'In China bestaat geen kritiek op de Bijbel' Nieuwe brug in Leiderdorp a Pastoor Straath vertrekt als dek» ARCIIIlfVlY Kerk Samenleving X :c ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 redactie* dickv Theologiestudente Ji Jing-Yi verrast in Kampen Maar eerst gaat Jing Yï terug naar haar moederland, terug naar haar ouders, twee broers en haar zus. die haar vier jaar geleden met angst en beven za gen vertrekken naar het 'boze westen' en haar sindsdien niet meer hebben teruggezien. „We wisten niets van Nederland, niet eens waar het lag, alleen dat het gevaarlijk kon zijn. De meest rare verhalen deden de ronde. Ik kon in handen van slechte mensen vallen, werd me op het hart gedrukt." ling Yï kreeg een warm onthaal, toen ze op 24 augustus 1993 met een zware koffer arriveerde op Schiphol. In de ontvangst hal stond iemand uit Kampen klaar, die zich namens een spe ciaal voor buitenlandse studen ten opgericht comité van de plaatselijke gereformeerde kerk al die jaren over haar ontferm de en wegwijs maakte in de stad. Het was een zware periode, maar Jing Yï sloeg zich er op merkelijk goed doorheen. Zo stortte zich vol overgave op haar studie. „Ik studeerde tien uur per dag. Ik wilde het halen. Gelukkig kan ik goed tegen al leen zijn, want ik moest het meeste zelf doen. Maar het was moeilijk in een land waar alles anders is", aldus Jing Yï, die in middels een aardig mondje Ne derlands spreekt. Ze woont in een huis met andere buiten landse studenten, uit Indone sië. Korea en Afrika. „Die heb ben landgenoten in de buurt. Ik was de enige uit China." De universiteit zorgde voor een ge meubileerde kamer en betaal de de eerste twee jaar van de studie. De andere twee jaar nam de gereformeerde kerk voor haar rekening. De Chinese komt uit een oer- communistisch nest, waarin ie dere religie als bijgeloof te boek stond. „Religie had een nega tieve klank en werd vooral in verband gebracht met oorlo gen. In mijn omgeving hoorde ik nooit iets over kerken." Na een technische opleiding vond ze werk in een autofabriek. Dat was niet alleen goed werk, het betaalde ook goed. Toch gaf Jing Yï de baan op voor een theologische studie in Peking. „Op 20-jarige leeftijd raakte ik Haar kamertje op de zolderverdieping van een oud pand in de binnenstad van Kampen staat vol boeken. Het is haar rijkste bezit na vier jaar wonen en studeren in Nederland. Ji Jing-yi (35) uit Peking studeerde gisteren af aan de Theologische Universiteit (synodaal) in Kampen. Ze is de eerste Chinese leerling van de universiteit en hoopt het voorbeeld te zijn voor meer landgenoten. Aan haar prestaties zal het zeker niet liggen. Vier jaar keihard werken hebben haar zulke hoge cijfers opgeleverd dat ze de kans krijgt later te promoveren. via een vriendin in aanraking met de kerk. Ik was zo onder de indruk dat ik er meer van wilde weten." Ze doorliep de opleiding voor spoedig en werd predikant van een van de weinige protes tantse kerken in de hoofdstad met twaalf miljoen inwoners. Ze woonde drie jaar lang in een piepklein kamertje in de kerk en werd onderhouden door haar familie. „Veel gemeentele den moeten uren reizen om een dienst te kunnen bezoe ken. Daarom duren de dien sten ook langer dan hier en trekken we voor de preek zeker een uur uit." Ommekeer Het lezen van een boek van prof. dr. H. Baarlink, die ook aan de universiteit in Kampen was verbonden, zorgde voor de ommekeer in haar leven. Ze zocht schriftelijk contact met hem en hij regelde het uitein delijk dat ze in Kampen kon gaan studeren. De leerstof heeft haar verbaasd. „Hier is theologie een moderne weten schap. In China denken ze dat de Europese methode niet de juiste is, te filosofisch.'' Het christendom in China moest volgens Jing Yi in 1979 vanaf de grond worden opge bouwd, nadat de Culturele Re volutie van Mao twintig jaar lang een blokkade vormde. Mao zette dominees aan het werk in fabrieken en boerderij en. Ze moesten werken met hun handen in plaats van met hun hoofd. Bijbels en boeken over godsdienst verdwenen uit de schappen. „Tegenwoordig mag er veel meer, mits het be perkt blijft tot de muren van het kerkgebouw. Evangeliseren op straat is nog steeds verbo den." Inmiddels zit de klus