Corfu het eiland van de zwarte locomotief Toerisme Corfu in het kort De wonderlijke wereld van een 16de eeuwse natuurvorser j e 1 b e iri c h i e \TERDAG 30 AUGUSTUS 1997 NJ DOBBELSTEEN Één de aardigste mogelijkheden om Corfu te ontdekken, is per zeilboot. De Nederlandse jachteigenaar Klaas Waterdrinker verhuurt ze voor één, twee of drie weken. FOTO'S ROB VAN DEN DOBBELSTEEN De magistrale entree van het Archillon, het toevluchtsoord van Keizerin Sissy van Oos tenrijk. HH Het oude hart van Corfu Stad heeft onmiskenbaar een Italiaanse sfeer. )B VAN DEN DOBBELSTEEN m Klaas Broodwinner. Vijfentwintig jaar gele ging hij, samen met z'n vrouw, van wal voor reis om de wereld. Hij had geen haast, de msterdamse ex-kruidenier. Dus dook hij - aan- ekomen bij het zuidelijkste puntje van Portugal - ïog even' linksaf de Middellandse Zee in. Leek n wel leuk. Mallorca, Sardinië, Sicilië. Dat hij ook og in Corfu zou belanden had hij nooit gedacht, oevalligheidje. Gunstige wind en meer van dat inzin. Maar mooi, dat-ie hij er wél voor al- jd zou blijven. Broodwinner: ,,Tsja, jééé, hoe ing dat... We voeren de haven binnen, we keken ïekaar aan en we dachten: waarom zouden we eigenlijk nog weg gaan?" orfu is het meest noordelijke van de Ionische ei- inden. Griekenland dus. Maar wat is er Grieks dit 'Italiaanse' eiland? Het blinkendwitte looster van Paleokastritsa, inderdaad. En het wonderschone bergdorpje Chlomos, zeer zeker, n die kostelijke taverna in het poppedeinerige aventje van Koulouria, toegegeven. Maar wie die mysterieuze ragfijne nevel boven de heu- els van Toscane zag hangen, wie ooit weg- roomde in het okeren licht van schemerend Jmbrië, die plaatst (als-ie niet beter weet) Corfu onder aarzelen in hartje Italië, prfioten zitten daar niet mee. Waarom zouden Jawel, ze zijn Grieken tot op het bot. Maar ,1 een kwaad woord over Italië. Vier eeuwen lang leschermden de dogen van Venetië het eiland vol ivergave tegen de Turkse agressor. Drie keer tonden de muzelmannen met rollende ogen de met enorme forten versterkte muren van !orfu Stad (in 1537, in 1570 en in 1716). Maar keer ook droop de in heel Griekenland zo iep gehate vijand met de staart tussen de benen Met dank aan de doge van dienst, zijn lires en ijn bulderende kanonnen vooral. 'erversiteit kunnen ze in Corfu mooi over vertellen, iver die hals over kop vluchtende Turken. Net als iver Prins Phillip van Engeland trouwens, die hier 1921 werd geboren. Of over bisschop Spiridon, Jziens mummie - gecamoufleerd als een baal vee- in 1489 van het door de Turken bezette Cy- aar Corfu werd gesmokkeld. Een heilige, /aar je wat aan hebt, die Spiridon. Hij is te ruste 1 in een speciaal voor hem gebouwde kerk n wil zien, mag voor een paar drachmes de leksel van zijn zilveren sacrofaag lichten), maar wordt onmiddellijk te hulp geroepen als de nood aan de man komt. In 1630 behoedde dat Corfu voor een pestepidemie; in 1716 voor een geniepi ge inval van de Turken. Beweren de Corfioten. Maar de allermooiste verhalen gaan natuurlijk over de 'zwarte locomotief. Zo genoemd omdat ze zo verschrikkelijk hard liep en altijd in rouw gekleed ging. Ai, dat was me een dame. Drink een glas op één van de talloze terrasjes langs de ver rukkelijke Spianada van Corfu "Stad en luister naar het droevige sprookje van Sissy, de jonge konin gin. Romantiek pur sang. Met over de zee sparte lend maanlicht, afgewezen minnaars, een gebo chelde leraar Grieks, gekraak van krekels, noctur nes van Chopin, een aartslelijke negerbediende, bellen vol wijn, een feeëriek paleis, een lichte hang naar perversiteit en - alom aanwezig - de treurende echtgenote van Keizer Franz Joseph van Oostenrijk die in de schaduw van een olijf boom probeert te herstellen van een gebroken hart. Ze kwam in mei 1861 voor het eerst op Corfu. Op doorreis slechts. In nog geen dag reed ze per karos het hele eiland over, maar had genoeg ge zien om er - net als zovele anderen - smoorver liefd op te worden. Zes weken later alweer, voer ze daarom opnieuw naar Corfu. Teleurgesteld in de liefde ('mijn man minacht me'), huilend van verdriet omdat haar drie jaar oude dochtertje So fia onverwacht en volstrekt nodeloos was overle den en doodziek van de beklemmende poeha van het achterbakse Wenen. Op de Spianada weten ze het zeker: de keizerin kwam hier eigenlijk alleen maar om te sterven. Perfide Maar hoe kan je nu sterven op Corfu? Ze zwom, ze zeilde, ze wandelde en fleurde op. 