Congo legt VN-onderzoek naar moordpartijen stil li Buitenland Zwitserland begint met erugsturen Bosniërs Lol tijdens ceremonie Dikke vrienden Turkije doet niet mee aan NAVO-oefening Japanse tweespalt over geschiedenisboekjes ransen moeten Minitel laten fallen en overstappen op Internet RIJDAG 29 AUGUSTUS 1997 'Newyorkse razzia tegen Bloods mew york Bij een grote razzia heeft de politie van New York DPA Deutsch meer dan 160 jongeren opgepakt, aldus de Britse omroep BBC vandaag. Het gaat om leden van de bende de Bloods. De politie actie was bedoeld om te voorkomen dat de bende nieuwe leden werft wanneer over enkele dagen het schooljaar weer begint. Ook apen hebben gevoel voor kunst ■ondenOok apen hebben een zeker gevoel voor kunst. In het Britse wetenschappelijke tijdschrift New Scientist beschrijven Unerikaanse zoölogen hoe Zuid-Amerikaanse capucijneraapjes -fi van ballen klei vormen kneden en die versieren met verf en bla dderen. „Zoiets kan eigenlijk alleen maar de uitdrukking zijn van en permanent actief intelligent brein", aldus een van de onder zoekers. Berlijn krijgt Dietrich-plein berlun» Berlijn gaat de filmster/zangeres Mariene Dietrich eren door een plein in het centrum naar haar te vernoemen. Na een jarenlange controverse hakte de Duitse hoofdstad gisteren de knoop door. Tegenstanders van het postume eerbetoon be schouwen Dietrich als een verraadster, omdat zij in de jaren der- j^j dg naar Amerika vertrok, Amerikaanse werd en tijdens de Twee de Wereldoorlog voor de Geallieerden zong. Lastige passagiers vast tijdens vlucht tokyoJapan Airlines gaat lastige passagiers vastbinden. De luchtvaartmaatschappij heeft haar personeel toestemming gege ven om klanten bij dronkenschap, seksuele intimidatie en over treding van het rookverbod aan hun plaats te kluisteren, zo meldt de Britse omroep BBC. Japan Airlines maakt zich zorgen over de groeiende agressiviteit tijdens vluchten, maar het vast- binden geldt als laatste redmiddel. tellen in gevangenis: 29 doden racas» Bij botsingen tussen twee rivaliserende bendes zijn isteren in een Venezolaanse gevangenis 29 mensen omgeko men. De onlusten braken uit in de gevangenis El Dorado, zeven- onderd kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Caracas. !en groep 'zeer gevaarlijke' gevangenen ontsnapte uit een spe ciale strafbarak, stichtten brand en vielen leden van een rivalise rende bende aan. Russische legerhervormer ontslagen moskou Secretaris Joeri Batoerin van de Defensieraad van Rus land is gisteren van zijn functies ontheven. Batoerin gold als stu wende kracht achter de hervorming van de strijdkrachten in het and. Zijn doel was een kleinere en beter uitgeruste strijdmacht. Het is niet bekend waarom hij is ontslagen. Batoerin wordt op gevolgd door eerste onderminister van defensie Kokoshin. Hezbollah doodt vier Israëliërs in Zuid-Libanon TYRUS-WASHINGTON AFP-Rtr Bij een botsing met de pro- Iraanse Hezbollah in de door Is raël ingestelde veiligheidszone in Zuid-Libanon zijn gisteren vier Israëlische soldaten gedood en zestien gewond geraakt. Volgens een woordvoerder van Hezbollah onderschepten strijders in de al-Hojeirvallei een Israëlische patrouille te voet een paar uur nadat Israëlische troepen in hetzelfde gebied slag leverden met guarrillastrijders van de sjiïetische Amal-rrulitie. Volgens een Libanese bron zijn bij die botsing vier leden van Am al omgekomen. De Amerikaanse minister Al bright (buitenlandse zaken) be gint op 8 of 9 september aan een rondreis door het Midden- Oosten. Zij zal voor het eerst of ficiële bezoeken brengen aan Jordanië, Egypte, Syrië, Saudi- Arabië en Israël. Ook nieuwe onderzoeksleider wordt beschuldigd van partijdigheid De regering van de Democratische Republiek Congo, het voormalige Zaïre, heeft giste ren een VN-onderzoek stopgezet naar de vermeende massamoorden onder Rwandese Hutu-vluchtelingen. Het