er op voor Jing Yi. Ze studeerde gisteren af met een onderzoek naar het opstandingslichaam van Jezus in de evangeliën van Lucas en Johannes. Haar doctoraalscrip tie is beoordeeld door prof. C.J. den Heijer. Op 26 september is ze nog getuige bij het huwelijk van een studiegenoot ('Ik heb geen tijd gehad om zelf een re latie te beginnen') en vervol gens maakt ze de elf uur lange vliegreis naar huis. Wat ze moet verwachten, weet ze niet precies. „Ik ben het contact met mijn gemeente kwijt. Ik hoop aan het theolo gisch seminarie les te kunnen geven in de vakken Nieuwe Testament en Dogmatiek." Jing Yi wil niet te hard van stapel lo pen. .Alles wat ik hier heb ge leerd, kan ik niet meteen kwijt. Dan komt de boodschap niet over. Mensen begrijpen dan niet waar ik het over heb. Het is een hele andere manier van denken." Uiteindelijk hoopt ze een bijdrage te kunnen leveren om theologie in China te ver heffen van bijbelschoolniveau tot een wetenschappelijke op leiding. Daarom keert ze over een jaar terug om nog eens vier jaar te blokken in Kampen en doctor te worden. „Dat heb ik altijd gewild. Dat was mijn droom. Ik ben dolgelukkig dat ik de kans krijg die in vervulling te brengen." Afwassen Een deel van haar indrukwek kende verzameling boeken gaat mee naar China. „Ik kan helaas niet alles meenemen. Ik moet ze hier ergens opslaan." Ze werkte er hard voor om die boeken te kunnen kopen. Uren heeft ze staan afwassen bij een Chinees restaurant in de buurt. Jing Yi heeft zich wel eens afge vraagd wat er zou zijn gebeurd als haar vriendin haar niet had meegenomen naar de kerk. „Dan was ik misschien wel ge trouwd en moeder van één kind geweest. Nu zit ik hier en kan m'n geluk niet op." 'Een puzzel met een diepere betekenis noordwukerhout/streek monique witteman De Lissese pastoor J. Straathof heeft gisteravond in het Leeu wenhorst Congrescentrum van Noordwijkerhout officieel af scheid genomen als deken van het Dekenaat Bollenstreek. De avond die voor hem georgani seerd werd en waar hij ook ac tief aan deelnam, stond geheel in het teken van verbonden heid. Samenwerking en verbon denheid, dat was voor hem het dekenaal werk, zo zei hij tijdens de overweging. Straathof heeft in alle veertien parochies van de Duin- en Bol lenstreek 'veel goeds gezien' en is ervan overtuigd dat het deke naat ook zonder hem 'vitaal ge noeg zal zijn om door te gaan'. A. van den Anker, voorzitter van het dekenaal bestuur in de Bol lenstreek, wilde op deze feeste lijke afscheidsavond niet te diep ingaan op de fusie met het de kenaat Leiden, die voor Straat hof juist de reden was om te stoppen met het werk. Het ziet ernaar uit dat er voor de de kenaten Bollenstreek en Leiden één nieuwe deken wordt aange steld. Vertegenwoordig» alle veertien parochies1 streek waren naar de r< zaal van Leeuwenhors Straathof - vaal ludieke manier - te ba voor zijn inzet de af°mi dertien jaar. Na de m< 81 dienst kwamen alle p; naar voren. St. Victor uitr wijkerhout opende de 1 speciale Victorqui1"^ Volkerijk speelde een spel met onder meer& Straathof, die uiteinde0"11 ld ti d o] moést winnen. Immers parochie had een puzz in de aanbieding, die S aan het einde van de avon I een schoolbord mocht De puzzel stond svmbofn zijn afscheidscadeau: e<nPr' cheque. do[ Uiteindelijk bleef er m se - parochie over die weiniglste had met het vertrek van ken: de Engelbewaardf chie uit Lisse. Vertegen gers van die kerk hadc gedicht gemaakt waarin j hof de hoofdrol speel» l woord afscheid kwam echter niet voor want S blijft aan in Lisse, als pas Amsterdam krijgt Raad voor Levensbeschouwingen en Relig amsterdam anp Amsterdam krijgt binnenkort een Raad voor Levensbeschou wingen en Religies. In de raad werken samen de Amsterdamse Raad van Kerken, de Joodse Ge meenten. de moslim-, hindoe- en boeddhistische gemeen schappen, de afdeling Amster dam van het Humanistisch Ver bond en de Bahé'i-gemeen- schap. Van de Amsterdamse be volking is 32 procent niet in Ne derland geboren en 57 procent van de jongeren is van allochto ne afkomst. De religies sterdam hebben in het b val langs elkaar heen „Meer dan ooit is er b aan levensbeschouweli godsdienstige samenwei tolerantie zo stelt de voor. De