. Het verklaart misschien waarom ik nog altijd zo ambitieus ben. Hoewel: het is na tuurlijk ook de aard van het beestje. Ik wil winnen, altijd en overal." Overwinningen schenken veel voldoening, maar er is méér in het leven van Eric Gerets. „Niets is mooier dan na afloop van een wed strijd door vrienden en kennissen te worden uitgenodigd om samen in de stad wat te eten en te drinken, de lekkerste kreeft en de beste Chablis Grand Cru. Uit Rekem bij Maastricht, waar ik woon, reizen ze me na, ze komen van 220 kilometer ver. Ze kwamen voor mij naar Luik, naar Lier en nu weer naar Brugge. Niets gaat er voor mij boven een samenzijn met vrienden. Zónder zou ik niet kunnen. Ja, ge lukkig heb ik veel vrienden, uit alle geledin gen van de maatschappij. Ik kan uit ervaring zeggen: het is een ontzettende rijkdom." Ander belgie Volgende week, tijdens Holland-België, de cruciale match in het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap in Frankrijk, is Gerets door een sponsor uitgenodigd in de Kuip aanwezig te zijn. Naar België-Nederland 0-3, op 14 december in Brussel, moet niet meer worden teruggeblikt, vindt hij. „Daar speelde een ander België dan het België van nu. In het elftal staan nu andere spelers, er is een andere trainer en een andere instelling. De nieuwe bondscoach beziet het positivis me. Dat is verstandig. Als men zou zijn blij ven janken, zou men zijn ondergegaan in ne gativisme. België hoort gezien de huidige ka rakterwijziging op het WK thuis. Als het niet mocht lukken tegen Nederland zijn we twee de en zullen we die barrage-wedstrijd moe- De angst om opnieuw door de Hollanders te worden weggetikt, heeft de Rode Duivels niet langer in de greep, weet Gerets. Ook niet na Club Brugge-Ajax 1-4, recent in de voor bereiding op het seizoen. „Het was voor mijn ploeg een oefenwed strijd die ik heb aangegrepen om wat te expe rimenteren. Wij hebben fouten gemaakt en daarvan geleerd. Tegen dit Ajax kun je, zoals wij deden, niet open en bloot spelen. Tegen Ajax moet je de ruimtes klein houden. Dat lieten wij na. Wij hadden te veel balverlies en Ajax had helemaal géén balverlies. Ja, na af loop heb ik inderdaad gezegd dat we Ajax voor deze gala-avond nooit meer zullen vra gen. Ach, persconferenties moeten natuurlijk ook een beetje amusant zijn." r Lierse SK volbrach t Eric Gerets vorig seizoen krachttoer die niet voor mogelijk was ouden: hij veroverde de eerste landstitel sinds 10. De ex-PSVer weet niet wat hem als mterend trainer overkomt. „Als ik nu ook bij b Brugge slaag, kan mijn carrière niet meer k.Gerets over 'gebuisde'spelers, vriendschap Nederland-België, de cruciale match in het \ilificatietoernooi voor het WK in Frankrijk volgende week wordt gespeeld. „Daar staat Eric Gerets: „België hoort gezien de huidige karakterwijziging op het WK thuis." foto gpd 'Als we waren blijven janken, was de Belgische ploeg ten ondergegaan aan negativisme' ander België dan het België van de eerste istrijd. msasa^mm et oog van de meester ontgaat I vrijwel niets. Denis Kljoejev telde bij Feyenoord niet meer mee. Haan had geen plaats voor hem, niet in het elftal, niet bij de reserves. Hij moest op de tribune zitten. Na één helftje in een oefen wedstrijd met onze reserves heb ik hem meteen gepakt, voor Lierse. 'Zo'n superta lent', zei ik tegen het bestuur, 'laat ik niet gaan." Bij Feyenoord kwijnde de jonge Rus weg, bij Lierse SK brak zijn lach door. „Plotseling zag ik een heel gelukkig mens. Ik vond dat mooi, heel mooi. Misschien nog wel mooier dan mijn kampioenschap vorig seizoen met Lierse. Dat soort kleine dingen maakt het le ven voor mij af." In Lier, bij de eerste de beste gelegenheid, nam Eric GeretsVn Russische aanwinst mee het café in. „Twee keer ben ik met Kljoejev op pad geweest. Twee keer heb ik hem ge leerd een goed glas Belgisch bier te drinken en nog een behoorlijk zwaar bier ook, een Duvel. En toen is hij pas goed losgekomen, in z'n gebroken Nederlands en met handen en voeten soms. 