'Nedcar krijg het nooit meer rustig' Groot onderhoud aan economie in Zuidoost-Azië kan beginnen Bosnisch-Servische tv is dienaar van nieuwe meeste Feiten Meningen Giftlik Kinderen ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 N TOM JANSSEN "Yoghurt', zei inijn vader altijd, 'is bedorven melk'. Omdat ik hem blind vertrouwde, spuugde ik erop. Op een dag echter, ik denk in het jaar 1954, las ik in de krant dat yo ghurt bescherming bood tegen radioactieve straling. Of dat waar is, weet ik niet, maar van die dag af heb ik yoghurt gegeten. En het niet alleen gegeten, maar ook altijd ge noten van de heerlijke smaak ervan. Wat ik echter maar niet begrijpen kan is waarom die verrukkelijke, stijve, dikke beto- nyoghurt die je vroeger nauwelijks uit de fles kon krijgen, ja, die je er met de flessen- likker (bij ons thuis 'de zweep' genoemd) uit moest schrapen, niet meer aangetroffen wordt in de kartonnen pakken met halfvolle en volle yoghurt die je tegenwoordig in de supermarkten kimt krijgen. Dat slijmerige, haast vanzelf uit het pak gulpende grauw witte spul - eerlijk gezegd net sperma - is toch geen yoghurt? Bovendien smaakt deze weke blubber totaal anders dan de ouder wetse betonyoghurt van vroeger. Sinds enige tijd kun je echter boerenyo- ghurt krijgen. En boerenmelk, en boerenk- amemelk. De naam is natuurlijk net zulke vreselijke nep als de naam trostomaat. Alsof gewone melk en karnemelk niet van de boer afkomstig is! (Alsof gewone tomaten niet in nossen groeien!) Boerenmelk, alsof het iets bijzonders is, iets totaal anders dan melk. Uiteraard is boerenmelk duurder dan melk. Je betaalt, het is godgeklaagd, voor de toevoeging van het woord boer aan het woord melk, terwijl nota bene alle melk m van de boer afkom st stig is. Maar die n| boerenyoghurt, dat F moet ik eerlijk be kennen, lijkt wa rempel weer een klein beetje op de stijve yoghurt uit mijn jeugd. Het is nog niet zoals ik het hebben wil, maar het is toch een stap in de goede richting. De boerenyoghurt die ik koop is af komstig van de zui- velboerderij van Jan en Miranda Hoogen- boom uit Oudewater. Ook de boerenmelk en boerenkarnemelk die ik dus niet koop, maar wel in de schappen zie staan, komen daarvandaan. Het moet wel een krankzin nig grote boerderij zijn dat de Hoogen- booms, zelfs ver van Oudewater vandaan, zoveel boerenzuivel her en der kunnen uit leveren in de regio waar ik woon. Nu dacht ik laatst, kom laat ik eens van die Turkse yoghurt proberen, die benadert misschien de betonyoghurt uit mijn jeugd. Dus bij de Marokkaan koop ik voor goud geld een halve Eter Giftlik (of misschien schrijf je Ciftlik). En warempel, die zag er weer uit als die ouderwetse stijve yoghurt van vroeger! Bovendien riep de smaak van die Giftlik zoete herinneringen wakker aan mijn vader, die begon te razen en te tieren als hij het woord yoghurt maar hoorde. Wat staat er echter in kleine lettertjes on derop de verpakking? 'Giftlik yagli yoghurt naar Turks recept gemaakt van echte koei- enmelk'. Alsof alle andere yoghurt van on echte koeienmelk gemaakt wordt! Echte koeienmelk, hoe durven ze het erop te zet ten. En wat lees je onder die 'echte koeien melk'? Dat de Turkse Giftlik afkomstig is van de Zuivelboerderij van Jan en Miranda Hoogenboom uit Oudewater. Beste Jan en Miranda. Zouden jullie zo vriendelijk willen zijn om jullie boerenyo ghurt ook te maken van echte koeienmelk naar Turks recept. Dan zijn we tenminste weer terug bij af. Dan eten we weer echte yoghurt zoals we die vroeger overal in Ne derland bij de echte melkboer konden krij gen. Het is hem niet meegevallen, dat eerste jaar bij Nedcar. Sinds Chris Dewulf in de zomer van '96 als de reddende manager bij de autofabriek werd binnengehaald, heeft hij ervaren hoe lastig het is twee heren te dienen: zowel Volvo als Mitsubishi komen om de haverklap met nieu we