'Als ik hier eens ging wonen?' bedacht ze. De villa was in een wip gekocht; de verbouwing kostte aanzienlijk meer tijd. Maar in 1892 dan toch, was het naar haar grote held Achilles genoemde Achillion klaar. Kon het luisterrijker? Boterkleurig, gul geor namenteerd, vol kunst en met een tuin waarin bezoekers zelfs nü nog de hand voortdurend voor de mond slaan als ze er doorheen wandelen. Sissy woonde hier met wat onderbrekingen tot 1896. Toen dwong de politiek haar, 'die bleker was dan het bleekste beeld en mooier dan het mooiste schilderij', terug te keren naar het perfide Wenen. Op Corfu kwam ze nooit meer. Op 19 september 1898 dreef de Italiaanse anarchist Luigi Luceni haar op de oever van het Meer van Genève een vlijmscherpe dolk door de borst. Chaos aan de Het Griekse Corfu is vooral populair bij Duitse en Engelse vakantiegangers. Neder landers ontdekten het betrekkelijk kleine ei land voor de Albanese kust pas een jaar of vijf terug. Maar daarna is het hard gegaan. In 1997 worden ongeveer 30.000 Nederlandse toeristen verwacht. Corfu (en dan in het bij zonder Korfu Stad) doet Italiaans aan met een stevig Brits accent. Gevolg van de tijd waarin Venetianen en Engelsen hier de dienst uitmaakten. Het klimaat verschilt aanzienlijk met dat van de eilanden in de Egeïsche Zee. Het is er niet zo heet en zelfs in de zomer kan het er zelfs nog wel eens kort regenen. Corfu is dan ook veel groener dan bijvoorbeeld Kreta. Naast zonnebaden, winkelen in de gezellige oude stad en het maken van rondritten (eventueel per fiets) biedt Corfu ook de mogelijkheid tot het maken van zeiltochten naar zowel het vaste land als de andere Ionische Eilan den, zoals Paxos. Verdere informatie: Algemeen: Griekse Nationale Organisatie voor Toerisme, Leidsestraat 13,1017 NS Amsterdam, telefoon 020 - 62 54 21 2. Zeilbotenverhuur: OCC Yachting, Onder wal 6,1411 LV Naarden, telefoon 035 - 69 50 24 4. Fietstochten: Oad Cycletours, Keizers gracht 181,1016 DR Amsterdam, telefoon 020-62 62 60 1. macht; dood aan het establishment. Sissy stierf en daarmee een beetje het Achillion. Jawel, aan het begin van deze eeuw leek het er even op of Keizer Willem II van Duitsland het paleis zou rea nimeren. En ook over die periode zijn weer bar onderhoudende verhalen beschikbaar. Zoals bij voorbeeld over die zes, uit Duitsland overgevaren knalrooie Mercedessen (de eerste auto's op Cor fu). Of over de speciaal voor het keizerlijk jacht 'Hohenzollern' gebouwde aanlegsteiger. Of over de stoel met peperduur paardenzadel van waaruit Der Kaiser zijn rijk droogrijdend bestuurde. Ruud Lubbers Maar echt leven ging het Achillion pas weer toen het in 1994 werd opgekalefaterd voor een Europe se Topconferentie. Ruud Lubbers zag op die fameuze bijeenkomst het EU-voorzitterschap aan zijn neus voorbij gaan; de Corfioten hielden er een drukbezochte bezienswaardigheid aan over. Ga er nooit midden op de dag naar toe. Gewarrel van duizenden toeristen, grommende autobussen op stinkendsteile aanvoerstraatjes en jengelende souvenirverkopers met foto's van de diepbetreür- de Romy Schneider, uitgedost als de al even diep- betreurde Sissy. 'Grussgott, grussgott, kaufen Sie. Postkarte.' Klaas Broodwinner moet er nog steeds 's een keertje naar toe, naar het Achillion. Geen tijd ge had. Net zo min als zijn vrouw en zoon Menno. Daarbij: heeft Corfu nog niet veel meer mooie plekjes? Op het terras van een taverna in Agni - tot voor kort alleen bereikbaar over het water dat als cellofaan aan hun voeten schittert - peuzelen senior en junior van een visje dat 's ochtends nog zwom. Een halve liter bier kost hier (omgerekend) een rijksdaalder; een karafje wijn 7,50 gulden. 