eiden Regio loos over Serene rust tijdens kamerjacht in Leiden |2| Kies exactvoor meisjes heeft te weinig opgeleverd Parkeren in Leiden kan Laatste vergadering universiteitsraad in een zucht voorbij Warm hè? Vebo maand uitgesteld RDAG 30 AUGUSTUS 1997 nans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf k fining voor brandweerman Dertig jaar bij de brandweer, waarvan vijftien bij de afde- preventie, leverden Joop Volker vandaag bij zijn afscheid de /an Houtpenning op. Burgemeester Cees Goekoop speldde in de brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan de onder- liding voor 'buitengewoon verdienstelijke ambtenaren' op. koop roemde Volker om zijn inzet en zijn baanbrekend werk promotie van brandwerende voorzieningen. Het hoofd cr'entie gaf bovendien cursussen aan tal van ambtenaren io w- en woningtoezichting in Rijnland en aan beginnende Volker was de veertigse ambtenaar die bij zijn —heid de Jan van Houtpenning kreeg. Gemeentesecretaris J. de Poel was in juni 1975 de eerste. irsus voor stiefouders n_ï Gescheiden ouders die een nieuwe relatie krijgen met ie- j id die zelf ook kinderen heeft, komen soms voor problemen aan: hoe ga je om met de kinderen van de ander, en hoe 'stiefkinderen' om met jou? De Cursus 'Mijn, jouw en onze leren' van het Fiom in Leiden wordt ditmaal in Gouda gege- maar staat ook open voor Leidse paren. Tijdens acht bijeen- ?|sten worden verschillende thema's behandeld die interes zijn voor 'Stiefgezinnen', zoals: Hoe komt het dat kinderen Kveel moeite hebben met de nieuwe partner? Hoe hanteer nsen en eisen van eventuele ex-partners? Hoe pakje lastige ,ai nssituaties aan? De cursus begint op 24 september. Aanmel- sbij de Riagg Midden-Holland, tel. 0182-516422. Sterrenkundige onderzocht geringe zelfvertrouwen VWO-meisjes ,ii buslijn 43 3 31 rijd met de afspraken en slecht voor de wijk. Dat oor- I velde voorzitter Bram Groeneweg van wijkcomité Cooi gisteren over het besluit van burgemeester en louders van Leiden om buslijn 43 te verbannen van urinamestraat en de Sumatrastraat. „Onbegrijpelijk inverantwoord", zei Groeneweg bij de commissie de beroep- en bezwaarschriften. leiden caroline van overbeeke Meisjes op het VWO hebben een groot gebrek aan zelfver trouwen en lage verwachtingen over hun studieresultaten bij een bètavak als natuurkunde. Hoewel ze vinden dat ze harder werken, zijn ze minder tevreden over hun cijfers dan jongens. Uiteindelijk presteren meisjes ook minder. „Dat betekent dat de overheidscampagne 'Kies exact' voor meisjes weinig heeft opgeleverd", zegt de Leidse Esther Stevens. „Zolang meisjes op school niet genoeg gestimu leerd worden en hun zelfs wordt afgeraden om met bètavakken door te gaan, zal er weinig ver anderen." Esther Stevens (24) deed tij dens haar studie sterrenkunde onderzoek naar het zelfvertrou wen van VWO-meisjes over hun prestaties bij natuurkunde. Dit onderwerp kwam ter sprake tij dens de verdediging van haar afstudeerscriptie over radio- sterrenkunde deze week. Stevens was tijdens haar op leiding sterrenkunde als meisje in de minderheid. „We zijn uit eindelijk met twee meisjes over gebleven uit mijn studiejaar, 1991. Het is echt een mannen wereld. Ik heb tijdens mijn stu die meegemaakt dat mannelijke docenten bij werkgroepen mij niet eens durfden aan te kijken als ik een vraag stelde. Het imago van 'nerd' gaat wel dege- aad rietveld 28" «erkeersdrempels in de Su- estraat hoopte de ge- iz ite problemen van drukte rerlast op te lossen. En van die drempels moest de van bus 43 naar Leider- verlegd worden naar de m de Zwijgerlaan. Volgens wijkcomité schept de ge- ïte alleen maar nieuwe lemen. nieuwe halteplaats aan dè Imeerlaan is, zei de voorzit- k( in het wijkcomité, voor ou- nauwelijks bereikbaar. En )e Kooi zijn het volgens neweg juist ouderen die winkelcentrum de Koper- in willen die de bus nemen, betekent dus minder reizi- tl_|0p bus 43." 