onderzoeksteam van de Verenigde Naties schond volgens het bewind in Kinshasa afspraken over veiligheid en andere kwesties en moet nu met zijn werk wachten totdat een parallel werkend Afrikaans team is gearriveerd. KINSHASA-NEW YORK Rtr-AFP-AP Het VN-team was zondag in Congo aangekomen, nadat zijn komst herhaaldelijk door Kins hasa was uitgesteld. Het wil on derzoek doen in de oostelijke provincies Kisangani en Kivu, waar troepen van de nieuwe machthebber Kabila en hun Rwandese bondgenoten syste matisch Hutu's zouden hebben vermoord. Als voornaamste re den voor de afwijzing van het VN-team noemt de regering- Kabila haar bezwaren tegen on derzoeksleider Atsu-Koffi Ame- ga. De Togolees Amega was juist aangesteld als leider van het team omdat Kabila bezwaar had gemaakt tegen de vorige teamleider, de Chileen Robert Garreton. Kabila beschuldigde Garreton van partijdigheid. Amega wordt daar ook van be schuldigd. VN-secretaris-generaal Kofi Annan heeft 'nieuwe voorwaar den' die het bewind in Kinshasa heeft gesteld, van de hand ge wezen. Hij heeft zijn speciale gezant voor het Grote-Merenge- bied, Mohamed Sahnoun, ge vraagd naar Kinshasa te reizen om weer vaart in de delicate missie te krijgen. De Verenigde Staten hebben gisteren gewaarschuwd dat zij hun beleid ten aanzien van het bewind van Kabila zouden kun nen herzien, als dat de onder- zoeksmissies van de VN blijft dwarsbomen. Van oktober 1996 tot mei dit jaar vocht Kabila tegen zijn voorganger Mobutu en verover de zo geleidelijk het hele land. Hij werd daarbij gesteund door Tutsi-strijders, die gedeeltelijk uit buurland Rwanda afkomstig waren. De Tutsi's zouden uit wraak Rwandese Hutu's hebben vermoord, die na de Rwandese genocide in 1994 naar Zaïre wa ren gevlucht. ineve bob kroon 5RRESPONDENT ivitserland begint maandag et de gedwongen repatriëring m duizenden asielzoekers uit lormalig Joegoslavië, ondanks rotesten van Zwitserse sociale stellingen en de VN-vluchte- j ngenorganisatie UNHCR. Het aat om ruim 13.000 etnische k Ibanezen uit Kosovo plus en 000 vluchtelingen uit Bosnië. Kosovo maakt deel uit van het «terende Joegoslavië en de ivitserse regering heeft met elgrado een overigens zeer mstreden overeenkomst ge- 68 oten over de repatriëring van ;ze mensen. De achtduizend lerendeels moslim-vluchtelin- :n uit Bosnië werd begin dit ar al de wacht aangezegd. De toenemende weerzin van West-Europese landen om de vluchtelingen nog langer te her bergen, stelt het UNHCR in Bosnië-Hercegovina voor grote opvangproblemen. De meeste Bosnische asielzoekers komen uit door Serviërs bezette gebie den en rijn daar net zo onwel kom als vóór de vredesovereen komst van Dayton irl 1995. Daarin werd bepaald dat al deze repatrianten onverkort recht hadden op hun oorspron kelijke huis en haard of wat daarvan nog over was. Maar slechts enkele honderden mos lim-vluchtelingen hebben, meestal onder gewapende be geleiding van de SFOR, kans ge zien naar hun vroegere woon plaatsen terug te keren. De overgrote meerderheid wacht in nieuwe opvangkampen haar lot af. Peking Een Chinees scholiertje schiet in de lach tijdens een ceremonie op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Schoolkinderen, atleten en politici waren gisteren op het plein aanwezig voor het ontsteken van de vlam die het begin van een Chinees sportevenement inluidt. Zo'n zevenduizend atleten zullen aan deze spelen meedoen. FOTO REUTERS WILL BURGESS )uitsland staat [fluisteren in Li voningen toe )NN DPA-ANP e Duitse politie mag voortaan oningen afluisteren bij onder- nioOek naar zware criminaliteit. jle centrum-rechtse regerings- j irtijen en de oppositionele so- iaal-democraten besloten gis- ren tot invoering van de rege- le ng. De zogeheten Grosser W suschangriff (Grote Afluister en inval) was jarenlang een heet angijzer in de Duitse politiek. Ie woning gold tot nu toe als