'Ha, daar droom je normaal toch alleen maar van?", zegt Klaas tevreden. 't Is 'm voor de wind gegaan. Hij arriveerde met één boot in Corfu en voert nu het bevel over een vloot van 'een stuk of honderd honderdtwintig scheepjes, dat weet ik niet zo precies'. Klaas: ,,Dat komt, ze zijn alleen in de winter hier. De overige maanden zijn ze verhuurd." Waarom hij nu pre cies op Corfu is blijven hangen, zou hij nog steeds niet zo één, twee, drie kunnen zeggen. Natuurlijk, hij heeft er vaak genoeg over nagedacht. Maar het antwoord heeft hij nooit echt kunnen vinden. „Tsja, jééé, w;at ik al zei hè: we voeren de haven binnen en we waren verkocht. Niet zo gek toch?" 'Poelompen', 'Krakonische monsters' en zee draken. Voor de Scheveninger Adriaen Coe- nen (1514-1587) was de zee een onuitputtelij ke bron van wonderen. In zijn 'Visboeck' schreef en illustreerde hij honderduit over de meest bizarre wezens die zich in en rond de zee ophielden., Museum Scheveningen geeft een overzicht van de verzamelwoede van een bijzondere visserszoon. Zijn huis moet er als een rariteitenkabinet hebben uitgezien. Met afbeeldingen van angstaanjagende vissen, kaaimannen, octopussen en een mensen soort die een 16de eeuwer volkomen onbe kend was: de eskimo. Coenen, een visserszoon, was een belang rijk man in Scheveningen. Zo vertegenwoor digde hij als schepen (rechter) het vissers plaatsje in het College van Den Haag. Daar naast was hij-groothandelaar in vis. Maar zijn grote passie was de natuur. Alles wat maar met de zee te maken had, moest hij hebben en afbeelden. Van gewone vissen als haring en schol tot de 'poelomp', de inktvis, en exo tische schelpen. Helemaal bijzonder vond hij gestrande walvissen langs de Zuid-Hollandse kust. Voor hem een teken van naderend on heil. Coenen besloot aan het eind van zijn leven, in 1578, zijn kennis over het zeeleven op pa pier vast te leggen. Eén van de vier ma nuscripten is het Visböeck, waarvan kopieën in Museum Scheveningen te zien zijn, en dat in Europa zijn gelijke niet kent. Bij alle kleur rijke, uitstekend bewaarde illustraties heeft Coenen wel een aardige anekdote. Zoals bij de rogge-eieren, die hij een heilzame werking tegen admbeien toedichtte. Coenen snuffelde van alles bij elkaar, vandaar dat zijn Visboeck een enorme verscheidenheid aan onderwer pen biedt. Naast de doodgewone vissen krij gen ook zeemonsters, kometen, krokodillen, recepten tegen slangengif en het zevenkoppi ge monster uit het boek Job uitgebreid aan dacht. Helaas moet de tentoonstelling het nood gedwongen met minder doen, maar wat er in de vier vitrines staat, spreekt genoeg tot de verbeelding. Hilarisch is zijn tekening over de i wié veel mensen geloofden dat deze vanuit de boom mossels in de zee wierp. Toch zijn de observaties van Coenen verre van achterhaald. Wat hij over de stekeli ge Pieterman schrijft, is nog steeds actueel. Eenmaal gestoken lijkt het ahof men uitzin nig wórdt, schreef hij. Het werk van Coenen geeft een prachtig beeld van hoe in zijn tijd de kennis van de natuurlijke historie was, De tentoonstelling 'De Wonderlijke Vissen- wereld van Adriaen Coenen", een verslag van 'het Visboeck, 1578' is nog te zien tot en niet 27 september in Museum Scheveningen aan de Neptunusstraat 92. Op zondag is de Watermarkt Op zaterdag 20 en zondag 21 september vindt rondom het Natuuractiviteitencentrum De Weer- ribben aan de Hoogeweg 27 te Ossenzijl een wa termarkt plaats. Een weekeinde lang wordt be zoekers onder meer getoond op welke wijze be heer wordt gevoerd in de uitgestrekte natuurge bieden in de kop van Overijssel. Ook wordt veel aandacht besteed aan watertransport, recreatie, wonen en werken en milieu-aspecten. De markt is geopend van 10 