Nederland onder vuur over aanpak varkenspest 99/ pfficier eist levenslang na noord op zoontje vriendin Binnenland Kamer wil niet naar kwart minder varkens Tegenpolen op stroomboot Blauwbörgje: Opgelucht, maar toch ook gegriefd Ritzen: Student moet werken Groen Links: Geen distributieland, maar innovatieland sn :ugd wil Kluivert in Oranje 1» L gRSFOORTPatrick Kluivert moet meedoen in de WK-kwalifica- ivedstrijd tussen Nederland en België begin september, zegt jn driekwart van de vijfhonderd ondervraagde jongeren in enquête van de jongerenkrant Primeur. Het feit dat de spits opspraak is geweest door een dodelijk ongeluk en een ver- lende verkrachting speelt voor de meeste jongeren geen enke- ol. Ze vinden Kluivert gewoon een goede voetballer. Wat hij lijn privé-leven doet mag geen rol spelen bij de selectie voor mje, zeggen ze. Bondscoach Hiddink heeft zich tot nu toe uitgelaten over het al dan niet opstellen van de vroegere icied. el en TBS na moord op vriendin ad 9A± Een 30-jarige Roosendaler is gisteren veroordeeld#tot zes 1(jjl r cel en TBS wegens de moord op zijn vriendin, een 51-jarige Pjtj duwe. Hij stak haar dood, omdat zij de relatie verbrak. Tij- as de rechtszitting twee weken geleden zei de man dat hij in ban was geraakt van satanische heavy metal-muziek, zoals de groep Morbid Angel. De rechtbank dacht daar anders .m( er. Volgens het vonnis had de man al een week van tevoren urnen beraamd om zijn vriendin te doden. Tijdens het mis- ijf heeft de man volgens de rechtbank de muziek echter wel hulpmiddel gebruikt om het gillen van de vrouw te maske- ^wee doden bij crash op A15 aai dfnoyen. Bij een aanrijding op de snelweg Rotterdam-Ewijk rd; IDAG 29 AUGUSTUS 1997 CPD Geassocieerde Pers Diensten al n gisteren een 47-jarige vrouw uit Hoogkarspel en haar 79-ja- moeder om het leven gekomen. Zij zaten in een bestelbusje iad ivverd geplet tussen twee vrachtwagens. Op de A15 staat da- lijks een file door wegwerkzaamheden tussen Tiel en Echteld. lijH n 58-jarige vrachtwagenchauffeur uit Oosterhout zag de file 't ei hoogte van de afslag Wadenoyen niet en reed in volle vaart a Si jen de bestelbus. Die schoof naar voren en duwde.een perso ns nauto in de linkervangrail. In de auto zat een echtpaar uit ai nhem, dat zwaar gewond raakte. De bestelbus schoof nog vt ge r door tegen de achterkant van een truck met oplegger en ird als een harmonika in elkaar gedrukt. jie vervallers strippen slachtoffer :rt Twee onbekenden hebben vannacht een 27-jarige Eind- venaar beroofd van zijn kleding en auto. Ze zetten hem op de bij Weert in zijn ondergoed uit zijn auto en gingen er van- or. De man werd op een ontmoetingsplaats voor homoseksu- in in zijn woonplaats door de twee gewapende mannen in zijn t 'en auto meegenomen. Bij Weert zetten de overvallers hem lit en gingen er met zijn auto vandoor. De politie heeft geen ie wat hun motief is geweest. rde jj' lachtoffers tevreden over politie iek sterdam Vier van de vijf slachtoffers van misdrijven zijn te- ge- iden over de manier waarop de politie hen heeft behandeld, dig er het openbaar ministerie zijn slachtoffers minder goed te :t zi reken: gemiddeld drie van vijf is daar over te spreken, zo blijkt cijfers die procureur-generaal Ficq gisteren bekendmaakte tot het internationale congres over slachtofferschap in Amster- dat m. Vriendelijkheid, begrip en de arrestatie van de dader wor- i-s n gewaardeerd. Gebrek aan aandacht (door tijd- of perso- ati elsgebrek) en lang wachten leiden tot ontevredenheid. Ficq wa nadrukte het belang van aandacht van justitie voor het slacht- nsv er. ,,Doen wij dit niet, dan ondermijnen wij onze eigen effecti- be eit." den haag gpd 'Ingreep Van Aart sen gaat te ver' kort. Volgens Van Aartsen kan door een verwachte handel in deze varkensrechten een 'war