'Trainer' zei hij al na twee we ken, 'ik heb met u nu al meer gesproken dan met Haan in een heel jaar." Er groeide tussen trainer en pupil een zeld zame vriendschap. „Op het einde hadden we een relatie als die tussen vader en zoon. Toen ik afscheid nam en naar Club Brugge vertrok, is hij mij komen bedanken, met de tranen in de ogen. Zelf was bij graag met mij meege gaan naar Brugge. Misschien was het wel zo ver gekomen. Maar Schalke '04 is ook geen slechte keuze. Een goede club is nu belang rijk voor z'n verdere ontwikkeling." Beleving Eric Gerets leidde Lierse SK afgelopen sei zoen naar de eerste landstitel sinds 1960. De ambitieuze trainer volbracht in stadion Het Lisp een krachttoer die niet voor mogelijk was gehouden. Niet alleen Kljoejev, alle spe Eric Gerets in zijn PSV-tijd, tijdens een wedstrijd tegen Ajax. Rechts Brian Roy, in het midden Ge rald Vanenburg. foto archief anp Iers voelden zich stilaan zonen van de trai ner. „Na de training een kopje koffie, een potje kaarten of wat praten over het leven. Met Lierse heb ik getoond wat kan worden bereikt met kameraadschap en gemoedelijk heid, met wilskracht en beleving en met we derzijds respect voor elkaar en voor eikaars lichaam. Ja, op training,.want dan hebben ze het in wedstrijden ook" Enige scepsis ontdekte de trainer bij zijn entree wel. „De spelers kenden mijn reputa tie als voetballer. Sommigen hadden schrik van mijn komst. Een week a tien dagen heeft dat geduurd. Toen was het ijs gebroken. Als trainer ben ik net even iemand anders dan als mens. Ik doe niets speciaals. Ik werk al leen op een manier, waarop ik mij zelf ook goed moet voelen. Beleving moet er zijn, tij dens wedstrijden, maar ook op trainingen. Wie op training geen beleving toont, mag van mij naar boven gaan om een transfer te doen, wie het ook is." Zorgvuldig stelde de 89-voudig oud-inter national in Lier z'n selectie samen. „Ik heb goed uit mijn doppen gekeken. Ik haalde geen topspelers in huis, wel veel gebuisde spelers, zogenaamde twijfelgevallen die nog te betalen waren: Denis Kljoejev van Feye noord, Stanley Menzo van PSV, Paul Haagdo ren van Anderlecht, Eric Van Meir van Char leroi, Andrzej Rudy van FC Köln en Bart de Roover van AA Gent; stuk voor stuk jongens die uit het goede hout waren gesneden en vol revanchegevoelens zaten. Qua prestaties ble ken ze een schot in de roos te zijn. Op een gegeven moment was Lierse met vijf interna tionals zelfs hofleverancier van de Belgische nationale ploeg." Lierke Plezierke bestond niet meer? „Suc ces was bij deze club oorspronkelijk van on dergeschikt belang. De ambitie om elke week te presteren was er niet. Dat is inmiddels drastisch veranderd. Ik kreeg de boodschap mee voor resultaten te zorgen. We zijn niet voor niets kampioen van België geworden." Frusterend Als trainer bewijst de gewezen verdediger een aanvaller pur sang te zijn. „Mijn voetbalvisie is gevormd in Nederland, bij PSV. Bij Lierse heb ik de kans gekregen mijn elftal op te bou wen, meteen vanaf de eerste dag en op een wijze zoals ik het voetbal zie: met één cen trumspits, twee aanvallers daarachter, vier middenvelders, twee verdedigers en een libe ro. En iedereen mag zich bij mij uitleven. Van Meir, de libero, was mijn topschutter. Dat zegt genoeg. 