tot 17 uur. Oriental Expres Het traject van de fameuze Eastern Oriental Ex pres, de luxe-trein die Singapore verbindt met Bangkok, wordt uitgebreid. Dit najaar zal Chiang Mai op de route worden aangesloten. De rit van Bangkok naar de in het noorden van Thailand ge legen stad duurt een etmaal. Rondom de opening van de lijn worden allerlei acties georganiseerd, zoals een forse korting op de transportprijs plus gratis overnachtingen en vliegtickets. Informatie: Incento te Bussum, 035 - 69 55 11 1 Zandbak vol leven Met de zogenoemde 'Groene Haltes' als start- en eindpunt zijn er in de boswachterijen van Garde ren en Kootwijk door Staatsbosbeheer vijf nieuwe wandelroutes uitgezet. Het voordeel van de tra jecten is, dat men geen volledig rondje hoeft te lopen. Wie bij halte A begint, kan naar eigen in zicht bij halte B of C weer op de bus stappen. De tochten worden beschreven in het boekje "Wan delen in een zandbak vol leven' dat voor 5,95 gul den verkrijgbaar is bij alle VW-kantoren op de Veluwe. Zeeuwse pontjes Ondanks het feit dat onderhand alle Zeeuwse ei landen door bruggen en dammen met elkaar zijn verbonden, groeit het aantal veerdiensten ge staag. Tot heil en zegen van vooral de toeristische fietser. Die immers heeft de mogelijkheid tot het maken van talloze rondjes waarbij hij de pontjes als rustplaats kan gebruiken. Aantrekkelijke over steekplaatsen zijn bijvoorbeeld Gorishoek-Yerse- ke (Oosterschelde), Wemeldinge-Zierikzee (even eens Oosterschelde) en Veere-Kamperland (Veer- se Meer). Informatie over de veerdiensten is ver zameld in de brochure 'Fiets een rondje met 'n pontje', die voor 1 gulden te koop ligt bij alle VW-kantoren in Zeeland. Winkelen met de NS De Nederlandse Spoorwegen hebben de moge lijkheden van de vorig jaar geïntroduceerde NS- ExtraPas verder uitgebreid. Het document, dat treinreizigers bij het winkelen een aantal voorde len biedt, is nu geldig in zo'n zestig winkels in dertien verschillende steden. Ook kregen de bij behorende stadsgidsen een nieuwe uitvoering. De ExtraPas kost 2,50 gulden, is op vertoon van een treinkaartje verkrijgbaar op alle stations en kan worden gebruikt in de steden Amsterdam, Arnhem, Den Bosch, Den Haag, Eindhoven, En schede, Groningen, Maastricht, Rotterdam, Utrecht, Zwolle, Antwerpen en Brussel. Voordelig kamperen Bij 21 Achterhoekse campings kan in de maand september goedkoop worden gekampeerd. Een staanplaats kost dan 350 gulden (exclusief even tuele toeristenbelasting) voor drie weken op drie verschillende campings. Het is de bedoeling dat elke week naar een andere camping wordt ver huisd. De voordeelweken kunnen over de hele maand worden uitgesmeerd. Het is dus mogelijk om tussendoor even naar huis te gaan. Het toege stane aantal personen per tent of caravan is maximaal zes. Een brochure met informatie kan worden aangevraagd bij de Streek-WV Achter hoek, Postbus 4106,7200 BC Zutphen, telefoon 05 75 - 51 93 55. Ook vijftien Limburgse campings bieden in sep tember een extraatje om kampeerders naar het zuiden te lokken. Wie voor een week boekt, ont vangt gratis een mand vol Limburgse streekpro ducten. Een folder met informatie is op te vragen bij de VW Limburg, Postbus 811, 6300 AV Val kenburg, telefoon 043 - 60 17 37 5. Tussock breidt uit Tussock cruising heeft haar vloot opnieuw uitge breid. De Nederlandse specialist in zeiltochten langs de Turkse kust nam dezer dagen de 'Ossetera' in gebruik, een schip dat plaats biedt aan zes passagiers en de vaste bemanning: een kapitein en een kok/scheepsmaat. De drie 2-per soonshutten zijn alle voorzien van douche en toi let. Met de ingebruikneming van de 'Ossetera' is de vloot van Tussock (dat cruises organiseert van 1,2 of 3 weken) nu niet alleen berekend op grote groepen (maximaal 18 passagiers), maar ook op kleine (minimaal 5 passagiers). Informatie: Tussock Cruising in Amersfoort, 033 - 46 31 64 4.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31