raad wil onder meldpunt voor disci wegens godsdienst ei vensovertuiging funger» tacten met overheids- schappelijke instanties houden en de religiei rantie bevorderen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Gameren: D. Heemskerk te Nieuwleusen (deelgerrj Rehoboth); te Groningen als predikant met bep. opdracht (studi predikant) (part-time): mw. M. Metzlar, kandidaat te Houwerzijl beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Mariënberg: R.M. Meijer te Hooghalen i.c.m. Beild^^ u,tdeLeidsch Dagblad ANN01897 Maandag 30 Augustus ADVERTENTIËN Kindermans gloeikousjes, voorzien van merk KGG, sterk lichtgevend en duurzaam, afgehaald 0.45, bezorgd 0.50. 2de soort Kousjes afgeh. 0.30. J.L. Creyghton, Aalmarkt 25, Leiden. Nieuw ingericht Magazijn achter den Winkel, speciaal voor f ijnere Petroleum-Hanglampen en Gasorna- menten. Natuurwollen Ondergoederen, Jansen Tilanus, Friezen veen. Verkrijgbaar bij Beuzemaker &Co., Vischmarkt 13. Ontvangen: eene prachtige sorteering Lampions, in alle grootten en prijzen, met beeltenis H.M. de Koningin. Bijzon der ingericht tot illumineeringvan Zalen, Tuinen, Veranda's, enz., bij G. van Brussel, Haarlemmerstraat 267. Dames-Zangvereeniging ,,Renata". Directeur: Simon van Adelberg. Hervatting der Repetitiën Dinsdag 7 September a.s. Jaarlijksche contributie voor werkende Leden 4.-, En- trée ƒ1.-. Jaarlijksche bijdrage voor Kunstlievende Leden minstens 2.50; deze hebben tot de uitvoeringen vrijen toe gang en voor twee Dames reductie tot den halven toegangs prijs. Schriftelijke aanmelding van Leden bij Mej. F. Weber, Secr., Hoogewoerd 152. Jonge Weduwe of Meisje van rijperen leeftijd gevraagd, om toezicht te houden op eenige meisjes. Zich in persoon aan te melden: Biscuit-,.Nutriu". ANN01972 woensdag 30 augustus LEIDEN Morgen staat voor het laatst de naam van drs. J.R. Soetenhorst als hoofdredacteur op deze krant. Vrijdag treedt als nieuwe hoofdredacteur op Han Mulder, de laatste jaren Londens correspondent van Het Parool. Mulder komt van een landelijk dagblad, Soetenhorst gaat naar een lande lijke krant. Hij wordt adjunct-hoofdredacteur van NRC-Han- delsblad na vier jaar de leider te zijn geweest van het redac tionele team, dat het Leidsch en Alphens Dagblad maakt. OLYMPISCHE SPELEN/MÜNCHEN De Nederlandse wielerploeg bestaande uit Fedor den Her tog, Cees Priem, Henny Kuiper en Ad van der Hoek, heeft gis teren brons kunnen veroveren tijdens de ploegentijdrit over honderd kilometer. Het Oranje-kwartet, dat lange tijd kans rijk in de race lag, verspeelde alle kaarten door pech. Van der Hoek moest na 46 kilometer met materiaalpech uitvallen en de Nederlanders die op dat moment de snelste tijd hadden gemaakt, werden voorbij gestreefd door Rusland en Polen. De eerste idylle is opgebloeid in het Olympisch dorp tus sen de Amerikaan Mark Spitz (22) en zijn landgenote Ann Harshbarger 17) de nieuwe wereldrecordhoudster op de 800 meter vrije slag dames. Men ziet hen dikwijls wandelen, hand-in-hand, terwijl zij fluisterend met elkaar praten. De eerste, maar waarschijnlijk niet de laatste romance. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) leiderdorp kees van kuilenburg De Bruggestraat is er nog steeds, als herinnering aan de oude Leiderdorpse brug die in 1965 is gesloopt, nadat er een nieuwe oeververbinding op kor te afstand van de oude was ge legd. De oude brug over de Ou de Rijn voldeed aan het begin van de jaren zestig beslist niet meer aan de eisen van de tijd. „Het verkeer wurmde zich werkelijk over de smalle brug en door de Hoofdstraat naar en van de Hoogmadeseweg. Vooral aan de Leiderdorpse kant was een erg lastige bocht. Het huis tegenover de straat naar de brug had zelfs een betonnen stootblok voor de gevel, want er wilde nog wel eens een vracht auto iets te ver doorgaanher innert Jan de Lange zich. De Leiderdorper verzorgde destijds het onderhoud aan de brug, die in 1924 op kosten van de ge meente Leiden was vernieuwd. „De brug diende tot 1943 te vens als tolplaats. De familie Ramaker had de tol van de ge meente Leiden gepacht. Tol gaarder Ramaker was tevens de eigenaar van het cafe annex vergaderruimte in de Brugge straat", weet De Lange. „Fiet sers