32j or het terugdringen van het ier zouden de drempels in iurinamestraat nauwelijks cenis hebben. Voor de vrachtwagens die de noodwin- kel van Albert Heijn aan de Bo- nairestraat moeten bevoorra den blijft de Surinamestraat de aangewezen weg. En ook naar zwembad de Zijl, waar straks mogelijk nog een sporthal naast wordtgebouwd, is voor auto mobilisten de Surinamestraat de aanwezen route. Ook vanwege de toekomstige reconstructies van de Lage Rijn dijk en de Willem de Zwijger laan is de Surinamestraat vol gens Groeneweg de komende jaren nog hard nodig voor snel verkeer. Als burgemeester en wethouders de weg aan het ver keer willen onttrekken dan is het daarvoor nog veel te vroeg, zei hij. „Je moet geen oude schoenen weggooien voordat je nieuwe hebt." De commissie doet op 12 september uitspraak in het conflict tussen wijkcomi té en gemeente. otfeer dan 1000 plaatsen., .meer dan u denkt! "Op zaterdag ruimschoots plek met gratis vervoer naar de binnenstad!" Chris Verplancke Dienst Milieu en Beheer Leiden ag persbureau cerberus president van de Haagse 3!itbank, mr. A. van Delden, 2 noeten beslissen of Sprinter B' yservice Snel en Goed haar e'm moet veranderen. Con- /Si ent Printer Copyservice, ge- 1 igd aan de Morsstraat, eist ört geding naamswijziging, e'' olgens Printer Copyservice dt verwarring op door de - m die Sprinter Copyservice rt. Die verwarring wordt nog s extra gevoed doordat a nter Copyservice op hetzelf- adres zit, de Hogewoerd, r Printer Copyservice vroe- fjeen tweede vestiging had. «folter Copyservice reageerde gieren dat de eis van Printer lijk op voor een aantal mannen in dit vak." Esther Stevens wilde tijdens haar studie niet alleen met for mules en computers werken, maar ook iets leren over com municatie. Ze besloot een kijkje te nemen bij het onderwijs en schreef zich in voor de leraren opleiding van de faculteit wis kunde en natuurwetenschap pen. „Omdat er niet veel aandacht was voor communicatie tijdens mijn studie, heb ik het keuzevak 'Leren en communiceren' ge volgd. Ook heb ik stage gelopen op het Bonaventura College in Leiden met drie andere natuur- en sterrenkundestudenten. Ge orge van Duyneveldt, Celeste Ponsioen, Dennis Reumer en ik ontdekten dat VWO-meisjes na tuurkunde een moeilijk vak vonden terwijl jongens er veel makkelijker over dachten." „En dat terwijl uit eerder on derzoek is gebleken dat meisjes net zoveel capaciteiten hebben als jongens op het gebied van bètawetenschappen. We merk ten dat meisjes meer tegen na tuurkunde opzagen en negatie ver waren over hun resultaten. Jongens hadden meer zelfver trouwen. Daar wilden we meer van weten." Het viertal liet een vragenlijst rondgaan onder 23 jongens en 37 meisjes uit de klassen 3- en 4-VWO. Een deel van de vra genlijst moesten de scholieren vóór een proefwerk beantwoor den, een aantal vragen daarna. De leerlingen konden zelf aan geven hoe ze zichzelf inschatten op het gebied van bekwaam heid, inspanning en resultaat. De gegevens dit dit opleverde, werden vergeleken met de uit eindelijk behaalde cijfers. „Meisjes vonden zichzelf vooral 'niet zo goed' en 'slecht' in het vak, terwijl de jongens zich 'middelmatig' tot 'goed' in schatten. De jongens vonden ook dat ze niet zo hard hadden hoeven werken. Dit in tegen stelling tot de meisjes. Na het maken van het proefwerk dach ten de meeste meisjes dat ze 'waarschijnlijk een onvoldoen de' hadden gehaald. Ze vinden zichzelf minder goed in het vak en meenden dat het proefwerk voor hen moeilijker was." Esther en haar collega's de den geen onderzoek naar het 'waarom' van het geringe zelf vertrouwen onder meisjes. „We hadden daar de tijd niet voor maar we hebben er wel veel over gepraat. Ik denk dat ver schillen in de opvoeding van zoon of dochter, de stereotype rolpatronen, op jonge leeftijd de basis leggen voor de latere ach terstand van meisjes in exacte vakken. Dat haal je op de mid delbare school niet meer in, ook niet met een overheidscampag ne." „Zelf heb ik op het gymnasi um een natuurkunde-leraar ge- Esther Stevens: 'Zolang meisjes op school niet genoeg worden gestimuleerd en zelfs wordt afgeraden om met bètavakken door te gaan, verandert er weinig.' foto hielco kuipers derwijs uit de hoek van saaiheid Esther: „Bovendien moet er