E) Nieuwe Variant op Volkswagen Polo &mmmw Al 40 jaar de enige en beste Ford -dealer in Leiden en omgeving. jfONDA VAN HAASTEREN LEIDERDORP B.V. Weg en wiel Honda introduceert nieuwe sportklasse Virtuele fabriek versnelt productiestart bij Ford Piet Pelle komt weer tot leven DAG 29 AUGUSTUS 1997 [ercedes opent fabriek in VS des-Benz heeft onlangs nieuwe fabriek in Tusca- (Alabama/VS) geopend, af Ie fabriek wordt de nieuwe sljterreinwagen, de M-klasse, anpnwd. Dit model wordt nog in de Verenigde Staten iada geïntroduceerd en •ft in het voorjaar van 1998 remière in Europa. Voor erikaanse markt geldt een taijindicatie van 35.000 dollar. scaloosa zullen 1.500 me- erjerkers per jaar 65.000 M- ier)e auto's bouwen, waarvan lucjelft bestemd is voor de d-Amerikaanse markt, inte fabriek is een mijlpaal in .pirdere globalisering van het otfern", aldus J.E. Schrempp, .itter van de Raad van Be- terjr van Daimler-Benz, tijdens t. lpening van de fabriek. ,,Dit /ve fabriek voor een jwe auto in een nieuw seg- it, waarin wij met innovatie et behoud van traditionele :den als veiligheid, comfort trouwbaarheid de weg naar nieuwe klanten zullen vin den." De nieuwe fabriek is in slechts 24 maanden gebouwd en biedt op 810.000 vierkante meter ruimte voor onder meer de as semblage van de M-klasse en een opleidings- en klantencen trum. Daimler-Benz heeft in Tuscaloosa ruim 300 miljoen dollar geïnvesteerd; de kosten voor de ontwikkeling van de M- klasse bedroegen 700 miljoen dollar. Mercedes-Benz US Internatio nal, formeel de producent van de M-klasse, werkt samen met 65 systeemleveranciers, die complete modules aanleveren. Ruim 65 procent van de onder delen komt van toeleveringsbe drijven uit de regio. Maar ook vele Duitse bedrijven hebben zich gevestigd in Noord-Ameri ka om hun onderdelen via de kortste route naar de productie banden in Tuscaloosa aan te le- beugeot 106/306 Roland Garros jj ;eot presenteert dit jaar op- 3ia w een aantal speciale actie- lt ellen met de naam Roland os, naar het gelijknamige istoernooi in Parijs. Het dit keer om de Peugeot 106 e 306 in 5-deurs uitvoering Is cabriolet. Alle Roland os-modellen zijn uitge- d in de voor deze modellen nerkende groen metallic ig 'eugeot 106 Roland Garros baseerd op de Accent-ver- '^lie standaard getint glas, rale vergrendeling met af- dsbediening en een in de- ïeerklapbare achterbank t. In de RG-versie komen gedeeltelijk crèmekleurige ren bekleding, een glazen lifdak, airbags voor de he rder en de passagier, een 3Z° o-installatie en stuurbe- htiging bij. De 106 Roland •os is er met een 1.1 liter (60 ■Jof een 1.4 liter benzinemo- Sterkere Partner van Peugeot K ©taalservice mobiliteit Kamsteeg Auto Plaza jeot biedt de Partner Break, an een bestelwagen afgelei- imbi-achtige auto, nu ook een 1.8 liter benzinemotor, gaat daarbij om de van de Keot 306 bekende kracht- waarvan het vermogen er is verlaagd naar 90 pk. is gedaan om de trekkracht ige toerentallen te verbete- Het maximum koppel be- 1£U igt 147 Nm bij slechts 2.600 en, waarmee de Partner ,ei akellui' te berijden valt. 