Winkeliers ioos over fsluiting Alphen op bres voor Poolse zusterstad Beco Wash pronkstuk oudheidkamer Leiderdorp 'De Haven' nieuwe eigenaar politiebureau Warmond Nieuwe SKL kiest voor commerciële koers Leiden Regio AUTO RIALTO oeristen betalen dalende komsten Wassenaar terug 1DAG 30 AUGUSTUS 1997 CHEF HANS JACOBS. 071-5355414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN, 071-535A4ir bsidie redt gehandicapte spelers rdorpDe gehandicapte voetballers van RCL zijn uit de f. id. Dankzij een subsidie van de gemeente Leiderdorp van gulden kunnen de twee teams voorlopig blijven spelen. het wegvallen van een sponsor - een taxibedrijf dat al tijd is een personenbusje ter beschikking stelde - dreigden de bailers hun uitwedstrijden te moeten missen. De gehand i- •t e voetballers moeten overigens wel op zoek naar een nieu- ponsor, vindt de gemeente. De 5000 gulden subsidie komt en potje voor sportstimulering, dat alleen is bedoeld voor lijke zaken. Stichting wil verstandelijk gehandicapten in pand onderbrengen warmond marieta kroft iten blijven weg na aanpak Noordeinde Het openingsfeest voor de woonvorm voor ver standelijk gehandicapten hoopt de Warmondse familie Van Konijnenburg over een jaar te geven. Maandag drinken Rob, Annet en hun 20-jarige verstandelijk gehandicapte dochter Marlies sa men met andere belangstellenden alvast een bor rel. Die dag krijgen ze de sleutel van het aan de Dorpsstraat gevestigde oude politiebureau. Om precies te zijn is het de maandag op te richten Stichting De Haven die eigenaar wordt van het leeggekomen pand. De Van Konijnen- burgs, die het initiatief namen om het politiebu reau te kopen, hebben de stichting opgericht. ,,Deze heeft tot doel dat ervoor te zorgen dat mensen die een permanente begeleiding nodig hebben, zo aangenaam mogelijk kunnen wo nen", legt Rob van Konijnenburg uit. „Het be stuur zet zich onder meer in voor betaalbare hu ren, maar richt zich niet op de zorgverlening." Rob en Annet bekijken - samen met andere ou ders en zorgaanbieders - de komende maanden hoe de 24-uurs-begeleiding moet worden gere- geld. Voorlopig bestaat de stichting uit twee be stuursleden: Piet van der Nagel uit Sassenheim - die voorzitter was van een oudervereniging voor verstandelijk gehandicapten in de Bollenstreek - en de plaatselijke notaris-klerk Jakob Schrage. Rob en Annet van Konijnenburg blijven als advi seurs bij de stichting betrokkep. De naam De Haven is bedacht door de familie Van Konijnenburg. Annet: „Het heeft een dubbe le betekenis. Warmond is een recreatiegemeente aan de Kagerplassen. Er zijn bovendien plannen voor de aanleg van een haven tegenover de wo ning. Anderzijds doet een haven ook denken aan veiligheid, geborgenheid en bescherming." Heel veel moet er nog worden geregeld voordat de woonvorm voor de verstandelijk gehandicap ten er is. Maar gesterkt door de vele reacties die ze uit Warmond en zelfs het hele land kregen na de eerste publiciteit enkele maanden geleden, zijn De Van Konijnenburgs vol vertrouwen. Zelf grepen ze enkele maanden geleden de kans aan het politiebureau te kopen en plannen te maken voor een woonvorm voor verstandelijk gehandi capten vanwege hun dochter Marlies. Zij krijgt zo, aldus haar ouders, een prachtige kans om uit huis te gaan en toch in haar eigen dorp te kunnen blijven wonen. Het is de bedoeling dat Marlies samen met nog zes verstandelijk gehandicapten het huis deelt. „Er zijn leuke, enthousiaste reacties van andere ouders gekomen", vertellen Rob en Annet. „Een probleem is alleen nog de financiering van de zorg." De begeleiding moet worden betaald uit zogenoemde persoonsgebonden budgetten: geld dat het rijk voor de zorg van gehandicapten be schikbaar stelt. Lang niet alle gehandicapten heb ben echter al zo'n budget. Marlies heeft geluk. Zij heeft het wel al. Zodra er zekerheid is over de komst van zes be woners begint de verbouwing. „Ik hoop dat daar over een half jaar mee kan worden begonnen", merkt Rob op. De verbouwing neemt eveneens een half jaar in beslag. Totdat de aannemer zijn voeten over de drempel zet, blijft het politiebu reau leeg. Wie belangstelling heeft om maandag een kijk je te komen nemen in het politiebureau aan de Dorpsstraat 24 is welkom tussen vijf en zeven uur. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Rob en Annet van Konijnen burg, tel.: 071 -3010097. Gemeente zegt nu ook geld toe ;eliers in Roelofarendsveen zijn woedend op de ge- ïte Alkemade. Zonder dat zij daar vooraf van op de te zijn gesteld, is het Noordeinde - een belangrijke tngsweg - afgesloten voor autoverkeer. Sindsdien het parkeerterrein nagenoeg leeg en is het onge- stil in de acht gedupeerde zaken. ,,En dat blijft nog donderdag", vrezen ze. :arendsveen marieta kroft die omweg, zegt bedrijfsleidster M. Breuer. „We hebben net vo rige week een folder de deur uitgedaan. Daar komen nor maal gesproken altijd veel men sen op af, maar nu niet." Rink Vonk van Wijsman Benzine ver veelt zich deze vrijdag. „Het is hartstikke stil. Normaal is dit mijn drukste dag. Nu vergelijk ik het aantal klanten met een rustig voortkabbelende dins dagmiddag. Moetje dat par- keerplein zien. Helemaal leeg." Ergernis wordt ook aangetroffen bij Ernst Rodewijk van Exotika Dierenshop. „De helft van mijn klanten mis ik. En dat zonder aankondiging van te voren. Dat stoort me nog het meest." Bij de gemeente Alkemade was gistermiddag niemand meer voor commentaar bereik baar. koordeinde is tot en met rdag afgesloten in ver met de sanering van de waar tot voor enkele ja- geleden de benzinepomp erhaar was gevestigd. De nte maakte dat woensdag e eigen advertentie be- „Dit getuigt niet van in- en respect", briest Otto vijk van de gelijknamige „Als ik het van te had geweten, had ik reke- gehouden met de inkoop inschakeling van perso- autoverkeer kan de win- nu alleen bereiken door te rijden via de Floraweg Kerkweg. Die klanten die idingwinkel van Kien nog een, klagen allemaal over alphen aan den run Wil Klaassen wijst Jelenia Góra aan op de kaart. FOTO LOEK ZUYDERDUIN robbert minkhorst Amper een week oud en nu al lijkt de inzame lingsactie in Alphen aan den Rijn voor het door overstromingen getroffen Jelenia Góra in Polen een succes. „Het loopt heel aardig", zegt Wil Klaassen, die begin augustus het getroffen gebied bezocht. Klaassen hoort sinds de oprichting bij de Initiatiefgroep Stedenband Jelenia Góra. Die maakte vorige week bekend de Zuid-Poolse stad te zullen helpen. De Initiatiefgroep Stedenband zamelt geld in voor 35 wasmachines en 202 koelkasten. Over de koop van de koelkasten zijn al contacten gelegd met witgoedfabrikant Electrolux in Alphen. Ook heeft een basisschool tienduizend gulden nodig voor een nieuwe cv-installatie. Verder roept het jumelage-comité Alphenaren op meubels af te staan. „Als ze maar niet erg groot zijn", aldus Klaassen, „want de huizen daar zijn kleiner dan de onze. Het moet er wel allemaal inpassen." Voor de verzameling van tweedehands meubi lair heeft het comité de steun van de kringloop winkel ingeroepen. „Die heeft ervaring met hulp goederen." De winkel heeft een truck met chauf feur beschikbaar gesteld. Klaassen hoopt dat nog meer bedrijven geld en hulp toezeggen. Alle le den van de Alphense ondernemersvereniging VOA is om steun gevraagd. Klaassen wil niet zeggen hoeveel geld er inmid dels binnen is. „We mikken op 50.000 gulden en pas als de actie is afgelopen, op 7 september, ma ken we bekend hoeveel we hebben binnenge haald." Het loopt in elk geval voorspoedig. Zo schonk een notaris die een erfenis beheert een bedrag