nschendbaar. Daarom is ver- ndering van de Grondwet no- !6' De uitbreiding van de be- Degdheden van de politie moet 01 e toenemende geweldsdelicten i Duitsland helpen indammen, oor het afluisteren zal toe- temming van een rechter no- ig zijn. Het is alleen toegestaan onderzoek naar zware mis- jven zoals moord, drugs- en penhandel. Bonn De Duitse kanselier Kohl en de Franse premier Jospin zitten op één lijn. In ieder geval wat de toetredingseisen voor de Europese muntunie (EMU) betreft. Beiden zijn van mening dat aan die eisen niet mag worden getornd. Dat bleek gisteren toen Jospin voor het eerst sinds zijn aantreden als premier te gast was bij Kohl. FOTO REUTERS MICHAEL URBAN Ruzie met Grieken is voor Ankara de druppel LEEUWARDEN-BRUSSEL GPD Het Turkse leger doet niet mee aan de grote NAVO-oefening Dynamic Mix, die op 15 sep tember begint op de zuidflank van het Europese NAVO-gebied. Hooglopende ruzie met Grie kenland over de aard van de oe feningen deed Turkije uitstap pen. Hierdoor is ook de Neder landse deelname vervallen: ruim vierhonderd medewerkers van de vliegbasis Leeuwarden zouden opereren vanaf de 'sla pende' Turkse basis Afyon, tus sen Ankara en Izmir. De zaak liep vast toen bleek dat Turkije in de Egeïsche Zee, in Turkse en Griekse wateren, ten minste 450 luchtaanvallen op marineschepen wilde na bootsen. Dit uitzonderlijk hoge aantal stuitte op bezwaren van de Grieken, die al jaren met hun Turkse buren in onmin leven. Volgens kolonel Barney Booij, commandant van de Leeuwar der basis, was de Turkse eis voor de Grieken onaanvaard baar. Bemiddeling op hoog ni veau binnen de NAVO liep op niets uit: de Turkse generale staf hield vast aan de voor Grieken land onverteerbare oefeningen. Toen ook Athene het been stijf hield, trok Turkije zich terug. Volgens een woordvoerder van het NAVO-hoofdkwartier in Brussel is het niet de eerste keer dat een lidstaat op een vrij laat moment afhaakt bij een oefe ning, omdat er operationele problemen rijn. Of het Grieks- Turkse meningsverschil een we zenlijk probleem voor de NAVO gaat vormen, is niet duidelijk. Bij het zuidelijke commando van de NAVO in Napels, dat de oefening coördineert, noemt luitenant Tom Larocq de be richten over Turks-Griekse pro blemen overigens 'prematuur'. „Zolang we nog niet definitief hebben beslist wie met Dyna mic Mix meedoet, kun je niet stellen dat een lidstaat afhaakt", aldus Larocq die verder geen commentaar wil geven. Voor de Nederlandse lucht macht komt de afgelasting als een fikse tegenvaller. Al een half jaar bereidde de Leeuwar der basis zich intensief voor op de detachering. De kern van het detachement zou worden gevormd door het 322 Squa dron, met twaalf F-16's, en het 630 Squadron, dat met grond en luchtdoelwapens voor de verdediging zorgt. De Nederlandse luchtmacht had nog net het contract niet ondertekend voor een 1,6 mil joen gulden kostend zeetrans port met Leeuwarder goederen vanuit de Groninger Eemsha- ven. Wel is al voor 50.000 gul den aan kabels in Afyon gelegd. Achttien doden bij aanslagen in Algerije ALGIERS AP Bij twee bomaanslagen in Alge rije zijn gisteren zekér achttien mensen om het leven gekomen en tientallen anderen gewond geraakt. De ene aanslag werd gepleegd in de hoofdstad Al giers, de andere in de havenstad Oran. Bij de aanslag in Algiers wer den zeker acht mensen gedood en 22 anderen verwond. De bom, die in een pakket zat ver borgen, ontplofte in de Kasbah, dicht bij de oude Ketchaoua- moskee en een markt voor groenten en fruit. De meeste slachtoffers waren mensen die boodschappen deden of straat verkopers. De Kasbah geldt als een bolwerk van moslim-funda- mentalisme. De aanslag in Oran, die met een autobom werd gepleegd, kostte het leven aan zeker tien personen. Tientallen raakten gewond. Het was voor het eerst dat een grote aanslag in deze westelijke havenstad werd ge pleegd. Oran