eisen. In Bom werken ze zich momenteel uit de naad om aan de orders uit Zweden en Japan te voldoen. „En die turbulentie houdt aan", waarschuwt Dewulf al vast. „Nedcar krijgt het nooit meer rustig." Voor meer personeel ontbreekt het geld: „We zijn geen mirakelma kers." Topman Chris Dewulf: Valutahandelaren verbreken band van baht, peso, ringgit en roepia met dollar De Thaise baht, de Filipijnse peso, de Maleisische ringgit en de Singapore- dollar, ze werden allemaal doelbewust omgekegeld door handelaren op de va lutamarkten van Zuidoost-Azië. Als laatste ging de Indonesische roepia on deruit. Nu de vaste verbintenis van baht tot en met roepia aan de Amerikaanse dollar verleden tijd is, blijkt opeens dat de economieën in het zuidoosten van Azië niet zo rooskleurig zijn als ze leken. Landen als Thailand, Maleisie en Indo nesië hebben de afgelopen tien a vijf tien jaar faam verworven als economi sche wonderkinderen, maar het is niet alles goud wat er blinkt. ,,De opvatting is wijdverbreid dat Zuidoost-Ajzië als ge heel aan concurrerend vermogen heeft verloren ten opzichte van China, India en bepaalde landen in Oost-Europa en Latijns-Amerika", zegt Liew Yin Sze van Sassoon Securities in Singapore. Nadat investeerders zich jarenlang blind hadden gestaard op de mooie groeicijfers van de Thaise economie, kregen ze dit jaar oog voor de proble men bij de Thaise banken. Veel banken hebben wat al te gemakkelijk geld ge leend aan de razendsnel groeiende on- roerend-goed sector. Nu er een over vloed is aan onroerend goed, is het maar de vraag hoeveel van dat uitge leende geld de banken ooit nog terug zien. Het was die penibele toestand in de bankwereld die de valutacrisis op gang bracht. Daar kwam nog bij dat Thailand kampt met een grote buitenlandse schuld, een teruglopende export en daardoor een groeiend handelstekort. Gevoegd bij een virulente corruptie bij de overheid was dat genoeg om de baht en daarmee de Thaise economie in de ellende te storten. Onder leiding van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) moest de inter nationale gemeenschap eraan te pas komen om Bangkok een reddingsboei van zestien miljard dollar toe te werpen. In ruil daarvoor gaat het mes diep in de Thaise begroting voor komend jaar. Er staan bezuinigingen op stapel van tus sen de drie en vijf miljard gulden en dat komt hard aan bij de bevolking. Maleisië en Indonesië kampen, zij het in iets mindere mate, met dezelfde pro blemen als Thailand. Op een conferen tie van Aziatische en Europese zakenlui in Jakarta gaf minister van financien Mar'ie Muhammad dat vorige maand ook toe. Als pijnpunten noemde hij de vaak ondoorzichtige regelgeving van de overheid, de zwakke banksector en de teruglopende export. De econoom Anwar Nasution noemde het onlangs zelfs een regelrechte tijd bom onder de Indonesische economie, dat zo'n tien procent van de leningen die de banken hebben verstrekt te boek staat als twijfelachtig tot zeer problema tisch. En zijn vakbroeder Sjahrir noem de de buitenlandse schuld van meer dan honderd miljard dollar alarmerend. Een flink deel van die schuld bestaat uit dollars. Tot nu toe was dat geen pro bleem, omdat de Zuidoost-Aziatische munten bijna onverbrekelijk aan de dollar waren gekoppeld. Nu die koppe ling onder druk van speculanten ruw is verbroken, is de buitenlandse schulden last van de landen in Zuidoost-Azië op gelopen. Ze moeten nu immers meer roepias, bath enzovoort inzetten om de dollars te kopen waarmee ze die schuld kunnen aflossen. Toch noemt een commentator van het financiële tv-kanaal Asia Business News het niet ongunstig dat de munten in de regio zelfstandiger zijn geworden. „De ze landen kunnen vanaf nu hun eigen economieën beter besturen, omdat ze minder afhankelijk zijn geworden van de bewegingen van de dollar", zei hij. Die sturing is hard nodig om iets te