'eugeot Partner Break 1.8 ,te| t een hoogste snelheid van Ford Rijnland, betaalbare betrouwbaarheid incoln navigator in Nederland (Auto's B.V. aan het West- Ie in Voorburg meldt trots :erste de Lincoln Navigator lederland te hebben geïm- teerd. Dat is nog voordat de :iële importeur van Lincoln, sing in De Bilt, de auto naar land heeft kunnen halen. Navigator is een exclusieve litermate luxueus uitgevoer- ierwielaangedreven terrein- Standaard is de wagen on- meer voorzien van airbags TOUWBAAN 18 2352 CZ LEIDERDORP TEL. 071-5895000 HONDA redactie peter lodewijks Volkswagen komt dit najaar met een nieuwe modelvari ant van de succesvolle Polo op de markt. Het gaat om een compacte 5-deurs stationwagon, die de bij het Duit se merk gebruikelijke aanduiding Variant krijgt. Volkswa gen is daarmee het eerste automerk dat de praktische ge bruiksmogelijkheden van een stationwagon ook in de compacte klasse introduceert. leusden ter een centimeter hoger. Daar door lijkt de Variant eerder een iets verlengde hatchback dan een grote stationwagon. De Polo Variant heeft een forse bagageruimte van 390 liter. Met neergeklapte achterbank neemt dit toe tot 1.250 liter. Het laad vermogen bedraagt circa 460 ki logram. Standaard is de bagage ruimte voorzien van een afdek- mogelijkheid. Wie in de auto nog niet genoeg ruimte heeft, kan als optie dakrails bestellen, waarop verschuif- en vergren- delbare dwarsdragers kunnen worden gemonteerd. Het motorenprogramma voor de Polo Variant bestaat voorlo pig uit twee benzineversies en een direct ingespoten diesel. De basis vormt een 1.4 liter 4-cilin- der benzinemotor met 60 pk. De Polo Variant accelereert daarmee in 16 seconden van 0 tot 100 km/u, terwijl een top snelheid van 155 km/u mogelijk is. Gemiddeld verbruikt de Polo met deze krachtbron volgens VW 6,8 liter per 100 kilometer (1 op 14,7). Iets meer pit valt te verwachten Hoewel de Polo Variant bijna gelijktijdig met de nieuwe Golf op de markt komt en zijn aan dacht dus met deze bestseller zal moeten delen, is het niet on waarschijnlijk dat dit model een nieuw succes-hoofdstuk aan de Volkswagen-historie gaat toe voegen. Stationwagons mogen zich namelijk in een sterk groei ende populariteit verheugen, maar zoals gezegd zijn die er nog niet in de klasse van de Po lo. De Polo Variant is de eerste, op de voet gevolgd door de vrij wel identieke Cordoba Vario, die VW-dochter Seat vermoede lijk ook nog dit jaar op de markt brengt. De Variant is zichtbaar familie van de overige Polo-modellen en heeft dezelfde aansprekende vormgeving. De bodemgroep en de techniek zijn afkomstig van de Polo Sedan, die een iets lan gere wielbasis heeft dan de hat- chback-modellen. De Variant is echter met een lengte van 4,14 meter iets korter dan de Sedan. Ook is de Variant met 1,43 me- Een compacte stationwagon borduurt voort op het succes van de Volkswagen Polo, op dit moment het op drie na (Golf, Astra, Mégane) bestverkopende model in ons land. foto pon van de 1.6 liter benzinemotor 'met 75 pk. Accelereren van 0 tot 100 km/u gaat hiermee in 13,3 seconden en de topsnelheid be draagt 167 km/u. Als gemiddeld verbruik geeft VW 7,2 liter per 100 km op (1 op 13,9). Een zui nig alternatief vormt de direct ingespoten dieselmotor van 1.9 liter die 64 pk mobiliseert. De sprint van 0 tot 100 duurt bij deze SDi-versie 16,9 seconden, terwijl er een topsnelheid van 155 km/u inzit. Het gemiddeld verbruik benadert volgens de fabrikant de 1 op 20. Alle moto ren zijn gekoppeld aan een 5- versnellingsbak. De Polo Variant biedt standaard al een behoorlijk uitrustingsni veau. Stuurbekrachtiging, een in hoogte verstelbaar stuurwiel, startblokkering, een elektro nisch versterkte dakantenne en in kleur gespoten bumpers, flanklijsten en buitenspiegels zijn op elke versie te vinden. Via het bouwstenen-systeem kan de koper van een Polo Variant zijn auto verder naar wens aan kleden. De prijzen zullen beginnen bij 28.680 gulden voor de