werd tot nog toe beschouwd als een eiland van rust in het door gewelddadighe den van moslim-extremisten geteisterde Algerije. Niemand nog heeft de verant woordelijkheid voor de aansla gen opgeëist, maar deze passen in de serie bomaanslagen en moordpartijen in Algerije die aan moslim-militanten worden toegeschreven. Sinds juni zijn meer dan duizend mensen om gekomen, de meesten bij bloe dige slachtpartijen in dorpen. Dinsdag werden nog 64 mensen op gruwelijke wijze omgebracht in Beni Ali, een bergdorp zestig kilometer ten zuiden van de hoofdstad. Cambodjaanse koning Sihanouk terug in het land SIEM RAP AFP-Rtr De Cambodjaanse koning Norodom Sihanouk is vandaag na zes maanden afwezigheid in zijn land teruggekeerd. Duizen den mensen juichten de vorst bij zijn aankomst in Siem Rap in het noordwesten van het land toe. Het is het eerste be zoek sinds de nieuwe sterke man Hun Sen in juli een staats greep pleegde en de zoon van de koning, prins en co-premier Ranariddh, aan de kant schoof. Hun Sen en zijn rechterhand, de nieuwe co-premier Ung Huot, waren op de luchthaven om de vorst te verwelkomen. De 74-jarige koning verblijft de laatste tijd voornamelijk in de Chinese hoofdstad Peking voor medische behandelingen. VS gaan 'schok' bij Russisch proefcentrum na WASHINGTON Rtr De Verenigde Staten gaan na of een 'seismische gebeurtenis' twaalf dagen geleden bij een Russisch kemproefcentrum op Nova Zembla eèn kernproef be trof. Het voorval van 16 augus tus leek op een explosie, meld de een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van de fensie gisteren. Als het een kernproef betrof dan heeft Rusland rijn eenzijdig afgekondigde stop op nucleaire tests doorbroken. Moskou houdt vol dat het een onder zeese aardbeving was. Rusland houdt zich aan zijn vrijwillige teststop, aldus een zegsman van het Russische ministerie voor kernenergie. TOKYO JOSEPH COLEMAN BSWUK AFP-ANP inkrijk moet overschakelen Internet. Premier Jospin :eft deze week beklemtoond it de Fransen de achterstand net informatica moeten inlia- in door meer te internetten. Jspin gaat binnenkort een imbtieus' plan ontvouwen om ergelijke diensten sneller te iten ontwikkelen. Het land is dik tevreden met et Franse systeem Minitel, let is praktischer dan Internet n het minitelapparaat is des- ijds gratis aangeboden door rance-Telecom. Inmiddels in er 6,3 miljoen aansluitin- :n en vijftien miljoen regel- 'Ji van wie volgens de enquêtes 94 procent zeer tevreden is. Slechts 420.000 Fransen bekij ken Internet met enige regel maat en de meesten doen dat op kantoor. Het systeem blijft evenwel tot Frankrijk beperkt. De rest van de wereld zit, vooral in de Engelse taal, te internetten. Dit en het feit dat er in Frankrijk relatief weinig computerge bruikers zijn, baart de Franse overheid zorgen. Voorts biedt Minitel na ruim tien jaar 25.000 adressen voor dienstverlening. Wereldwijd komen er op Inter net maandelijks 100.000 adres sen bij. Om de tevreden minitellers binnen te loodsen, heeft Fran ce-Telecom in februari het mi nitelsysteem gekoppeld aan e- mail. De maatschappij heeft ook 25.000 gebruikers weten over te halen hun systeem met Internet uit te laten rusten. Hal verwege volgend jaar komt de telecommunicatiegigant met een apparaat op de markt dat de klant toegang biedt tot zowel Minitel als Internet. Niet enkel het overschakelen baart de regering zorgen. Naar verhouding zijn de Fransen niet bijster geïnteresseeerd in com puters. Vijftien procent van de Franse huishoudens heeft zo'n ding. In België, Duitsland en Verenigde Staten is dat respec- Het Japanse ministerie van onderwijs heeft in strijd met de wet gehandeld door uit geschiedenisboeken onwelge vallige passages te halen. Het Hoogge rechtshof in Tokyo heeft dat vandaag bepaald in een zaak die was aange spannen door auteur Saburu Ienaga. Het gaat om teksten over een groep militairen