doen tegen het verlies aan concurren tiekracht dat steeds duidelijker aan het licht treedt. Aan dat groot onderhoud zullen de autoriteiten, ook zonder dage lijkse zorgen over hun munten, nog hun handen vol hebben. jakarta ronald frisart correspondent Volvo en Mitsubishi komen om de haverklap met nieuwe wensen en modelwijzigingen op de prop pen, waar de verjongde autofabriek op stel en sprong aan moet voldoen. Dewulf: „Dat maakt het werk hier dubbel zo moeilijk als in een gewo ne autofabriek. Iedere twee weken willen ze weer iets nieuws, of iets anders." Zowel Volvo als Mitsubishi veranderen hun mo dellen ieder jaar. Dan moeten zevenhonderd nieuwe onderdelen in een auto worden verwerkt. Nedcar gaat ook auto's maken met nieuwe, direct ingespoten benzinemotoren. Bovendien gaat het bedrijf nu speciaal aangepaste Volvo's lanceren voor de Japanse markt. „Dat zijn allemaal enor me aanpassingen, met extra werk voor de leve ranciers en de distributie. En de risico's dat din gen mislopen, zijn veel groter. Dat betekent ver hoogde concentratie." Nedcar blijkt volgens De wulf steeds beter met de wispelturige wensen uit de voeten te kunnen. „Ik ben er trots op dat we aan alle capriolen van de klanten kunnen vol doen. En de kwaliteit blijkt zeer hoog. Deze orga nisatie heeft heel wat in haar mars. Toen Dewulf binnenkwam, maakte Nedcar nog geen vijfhonderd auto's per dag. Inmiddels zijn de meeste kinderziekten verholpen. Dewulf heeft een drieploegendienst ingesteld, waardoor Ned car voortaan continu doorproduceert. Over enke le dagen fabriceert het bedrijf duizend auto's per dag. Dat is een geweldige vooruitgang, benadrukt Dewulf. „Maar we zijn nog niet waar we van dro men. Sommige verbeteringen vereisen meer tijd. Dus blijven we voortdurend reorganiseren. Ik be sef dat we dat hier en daar waarschijnlijk te snel doen. De klachten over de hoge werkdruk nemen inderdaad toe." Een activiteit die veel efficiënter kan, is de kwali teitscontrole. Dat gebeurt nu pas als de auto's aan het einde van de lijn arriveren. Dewulf wil dat de kwaliteit al tijdens de productie in de gaten wordt gehouden door de monteurs zelf, zodat ze de euvels al op de lopende band kunnen herstel len. Dat spaart manlaacht, tijd en geld uit. Een andere maatregel is dat de mensen die de aange voerde onderdelen van toeleveranciers tellen, meteen ook op de kwaliteit letten. Het idee lijkt logisch, maar het heeft volgens Dewulf voor een schokeffect in de organisatie gezorgd. „Wie hier jarenlang gewoon zijn brood verdiende, kan het moeilijk accepteren als we hem nu vertellen dat hij harder moet werken. Dan krijgt zo'n persoon het gevoel dat hij het jarenlang niet goed h< u gedaan. Het overbrengen van die boodscht heersen we hier nog niet goed. Maar we Ier ke dag bij." Vorig jaar leverde Nedcar met pijn en moei e 145.000 auto's af. Dit jaar worden het er on|i 198.000, verwacht Dewulf. Daarmee ligt Ne aardig op schema. En waar 1996 nog eindig met een negatief bedrijfsresultaat van 137 r joen, denkt Dewulf dit jaar quitte te spelen. zetten alles op alles om geen rode cijfers te j ven schrijven, maar het wordt kantje-boord Het is deze week een drukte van belang bij car. Controleurs van Lloyds halen alles ovei om te bekijken of Nedcar een ISO-certifica: dient. Of het bedrijf slaagt voor die kwaliteiin toets, weet Dewulf nog niet, „Maar het was ons aanleiding alles in kaart te brengen en t processen te verbeteren. Daardoor zijn we beter in staat aan alle extra wensen van Vol Mitsubishi een prijskaartje te hangen." Nedcar ontwikkelt zich ondertussen steeds tot een schroevedraaierfabriek. Dewulf heel L hekel aan dat woord. „Maar het klopt dat w steeds meer kant en klare modules en syste i aankopen, die we zo in de auto's kunnen klik ken.Het assembleren van die onderdelen 1 bij de toeleveranciers gebeuren, die zich eed eën