eenvou digste 1.4 liter, de 1.6 liter is er vanaf 29.595 gulden en de SDi begint bij 32.695 gulden. Olie verversen pas na 2 jaar of 30.000 km Olie verversen van motoren van personenauto's zal over ongeveer twee jaar slechts om de 30.000 kilometer of pas na twee jaar behoeven te gebeuren. Nu is het nodig na elke 15.000 kilometer of een jaar de olie te vervangen. Wie van de olieleveranciers Volkswagen tot klant wil hebben/houden zal volgend jaar reeds met een motorolie op de markt moeten komen die gegarandeerd probleem loos 30.000 kilometer mee gaat. Dit omdat de Duitse autofabrikant volgend jaar reeds met een nieuwe motor op de markt komt die dat mogelijk maakt. Voor de autorijder kan deze verlengingstermijn een voor deel opleveren, afhankelijk van de motor, van veertig tot ruim honderd gulden per verversingsbeurt, exclusief arbeidsloon. Wat een voor deel is voor de automobilist, is een nadeel voor de gara ges, dealers en oliemaat schappijen. Naar schatting van een woordvoerder van de Total Raffinaderij Neder1 land zal de omzet in motoro lie geleidelijk terug gaan lo pen tot minimaal een kwart van de productie. De langere levenscyclus zal volgens hem de 'doodsteek' betekenen voor veel garage- en dealer- bedrijven. Klassiekerbeurs in Autotron tor (75 pk) vanaf 29.400 gulden. Ook de Peugeot 306 is er in een Roland Garros-uitvoering. Het gaat dan om een 5-deurs versie met 1.6 liter rpotor (90 pk), ge baseerd op de XR-specificatie, die standaard onder meer cen trale vergrendeling, elektrisch bedienbare ramen, een audio- installatie en een airbag voor de bestuurder standaard heeft. In de RG-versie komen daar ge deeltelijk lederen bekleding, een schuifdak en een tweede airbag bij. De prijs van deze auto is vastgesteld op 37.500 gulden. Voor de liefhebbers van open autorijden (dat worden er steeds meer) heeft Peugeot de 306 Cabriolet ook als Roland Garros. De auto heeft dan de zelfde motor en nagenoeg de zelfde uitrusting als de dichte 306, met uitzondering van de elektrisch bedienbare kap. De 306 RG Cabriolet kost 57.500 gulden. Voor de derde maal wordt in het Autotron dit weekeinde de Zomer Oldtimerbeurs gehou den. Naar verwachting zullen tussen de 100 en 150 Idassieke auto's en motoren naar Rosma len komen. Het evenement is gekoppeld aan een internatio nale veiling van klassiekers. Naast de vele auto's en moto ren, waarvan ongeveer drie kwart in rijdbare staat verkeert, nemen de onderdelenstands een belangrijke plaats in op de ze beurs. Van heinde en ver ko men mensen naar het Autotron voor een duik in de werkelijk onmetelijke berg zuigers, kop lampen, stuurwielen, spaüap- pen, spruitstukken, stoelbekle- ding etc. Morgen en zondag zijn de beurs en het attractiepark geopend van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 19,50 voor vol wassenen en 17,50 voor kin deren van 4 tot 12 jaar. Voor meer informatie: tel. 073 5219 050. amsterdam. 160 kilometer per uur en accele reert in 12,2 seconden vanuit stilstand naar 100 km/u. Stan daard is de auto onder meer voorzien van getinte ruiten, drie hoofdsteunen op de achter bank, velours bekleding, een toerenteller, een in delen neer- klapbare achterbank en een rol gordijn boven de bagageruimte. De koper kan kiezen tussen een grote achterklep of twee afzon derlijke deuren. De prijs van de Partner Break 1.8i bedraagt 32.430 gulden. Onder de naam Integra Type R introduceert Honda in september op de autotentoon stelling in Frankfurt een nieuwe, lichtge wicht sportwagen. Het wordt het