van meer dan 5.000 gulden. GroenLinks heeft 500 gulden gegeven. Het Alphense college heeft toegezegd het totaalbedrag te verdubbelen, tot een maximum van 20.000 gulden. „Zoals het er nu naar uitziet lukt het wel om de gemeente dat bedrag uit de zak te kloppen." Wil Klaassen was een weekje in Berlijn op va kantie, toen hij telefoon kreeg van Krzyszof. Op uitnodiging van hem reisde de Alphenaar op 3 augustus vervolgens door naar Jelenia Góra. Hij had een gesprek met loco-burgemeester Lewan- dowski en trok ook de zwaarst getroffen woon wijk van de stad in, Lomnickie. Hij inventariseer de de schade en keerde vervolgens terug naar Ne derland. „Met de rest van de initiatiefgroep heb ben we toen besloten ons op die wijk te concen treren." Jelenia Góra telt ongeveer 100.000 inwoners. De gemeente is drie keer zo groot in oppervlak als Alphen. In Lomnickie zijn 65 huishoudens zwaar getroffen door de watersnood. Een deel van de wijk overstroomde met water uit de rivier de Bó- br. In sommige woningen kwam het water tot bij na twee meter hoog. Klaassen: „Ze kennen daar geen waterschap pen. Wij hebben al eeuwenlang ervaring in de strijd met het water. Daar ontbreekt die. Inwo ners reageerden ook voor een deel apathisch op wat hen is overkomen. Zo van, dat gebeurt mij nu eenmaal. Maar aan de andere kant zijn ze vastbe sloten om hun huis weer mooi te maken." De Alphenaar vreest dat het zuiden van Polen altijd kwetsbaar zal blijven voor overstromingen. „Nederland pakt nu de dijken en kades aan. Dat zal niet in Jelenia Góra gebeuren. Daar is Polen te arm voor." rZ^aj^crmexr- Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -54 17 493 Bentweg gaat tijdelijk op slot hazerswoude-dorp De Bentweg en de Ringdijk in Hazerswoude-Dorp gaan maandag 1 september tijdelijk op slot. Beide routes, die veel vuldig worden gebruikt als sluipweg, krijgen een nieuwe asfaltlaag. Het verkeer wordt omgeleid. De werkzaamheden vijf dagen in beslag. KUNSTGESCHIEDENIS - De Vrije Academie voor Kunsthis torisch Onderwijs begint half september een cursus kunstge schiedenis. De cursussen wor den gehouden in de gerefor meerde kerk aan de Julianalaan. De eerste bijeenkomst is op 24 september. Opgave via 020- 4185050. naar dimitri walbeek 'Beter inspelen op wensen van ouders eristenbelasting in Wassenaar moet na 1998 0 procent stijgen. De één gulden belasting vernachting per persoon neemt daarna in log eens toe met 45 procent naar 2,32 gul- )f de gemeente ook 'dagbelasting' gaat hef- ingt af van de uitslag van de rechtszaak tus- eukenhof en Lisse. Die gemeente wil ook el- gtoerist belasting vragen, bleek gisteren bij de persconferentie over assenaarse begroting over 1998. De toeris- lasting wordt verhoogd omdat de gemeente •egelen nodig heeft om de dalende inkom- ïit het Gemeentefonds te compenseren. Ei- k wilde de gemeente het komende jaar al nen met de hogere toeristenbelasting. Een tak met de Wassenaarse ondernemers belet dat. Gisteren werd bekend dat Wassenaar een be drag van negen ton krijgt van het rijk. De ge meente moet dit gebruiken om de afvalstoffen heffing te verlagen. Dit betekent een besparing van honderd gulden per huishouden in het dorp. In totaal geeft het rijk om dezelfde reden zeven honderd miljoen gulden aan alle gemeenten in Nederland. Wassenaarse ambtenaren rekenden gisteren uit dat een gemiddeld gezin er vijftig gul den op vooruitgaat in 1998. Ondanks een OZB- stijging van dertien procent. De OZB moet in 2005 uitkomen op zo'n 15,63 gulden voor elke vijfduizend gulden dat een huis waard is. Wassenaar heeft bijna honderd miljoen gulden in reserve en hoefde al sinds 1982 geen geld meer te lenen. Wethouder E. van Dijk-Staats sprak dan ook van een mooie toekomst, ondanks enkele zorgen. leiderdorp judy nihof De Stichting