me sanering' van de sector worden doorgevoerd, waarbij er relatief weinig bloed vloeit. Woordvoerders van de rege ringspartijen betwijfelen ech ter of voor de gezondmaking van de sector zo'n harde in greep nodig is. Ze vinden dat een 25 procent kleinere var kensstapel wel het doel mag zijn, maar dat daarmee niet moet worden begonnen. Ook aan de waarde en verhandel baarheid van varkensrechten wordt getwijfeld. Van Aartsen overlegt bin nenkort met de Kamer over zijn plannen, die neerkomen op zo'n 3,5 miljoen varkens minder. EU-landen vrezen voor verdere uitbreiding PvdA, CDA en WD zijn voor alsnog tegen het plan van mi nister Van Aartsen van land bouw om varkensboeren een kwart van hun veestapel af te pakken. Van Aartsen presenteerde vlak voor de zomervakantie naar aanleiding van de pestex- plosie zijn plan voor herstruc turering van de varkenssector. Volgens de bewindsman is een forse verkleining van de var kensstapel nodig om de sector financieel weer gezond te ma ken en is het de enige moge lijkheid om de verzuring en vermesting in de hand te hou den. Voor dat laatste worden de mestrechten omgezet in varkensrechten, waarop ver volgens een kwart wordt ge- Pomphouders grens vangen bot bij rechter den haag anp Het kabinet hoeft geen extra geld uit te trekken om benzine stations aan de landsgrenzen te steunen, zo heeft de Haagse rechtbank vanmorgen besloten in een kort geding. De pomphouders hadden daarom gevraagd omdat zij hun klanten naar Duitse en Belgi sche pompen zien rijden na de jongste verhoging van de benzi- ne-accijns met elf cent. Een aantal pomphouders moet per soneel ontslaan. Ze krijgen nu slechts een kleine tijdelijke ver- Nederland krijgt steeds hardere kritiek van de overige Europese landen over de almaar voortdurende varkenspest-epidemie. Niet alleen België is 'woedend', zo bleek gisteren na een bijeenkomst van het Europese comité van veeartsen, ook de rest van Europa wordt 'steeds nerveuzer'. Een apart EU-inspectieteam brengt op korte termijn een be zoek aan Nederland, wat mogelijk leidt tot scherpere regels om varkenspest te voorko men. den haag gpd „Men krijgt toch het gevoel dat er in Nederland dingen gebeu ren die niet künnen", zei de Ne derlandse vertegenwoordiger Van der Meijs na afloop. Vooral het overslaan van de varkens pest naar Zeeland baart de des kundigen 'grote zorgen'. België voelt zich volgens Van der Meijs direct bedreigd omdat Oost- en West-Vlaanderen het hart van de Belgische varkenshouderij zijn. Ook in de zuidelijke Europese lidstaten (Italië en Spanje) en de Scandinavische landen kan Ne derland op steeds minder be grip rekenen. Deze landen zijn bevreesd voor het overslaan van de epidemie, die bovendien de Europese belastingbetaler steeds meer geld kost. De EU heeft op dit moment al 1,1 mil jard gulden aan de Nederlandse boeren betaald om de verliezén van de gedwongen varkens- slacht te beperken. Op advies van het veterinair comité reist een Europees in spectieteam naar Nederland af om te onderzoeken of de be strijding van de epidemie niet beter kan. Eerdere bezoeken van dergelijke teams leidden niet tot strengere Europese maatregelen. Van der Meijs sluit evenwel niet uit dat dat nu wel gaat gebeuren. Vooral het trans port vajr varkens wordt dan veel meer aan banden gelegd. Ook kan het zogeheten 'preventief ruimen' van varkenstallen (slachten van de dieren uit voorzorg) veel rigoureuzer. Van der Meijs verwacht overigens dat de varkenspest nog tot be gin volgend jaar voortwoekert. 