eerste mo del in een nieuwe sportklasse van Honda die de groepsnaam 'Type R' krijgt. Begin volgend jaar wordt de Integra Type R in Eu ropa geleverd. Honda heeft de Type R-lijn bedacht om de sterke punten van het merk op het gebied van techniek en sportiviteit te benadrukken en te vervatten in een reeks unieke sportau to's. De Type R-modellen zullen in een klei ne oplage worden gebouwd. Hun dynami sche rij-eigenschappen en prestaties doen sterk aan racewagens denken. Bij de ont wikkeling van de auto's wordt gebruik ge maakt van de kennis en ervaring van cou reurs. De Honda Integra Type R beschikt over een 1.8 liter motor met variabele klep- timing (VTEC). De inlaatkanalen van deze motor zijn met de hand afgewerkt. Met zijn 190 pk biedt deze krachtbron bijna het hoogste specifieke vermogen (het aantal pk's per liter inhoud) ter wereld voor een productiemotor zonder turbo. Ook bij de carrosserie hebben de Honda-ingenieurs hun beste beentje voorgezet. Extra verster kingen hebben de stijfheid van het koets werk vergroot en het onderstel van de auto is verlaagd ten opzichte van een versie die in Amerika en Japan al leverbaar was. De wielophanging bestaat uit Honda's bekende systeem met dubbele draagarmen en in de voorwielaandrijving is een Torsen-differen- tieel opgenomen dat het doorslippen van de wielen moet beperken. In het interieur heerst volgens Honda spor tieve soberheid. Recaro sportstoelen, een serienummer op het dashboard en een spe ciale contactsleutel zijn de enige uitschie ters. Om zijn race-afkomst te benadrukken is de Integra Type R gespoten in Standard Championship White, Honda's basis race- kleur. De lichtmetalen velgen, wit met rode naafdoppen, doen denken aan Honda's eerste Formule 1-auto's uit de zestiger ja ren. Een prijs van de Integra Type R is nog niet bekend. Ford is de eerste automobielfa brikant die wereldwijd compu tersimulaties toepast bij het be denken van nieuwe fabricage methoden voor zijn fabrieken. Het gebruik van deze 'virtuele fabriek' leidt ertoe dat het in stalleren van de assemblage straten sneller en goedkoper kan geschieden. Bovendien kunnen via deze methode auto's beter worden ontworpen met het oog op een gemakkelijkere en kwalitatief betere assemblage en dat heeft weer een hogere eindkwaliteit én een groter onderhoudsge- mak tot gevolg, aldus Ford. Een groot voordeel is dat niet alleen de machines, maar ook de te produceren onderdelen tegelij kertijd op de computer worden ontworpen. Dat maakt de af hankelijkheid van dure prototy pes gedurende het ontwikke lingsproces aanzienlijk geringer. Het gebruik van computersimu laties stelt Ford in staat nieuwe modellen sneller in productie te nemen. Doordat de technici die het fabricageproces opzetten nu zij aan zij met de ontwikkelings ingenieurs van de nieuwe auto kunnen werken en beide groe pen dezelfde computerbeelden van onderdelen en machines tot hun beschikking hebben, is steeds onmiddellijk duidelijk wat een wijziging in het ont werp voor gevolgen voor de fa bricage heeft. Omgekeerd kan ook direct toonbaar worden ge maakt wat een beoogde verbe tering aan de assemblagekant aan de ontwerpzijde zou ver gen. Dit high tech-teamwork is mo gelijk gemaakt door Fords nieu we systeem om geïntegreerd met de computer te ontwerpen én te fabriceren (cadcam), te koppelen aan Fords wereldwij de computernetwerk. De 'virtuele fabriek' is een onder deel van dit wereldwijde sys teem, dat een nauwere werkre latie tussen ontwerp en fabrica ge bevordert. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN VAM PIT !P iiy voor de bestuurder en de passa gier, airconditioning, lederen bekleding, ABS en elektrisch verstelbare stoelen. Bovendien wordt de 5,20 meter lange en twee meter brede terreinreus in een 7-persoons uitvoering gele verd. Een 5.4 liter V8 motor zorgt met een vermogen van 230 pk voor de voortstuwing. De prijs van de Lincoln Naviga tor is op aanvraag. riet Pelle op zijn Gazelle' komt weer tot leven in Nijmegen. In het natio naal fietsmuseum Vel- orarna aan de Waalka de is tot 26 oktober een tentoonstelling te zien van deze vermaal de stripfiguur uit het be gin van deze eeuw. Met Piet Pelle bracht fietsenfabriek Gazelle de producten aan de man. Het zou de oud ste en langstlopende stripfiguur van Neder land worden. Pelle rijdt zonder kwalijke gevol gen tegen een muur, overleeft een botsing met een trein en maakt probleemloos een vrije val in de afgrond. Steeds staat hij weer op en rijdt weg op zijn fietsje alsof er niets ge beurd is. „Over scher ven, puin en glas, alsof 't het fijnste asphalt was. Van spijkers en doorns merkt-ie niets, op zijn mooie Gazelle- fiets", zo luiden de tek sten bij de strips. Piet Pelle kan het zo gek niet maken of zijn avontuur loopt goed af: „Zijn rijwiel haalt-ie uit het gras, alsof er niets gebeurd mee was." Ga zelle liet de verhalen verzinnen om meer fietsen te verkopen. Ie dereen zou toch zo'n solide fiets willen als die van Piet Pelle? Het stripboekje werd in 1912 gratis verspreid •via dealers in het hele land. Het is nog steeds te koop bij de Gazelle winkels. Pelle heeft on langs een standbeeld gekregen bij de fietsen fabriek in Dieren. Dutch Cities De fietsersbond ENFB heeft een nieuwe editie uitgebracht van 'Cy cling in Dutch Cities'. Het is een speciaal voor buitenlanders be doelde uitgave over het Gazelle dacht dat ie dereen wel zo'n solide fiets als die van Piet Pek le wilde heb ben. tekening gazelle fietsen in Nederland. Het boek geeft actuele informatie over fiets routes in tien steden met een uiteenzetting van het fietsbeleid in die gemeentes, plus kaartjes en adressen voor fietsverhuur. Het boek heeft al eerder zijn weg gevonden naar buitenlanders die hier willen fietsen en fietsdeskundigen uit andere landen. Het kost 50 gulden en is te bestellen bij de ENFB in Utrecht, tel. 030 2918 171. Oud en versleten is hij nog aller minst, maar toch is de Opel Cali- bra dezer dagen tot klassieker verklaard. De fraaie sportcoupé, afgeleid van de Vectra, debuteer de acht jaar geleden in Frankfurt en maakte indruk bij vriend en vijand. In feite volgde de Calibra de Opel Manta op, die twee jaar eerder van het toneel was ver dwenen. Naast Duitsland werd hij ook in Finland gebouwd en in het recordjaar 1991 verlieten 67.443 Calibra's de lopende band. Bij het stopzetten van de productie stond de teller op 238.647 exemplaren. Ruim 100.000 daarvan vonden een ko per in Duitsland. Opel laat weten dat er nu geen opvolger komt, maar dat te zijner tijd, als de ster ren goed staan, wel weer een nieuwe aansprekende coupé het levenslicht zal zien. Tot die tijd moet de kleinere 2+2 coupé Ti- gra (net als de Calibra een hoog standje op design-gebied) voor enige troost zorgen. Op de foto de Calibra met een van zijn voor gangers, de Opel GT. Deze op de Kadett gebaseerde coupé was een experiment, maar kwam in 1968 onverwacht toch op de markt. Van de GT zijn er in vijf productiejaren in totaal 103.373 gebouwd. foto opel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21