in de omgeving van Nedcar gaan vestig i Die toeleveranciers gaan veel voorwerk verr i ten, maar brengen ook specifieke know-hoi Bovendien nemen ze een deel van de invesi i ringsrisico's op zich. Dat scheelt Nedcar vet zorgen. Om voor de toeleveranciers ruimte te creërij de omgeving van de fabriek heeft Dewulf m succes bij de gemeenten en de provincie aa n klopt. De grond ten oosten van het Tulip-hoj Bom en ten westen van Nieuwstadt is nodij j de komende jaren een vijftiental dependant van toeleveranciers onder te brengen. Dat kj leiden tot honderden of wellicht duizendent, banen in de Westelijke Mijnstreek. Bij Nedcar zelf komen er weinig banen meeJ Ook als de productie de komende jaren rich 300.000 auto's gaat, moet dat kunnen met d te bezetting van zo'n 4300 man. Chris Dewii leer elke dag bij." born. peter bruuns Als de hemel openscheurt en een tropische regenbui de weg Imboco-stadI naar huis onbe- 11 gaan baar maakt, gaat do- na Valvina zitten en vertelt. Over vroeger. Over haar oude vader die op een bergtop woont en met geen mogelijkheid naar de stad te krijgen is. En over haar kinderen. Het was allemaal zo harmoni eus begonnen. De man van haar dromen. Eerst een jongen toen een meisje. Hij werkte in een ijzerwarenwinkel en kwam iedere middag klokslag om drie uur thuis. Langer wilde hij niet van zijn gezin gescheiden zijn. Toen Valvina hem op straat te genkwam met een andere vrouw die zijn kind in haar ar men droeg, was het afgelopen. Meer dan een jaar sprak ze te gen vrijwel niemand nog een woord. Ze deed nog een poging een alimentatieregeling van hem los te peuteren. Maar hij zei tegen de rechter dat drie van de vijf kinderen van dona Valvi na waren en niet van hem. Hoe kon hij dat doen, vraagt z'n dochter nog altijd. Zij is bij Val vina gebleven. De twee anderen waren toen nog heel klein. Die erkende hij wel en nam ze vervolgens "mee. Want Valvina had gezegd, laat hij dan maar voor die twee zor gen. „Ik blufte", zegt ze nu. Ze was destijds de wanhoop wel nabij, alleen met vijf kinderen, maar kwijt wilde ze geen van al len. Morgen brengt hij ze wel terug, dacht Valvina. Nu, meer dan 25 jaar geleden, heeft ze haar twee kinderen nog altijd niet teruggezien. Ook haar schoonzusje weet niet waar ze wonen. Laatst vertelde een buurvrouw die de familie van Valvina's voormalige echtge noot kent, dat de twee kinderen onder andere namen zijn opge groeid en heel waarschijnlijk in dezelfde buurt als Valvina wo nen. Maar hoe kom je daar ach ter? Ze schrikt 's nachts vaak wak ker: het idee misschien wel oog in oog te hebben gestaan met wat zij ooit zelf gedragen heeft. Straks is zij het, het meisje van de tankwagen die iedere dag water komt brengen. En de jon gen van de hoek? Heeft hetzelf de brede gezicht. Slapeloze uren mijmert zij over toevallige ontmoetingen en de euforie van een hereniging. Overdag beseft ze dat die kinde ren vast en zeker niet weten dat ze een andere, biologische moeder hebben. Niet eens we ten dat zij bestaat! Ah, stelt ze zichzelf gerust, het is maar be ter ook zo. Stel, ik vind mijn kinderen terug, wat dan? Straks ruïneer ik hun levens door op eens uit de lucht te komen val len. Nee, alles moest maar blij ven zoals het was. Bij de volgende regenbui is haar vader onderwerp van gesprek. Al 85 en nog altijd zaait en oogst hij zijn eigen maïs. Valvina wil graag dat hij bij haar in huis komt. Van maïs alleen kan je niet leven. Bonen koopt hij in de winkel. Voor iedere dag haalt hij een precies aantal uit het zakje. Laatst had hij het ver keerd berekend en zat hij aan het einde van de week opeens zonder. Valvina vond het zorge lijk en smeekte hem met haar mee terug te gaan. Maar hij bleef op z'n berg. Nu stuurt ze hem af en toe een overlevingspakket. katrien gottlieb correspondent Redacteuren in de televisiestu dio in Banja Luka werken zich door stapels