al halen door er meer aanschou welijk en aansprekend onder wijs van te maken, met proefjes enzo. Als je in de keuken gaat staan, met een geiser en een koelkast, kun je nota bene alle natuurkunde-stof van de hele middelbare school uitleggen." had die duidelijk liet blijken dat hij dit geen vak voor meisjes vond. Ik moest drie keer zo veel presteren om hetzelfde punt te halen als mijn buurjongen. Daarvan raak je behoorlijk ge demotiveerd." „Het zou bovendien een stuk schelen als docenten bètaon- op de basisschool aandacht voor bètavakken zijn om de ste reotypen te doorbreken. Je moet meisjes en jongens al jong met deze vakken vertrouwd maken. Daarvoor heb je abso luut gemotiveerde leraren no- leiden» De voormalige kantoren van de Nederlandse Electrolas Maatschappij, tegenwoordig beter bekend als de NEM, aan de Vrijheidslaan staan er onttakeld bij. De gebouwen gaan uiteindelijk tegen de vlakte om plaats te maken voor 280 huizen en 6.000 vierkante meter kantoor- en bedrijfsruimte. Voor het zover is wordt het terrein de komende maanden nog gesaneerd. Naar verwachting begint de nieuwbouw, en de verkoop van de woningen en bedrijfspanden, dan volgend voorjaar. foto hielco kuipers leiden caroline van overbeeke Ruim een half uur praten over de mededelingen, de ingekomen en verzonden stukken, de agen da, de verslagen van de vorige vergaderingen en de rest bij ha merslag afdoen. Zo ging het gis termiddag tijdens de allerlaatse vergadering, de 466ste, van de Leidse universiteitsraad (UR) 'oude stijl'. Alles was als vanouds. Veel werd er gezegd over punten en komma's in de stapels papier op tafel. Het college van bestuur werd door een van de UR-leden op de valreep nog gewezen op 'een belangrijke misser' in het jaarverslag: in het rijtje opleidin gen op bladzijde 23 kwam ster renkunde niet voor. „Sommigen beschouwen Leiden als louter sterrenkunde, daarom hebben wij het maar weggelaten", schertste collegevoorzitter Loek Vredevoogd. De UR vergaderde bij wijze van uitzondering in een stijlvolle zaal van het oude Academiege bouw, met ongelakte houten vloeren en weinig comfortabele antieke stoelen. De eigen verga derzaal was niet in gebruik van wege een grondige opknap beurt. Student-voorzitter Ramon Delima kon het niet nalaten in zijn slotwoord zijn teleurstelling over het functioneren van de UR leiden eric dejager jpieerzaken vechten om naam Copyservice niets meer is dan jaloezie. Echt in de weg zitten beide kopieerzaken elkaar im mers niet. Zij liggen een eind van elkaar. Bovendien is er in Leiden, met al die studenten die scripties en werkstukken schrij ven, een ruime markt voor ko pieerzaken. Rechter Van Delden leek gis teren niet erg onder de indruk van de klachten van Printer Co pyservice. „Het is wel een erg algemene naam die u zelf voert", zei hij tegen de bedrijfs- woordvoerder. „Dan lijkt Sprin ter Copyservice tenminste nog ergens op." De uitspraak volgt over twee weken. De Leidse student is verwend. In de jacht op woonruimte hoeft hij of zij zich niet te wer pen in de hysterische wanorde die vorige week nog in Utrecht heerste. Gewoon op je dooie ak kertje naar een vrije balie in het kantoor van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) aan de Doelengracht en binnen drie maanden ben je onder de pan nen. Geen paniekerige burge meesters, .geen loterijen. „Dat zijn vooroorlogse wantoestan den", bekent een baliemede werkster. „Die komen hier ge lukkig niet voor." De Leidse universiteit ont vangt steeds minder nieuwe in schrijvingen en dat merkt direc tiesecretaris A. Luijten van de SLS ook in zijn brievenbus. „De trend is een terugloop in de be langstelling. Ook al door de nieuwste maatregelen in de stu diefinanciering. Het wordt voor studenten moeilijker om op zich zelf te wonen. Veel studen ten kiezen ervoor om langer bij hun ouders te blijven." Door het ruime aanbod en de slin kende vraag hoeft een woning zoekende student in de regel niet langer dan drie maanden te wachten. Kamers en apparte menten komen in Leiden snel vrij, zeker in vergelijking met Amsterdam en Utrecht. „In Amsterdam