3-4-3 is in mijn ogen een sys teem dat veel mogelijkheden biedt om aan vallend te spelen en dus om het publiek te vermaken. Met Club Brugge speel ik 4-4-2, voorlopig, door omstandigheden. Maar op de lange duur zal het er ook hiervan komen." De spil van zijn elftal, de Kroatische spits Robert Spehar, brak onverwacht zijn woord. Hij keerde Club Brugge na de eerste speeldag al de rug toe. Bezweken voor een lucratief contract van AS Monaco. Het is een frustre nooit spendeerde Club Deportivo "enerife zoveel geld aan transfers als leze zomer. Er werd voor ruim vijftig miljoen gulden inkopen gedaan bij liverse clubs, waaronder Vitesse. De Arnhemmers kregen ongeveer 25 miljoen voorFerdi Vierklau en Roy Makaay, die morgen hun debuut zken in de Spaanse Primera Division. i|n Santa Cruz moeten ze wennen aan n andere voetbalwereld. „Hier wordt o tegen je opgekeken datje zelfs geen boodschappen hoeft te doen. Die worden gebracht. doorRENZE LOLKEMA Het is deze week gemiddeld zo'n 28 gra den in Santa Cruz, hoofdstad van Te nerife, een van de zeven Canarische eilan den voor de kust van noordelijk Afrika. In deze temperatuur mogen Vierklau en Ma kaay respectievelijk zeven en zes jaar wo nen en werken. Vanaf nu blijft het dragen van een korte broek niet meer beperkt tot het voetbalveld. „Weet je", zegt Ferdi Vierklau (24) die zich voortbeweegt in een enonne overdek te jeep maar volgende week zijn Neder landse cabrio laat verschepen, „ik was deze week even in Nederland en ik had gewoon heimwee naar Tenerife." Dat gevoel werd alleen maar versterkt toen zijn ouderlijke woning in Bilthoven bijna werd geplet door een paar vallende boomstammen, in Nederland bijna het traditionele antwoord op broeierige dagen. Tenerife, dat is een koffer in plaats van een aktentas, badslippers in plaats van schoenen, bikini's en geen bloemetjesjur ken. Een wereld die voor velen slechts en kele weken per jaar bestaat. „Dat is ook ons probleem", zegt Vierklau. „Je denkt dat je hier met vakantie bent. Je hebt voortdurend dat gevoel. Ik kwam bij voor beeld net uit Portugal, toen ik me hier moest melden. En dan kom je hier in een riant appartement met een heerlijk dakter ras en dan kun je je nauwelijks voorstellen dat je vakantie in Portugal is afgelopen. Bijna al m'n vrienden hebben al gebeld. Die willen zo snel mogelijk langskomen." Makaay (22) is dat vakantiegevoel eerder kwijtgeraakt dan zijn collega. De spits is net als zijn vrouw Joyce nooit echt een staptype geweest en keert na zijn avond maaltijd het liefst huiswaarts. Vierklau is een geliefde gast in het bruisende uit gaanscentrum van Santa Cruz. „Toch valt dat wel mee", zegt Vierklau. „Je leeft hier gewoon veel meer op straat vanwege de hitte. Je gaat iedere avond uit eten en daar na nog wat drinken. Dan lig je rond één uur in bed. Eerder kan echt niet. Veel te wamt. Trouwens, als je hier een avond uit bent geweest, vraagt iedereen op de club of je het leuk hebt gehad. Omdat iedereen dat bijna doet. In Nederland wordt er achter je rug om schande van gesproken datje in de stad bent geweest om nog wat te gaan drinken. Hier heb je geen gebabbel. Man, ik wissel hier zelfs muziek uit met de assis- Vijftig miljoen Tenerife wordt nauwelijks tot'niet geasso cieerd met topvoetbal. Daar wil de directie van de Club Deportivo verandering in brengen. Met spoed. Om die reden ging Tenerife onder meer winkelen in Arnhem. Voor Ferdi Vierklau werd een bedrag van bijna zestien miljoen gulden neergelegd, Makaay kostte tussen de negen en tien miljoen. Verder werden de Portugese inter national Domingos, de Slowaak Slovak en de Braziliaanse back André Luis gekocht. Bovendien stelde Tenerife een nieuwe trai ner aan: Victor Fernandez. Fernandez won in 1995 als trainer van Real Zaragoza de Europa Cup 2, na een 2-1 zege op Arsenal. Hij is de opvolgej; van de naar Real Madrid vertrokken Duitser Jupp Heynckes. „Het lijkt een hele tijd, zes jaar", zegt Makaay, „maar als je zoveel hebt gekost wil de club je voor lange tijd vasüeggen." Zowel Makaay als Vierldau heeft een clau sule in zijn contract moeten laten opne men. Tussentijds mogen beide spelers voor elk vijftig miljoen gulden verkassen. Makaay: „Zo'n clausule is in Spanje ver plicht. Voor mij zijn die bedragen niet re- eel. Ik kan me niet voorstellen dat ik voor vijftig miljoen wordt verkocht, Maar