'S-klant wurgt kind na oproep van kliniek enslang eiste gisteren de ilse officier van justitie Ver- 7/jl tegen de 41-jarige Gronin- ivegens de moord op het 10- >e zoontje van zijn vriendin T 6 maart 1997. Tegen de -Heder eiste hij drie jaar. Zij haar vriend geholpen bij de f ging van haar zoontje. A e verdachte leerde zijn ndin kennen via een con- advertentie. Onder begelei- g van een maatschappelijk cnI ker van de Mesdag-kliniek, zijn TBS uitzat, bezocht de vrouw en haar zoontje, mondde uit in een proefver- waarbij hij toestemming g om zes dagen per week de vrouw te gaan samen- len. De vrouw had daarvoor jzwangerschap gesimuleerd. ,un en periode van agressie en 001 handeling volgt. Op 5 maart 7 arriveert een telegram dat verdachte zich moet melden de Mesdag-kliniek omdat er ichten zijn dat het 'niet d' met hem gaat. Hij maakt zijn vriendin en haar zoontje wakker en in plaats van naar de kliniek vertrekken ze met de trein naar Zwolle. Via enkele omzwervingen ko men ze op een verlaten terrein. Hier probeert de man het kind te wurgen. De eerste poging mislukt. Vervolgens slaat de man qp de vrouw in. Haar kind moet dood. Het is lastig, verve lend en berokkent de maat schappij alleen maai' ellende. Bovendien moet hij door zijn schuld weer naar de Mesdagkli niek, zegt hij. Uiteindelijk vraagt de vrouw haar zoontje op zijn buik te gaan liggen. Zij gaat op zijn be nen zitten en haar vriend doet een sjaaltje om zijn hals dat ze samen aantrekken. Wanneer het kind even later nog geluid maakt wordt het met zijn hoofd naar beneden in het water ge legd. De vrouw en haar vriend vertrekken vervolgens naar Am sterdam. Een dag later meldt ze zich bij de politie. De verdachte werd reeds tien minuten na het begin van de London Stanstèd London City Airport Manchester - Inverness Aberdeen - Edinburgh Glasgow - Newcastle Leeds/Bradford Humberside - Teesside Birmingham Norwich - Belfast Jersey - Guernsey n een chiq etablissement na een dag museumbezoek: thee en nog véél meer. Air LIK brengt u graai Londen. U kunt kiezen uit maar liefst 15 vc tijden per dag. Bovendien kunt u vanaf Amsti vertrekken naar London Stansted Vanaf Rotterdam brengen wij u na Eep enkele reis kunt u al boeken v voor een Londen-retour betaalt 198,-*. Vraag uw reisburcai chtstreeks: (023) 567 4' Planetenweg 5, 32 HN Hoofddorp Reserveringen: (023) 567 47 77 f London City. Rechtbankpresident Van Del den noemt het duidelijk dat de pomphouders ontevreden zijn, maar hij stelde hen toch in het ongelijk. Hij vreest dat een rui mere regeling voor tankstations aan de grensstreek geen goed keuring uit Brussel krijgt. En niemand kan van een minister eisen dat hij een regeling gaat maken waarvan hij weet dat die in Brussel sneuvelt, stelde Van Delden. strafzaak dit de rechtszaal ver wijderd. Hij schreeuwde het slachtoffer te zijn van een expe riment op TBS-patiënten en wilde publiek en rechtbank to nen waar ze hem zonder zijn toestemming geopereerd had den. Toen hij daarop zijn broek opendeed, liet de rechtbankpre sident hem verwijderen. De man liet daarop weten dat hij ook niet meer zou verschij nen en geen verweer door zijn advocate wilde laten voeren. Die deed dat vervolgens ook niet. De officier van justitie con cludeerde dat 'het huidige justi tiële en zorgsysteem niet vol doende functioneert ten aan zien van persoonlijkheden als de verdachte. Hij is nu 41 en al twintig jaar TBS-patiënt. Instan ties hebben gefaald ten aanzien van verdachte'. De verdachte pleegde in 1978 al drie moorden tijdens een vlucht uit een TBS-kliniek, di verse geweldsdelicten en gijzel de verschillende medewerkers van de Mesdag-kliniek. Uitspraak 11 september. groningen «anp De directie van verpleeghuis 't Blauwbörgje in Groningen is blij dat het openbaar ministerie niet tot vervolging overgaat. Tegen de zorgingstelling werd onlangs aangifte gedaan wegens poging tot moord of doodslag op een 62-jarige patiënt. Volgens de fa milie wilde het verpleeghuis de man een zachte dood bezorgen door hem geen vocht meer toe te dienen en was daarover geen overleg gevoerd met de familie. Volgens