betaalden 1 cent, een wan delaar een halfje, een auto vijf cent en voor koeien en schapen moest ook iets worden be taald", herinnert de Leiderdor per zich. De Lange kan zich de storin gen aan de brug nog wel herin neren. „Het bedieningshuisje stond aan de Zoeterwoudse kant. Bij storingen moest de monteur samen met de brug wachter overvaren met een roeibootje. Dan werd de brug tijdelijk met de hand bediend, totdat de storing was verholpen. Vooral 's nachts of bij slecht weer was dat een hele klus. De bouw van de nieuwe Lei derdorpse brug - in de volks mond beter bekend als de 'stie- rebrug', naar het kunstwerk van Hagenaar Theo van der Nahmer - zorgde voor een hele verbete ring voor het verkeer. Er kwa men vier rijbanen, evenals fiets en voetpaden. De brug werd 18 KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging. Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adiunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 07' Hoofdredactie: 07' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch af van het abonnementsgeld, ontvan korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, sle ogen hebben of blind zijn (of een leeshandicap hebben), is een samen het regionale nieuws uit het Leidsch D geluidscassette beschikbaar Voor info 0486-486486 (Centrum voor Ges pro) Lectuur, Crave) De bouw van de nieuwe brug in Leiderdorp zorgde voor veel bekijks. Rechts de oude brug, die in 1924 werd gebouwd. FOTOARCHIEF HOLVAST meter breed en kreeg een 'klap' van 14 meter. De doorvaart be droeg 10,5 meter. Het wegver keer kreeg een verbinding naar de rijksweg A-4 via de Persant Snoepweg - genoemd naar een bekende Leiderdorpse huisarts - in plaats van naar de Hoogma deseweg. Aan de Leiderdorpse kant verdween onder andere de buitenplaats 'Grenshoek'. •De bovenbouw van de brug werd geleverd door de Konink lijke Nederlandse Grofsmederij uit Leiden. Het beweegbare ge deelte was een zogenoemd bas culesysteem. Voor het betonnen contragewicht werd door de N.V. Aannemingsmij. v/h Gebr. E. van Luiing uit Woubrugge een betonnen kelder aangelegd. Met behulp van damwanden werd daarvoor een werkput 'drooggemaakt' en daarin kwam de kelder. Later werden de wanden met een grijper weer losgetrild. In 1964 werd de brug in ge bruik genomen. De 'stierebrug' over de Oude Rijn. De bouw zorgde destijds voor veel veranderingen. Niet alleen in Leiderdorp, maar ook aan de Zoeterwoud se kant. foto henk bouwman ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhu dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178). dagelijks 14 30-15 15 uur en 19 00-19 451 Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voor partnei bovendien van 10 30- 11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10 30-11 00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19 00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10 30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegki Jongerenafdeling. 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14 00-15 00uuren 18 30-19 30uur, klasse daarnaast ook 1115 -12.00 u ur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uuren 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 Kinderafdeling 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (ccu)en intensive care (ic): 14.00-14.30 ul Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14 00-15.00 uur en 18 30-19 30 uur, daarnaast ook 11.15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14 15-15.00 19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18 15-19 00 uur. 19.00-20.00 uur// Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11 00 uur uitsluitend partners/echtgenoten en eigen kinderen Kinderafdelingen: voorouders van opgenomen kinderen is mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkui neurologie 14 15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, oogheelkunde en heelkuni 14.15-15.00 uur en 18 30-19 00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen. 15.15-17,00 ui babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. J J J A Jing Yi: „Religie had een negatieve klank en werd vooral in verband gebracht met oorlogen. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14