ja, zeg nooit nooit. Wij proberen ons er niets van aan te trekken en ons niet gek te laten ma ken door die absurde bedragen. We komen gelukkig uit een normaal milieu en worden niet verblind door zoveel geld. Mocht ie mand ooit mij voor dat bedrag willen ko pen dan viert de club groot feest en feest ik gewoon mee." De getallen geven aan dat beide Neder landers in een totaal andere wereld terecht zijn gekomen, met een volk dat massaal om de bal danst.. Zelfs de trainingen wor den door duizenden bezocht. „Men vreet hier voetbal", ondervond Makaay. Twee weken geleden schoot hij binnen tien mi nuten vier keer raak in een oefenpotje te gen Werder Bremen. Makaay: „Ik overdrijf niet niet maar de kranten hebben drie da gen lang volgestaan. En toen ik 's avonds uit eten ging, werden er direct vier cola's voor me neergezet. Voor elke goal één." Fooien Ook buiten het veld kennen de twee in- middels_ de status die een topvoetballer in Spanje heeft. „Af en toe voel ik me best lul lig. Laatst kwam ik een winkel binnen waar het ontzettend druk was, zei die vrouw te gen mij 'all senor Vierklau'. Ze vergat spontaan de klant met wie ze bezig was, ik ging voor. Er wordt hier enorm tegen je opgekeken. Als ik de bank binnenkom en er staat een lange rij wachtenden, dan word ik als eerste geholpen. Belachelijk, maar waar. Boodschappen hoef ik niet eens te doen, die komen ze brengen. En fooien accepteren ze niet hé, dat zou een belediging zijn. Je wordt hier gewoon ge leefd. Ze willen dat je geen zorgen hebt, dat je alleen maar aan voetbal hoeft te denken." Alleen op het veld hebben ze haast, daar buiten heeft het geen zin in Santa Cruz dat het Spaanse levensritme niet wil prijsgeven aan toerisme. Makaay: „Daarvoor moet je aan de andere kant van het eiland zijn. De reisorganisaties hebben hier ook geen ho tels. Er is hier één zandstrand en toen er plannen uitlekten om daar appartementen te bouwen, kwam de hele stad in opstand. Men wil geen toerisme in Santa Cruz." Vierklau: „Haast moet je ook niet hebben. Dat kan ook niet want dan heb je het gelijk bloedheet." Beide spelers zijn het erover eens dat de ene subtopper de andere niet is. Tenerife is professioneler dan Vitesse, volgens Vier klau. „En Tenerife is een stap hoger omdat de competitie ook veel zwaarder is", zegt Makaay. „Er lopen hier zoveel goede spe lers rond, bij iedere club. Dat krikt het ni veau flink omhoog. En de subtop is hier ook veel breder dan in Nederland." Op Tenerife hebben Vierklau en Makaay ook een andere vorm van collegialiteit le ren kennen. „Concurrentie onderling be staat niet", heeft Vierklau ervaren. „Er zijn ook geen groepjes. Zogenaamde concur renten vragen elkaar om nog even wat te gaari eten in de stad. In Nederland wordt die concurrentiestrijd vaak opgepompt, hier hoor je niemand klagen als hij op een andere positie komt te spelen. In de kleed^ kamer ontstaat die sfeer eigenlijk al. Daar staat een Maria-beeldje en vlak voor de wedstrijd wordt een kring gevormd en wordt er gebeden en slaan ze een kruisje. Nee, ik bid niet mee, ik gebruik dat mo ment om mezelf op te peppen. Daarna kust iedereen elkaar. Daar kijk je eerst raar tegen aan, maar je doet maar mee. Het is om te laten zien dat we een groep zijn. Ik vind het leuk als mensen het goed met el kaar kunnen vinden. Als je elkaar buiten het veld accepteert, heb je in het veld ook veel meer voor elkaar over." Zelfverzekerd Morgen begint het seizoen pas echt. „Heerlijk", zegt Makaay, ik was na acht jaar Vitesse echt toe aan iets anders. Vier klau: „Dat ik hier nu speel, had ik nooit verwacht. Ik ben nooit iemand geweest die doelen heeft gesteld. Zo van 'ik moet bij Ajax spelen' of 'ik moet het Nederlands elf tal halen'. Welnee, we zien wel. ik leef van dag tot dag. En ik laat me door niemand gek maken."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 39