justitie in de inspectie voor de volksgezondheid is de uitdroging te wijten aan koorts. Directeur Van der Lei stelt dat bij directie noch personeel een overwinningsgevoel leeft na een 'dramatische periode'. „De aan klacht was voor onze organisa tie niet niks. Het heeft de mede werkers vooral gegriefd dat de suggestie is gewerkt dat de pa tiënt door ons opgegeven zou zijn en hem zorg zou zijn ont houden". Officier van justitie Van Capelle constateerde dat er slecht is gecommuniceerd, maar wees daarvoor geen schuldige aan. Van der Lei constateerde dat er naar aanleiding van de ge beurtenissen in 't Blauwbörgje landelijk een publieke discussie is ontstaan over stervensbege leiding in verpleeghuizen. „Wij vinden dat op zichzelf heel goed. Maar het heeft ons ge stoord en gegriefd dat deze dis cussie niet op grond van feiten is gevoerd, maar op grond van aannames." Volgens hem is het woord uit- drogingsbeleid sinds de affaire rond het Blauwbörgje landelijk bekend geworden. „Voor ons was het tot voor kort een volsla gen onbekend woord. Alle be woners van 't Blauwbörgje krij gen op meerdere momenten van de dag eten en drinken aan geboden tot het einde van hun leven", aldus Van der Lei. Wan neer bewoners voedsel weige ren, treedt het tehuis in overleg met de familie over wat er dan moet gebeuren. Overigens is met deze beslis sing de zaak nog niet afgelopen. De familie beraadt zich over be roep tegen het besluit van justi tie, en daarnaast lopen er nog tien aangiftes die loskwamen tijdens de affaire. High Tea: j^AMK den haag. anp nader in op deze leer-werkcom- binatie. Hij gaf gisteren wel al vast een voorbeeld: een rech tenstudent die alvast een poosje bij een advocatenbureau gaat werken. De Landelijke Studen ten Vakbond ziet wel wa^ in het plan, maai' stelt wel als voor waarden dat de student niet worden gebruikt als goedkope arbeidskracht en dat ze worden begeleid vanuit de universiteit. Tijdens de werkperiode mag geen volledig collegegeld wor den geheven, stelt de LSVb. Niet alleen in het HBO, maar ook op de universiteit is het goed als studenten tijdens hun studie enige tijd werken in een baan die aansluit bij hun oplei ding, vindt minister Ritzen. Hun studie mag dan langer duren. In de periode dat zij werken, krij gen de studenten geen studiefi nanciering. Ritzen gaat in het Hoger On derwijs en Onderzoek Plan (HOOP) 1998 op prinsjesdag den haag Twee tegenpolen uit het kabinet, de mi nisters De Boer van milieu en Wijers van economi sche zaken, zaten gisteren naast elkaar op de hof vijver tijdens een tochtje op een boot die werd voortbewogen met 'groene stroom'. Aanleiding was de behandeling in de Tweede Kamer van een voorstel om afnemers van groene stroom geen energieheffing, de zogeheten ecotax, meer te laten betalen. Het kabinet wil op deze wijze het afnemen van duurzaam geproduceerde elektriciteit stimule ren. De energiebelasting, die in januari vorig jaar is ingevoerd, heeft tot doel het energiegebruik bij huishoudens en bedrijven terug te dringen. Duur zaam geproduceerde elektriciteit is echter niet be lastend voor het milieu en maakt gebruik van on- uitoputtelijke bronnen als zonlicht, wind- en water kracht. Door groene stroom nu vrij te stellen van ecotax, wordt die goedkoper. Ongeveer 16.000 huishoudens in het hele land maken momenteel gebruik van groene stroom, de ministeries van VROM en economische zaken gaan straks voor 20 procent op groene stroom draaien. FOTO ANP KOEN SUYK Frankrijk eert verzetsheld Doornik en nog minder Nederlanders weten dat Jan Doornik in eerste aanleg de contacten legde voor het- verzetsnetwerk Nemrod in Zuid-Frankrijk, waarmee d'Es- tienne d'Oives beroemd werd. Zowel de kapitein als Doornik werden begin 1941 verraden en door de Duitsers ter dood ver oordeeld. Doornik is ook, even