is er een wachttijd van elf maanden. En dan nog krijgen studenten daar een ruimte aangeboden waar de student in Leiden geen genoe gen mee neemt. De Leidse stu dent wil in het centrum wonen. Als je je bijtijds inschrijft kan dat ook binnen drie tot vijf maanden. Volgens mij is dat een aanvaardbare termijn. Zo wel wat wachttijden als wat lig ging betreft is de Leidse student verwend. We kunnen de wacht lijst nooit helemaal wegwerken. Het is natuurlijk ongelukkig dat iedereen per 1 augustus een ka mer wil hebben. We moeten er kennen dat dat nu eenmaal niet mogelijk is", zegt Luijten. Het vinden van een kamer is geen probleem. Voor zelfstandi ge woonruimte overtreft de vraag het aanbod nog wel ruim schoots. Aan de balie van de Doelengracht heerst serene stil te. Toch moet een medewerk ster een aankomend student In formatica teleurstellen. Een ap partement zit er voor hem nog niet in. „Je moet eerst een ka mer achterlaten. Voor wat hoort wat. Maar als je net naar Leiden komt en met een nieuwe studie begint, is het niet verkeerd om op een afdeling met meer men sen te wonen. Dan wen je snel ler aan het leven en de stad", zegt de baliemedewerkster. Om aan de waag naar appar tementen te voldoen, verlegt de SLS haar blikveld. Kamers aan de rand van de stad, die minder in trek zijn, moeten worden ver bouwd tot zelfstandige woon ruimten. De nieuwe 'Woonwin kel Leiden', het initiatief van de SLS en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren maakt het speuren naar woonruimte ook gemakkelijker. De Woonwinkel kende jongeren en particulie- bemiddelt tussen woningzoe- ren. nog eens te laten doorklinken. ,,Als ik aan de afgelopen twee jaar denk, heb ik gevoelens van kritiek, hoop en waardering. Wat de kritiek betreft: deze uni versiteit, haar bestuur, heeft po litieke spelletje gespeeld ten koste van de universiteit in het algemeen. Hopelijk heeft ze ge leerd van haar fouten. Toch heb ik ook gevoelens van waarde ring voor degenen die tijd en energie staken in het meebestu ren van deze universiteit. Deze mensen verlieten de koffieka mers vol klagers en hebben zich op deze plaats ingezet." Een extra woord van dank was er aan het adres van de bui ten-universitaire leden van de raad: zij die geen deel uitmaak ten van de instelling maar ge acht werden hun onbevangen licht over het reilen en zeilen van de universiteit te laten schijnen. Een van hen, L. Truy- man, antwoordde: „Het was leuk om te.doen maar een vorm van medebesturen heb ik hier niet gevonden.' Na afloop, tijdens de borrel, zei collegevoorzitter Vrede voogd dat hij verwacht dat 'alles beter wordt met de nieuwe raad'. „We willen plannen over belangrijke koerswijzigingen voortaan in een veel eerder sta dium aan de raad voor te leg gen: de ruwe versie in plaats van de eindversie. Ik stel me dan zo voor dat we een hele dag uittrekken om erover met de UR van gedachten te wisselen. En dan niet over komma's praten maar er inhoudelijk op ingaan. Vindt de raad het niks, dan pas sen we de plannen aan. Wil die er niet inhoudelijk over praten, dan doen we gewoon onze ei gen zin." Lekker onder de koude douche! In verband met de aanhoudende warmte LEEGT de Dienst Milieu en Beheer komende week wederom ALLE bruine gft-containers. Als maandag 1 september (wijk A), dinsdag 2 september (wijk C) en donderdag 4 september (wijk F) uw groene container wordt geleegd, mag u op deze dagen óók de BRUINE gft-container buiten zetten. Als extra service geeft de Dienst Milieu en Beheer de gft-containers die EXTRA buiten staan (dus: wijk A, C en F) eenmaal een gratis wasbeurt! Dienst Milieu en Beheer Leiden De tweejaarlijkse veeten toonstelling de Vebo is dit jaar een maand uitgesteld. Nonnaal gesproken zou die morgen in de Groenoordhal- len zijn. Maar in verband met de bouw van de tweede hal, is de Vebo nu op 27 sep tember. Deze hal wordt op 20 september, wanneer de jaarlijkse manifestatie Bees tenspul wordt gehouden, voor het eerst in gebruik ge steld. Een maand later, op 18 oktober wordt die opgele verd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13