Kinderopvang Lei derdorp (SKL) moet fors groei en om de komende jaren het hoofd boven water te houden. Met de huidige aanpak koerst de SKL aan op verlies. Dat blijkt uit het rapport 'De kunst om ri sico's te nemen', waarin de vi sie op de toekomst uiteen wordt gezet. De SKL 'nieuwe stijl' wil commerciëler werken zodat zij tekorten niet hoeft af te wente len op de gemeentelijke over heid. Veel meer dan in het ver leden, wil de stichting inspelen op de vraag van ouders. Dat betekent dat het accent wordt verlegd van peuterspeelzaal naar dagopvang, buitenschool se opvang en gastouderbemid deling. Over één jaar moet het aantal kindplaatsen met veertig procent zijn uitgebreid van 160 naar 250 plaatsen, waarvan 100 voor buitenschoolse opvang. Verder wil de SKL nieuwe vor men van buitenschoolse op vang ontwikkelen. Daarvoor wil zij samenwerken met het basis onderwijs, sociaal culturele in stellingen en sportclubs. Voordat de organisatie kan groeien, veranderen en ver nieuwen, moet wel een flinke achterstand worden ingehaald. De SKL, die tot begin vorig jaar werd verscheurd door interne conflicten, heeft een negatief imago, de huisvesting is verou derd en een deel van het perso neel is niet voldoende gekwali ficeerd. Een reorganisatiepro ces is inmiddels in volle gang en wordt medio september af gerond. De nieuwe directeur, het managementteam en de nieuwe bureaumedewerkers treden per 1 oktober in dienst. Om te kunnen groeien, heeft de stichting bovendien meer accommodaties nodig. De SKL doet daarvoor een beroep op de gemeente. Zo heeft zij vol gend jaar augustus twee loca ties nodig. Een dient ter ver vanging van de peuterspeelzaal aan de Kom van Aaiweg en een ander is nodig voor twintig ex tra kindplaatsen voor buiten schoolse opvang. De SKL heeft voorkeur voor accommodaties Jarenlange zoektocht eindelijk beloond 'lerbedekking iderdagverblijf GGD-rapport vangen rwoude eric-jan berendsen van het kin- aan de Westeind- g in Zoeterwoude wordt ingen. Het marmoleum ligt 22 jaar en verkeert in slech- r(aat. Vorig jaar is door de al een rapport uitgebracht melding maakt van de 11 eten ondergrond. In het e ag wordt geadviseerd het noleum om hygiënische re in te vervangen, de commissie welzijn en positief advise- kan binnenkort met het an gen van de vloerbedek- vvorden begonnen. In ver- 'met de mogelijke verbou- en uitbreiding van het kin- dagverblijf wordt één lokaal n niet voorzien van een nieu- l< bodembedekking. Daarmee lt gewacht tot alle werk- nheden zijn voltooid. leiderdorp kees van kuilenburg Jaren is er gezocht naar een Be- co-wasmachine. Roel Marbus verhuurde het apparaat - kort na de Tweede Wereldoorlog - aan huisvrouwen in Leiderdorp. Dat deed hij, omdat niet ieder gezin zich de aanschaf van een wasmachine kon veroorloven. „Voor 1,75 per uur", jierinnert Jan de Lange zich. „Roel keek niet zo vaak op de klok, Het ge beurde dan ook geregeld, dat ook de buurvrouw nog even snel een wasje deed. Marbus deed daar niet zo moeilijk over. Voor die 1,75 bracht en haalde hij het apparaat op de bakfiets." Trots zijn voorzitter Jacques Fisser, secretaris Ed ten Hooven en medewerker Jan de Lange dan ook dat het is gelukt om de Beco Wash te pakken te krijgen voor de oudheidkamer. „Een Haagse mevrouw had er een en wilde het wel aan ons afstaan", vertelt Fisser. „Tevens doken we een Valor petroleumkacheltje op. Ook die verkocht Marbus. Wat dat betreft kon je voor alles in de winkel bij de Doesbrug te recht. Van glazen tot simmetjes en alles wat er tussen zat. Een echte winkel van sinkel, die jammer genoeg niet meer be staan", zegt Ten Hooven op. In de oudheidkamer (Erica laan 3) is een deel van de win kelinventaris van Roel Marbus te zien. Zelfs de toonbank. „De winkel was al een tijd dicht. Op een gegeven moment