eens postuum, drager van de Militaire Willemsorde, de hoog ste Nederlandse onderschei ding. De familie-grafkapel van de Doorniks, op het grote kerkhof Père Lachaise in de Franse hoofdstad, is afgelopen voorjaar met overheidssteun vanuit Ne derland en met geld van Neder landse bedrijven in Frankrijk gerestaureerd. De Nederlandse verzetsheld Jan Doornik krijgt in Frankrijk pos tuum erkenning. Parijs ver noemt over twee weken een al lee naar hem. Andere steden, waaronder Lyon en Lille, over wegen dit voorbeeld te volgen. De in Parijs geboren Jan Doornik is de enige Nederlan der met de hoogste verzetson- derscheiding van Frankrijk, de Compagnon de la Libération. De Duitse Gestapo fusilleerde hem begin 1941 in Parijs samen met onder anderen kapitein Honor d'Estienne d'Orves, de bekendste Franse verzetsheld. Tal van pleinen en straten in Frankrijk zijn naar deze militair genoemd, maar weinig Fransen den haag dineke van der burg „Kleinere bedrijven zijn de motor van de Nederlandse economie. Het kabinet pikt echter nog te, weinig goede ideeën uit die sector op, zoals het voorstel om het BTW-tarief op verschillende producten en diensten te verlagen. Dat zou 80.000 banen kunnen opleveren. Maar als dat echt niet haalbaar blijkt, kan wat ons be treft de vennootschapbelasting wordt verlaagd." Groen Links-voorman Paul Rosenmöl ler erkent direct dat zo'n uitspraak voor zijn fractie opmerkelijk is, maar nuan ceert meteen dat die lastenverlaging ge richt moet zijn op arbeidsintensief en milieuvriendelijkondernemen. Vanmiddag presenteerde Groen Links haar ontwerp-verkiezingsprogramma, dat in de herfst wordt doorgerekend door het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu en het Centraal Planbureau. In januari stelt het partij congres het programma vast. In het verkiezingsprogramma introdu ceert Groen Links 'Nederland Innovatie land', een alternatief voor 'Nederland Distributieland'. Volgens Rosenmöller moet Nederland af van zijn imago distri butieland te zijn. „Onze fundamentele kritiek op paars is dat er veel te veel wordt geïnvesteerd in asfalt en beton. Het is steeds meer van hetzelfde en het is een ouderwetse methode." Groen- Links wil de investeringsstroom ombui gen richting kennisintensieve activitei ten, milieutechnologie, openbaar ver voer, biologische landbouw, duurzame energievoorzieningen en woning- en kan torenbouw. „We streven er voorlopig naar dat tien procent van de landbouw grond biologisch wordt. Op die manier willen we een perspectief geven hoe je vanuit de bestaande situatie naar een verantwoorde situatie komt." Met een knipoog naar de toekomst haalt Groen Links in haar verkiezings programma ook het alternatief 'zeppe lins' voor vliegtuigen aan. „We schrijven het op met een glimlach", zegt Rosen möller. „Maar toch zijn dit ontwikkelin gen die na een volgende kabinetsperio de in beeld komen. Toen we spraken over treinen met een snelheid van meer dan 250 kilometer per uur, lachte ieder een zich ook een kriek. En we weten dat de wetenschap bezig is met onderzoek naar zeppelins. Dus waarom zouden we hier geen gebruik van maken." Rosenmöller wil zich niet uitlaten over het aantal zetels dat hij hoopt te halen. De partij heeft er nu vijf, de opiniepeilin gen geven drie zetels winst aan. „Ik ga uit van winst bij de verkiezingen. Als we één zetel extra halen, is dit een heel be perkte winst en om tien zetels te halen moet alles erg mee zitten." Angst dat hij kiezers verliest aan de ook steeds populairder wordende SP heeft hij niet. „Wij doen het beide goed en versterken elkaar in onze groei. Toch is de SP een heel andere partij. Zij profi leren zichzelf als een tegenpartij. Wij le veren fundamentele kritiek, gecombi neerd met haalbare alternatieven."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3