draaiboeken en grote hoeveelheden opnamen, in een poging iets te produce ren dat ongekend is in de Bosnisch-Servische media; nieuws dat vrij is van propa ganda. Tot vorig weekeinde werden al le uitzendingen verzorgd vanuit Pale, het bolwerk van de door Radovan Karadzic geleide hard liners. en week geleden nog werd de NAVO-vredesmacht in Bosnië, SFOR, vergeleken met de nazi's. In en ook nog na de oorlog liepen de Bosnisch-Ser vische media braaf aan het handje van de politici die het voor het zeggen hadden. Die politici zijn echter hopeloos ver deeld geraakt en de media zijn hen daarin gevolgd. De studio in Banja Luka slaagde er zondag in met behulp van president Biljana Plavsic, de te genstandster van Karadzic, de uitzendingen uit Pale weg te drukken en kan sindsdien zelf uitzendingen verzorgen. „We hebben de ketenen van ons afgeworpen", zegt Mira Lolic-Mocevic, redacteur bij het Bosnisch-Servische journaal. „Het is zo'n opluchting. We kunnen nu professioneel wer ken", voegt haar collega Marin- ko Ucur er aan toe. Is dat zo? De eerste paar dagen is het resultaat wisselend. Maandag, de eerste dag dat de uitzendingen volledig onafhan kelijk tot stand kwamen, zond de redactie een verklaring uit waarin ze de kijkers een vol strekt objectieve benadering van het nieuws beloofde. Er werd uitgebreid aandacht be steed aan de woordenstrijd tus- Plavsic en haar tegenstander Karadzic regisseren zorgvuldig welke publiciteit ze krijgen. sen Plavsic en haar tegenstan ders, waarbij opviel dat de standpunten van Plavsic uitge breider werden belicht dan die van haar tegenstanders. Opna men van een persconferentie en een toespraak die de president had gehouden werden een aan tal keer herhaald. Zondag werd Karadzic-aanhan ger Momcilo Krajisnik, het Ser vische lid van het Bosnisch pre sidium, in de nieuwsuitzending beschuldigd van smokkel en omkoperij. Ook werd er bericht over hulp aan Servische vluch telingen door de in uitzendin gen vanuit Pale als de vijand aangemerkte internationale ge meenschap. Volgens Lolic-Mocevic heeft Plavsic tot nu toe niet gepro beerd zich met de inhoud van de uitzendingen te bemoeien. „We denken echt dat ze een de mocratie van de staat wil ma ken", zegt ze. Dat er zoveel aan FOTO REUTERS dacht aan Plavsic en haar aan hangers wordt geschonken heeft volgens Lolic-Mocevic vooral praktische redenen. „We moeten elke dag vijftien uur zendtijd volmaken. Nadat afgelopen vrijdag acht tien tv-journalisten uit protest tegen de censuur vanuit Pale in staking waren gegaan, had g studio in Pale reeds de doo j ve van films, series en andf u amusementsprogramma's de 'studio in Banja Luka sto zet. ,We zouden graag deel will e blijven uitmaken van de od roep, maar Pale heeft zichi laagd tot primitieve propag en daar willen we niets me maken hebben", zegt Ucui van de 35 journalisten en ti tallen cameralieden en ted in dienst van de studio in B Luka, die zich in hetzelfde j bouw bevindt waar Plavsic toor houdt. Het team van de studio ini Luka heeft zichzelf tot taal J steld het nieuws objectief ti/ brengen. „Ons uitgangspui nu dat we het nieuws zond commentaar uitzenden", redacteur Drasko Ignjatic. „Richdijn daarbij is respect e het akkoord van Dayton en peet voor de grondwet van Republiek Srpska." De Bosnisch-Servische omi werd opgericht toen de Sen de wapens tegen de moslin Kroaten opnamen met alst n een eigen staat te vestigen, drie de bevolkingsgroepenl den nationalistische mediai i het eigen volk ophemelden de vijand zwartmaakten. „Dat was geen propaganda.IJ was oorlog", zegt Lolic-Moi i; vic. „We zouden wel gek zij! geweest als we niet hadden daan wat de anderen deden Nationale belangen hebben prioriteit, altijd en overal. N vormen democratie en vrijli van meningsuiting de priori teit." banja luka misha savic

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2