mochten wij het pand leeghalen en de In een van de vitrines liggen pakjes Amateurtabak en sigaret ten. „Uitsluitend bestemd voor eigen gebruik", siert de verpak king. „In de oorlog waren er mensen die tabak verbouwden. Die lieten de tabaksbladeren verwerken tot shag en sigaret ten", weet Ten Hooven. Naast de genotsmiddelen liggen er ook spullen van de inmiddels al lang verdwenen dameskapsalon G. Cats-Labey. Ed ten Hooven: „Die zat ergens op de Hoofd straat." De Stichting Oudheidkamer is sinds 1995 in de voormalige school aan de Ericalaan geves tigd. Daarvoor was het Leider dorps verleden tien jaar onder gebracht op de zolder van de Hollandsche Tuyn aan de Floofdstraat. „Op een gegeven moment was er voor de oud heidkamer geen plek meer en moesten we verhuizen. Jam mer, maar het hoofddoel de res tauratie van het eeuwenoude pand, was bereikt", zegt Fisser. „We hebben nu veel meer ruimte en kunnen onze bezoe kers veel van het verleden laten zien." In 1984 is de stichting met de activiteiten begonnen. Ed ten Hooven: „Al in 1934 heeft adju dant Kroonenburg geprobeerd om een oudheidkamer op te zetten. Samen met anderen had Kroonenburg, die veel van het dorp wist, al wat spullen bijeen De Leiderdorpse oudheidkamer gaat 3 septembe open. Jan de Lange, Ed ten Hooven en Jacques Fisser (vlnr) zijn er klaar voor. gebracht. Uiteindelijk is het toch niet gelukt. Pas vijftig jaar later was dat wel het geval." In de voormalige school is een aardig beeld te zien van het dorp dat al ruim 1200 jaar be staat. „Althans er was sprake van bewoning", merkt Fisser op. Vanaf de Romeinse tijd wordt in prenten en voorwer pen de geschiedenis van het Rijndorp beschreven. Over de manier van wonen, werken en alles wat daar meer te maken heeft, zoals godsdienst, onder wijs, economie, polders, wees- en kindertehuizen, het werk van de overheid en verenigingen. Vaandels van Hart en Stem, Ex celsior, Devote en de Christelij ke Oranje Vereniging zijn daar getuigen van. Sommige vereni gingen zijn verdwenen, andere die nog wel bestaan lenen bij FOTO HENK BOUWMAN uitvoeringen of andere activitei ten het vaandel bij de oud heidkamer. De oudheidkamer gaat 3 sep tember weer open en is op woensdag en zondag geopend van 14-16 uur. in of dichtbij basisscholen, met name in het oude dorp. Een fusie met een andere in stelling voor kinderopvang zien interim-directeur S. Palmen en het interim-bestuur vooralsnog niet zitten. „De SKL is er bij ge baat om zichzelf eerst op orde te brengen", staat in het rap port. Wel wil de SKL graag sa menwerken met Catalpa, de commerciële instelling voor kinderopvang in Leiderdorp, en met de Centrale Organisatie Kinderopvang in Leiden. Schoolarts Zoeterwoude in Ons Huis zoeterwoude eric-jan berendsen De schoolarts in Zoeterwou- de-Dorp verhuist volgende maand van het gemeente huis naar twee ruimten in multifunctioneel centrum Ons Huis aan het Kos terspad. In verband met ruimtege brek binnen de drie basis scholen in Zoeterwoude- Dorp maakt de schoolarts voor het verrichten van on derzoeken bij de kinderen al enige jaren gebruik van een kamer in het gemeentehuis. Deze ruimte wordt inmiddels gebruikt door wethouder' Stuijt waardoor de dokter in cidenteel gebruik heeft, ge maakt van de spreekkamer van sociale zaken. Andere geschikte ruimten voor onderzoek zijn in het gemeentehuis niet aanwezig. Om aan deze onpraktische situatie een eind te maken stellen burgemeester en wet houders voor, na overleg met de schoolarts, twee kamers in Ons Huis te huren voor de maandag- en donderdagoch tend. Voor de kinderen van de Bemardusschool in Zoeter- woude-Rijndijk verandert er niets. Zij blijven gebruik ma- j ken van een ruimte in De Eendenkooi voor een bezoek aan de schoolarts.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17