die zich in de Tweede We reldoorlog bezighield met proeven voor biologische oorlogsvoering. De afbeelding in het schoolboek is kei hard. Een Japanse soldaat staat op een schreeuwende baby te stampen en zwaait onderhand met een mes in de richting van een bloedende Chinese vrouw. „Japanse demonen zijn wreed!", luidt het onderschrift. Deze illustratie in een Japans geschiedenisboek, afkomstig uit de koker van de Chinese propaganda tijdens de Tweede Wereldoorlog, treft Nobukatsu Fujioka diep in zijn ziel. Fujioka, hoogleraar opvoeding en on derwijs aan de universiteit van Tokyo, denkt dat dit soort plaatjes het beeld dat goede komt. „Het is masochistisch", al dus Fujioka. De schrijvers van geschie denisboeken laten zich gebruiken 'om te laten zien dat Japanners meedogenloos zijn', aldus Fujioka. De Japanners liggen al tientallen jaren met elkaar overhoop over de beschrij ving van hun oorlogsgeschiedenis. On der druk van de landen die destijds het slachtoffer zijn geworden van de Japanse agressie zijn de autoriteiten in Tokyo er stukje bij beetje mee akkoord gegaan dat geschiedschrijvers details van de bloedi ge verovering van Azië in de jaren dertig en veertig te boek stelden. Maar de leiders van een nieuwe revisio nistische tegenreactie in Japan vinden dat de balans nu naar de andere kant is doorgeslagen. Ze willen dat wordt ge snoeid in de vele verwijzingen naar de Japanse wreedheden, zodat er meer plaats komt voor nationale trots in plaats van nationale schaamte. „Geen enkel land in de wereld onder werpt zijn kinderen aan zulk verschrik kelijk geschiedenisonderwijs'schrijft Fujioka's Associatie voor de Promotie van Nieuw Geschiedenisonderwijs in een verklaring. „Om deze situatie te her nieuw geschiedenisboek te schrijven." De meest controversiële opvatting van Fujioka gaat over de zogenoemde troostmeisjes, de duizenden wouwen die werden gedwongen in bordelen te werken. Onlangs maakte het ministerie van onderwijs in één van de geschiede nisboeken de eerste melding over de troostmeisjes. Fujioka beschouwt de zaak als een sluwe list van voormalige prostituees om de Japanse autoriteiten geld afhandig te maken. Hij wil dat de vermelding over de troostmeisjes uit de boeken wordt gehaald. „De vrouwen kregen een hoop geld, vergeleken met de bordelen buiten het slagveld", aldus Fujioka. Fujioka is geen radicale randfiguur. Schrijvers, ondernemers en een beroem de sportman behoren tot zijn aanhang. Zijn boeken zijn beststellers en zijn op vattingen worden serieus genomen. Het vooraanstaande dagblad Sankei heeft zich achter zijn ideeën geschaard. Deze groeiende aanhang voor het veran deren van de geschiedenisboeken heeft tot enige bezorgdheid geleid. „Wat ze zeggen, is slechts het product van hun fantasie en is een serieuze overweging Ienaga, die dertig jaar lang heeft gestie den voor de opname van meer informa tie over de oorlog in de schoolboeken. „Wat mij verontrust, is dat veel mensen het er mee eens blijken te rijn." Fujioka heeft echter een gevoelige snaar geraakt bij de Japanners die het nut er niet van inzien om zich schuldig te voe len over gebeurtenissen die lang voor hun geboorte hebben plaatsgehad. De stellingen van Fujioka zijn een welkom geneesmiddel voor het gekwelde gewe ten van veel Japanners. Het is niet duidelijk of de beweging van Fujioka enige invloed heeft op de ma nier waarop de Japanse jeugd geschie denisles krijgt. Het onderwijsministerie, dat het laatste woord heeft over de in houd van de boeken, verwacht de ko mende jaren meer gedetailleerde be schrijvingen van de Japanse oorlogsda den. In de tussentijd schrijven Fujioka en consorten hun eigen geschiedenisboe ken, die binnen twee jaar door het mi nisterie worden beoordeeld. In deze boeken moet 'met waardigheid en even wicht' worden geschreven over de Ja panners.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5